Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, što je

poruka: 23
|
čitano: 8.110
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, što je".
14 godina
offline
Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, što je

...kao i soljenje koje neće bitno promijeniti točku vrenja, ali će značajno poboljšati okus.

 

Može se posoliti nakon što uzavre. Win-win.

 
1 0 hvala 0
2 godine
offline
Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, što je

Zašto nobelovci jedu tjesteninu ?

 

Beskorisna namirnica, fuj...

@gkelekov Da nije bilo domovinskog rata, Hrvatska bi sada bila 3-4 godine bliže ostatku svijeta !
 
0 8 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, št
Zašto beskorisna?
5 godina
offline
Re: Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, št
dd.inc kaže...
Zašto beskorisna?

 Nutritivno je prazna, ne sadrži mikronutrijente kao čitava hrana, npr porcija žitarica, voća ili povrća za istu količinu kalorija.

 

Slično kao druge gotove prerađevine od brašna (kruh, peciva, špageti, tost, tortilje...): skoro uvijek je zdravije pojesti nešto prirodno kao prilog. Naravno, ovo je praktičnije (ili finije  )

2 godine
offline
Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, što je

Hvala kolega.

Ne moram ja objasniti.

De regno Dalmatiae et Croatiae libri sex.
 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, što je

Joj, dajte ljudi prestanite demonizirati vanjske faktore i prihvatite odgovornost za svoje postupke.

Ne debljaju tjestenina niti ugljikohidrati, nego neumjerenost u jelu i piću. Svi smo mi proizvodi naših navika - nabavite si dobre navike i sve će biti OK.

 

Tjestenina je hrana kao i svaka i druga i uostalom, nitko normalan ne jede ju samu, jel' tako?

Nije tjestenina ništa nutritivno siromašnija od lososa (vrhunska riba) ili avokado ulja (vrhunsko ulje), a uostalom postoje i razne vrste tjestenine (npr. iz cijelog zrna).

 

Tako da uživajte u okusima, priuštite si čašu vina, iskoristite činjenicu da ste ljudi koji su sposobni za više od preživljavanja i reprodukcije, samo budite umjereni i sve će biti OK.

Ograničite si unos kalorija kako ne biste bili pretili, vježbajte kako biste bili zdravi, nemojte pretjerivati niti u jednome niti u drugome i biti će vam bolje nego 90+% drugih ljudi.

Gledam te!
 
19 0 hvala 0
14 godina
offline
Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, što je

Usporedimo tjesteninu i rižu (jedino s čim ima smisla uspoređivat) i završimo priču.

 

Tjestenina (1 šalica kuhana):

Kalorije: 200
Proteini: 8 grama
Masti: 1 gram
Ugljikohidrati: 41 gram
Vlakna: 2 grama
Željezo: 1,5 miligrama

 

Riža (1 šalica kuhana):
Kalorije: 215
Proteini: 4,5 grama
Masti: 0,5 grama
Ugljikohidrati: 45 grama
Vlakna: 1 gram
Željezo: 0,8 miligrama

 

Ove vrijednosti variraju ovisno o nekim faktorima ali ponata je da se dođe na isto, obe namirnice se mogu uključit u zdravu prehranu.

 
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, što je

a ako vas zanima praktican primjer kako kuhati tjesteninu doma, evo kaj mi je nedavno doletjelo u inbox.

(primjenjivo na sve brandove jel, ne samo barillu)

 

https://www.barilla.com/en-gb/passive-cooking

 

https://www.barilla.com//-/media/images/shared/passive-cooking/download/passive-cooking-timing-guide.pdf?la=en-gb

 

gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
Moj PC  
0 0 hvala 2
10 godina
offline
Re: Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, št
Veliki Brat kaže...

Joj, dajte ljudi prestanite demonizirati vanjske faktore i prihvatite odgovornost za svoje postupke.

Ne debljaju tjestenina niti ugljikohidrati, nego neumjerenost u jelu i piću. Svi smo mi proizvodi naših navika - nabavite si dobre navike i sve će biti OK.

 

Tjestenina je hrana kao i svaka i druga i uostalom, nitko normalan ne jede ju samu, jel' tako?

Nije tjestenina ništa nutritivno siromašnija od lososa (vrhunska riba) ili avokado ulja (vrhunsko ulje), a uostalom postoje i razne vrste tjestenine (npr. iz cijelog zrna).

 

Tako da uživajte u okusima, priuštite si čašu vina, iskoristite činjenicu da ste ljudi koji su sposobni za više od preživljavanja i reprodukcije, samo budite umjereni i sve će biti OK.

Ograničite si unos kalorija kako ne biste bili pretili, vježbajte kako biste bili zdravi, nemojte pretjerivati niti u jednome niti u drugome i biti će vam bolje nego 90+% drugih ljudi.

 As simple as that.

Origin_Steam: hrka11
2 godine
offline
Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, što je

Ne jedem tjesteninu, krumpir, rižu.

 

Jedem npr kelj..kupus, grah, pileća, pureća prsa, ribu obožavam...šaku badema ili lješnjaka....povrće svih vrsta..voća umjereno....ponekad /jednom tjedno) ćevape bez lepinje, kruha, ne pijem alkohol, gazirana pića itd...uglavnom trošim namirnice niskog glikemijskog indeksa i doživio sam preporod.

Kolesterol, trigliceridi, jetreni enzimi, eritrociti, hemoglobin odn. cijela KKS bez pogreške, sve u roku tri mjeseca.

Raspoloženje 9/10

 

 

Količina (kelj) 100g

Energetska vrijednost

50 kcal

/

Proteini

3,3 g

/

Ugljikohidrati

10 g

/

Vlakna

2 g

/

Vitamin A

769 µg

 

Kalcij

135 mg

 

Željezo

1,7 mg

 

Magnezij

34 mg

 

Kalij

447 mg

 

Vitamin C

120 mg

 

Folat

29 µg

 

 

 

Svemir za tjesteninu. 

De regno Dalmatiae et Croatiae libri sex.
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2023 5:40 (Zaporožac).
 
1 1 hvala 0
2 godine
offline
Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, što je

a vidi kupus

 

Kupus, glavica, zeleni, svjež - Detaljne nutritivne vrijednostiNutrijentMjerna jedinicaKoličinaEnergetska vrijednostkcal25Ukupno proteinag1,28Ukupno ugljenih hidratag5,80Ukupno mastig0,10– od toga: zasićene masne kiselineg0,034Dijetalna vlaknag2,5Ukupno šećerag3,20Holesterolmg0Vodag92,18Mononezasićene masne kiselineg0,017Polinezasićene masne kiselineg0,017Trans-mastig0,000Vitamin Cmg36,6Vitamin B1 (Tiamin)mg0,061Vitamin B2 (Riboflavin)mg0,040Vitamin B3 (Niacin)mg0,234Vitamin B5 (Pantotenska kiselina)mg0,212Vitamin B6 (Piridoksin)mg0,124Vitamin B9 (Folati)mcg43Vitamin B12 (Kobalamin)mcg0,00Vitamin AIU98Vitamin DIU0Vitamin Emg0,15Vitamin Kmcg76,0Kalcijum (Ca)mg40Željezo (Fe)mg0,47Magnezijum (Mg)mg12Fosfor (P)mg26Kalijum (K)mg170Natrijum (Na)mg18Cink (Zn)mg0,18Bakar (Cu)mg0,019Mangan (Mn)mg0,160Selen (Se)mcg0,3

 

Čega ima tjestenina ?

 

Ničega....

De regno Dalmatiae et Croatiae libri sex.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, št
Nemoj Ircu reći da ne jedeš krumpir, da te ne bi kamenovao 😁
11 godina
offline
Re: Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, št
Zaporožac kaže...

Ne jedem tjesteninu, krumpir, rižu.

 

Jedem npr kelj..kupus, grah, pileća, pureća prsa, šaku badema ili lješnjaka....povrće svih vrsta..voća umjereno....ponekad /jednom tjedno) ćevape bez lepinje, kruha, ne pijem alkohol, 

 

 

Svemir za tjesteninu. 

 ja jedem kelj sa krumpirom, mrkvicom, celerom i komadom mesine unutra

 

svemir za tvoj suhoparni jelovnik 

2 godine
offline
Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, što je

mrkva i celer u kelju ...jooooj...

De regno Dalmatiae et Croatiae libri sex.
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, št
Veliki Brat kaže...

Joj, dajte ljudi prestanite demonizirati vanjske faktore i prihvatite odgovornost za svoje postupke.

Ne debljaju tjestenina niti ugljikohidrati, nego neumjerenost u jelu i piću. Svi smo mi proizvodi naših navika - nabavite si dobre navike i sve će biti OK.

 

Tjestenina je hrana kao i svaka i druga i uostalom, nitko normalan ne jede ju samu, jel' tako?

Nije tjestenina ništa nutritivno siromašnija od lososa (vrhunska riba) ili avokado ulja (vrhunsko ulje), a uostalom postoje i razne vrste tjestenine (npr. iz cijelog zrna).

 

Tako da uživajte u okusima, priuštite si čašu vina, iskoristite činjenicu da ste ljudi koji su sposobni za više od preživljavanja i reprodukcije, samo budite umjereni i sve će biti OK.

Ograničite si unos kalorija kako ne biste bili pretili, vježbajte kako biste bili zdravi, nemojte pretjerivati niti u jednome niti u drugome i biti će vam bolje nego 90+% drugih ljudi.

 Nijedna hrana nije "kao svaka druga", postoje namirnice različitih nutritivnih profila. Ideš u krajnost i gradišstrawmanargument koji nitko nije potegnuo (demonizirati vanjske faktore, nitko normalan ne jede ju samu itd.)

 

Činjenica jest da je pšenična tjestenina prazna mikronutrijentima u odnosu na rižu (koju je kolega naveo) ili losos (kojeg si sam naveo).

 

Losos je bogat omega 3 masnim kiselinama koje su dobre za krvožilni sustav, riža je prirodna namirnica bogata mineralima i vlaknima. Tjestenina nije "sirova" nego prerađena hrana, visokog glikemijskog indeksa i lošijeg mikronutritivnog (ne makronutritivnog, što ti navodiš) profila nego bilo koja od ove druge dvije namirnice. 

 

Dakle ako zamijeniš tjesteninu koju jedeš rižom, učinio si uslugu svom tijelu. Ako učiniš obratno, eh...

 

Plus, većina ljudi ne jede "samo" tjesteninu - tjestenina se jede s vrhnjem za kuhanje, sirom i sličnim smećem koje da nikad više ne pojedeš, tijelo bi ti bilo zahvalno, a kamoli jednom tjedno na redovnoj bazi. Možeš ju jesti s piletinom bez umaka, ali onda si bodybuilder.... i tad znaš da ti je riža bolja 

KIKI3ooo kaže...

Usporedimo tjesteninu i rižu (jedino s čim ima smisla uspoređivat) i završimo priču.

 

Tjestenina (1 šalica kuhana):

Kalorije: 200
Proteini: 8 grama
Masti: 1 gram
Ugljikohidrati: 41 gram
Vlakna: 2 grama
Željezo: 1,5 miligrama

 

Riža (1 šalica kuhana):
Kalorije: 215
Proteini: 4,5 grama
Masti: 0,5 grama
Ugljikohidrati: 45 grama
Vlakna: 1 gram
Željezo: 0,8 miligrama

 

Ove vrijednosti variraju ovisno o nekim faktorima ali ponata je da se dođe na isto, obe namirnice se mogu uključit u zdravu prehranu.

 makro-mikro nutrijenti 

 

Tjestenina se može uključiti u zdravu prehranu. Može se uključiti i Big Mac u zdravu prehranu, bilo što se može uključiti ako vježbaš i ostatak tjedna jedeš zdravo.... npr rižu (ali ne i tjesteninu).

2 godine
offline
Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, što je

Ma, jedu i obožavaju vrhunski sportaši tjesteninu.

No, zašto oni smiju jesti tu hranu, a zašto je jedu ?

 

E, sad lijepo idite na google, pa to proučite, ja idem raditi--- 

De regno Dalmatiae et Croatiae libri sex.
 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, št
encoding kaže...

Nijedna hrana nije "kao svaka druga", postoje namirnice različitih nutritivnih profila. Ideš u krajnost i gradišstrawmanargument koji nitko nije potegnuo (demonizirati vanjske faktore, nitko normalan ne jede ju samu itd.)

Naravno da nije, zato i postoje razne vrste hrane, da ih miješamo i da se nadopunjuju. Ali to i nije poanta te rečenice (jer je sastav svake od namirnica koje sam naveo potpuno različit i to i je poanta - tjestenina je bogata složenim ugljikohidratima, riba proteinima, ulje mastima i svo troje čine temelj zdrave prehrane, izbaciti bilo koju od njih je jednostavno krivo. I zato izbjegavanje jedne vrste hrane nema smisla - radije jedi uravnoteženo nego ograničeno.

 

Naravno da nije strawman argument - čim ljudi upiru prstom u jednu namirnicu i tvrde da je loša, to je demoniziranje te namirnice. Ideja je kompletno izbaciti jednu namirnicu iz prehrane, hej! Ako to nije demoniziranje, ne znam što jest.

Pa ljudi idu i u bulimijiu, nije pretilost jedini zdravstveni problem. Djevojčice da ne bi bile debele jedu samo salatu i imaju hrpu zdravstvenih problema jer im ljudi govore gluposti tipa "tjestenina deblja". Apsolutno demoniziranje namirnice i apsolutno je štetno.

 

Čitam istraživanje (u SAD, naravno) kako dvije porcije ribe tjedno unosi previše žive u ljudski organizam i povećava rizik smrtnosti. Pomislio bi čovjek da se treba trpati ribom jer je "mikronutrijentski bogata", a kad tamo...

Uostalom, na kraju i sam konstatiraš ono što i ja tvrdim - tjestenina (odn. bilo koja hrana) se može uključiti u zdravu prehranu. Ali to onda treba biti zdrava prehrana, a ne izbaciti tjesteninu i jesti samo ribu jer guess what...

Gledam te!
5 godina
offline
Re: Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, št
Veliki Brat kaže...
encoding kaže...

Nijedna hrana nije "kao svaka druga", postoje namirnice različitih nutritivnih profila. Ideš u krajnost i gradišstrawmanargument koji nitko nije potegnuo (demonizirati vanjske faktore, nitko normalan ne jede ju samu itd.)

Naravno da nije, zato i postoje razne vrste hrane, da ih miješamo i da se nadopunjuju. Ali to i nije poanta te rečenice (jer je sastav svake od namirnica koje sam naveo potpuno različit i to i je poanta - tjestenina je bogata složenim ugljikohidratima, riba proteinima, ulje mastima i svo troje čine temelj zdrave prehrane, izbaciti bilo koju od njih je jednostavno krivo. I zato izbjegavanje jedne vrste hrane nema smisla - radije jedi uravnoteženo nego ograničeno.

 

Naravno da nije strawman argument - čim ljudi upiru prstom u jednu namirnicu i tvrde da je loša, to je demoniziranje te namirnice. Ideja je kompletno izbaciti jednu namirnicu iz prehrane, hej! Ako to nije demoniziranje, ne znam što jest.

Pa ljudi idu i u bulimijiu, nije pretilost jedini zdravstveni problem. Djevojčice da ne bi bile debele jedu samo salatu i imaju hrpu zdravstvenih problema jer im ljudi govore gluposti tipa "tjestenina deblja". Apsolutno demoniziranje namirnice i apsolutno je štetno.

 

Čitam istraživanje (u SAD, naravno) kako dvije porcije ribe tjedno unosi previše žive u ljudski organizam i povećava rizik smrtnosti. Pomislio bi čovjek da se treba trpati ribom jer je "mikronutrijentski bogata", a kad tamo...

Uostalom, na kraju i sam konstatiraš ono što i ja tvrdim - tjestenina (odn. bilo koja hrana) se može uključiti u zdravu prehranu. Ali to onda treba biti zdrava prehrana, a ne izbaciti tjesteninu i jesti samo ribu jer guess what...

Ljudima danas nemreš ništa reći jer će se propeti na zadnje noge da pokažu kako si tehnički u krivu, iako ono što govoriš jest u principu točno.

 

Stvar je praktičnosti. Dakle ako kažem tjestenina je "loša", to je u većini slučajeva točno (zbog svega navedenog). Naravno da tjestenina jednom tjedno neće nikoga ubiti, možeš ju pojesti umjereno, bla bla....

Ali pogledaj realno, koliko ljudi koji redovito jedu tjesteninu, kruh i pekarske proizvode imaju zdravu tjelesnu težinu i obujam struka, dovoljno kretanja tjedno, nemaju problema s probavom itd... usporedi to s ljudima koji redovito jedu žitarice, krumpir ili ostale cijele namirnice umjesto tjestenine. Generalno, tjestenina je puno lošija od ostale navedene hrane i da ju eliminiraš, ne bi nikakvu štetu učinio svom tijelu, dok ako eliminiraš navedene alternative, itekako bi.

 

Kad bi morao u jednoj rečenici reći nekome dal da jede tjesteninu ili da ju izbjegava, rekao bi ga izbjegava. Ako ta osoba želi ući u detalje, neka prouči što su glikemijski indeks, fitonutrijenti, koje vitamine i minerale unosi itd. i odluči za sebe.... ali to je onda potpuno druga priča i ta osoba već zna puno više od generalne populacije... kojoj je doovljno reći "jedi manje tjestenine, više cijele neprerađene hrane"

 

 

12 godina
offline
Re: Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, št
nixass kaže...

a ako vas zanima praktican primjer kako kuhati tjesteninu doma, evo kaj mi je nedavno doletjelo u inbox.

(primjenjivo na sve brandove jel, ne samo barillu)

 

https://www.barilla.com/en-gb/passive-cooking

 

https://www.barilla.com//-/media/images/shared/passive-cooking/download/passive-cooking-timing-guide.pdf?la=en-gb

 

 Kod pasivnog kuhanja najbolja stvar je da je teže promašiti idealnu skuhanost. Tjesteninu tako kuham već 20 godina. No ne samo tjesteninu nego i jaja (jaja stavljam u hladnu vodu, čim voda prokuha gasim štednjak i ostavim ih 5-6 minuta (ovisno o veličini jaja) i onda ulijem hladnu vodu. Čak sam i neka povrća počeo kuhati na taj način. Ušteda energije/manje emisije su dobrodošla nuspojava ali ovako kuham jer je puno teže zajebati stvar. Prekuhana jaja i tjesteninu ni pas neće.

16 godina
offline
Re: Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, št
encoding kaže...
Ali pogledaj realno, koliko ljudi koji redovito jedu tjesteninu, kruh i pekarske proizvode imaju zdravu tjelesnu težinu i obujam struka, dovoljno kretanja tjedno, nemaju problema s probavom itd... usporedi to s ljudima koji redovito jedu žitarice, krumpir ili ostale cijele namirnice umjesto tjestenine. Generalno, tjestenina je puno lošija od ostale navedene hrane i da ju eliminiraš, ne bi nikakvu štetu učinio svom tijelu, dok ako eliminiraš navedene alternative, itekako bi.

Pa zato i kažem da ne treba demonizirati tjesteninu: jedi stalno samo crveno meso i umrijeti ćeš od raka debelog crijeva, jedi samo ribu i umrijeti ćeš od (što god živa izaziva u organizmu), jedi stalno samo jedan tip hrane i uvijek ćeš imati neki problem. Tako da nije problem tjestenina u prehrani, nego SAMO tjestenina u prehrani, a to je skroz druga priča i problem nije namirnica nego životne navike - upravo ono o čemu sam pisao u prvom postu. Tjestenina nije lošija, što ne znači niti da je dobra. To je samo namirnica puna ugljikohidrata i ako ćeš biti fizički aktivan je poželjna. Ako želiš jesti raznovrsnu hranu umjesto svaki dan isto je također poželjna. Ako ćeš samo jesti tjesteninu onda nešto nije u redu s tobom, ne s tjesteninom...

 

Razumijem što želiš reći ali sry, ne slažem se s time. Problem pretilih ljudi je prvo problem karaktera (ako nije neki drugi zdravstveni problem tipa hormoni i sl.), tek potom hrane.

Gledam te!
14 godina
offline
Re: Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, št

točno to, prehrana SE NE smije bazirati samo na jednoj namirnici i demonizirati neke...

 

iako, moram priznati da neke izjave iz ustiju Vinniea Tortoricha (našijenac, valjda iz Dubrovnika), nisu baš bezveze (i mokri san "red meat" fanova), ali kompletno maknuti ugljikohidrate ( radi suvišnog šećera) je suludo...

 

no svakako, ja sam na "vatreni crv" dijeti...

 

jedem sve, osim vatrenih crva...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, št
encoding kaže...
Veliki Brat kaže...

Joj, dajte ljudi prestanite demonizirati vanjske faktore i prihvatite odgovornost za svoje postupke.

Ne debljaju tjestenina niti ugljikohidrati, nego neumjerenost u jelu i piću. Svi smo mi proizvodi naših navika - nabavite si dobre navike i sve će biti OK.

 

Tjestenina je hrana kao i svaka i druga i uostalom, nitko normalan ne jede ju samu, jel' tako?

Nije tjestenina ništa nutritivno siromašnija od lososa (vrhunska riba) ili avokado ulja (vrhunsko ulje), a uostalom postoje i razne vrste tjestenine (npr. iz cijelog zrna).

 

Tako da uživajte u okusima, priuštite si čašu vina, iskoristite činjenicu da ste ljudi koji su sposobni za više od preživljavanja i reprodukcije, samo budite umjereni i sve će biti OK.

Ograničite si unos kalorija kako ne biste bili pretili, vježbajte kako biste bili zdravi, nemojte pretjerivati niti u jednome niti u drugome i biti će vam bolje nego 90+% drugih ljudi.

 Nijedna hrana nije "kao svaka druga", postoje namirnice različitih nutritivnih profila. Ideš u krajnost i gradišstrawmanargument koji nitko nije potegnuo (demonizirati vanjske faktore, nitko normalan ne jede ju samu itd.)

 

Činjenica jest da je pšenična tjestenina prazna mikronutrijentima u odnosu na rižu (koju je kolega naveo) ili losos (kojeg si sam naveo).

 

Losos je bogat omega 3 masnim kiselinama koje su dobre za krvožilni sustav, riža je prirodna namirnica bogata mineralima i vlaknima. Tjestenina nije "sirova" nego prerađena hrana, visokog glikemijskog indeksa i lošijeg mikronutritivnog (ne makronutritivnog, što ti navodiš) profila nego bilo koja od ove druge dvije namirnice. 

 

Dakle ako zamijeniš tjesteninu koju jedeš rižom, učinio si uslugu svom tijelu. Ako učiniš obratno, eh...

 

Plus, većina ljudi ne jede "samo" tjesteninu - tjestenina se jede s vrhnjem za kuhanje, sirom i sličnim smećem koje da nikad više ne pojedeš, tijelo bi ti bilo zahvalno, a kamoli jednom tjedno na redovnoj bazi. Možeš ju jesti s piletinom bez umaka, ali onda si bodybuilder.... i tad znaš da ti je riža bolja 

KIKI3ooo kaže...

Usporedimo tjesteninu i rižu (jedino s čim ima smisla uspoređivat) i završimo priču.

 

Tjestenina (1 šalica kuhana):

Kalorije: 200
Proteini: 8 grama
Masti: 1 gram
Ugljikohidrati: 41 gram
Vlakna: 2 grama
Željezo: 1,5 miligrama

 

Riža (1 šalica kuhana):
Kalorije: 215
Proteini: 4,5 grama
Masti: 0,5 grama
Ugljikohidrati: 45 grama
Vlakna: 1 gram
Željezo: 0,8 miligrama

 

Ove vrijednosti variraju ovisno o nekim faktorima ali ponata je da se dođe na isto, obe namirnice se mogu uključit u zdravu prehranu.

 makro-mikro nutrijenti 

 

...

 Evo, ja odmah vidim da ti ne kužiš da se ne mogu konzumirat makronutrijenti a da se u isto vrijeme ne konzumiraju i mikronutrijenti. Tako logički, ako obe namirnice imaju slične makronutritivne vrijednosti odmah znam da imaju slične i mikronutritivne vrijednosti. 

 

Riža je dobar izvor ugljikohidrata, a ima relativno malo masti i proteina. Također sadrži niz esencijalnih mikronutrijenata, uključujući:

-Tiamin (vitamin B1): važan za energetski metabolizam i zdravu funkciju mozga
-Niacin (vitamin B3): pomaže u održavanju zdrave kože i živaca te je važan za popravak DNK
-Folna kiselina (vitamin B9): neophodna za stvaranje crvenih krvnih stanica i pravilan razvoj neuralne cijevi u ranim fazama fetalnog razvoja
-Željezo: neophodno za stvaranje hemoglobina, koji prenosi kisik u krvi
-Kalij: pomaže u regulaciji krvnog tlaka i važan je za rad živaca i mišića
-Cink: važan za imunološku funkciju i zacjeljivanje rana
-Vlakna: neprobavljivi dio biljaka koji daje grubu hranu i pomaže regulirati rad crijeva i probavu.

 

Tjestenina, napravljena od pšeničnog brašna, dobar je izvor ugljikohidrata i bjelančevina, a također sadrži niz esencijalnih mikronutrijenata, uključujući:

-Tiamin (vitamin B1): važan za energetski metabolizam i zdravu funkciju mozga
-Niacin (vitamin B3): pomaže u održavanju zdrave kože i živaca te je važan za popravak DNK
-Folna kiselina (vitamin B9): neophodna za stvaranje crvenih krvnih stanica i pravilan razvoj neuralne cijevi u ranim fazama fetalnog razvoja
-Željezo: neophodno za stvaranje hemoglobina, koji prenosi kisik u krvi
-Vlakna: neprobavljivi dio biljaka koji daje grubu hranu i pomaže regulirati rad crijeva i probavu

 

Kako su oba izvori ugljikohidrata, oba će imati sličan sadržaj mikronutrijenata i oba imaju B-vitamine, željezo i vlakna. Glavna razlika je sadržaj proteina i masti, jer tjestenina ima više proteina. Tjestenina od cjelovitog zrna pšenice općenito sadrži više vlakana od bijele tjestenine.

5 godina
offline
Nobelovac objasnio kako skuhati tjesteninu, što je

Trivijaliziranje. Nije "demonizacija" reći da je tjestenina lošija od cjelovite hrane. To je činjenica.

 

Tjestenina, lazanje, kruh, pekarski proizvodi, rafinirani ugljikohidrati, visoko procesirani proizvodi koji sadrže glukozni sirup, zasićene masti i tako dalje.... Govoriti da te neće snickers udebljati pa je zato OK to jesti "povremeno" nema nikakvog smisla... jer ljudi koji jedu snickers ne jedu ga "povremeno" niti rade tjedno 150min intenzivnog kardija (zamijeni snickers sa tjesteninna ili bilo koje drugo smeće). Dakle fulali ste poantu, publiku, s kim pričate. 

 

Ako govoriš fit osobi da je tjestenina OK, trošiš kisik jer ona očito zna što radi. Može pojesti tjesteninu svaki dan, ali može isto tako i Big Mac (ali dirty bulking je opet dokazano lošiji dugoročno od clean bulka)

 

Ako to govoriš debeloj osobi onda ju lažeš, jer je rezanje praznih kalorija i nepotrebnih namirnica prva stvar koju ta osoba treba napraviti kao korak prema zdravom životu. 

 

Mislim, moramo raspravljati je li tjestenina ili riža nutritivnija namirnica?! Rasprava nema smisla. Svo znanje je dostupno na par klikova, treba samo želja za znanjem

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice