Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biologiju

poruka: 15
|
čitano: 4.980
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biologiju".
15 godina
odjavljen
offline
Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biologiju

Život je, kažu nove teorije, nastao od katalizatora i njima kataliziranih reakcija. No to su već druge priče.

Nove teorije ili nove hipoteze?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biologiju

Odličan članak profesore.

Ja rekoh
Moj PC  
5 1 hvala 0
8 godina
offline
Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biologiju

Je li ovo s katalizom i postankom života teorija  ili hipoteza, čisto je akademsko pitanje. Ne može se postanak života, kao uostalom nijedan događaj iz geološke ili ljudske povijesti egzaktno dokazati! No treba reći da se na tom pitanju, vezi katalize i postanka života, intenzivno u svijetu radi. Tko ima sapi da čita neka čita: upućujem ga na moj članak

 

N. Raos i V. Bermanec, Catalysis in the primordial world, Kemija u industriji 66(11-12) 641-654, 

na poveznici: 

 

https://doi.org/10.15255/KUI.2017.014

 
2 0 hvala 2
15 godina
offline
Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biologiju

čini se, neovisno o doprinosu, kako valja biti sretan ako nagradu dobiješ još za života (poslije ti je ionako svejedno). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biologiju

Možda bi bilo dobro uvesti dodjelu Nobelove nagrade posthumno. Ako se tako može dobiti medalja, zašto ne i Nobelova nagrada? 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biolog
danen kaže...

Možda bi bilo dobro uvesti dodjelu Nobelove nagrade posthumno. Ako se tako može dobiti medalja, zašto ne i Nobelova nagrada? 

 tad bi ostavinske rasprave bile iznimno zanimljive. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
6 godina
offline
Re: Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biolog
Ovi ljudi koji su protiv GMO-a...a ova usmjerena evolucija enzima je čisti GMO.... Koji su to LICEMJERI...recimo GMO im smeta...a vole jesti spaghette...a sva tjestenina koristiti pšenicu dobijenu mutacijom koja je izazvana gama zračenjem
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biolog

Jedna stvar koja me zanimala od malih nogu - zašto Nobel se ne modernizira? Znanost se uvelike promjenila u zadnjih 100 i kusur godina i imam osjećaj da neke nove grane ostaju poprilično zapostavljene, dok su neke uvelike out-of-date, poput književnosti. Da se razumijemo, nemam ništa protiv književnosti i koliko vidim po raznim istraživanjima osobno spadam u sam vrh Hrvata po potrošnji na fizičke knjige, ali u vrijeme fake i alternativnih newsa da se Nobel malo modernizira mogao bi lupiti jako dobre temelje za željeno ponašanje na drugim medijima pored tiskane knjige (da, znam da postoji Pulitzer, ovo je bilo samo primjera radi).

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
8 godina
offline
Re: Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biolog
HCMAA kaže...
Ovi ljudi koji su protiv GMO-a...a ova usmjerena evolucija enzima je čisti GMO.... Koji su to LICEMJERI...recimo GMO im smeta...a vole jesti spaghette...a sva tjestenina koristiti pšenicu dobijenu mutacijom koja je izazvana gama zračenjem

Pa... tjestenina je štetna po zdravlje :-)

Ja rekoh
8 godina
offline
Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biologiju

Ovo s promjenom (osuvremenjenjem) Nobelove nagrade teško bi išlo, jer se ona temelji na Nobelovom testamentu. Što se književnosti tiče, tamo jasno piše "jedan dio [sredstava iz ostavštine] osobi koja napiše najzapaženije literarno djelo s idealističkom tendencijom". Dakle, nije tu riječ o književnoj vrijednosti kao takvoj, nego o djelo koje će promicati, snagom umjetnosti, bolji duševni život čovjeka, prije svega u etičkom smislu. Nažalost, književnost je danas velikim dijelom izgubilo tu funkciju (sjetimo se Tolstoja, Maksima Gorkog, Krleže), a i inače je spala na niske grane. Na svjetlo dana izlaze neke "veličine" koje su nekoć smatrane literaturom za kuharice (npr. Zagorka). Pokušao sam čitati nešto od suvremene književnosti, ali to je  tako loše da se ne da čitati! Čak i nobelovac Ohran Pamuk nije ravan jednom boljem piscu iz 19./20. stoljeća, primjerice Đalskom ili Kozarcu. 

 
3 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biolog
danen kaže...

Ovo s promjenom (osuvremenjenjem) Nobelove nagrade teško bi išlo, jer se ona temelji na Nobelovom testamentu. Što se književnosti tiče, tamo jasno piše "jedan dio [sredstava iz ostavštine] osobi koja napiše najzapaženije literarno djelo s idealističkom tendencijom". Dakle, nije tu riječ o književnoj vrijednosti kao takvoj, nego o djelo koje će promicati, snagom umjetnosti, bolji duševni život čovjeka, prije svega u etičkom smislu. Nažalost, književnost je danas velikim dijelom izgubilo tu funkciju (sjetimo se Tolstoja, Maksima Gorkog, Krleže), a i inače je spala na niske grane. Na svjetlo dana izlaze neke "veličine" koje su nekoć smatrane literaturom za kuharice (npr. Zagorka). Pokušao sam čitati nešto od suvremene književnosti, ali to je  tako loše da se ne da čitati! Čak i nobelovac Ohran Pamuk nije ravan jednom boljem piscu iz 19./20. stoljeća, primjerice Đalskom ili Kozarcu. 

 imao bih primjedbu. mnoge sam knjige rasknjigao i nekako mi nailazi da su najbolji pisci u području (znanstvene) fantastike. valjda poradi nevezanosti regulama. p.k. dick, clifford simak, ursula leguin itd. i možda ponajbolji od svih - stevan kralj (shawshank redemption, green mile, dark tower ...). u nas još uvijek meša selimović i ivo andrić. posebno mi se dopao roman dveri od oraha m. jergovića. najboljom knjigom svih doba smatram alicu u zemlji čuda. honorable mentions: emile ajar (tj. romain gary), flann o'brien, john kennedy toole, orson scott card. a tek kad zaglajzam u pojeziju ... (fernando pessoa, w.b. yeats, naš zvonimir balog ...).prekratko se živi da bi se s tiglo sve pročitati pa na koncu razlučiti dobro od užasa (tipa proust). nota bene, dobar je pisac i onaj, kako se zove .... a! nenad raos. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.10.2018 16:26 (Ajar).
6 godina
offline
Re: Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biolog
Farenhait 451...je bolja književnost za razvoj srednjoškolaca nego velik dio srednjoškolske lektire... starship troopers...u SF ima više istine nego u tim mnogim "ozbiljnim knjigama"

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biologiju

Nije pitanja žanra, nego kvalitete. I Hamlet je krimić. S užitkom čitam Scherlocka Holmesa jer je napisan izvrsnim stilom (koji se osjeti tek kad se knjiga čita u originalu) i s izvrsnom dramaturgijom. Nasuprot tome uzmite "Ime ruže". Hoće se prodavati nekakva filozofija, nekakva duboka mudrost na banalan, pravo rečeno prostački način. Suvremenoj književnosti nedostaje dubine i širine, ma o kojem se žanru radilo. Kad čitate Tolstoja ili Dostojevskog osjećate da iza svake riječi stoji živ čovjek, pisac sa svim svojim doživljenim i proživljenim životom. Kad čitate "Ime ruže" osjećate da iza nje stoji nekakav napuhani profesor koji prodaje čitateljima prazninu svoje duše. O tome je riječ. Umjetnost uvijek mora polaziti od života i u život se vraćati. Ako to ne čini, onda je prenemaganje, laganje - jednom rječju kič. 

 
6 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biolog
Ime ruze je super roman :)
16 godina
offline
Re: Nobelova nagrada za kemiju – nagrada za biolog
trolaslavonska kaže...
Ime ruze je super roman :)

 Kao i sinhronizacija Zločeste djece :D

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice