Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

poruka: 45
|
čitano: 10.175
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Gallu kaže...
Električnim motorima nisu potrebne brzine jer konstantno imaju maksimalni okretni moment.

 redovito spominjano, a rijetko pravilno objasnjeno. da, specificna vrsta motora kakva se najcesce ugradjuje u el. vozila, trofazni asinkroni motor doista ima ravnu krivulju momenta kroz citavi raspon okretaja. to mu omogucava da vozilo pokrene od nule do maksimalne brzine zadanim ubrzanjem. medjutim!!!, to ubrzanje moze biti vece ili manje ovisno o prijenosnom omjeru te jedne brzine koja je odabrana za vozilo, odnosno o momentu na kotacima. i bas kao sto ICE auto mozes pokrenuti iz druge, pa i trece brzine, gdje ce ubrzanje bit katastrofa dok vozilo ne postigne neku brzinu, tako i kod el. auta odabirom prijenosnog omjera mozes dobiti bolje ili losije ubrzanje, pa na kraju i mogucnost drzanja neke brzine uzbrdo sa slabijim motorom, ali pri manjoj brzini. u cemu je stvar - motor ima i nekakav maksimum okretaja koji moze postici, a koji ovisi o njegovoj kV karakteristici (ukratko kaze, koliko okretaja dobijes za odgovarajuci napon koji priljucis na motor), i svakako, ako se odabere dovoljno jak motor, velikog momenta, zapravo nije toliki problem efektivno kretat u "petoj" brzini od nule do maksimuma. to pak ne znaci da taj isti motor nebi bolje potega u "trecoj", ali bi zbog naponskog maksimuma njegova brzina tada bila limitirana. upravo zato brza el. vozila imaju vise brzina kako bi maksimizirala te performanse. prednost pak jedne brzine je u manjim gubicima i manjoj kompleksnosti. nema saltanja - nema sto otic! ne triba se stoga cuditi sto jedna kona sa 200ks, iako ima bolje ubrzanje od ICE motora, a i znatno vise kila, ne ostvaruje ekstremne brzinske potencijale - fali mu druga brzina! da ne govorimo da za razliku od ICE motora, gdje ce potrosnja goriva u odnosu na normalnu voznju porast dva, tri, cetiri puta, kod el. motora ce ta potrosnja doista pratit kvadrat brzine i znatno ovisit o njoj, pa je pri velikim brzinama, iako sam motor moze dati dovoljan moment ogranicenje zapravo baterija. siguran sam da nitko nebi bas blagonaklono gleda na vozilo koje normalnom prigradskom voznjom moze napravit 400km, a pri 200km/h "spali" elektrone za 100km ili manje. a upravo to bi se dogodilo. 

8 godina
online
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Stric_Jura:

Puno je vjerojatnije da je brzina odabrana kako bi se spriječio scenario u kojem korisnik stisne do 220 km/h i ne pušta do iduće punionice. Električni motori bez problema podnose kratkotrajna preopterećenja, “200” ks je zapravo turbo, privremena snaga dok je stvarna, trajna 80-90 kW i prema njoj je dimenzionirana baterija, sustavi hlađenja, jamstvo itd.

Ja rekoh
14 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne

sve to stoji, ali... Porsche je stavio 2 brzine, znači ide i koja više - što daje efikasniji pogon, manje vršno opterećenje, veći doseg...

 

čak i renault u Cliu PHEV ima kandžasti mjenjač s 2 brzine za elektromotor...

 

dakle, neka stave mjenjače....

 

Elektromotor podnosi opterećenja, samo da li baterija i vodiči podnose veće jakosti struje koje to znači...

 

svi misle: aha elektromotor, nema konverzije stapnog u kružno gibanje, konstantni okretni moment, sam se treba vrtjeti brže, daj mu hamper štroma i on leti...

 

a strojarsko znanje ?

Ju je je? Je ju je!
4 godine
protjeran
offline
Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

Hahahha koga švabe prave budalama to je tehnologija stara minimalno 50 godina.Popravljao sam generatore iz 70tih koje koriste istu tehnologiju samo grublje izvedenu.

Uz to sam popravljao iz 70tih godina (Iskrine) alternatore za vojna borbena/neborbena vozila kod kojih nema četkica nego su namotaji od statora i rotora fiksni,a okreće se samo željezna armatura.Vidio sam prije par godina da takav tip alternatora bosch predtavlja kao nešto revolucionarno.

 

Švabe će sa ovakvom  "revolucionarnim" inovacijama brzo propast,ako ne naprave funkcionalan tokamak.

 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Voltaren20 kaže...

Hahahha koga švabe prave budalama to je tehnologija stara minimalno 50 godina.Popravljao sam generatore iz 70tih koje koriste istu tehnologiju samo grublje izvedenu.

Uz to sam popravljao iz 70tih godina (Iskrine) alternatore za vojna borbena/neborbena vozila kod kojih nema četkica nego su namotaji od statora i rotora fiksni,a okreće se samo željezna armatura.Vidio sam prije par godina da takav tip alternatora bosch predtavlja kao nešto revolucionarno.

 

Švabe će sa ovakvom  "revolucionarnim" inovacijama brzo propast,ako ne naprave funkcionalan tokamak.

 Švabe tokamak? Teško, oni su poludili na solar i vjetar.

Live long and prosper.
13 godina
neaktivan
offline
Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magneta n

Kad električnim automobilima bude bitno da mogu juriti >200 km/h, onda će se ugraditi getriba jer bez nje ništa. Ne zaboravite da getriba nije baš lagana, dodatno komplicira cijeli automobil, a svaki kilogram je bitan za ekonomičnu vožnju, pogotovo pri manjim brzinama. Međutim, s današnjim jadnim baterijicama oni nemaju taj luksuz pa se rade za manje brzine i više su fokusirani za prigradsku vožnju i lagani cruise po autocestama. I po meni je to ok, a kao što vidimo, i dalje je glavni ograničavajući faktor baterija.

 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Imaju švabe svoj tokamak, aka, stelarator, koji ima više šanse za fuziju nego krafnasti tip. Ne brini ti za švabe.
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Stric_Jura kaže...

 

čak i renault u Cliu PHEV ima kandžasti mjenjač s 2 brzine za elektromotor...

 

 

Nisam pojma imao da se mjenjači ugrađuju i u te slabije električne automobile. Fora.

 

Sve ostalo gore rečeno je jasno pa da ne citiram sve - efikasnost električnog motora pada s brojem okretaja. Zato su električni auti, bar za sad, dušu dali za gradsku vožnu i lokalnim cestama gdje se ne ide preko 100kmh

8 godina
online
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Keops:

Električnim automobilima težina ne utječe puno na potrošnju zbog regenerativnog kočenja. Velike brzine su problem jer traže konstantnu veliku snagu. Mjenjač tu pomaže ali ne puno, spušta okretaje motora u nešto efikasnije područje što ovisi o konkretnom motoru ali zato gubi postotak-dva na redukciji…. Tesla sasvim dobro funkcionira za povremene izlete do 200 km/h jer su dio gubitka kompenzirali karbidnim inverterom a prednji i stražnji motor imaju različite karakteristike pa se onda različito koriste ovisno o potrebi. Porsche je išao drugim putem jer svaki njihov automobil mora imati dobro vrijeme na stazi, ukupna efikasnost im je i dalje nešto lošija
Ja rekoh
13 godina
neaktivan
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne

Istina, u pravu si, regenerativnim kočenjem uštede na onom start-stop segmentu kojeg ima hrpu u gradskoj vožnji, nisam se toga sjetio. Međutim, svejedno ti je masa automobila donekle bitna jer je snaga koja se troši na otpor trenja veća od one koja se troši na otpor zraka pri manjim brzinama. Još jedna stvar koju vidim da se griješi kad se priča o otporu zraka nevezano za odgovor tebi. Snaga koja se troši na otpor zraka raste s kubikom brzine, a ne kvadratom; sila raste s kvadratom.

8 godina
online
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Keops:

Masa je bitna i nije. Za automobil od tonu i pol uz Rr od 0,01 potrošnja će biti/je 4 kWh na 100 km neovisno o brzini kretanja. Stavi sportsku gumu i potrošnja ide na 8. Teškom mukom olakšaj za 150 kg i štediš 0,4 ili 0,8 ovisno o gumi. Dodaj interni otpor prijenosa i gubiš dodatnih 0,2 kWh za 5% gubitaka. U isto vrijeme rade svjetla, radio, računala, klima, ventilacija i automobil troši dodatnih 2 kW što na prosječnom gradskim brzinama dodaje 5-10kWh na 100 km a još se nismo dotaknuli grijanja po zimi koje može samo za sebe progutati još toliko ili gubitaka na ubrzavanju/kočenju i aerodinamike koja i na tim manjim brzinama ipak predstavlja određenu stavku.

Sve u svemu, masa je poprilično mali faktor i vrlo lako se kompenzira na hrpu drugih stvari koje imaju veći utjecaj.

10% uštede na težini donosi manje od 3% uštede na potrošnji na malim brzinama a na većima, kako se tipično vozi na autocestama to postaje zanemarivo. Za stazu je nešto drugačija priča, s čestim ubrzavanjima na velike brzine dosta se izgubi u regenerativnom kočenju plus potrebna snaga za ubrzavanje je proporcionalna masi. Brzo dođemo na to da je dizajn automobila vrlo komplicirana stvar.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.5.2021 11:54 (Feudalac).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Feudalac kaže...
Keops:

Masa je bitna i nije. Za automobil od tonu i pol uz Rr od 0,01 potrošnja će biti/je 4 kWh na 100 km neovisno o brzini kretanja. Stavi sportsku gumu i potrošnja ide na 8. Teškom mukom olakšaj za 150 kg i štediš 0,4 ili 0,8 ovisno o gumi. Dodaj interni otpor prijenosa i gubiš dodatnih 0,2 kWh za 5% gubitaka. U isto vrijeme rade svjetla, radio, računala, klima, ventilacija i automobil troši dodatnih 2 kW što na prosječnom gradskim brzinama dodaje 5-10kWh na 100 km a još se nismo dotaknuli grijanja po zimi koje može samo za sebe progutati još toliko ili gubitaka na ubrzavanju/kočenju i aerodinamike koja i na tim manjim brzinama ipak predstavlja određenu stavku.

Sve u svemu, masa je poprilično mali faktor i vrlo lako se kompenzira na hrpu drugih stvari koje imaju veći utjecaj.

10% uštede na težini donosi manje od 3% uštede na potrošnji na malim brzinama a na većima, kako se tipično vozi na autocestama to postaje zanemarivo. Za stazu je nešto drugačija priča, s čestim ubrzavanjima na velike brzine dosta se izgubi u regenerativnom kočenju plus potrebna snaga za ubrzavanje je proporcionalna masi. Brzo dođemo na to da je dizajn automobila vrlo komplicirana stvar.

 

Nije mi jasan ovaj dio. Što je Rr i kako misliš da je potrošnja samo 4 kWh/100 km? 

8 godina
online
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Keops:

Trenje kotrljanja (rolling resistance) Crr

Snaga je mgvCrr pa za automobil iz primjera dobiješ 147 N za svaki metar po sekundi. Ako trebaš veću brzinu, raste snaga, ali ukupna energija (rad) ostaje isti jer se za isti faktor mijenja prijeđeni put. To daje 4 kWh na 100 km. Naravno da motor ima internu efikasnost, prijenos svoje gubitke, nešto aerodinamike i hrpa raznih sporednih trošila koja imaju manje više konstantnu potrošnju po vremenu pa utječu manje ili više ovisno o brzini kretanja. Recimo da se voziš 33 na sat što je dobar gradaki prosjek, snaga za savladavanje otpora korrljanja je ispod 1,4 kW, a da su interna trošila 2 kW. Za 100 km ceš potrošiti 1,4 x 3 plus 2 x 3 ili 4 + 6. Interni gubici plus aerodinamika plus gubici na kočenju i eto svih 14-15 kWh koliko i stvarno teoše EVovi u gradskoj vožnji. Zimi puno više jer će grijači potegnuti 2-7kW pa tako 3 sata.

Zgodna usporedba je s dizelom - u leru troše cca 0,5-0,7 litara na sat što je 4,5 do 6,3 kW samo da bi automobil radio. Ako ga staviš u treću i kotrljaš se 30 na sat, trošit će barem 3 litre što je 27 kWh podijeljeno s vremenom za prelazak 100 km 8 kW. Međutim, ubrzavanje kočenje, kretanje s mjesta ga ubija pa je prosjek 7-8 litara ili 60-70 kWh na 100 km ili na konstatnoj osnovi, motor troši 20 kW energije. U šestoj na 100 km/ će trošiti ispod 5 litara ili 45 kW, dakle manje od gradske vožnje. Ukratko, na gradakim brzinama je EV 4-5 puta efikasniji a na većima progresivno gubi prednost kako rastu aerodinamički otpori ali i potrebne struje (omski gubici rastu s kvadratom struje) dok moderni dizel na pravim okretajima ima skoro 50% učinka i otpadnu toplinu koja se zimi reciklira za grijanje kabine
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.5.2021 17:21 (Feudalac).
14 godina
offline
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne

sve to stoji osim ovoga na kraju....

 

TDI bez klime i zimi će ti jajca zvonit' "Jinglebells"....

Ju je je? Je ju je!
8 godina
online
Re: Made in Stuttgart: novi elektromotor bez magne
Stric_Jura:

Bez grijača, zapravo. Ali, komentar ti stoji. U vožnji nije problem, ali na mjestu ništa od grijanja
Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice