Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

poruka: 166
|
čitano: 32.373
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i".
12 godina
odjavljen
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Bilo na najavi za vijesti na RTLu.
Sad vidim da ima članak gdje je neki Doc iz LAa pozitivan na koronu nakon cijepljenja.
Vjerojatno je u pitanju PCR test.
Btw. zar PCR ne služi za otkrivanje upale? Nećakinja je imala problema, nije se znalo što je pa su napravili PCR koji je bio visok. Na kraju su otkrili upalu mjehura.
Na koji način vi Docovi po PCRu vidite da je to BAŠ BAŠ korona? Može bit bilo šta?
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
12 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Dex.pwn kaže...
Kako objašnjavate pozitivan test kod cijepljenih?

 Zar je to potrebno objašnjavati? Kad bi jedna doza cjepiva bila dovoljna onda ne bi trebalo uzimati dvije. Mene bi iznenadilo da nakon prve doze nitko ne dobije koronu. Bit će ih koji će bolest dobiti i nakon druge doze jer je tada cjepivo 90% učinkoviti što znači da na 10 cijepljenih jedan neće razviti imunost.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
BlueMax kaže...
Dex.pwn kaže...
Kako objašnjavate pozitivan test kod cijepljenih?

 Zar je to potrebno objašnjavati? Kad bi jedna doza cjepiva bila dovoljna onda ne bi trebalo uzimati dvije. Mene bi iznenadilo da nakon prve doze nitko ne dobije koronu. Bit će ih koji će bolest dobiti i nakon druge doze jer je tada cjepivo 90% učinkoviti što znači da na 10 cijepljenih jedan neće razviti imunost.

 

Čekamo drugi krug onda.

Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
15 godina
neaktivan
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
To što ti govoriš za upalu je CRP koji je indikator upale u organizmu.
PCR je test koji otkriva DNA ili RNA molekulu pojedinog uzročnika u uzorku te ga se time može indentificirati.
16 godina
odjavljen
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Ja sam malo razocaran sto 5G nije ni jednom rijecju spomenut u clanku. Doc recite ljudima istinu!!!

Freak Show Inc.
 
7 0 hvala 0
8 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Nitko još nije spomenuo ni da Boga nema. 

 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
danen kaže...

Nitko još nije spomenuo ni da Boga nema. 

 

Sotona je knez ovog svijeta, pa se njemu treba obratiti. Iv 12,31

13 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

-mirise na recept za katastrofu: 

-u stanice se unose nanocestice za koje neznamo kamo ce, kako i kad zavrsiti

-to nije nikakvo dosad poznato cjepivo, nego uputa za proizvodnju stranog proteina = baza za alergijske reakcije

-znaci ustvari se radi o biohackingu

-ako to uspije onda mozemo natjerati stanice da proizvode bilo koji protein po zelji

-nuspojava anafilaktickih shockova: znaci da se igramo boga i posljedice bi mogle biti nesagledive

 
3 6 hvala 2
7 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
qwwerty11 kaže...

-mirise na recept za katastrofu: 

-u stanice se unose nanocestice za koje neznamo kamo ce, kako i kad zavrsiti

-to nije nikakvo dosad poznato cjepivo, nego uputa za proizvodnju stranog proteina = baza za alergijske reakcije

-znaci ustvari se radi o biohackingu

-ako to uspije onda mozemo natjerati stanice da proizvode bilo koji protein po zelji

-nuspojava anafilaktickih shockova: znaci da se igramo boga i posljedice bi mogle biti nesagledive

imo, nanočestice će payload isporučiti u stanici (endocitozom ako se nevaram) a halflife mrna u stanici je kratak, 4 do 5 minuta

taj isti strani protein bi stvarao i virus (uz ostatak njegove strukture) i prouzročio bolest, od šiljaka se i očekuje da ih imuni sistem zapamti i stvori odgovarajuća antitijela...

posljedice su antitijela kod 94% cijepljenih a to što će netko imati alergijsku reakciju je blagi qurac od onoga što bi mu se desilo da ga napadne pravi virus... imo

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2021 7:52 (Louis Pluto).
11 godina
neaktivan
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Jedno pitanje za Doca ili nekog drugog znalca. Nigdje još nisam pronašao informaciju u kojim se točno tipovima stanica očekuje da će se virusni protein stvarati? Da li u stanicama koje su sastav krvi (bijele ili crvene krvne stanice) ili bilo koja stanica do koje dođe krv? Zna li se uopće koje su stanice bolji/lošiji kandidati, ako postoje? Jer ako ne postoje, onda bi se protein trebao stvarati na nasumičnim mjestima u tijelu, koje ne možemo predvidjeti. Ne kažem da je to nešto loše, samo da bi to bio slučaj.

samo nešto struže..
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
danen kaže...

Nitko još nije spomenuo ni da Boga nema. 

 Neka ustaljena praksa je da ga vi bez razloga spomenete, a onda se mi uključimo.

 

Kao ovo sada na primjer.

 

Edit: Svaka čast moderatoru 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2021 13:57 (Visak).
11 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
qwwerty11 kaže...

-mirise na recept za katastrofu: 

-u stanice se unose nanocestice za koje neznamo kamo ce, kako i kad zavrsiti

-to nije nikakvo dosad poznato cjepivo, nego uputa za proizvodnju stranog proteina = baza za alergijske reakcije

-znaci ustvari se radi o biohackingu

-ako to uspije onda mozemo natjerati stanice da proizvode bilo koji protein po zelji

-nuspojava anafilaktickih shockova: znaci da se igramo boga i posljedice bi mogle biti nesagledive

 Kad ti uđe pravi virus, nativno, infekcijom, onda će se u svakom slučaju stvarati mRNA, samo što će ta mRNA stvarati sve proteine koji virusu trebaju da bi uspješno razmnažao sam sebe i inficirao druge stanice, propagirao svojù "agendu".

Cjepivom ulazi samo mRNA koja se prevodi u protein koji može naš imunološki sustav naučiti da reagira na njega i brzo prepozna virus i uništi ga "ograničenom vojnom akcijom" prije nego se on razmnoži u velikom broju i zarazi mnoge stanice uzrokujući "svjetski rat" u tvojem organizmu.

12 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
qwwerty11 kaže...

-mirise na recept za katastrofu: 

-u stanice se unose nanocestice za koje neznamo kamo ce, kako i kad zavrsiti

-to nije nikakvo dosad poznato cjepivo, nego uputa za proizvodnju stranog proteina = baza za alergijske reakcije

-znaci ustvari se radi o biohackingu

-ako to uspije onda mozemo natjerati stanice da proizvode bilo koji protein po zelji

-nuspojava anafilaktickih shockova: znaci da se igramo boga i posljedice bi mogle biti nesagledive

 Daj ne seri. Igramo se boga? Da ukinemo medicinu i prepustimo se božjoj volji? Uostalom, ako je sve kako bog odredi onda nikakve štete od cjepiva neće biti.

16 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Louis Pluto kaže...

mislim da u tijelu ne postoji mehanizam kojim će adaptivni imuni sistem raspoznati umjetno izazvan poticaj na njegov odgovor od onog izazvanog stvarnom infekcijom... btw. adaptivni sustav razvija se tek prije 500 miliona godina u ribama (hrskavičnjače)

 

s ostatakom tvojih ideja koje smatram nebuloznim ne želim imati posla

Ne izaziva sve što se ubaci u organizam imunološku reakciju, pa ako postaviš pitanje zašto je to tako, onda je logičan odgovor da je reakcija na određene supstance/stanice evoluirala upravo zbog lošeg iskustva s istima.

Ako su moje ideje nebulozne, volio bi kvalitetno argumentirani odgovor zašto je tomu tako jer mi je cilj da naučim a ne da se pravim pametan.

Svemir.
7 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz

evolucija je proces koji traje i ne dešava se instantno niti u roku nekoliko generacija, imo, naš imuni sistem nema načina da shvati što je umjetni a što prirodni poticaj na njegovu akciju on naprosto reagira na podražaj, medicina to iskorištava već 200 godina kroz procijepljivanje i cjepivo je još uvijek učinkovito... koliko mi je poznato nema nekog centralnog mjesta koje će odlučivati kad treba a kad ne treba djelovati jer ga varaju, štoviše ono što zapamti adaptivnim imunim se ne prenosi na sljedeću generaciju pa čak i da zapamti raspoznavati da ga varamo

 

idem do psihijatra potrebna mi je terapija, a mogao bih i na sate razumijevanja pročitanog, gdje to ima?

boli me mozak i puko sam nakon pedesetog editiranja, ideje ti nisu nebulozne, ja sam konj koji ima tendenciju potpuno krivo protumačiti pročitano i onda se svađati sam sa sobom, prosipati žuč po ljudima koji mi nisu ništa krivi

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.1.2021 11:28 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
BlueMax kaže...
qwwerty11 kaže...

-mirise na recept za katastrofu: 

-u stanice se unose nanocestice za koje neznamo kamo ce, kako i kad zavrsiti

-to nije nikakvo dosad poznato cjepivo, nego uputa za proizvodnju stranog proteina = baza za alergijske reakcije

-znaci ustvari se radi o biohackingu

-ako to uspije onda mozemo natjerati stanice da proizvode bilo koji protein po zelji

-nuspojava anafilaktickih shockova: znaci da se igramo boga i posljedice bi mogle biti nesagledive

 Daj ne seri. Igramo se boga? Da ukinemo medicinu i prepustimo se božjoj volji? Uostalom, ako je sve kako bog odredi onda nikakve štete od cjepiva neće biti.

 

Takvi su mi najžešći jebote. Povratak na staro, bez lijekova (a od osam pronađenih biljaka u grobovima u Shainadaru I., sedam je bilo ljekovito) i sličnih sranja. A, onda kada zagusti zovu doktora, ne skidaju se sa linije. 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
14 godina
neaktivan
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
qwwerty11 kaže...

-mirise na recept za katastrofu: 

-u stanice se unose nanocestice za koje neznamo kamo ce, kako i kad zavrsiti

-to nije nikakvo dosad poznato cjepivo, nego uputa za proizvodnju stranog proteina = baza za alergijske reakcije

-znaci ustvari se radi o biohackingu

-ako to uspije onda mozemo natjerati stanice da proizvode bilo koji protein po zelji

-nuspojava anafilaktickih shockova: znaci da se igramo boga i posljedice bi mogle biti nesagledive

 Igramo se boga svaki put kada uzmemo sudbinu u svoje ruke. Po meni to se više isplati nego čekati na intervenciju svevišnjeg.

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2021 18:46 (Xanzzu).
14 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz

Pitanje za Doca

Nadam se da ne ponavljam već postavljeno pitanje, ako jesam unaprijed se ispričavam.

Koje je vaše mišljenje o stavu Wodarga?

 

Wolfgang Wodarg, a lung physician and former member of the Bundestag, and Michael Yeadon, ex-vice president of the drug manufacturer Pfizer:

"Women could become infertile as a result of the vaccinations, Wodarg and Yeadon further claim. The antibodies produced by vaccination could render the so-called spike proteins of SARS-CoV-2 harmless. However, these would contain certain proteins that are a prerequisite for the formation of the placenta in mammals. As a result, infertility could occur."

8 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

To je tako očita glupost da svatko s elementarnim znanjem biomedicine zna na njega odgovoriti. Antitijela koja se stvaraju na temelju antigena (u ovom slučaju spike proteina) su proteini koji se specifično, naglašavam specifično, vežu za jednu i samo jednu molekulu, molekulu antigena. To znači da se u našem slučaju antitijelo veže za spike protein i za ništa drugo. Stoga ono nikako ne može djelovati na proteine posteljice i sl., na što ovaj mudrac cilja. Da nije tako, cjepivo protiv gripe štitilo bi nas protiv covida-19, a moguće protiv svih drugih virusa. Riječ je o tako specifičnoj reakciji da se postavlja pitanje hoće li postojeće cjepivo protiv covida-19 djelovati i protiv novih, mutiranih covid-19 virusa, zato što je došlo do male promjene spike proteina. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2021 7:28 (danen).
 
8 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
tokyu kaže...
Ali, ali, sto je sa Bil Gejcovim cipom?

Salu na stranu, ovo je sjajno napisan clanak i trebalo bi ga objaviti u svim dnevnim novinama na prvoj stranici da se mene pita. Iako, postoji jedan puno veci problem, a to je sto ce vise ljudi procitati post nekog velikog “prim. Dr. Sc. Fejzbuk znanosti” na Facebuku i inim drustvenim mrezama gdje se spominju razne gluposti i vjerovati tim izjavama nego strucnjacima.

Čip je ugrađen već 1990
svi sa čipom redovito izađu na izbore i glasuju za HDZ
bila su dva problema sa čipom
prvi "milenijum BUG" i onda je 2000 hdz izgubio vlast
i drugi put 2013 kad sanader nije dao kodove čipa kosorici
oba puta je hdz izgubio izbore
karamarko je nešto hakirao oko čipa ali, ne posve uspješno, ali kako vidimo plenković je dobio kodove od sanadera i izbori su se pokazali jako uspješnim za hdz.
i sad ti meni reci da će na čipirati cjepivom?
pa čip je već 30 godina u hrvatskim domoljub

 

if only you knew the power of the dark side
15 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Dead kaže...

Mene jako zanimaju nuspojave jer će mi možda i posao ovisiti o tome da li sam cijepljen ili nisam. Osobno bih se cijepio ovu sekundu, ali brinu me vijesti o nuspojavama vezanima uz alergije, a ja ne podnosim penicilin, ibuprofen, apaurin...

 prati vijesti iz Izraela, tamo je već 1 milijun cjepljenih

if only you knew the power of the dark side
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Miro kaže...
* * *

Pa dao ti je TD da iskaže svoj stav o tvom komentaru, za to TD i služi.

Doista bi bilo gubljenje vremena da ti on bilo što dalje tumači, a ti već po treći put ponavljaš jedno te isto - i to nakon što si napisao: "Ne vjerujem da ćemo išta novoga saznati iz ovakvih članaka.", pa te ja (umjesto da ti dam samo TD bez objašnjenja, što ćeš sigurno cijeniti), opominjem javno - svoje si rekao, ne ponavljaj se više!

Možda Miro nije najbolje mjesto da iskažem da treba promijeniti kada se pređe mišem preko TU i TD da ne piše "slažem se" ili "ne slažem se", nego u jednostavno u "Palac gore", i "Palac dole".
Ja nešto pitam a lik mi (jakovp) lupi TD, a samo sam pitao. Iili kažem da je 2+2=4 i kažem u kojem brojnom sistemu a lik mi lupi TD.

Ovo sa "palac gore i palac dolje" kao što i ikone pokazuje je možda dobra preporuka.

11 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
danen kaže...

To je tako očita glupost da svatko s elementarnim znanjem biomedicine zna na njega odgovoriti. Antitijela koja se stvaraju na temelju antigena (u ovom slučaju spike proteina) su proteini koji se specifično, naglašavam specifično, vežu za jednu i samo jednu molekulu, molekulu antigena. To znači da se u našem slučaju antitijelo veže za spike protein i za ništa drugo. Stoga ono nikako ne može djelovati na proteine posteljice i sl., na što ovaj mudrac cilja. Da nije tako, cjepivo protiv gripe štitilo bi nas protiv covida-19, a moguće protiv svih drugih virusa. Riječ je o tako specifičnoj reakciji da se postavlja pitanje hoće li postojeće cjepivo protiv covida-19 djelovati i protiv novih, mutiranih covid-19 virusa, zato što je došlo do male promjene spike proteina. 

 Također, kada bi antitijela na spike protein djelovala i protiv posteljice, onda bi to moralo biti vidljivo i kod ljudi koji su preboljeli Covid19.

Drugim riječima, stanje preboljele infekcije Covid-19 ostavljalo bi za sobom sterilitet. Da li je to slučaj? (Pitanje za Zvonimira Zubića)

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2021 11:22 (telefon 2).
16 godina
neaktivan
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Zanimljiva je psihologija teoretičara zavjera. Negdje čuju neku tvrdnju koja dovodi službenu verziju u pitanje (u ovom slučaju sterilitet), to ih potakne da budu 'skeptični', no kada se pokaže da je to glupost oni ne postaju uvjereni u službenu verziju a skeptični prema neprovjerenim izvorima koji su ih prevarili, nego dalje kopaju po tim izvorima i traže nove ideje koje bi ih činile 'skeptičnima'. I tako se deseci gluposti debunkiraju, a 'skepticizam' ostaje, jer je već odavno iracionalno donesena odluka koja se neće tako lako promijeniti činjenicama. Tobožnji skepticizam i kritičko razmišljanje su samo paravan racionalizacije unaprijed donesenog zaključka.

 

Strah je najjači motivator i neki N.N. na internetu koji ljude plaši gušterima, čipovima i sterilitetom ima daleko veću mentalnu polugu od deset dr.sc. koji uvjeravaju u suprotno. Tako funkcionira naš mozak i s time se treba znati nositi. U takvim situacijama ćemo intuitivno donijeti pogrešan zaključak i potrebna je određena mentalna nadogradnja da bi potisnuli primitivne nagone (kao i uvijek kada su primitivni nagoni u pitanju).

 

Na žalost školski sustav ne pruža (dovoljno) tu nadogradnju i ne uči kako racionalno razmišljati i pri tome izbjeći dobro poznate urođene pogreške. Dapače, uči upravo suprotno i namjerno usađuje pogrešno razmišljanje (uveden je predmet s dva sata tjedno namijenjen isključivo tome), pa ovakvo stanje i nije neko čudo.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
10 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Visak kaže...
.........

 Da skratimo tvoj "nerazumljivi" elaborat na tri slova

BOB = Budala ostaje budala,
ma što god ti pokušavao objasniti

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2021 13:28 (Darky).
16 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Visak kaže...
 Na žalost školski sustav ne pruža (dovoljno) tu nadogradnju i ne uči kako racionalno razmišljati i pri tome izbjeći dobro poznate urođene pogreške. Dapače, uči upravo suprotno i namjerno usađuje pogrešno razmišljanje (uveden je predmet s dva sata tjedno namijenjen isključivo tome), pa ovakvo stanje i nije neko čudo.

 

Naravno da nije čudno kad je temelj javne škole podržavanje sistema. Nije to škola znanja i kritičkog razmišljanja, niti se tamo uči da bi znao - uči se za ocjenu pa onaj kog gradivo ne zanima isto zaboravi kad prođe ocjenjivanje. No bitno je da je u tih 8 godina djetetu ubijen nagon za igrom, istraživanjem i traženjem istine, a usađen dojam kako je robijanje nečijim interesima normalna stvar.

Svemir.
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2021 14:35 (PaleRider).
8 godina
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Visak:

Slažem se s tobom po pitanju namjere, ali mislim da je problem sasvim druge naravi. Mi ljudi nismo racionalni na način koji impliciraš. I najbolji među nama, znanstvenici istraživači jednako su podložni predrasudama, pogrešnim zaključcima,utjecaju kolektiva u kojem se kreću itd.

Evo što je rekao Max Planck ili Kuhn prije ohoho vremena:
“ A new scientific truth does not triumph by convincing its opponents and making them see the light, but rather because its opponents eventually die, and a new generation grows up that is familiar with it.”

Što očekivati od manje obrazovanih, onda? To je naša priroda, mozak ne funkcionira tako da prikupi podatke, obavi pažljivu analizu i donese zaključak koji je spreman promijeniti onog trenutka kad dobije uvjerljivije podatke. Ne, on radi tako da ono što mu je poznato biva dodatno zacementirano novim sličnim podražajima a sve suprotno se implicitno odbacuje. To se može promijeniti samo novom paradigmom koja staro kompletno zaobilazi ili kao što citat kaže - smrću mozga zaraženog pogrešnom idejom. Apropo vjeronauka, zadrtosti, ksenofobije i slično, Mark Twain je rekao da je putovanje najbolji lijek za to. S njima čovjek skuplja nova iskustva koja preuzimaju primat nad starim uvjerenjima. Zato treba neumorno, strpljivo odgovarati na krive argumente. Ljudi nisu krivi što su bili izloženi krivoj ideji koja je u biti u jednom trenutku bila korektna. Kad ti doktor na očitu nuspojavu lijeka, procedure, odgovori lakonski, da to nije ništa, da te tvoje oči varaju, zapamtit ćeš to za cijeli život i nikad mu više nećeš vjerovati. Danas u vrijeme brze dvostrane amaterske (nefiltrirane) komunikacije odgovornost institucija je daleko veća - oni si ne bi smjeli dopustiti niti jednu nesankcioniranu primjedbu jer društvo funkcionira na povjerenju. Nepovjerenje se širi poput požara, mi smo ožičeni tako da oštro reagiramo i na najmanju opasnost.
Ja rekoh
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverz
Feudalac kaže...
Slažem se s tobom po pitanju namjere, ali mislim da je problem sasvim druge naravi. Mi ljudi nismo racionalni na način koji impliciraš. I najbolji među nama, znanstvenici istraživači jednako su podložni predrasudama, pogrešnim zaključcima,utjecaju kolektiva u kojem se kreću itd.

 Nisam shvatio na koju namjeru misliš, moju, školsku, teoretičara zavjere...

 

Svi ljudu su podložni predrasudama, to sam i rekao, ali nisu svi ni približno jednako, i to je ono što čini razliku. Osoba koja je u obitelji i tijekom školovanja podučena o tome kako smo podložni predrasudama i kojim mehanizmima se možemo protiv njih boriti, ima daleko veću šansu othrvati se tome, nego netko tko se vodi isključivo zdravoseljačkom logikom.

 

A kad imaš sustav koji to sistematski sabotira zbog 'viših ciljeva', onda cijelo društvo skrene u pogrešnom smjeru, što se ne može ispraviti preko noći s dva-tri popularnoznanstvena članka u medijima. Tada je dugoročna šteta već učinjena i moraš čekati da se promijene generacije. Naravno, prvo moraš promijeniti sustav, pa mi za svog života nemamo razloga očekivati neku promjenu, jer se trenutno nove generacije odgajaju i školuju sve gore po tom pitanju.

 

Feudalac kaže...

Evo što je rekao Max Planck ili Kuhn prije ohoho vremena: 
“ A new scientific truth does not triumph by convincing its opponents and making them see the light, but rather because its opponents eventually die, and a new generation grows up that is familiar with it.” 
...
 Zato treba neumorno, strpljivo odgovarati na krive argumente. Ljudi nisu krivi što su bili izloženi krivoj ideji koja je u biti u jednom trenutku bila korektna. 

 Ove dvije stvari su ti u kontradikciji, od argumenata za većinu nema neke koristi, jer se iracionalni stavovi ne izbijaju iz glave racionalnima, to tako rijetko funkcionira. Bilo je neko istraživanje gdje antivaxere nisu nimalo pokolebali opsežnim znanstvenim dokazima neštetnosti cjepiva, ali dio njih jesu kad su im pokazali posljedice bolesti protiv kojih se cjepiva uzimaju. Na iracionalni strah - drugim strahom.

 

Što ne znači da ne treba pobijati gluposti, samo ne treba od toga očekivati čuda. Veće društvene promjene se postižu samo strateškim zaokretom u odgoju i obrazovanju.

 

 

Feudalac kaže...
 Kad ti doktor na očitu nuspojavu lijeka, procedure, odgovori lakonski, da to nije ništa, da te tvoje oči varaju, zapamtit ćeš to za cijeli život i nikad mu više nećeš vjerovati. Danas u vrijeme brze dvostrane amaterske (nefiltrirane) komunikacije odgovornost institucija je daleko veća - oni si ne bi smjeli dopustiti niti jednu nesankcioniranu primjedbu jer društvo funkcionira na povjerenju. Nepovjerenje se širi poput požara, mi smo ožičeni tako da oštro reagiramo i na najmanju opasnost.

 Znanstvenici i stručnjaci nisu educirani za PR i očekuju da drugi prihvaćaju njihove stavove na temelju istih argumenata zbog kojih su ih oni prihvatili, a to tako ne funkcionira.

S druge strane naravno svi ljudi, pa i stručnjaci, griješe i imaju mane, pa neki manipuliraju istinom. Svi mi koji vjerujemo u znanost smo toga svjesni i znamo da se ničemu ne vjeruje bez rezerve, ali znanost je upravo sazdana na nepovjerenju i ima mehanizme za korekciju, dok drugi izvori to nemaju. Svi problemi s netransparentnošću, potkupljivošću i slično postoje i van znanosti, samo multipliciranini. A očigledna osobina 'teoretičara' je da uopće ne provjeravaju svoje izvore.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
neaktivan
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Nekad je do informacija bilo teško doći i prioritet škole bio je predavanje tih informacija.

Danas je do istih lako doći te smo isto tako bombardirani gomilom bespotrebnih i netočnih informacija.

Po meni novi priorite škole trebao bi naučiti djecu (ljude) razmišljati, kako doći do dobrih izvora informacija, odnosno alata za učenje.

Internet je fantastični alat i kao takvog ga treba usvojiti i naučiti ljude kako ga kao takvog koristi, umjesto znam na facebook i bombardiranje ideologijama grupe.

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Mehanizmi djelovanja, kemijski sastav i reverzni i

Danas smo bombardirani mnoštvom informacija sumnjive vijednosti, kaže moj prethodnik. Točno. No problem je što se gubi kriterij ili bolje reći klasifikacija informacija. 

Evo kako to izgleda u zanosti. 1. primarna informacija (informacija prvog reda, najpouzdanija) potječe od znanstvenog rada koji je, već samom činjenicom da je objavljen u znanstvenom časopisu, prihvaćen od znanstvene zajednice. Njegovu vjerodostojnost garantiraju anonimnost recenzija, ali i profesionalni ugled autora (znanstvenika) i ustanove u kojoj znanstvenik radi.  2. Sekundarna stručna (znanstvena) publikacija prenosi podatke iz znantvenih radova i prema njima donosi šire zaključke. I ta se publikacija recenzira, no moguće je da autor nešto krivo prenese, razumije ili shvati. 3. znanstveno-popularno djelo dobre kvalitete. Piše ga stručnjak na temeju primarnih i sekundarnih publikacija. 4. znanstveno-popularno djelo niže kvalitete. Piše ga upućeni nestručnjak na temelju znanstveno-popularnog djela dobre kvalitete (pod 3.). Toj kategoriji pripada većina članaka u novinama o znanstvenim temama. Na kraju imamo, kao 5., svu silu glasina, "alternativnih teorija" koje pišu svakakvi ljudi na temelju predrastuda i svoga lošeg znanja. Dakle, ako hoćete biti dobro informirani o znanosti, nastojte čitati djela 3. vrste, a djela 5. vrste zanemarite. Od njih nećete dobiti ništa osim zbrke u gravi, frustracija, fobija i drugih oblika neurotičnih poremećaja. Nažalost, stručnjaci nemaju ni vremena ni energije da demantiraju sve što se u kategoriji 5. napiše.  

 
7 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice