Ne jedite kreditne kartice!

poruka: 65
|
čitano: 14.084
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ne jedite kreditne kartice!".
15 godina
offline
Re: Ne jedite kreditne kartice!
Visak kaže...

 Ima ona priča o dječaku koji je vikao 'vuk!' i znamo kako ona završava.

 ako je dječak povikao "sivi vuk!" nije se smjelo ništa zbiti jer su vukovi strogo ali pravedno zaštićena vrsta. otac krivolovac (napuhao 1,43 promila), koji je bio s njim, prepraćen je u suradnji s jakim lugarskim snagama na kriminalističku obradbu. vuk je, dakle, ostao čitav, a koza je još uvijek. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.6.2019 13:22 (Ajar).
6 godina
offline
Re: Ne jedite kreditne kartice!
In cash we trust(only)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ne jedite kreditne kartice!
Doc Berecki kaže...
Moram priznati: iskreno si me zadivio talentom da ni iz čega izgradiš impresivno ispraznu raspravu od dvadesetak postova (svaki s po 3-4 kartice teksta) u kojoj se manje-više prepucavaš s vlastitim konkluzijama bez realne polazne premise 

 Eto, 3 stranice, naucili smo da postoji covjek prezimena Hegel, da na 2+2 utjecu epistemoloske sile brzine 9.81ms2, a ni jedan ljetni recept za kartice...

 

Cuo sam da American otvara sva vrata, vjerojatno je pun vlakana pa je dobar za probavu i zatvor.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2019 12:37 (wyks).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ne jedite kreditne kartice!
4ndY kaže... 

Ajmo ponovno,

Ajmo ponovno, napisao si plahtu teksta da bi pokušao skrenuti pažnju s činjenice da ne pričamo o bilo kakvim pretpostavkama, već o pretpostavkama koje nisu utemeljene na nikakvim indicijama, modelima metabolitičkih procesa i probavnog sustava, epidemiološkim studijama koje su pokazale korelaciju, ali ne i uzročno-posljedičnu vezu, biokemijskim modelima i sl., već su, kolokvijalno rečeno, izvučene iz guzice. Tu te ne spašava nikakva filozofija ni činjenica da znanost nekad mora napraviti pretpostavku za doći do cilja, međutim, ta pretpostavka mora biti utemeljena.

 

4ndY kaže...

Znanstvenici su stimulirani pisati članke tako da budu što zapaženiji i napeti jer u suprotnom nema citata, nema projekata, nema pozicija. 

Na žalost, tu si u pravu. To je posljedica činjenice da o financiranju znanosti odlučuju u pravilu ekonomisti koji o prirodnim i tehničkim znanostima ne znaju dovoljno da bi takvu odluku mogli donijeti bez marketinga. Ono u čemu nisi u pravu jest ideja da ta činjenica može pokriti neosnovana laprdanja. To je štetna pojava koju treba svesti na što manju mjeru, a ne je još zloupotrebljavati.

 

4ndY kaže...

"Mogli trošiti" - tko je sad neodređen? Jel provodimo neučinkovite mjere zbog panike oko klime? Neupotno. A jel možeš reći da bi ukupan efekt mjera bio značajniji da nema panike oko klime? Sumnjam - mjera ne bi ni bilo. Ljudi su primarno emotivna bića, a racio je nadogradnja na tu emotivnu, instinktivnu, i u konačnici biološku bazu...

Neučinkovite mjere, osim što mogu odgoditi primjenu efikasnijih, mogu napraviti više štete nego koristi. Svaki resurs koji koristimo za takvu mjeru ima svoj ekološki footprint. Dobar primjer toga su letci o sortiranju otpada - svako par mjeseci dobijem od lokalnog komunalnog poduzeća brošuru o tome gdje što smijem baciti - tiskanje brošure traži energiju, traži sirovine, distribucija traži gorivo, a konačni rezultat je da sam savršeno svjestan da bi određene vrste otpada trebao transportirati do reciklažnog dvorišta koje je od mene udaljeno par kilometara, nije mi usput, a u jednosobnom stanu mogu skupiti toliku količinu da propisno odlaganje takvog otpada ne bi pokrilo ekološki utjecaj odlaska do reciklažnog dvorišta i pritom spaljenog goriva. 

 

Dakle, osim što lokalno komunalno poduzeće provodi neefikasnu mjeru na način da šalje "edukacijske" pamflete umjesto da te resurse iskoristi za izgradnju zelenih otoka, dodatno još koristi papir, tintu i gorivo da bi me obavijestila o onome što znam.

 

4ndY kaže...

Što se tiče plastike, očito da ti konkretni problemi koje spominješ ne dopiru baš do ljudi. Ono što ljudi komentiraju zašto nam EU brani plastične čaše i tanjure - opet ta EU nešto propisuje i brani - to ti dovoljno govori na kojoj je razini svijest populacije o problemu, barem u Hrvatskoj....

I to je dovoljno - kampanja je dovoljno karikirana da se ne shvati kao znanstvena manipulacija, a opet dovoljno utemeljena na podacima da se ugrubo ne može shvatiti fikcija.

Ako ćemo igrati na emocije, imaš poprilično "živopisnih" slika o tome što plastika radi životinjama i kome to ne probudi emocije, neće ni isprazne prijetnje koje, jednom kad su raskrinkane, pokret protiv plastike u umu prosječnog građanina svrstaju u isti koš sa ravnom zemljom.

 

4ndY kaže...

Svaka polupropusna membrana ima granicu do kojih razlika koncentracija može održavati svoju funkcionalnost, prije nego se raspadne, jel? To je osnovna lekcija osmoze: ako previše zasoliš vodu oko stanice, stanice će se smežurati jer će ispustiti svu vodu. I čovjek može umrijeti od dehidracije ako popije slanu vodu. Stoga moja tvrdnja i dalje stoji, samo je pitanje koncentracije, a u kvantiziranje se namjerno nisam upustio jer priznajem da ne znam, međutim siguran sam da pitanje može u realnim okolnostima postati vrlo netrivijalno čak i za iskusnog biokemičara. Moja je ad-hoc hipoteza da će određena koncentracija plastike u organizmu može pokrenuti neki proces koji neće biti bezopasan, čak i ako uzmemo i da čestice plastike mogu djelovati samo kao fizičke čestice. Možda je takvu opasnu koncentraciju nemoguće postići zbog nekog drugog razloga, ali opet kao i svako pitanje u znanosti nema trivijalnog odgovora "da", odnosno "ne" već je odgovor moguć samo uz određene pretpostavke i dani kontekst.

Usporedba ti je promašena - stanična membrana propušta daleko veće molekule od molekule vode, tako da ti taj primjer nije primjenjiv na veće molekule. Da bi na staničnoj razini mikroplastika mogla raditi štetu, morala bi prvo ući u krvožilni sustav, a s obzirom na činjenicu da su pretrage krvi jedna od polazišnih točaka medicine, to bi primijetili. Ono što bi eventualno bilo moguće je neka šteta ili opstrukcija u radu crijeva, a to smo već promatrali na životinjama - problem nastaje kad životinje pojedu dovoljnu količinu dovoljno velikih komada plastike da ista uzrokuje zapletaj crijeva - to bi u vlastitoj prehrani itekako primijetili. Da se na staničnoj razini događaju neke promjene, to bismo već uočili na tim jadnim životinjama.

 

Sve ostalo što navodiš se svodi na "što ako" bez ikakvog temelja. Jednako tako netko može napisati "što ako je sve simulacija, plastika ne postoji, već su to samo neki bitovi" - taj nema ništa slabiju poziciju po pitanju argumenata od one koju ti zastupaš - scenarij je moguć, ali ništa što znamo ne upućuje u njegovu korist.

 

 

 

Umjesto daljnje rasprave, završiti ću s jednom zelenom mišlju: žali bože struje koje je moje računalo potrošilo dok se raspravljam s tobom.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Ne jedite kreditne kartice!
MrBlc kaže...
.. žali bože struje koje ..

 -ali se ipak osjećamo zelenije, štiteći prirodu.. pa je to ok. Možda na kraju viknemo dolje plastika! ili živjela plastika? Feeling da se mišljenja prije i nakon 'rasprave' nisu promijenila.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice