Nobelova nagrada za umjetne enzime

poruka: 3
|
čitano: 3.231
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nobelova nagrada za umjetne enzime".
8 godina
offline
Nobelova nagrada za umjetne enzime

Davno sam čitao neku SF priču na tu temu, o zrcalnoj ljudskoj rasi i toksičnosti jedne drugoj... bilo je riječ o nekoj tehnologiji koju mi ne možemo implementirati jer je nama smrtonosna, zbog (fizikalno) kemijske zrcalnosti.
danen Postoji li još jednostavnijih primjera ... tvari asimetrične molekularne građe, koje zbog tog imaju bitno različit učinak (osimnesretnog talidomida), odn. i obrnuto: spojevi koji potpuno jednako (na nas, recimo) djeluju bez obzira na zrcalnu razlikovnost?  

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Nobelova nagrada za umjetne enzime

Ima toga mnogo, čitava znanost! U farmakologiji se jedan, onaj djelatni enantiomer zove eutomer, a onaj manje aktivan distomer. Postoji i veličina koja se zove eudizimički omjer, a to je kvocijent aktivnosti eutomera i distomera. Eudizmički indeks je pak logaritam tog omjera. Kod nekih je spojeva taj omjer mali, djeluju gotovo jednako, dok je kod drugih razlika velika, čak dramtična, kao kod talidomida. U svakom slučaju onaj je SF O.K. jer malo treba da se organizam izbaci iz ravnoteže. Zanimljivo je da u prirodi postoje oba enantiomera mliječne kiseline i, koliko znam, jedan drugom ne smetaju. No postanak enantimerno čistih spojeva u živoj prirodi  velika je zagonetka. Zašto se mi sastojimo od L-aminokiselina i D-šećera, umjesto obratno, još nitko ne zna odgovoriti (iako postoji mnogo teorija). 

 
0 0 hvala 1
8 godina
offline
Nobelova nagrada za umjetne enzime

Koga zanima tema kiralnosti molekula preporučujem izvrstan članak Krešimira Molčanova objavljen u časopisu Kemija u industriji, 68(1-2)(2019) 41-47, DOI: 10.15255/KUI.2018.040. 

 
0 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice