Na milost i nemilost zračenja

poruka: 7
|
čitano: 4.234
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Na milost i nemilost zračenja".
15 godina
offline
Na milost i nemilost zračenja

eno doline neretve na marsu. još samo fale bata, ljubiša, yul brinner i masovke i bit će k'o doma 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
10 1 hvala 0
16 godina
online
Na milost i nemilost zračenja

Dobar članak.

 

No pitam se što Deinococcus radiodurans kaže na ovo, bakterija koja je preživjela godinu dana u orbiti (LEO) u kojoj je bila izložena upravo ekivalentu UV zračenja na Marsu.

Sve je u ravnoteži (ili protuteži), pa tako ni veliki oksidativni stres nije problem ako je balansiran antioksidantima.

Naravno da će se aminokiseline/proteini raspadati pod utjecajem zračenja, no raspadnuti spojevi se i obnavljaju u sklopu mehanizama koje nastoje očuvati proteom.

 

Čak i ako su se na Marsu uvjeti mijenjali takvom brzinom da potreban balans nije stigao tamo evoluirati, ne isključuje mogućnost da je evoluirao negdje drugdje pa stigao na Mars putem asteroida.

 

No pitanje je u kojoj mjeri su roveri na Marsu, optimirani za pronalazak fosila, spremni detektirati nešto živo..

Svemir.
 
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Na milost i nemilost zračenja

Sve je moguće (ili: malo je stvari posve nemoguće), no pitanje je koliko je vjerojatno. Tako je i sa preživljavanjem bakterija (ekstemofila) u ekstremnim, svemirkskim uvjetima. Ako Vas ta tema više zanima, a ima dosta i o mogućnosti života na Marsu, možete se informirati iz moje znanstveno-popularne knjige "The Cookbook of Life - New Theories on the Origin of Life", koju možete dobiti, preko Amazona, i u elektroničkom (Kindle) obliku. Informacije o knjizi možete potražiti na stranici: http://www.hdki.hr/hdki/knjige. 

 
4 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Na milost i nemilost zračenja
Pun veseljko mi je Marsa... VENERA je zakon...teraformiranje bi na Veneri bilo lakše nego na Marsu

Što bi se desilo kad bi na određenoj udaljenost od Venere između nje i Sunca stavili suncobran i onda da Venera bude u sjeni neko vrijeme i to uzrokuje smanjenje temperature.

Nakon toga u atmosferu gmo bakterije da malo smanje gustoću od atmosfere i tih stakleničkih plinova:)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Na milost i nemilost zračenja
Suncobran. Koji kralj 😂
Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Na milost i nemilost zračenja
Venera, među inim, ima tlak desetak puta viši od Zemljinog, a Marsa nekoliko redova veličine niži. Toliko je nizak atmosferski tlak na Marsu da je niži od trojne točke vode.
16 godina
online
Re: Na milost i nemilost zračenja
danen kaže...

Sve je moguće (ili: malo je stvari posve nemoguće), no pitanje je koliko je vjerojatno. Tako je i sa preživljavanjem bakterija (ekstemofila) u ekstremnim, svemirkskim uvjetima. Ako Vas ta tema više zanima, a ima dosta i o mogućnosti života na Marsu, možete se informirati iz moje znanstveno-popularne knjige "The Cookbook of Life - New Theories on the Origin of Life", koju možete dobiti, preko Amazona, i u elektroničkom (Kindle) obliku. Informacije o knjizi možete potražiti na stranici: http://www.hdki.hr/hdki/knjige. 

 Kupio sam Vašu knjigu u papirnatom obliku nekako po izlasku, i mogu je preporučiti drugima jer štivo je svakako zanimljivo, no moram priznati da ju sam nisam stigao dovršiti.

Svemir.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice