Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

poruka: 47
|
čitano: 12.976
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju ".
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
G kod se ne piše već odavno.
16 godina
offline
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

Meni ne izlazi iz glave tekst kolege Podnara iz zadnjeg broja Buga.


Zaista mi je drago da je čovjek tu i da piše - u zadnjih par godina odavno bolji Bug nije bio - a njegova kolumna dobrano doprinosi tome.

 

U isto vrijeme mi je žao zbog svega što je preživio.

 

U ovom trenutku se slično "Trim the Fat" sranje dešava i u mojoj kompaniji, i narednih par sedmica će biti baš zanimljivo.

 

Ali smo kao sudionici ove igre, a pročitao sam to i ovdje u zadnjih par tema koje se vrta oko ove osnovice od strane par kolega, IT industrija je uvijek bila teška i upravo zbog ovih cikličnih klanja je potreban konstantni skill up.

 

Budemo vidjeli šta će se desiti, nema ljutnje - nema kajanja.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.1.2023 14:09 (rashomon).
 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

Članak mi je nejasan.

Nigdje se ne navodi koju strukturu zaposlenih te IT kompanije otpuštaju...

 

Vjerojatno otpuštaju dečkiće i cure koji unose databaze podataka, rade prijepise dokumentacije i sl. kao nekadašnje daktilografkinje. 

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano.
 
0 2 hvala 0
16 godina
offline
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

Ni ja ne mislim da ovaj val otpustanja ima veze s AI, ali

https://www.semafor.com/article/01/27/2023/openai-has-hired-an-army-of-contractors-to-make-basic-coding-obsolete

 

Jedina stvar koja mene muci u prici s programerima je apsolutna neodgovornost za konacni proizvod. Nadam se da ce ovakva automatika srezati gomilu loseg koda i donijeti softver koji konacno pouzdano radi.

Gledam te!
 
0 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Veliki Brat kaže...

''''''

 

Jedina stvar koja mene muci u prici s programerima je apsolutna neodgovornost za konacni proizvod. Nadam se da ce ovakva automatika srezati gomilu loseg koda i donijeti softver koji konacno pouzdano radi.

 

 

Hehee, misliš na SW kaj se vrti na mašinama za sa državnim i javnim tijelima?

 

Radi, radi on, kaj ne, sam je malo greškovit.

Eh, kakva crkva, takvi sveci.

Kakavi razvijatelji, taki SW.

dzg
16 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt

Ne, mislim na softver opcenito.

Za freeware i opensource mi je jasno da ih ljudi daju na koristenje bez odgovornosti za njegov rad, ali ako platis licencu za koristenje nekog softvera a u licenci stoji da proizvodjac softvera ne garantira za rad softvera, kao i da nije odgovoran za podatke, onda imas povlastenu kastu.

Gledam te!
16 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Veliki Brat kaže...

Ne, mislim na softver opcenito.

Za freeware i opensource mi je jasno da ih ljudi daju na koristenje bez odgovornosti za njegov rad, ali ako platis licencu za koristenje nekog softvera a u licenci stoji da proizvodjac softvera ne garantira za rad softvera, kao i da nije odgovoran za podatke, onda imas povlastenu kastu.

 ako nisi developer, mislim da jako teško možeš shvatiti kompleksnost imalo većeg softverskog rješenja...
Uzmi na primjer Windows operacijski sustav, desetljećima se razvija, od strane probranih i vrhunskih developera, testera, arhitekata, psihologa, menadžera, ostalih ***-palaca u lancu razvoja... i što dobiš kao krajnji rezultat? -> polu-upotrebljivo smeće kao finalni proizvod...
Nisu ni ostali OS-ovi puno bolji. Sve to jedva drži vodu sa svim silnim zakrpama. Na kraju krajeva, čak i da riješiš problem OS, onda evo ti bugovitih procesora i memorije na kojima se OS-ovi vrte...
Kao što bi jedan moj kolega, sad već penzionirani developer, rekao mi na početku moje karijere: "Softver je pokvarljiva roba"



10 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
ChatGPT uči iz dokumentacije i koda djeljenog na internetu. On ne zna programirati, jer nije svjestan a ni inteligentan. To je vrlo dobra neuralna mreža. Ako mislite da može zamjeniti programere onda ste u zabludi. Pokušajte ga natjerati da nešto smisleno napiše, a da nije neki boilerplate kod. Ja sam pokušao i takve gluposti je izbacivao da sam odustao.
Isto tako premisa da može juniore zamjeniti u osnovnim zadacima je zabluda. Da, može ih izvršavati, ali to znači da netko mora gubiti vrijeme na interakciju s njime, pa se vraćamo na prvi korak - zapošljavanje juniora da s njim tipkaju.
Hype ono njega je stvarno prenapuhan. Da, odličan je model. Ne neće zamjeniti nikog još dugo. Ali može biti odličan asistent profesionalcima.
Nadglednik dina
Moj PC  
8 0 hvala 0
8 godina
offline
Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpuštaju

Kako god su razni code builderi, template sustavi (Divi?), low-code i no-code platforme najavljivane kao kraj radnog mjesta juniora i sličnih, tako sad i ovaj chatgpt - to je samo alat kojim se netko ipak mora služiti, testirati predloženo rješenje i najvažnije, razumjeti želje i prohtjeve kupca/naručitelja.

 

Od odabira pravog okruženja i platforme, izrade modela podataka, planiranja izgleda i funkcije formi do prvih konkretnih linija koda ima puno ljudi i razmišljanja što (trenutno) niti jedan alat ne može napravit sam, od nule i bez asistencije. Super, može izgenerirati hrpu boilerplatea ali to radi i prosjecni code generator tipa openapi client a daleko od toga da je on bezgrešan i da napravi savršeno dobar kod koji nema problema...

 

Alat kao i svaki drugi. Nit je Divi eliminirao ove što štrikaju po wordpressu niti je PowerBI zamijenio ERP u firmi veličine ne znam, Lidla. Dokle god je input od korisnika "daj to malo desno, ovo treba izgledati bolje, ova forma mi se ne sviđa", bit će posla.

 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Ges kaže...

Prošlo zlatno doba zapošljvanja programera, nerealno visoke plaće su im ugušile poslodavce, a i AI je postao dovoljno pametan za bar bazično programiranje. Malo po malo programeri postaju manualci 21. stoljeća

 Ima istine u ovome. Kad ti prosjecan programer u firmi koji odsjedi svojih 8 sati, malo tipka a vise pije kave, i onda ode bezbrizno doma, a ima vecu placu od predsjednika drzave, jasno je da nesto ne stima. Ne pricam o iskusnim seniorima koji su odgovorni za cijele sustave nego o onim svjeze pecenim "programerima" dosli tek s faksa kojima je vrhunac programiranja otici na stack overflow i kopi pejstat kod. Cesto bez imalo razumjevanja pa te dodju gnjavit zas im kod ne radi a na internetu pise da radi. 

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Otišao si u ekstrem...
16 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
SupremeCommander kaže...
Ges kaže...

Prošlo zlatno doba zapošljvanja programera, nerealno visoke plaće su im ugušile poslodavce, a i AI je postao dovoljno pametan za bar bazično programiranje. Malo po malo programeri postaju manualci 21. stoljeća

 Ima istine u ovome. Kad ti prosjecan programer u firmi koji odsjedi svojih 8 sati, malo tipka a vise pije kave, i onda ode bezbrizno doma, a ima vecu placu od predsjednika drzave, jasno je da nesto ne stima. Ne pricam o iskusnim seniorima koji su odgovorni za cijele sustave nego o onim svjeze pecenim "programerima" dosli tek s faksa kojima je vrhunac programiranja otici na stack overflow i kopi pejstat kod. Cesto bez imalo razumjevanja pa te dodju gnjavit zas im kod ne radi a na internetu pise da radi. 

 

 zašto bi plaća predsjednika države bila ikakvo stvarno mjerilo? Početkom 2000-tih bilo je nekak uobičajeno da juniori programeri rade, maltene za minimalac. Nitko nije onda pričao o plaćama predsjednika, plaćama programera preko bare...
Po meni ako junior ima jebene uvjete za rad, ja kao senior očekujem još i mnogo bolje. I svima nam je dobro. Što je u tome pogrešno? - pere te jal? Otvoriš google i počneš učiti i učiti i učiti i učiti i učiti i učiti i učiti i učiti i učiti i učiti i učiti..... nitko ti ne brani, ne treba ti nikakva formalna kvalifikacija ni diploma

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.1.2023 13:45 (Aldo).
10 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Iskreno ,nema nista lose u tome biti bolji od drugih.
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Aldo kaže...
Uzmi na primjer Windows operacijski sustav, desetljećima se razvija, od strane probranih i vrhunskih developera, testera, arhitekata, psihologa, menadžera, ostalih ***-palaca u lancu razvoja... i što dobiš kao krajnji rezultat? -> polu-upotrebljivo smeće kao finalni proizvod...

Meni windows rade od svojih početka ok, nikada nisam s nijednom verizjom imao većih problema..

Bilo je manjih problema, no uvijek sam sve riješio..bez veće štete.

 

Što ljudi rade tim windowsima na kojima imaju probleme, da bi ih nazvali "polu upotrebljivo" smeće pitanje je.

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano.
6 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Zaporožac kaže...
Aldo kaže...
Uzmi na primjer Windows operacijski sustav, desetljećima se razvija, od strane probranih i vrhunskih developera, testera, arhitekata, psihologa, menadžera, ostalih ***-palaca u lancu razvoja... i što dobiš kao krajnji rezultat? -> polu-upotrebljivo smeće kao finalni proizvod...

Meni windows rade od svojih početka ok, nikada nisam s nijednom verizjom imao većih problema..

Bilo je manjih problema, no uvijek sam sve riješio..bez veće štete.

 

Što ljudi rade tim windowsima na kojima imaju probleme, da bi ih nazvali "polu upotrebljivo" smeće pitanje je.

I neka da primjer OS-a koji radi bolje a da nije rađen po mjeri poput MacOS-a.

2 godine
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
SupremeCommander kaže...
Ima istine u ovome. Kad ti prosjecan programer u firmi koji odsjedi svojih 8 sati, malo tipka a vise pije kave, i onda ode bezbrizno doma, a ima vecu placu od predsjednika drzave, jasno je da nesto ne stima. Ne pricam o iskusnim seniorima koji su odgovorni za cijele sustave nego o onim svjeze pecenim "programerima" dosli tek s faksa kojima je vrhunac programiranja otici na stack overflow i kopi pejstat kod. 

Nije istina...

Plaće početnika "informatičara" u 99% javnih i državnih službi su nešto manje od 1000 €. Od 800 do 1000 što nije baš neka plaća.

Većina ih se naradi fizičkih poslova, premještajući printere, računala, čačkaju non stop po serverima, kablovima, stalno nešto servisiraju, nahodaju se bome po uredima., kao da su zaposlili ljude s osnovnom školom i s tečajem servisiranja informatičke opreme.

 

Preporuke su da softver rade vanjske tvrtke kao što je King, da bi privatnici imali posla, tako da sve manje informatičara,ako ne rade kod privatnika, uopće nešto programira.

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano.
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.1.2023 6:12 (Zaporožac).
14 godina
offline
Re: Nastavlja se val otkaza u IT gigantima: otpušt
Cijela ekonomija se bazira na nekakvim analitičarima koji kažu kakva će biti ekonomija, koliko neka firma vrijedi i koliko bi trebala zaraditi. Ovi giganti imaju novca na bacanje i samo burzivno mešetarenje diktira ove rezove, a dodatno su se bahatili zadnjih godina. Google otpušta 28 masažera i XYZ managera srednje razine. Plus reže se odjele i projekte za next big thing. A oni i sve druge firme u sklopu krize i inflacije pokušavaju konsolidirati poslovanje. Kriza je izlika za jednostavnije otpuštanje i smanjivanje povlastica. A sigurno je tome pridonjelo luđačko zapošljavanje. Ništa novo. Događa se svakih XY godina. Svi znamo za dot-com bubble s kraja 90-ih. Ovo je pomalo kraj jedne ere. Zadnjih par mjeseci firme se gnjave kako prisiliti ljude da dolaze na posao. Za developere se ne bojim.
 
3 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice