Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izbočine z

poruka: 123
|
čitano: 23.539
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izbočine z".
15 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
Idealist kaže...

 

EDIT: kladim se da ni ti nisi znao dok nisi guglao meni u inat

 izgubio si okladu ali ne i titulu (paranoičnog) trola tjedna (koji je tek počeo). 

 

ovo što čine s kamerama možda bi ipak prvo mogli s baterijama. svi drkaju po softveru i hardveru - svemu osim baterija, koje su najslabija karika a skoro pa najbitnije. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
14 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči

da, jer novu tehnologiju baterije je lako izmisliti ili čak negdje leži na stolu pa je samo treba unovčiti.

 

objasni mi kako trolam? znaš li što znači pojam trolanja uopće? Kad smo kod pojmova ni paranoičnost ti nije poznat pojam.

6 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
#BlueMax

Na mobitelu eventualno glavni senzor koji je najbolji se u dobrim svjetlosnim uvjetima može usporediti sa 1" foto ili sa APSC...ali čim nema svjetla a ISO raste onda se vidi koliko para toliko muzike

prednost mobitela je mobilnost i taj point and shoot scenarij.

Imam A6000(APSC)...sad namjeravam rađe uzeti RX100M3 nego novi mobitel jerbo... RX100M3(2014) u pogledu IQ i Carl Zeiss optike pojede sve te mobitele za doručak(RAW)

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
BlueMax kaže...
MrBlc kaže...

Čisto sumnjam, posebno u navode o više svjetla jer je tu fizika neumoljiva.

 Itekako je umoljiva. Kad današni mobitel sa senzorom 1/2.55" i optikom ko pola zrna graška radi bolje fotografije od 10 godina starog APS-C aparata i objektiva od 1kg, onda je očito da elektronika funkcionalno zamjenjuje prirodno svjetlo.

 

 Da ali ne napretkom optike vec senzora a u clanku se prica o optici... Napredak senzora niko ne spori....

5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
HCMAA kaže...
#BlueMax

Na mobitelu eventualno glavni senzor koji je najbolji se u dobrim svjetlosnim uvjetima može usporediti sa 1" foto ili sa APSC...ali čim nema svjetla a ISO raste onda se vidi koliko para toliko muzike

prednost mobitela je mobilnost i taj point and shoot scenarij.

Imam A6000(APSC)...sad namjeravam rađe uzeti RX100M3 nego novi mobitel jerbo... RX100M3(2014) u pogledu IQ i Carl Zeiss optike pojede sve te mobitele za doručak(RAW)

 I uvijek ce pojesti jer je fizika neumoljiva... ;)

5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
Idealist kaže...
Posmatrač kaže...
Idealist kaže...

Dakle, smatraš da znaš sve o optici, valnim duljinama svjetlosti, Maxwellovim jednadžbama, kvantnoj mehanici itd. da možeš reći da nema smisla više išta istraživati jer se ništa novo ne može izmisliti/istražiti?

 

Što misliš, gdje bi danas bio ljudski rod da su svi imali takvo razmišljanje (kroz povijest)? 

 Sta od ovog gore nabrojanag ima veze sa clankom ili temom? Pricamo o fotoaparatu, senzoru i objektivu.....

I nemoj pretpostavljati sta neko zna ili ne zna....

 Ima veze s optikom za koju si rekao da se sve zna.

Posmatrač kaže...
Idealist kaže...
Posmatrač kaže...
Idealist kaže...

Hvala na spoznaji da znanstveni rad može stati u jednu do dvije rečenice. Očito je i pismo neumoljivo.

 Ocekujes znanstveni rad na forumu? A sto se tice svjetla samo ovih par rijeci je dosta svakome ko je zavrsio osnovnu skolu...

"Metalenz će s ovom investicijom dovršiti razvoj svojih tzv. 3D senzora na čipu, minijaturnih silicijskih nanostruktura koje imaju zadatak preuzeti ulogu leće."

 

Kako ce postici vise svjetla sa manjom povrsinom? Eto ti nama objasni.....

 Znao sam da ćeš se ove izjave uhvatiti k'o pijan plota. Nauči čitati "između redaka". Kako možeš nešto tehnički relativno iscrpno objasniti u dvije rečenice sa po par riječi?

 

EDIT: Pogledaj post od MrBlc. Tako se objasni da se nešto na ovom forumu može i naučiti, a ne samo čitati "pametne" postove.

 

EDIT 2: btw. MrBlc, da je jednostavno vjerojatno bi već bilo izmišljeno. Bi li ti dao milijune za nešto što je 100% neizvedivo?

 Naravno da sma procitao i nisam nista dodao jer nemam sta dodati... Ti si taj koji nesto osporavas ali bez argumenata..... 

Plus sto se u clanku ne spominje nista konkretno vec je nabacano puno pojmova koji zvuce extra strucno ali u sustini se svede na optiku osnovne skole barem sto se tice naucne podloge tj principa rada.... Da bi vise svjetla proslo kroz rupu moras povecati rupu ili pojacati svjetlo.... Ili ti imas neki treci nacin?

 Moj način je suprotan od vašeg, a taj je da vi volite sr*** po svemu što ima veze s napretkom, a ni sami niste dovoljno upoznati sa stvari.

....

 I koji je tvoj prilog diskusiji osim sto seres po svima sa kojima se ne slazes i nikog ne demantuje nikakvim argumentima... Obicni trol i ides na block ;) Zivot je prekratak da citam tvoje frustracije.....

14 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči

Ogorčen sam na naše društvo i način razmišljanja istog. Očito se više ne smije ništa ni prigovoriti! Dva loša ubiše Miloša...

15 godina
odjavljen
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
BlueMax kaže...
MrBlc kaže...

Čisto sumnjam, posebno u navode o više svjetla jer je tu fizika neumoljiva.

 Itekako je umoljiva. Kad današni mobitel sa senzorom 1/2.55" i optikom ko pola zrna graška radi bolje fotografije od 10 godina starog APS-C aparata i objektiva od 1kg, onda je očito da elektronika funkcionalno zamjenjuje prirodno svjetlo.

Moj nije 10 godina star, ali jest 7 godina star model. Možda će u savršenim uvjetima na prvu fotografija s novog mobitela izgledati bolje jer SW bolje optimira jpeg i napuca boje da izgleda atraktivno, međutim, ako ćemo gledati u stvarnim uvjetima ili realne pokazatelje kvalitete slike, sorry, ali lupaš gluposti. Sve trikove koje današnji mobiteli rade mogu i ja primijeniti na RAW fotku i opet izgleda atraktivnije. Istina, A6000 nema baš nešto dobar jpeg iz kamere jer je fokus više na RAW stavljen. Onaj tko želi imati fotku u jpeg-u bez da se zamara će raditi bolje fotke s mobitelom, ali to ne znači da jer super krečko bolji alat od pravog valjka.

 

Istina je da svaka generacija senzora ima bolje omjere signala i šuma, ali to ne napreduje tolikom brzinom da se u 10 godina kompenzira razlika u veličini senzora između mobitela i aparata.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči

Želim ti pomoći jer očito voliš mob bez maski ili zaštite. Jednostavno riješenje, zaljepiš komadić plastike sa super ljepilom na kontra stranu. Nemoram ti pisat da mora bit iste debljine kao bump i da gornji i donji  dio plastike prije malo pobrusiš radi lakšeg stavljanja u džep. Treba javit glupanima u Samnsungu da to stave uz uređaj, pa tko voli neka ljepi.

12 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
Idealist kaže...

Ogorčen sam na naše društvo i način razmišljanja istog. Očito se više ne smije ništa ni prigovoriti! Dva loša ubiše Miloša...

 Nisu dva loša ubila Miloša, to su bila dva good guy-a .

13 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči

Prvo ima jako smisla radit na hardveru i softveru jer je činjenica da Apple ima naj bolje mob. uređaje kaj se tiče baterije i OS-a. Dakle stvarno telefoni traju i te njihove baterije nisu ništa bolje od drugih ali dugo traju. Voljeli jabuku ili ne, to je činjenica. Drugo kaj se tiče baterija, da ima i boljih baterija, većih, skupljih. Ali sve se nekako treba upakirat u nekakav gotovi proizvod, pa sad ti vidi kaj ti paše. Možeš dodat dodatak na mob i bit će ti debel 3-4 centimetra i imat ćeš bateriju za cijeli tjedan.

13 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
HCMAA kaže...
#BlueMax

Na mobitelu eventualno glavni senzor koji je najbolji se u dobrim svjetlosnim uvjetima može usporediti sa 1" foto ili sa APSC...ali čim nema svjetla a ISO raste onda se vidi koliko para toliko muzike

prednost mobitela je mobilnost i taj point and shoot scenarij.

Imam A6000(APSC)...sad namjeravam rađe uzeti RX100M3 nego novi mobitel jerbo... RX100M3(2014) u pogledu IQ i Carl Zeiss optike pojede sve te mobitele za doručak(RAW)

  Sve je to supać kaj pišeš, ali se ovdje je tema ipak mobitel. A ne fotoaparati, mikroskopi ili teleskopi. Jedno sa drugim veze nema, a u biti i ima. Htio bih još jednu sitnicu dodat kad već lutamo i šaramo mislima. Dal je od vas netko pomislio na pčelu i njezin vid. Ili bilo koju drugu životinju, tako da je skoro pa sve moguće. 

5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
Markocicak kaže...
HCMAA kaže...
#BlueMax

Na mobitelu eventualno glavni senzor koji je najbolji se u dobrim svjetlosnim uvjetima može usporediti sa 1" foto ili sa APSC...ali čim nema svjetla a ISO raste onda se vidi koliko para toliko muzike

prednost mobitela je mobilnost i taj point and shoot scenarij.

Imam A6000(APSC)...sad namjeravam rađe uzeti RX100M3 nego novi mobitel jerbo... RX100M3(2014) u pogledu IQ i Carl Zeiss optike pojede sve te mobitele za doručak(RAW)

  Sve je to supać kaj pišeš, ali se ovdje je tema ipak mobitel. A ne fotoaparati, mikroskopi ili teleskopi. Jedno sa drugim veze nema, a u biti i ima. Htio bih još jednu sitnicu dodat kad već lutamo i šaramo mislima. Dal je od vas netko pomislio na pčelu i njezin vid. Ili bilo koju drugu životinju, tako da je skoro pa sve moguće. 

 Nije tacno. Tema su fotoaparati u mobitelima a ne mobiteli....I tema je blize mikroskopima nego mobitelima.....

13 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
Posmatrač kaže...
Markocicak kaže...
HCMAA kaže...
#BlueMax

Na mobitelu eventualno glavni senzor koji je najbolji se u dobrim svjetlosnim uvjetima može usporediti sa 1" foto ili sa APSC...ali čim nema svjetla a ISO raste onda se vidi koliko para toliko muzike

prednost mobitela je mobilnost i taj point and shoot scenarij.

Imam A6000(APSC)...sad namjeravam rađe uzeti RX100M3 nego novi mobitel jerbo... RX100M3(2014) u pogledu IQ i Carl Zeiss optike pojede sve te mobitele za doručak(RAW)

  Sve je to supać kaj pišeš, ali se ovdje je tema ipak mobitel. A ne fotoaparati, mikroskopi ili teleskopi. Jedno sa drugim veze nema, a u biti i ima. Htio bih još jednu sitnicu dodat kad već lutamo i šaramo mislima. Dal je od vas netko pomislio na pčelu i njezin vid. Ili bilo koju drugu životinju, tako da je skoro pa sve moguće. 

 Nije tacno. Tema su fotoaparati u mobitelima a ne mobiteli....I tema je blize mikroskopima nego mobitelima.....

 Nevjerojatno. A naslov glasi "Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izbočine za kamere na mobitelima". Nije mi jasno zašto, daj čitajte.

12 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
MrBlc kaže...
BlueMax kaže...
MrBlc kaže...

Čisto sumnjam, posebno u navode o više svjetla jer je tu fizika neumoljiva.

 Itekako je umoljiva. Kad današni mobitel sa senzorom 1/2.55" i optikom ko pola zrna graška radi bolje fotografije od 10 godina starog APS-C aparata i objektiva od 1kg, onda je očito da elektronika funkcionalno zamjenjuje prirodno svjetlo.

Moj nije 10 godina star, ali jest 7 godina star model. Možda će u savršenim uvjetima na prvu fotografija s novog mobitela izgledati bolje jer SW bolje optimira jpeg i napuca boje da izgleda atraktivno, međutim, ako ćemo gledati u stvarnim uvjetima ili realne pokazatelje kvalitete slike, sorry, ali lupaš gluposti. Sve trikove koje današnji mobiteli rade mogu i ja primijeniti na RAW fotku i opet izgleda atraktivnije. Istina, A6000 nema baš nešto dobar jpeg iz kamere jer je fokus više na RAW stavljen. Onaj tko želi imati fotku u jpeg-u bez da se zamara će raditi bolje fotke s mobitelom, ali to ne znači da jer super krečko bolji alat od pravog valjka.

 

Istina je da svaka generacija senzora ima bolje omjere signala i šuma, ali to ne napreduje tolikom brzinom da se u 10 godina kompenzira razlika u veličini senzora između mobitela i aparata.

 Igrom slučaja imam aparat s istim senzorom + kit PZ 16-50, Sigma EX DN Art 30mm f2.8, Sony E 50mm f1.8, Tamron 28-75 f 2.8 i nema teorije da bez stativa dobijem noćnu fotografiju približnu onoj koju radi P30 Pro, P40 Pro, iPhone 12, Galaxy S 20-21...

O rezultatima u potpunom mraku mogu samo sanjati. 

5 godina
neaktivan
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
MrBlc kaže...

Čisto sumnjam, posebno u navode o više svjetla jer je tu fizika neumoljiva.

Veličine Metalenzovih elemenata su od 1x1 do 3x3 milimetra, a na svakome su milijuni malenih krugova različitih promjera. Njima se može upravljati, odnosno mijenjati im se veličina, čime se na nanoskali dobiva jednak efekt savijanja svjetlosnih zraka kao i kod klasične optičke leće.

 

dobro kazu, nadalje je logicno sto i slijedi u tekstu da povrh tanje kamere prolazi vise svjetla jer, manja slozenost - tanji materijal - manje elektrona na koje fotoni nailaze

cak i da nije nista tanje, vec samim time sto se dijelom radi i o nano tehnologiji, moze se ocekivati veca kvaliteta slike i vise svjetlosti kasnije kad se to malo uhoda i razvije

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.2.2021 20:39 (sks78).
15 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
Posmatrač kaže...

Nisam se ja nicega uhvatio... Samo sam tebe citirao. Znam ja na sta si ti mislio al svejedno sa strane nauke optika je prilicno jednostavna nauka...

Sa tehnicke strane objektivi nema se tu sta novo izmisliti. Kolicina svjetlosti po jedinici povrsine je fiksna i ne mozes je izmisliti ili nedostatak iste nadoknaditi....

Jednostavno moras povecati povrsinu....

 Isto i slicno se govorilo i za ostale stvari.... a gle cuda, sada imamo "scaling" tehnologije bazirane na AI-u koje znaju producirati i ljepsu sliku nego "original".

 

Dakle, ako nece moci "prirodnim putem", moci ce izfejkat i to je to (kao da ce tamo neki random Joe znati radi li se o "autenticnom" ili laznjaku).

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
lovac82 kaže...
Posmatrač kaže...

Nisam se ja nicega uhvatio... Samo sam tebe citirao. Znam ja na sta si ti mislio al svejedno sa strane nauke optika je prilicno jednostavna nauka...

Sa tehnicke strane objektivi nema se tu sta novo izmisliti. Kolicina svjetlosti po jedinici povrsine je fiksna i ne mozes je izmisliti ili nedostatak iste nadoknaditi....

Jednostavno moras povecati povrsinu....

 Isto i slicno se govorilo i za ostale stvari.... a gle cuda, sada imamo "scaling" tehnologije bazirane na AI-u koje znaju producirati i ljepsu sliku nego "original".

 

Dakle, ako nece moci "prirodnim putem", moci ce izfejkat i to je to (kao da ce tamo neki random Joe znati radi li se o "autenticnom" ili laznjaku).

 Ok to. To mozes i sa klasicnim fotoaparatom plus PS. Zasto se onda uopste muciti oko objektiva ;)

I sustina je u tome sto to nije original tj ono sto vidi senzor vec AI nadoknadjuje i generise ono sto Ai misli da treba biti na fotki....

TO vise nije fotografija vec kompozicija....Ne kazem da to nije dobro ili dovoljno dobro z 99% korisnika ali sa tehnicke strane to nije  nadoknadjivanje vec izmisljanje i pretpostavljanje sta nedostaje na fotki....

 

Ako cemo karikirati onda nam ne treba Hubl ili sl igracke vec mozemo poslati mobitel i unaprijediti AI ;) Karikiram naravno.....

5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
BlueMax kaže...
MrBlc kaže...
BlueMax kaže...
MrBlc kaže...

Čisto sumnjam, posebno u navode o više svjetla jer je tu fizika neumoljiva.

 Itekako je umoljiva. Kad današni mobitel sa senzorom 1/2.55" i optikom ko pola zrna graška radi bolje fotografije od 10 godina starog APS-C aparata i objektiva od 1kg, onda je očito da elektronika funkcionalno zamjenjuje prirodno svjetlo.

Moj nije 10 godina star, ali jest 7 godina star model. Možda će u savršenim uvjetima na prvu fotografija s novog mobitela izgledati bolje jer SW bolje optimira jpeg i napuca boje da izgleda atraktivno, međutim, ako ćemo gledati u stvarnim uvjetima ili realne pokazatelje kvalitete slike, sorry, ali lupaš gluposti. Sve trikove koje današnji mobiteli rade mogu i ja primijeniti na RAW fotku i opet izgleda atraktivnije. Istina, A6000 nema baš nešto dobar jpeg iz kamere jer je fokus više na RAW stavljen. Onaj tko želi imati fotku u jpeg-u bez da se zamara će raditi bolje fotke s mobitelom, ali to ne znači da jer super krečko bolji alat od pravog valjka.

 

Istina je da svaka generacija senzora ima bolje omjere signala i šuma, ali to ne napreduje tolikom brzinom da se u 10 godina kompenzira razlika u veličini senzora između mobitela i aparata.

 Igrom slučaja imam aparat s istim senzorom + kit PZ 16-50, Sigma EX DN Art 30mm f2.8, Sony E 50mm f1.8, Tamron 28-75 f 2.8 i nema teorije da bez stativa dobijem noćnu fotografiju približnu onoj koju radi P30 Pro, P40 Pro, iPhone 12, Galaxy S 20-21...

O rezultatima u potpunom mraku mogu samo sanjati. 

 Na sta lice RAW fotke sa tih mobitela?

12 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
raw je nebitan. To je samo korak između okidanja i gotove fotografije. Pošto se poprilično dobro snalazim u Lightroomu u stanju sam izvući nekakav maksimum iz raw-a i to često nije ni blizu onoga što dobiješ na automatici s mobitelom. Ako ćeš zumirati na nivo pixela onda jasno vidiš puno više detalja na fotografiji snimljenoj foto aparatom, no ako gledaš fotografiju onako kako se fotografija gleda, onda su rezultati tih minijaturnih senzora i smiješne optike fascinantni.
5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
BlueMax kaže...
raw je nebitan. To je samo korak između okidanja i gotove fotografije. Pošto se poprilično dobro snalazim u Lightroomu u stanju sam izvući nekakav maksimum iz raw-a i to često nije ni blizu onoga što dobiješ na automatici s mobitelom. Ako ćeš zumirati na nivo pixela onda jasno vidiš puno više detalja na fotografiji snimljenoj foto aparatom, no ako gledaš fotografiju onako kako se fotografija gleda, onda su rezultati tih minijaturnih senzora i smiješne optike fascinantni.

 RAW je nebitan? "Pošto se poprilično dobro snalazim u Lightroomu u stanju sam izvući nekakav maksimum iz raw-a i to često nije ni blizu onoga što dobiješ na automatici s mobitelom." Znas li zasto nije ni blizu?

12 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
Posmatrač kaže...
BlueMax kaže...
raw je nebitan. To je samo korak između okidanja i gotove fotografije. Pošto se poprilično dobro snalazim u Lightroomu u stanju sam izvući nekakav maksimum iz raw-a i to često nije ni blizu onoga što dobiješ na automatici s mobitelom. Ako ćeš zumirati na nivo pixela onda jasno vidiš puno više detalja na fotografiji snimljenoj foto aparatom, no ako gledaš fotografiju onako kako se fotografija gleda, onda su rezultati tih minijaturnih senzora i smiješne optike fascinantni.

 RAW je nebitan? "Pošto se poprilično dobro snalazim u Lightroomu u stanju sam izvući nekakav maksimum iz raw-a i to često nije ni blizu onoga što dobiješ na automatici s mobitelom." Znas li zasto nije ni blizu?

 Nebitan je. Bitna je finalna fotografija. Nitko nikad nigdje nije izložio, okačio ili izradio raw fotografiju (barem nitko pametan). Bitno je kako izgleda finalna fotografija a to je 90% do ruke a 10% do opreme.

 

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
BlueMax kaže...

 Igrom slučaja imam aparat s istim senzorom + kit PZ 16-50, Sigma EX DN Art 30mm f2.8, Sony E 50mm f1.8, Tamron 28-75 f 2.8 i nema teorije da bez stativa dobijem noćnu fotografiju približnu onoj koju radi P30 Pro, P40 Pro, iPhone 12, Galaxy S 20-21...

O rezultatima u potpunom mraku mogu samo sanjati.  

BlueMax kaže...
raw je nebitan. To je samo korak između okidanja i gotove fotografije. Pošto se poprilično dobro snalazim u Lightroomu u stanju sam izvući nekakav maksimum iz raw-a i to često nije ni blizu onoga što dobiješ na automatici s mobitelom. Ako ćeš zumirati na nivo pixela onda jasno vidiš puno više detalja na fotografiji snimljenoj foto aparatom, no ako gledaš fotografiju onako kako se fotografija gleda, onda su rezultati tih minijaturnih senzora i smiješne optike fascinantni.

Eto, odgovorio si sam sebi. Slike iz mobitela su optimirane u prvom redu za wow efekt na mobitelu, dok je aparat ipak alat šireg spektra primjene. Da aparat radi sa slikom ono što radi mobitel, za većinu fotografa bi te fotke bile neupotrebljive ili suboptimalne.

 

S druge strane, mobitel ima izbalansiran ekosustav usmjerene na jedan koncept. To ne znači da je općenito bolji - bolji je u onome za što je ciljano rađen.

 

Ako već imaš toliko iskustva u LightRoomu, koliko puta si malo vratio slider jer ti je fotka izgledala umjetno? Sad ponovno pogledaj onu iz mobitela i pokušaj sam sebi iskreno odgovoriti, da to vidiš na svojoj fotci iz aparata, bi li malo vratio slider?

 

sks78 kaže...

Veličine Metalenzovih elemenata su od 1x1 do 3x3 milimetra, a na svakome su milijuni malenih krugova različitih promjera. Njima se može upravljati, odnosno mijenjati im se veličina, čime se na nanoskali dobiva jednak efekt savijanja svjetlosnih zraka kao i kod klasične optičke leće.

 

dobro kazu, nadalje je logicno sto i slijedi u tekstu da povrh tanje kamere prolazi vise svjetla jer, manja slozenost - tanji materijal - manje elektrona na koje fotoni nailaze

cak i da nije nista tanje, vec samim time sto se dijelom radi i o nano tehnologiji, moze se ocekivati veca kvaliteta slike i vise svjetlosti kasnije kad se to malo uhoda i razvije

Da, ovaj detalj mi je promakao. U osnovi, oni su napravili elektronički upravljivu minijaturnu fresnelovu leću. Taj efekt radi i na makroskali, tako da je nano dio nebitan po pitanju samog načina na koji leća radi.

 

Sam koncept, kako fresnelove leće, tako i programabilne verzije nije novost. Fresnelove leće također pate od kromatske aberacije, a velika prednost je što im je kromatska aberacija suprotnog predznaka, pa se može dizajnirati par koji sadrži fresnelovu i običnu leću gdje se kromatska aberacija poništi. To je iskorišteno u nekoliko objektiva, ali nije baš nešto zaživjelo. Međutim, ako je fresnelova leća programibilna, onda to pada u vodu. Također, ušteda u dubini takve kombinacije leća i nije toliko velika da bi imali ovako revolucionaran naslov.

 

Jedan pristup za rješavanje problema je ovo: https://www.osapublishing.org/DirectPDFAccess/12941FE3-959C-4DB3-8DBD562CB5ADC6E5_90578/oe-14-13-6226.pdf?da=1&id=90578&seq=0&mobile=no međutim, to u mobitel ne stane.

 

Drugi pristup je programski: https://www.scitepress.org/papers/2015/55433/55433.pdf 

 

Vjerojatno se tu radi o programskom pristupu. Razvojem strojnog učenja, taj pristup će postati još efikasniji, ali on ima svoj teoretski limit. Kromatska aberacija predstavlja gubitak informacije, a rekonstrukcija izgubljene informacije spada u best guess i temelji se na statističkim vjerojatnostima, te nužno mora unijeti šum.

 

Možda će takvi algoritmi postati dovoljno efikasni za upotrebljivu fotografiju, međutim, i dalje je sustav koji ima manji gubitak informacije u velikoj prednosti.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
BlueMax kaže...

 Nebitan je. Bitna je finalna fotografija. Nitko nikad nigdje nije izložio, okačio ili izradio raw fotografiju (barem nitko pametan). Bitno je kako izgleda finalna fotografija a to je 90% do ruke a 10% do opreme.

Ako je 90% do ruke, 10% do opreme, to onda ostavlja 0% za obradu, što dolazi u konflikt s tvrdnjom da se ne objavljuju RAW fotografije.

 

Vrhunsku fotografiju možeš uništiti lošom postprodukcijom, a fotografija koja na prvu izgleda promašeno se često u postprodukciji može spasiti. Malo cropanja često može spasiti kompoziciju, pogotovo ako imaš dovoljnu rezoluciju, 12,14,16 bitna boja znači da RAW ima veći dinamički raspon od jpeg-a, a to znači da na fotografiji postoje detalji koji se na jpeg-u fizički ne mogu vidjeti.

 

Osoba koja tvrdi da je to nebitno i da ima iskustva u postprodukciji fotografija laže barem u vezi jedne tvrdnje.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
BlueMax kaže...
Posmatrač kaže...
BlueMax kaže...
raw je nebitan. To je samo korak između okidanja i gotove fotografije. Pošto se poprilično dobro snalazim u Lightroomu u stanju sam izvući nekakav maksimum iz raw-a i to često nije ni blizu onoga što dobiješ na automatici s mobitelom. Ako ćeš zumirati na nivo pixela onda jasno vidiš puno više detalja na fotografiji snimljenoj foto aparatom, no ako gledaš fotografiju onako kako se fotografija gleda, onda su rezultati tih minijaturnih senzora i smiješne optike fascinantni.

 RAW je nebitan? "Pošto se poprilično dobro snalazim u Lightroomu u stanju sam izvući nekakav maksimum iz raw-a i to često nije ni blizu onoga što dobiješ na automatici s mobitelom." Znas li zasto nije ni blizu?

 Nebitan je. Bitna je finalna fotografija. Nitko nikad nigdje nije izložio, okačio ili izradio raw fotografiju (barem nitko pametan). Bitno je kako izgleda finalna fotografija a to je 90% do ruke a 10% do opreme.

 

 

 

 Ovim si sam sebe diskvalifikovao iz bilo kakvog ozbiljnog razgovora o fotografiji. Al ajd da te ja i mrbic naucimo osnove.

 

1. RAW je ono sto senzor vidi bez ikakve obrade. To su sirovi podaci sa senzora. Ako nema na RAWu nije uslikano. RAW je polazna osnova za jpg i sve ostalo poslije. RAW nije bitan ti je isto kao da kazes senzor nije bitan. A ti sam procijeni koliko je to glupa izjava.....

 

2. RAW plus lightroom ti pokazuje krajnji domet tvog hardwarea tj fizicke mogucnosti senzora i objektiva na mobitelu u ovom slucaju. Sam kazes da je to lose a to ti i mi pricamo. Mobitel nikad nece stici APSC ili FF aparat jer je fizika neumoljiva.

 

3. Fotka sa mobitela - (RAW+Lightroom)=AI mobitela. To je ono sto ti je dodano naknadno i nije uslikano vec izmisljeno.....A tu mboitel ima daleko vecu prednost od pravog aparata jer aparat ne zeli izmisljati fotku vec je uslikati sto bolje i realnije a mobite zeli impresionirati one koji zele brze fotke bez zamaranja i razmislajnja o kvaliteti istih. Sto je ok ali to ni u kom slucaje ne znaci da su te fotke tehnicki bolje od klasicnog aparata jer nisu i nikad nece biti....

 

TI zelis da ti fotka izgled wow bez razmisljanja koliko je realna.

Da senzor i objektiv mobitela rade odlican posao AI ti ne bi ni trebao a bez AI te fotke su manje vise shit osim u idealnim uslovima.... 

5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
BlueMax kaže...
MrBlc kaže...
....

Moj nije 10 godina star, ali jest 7 godina star model. Možda će u savršenim uvjetima na prvu fotografija s novog mobitela izgledati bolje jer SW bolje optimira jpeg i napuca boje da izgleda atraktivno, međutim, ako ćemo gledati u stvarnim uvjetima ili realne pokazatelje kvalitete slike, sorry, ali lupaš gluposti. Sve trikove koje današnji mobiteli rade mogu i ja primijeniti na RAW fotku i opet izgleda atraktivnije. Istina, A6000 nema baš nešto dobar jpeg iz kamere jer je fokus više na RAW stavljen. Onaj tko želi imati fotku u jpeg-u bez da se zamara će raditi bolje fotke s mobitelom, ali to ne znači da jer super krečko bolji alat od pravog valjka.

 

Istina je da svaka generacija senzora ima bolje omjere signala i šuma, ali to ne napreduje tolikom brzinom da se u 10 godina kompenzira razlika u veličini senzora između mobitela i aparata.

 Igrom slučaja imam aparat s istim senzorom + kit PZ 16-50, Sigma EX DN Art 30mm f2.8, Sony E 50mm f1.8, Tamron 28-75 f 2.8 i nema teorije da bez stativa dobijem noćnu fotografiju približnu onoj koju radi P30 Pro, P40 Pro, iPhone 12, Galaxy S 20-21...

O rezultatima u potpunom mraku mogu samo sanjati. 

 Ovo mi je promaklo. Imam osjecaj da ti bas i ne znas sta radis sa tom opremom ako ti mobitel daje bolje rezultate. Daje bolje na prvi pogled ali uporedi te fotke sa onim sto vidis ocima pa ces videjti da tu  ima stvari koje bas i ne postoje.... AI cuda radi....

15 godina
odjavljen
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči

Zapravo, ovaj trend, na žalost, postaje sve rašireniji - po fotografskim izložbama se sve češće viđaju fotografije koje gledaš pola sata i pokušavaš procijeniti da li je fotografija ili render. Ok, da se razumijemo, i to ima svoju umjetničku vrijednost, ali mislim da je to počelo izlaziti izvan okvira fotografije.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
MrBlc kaže...

Zapravo, ovaj trend, na žalost, postaje sve rašireniji - po fotografskim izložbama se sve češće viđaju fotografije koje gledaš pola sata i pokušavaš procijeniti da li je fotografija ili render. Ok, da se razumijemo, i to ima svoju umjetničku vrijednost, ali mislim da je to počelo izlaziti izvan okvira fotografije.

 To meni licno nije problem ali ovdje pricamo o hardwareu a u kontekstu hardwarea procati o AI ili jpg vs RAW je smijesno....

12 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
MrBlc kaže...

Eto, odgovorio si sam sebi. Slike iz mobitela su optimirane u prvom redu za wow efekt na mobitelu, dok je aparat ipak alat šireg spektra primjene. Da aparat radi sa slikom ono što radi mobitel, za većinu fotografa bi te fotke bile neupotrebljive ili suboptimalne.

 

S druge strane, mobitel ima izbalansiran ekosustav usmjerene na jedan koncept. To ne znači da je općenito bolji - bolji je u onome za što je ciljano rađen.

 

Ako već imaš toliko iskustva u LightRoomu, koliko puta si malo vratio slider jer ti je fotka izgledala umjetno? Sad ponovno pogledaj onu iz mobitela i pokušaj sam sebi iskreno odgovoriti, da to vidiš na svojoj fotci iz aparata, bi li malo vratio slider?

 

Ja sam odgovarao na tvoj post kako je fizika neumoljiva. Sama po sebi je ali tu su trikovi kojima se zaobilazi. Ti trikovi nisu baš dobrodošli u profesionalnoj fotografiji ali u umjetničkoj i "kućnoj" jesu.
Imaš na netu jako puno natječaja tipa "best iPhone photo", "best smartphone photo" pa pogledaj kakvih uradaka ima. Čak i u otvorenim kategorijama koje nisu ograničene opremom sve češće se pojavljuju fotografije snimljene mobitelima.

Fizika je konstanta ali tehnologija napreduje. Prije 7-8 godina je na APS-C bilo besmisleno imati preko 16mpix. Dapače, višom rezolucijom samo se dobivao kontraefekt, manje svjetla, više šuma iz kojeg nisi mogao izvlačiti detalje. Sad je već 24 mpix standard. Da ti je netko prije 10 godina pokazao noćnu fotografiju snimljenu iPhoneom 12 i na stol stavio senzor i optiku kojom je to snimljeno mislio bi da je lud. Zato ja nikad za ni jednu tehnologiju neću reći "to je nemoguće".

 

Presaturiranost, napucan kontrast, agresivni noise reduction, clarity... kakvim danas obiluju fotografije iz mobitela nisu tu zato jer mobitel ne može drukčije nego zato jer kupci to žele. To je sasvim druga tema od količine svjetla koju mali senzor primi kroz mali objektiv i elektronika od toga radi čuda.

 

12 godina
offline
Re: Nova tehnologija leća mogla bi dokinuti izboči
Posmatrač kaže...

 

 

 

 Ovim si sam sebe diskvalifikovao iz bilo kakvog ozbiljnog razgovora o fotografiji. Al ajd da te ja i mrbic naucimo osnove.

 

1. RAW je ono sto senzor vidi bez ikakve obrade. To su sirovi podaci sa senzora. Ako nema na RAWu nije uslikano. RAW je polazna osnova za jpg i sve ostalo poslije. RAW nije bitan ti je isto kao da kazes senzor nije bitan. A ti sam procijeni koliko je to glupa izjava.....

 

2. RAW plus lightroom ti pokazuje krajnji domet tvog hardwarea tj fizicke mogucnosti senzora i objektiva na mobitelu u ovom slucaju. Sam kazes da je to lose a to ti i mi pricamo. Mobitel nikad nece stici APSC ili FF aparat jer je fizika neumoljiva.

 

3. Fotka sa mobitela - (RAW+Lightroom)=AI mobitela. To je ono sto ti je dodano naknadno i nije uslikano vec izmisljeno.....A tu mboitel ima daleko vecu prednost od pravog aparata jer aparat ne zeli izmisljati fotku vec je uslikati sto bolje i realnije a mobite zeli impresionirati one koji zele brze fotke bez zamaranja i razmislajnja o kvaliteti istih. Sto je ok ali to ni u kom slucaje ne znaci da su te fotke tehnicki bolje od klasicnog aparata jer nisu i nikad nece biti....

 

TI zelis da ti fotka izgled wow bez razmisljanja koliko je realna.

Da senzor i objektiv mobitela rade odlican posao AI ti ne bi ni trebao a bez AI te fotke su manje vise shit osim u idealnim uslovima.... 

 Ti blage veze nemaš o čemu pričaš a davao bi lekcije nekome ko se fotografijom bavi 30 godina a prvu digitalnu kameru je imao 2000.god.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice