MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicije (2

poruka: 58
|
čitano: 26.226
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicije (2".
3 godine
neaktivan
offline
MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicije (2
 
4 0 hvala 2
3 godine
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Envy kaže...

Windows RT, a computer operating system formerly known as Windows on ARM. Formerly kolega, Formerly.

Windows on Arm je trenutačna verzija.

 

Windows RT je bila 32-bitna verzija Windowsa 8.x za Arm strojeve (ukinuta). Windows on Arm je 64-bitna verzija Windows 10 za Arm strojeve.

10 godina
online
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Odlična rasprava, svaka čast, lijepo je vidjeti kvalitetnu raspravu na forumu 🙂

Zbog Windowsa i njihove nesposobnosti (nemogućnosti?) da pređu na ARM tako skoro, patiti će konkurencija, a Apple će otići naprijed ogromnim koracima. Nikom se neće isplatiti razvijati ARM rješenja za prijenosna i desktop računala kad MS nije još ni blizu spreman za tu platformu. Za Linux ionako nikog nije baš nešto briga, osim u serverima/superračunalima, tako da ćemo se svi zajedno načekati. Možda će AMD i Intel nešto napraviti da bolje konkuriraju sa postojećim x86, ali to neće biti ni blizu dovoljno. Ako Apple ostavi cijene približno iste i napucaju specifikacije u svakoj novoj iteraciji, vjerujem da će im tržišni udio početi značajno rasti.
Kad sad pogledamo MB Air je sad zvijer naspram igračaka iz prethodnih generacija. Sad više nije laptop za surfanje i office, sad se već može i ozbiljnije raditi na njemu. Zamislite samo kad počinju dolaziti, 12, 16 itd jezgreni procesori iz Apple-a...
Nadglednik dina
Moj PC  
6 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij

 

Ma to je samo pokazivanje mišića (power of *nix/ Linux). Jest impresivno ali i besmisleno imho:
BITAN dio M1 SOCa je "Metal", optimizirani GPU koji ovdje uopće ne radi. Da ne govorim o AI itd, koji interno služi i za predikcije.
Taj GPU koristi neke lukave (btw prastare) grafičke trikove za korištenje paralelnih procesora koji (ugrubo) ono što treba ići na ekran "tajlaju" u komadiće i simultano na kraju prikazuje.
Sofverski to emulirati je skoro kao Win 10 na RPi - radi ali neupotrebljivo.
OK, može se koristiti i samo terminal, pa onda je to valjda OK... ssh ftw ;)

 

Ima rasprava o tome u komentarima ispod onog intervjua sa Federighijem & co iirc.

Ujedno, M1 koristi low-level i godinama optimizirane XNU, L4 itd mikro-kernele.
Analogija bi (samo za to) bila kao da ja na generički PC puknem sad neki klik-klik-install Mint a netko drugi ručno, pažljivo kompajliran Arch (prilagođen hardveru). Performanse se nerijetko razlkuju i do cca 25%.

 

Opet, treba provjeriti u praksi (perf): ako je podnošljivo, možda nekome ima smisla kroz neki ehm dual-boot ako treba neki soft na Linuxu koji Apple iz nekog razloga ne dopušta da se pokrene nativno.
Ali i to mi zvuči nategnuto. :D

8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
ihush kaže...

-ok, potprecjednijk applea je idiot.. i neće se zvati ihush magic.. :), čoban! (tako one to know one.. njemački!)

grep -ahcii .. :))

 

kažeš za surface.. jači-funkcionalniji itd, pri čemu promašiš da surface za većinu ne znači ništa, .. igračka-smeće-buzzword itd. Čemu usporedba?

 I onda JA hejtam Winse? 

Surface je u priču uveo autor ovog članka (provjeri članak i topic).
Winse je također uveo isti, i to zbog tog Surfejsa.
Što je najbizarnije, razmatra se WOA - pardon Envy, W10OA ;)  -  koji eto i po tvojim riječima ne znače ništa...
Ali se zaboravlja spomenuti tisuće Win appsa koje rade i na M1 ("i za koje se ja borim")
...i ti sad i dalje iz toga izvlačiš da ja mrzim Winse?

Ugl., prenesi to sve autoru članka. Kao i vicepredsjedniku Applea.

 

A sad ako hoćeš stvarnu argumentaciju, jedan od dva razloga za Win aplikacije na Macu (osim što ih ima neusporedivo više), jest "neka app koje nema ili ne radi dobro na Macu".

To je autor rekao i ja to također potpisujem.

Fakat ne vidim što je tu krivo?

 

Evo, dat ću ti i jedan primjer iz prakse, od Mac-only korisnika.
Imaš Quicken, popularnu i dobru app za knjigovodstvo.
U Mac verziji (po njegovim riječima) ne radi dobro (da budem pristojan - on je to izvrijeđao). Zato on koristi Windows verziju koja radi odlično.
Eto, nije to radio preko Paralellsa ili BootCampa (jer nema potrebe za Winsima) već preko CrossOvera.

Ja doista ne shvaćam što je tu loše?


Sad bi taj korisnik trebao čekati godinu dana da se netko iz Quickena smiluje i napravi WOA verziju kako ne bi koristio CrossOver, ili pak tjerati kompaniju da popravi Mac verziju? (A jedva su prešli i sa OS9>OSX). Linijom manjeg otpora, on je upotrijebio KISS koncept. Najbezbolnije riješenje.


Druga je stvar što gomila ljudi ne zna da je to moguće, pa eto i valjda autor ovog članka nije znao da se gro aplikacija može bezbolno upogoniti na ovakav način.

 

Možeš li se bar složiti da dostupan softver diže uporabnu vrijednost hardvera? Dapače, komp. hardware bez softvera uopće ne vrijedi - ništa.
I opet, u čemu je tu problem?

 


> balmer-bilmez (već mi malo fali.. je glup ali je barem stari itejac kojem žilama teče bit-byte-nibl..).
Nešto si fulao, Ballmer NIKAD nije bio ITejac već PRovac i trgovac. On je doslovce bio prodavač automobila kad ga je Gates pokupio (ne zezam se, provjeri).
Drugi Steven (Sinofsky) JE npr pravi softver inženjer i imao je istu podpredsjedničku ulogu kao i ovaj za tebe "idiot" inženjer koji je platformu proširio na ARM.
Mislim, istu zadaću, ali sa dijametralno suprotnim efektom. :D

 

 

> -woa ... arm, ne znam.. 'mislim' (a misliti je ..) da je tu više igra oko licenci-patenta
Sigurno tu ima nešto (patenti, ugovorne obveze i sl).
Ali ja mislim da je stvar prozaičnija. Mislim da bi MS mogao iskoristiti Codeweaver likove i u roku par mjeseci napraviti čudesa, za nekakve simbolične pare (u MS mjerilima).

Problem je da bi se onda postavilo pitanje: "DOBRO, KOJI K* SMO ONDA POTROŠILI MILIJARDE I GODINE ZA "DRVENO ŽELJEZO"?"

Pa bi ispalo da je gomiletina upravnih kadrova kriva, odn. sami bi sebe morali prozvati. Napraviti povjerenstvo kojim će sami sebe osuditi, jel? :D
NOT GOIN' TO HAPPEN.

 

Bazično - temelji:
Unix je bazično dizajniran da bude multiplatforman. Oduvijek, zauvijek.
Windows je bazično dizajniran kao zakovan za x86 platformu.

 

Dodaj godine i lejere backward kompatibilnosti za jedno i drugo i imaš:
i dalje skoro istu situaciju kao na početku u prvom slučaju i
ogroman balast u drugom slučaju.

 

Pazi: M1 Silicon SOC (2020) i dalje ima praktički isti XNU mikrokernel (1996 za NextSTEP), baziran na Mach 2.5 (1989) + BSD Unix. Portan je na ARM najkasnije 2007 (iPhone)!
Riječ je o istom "bare metal" low-level kodu samo "izbrušenom" za specifični hardver.
Pročitaj taj intervju s tim Apple "idiotom" koji to opisuje i za nas laike.
https://arstechnica.com/gadgets/2020/11/we-are-giddy-interviewing-apple-about-its-mac-silicon-revolution/

 

Gdje na Winsima imaš tako nešto što bi moglo biti toliko reciklirano? Vjerojatno niti mouse pointer. Plus, dodatna nadogradnja > prilagođavanje x86 platformi koja sama sa sobom ima gro slojeva emulacijskih layera (ne)kompatibilnosti (... i ironije radi, čak i dijelove prvih ARM op-codova). Tek minimalni dio originalne jezgre NT je recikliran - koji je danas neupotrebljiv za port na ARM (ili bilo što drugo).
"Riješenje" je da Snapdragon SOC sve to zajedno hw emulira - ali ne low level (direktna translacija) kao M1, već "uđuture".
Ili da se ispočetka napiše gro aplikacija i sys APIja...

Zato sam skeptičan.

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.1.2021 23:23 (Zechina).
8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Entry Point kaže...
Odlična rasprava, svaka čast, lijepo je vidjeti kvalitetnu raspravu na forumu 🙂

Zbog Windowsa i njihove nesposobnosti (nemogućnosti?) da pređu na ARM tako skoro, patiti će konkurencija, a Apple će otići naprijed ogromnim koracima. Nikom se neće isplatiti razvijati ARM rješenja za prijenosna i desktop računala kad MS nije još ni blizu spreman za tu platformu. Za Linux ionako nikog nije baš nešto briga, osim u serverima/superračunalima, tako da ćemo se svi zajedno načekati. Možda će AMD i Intel nešto napraviti da bolje konkuriraju sa postojećim x86, ali to neće biti ni blizu dovoljno. Ako Apple ostavi cijene približno iste i napucaju specifikacije u svakoj novoj iteraciji, vjerujem da će im tržišni udio početi značajno rasti.
Kad sad pogledamo MB Air je sad zvijer naspram igračaka iz prethodnih generacija. Sad više nije laptop za surfanje i office, sad se već može i ozbiljnije raditi na njemu. Zamislite samo kad počinju dolaziti, 12, 16 itd jezgreni procesori iz Apple-a...

 

Je, Apple je napravio novu paradigmu i izazavao totalnu konsternaciju i u softverskom i hardverskom dijelu industrije.
Suludo!
Jedino bi Google (s partnerima) tu nešto mogao izvući na Chrome OS bazi, jerbo to radi na ARMu a ima i soft bazu (chrome + web apps, Android + desktop Linux...) a i neko tržište (limitirano na USA).

Ima još jedan igrač kojeg zaboravljamo: Huawei. Taj njihov Harmony OS je konceptualno vrlo sličan MAC OS (i to ne kriju).
Ima jako puno sličnosti:
0) Kirin SOC je već vrlo blizu ovom konceptu
1) razvijaju to potajno već duže vrijeme
2) ogromni resursi (pare, know-how, ljudstvo, hardver...)

3) mikrokerneli, uniksoidno, predviđeno da radi na svemu
4) bitan dio na tržištu i prepoznatljivost + milijardica potencijalnih korisnika "lokalno"

5) proizvode laptope (Matebook sa Winsima - ali i sa Deepin Linuxom), ali su najavili da će sveee biti kompatibilno sa Harmony.... IoT svugdje LOL

 

Ima i bitnih razlika: i dalje ovise o TSMC, makar dobar dio hw sami rade i ubrzano razvijaju vlastite in-house silikon tvornice (ali trajat će godinama...)
Harmony će biti free i otvoren (ali ne i "slobodan") - btna prednost nad MAC OS za gro potencijalnh korisnika i partnera

Bog te pita kaj Kinezi muljaju i kaj je istina :D

15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij

varaš se (od kraja, nextstep..) tj sve je to isto, od naumana nadalje, strojni jezik-osnove, kao što je prvi auto-ford 'jednak' današnjem (motor-osnove..) .. no to je recimo stvar dojma-mišljenja ili same terminologije-tumačenja što je što .. + da, soft je sve, soft je i u HWu osnova, samo tad to radi u hw modu dok ostalo radi cpu u soft modu, tj kao kad imaš ili nemaš npr FPU-jedinicu i sl. sve je soft, sve je isto, sve je kompatibilno ako se to želi ili nije jer ne žele i sve se može, kao što se može napisati-nacrtati svaki pojam-riječ koji ti padne na pamet..

 

-drveno željezo-II. :) .. se upravo dešava, tj ms ubija kompatibilnost unazad par godina, svako proljeće-build.. (propustio si nešto..). Naravno da neće reći da su promašili nego će reći da je to fičer, pa ako im se zalomi pogodak, da su upravo tako planirali a za promašaj će biti kriv netko treći, kao što to rade političari-ostali uvjek-svugdje no činjenice se time ne mijenjaju (samo novisnki textovi ..).

 

na kraju, početak :) logično, tj ono u čemu promašuješ (ili ja promašujem.. nevažno) :) .. tj spomeneš npr knjigovodstveni soft-quicken.. i tebi je to ok? -LOL, tko uz maca misli na knjigovodstvo? Novi cpu, misliš na knjigovodstvo? Testovi-benčevi kao resovlo.. a ti o knjigovodstvu i tu 'tuše' .. poentiraš time da win verzija radi bolje od mac verzije tj kao razlog pokretanja nenativne app na macu, umjesto realnosti, tj da netko želi napraviti kvalitetnu app za maca kao knjigovodstvo, tad bi to napravio, dok to što ne radi indirektno dokazuje da to nikog ne zanima (osim tebe..) tj na svakoj platformi možeš sve što poželiš, možeš napraviti.. možeš napraviti traljavo ili dobro, to ovisi o znanju, uloženim resursima, primarno o želji-ideji da se nešto napravi, npr 'photoshop' .. tj zato postoji npr gimp jer je netko to želio na lin, pa kad neće adobe, napravi netko treći .. ili ako misliš da je budućnost applea-adobea-ms-a---- u izradi knjigovodstvenog softa za mac, ok, možda je.. no prije-vjerojatnije da je to za npr sve ostalo, kao video, gaming, dtp, .. pa i surfanje, tj ako gledaš knjigovodstvo tad trebaš i npr banking, fiskalizaciju itd. (za nas) i možda je to budućnost maca, možda nešto treće.. recimo da bi to bilo kao da sad odigram eurojackpot .. i dobijem :) .. tj nemam ništa protiv, ali nije baš vjerojatno (zar ne?).. tj vjerojatnije je bilo što drugo nego jackpot ili knjigovodstvo.

 

-ili... kad se nešto novo testira, benča, isporbava.. svakome padne na pamet neki test, neki kriterij, npr kako vrti cryzu ili kako playa yt-klipiće.. a tebi knjigovodstvo? -neobično, neobičnije od fiksacije na MS-win :)))

-tj možemo postaviti anketu, koliko članova koji su naletili u temi-mac-m1 pomisli na kriterij-knjigovodstvo a koliko nešto-bilo što drugo, kao igre, acad-video-razno.. nešto za maca, za adobe i sl.

-što bi svi-većina benčali/probali na novom macu-m1? .. knjigovodstvo? LOL.

 

0 jedan (ne broji se, unsignif..
1 nitko (ti se ne brojiš)
0 svi?
C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Entry Point kaže...
Odlična rasprava, svaka čast, lijepo je vidjeti kvalitetnu raspravu na forumu 🙂

* * *

Da, ovakvih rasprava nam treba, tipično za nas Bugovce, jer ostalo se ionako može pronaći na milion drugih portala. 

 

Zechina kaže...
* * *

Što je najbizarnije, razmatra se WOA - pardon Envy, W10OA ;)  -  koji eto i po tvojim riječima ne znače ništa...
* * *

Faaalaa :-D Ovo me je nekako ubolo u oči pa ću za to pročitati i onaj dio za koji sam rekao da ga neću pročitati. Zapravo pročitat ću sve ujutru. Zato što si se popravio (postao dobar).
 

Zechina kaže...
* * *

Bog te pita kaj Kinezi muljaju i kaj je istina :D

Dubox je istina. 1 TB prego Gmaila (potreban za registraciju) ja napravio 100 za 100TB već 5-ti TB punim. Navodno je Dubox Alibaba Cloud.
 

ihush kaže...

* * *

 

-ili... kad se nešto novo testira, benča, isporbava.. svakome padne na pamet neki test, neki kriterij, npr kako vrti cryzu ili kako playa yt-klipiće.. a tebi knjigovodstvo? -neobično, neobičnije od fiksacije na MS-win :)))

-tj možemo postaviti anketu, koliko članova koji su naletili u temi-mac-m1 pomisli na kriterij-knjigovodstvo a koliko nešto-bilo što drugo, kao igre, acad-video-razno.. nešto za maca, za adobe i sl.

-što bi svi-većina benčali/probali na novom macu-m1? .. knjigovodstvo? LOL.

 

Da mi je da glasam ali ja nemam pojma šta ti pitaš? :-D Molim te uredi ovaj pasus koji sam citirao ili ga skrati da pitanja budu jednostavna. Moj QoS je pao na koljena. IPsec isključen bio.  

8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij

> varaš se (od kraja, nextstep..) tj sve je to isto, od naumana nadalje, strojni jezik-osnove

OK, reci to Tevanianu  -  Liedtkeu ne možeš jer je preminuo - da su budale koje su protratile život kad je to sve isto.
A M1 sasvim slučajno radi neočekivano dobro.


Imaš userspace, interne cp  trolaš me, neću te arhitekturi učit. ok sve je to isto.


@knjigovdstvo itd
Jbg, ja ti dam primjer iz prakse od nekog lika, a ti onda po tom stabliu mjeriš šumu.
Takvih primjera kao i korisničkih navika imaš na tisuće, svatko ima neke svoje specifične potrebe.
Možeš isto tako reći da su svi Mac korisnici bahati, lijeni i/ili glupi - ali nisu.

Ja mogu dati primjer samo za sebe, ali ne sa Maca jer sam se davno prestao aktivno družiti s njim.

Na Windowsima sam htio pokrenuti FontForge (mislim da se tad još zvao PfaEdit), moćan program za editiranje fontova, jer:

1) probao sam ga negdje i znao da odlično radi

2) postojeća Win riješenja su bila kriplasta ILI
3) drastično preskupa za moje potrebe (̣> Fontographer).

Da bi to radilo morao sam instalirati Cygwin, što znači kompletan Xorg  - X server pod Windowsima!
To je praktički preteča WSL na Windows 10.
Našao link, pogledajte, zanmljivo je:
https://www.useragentman.com/blog/2011/02/27/installing-cygwin-and-fontforge-for-windows/

 

Tad (ni dugo poslije) mi nije padalo instalirati nekakav Unix/Linux zbog te jedne (ali vrijedne) aplikacije!

Primjer 2: dobio sam hard disk sa puno originala u gomili formata pa još dosta tog bezveze zipano.

Paralelno, radio sam na optimizaciji softvera za TheC64 Mini - koji je iz nekog razloga identično imao utrpano sve i svašta, a ograničenu memoriju.
Pošto sam lijen pisati neke skripte i sve to testirati, instalirao sam FIleOptimizer sa Winsa (Wine), dropnuo sve tamo i pustio ga da radi u pozadini.

To su debilni, privatni primjeri - ali emulacija drugih sustava, zbog softvera, postoji od kad je kompjutera.
M1 je mrcina koja to može elegantno raditi i zašto ne iskoristiti hardver koji imaš?

Imaginarni primjer: naletiš na neki super mini quadrocopter (dron), ili štajaznam, robot usisavač, peglu koja sma pegla... Sve super, super cijena, potpuno i jednostavno programabilno...
ali softver za to nije pisan za tvoj (u ovom slučaju) moćni Mac i ...naaah, nećeš to kupiti jer bi morao neki Parallels ili nedobog CrossOver pokrenuti?
Ono, nema logo od nagrižene jabuke pa zato ne valja :D

Miljon user-casea imaš, znam tipa koji je silno želio Mac ali je rekao da mu "program za štikanje ne bi radio" ???

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.1.2021 1:41 (Zechina).
10 godina
online
MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicije (2

Ovo mi je tako super:

 

https://www.omgubuntu.co.uk/2021/01/see-ubuntu-running-on-apple-m1-mac-mini

 

Fleksibilnost i zajednica koja se vrti oko open source projekta je nevjerojatna. Zato ponekad nikako da razumijem ljude koji pljuju po recimo linuxu i sličnim projektima. Za mjesec dana portali na M1 većinu stvari (GPU je trenutno problem), za par mjeseci ćeš moći bez problema instalirati Ubuntu na MB Air/Pro. Dok MS muku muči s ARM-om. Na kraju će postati ko IBM, tamo će ići projekti/kompanije da umru.

Nadglednik dina
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Zechina kaže...

..



@knjigovdstvo itd
Jbg, ja ti dam primjer iz prakse od nekog lika, a ti onda po tom stabliu mjeriš šumu.
..

- pa kad ti za primjer daš drvo, govoriš o šumi.. a klasično ne pogađaš (kriterij) jer se ne govori o mjerenju šume (korisnici) nego o tome što je šuma. Mjerenje bi bilo koliko korisnika ili stabala.. tj to je pod 'anketa' koja stoji na brojaču zero-nula :) .. tj tvoja knjigovodstvena šuma se sastoji od jednog stabla. Broj korisnika, množina, ne jednina, ne stablo nego šuma. Što misliš koliko stabala na macu radi knjigovodstvo a koliko nešto drugo kao video-dtp-dev itd.

- kažeš, daš primjer .. kao da si za primjer dao osobu koja dobije jackpot, tj izuzetak, suprotno od pravila-većine, loš primjer.

 

- ostalo je ok, 'nevažno' ili stvar trenutnog tumačenja-raspoloženja (mišljenja).

 (edit-insert) :)) 

još manje mi je jasna priča o matebooku-hjuviču, .. lap 'noname' za cijenu 800$ baksa tamo negdje, u trenutku kad se govori o ovom čudu (jabuka za siću..) koja je jeftinija, onak poveznica-smisao? Što bi netko prije kupio za isti novac?

 

- nasuprot tome, odlično opišeš ubuntu (na macu) tj ne radi metal-gpu..

- a priča oko fontforgea? .. cyg? bacaš kašete krafni :)) .. ne treba, radi najnormalnije klasična win app. (tj tko zna koji problem imaš s računalom pa te nešto koči.. tj ne vidim problem koji opisuješ a klasično 'ja sam pravilo a ti iznimka' .. :) .. tj tu epizodu (priču) možemo 'skratiti' na rečenicu ''upališ motorku''. 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.1.2021 9:50 (ihush).
15 godina
offline
MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicije (2

Da li se sjećate prvoh iPad i recenzija. Wi-Fi model. Šta ste mogli sa njim. Listati časopite i možda surfati internetom.

Niste mogli: gledati većinu YouTubea jer nije bilo onog flasha niti mnogo toga. Sjećam se recenzije kao sada.. ono direktor ste na poslovnom ručku i listate neki Men's Health magazin u PDF-u... to je to.. ali je Apple potakao tržište tableta i to je dobar pokazatelj šta ćemo sve dobiti.

Apple će sada od 2,2T USD vrijednosti kmpanije za 5 godina postati 5-10T USD vrijednosti kompanije. MS isto tako nekako.. itd itd.. ali da ćeš kupiti novi M1 i na njemu olako zamjeniti nešto.. hm.. teško.

Uređivano:ihush  Glasao sam.. predpostavljam da si htio pitati koliko ljudi je mislilo na knjihovodstvo osim spomenutog kolege pa se on i ne broji.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.1.2021 10:07 (Envy).
Moj PC  
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
ihush kaže...

- bla-bla.. bla, ... bla! :) tj, kako to prevesti u humanreadible text..

LOL, kad ti ihush ide prevodit tekst u human readable format

Gledam te!
8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
ihush kaže...

 

Velim, imaš tisuće juzera i tisuće primjera. Svakom nešto drugo treba.

@FontForge - govorim o primjeru od prije valjda 20 godina, Kad Linux/ Unix na desktopu nije bio nikakva alternativa.

Odn., čak i u takvoj situaciji možeš imati potrebu za nečim "neuobičajenim", sa druge platforme.
Logikom velikih brojeva, veća je šansa da će ti nešto zatrebati sa Win platforme na M1 nego li što je tad trebalo išta ikome trebalo izvan Winsa (a eto, opet).

Btw, FF je super ali - ako se netko hoće zezati s fontovima bolje nek koristi BirdFont - dovoljno moćno a puno jednostavnije (i radi na svemu).

 

Huawei:

Pa ne govorim za sad već za par godina.

Čitava industrija je ostala zatečena ovim M1: više je tu stvari, od predrasude da "ARM nikad ne može biti dovoljno jak kao x86" pa do "to nije kompatibilno i ne može to dobro raditi", da ne govorimo o cijeni (pa baterija, grijanje...).

I naravno, skoro zaboravih vrlo bitno, projekt Catalyst - WORM koncept, napiši jednom, radit će na svakom uređaju (iPhone, iPad itd). Ono što je još Win 8.x trebao biti.

https://developer.apple.com/mac-catalyst/

 

Huawei najavljuje upravo iste stvari za Harmony OS. Deskotp OS mu je zadnji na listi, za sad jedva da gura Harmony i za mobitele (da se ne bi prejako zamjerio Googletu - otprilike, oprezno kao što i Apple tvrdi da će i dalje normalno proizvoditi Intel x86 hw - makar je svima jasno da su sa M1 uboli zlatnu koku).
Harmony OS se i dalje, za mobitele, bitno bazira na Androidu (s kojim će zadržati kompatibilnost - primjeti sličnost sa Catalyst) ali riječ je o poptpuno novom sustavu, optimiziranom za in-house ARM SOCove (opet, primjeti sličnost). Zasad ga guraju na satove, TV i aute, ali ambicije su im puno veće.


Ima još nešto: zbog mogućeg ponavljanja "patentnih sankcija", gro industrije (Kina!) se okreće na RISC-V; to za sad nije nadomjestak nego nadogradnja ARMu, recimo kao koprocesori na SOCu, ( + fali softvera i ...svega), ali dugoročno bi moglo ARMU napraviti ono što je ARM napravio Intelu.

Bitna razlika: nema patenata, RISC-V je otvoren - što znači puno manji troškovi za r&d (a i proizvodnju). Upravo suprotno od  Apple silikona.
Baš Huawei ogromne resurse ulaže u razvoj RISCa.
Slika = 1K riječi pa:

 ^ slika odavdje:
https://arstechnica.com/gadgets/2020/12/new-risc-v-cpu-claims-recordbreaking-performance-per-watt/

 

Zanimljiv članak o tome (Risc vs Arm), ali podugačko, preskočite teh detalje pa pogledajte bitnije dijelove:
"Apple M1 foreshadows Rise of RISC-V"
https://erik-engheim.medium.com/apple-m1-foreshadows-risc-v-dd63a62b2562

Ugl.: optimizirani mikrokerneli, parallel processing & buduća "jezgrovitost" kao i kod ARMa.... u jednom trenu će vjerojatno RISC raditi ARMu što ARM radi Intelu.
No Apple je i dalje par koraka ispred: tko im brani da već sad razvijaju isto i opet budu prvi? ;)
Plus naravno, RISC "nativno" radi na Linux /*nix., što opet radi problem za neke koje ne smijem spominjati.

15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Zechina kaže...
ihush kaže...

 

Velim, imaš tisuće juzera i tisuće primjera. Svakom nešto drugo treba.

@FontForge - govorim o primjeru od prije valjda 20 godina, Kad Linux/ Unix na desktopu nije bio nikakva alternativa.

...

 

Huawei:

Pa ne govorim za sad već za par godina.

Čitava industrija je ostala zatečena ovim M1: više je tu stvari, od predrasude da "ARM nikad ne može biti dovoljno jak kao x86" pa do "to nije kompatibilno i ne može to dobro raditi", da ne govorimo o cijeni (pa baterija, grijanje...).

I naravno, skoro zaboravih vrlo bitno, projekt Catalyst - WORM koncept, napiši jednom, radit će na svakom uređaju (iPhone, iPad itd). Ono što je još Win 8.x trebao biti.

https://developer.apple.com/mac-catalyst/

 

Huawei najavljuje upravo iste stvari za Harmony OS. Deskotp OS mu je zadnji na listi, za sad jedva da gura Harmony i za mobitele (da se ne bi prejako zamjerio Googletu - otprilike, oprezno kao što i Apple tvrdi da će i dalje normalno proizvoditi Intel x86 hw - makar je svima jasno da su sa M1 uboli zlatnu koku).
Harmony OS se i dalje, za mobitele, bitno bazira na Androidu (s kojim će zadržati kompatibilnost - primjeti sličnost sa Catalyst) ali riječ je o poptpuno novom sustavu, optimiziranom za in-house ARM SOCove (opet, primjeti sličnost). Zasad ga guraju na satove, TV i aute, ali ambicije su im puno veće.


Ima još nešto: zbog mogućeg ponavljanja "patentnih sankcija", gro industrije (Kina!) se okreće na RISC-V; to za sad nije nadomjestak nego nadogradnja ARMu, recimo kao koprocesori na SOCu, ( + fali softvera i ...svega), ali dugoročno bi moglo ARMU napraviti ono što je ARM napravio Intelu.

Bitna razlika: nema patenata, RISC-V je otvoren - što znači puno manji troškovi za r&d (a i proizvodnju). Upravo suprotno od  Apple silikona.
Baš Huawei ogromne resurse ulaže u razvoj RISCa.
..

- opet, kriterij.. od tisuća korisnika ti odeš u knjigovodstvo kao primjer .. (loš primjer, nešto što je zadnje što ti padne na pamet s macom..) obrnuto (pohvalno) kao dobar kriterij je kako opišeš ubuntu-gpu.. tj to je besmisleno, tj to dvoje zajedno je 'samoobjašnjavajuće' .. tj ono što je bitno, ne tetris ili nešto opskurno, nasuprot tome gpu-glatkoća rada je (karikirat ću) najvažnija... čak ne radi li npr libreoffice ili nešto treće.

- nastavljaš 'kiflama' :) .. pa sad kažeš prije 20 godina.. ??? wtf? čemu? :))) pa tad je još moja baba bila mlada dok su dinosauri hodali (ravnom) zemljom.. :) tj opet kriterij-usporedba-smisao koji ne lovim u takvim natuknicama-usporedbama ili primjerima (kao osnova kritike-pohvale, mišljenja).

 

-ovo drugo, ah-da, ... (i sad složiti se ili ne?) .. :) naravno..

-naravno da je glupsot, naravno da svaki chip može sve tj koliko uložimo resursa, koliko želimo (i imamo teh.mogućnosti..) .. tj to su sve nakupine tranzistora iz istog komada-wafera-silicija.. može to biti ram, može cpu-jezgra, može gpu.. a može biti i integrirano računalo ili soc ili modularno kao ibm/x86 pc..

-može prvo priča o risc-ciscu? (ko da se tebe pita..) :)

.. ovako, risc je 'jači', (ovisno o tumačenju, mogu reći da nije i biti u pravu.. drugačiji način rada, težina i time rezultat, gamerima bliže objašnjenje, na istom računalu drugačije postavke grafike i imamo više FPSa jer je manje taskova..). Do sad, povijest, je cisc imao prednost, do recimo prije ofrlje 5god.. kad ram-chipovi naprosto explodiraju ponudom-kapacitetima koji nikad do sad u povijesti pc-računala nisu bili toliko dostupni, kao i razvoj ssd-a što je zapravo isto, chip-je-chip.. tranzistori.

-Danas je već situacija da su 500gb ssd isplativi u odnosu na hdd, dok su manji čak jeftiniji od najjeftinijih hddova (jer za hdd treba željezo, masa, težina-količina materijala.. za chip ne, tj litografija-nanometri ti svake godine-18mj po murphyju uduplaju, od istog wafera.. od iste količine materijala u startu.. tu je tajna-razlika ili fizika na djelu i cijena kao rezultat, pa ssd i dalje raste kapacitetom dok cijena pada a hdd nema marginu za to..). To je uvod, razlika risc-cisc. .. tj upravo u trošenju-rasipanju resursa ili u trenutno raspoloivim resursima koje danas imamo ali prije recimo desetljeća nismo imali.

-cisc je (do sad) bio 'bolji' tj optimalno trošenje, jer je kao im sami akronimi govore, odnosno osnovna razlika ta dva chipa je fixna veličina podatka-operanda-registra-potrošnje vs promjenjiva-prilagodljiva veličina tj optimalno korištenje koje je do danas bilo važno tj ovisno o količini raspoloživog-viška rama .. npr cd-audio je 16bitni.. dovoljno, no u sluaju 64bitnog podatka, registra, chipa trošiš 64bita.. tj 16-32.. sve do 64 je beskorisno-prazno-teret-potrošnja a to je risc, dok je cisc bio 5-7-8-16-32.. bitni po potrebi, prilagodljiv tj troši koliko treba, slično kao cluster-disk.

-a sad (ako te to zanima?) ili preskok na kraj-scroll.. :)

.. zašto je npr risc brži? pa zato jer je arhitektura fixna, ako je npr x64 tad je svaki podatak-operacija-registar 64 bitni, tad eliminira povjeru duljine podatka.. što cisc mora raditi jer je to osnovna razlika, tj kao kompajler-interpreter razlika.. u hodu ili pripremljeno. Ista stvar je organizacja rada na npr traci gdje radnik efikasnije radi tj ne gubi vrijeme na šetanje-traženje i sl. tj fizika na djelu. .. no ima i druga, treća, raznih teorija.. npr neovisno koju tehnologiju koristimo, unutar iste, uvjek će nešto veće-teže biti sporije od manjeg-lakšeg.. što god da radimo, npr auto s istim motorom, gorivom.. izbaciš sic i lakši je, ako ne treba mjesto za suputnike tad je to ok i tad je brži mada je isti..

-to koristi risc, dok je cisc optimalniji kad nisu svi podaci npr x64, kad su mixani. .. a razlika što to danas nije važno jer se ima rama. tj možemo bahato trošiti resurs-ram i dobiti brzinu dok nas količina bytova ne zanima kao što vlansika ferrarija ne zanima koliko troši.. :) .. tj do sad su to radili hibridi, cisc-risc, tj pentač je prvi, koji je u 486 dodao risc-fpu .. ostalo je povijest.

-danas, mobači imaju više rama nego prije desetljeća radne stanice-serveri.. imaš više jezgara, gpu su zvjeri itd.. tj cpu+gpu u prosječnom računalu su ti primjer simbioze risc-cisc.. podjele posla, gpu radi ono za što je stvorena, bolje nego cpu, dok cpu radi ostalo, opslužuje kao konobar, kao pokretna traka za šljakera, ..

 

-po tome mogu ponoviti, da oni koji su govorili da arm ne može biti jak kao x86... mogu kao za oseve, kao za sve ostalo reći da je jednako pogrešno, tj chip je chip, može sve-svašta i sve je isto tj pitanje kao će se rasporediti raspoloživi resursi, u slučaju cpu-tranzistori tj hoće li inženjer napraviti više jezgara ili više keša, više alu-fpu-simdova ili pipelinea.. tj nije važna platforma jer je osnova ista-identična, no tad dođemo do onog drugog dijela, patenti-licence-vlasništvo .. tad nije isto, tad ovisiš o onima koji o tome odlučuju. Npr zašto bi intel želio promjenu x86 na arm? nelogično, piliti granu na kojoj sjedi.. a logično je da to napravi netko kao apple.. tj onaj tko te chipove treba i ima novca-resursa + političko zaleđe da to može.. tj možda može i huawei.. a možda bi tad trumpek prije odlaska roknuo nuklearku na taj fab.. dolazimo do političko-interesnih kriterija kad ne vrijedi matematika-argument ili neko pravilo-zakon osim zakon jačeg tj toljage.. a u tome ne vidim neku mogućnost pametovanja što će biti itd.. to nije dio it-teme (mada je, tj it je ultimativna politika, jedna od glavnih poluga ujke sema.. priča i 5G i sl..).

 

-kraće, risc-cisc je recimo tranzicija ovisna o resursima-tranzistorima.. sad ih je dovoljno da je cisc nepotreban pa prednost ima risc koji uvjek može biti brži (a do sad samo specijalizirane radne stanice, superračunala s konkretnim taskovima su bila risc.. i imali terabajte rama itd..). Normalna evolucija, oni koji to nisu vidjeli u it-u su lajbeki ili kao bilmer (blesavi..) :)) sad dolazi vrijeme kad će mobač imati dovoljno rama za ono što je prije desetljeća radio server i zato risc sad može, masovno, zarada itd. .. dok o velikim-interesima ovisi što će biti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
ihush kaže...

 

Prvo disklejmer:

@"knjigovodstvo" itd, n-ti put

 

Držiš se svojeg iščitavanja rečenog ko pijan plota.

1) čovjek NIJE knjigovođa NITI mu je to biznis (niti je kupovao Mac zbog tog itd)

 

Quicken je personal financial management software. znači možeš si ga koristiti na mobu za plaćanje i kontrolu režija.

 

Čovjek to koristi privatno za financije, možda od nekog svog obrta / firme, koristi isti softver možda desetljećima, koji zna i koji mu dobro radi.


Da sam ja predstavnik suvlasnika, zaposlim privatno kućnu pomoćnicu pa da joj obračunavam porez, imam apartmane  ili mini ilegalnu kladionicu... što god mi padne napamet,

... ne bio pivotirao tablice u excelu već bi si uzeo takav nekakav mali softver. Ne zato jer nema sličnog na Macu, već zato jer mi ovaj paše.

 

Recimo da si na Macu developer ili grafičar, imaš start-up itd, ... jbg, moraš si računati financije (u stvari kao i svatko).  I onda skužiš da da 10 poznanika koristi "nešto" za to i da im je ok. Eto, onda uzmeš i ti.

 

2) @FontForge

Upravo fulaš poantu: primjer od prije 20 godina važi i danas, važit će uvijek.  Zato sam i dao poptuno apstraktni primjer, za razliku od ovog gore koji je aktualan, da uspostavim gabarite (limes, granična vrijednost, ekstremi, krajnje točke...) između:

nečeg potpuno drugog i

ovog direktno (hw) aktualnog,

i vremenski, i "host-server" obje platforme,  i po proširenosti, i funkcionalno.


Govorim o univerzalnim vrijednostima i pravilima:
hardver bez softvera ne vrijedi ništa, dostupan softver diže vrijednost hardveru. Što više korisnika, više potreba za različitim softverom.

"Drva" koja sam dao su kraj šume, a ne prosjek. Krajnje točke, ekstremi.Prosjek je sve ono između, ali ne isključuje i krajnje slučajeve.

8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
ihush kaže...

 

Sa ovim svim ostalim što si napisao se slažem (makar si sam sebi par put skočio u usta).

 

npr

> uvjek će nešto veće-teže biti sporije od manjeg-lakšeg

 

Pa kad bi to bilo tako jednostavno, onda bi ovaj M1 bio "greška u Matrixu" :D
Onda to ne bi trebalo imati tako dobre performanse.

 

Ili:
> danas (to) nije važno jer se ima rama. tj možemo bahato trošiti resurs-ram i dobiti brzinu dok nas količina bytova ne zanima

 

Očito da ima još nešto...
Očito je riječ o optimizaciji koda.

 

 

Dio koji ovdje zaboravljaš je da,

1) kroz godine,  postoje milijarde byteova koda > deseci hw + sw lejera, koje uvjetuju neku platformu. Neki su potpuno nepotrebni i zastarjeli, ali se zbog kompatibilnosti i dalje moraju "održavati".

2) Nadalje, neki od tih lejera nisu rađeni zbog povećane produktivnosti već zbog povećanog profita - nametanjem standarada (u težnji za monopolom) . Naravno da su uporabno takvi danas nepotrebni i smetnja, balast. (primjer propalog pokušaja nametanja industrijskog standarda: Intel Itanium https://en.wikipedia.org/wiki/Itanium )

3) A tek onda dolazimo i do ovog što si (potpuno ispravno) spomenuo: "patenti-licence-vlasništvo".

 

Tu je opet ta nova paradigma:

3) RISC je otvoren (nema više "patenti-licence-vlasništvo"),
1) ne boluje od milijardi linija koda lejera koji je abandone, zastario.
2) Kamo li polufunkcionalan samo da bio "unique", zbog nametanja standarada (famozni "instruction setovi").


Ovo što ti apstraktno analiziraš kao "CISC vs RISC" je kod RISC-V je vrlo razvijeno, primjenjivo i primjenjuje se.
Konkretno: Makar je Nvidia kupila ARM, u svojim grafama koristi RISC-V (googlaj "Nvidia FALCON"). Kao logički kontroler a ne GPU kod Nvidie, ali  imaš i čitave neuralne mreže bazirane na RISC-V. 

 

Danas je svaki sustav CISC, primjerice: umnažanjem modifikacija (proširenja) RISC-V (kao što se danas koristi), indirektno dobijaš - CISC. Ali sa povećanom modularnosti (optimalnosti, primjenjivosti).

Ili jednostavnije:

RISC može biti CISC, ali CISC ne može biti RISC.

Ili još luđe:
8-bitni MOS 6502 (Apple II) ili 6510 (Commodore 64) ili Zilogov Z80 (Sinclair Spectrum) su formalno CISC :D 
ARMovi, uključujući 64-btine multijezgrene Appleov M1, Snapdragon, Kirin SOCove... su formalno RISC

Budući da "volite" akronime (ti i dalje ne razumiješ nerd-foru sa reverznm rekurzivnim (typo) akronimima a la WINE, XNU, GNU), vo jedan aktualan:
ARM je akronim od  - Acorn RISC Machine ;)

 

 - - -

ovo sve zvuči kao kritika, ali pišemo o istoj stvari samo svaki iz vlastitog rakursa.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.1.2021 22:32 (Zechina).
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij

 ... 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicije (2

Eo još malo hereze i materijala za flejmanje:

Apple M1 je game changer. Revolucija.
Je li moguće da netko napravi nešto slično?

 

Alternativa 1:

Microsoft, Google, Amazon, Qualcomm, Intel, AMD.... neće čekati da ih Apple sve "pojede". Alternativa će se desiti i bit će zanimljivo.

 

Alternativa 2:

Huawei Qingyun L410


HUAWEI IS PREPARING A LAPTOP BASED ON KIRIN 990 AND RUNNING DEEPIN OS 20

"The source adds that in the future, the laptop may be updated to the Harmony OS operating system."

- - -
Zamislimo slijedeću situaciju, za koju godinu:

 

Hoćeš napredni sustav (OS+hw) koji ti radi na svim uređajima (desktop, mobitel, auto, pegla, frižider...), ima široku podršku (korisničku bazu) i nije skup (uloženo/dobiveno). Po potrebi još sve u oblaku (+ neuralne mreže, kontejneri, servisi...). 
Softverska baza: multiplatform aplikacije (Linux...), Android, web apps i servisi + nativne.

 

Kina već sad, službeno, gura Deepin (baziran na Debianu, kao i npr Ubuntu) kao i Kylin (Ubuntu+FreeBSD), kao alternativu "zapadnim proprietry riješenjima".
Deepin uspoređuju baš sa Macovima, zbog estetike i dorađenosti.

Deepin Linux 15.8: A functional and elegant desktop (fanboy "review")

 

Huawei već sad prodaje Matebook sa Windowsima i - Deepin OS, predinstaliranim.
Huawei Just Started Selling Laptops With A Beautiful Linux OS Pre-Installed (Forbes, 12.9.2019)

 

Huawei razvija Deepin, a interno razvija Harmony (Hongmeng, Ark.... ime nije bitno) (i hardver!).

 

Drugim riječima:
Harmony == iOS / Android, a Deepin == OS X.
U jednom trenutku: iOS+OSX = MAC OS.

Ili: Harmony+Deepin = (nešto, ime nije bitno).

 

U računicu treba ubaciti da je riječ o najvećem tržištu na svijetu, milijardi korisnika.
Ako mislite da je to "samo Kina" - to su već sad npr i talijanske vešmašine i francuski auti (Huawei s partnerima, Internet of Things projekti).

Ne znam koliko će dugo Qualcomm, Taiwan Semiconductor + gro EU firmi biti lojalno nekom budućem Trumpu jer "Murrica First"...

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Zechina kaže...

..

 

Alternativa 1:

Microsoft, Google, Amazon, Qualcomm, Intel, AMD.... neće čekati da ih Apple sve "pojede". Alternativa će se desiti i bit će zanimljivo.

 

Alternativa 2:

Huawei Qingyun L410

 

..

 -misliš da su pod 1. konkurenti? ne.. sve je to ujko-sem, svaki od njih je dobio svoju nišu, tj nema više eu, nato, blokova.. sad imamo usa-uk i to je to. .. tj to nije 2. koji dobije po prstima..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij

ihush prijatelju de ti meni reci,

Što tvoja žena veli za link u tvojem potpisu?

 ^ Prijevod:
Let my wife play!
86 million downloads

 

p.s. imaš popust za frendove?

15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij

-kaže, da se više neće slikati (polu)gola .. jer da neki zecovi sline :)) .. i tata bi sine itd.

 

pps, dogovorit ćemo se, količinski popust, crnojaje-bon itd..

 

+ ako te to pali, evo ti još malo linkova.. klik.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.1.2021 23:35 (ihush).
8 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
ihush kaže...

-kaže, da se više neće slikati (polu)gola .. jer da neki zecovi sline :)) .. i tata bi sine itd.

 

pps, dogovorit ćemo se, količinski popust, crnojaje-bon itd..

 

+ ako te to pali, evo ti još malo linkova.. klik.

 

OK, samo da se dogovorim s ekipom. ;)

 

Sad si me podsjetio: 4 frenda su davno, ko klinci, maznuli auto starom i išli u Gajevu kao z*ti "profesionalke", kao:

"Pošto? 100DM? Može nas 4 svaki po 25?"
Fora je da jedna pristala  (ili ih je prokužila da su zeleni pa ih scimala), a glavni "faker" počeo mucati i - pobjegli sa poprišta... 

 

 

Link ti je ok, ali se nisam ovlažio :D
Puno zujanja, malo meda... nije baš Chatedral & Bazaar ali zaključak je ok:

A long-lasting open source service at the front end must have a development team with a high degree of cohesion and a global perspective, and a highly commercialized company built around this team, regardless of country.

3 godine
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Slabo je to, apple me skoro uvjerio da ce ovo govance zamjeniti moj Pc🤮🥱
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Boris grozni kaže...
Slabo je to, apple me skoro uvjerio da ce ovo govance zamjeniti moj Pc🤮🥱

Pogledao sam većinu ovog videa i koliko god usporedba nije fer (MacPro za cca 11.500$, MBP cca 4000$ sa MacMini za 1299$) zapravo se Mini dobro drži u većini testova, a neke čak i ispraši tur ostalima. U nekim Adobe specifičnim testovima ne stoji dobro, no to je očekivano s obzirom što se uspoređuje. Očigledno je da u native verziji koja je još u BETA verziji stvari rade mnogo brže, a da Adobe nije ispolirao svoje alate još. Većina testova govori da ako koristiš Adobe alate nemoj baciti "staro" računalo van kroz prozor JOŠ.

 

Vidjet ćemo što će se dešavati, ova 3 uređaja koja su izašla do sad su entry level uređaji, čekamo ove ozbiljnije MBP-ove, jači model Minija, novi iMac, potpuno novi "polovični" Mac Pro koji nisu entry level uređaji. Do sada je ova verzija Minija, Air i 13-a bila ono što si kupio sam zato jer si trebao mac os, a nisu bili za ozbiljniji rad, a sad su u rangu top uređaja na Intel čipovima. Zaista je to slabo

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
14 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Ekipa molim pomoć oko odluke. Imam mogućnost na poslu uzeti mbook pro sa M1 proc ALI...
Do sada sam isključivo koristio Win laptope za development. Radim uglavnom .NET a u novim projektima .NET Core. Uglavnom back-end (web api, win services, ...). Od programa VisualStudio 2019, MS SQL Managment Studio, Remote Desktop (na iis servere) i ostalu plejadu pratećeg sw (Postman, Office naravno, ...)
Da li se meni isplati prelazak na apple OS / M1?
Ne mogu reci da me ne privlaci (najvise jer vec posjedujem dosta Apple hw-a: iPhone, airpods pro, planiram i sat, ...)
Znam da cu se lako prebacit no hoce li patit produktivnost? Btw, polako se odmicem od developmenta prema managmentu ali i dalje tu i tamo dev-am i što je najvažnije nadzirem druge (lead).
Nisam pametan, pomozite
Hvala!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
nani kaže...
Ekipa molim pomoć oko odluke. Imam mogućnost na poslu uzeti mbook pro sa M1 proc ALI...
Do sada sam isključivo koristio Win laptope za development. Radim uglavnom .NET a u novim projektima .NET Core. Uglavnom back-end (web api, win services, ...). Od programa VisualStudio 2019, MS SQL Managment Studio, Remote Desktop (na iis servere) i ostalu plejadu pratećeg sw (Postman, Office naravno, ...)
Da li se meni isplati prelazak na apple OS / M1?
Ne mogu reci da me ne privlaci (najvise jer vec posjedujem dosta Apple hw-a: iPhone, airpods pro, planiram i sat, ...)
Znam da cu se lako prebacit no hoce li patit produktivnost? Btw, polako se odmicem od developmenta prema managmentu ali i dalje tu i tamo dev-am i što je najvažnije nadzirem druge (lead).
Nisam pametan, pomozite
Hvala!

 -ako ti ne znaš (ako nemaš svoj odgovor, za sebe, za svoje/poslovne potrebe..) tad si na pogrešnom radnom mjestu. Tj moj odgovor da/ne nema veze s tvojim potrebama tj upravo ti si ta osoba koja mora imati odgovore.

-ozbiljno? prerano je za nove điđe u bizu, ali pravo vrijeme za test-probu tj više ovisi o tvojem vremenu-volji i upravo tvoj posao (opisno) je ono mjesto-osoba koja to proba i kaže ostalima, u firmi ili na forumu, ne obrnuto. Možeš odgoditi, tj biz je biz, radiš ono što mora raditi, ne ono što možda radi što treba testirati.. tj ako nemaš vremena-volje i sl. tad to ne uzimaš na takvom tasku nego ono što znaš-provjereno, tj što kad se nešto desi, kad neće..? Tko rješava problem, ti ili netko drugi, google?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2021 12:51 (ihush).
14 godina
offline
Re: MacBook Pro s M1 — Softverska strana tranzicij
Moje pitanje je bilo više za one koji su napravili taj prijelaz (ako ih ima) koja su njihova iskustva iz prve ruke.
Da li se može ili ne već se zna. Ono što me zanimalo je iskustvo promjene cijelog ekosustava.
Hvala
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice