Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je sve

poruka: 49
|
čitano: 8.698
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je sve ".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je
Friday kaže...

 

A da imas neki Dell te konfiguracije - on ne bi radio?

Koliko se sjećam 2013-e kad sam kupoval svoj MBP 15 Dellov XPS 15 (kao alternativa) je bio poluproizvod, iako je postojala verzija sa SSD-om kod većina dobavljača nije bila dostupna i svi su imali uglavnom onaj sa HDD-om i SSD cacheom. Neki od kolega su ga koristili i daleko od toga da laptop nije ok, no znam da su od početka bili problemi sa WiFi-jem. Ne znam da li je još koji ostao u firmi, no gdje god da je vjerujem da radi i to vjerojatno još prilično dobro. No,... ako bismo već uspoređivali onda:

- MBP ima daleko brži SSD, kod težih DWH akcija je MBP 2013 25-30% brži od Dell XPS 9550 (2015)

- Dell ima jako dobar ekran, no fali mi onaj dio za koliko je manji budući da je 16:9 naspram 16:10 na MBP. Također, koliko god je 4K ekran dobar, to na Windowsima ispada tragikomično kod nekih aplikacija budući da nisu DPI aware - ok, sve ih je manje, ali od 2015-e je to bila gnjavaža. Touchscreen je nekima zanimljiv feature, no meni je u praksi (kao developeru) bio totalno nepotreban, kad sam radio nije mi palo na pamet da diram po ekranu, a sa 15" i njegovom masom nije mi bio praktičan za čitanje u krevetu ili surfanje

- touchpad je neusporedivo bolji na MBP

- bila je jedna anegdota kad je kolega dobio svoj XPS 9550 i počeo koristiti zbunilo nas je "tupkanje" koje se počelo javljati - ispalo je da kučište "ispigano" i jedna "nožica" mu je bila u zraku! Kad smo ga reklamirali dobavljaču lik koji je serviser jer rekao da to nije ništa i "da to tako nekad bude", uzeo ga u ruke i izravnao! Nismo mogli vjerovati.

 

Anyway, da trebam Windows laptop vjerojatno bih uzeo XPS 15, no ako mogu birati MBP nema tu puno razmišljanja - macOS, brži u radu (posebno diskovne operacije), izvrstan (vjerojatno i najbolji) ekran, najbolji touchpad, ...

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
offline
Re: Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je
southy kaže...
* * *

 

Anyway, da trebam Windows laptop vjerojatno bih uzeo XPS 15, no ako mogu birati MBP nema tu puno razmišljanja - macOS, brži u radu (posebno diskovne operacije), izvrstan (vjerojatno i najbolji) ekran, najbolji touchpad, ...

A da tražiš savjet koji laptop bez razmišljanja Lenovo X1 Carbon po svemu bolji od svega što je Apple napravio. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je
Envy kaže...
southy kaže...
* * *

 

Anyway, da trebam Windows laptop vjerojatno bih uzeo XPS 15, no ako mogu birati MBP nema tu puno razmišljanja - macOS, brži u radu (posebno diskovne operacije), izvrstan (vjerojatno i najbolji) ekran, najbolji touchpad, ...

A da tražiš savjet koji laptop bez razmišljanja Lenovo X1 Carbon po svemu bolji od svega što je Apple napravio. 

Po čemu je bolji? Ovo je više kategorija ultrabooka, dok su XPS 15 i MBP 16 (ili 15) prave radne stanice. I cijenom mi se čini malo preskup za to što nudi, u tom rangu cijene dobiješ i MBP.  Nisam gledao testove SSD-a kakvi su u usporedbi sa konkurencijom?

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
odjavljen
offline
Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je sve

OK, ja moram biti iskren i reci da mrzim laptope... MRZIM!

Sad sam na poslu dobio Lenovo P52s (zmajenio 10 mjeseci star P52), 4k ekran, picke materine... MRZIM GA!

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je
Posmatrač kaže...
EZY-E kaže...

Btw jel tko gledao šta je onaj jedan redatelj sve rekao o macbook tipkovnici na dodjeli oscara? lol

 Link?

 Dead 

 

Ti si malkice opsjednut sa mnom? Cuj to se rjesava sa modernim lijekovima ili moze drzati pod kontrolom ;)

12 godina
offline
Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je sve

Upravo sam zamijenio MBP1 15 (Mid 2014) sa MBP 16 i moram priznati da je fantastican. Cak mi je i omrzeni touch bar jedna od boljih stvari (sada kada skoro svaki SW ima podrsku za njega). Nema nikakve razlike u kvaliteti tipkanja, osvjetljenje puno manje probija sa strane tipki. Touch ID razvaljuje. Daleko najbolji touchpad u odnosu na sve laptope na trzistu.

 

Je da su debelo precjenjeni, ali kada firma placa, nije me briga.

 

Jedino iPhone ne mogu probaviti, a u svemu drugome je Apple bolji od konkurencije (MBP, Watch, iPad).

Moj PC  
2 0 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je
kerum kaže...

Upravo sam zamijenio MBP1 15 (Mid 2014) sa MBP 16 i moram priznati da je fantastican. Cak mi je i omrzeni touch bar jedna od boljih stvari (sada kada skoro svaki SW ima podrsku za njega). Nema nikakve razlike u kvaliteti tipkanja, osvjetljenje puno manje probija sa strane tipki. Touch ID razvaljuje. Daleko najbolji touchpad u odnosu na sve laptope na trzistu.

 

Je da su debelo precjenjeni, ali kada firma placa, nije me briga.

 

Jedino iPhone ne mogu probaviti, a u svemu drugome je Apple bolji od konkurencije (MBP, Watch, iPad).

Kad bi bio po cijeni ko u Americi onda bi to bilo još ok, no definitivno nema prave konkurencije, možda Surface Book, no on je još skuplji.

 

Što fali iPhoneu? Ok, notch je gnjavaža, ali ostalo sve je izvanredno. Još da je cijena povoljnija...

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
offline
Re: Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je
southy kaže...
* * *

Po čemu je bolji? Ovo je više kategorija ultrabooka, dok su XPS 15 i MBP 16 (ili 15) prave radne stanice. I cijenom mi se čini malo preskup za to što nudi, u tom rangu cijene dobiješ i MBP.  Nisam gledao testove SSD-a kakvi su u usporedbi sa konkurencijom?

Znači po svemu. Evo ti ovaj: THINKPAD P1 2. GENERACIJE

 

OLED ekran znači: 15.6" 4K Touch OLED (3840 x 2160) 400 nits
4 TB SSD
64 Gb RAM-a (je li Mac Book i dalje ograničen na 32Gb RAM-a?)
Xeon procesor
Quadrovka

Što hoćeš još.. da ti i kavu ujutru pravi, pa koliko košta mogao bih komotno i zaposliti jednu stariju ženu da ti ujutru napravi kavu.
 

Friday kaže...

OK, ja moram biti iskren i reci da mrzim laptope... MRZIM!

Sad sam na poslu dobio Lenovo P52s (zmajenio 10 mjeseci star P52), 4k ekran, picke materine... MRZIM GA!

Ista stvar. Imam IBM T60 sali samo za ukrasa. Drug mi pokušava prodat nekakve laptope (dobije on i dobrih modela) već 5-7 godina. Za mene i desktop PC bez dva monitora ne dolaze u obzir. Jer kad sjednem za računar hoću da sjednem za računar i da nešto radim ili ne radim gledam buljim nije bitno, ali kada ustanem sa te iste stolice hoću nešto drugo da radim.

Ali brate mili Lenovo P52s, još 4K ekran.. ma firma ti pojma nema šta valja :-D
Je li moraš raditi na njemu pa ga Mrziš ili tek tako mrziš laptope?

12 godina
offline
Re: Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je
southy kaže... 

Što fali iPhoneu? Ok, notch je gnjavaža, ali ostalo sve je izvanredno. Još da je cijena povoljnija...

Notch i lightning port prvenstveno, a zatim i sto Apple forsira svoje i svom silom se bori protiv standarda. Ono sto ce mi faliti kada se prebacim na S20 je fizicki mute switch. Navodno iPhone snima i najkvalitetniji video, ali nisam osobno imao priliku usporediti s nekim od flagshipa na Androidu. Zarko sam zelio preci na Pixel 4, ali je Google izbacio besplatni upload slika u punoj kvaliteti na Google Photos i zasrao bateriju tako da sam odustao. 

 

BTW zvucnici na MBP16 su nevjerojatni. Bas sam pustao paralelno na starom i novom te ostao sokiran razlikom. Zvuk je toliko puniji... I jos sam dobio godinu dana Apple TV+

9 godina
offline
Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je sve

Nijedan Dell ili hp i sličan ne bude nikad snappy kao macbook na macos-u. Macos je čudo - jednostavno klizi. Macbook je sigurno preskup ali nitko te ne tjera da kupiš najnoviji. Npr. neki stari macbook air s 2012 radi ko da si ga jučer kupio.

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je
Envy kaže...

Znači po svemu. Evo ti ovaj: THINKPAD P1 2. GENERACIJE

 

OLED ekran znači: 15.6" 4K Touch OLED (3840 x 2160) 400 nits
4 TB SSD
64 Gb RAM-a (je li Mac Book i dalje ograničen na 32Gb RAM-a?)
Xeon procesor
Quadrovka

Što hoćeš još.. da ti i kavu ujutru pravi, pa koliko košta mogao bih komotno i zaposliti jednu stariju ženu da ti ujutru napravi kavu.
 

Ovo drugi model, X je ultrabook, P je workstation i on je usporediv. No, ako već treba iskeširati toliku lovu MBP je ipak bolji odabir.

 

 

Što se tiče RAM-a: nije, već par generacija. To zapravo nije ograničenje MBP-a nego Intelovih procesora koji su korišteni u tim generacijama.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
offline
Re: Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je
O_O_O kaže...
Friday kaže...
PlayMaker10 kaže...

 Oni imaju dobru prodaju koliko god tebi to smetalo. Da njihov sustav mobitel- laptop- računalo- tablet radi savršeno što god netko govorio.

 

Meni smetalo?

Nego, kad uzmes npr Dell ili Lenovo za istu sumu novaca onda to ne radi savrseno? Onda zapravo ne dobijes vrhunski laptop nego vrecu krumpira i paket wc papira?

 Nije ista kvaliteta, Lenovo podrska je kanta, dok je Dellova je puno bolja. Zavrsna obrada je cesto manjkava. Na XPS 13 od £1300 se pokvario utor za punjac nakon 6 mjeseci. Istina poslali su nekog 3rd partya kod mene na lokaciju i popravio je za sat vremena.

Dok MacPro radi preko 3 godine bez problema. Istina bio se razbio ekran (pao na pod) pa sam ga odnio u Apple ducan na popravak i nisu mi nista naplatili (iako su mi na telefonu rekli £500). 

 Za razliku od apple podrške? :)

Pada mi na pamet slučaj od Linusa gdje su drkali po najnovijem iMac Pro-u i razbili ekran pa im ga apple nije htio popraviti. Ne džabe, i oni su bili svjesni da su ga oni sje*ali, htjeli su platiti servis no apple rekao ne može.

Ili slučajevi da je apple odbijao servisirati macbookove jer su imali "okinute" naljepnice za vlagu pa su rekli da je to korisnička greška, tj. da su ih smočili. A radnja se događala na jugu SAD-a gdje je vlaga u zraku cca 90%... U barem jednom od tih slučajeva je problem bio da se odspojio konektor od monitora sa matične (što je isto poznati defekt, apple ga je napravio na knap i nije se jedan otkačio "sam od sebe" kroz godinu-dvije otvaranja i zatvaranja ekrana), znači nikakav ozbiljan kvar, samo je trebalo stisnuti konektor nazad na mjesto. No eto, apple support je vidio "pink" napljepnice i odmah vratio nazad.

Ljudi u pravilu nemaju problema sa apple proizvodima i apple-om kao firmom, koga veseli neka ih koristi. Ono sa čim ljudi imaju problema je kult apple korisnika koji sve neistomišljenike smatraju nižom vrstom. Dok istovremeno nisu sposobni gledati kritički na uređaje koje "promoviraju".

15 godina
offline
Re: Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je
southy kaže...

* * *
 

(1) Ovo drugi model, X je ultrabook, P je workstation i on je usporediv. No, ako već treba iskeširati toliku lovu MBP je ipak bolji odabir.

 

 

Što se tiče RAM-a: nije, već par generacija. To zapravo nije ograničenje MBP-a nego Intelovih procesora koji su korišteni u tim generacijama.

(1) Ne bitno je koji je koji model, X, P ili T. Lenovo u top modelima pravi definitivno najkvalitetnije prijenosnike. Nije on od IBM-a samo ThinkPad ime naslijedio. MBP nije, ne može ni ti će ikada biti bolji od PC alternativa. Tako je već 2 desetljeća i tako će ostati i naredna 2. Reci mi samo šta ima Apple a ja ću ti navesti bolju alternativu, pa ću ti onda reći šta PC ima a ti meni probaj naći alternativu.
Pričamo koliko košta ono Rende za Sir u max konf. i koliko je bilo 50k+ USD, a eno DELL izbacio radnu stanicu čiji je 2 TB RAM-a samo oko 91.000 USD.

Ima li još šta da ti objasnim. Mene lično zanima šta ti radiš u tom MacOS okruženju?

(2) Opet ne bitno. I kod Lenova su Inteleovi procesori (izgu bi mi se tab od juče) i trebao sam ti na Intel Ark-u pokazati kako istom procesoru u MBP RAM nije ograničenje.

Dakle od zadnja dva desetljeća Apple nema niti je imao ikakav produkt a da konkurecija nije imala bolji. I u zlatno doba iPod-a Sony je imao bolji Walkman ali daleko suplji.
Ima samo uticaj jako dobar ili loš, u zavisnosti šta ti godi ili ne godi.

Ne želim da ovaj post shvatiš kao neko preprianje jer to stvarno ne volim, ali gore sam ti samo rekao kako stvari stoje.
 

Solo761 kaže...
* * *


(1) Pada mi na pamet slučaj od Linusa gdje su drkali po najnovijem iMac Pro-u i razbili ekran pa im ga apple nije htio popraviti. Ne džabe, i oni su bili svjesni da su ga oni sje*ali, htjeli su platiti servis no apple rekao ne može.

(2) Ili slučajevi da je apple odbijao servisirati macbookove jer su imali "okinute" naljepnice za vlagu pa su rekli da je to korisnička greška, tj. da su ih smočili. A radnja se događala na jugu SAD-a gdje je vlaga u zraku cca 90%... U barem jednom od tih slučajeva je problem bio da se odspojio konektor od monitora sa matične (što je isto poznati defekt, apple ga je napravio na knap i nije se jedan otkačio "sam od sebe" kroz godinu-dvije otvaranja i zatvaranja ekrana), znači nikakav ozbiljan kvar, samo je trebalo stisnuti konektor nazad na mjesto. No eto, apple support je vidio "pink" napljepnice i odmah vratio nazad.

(2) Ljudi u pravilu nemaju problema sa apple proizvodima i apple-om kao firmom, koga veseli neka ih koristi. Ono sa čim ljudi imaju problema je kult apple korisnika koji sve neistomišljenike smatraju nižom vrstom. Dok istovremeno nisu sposobni gledati kritički na uređaje koje "promoviraju".

(1) Razbili ekran odnosno panel? Kakvo crno servisiranje, to na reciklažu a oni nek si kupe novi monitor a stalak od 1000 USD neka zadrže.

(2) XYZ slučajeva je kada ljudi samo još nisu kosu sebi počupali radi Apple podrške i o tome se rijetko govori kao ovdje, ali zato kada se nekome nešto popravi u vremenu keks, onda se to hvali na sva usta.

(3) Većina tih ljudi i ne radi ništa sa tim Apple laptopima. Imaju itekakvih problema kada im tastatura ne radi, ili tristo drugih problema. Kult oko Apple i ikona zagrižene jabuke kao ikona križa ili jing-janga mogla je proći u temi na sjelima prije 5-10 godina. Gledam u razvijenim zemljama Apple je samo stvar izbora (ako šišanja ovaca i abnormalne marže više nitko ne govori) dakle isti lik mi prije 5-6 mjeseci govori kako njegov Renault terenac je tip top i da je terencima tipa BMW X5 tu pola cijene samo ime, a prije 5-6 godina hvalio se kako mu kćerka završila medicinu u Germaniji i da je kupila čak iPhone sebe. Kod te porodice sada je sam ostar navike da li že Apple ili Samsung i to zbog inertnosti tržišta.

Virusi u Appleu: Ima ih, jako su gadni, izuzetno otežan pristup pri servisiranju tako zaraženih računala.

16 godina
offline
Re: Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je
Envy kaže...

(1) Razbili ekran odnosno panel? Kakvo crno servisiranje, to na reciklažu a oni nek si kupe novi monitor a stalak od 1000 USD neka zadrže.

(2) XYZ slučajeva je kada ljudi samo još nisu kosu sebi počupali radi Apple podrške i o tome se rijetko govori kao ovdje, ali zato kada se nekome nešto popravi u vremenu keks, onda se to hvali na sva usta.

(3) Većina tih ljudi i ne radi ništa sa tim Apple laptopima. Imaju itekakvih problema kada im tastatura ne radi, ili tristo drugih problema. Kult oko Apple i ikona zagrižene jabuke kao ikona križa ili jing-janga mogla je proći u temi na sjelima prije 5-10 godina. Gledam u razvijenim zemljama Apple je samo stvar izbora (ako šišanja ovaca i abnormalne marže više nitko ne govori) dakle isti lik mi prije 5-6 mjeseci govori kako njegov Renault terenac je tip top i da je terencima tipa BMW X5 tu pola cijene samo ime, a prije 5-6 godina hvalio se kako mu kćerka završila medicinu u Germaniji i da je kupila čak iPhone sebe. Kod te porodice sada je sam ostar navike da li že Apple ili Samsung i to zbog inertnosti tržišta.

Virusi u Appleu: Ima ih, jako su gadni, izuzetno otežan pristup pri servisiranju tako zaraženih računala.

 

1) Napisah iMac Pro, znači all in one. Čitav uređaj je koštao oko $5000 ako se ne varam. Evo detaljnije priče

, koliko god me LTT živcirao sa svojim preseravanjima apple logika nema veze sa logikom... OK, ja razbio, popravi pa mi ispostavi račun ili mi prodaj dijelove pa ću ja na svoju odgovornost. Kao što neke druge industrije rade...

 

2) Što je zapravo ironija jer svugdje drugdje svi pljuju i galame kada se nešto ne popravi, a kada je sve OK nitko se ne javlja :D.

 

3) Što nas vjerojatno vraća na prvu točku, ako sve radi onda to koristim, nemam volje/vremena ići pljuckati po forumima, a apple useri imaju drugu logiku :). To me podjseća na Iron Sky 2 i "The Curch of Steve" :D

10 godina
neaktivan
offline
Re: Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je
Entry Point kaže...

Opet se koljete oko osobnih izbora računala? Samo naprijed... 

 Razocaran sam jer evo druga stranica, a nitko linux da spomene 

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je
Envy kaže...

(1) Ne bitno je koji je koji model, X, P ili T. Lenovo u top modelima pravi definitivno najkvalitetnije prijenosnike. Nije on od IBM-a samo ThinkPad ime naslijedio. MBP nije, ne može ni ti će ikada biti bolji od PC alternativa. Tako je već 2 desetljeća i tako će ostati i naredna 2. Reci mi samo šta ima Apple a ja ću ti navesti bolju alternativu, pa ću ti onda reći šta PC ima a ti meni probaj naći alternativu.
Pričamo koliko košta ono Rende za Sir u max konf. i koliko je bilo 50k+ USD, a eno DELL izbacio radnu stanicu čiji je 2 TB RAM-a samo oko 91.000 USD.

Ima li još šta da ti objasnim. Mene lično zanima šta ti radiš u tom MacOS okruženju?

(2) Opet ne bitno. I kod Lenova su Inteleovi procesori (izgu bi mi se tab od juče) i trebao sam ti na Intel Ark-u pokazati kako istom procesoru u MBP RAM nije ograničenje.

Dakle od zadnja dva desetljeća Apple nema niti je imao ikakav produkt a da konkurecija nije imala bolji. I u zlatno doba iPod-a Sony je imao bolji Walkman ali daleko suplji.
Ima samo uticaj jako dobar ili loš, u zavisnosti šta ti godi ili ne godi.

Ne želim da ovaj post shvatiš kao neko preprianje jer to stvarno ne volim, ali gore sam ti samo rekao kako stvari stoje.
 


(3) Većina tih ljudi i ne radi ništa sa tim Apple laptopima. Imaju itekakvih problema kada im tastatura ne radi, ili tristo drugih problema. Kult oko Apple i ikona zagrižene jabuke kao ikona križa ili jing-janga mogla je proći u temi na sjelima prije 5-10 godina. Gledam u razvijenim zemljama Apple je samo stvar izbora (ako šišanja ovaca i abnormalne marže više nitko ne govori) dakle isti lik mi prije 5-6 mjeseci govori kako njegov Renault terenac je tip top i da je terencima tipa BMW X5 tu pola cijene samo ime, a prije 5-6 godina hvalio se kako mu kćerka završila medicinu u Germaniji i da je kupila čak iPhone sebe. Kod te porodice sada je sam ostar navike da li že Apple ili Samsung i to zbog inertnosti tržišta.

Virusi u Appleu: Ima ih, jako su gadni, izuzetno otežan pristup pri servisiranju tako zaraženih računala.

1)  Možda, ali možda i ne. Sve ovi o tome što koristiš i kakve imaš potrebe. Ja osobno koristim macOS za development: baze, backend, frontend web, dijelom mobilne aplikacije. Jedan dio alata koristim i na Win 10 i Win server virtualki. Zadnjih par godina se popravlja situacija sa Linuxom i dobar dio alata bih možda mogao i na njima koristiti, no na macOS-u imam stabilnu i pouzdanu okolinu i nemam vremena za eksperimentiranje. Koristim Windowse još od davnina, no zadnjih par verzija ne mogu ih više tako lako probaviti i korištenje macOS-a mi je manje zamorno jer ne moram toliko voditi borbu sa Windows quirkovima. Ne tražim alternative, a iskreno ne vidim ni smisla da uspoređujemo Apple sa cijelim PC ekosustavom i svim proizvođačima. A ovo što spominješ Dell za 91k je samo u prilog tome, u cijeloj paleti proizvođača se uvijek pojavi netko tko će ponuditi alternativu. Nije cilj napraviti skuplji uređaj.

2) Proguglaj malo generacije Intel procesora, MacBookPro 2017 nije mogo preko 32 GB jer je koristio starije generacije procesora, dok je konkurencija koristila novije. Razlog tome je bio zagrijavanje i zato se nisu odlučili za switch na novije. Opet, u cijeloj gami proizvođača uvijek se nađe netko koji nešto bolje napravi, no osobno mi je MBP najbolje izbalansirani laptop koji se trenutno može nabaviti.

3) Ja koristim svoj MBP za posao, isto tako bih vjerojatno koristio i XPS, no MBP mi je bolji i to je kao što kažeš stvar izbora. Ja nemam potrebu nekoga uvjeravati da je bolji ili nije, no idu mi na živce likovi koji imaju potrebe kenjati po nama koji koristimo Mac i prodaju teorije kako smo glupi i što sve već ne. Ja ne osjećam potrebu nekoga tko si sam sklepa konfiguraciju uvjeravati da je Mac bolji, no prošao sam taj put i trenutno mi iMac mnogo bolje odgovara nego da imam big tower konfiguraciju kao nekad. Pa nek sam radi toga ovca.

A što se tiče Renault terenaca - ne znam što si time želio reći, no Renault terenac ne postoji nego samo SUV i to je katastrofa od auta. Teško mi je uopće naći auto koji je gori od Renaulta.

 

Virusi u Appleu: "ima ih i jako su gadni" - sa koliko si ih se susreo? Ozbiljnih prijetnji na macOS-u je zadnih 10 godina rangu sa brojem prijetnji za Windows u mjesec dana.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
13 godina
odjavljen
offline
Re: Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je
Dead kaže...
Posmatrač kaže...
Friday kaže...

Buraz ali to kad kupis - to radi!

 Samo zvisi koliko dugo ;)

 

 Aj obrazloži lacmane. Da vidin ja to objašnjenje iz prve ruke. Ja imam MBP od 2014-e i pari da sam ga kupija danas. Sereš ka i uvik samo pročitan si braco odavna.

 Meni se prije nekoliko tjedana pokvario Unibody Macbook Pro iz 2008, daily driver, imao instaliran Catalina MacOS i sve radilo kao urica. Kvar je bio hardverske naravi, jebiga, nakon 12 godina nešto mora otić. Nije mi se dalo tražit dijelove i popravljat nešto, pogotovo nešto tako staro, pa sam uzeo Windows laptop, i evo već sam zažalio, uskoro idem dalje po neki drugi MBP, ali ipak malo noviji :D

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.2.2020 21:59 (footballer).
 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je
Friday kaže...

 

A da imas neki Dell te konfiguracije - on ne bi radio?

 Tvoj post nije bio vezan za Dell, nego za Mac. 

 

Eto, kao što napisah u prošlom postu (modovi, isprike za double post, nisam primjetio da ima i druga stranica teme), nakon 12 godina sam umirovio MBP, i uzeo Asus iz 2016. Iskreno, ovaj Asus će mi, čim uzmem noviji MBP, služiti za posluživanje pića kad mi dođu gosti. 

12 godina
offline
Mac je bez virusa! Pa i ne baš, zapravo ih je sve

Sve je u korisniku. Moj Windows 7 stroj umirovio sam nakon 10 godina besprijekornog rada. Od sigurnosnog softwarea na njemu sam imao instalirano - NIŠTA.

Par puta godišnje bi ga proskenirao portabilnim alatima s USB sticka i ne znam jel sve skupa otkrilo 10 neželjenih fileova. Paralelno sam koristio 24" iMac. Ni s njim nisam imao nikakvih sigurnosnih problema ALI postoji jedna velika razlika. Na Windows stroj sam u tom periodu instalirao mali milijun aplikacija kako bi ih isprobao, igrica, crackova, posjećivao svakakve stranice (od pornjave do hackinga), prčkao po postavkama, eksperimentirao... dok je iMac bio u sterilnom okruženju i na njemu je sve bilo s App storea/iTunesa osim nešto mp3-ca.

I kod većine ljudi koju poznajem a da koristi oba sustava stvar je ista. Pitanje je kako bi Mac podnio torturu kakvoj je izložen prosječan PC. Moj Ujak ima neki HP-ov laptop iz 2008. Osim degradacije baterije taj laptop radi savršeno zato jer su na njemu instalirani Windowsi(predinstalirani), Office, AutoCAD, Skype, Firefox, Thunderbird i ništa više.

 

Ako iz priče maknemo korisnika i gledamo isključivo OS+hardware mnogi bi se iznenadili rezultatima. Od trenutno vodećih OS-ova Windows je najotporniji na utjecaje treće strane, zatim Linux (i to sami kernel, bez uračunatih ranjivosti koje donosi svaka distribucija posebno) i na kraju MacOS.

I nije to neka novost. Takav poredak je još od izlaska Windows Vista / prelazak Applea na x86. Jedina novost je da se u međuvremenu pojavio OS s Linux kernelom i masovnošću čak i većom od Windowsa - Android. Sa sigurnosne strane idealan recept za katastrofu :)

 

Stvari u zadnje vrijeme idu na gore za Apple najviše zato jer se povećava broj ciljanih napada (a to nije Appleova krivica). Prije se kod hakerskih napada više koristio princip masovnosti pa su zaobilazili Apple zbog puno manje zastupljenosti no danas se više ide na ciljane pojedinačne napade i Apple je zanimljiviji zbog pretpostavke da vlasnik Applea ima više novca.

 

 
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice