Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kontakat

poruka: 186
|
čitano: 34.909
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kontakat".
15 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
T700 kaže...

Ne vidim neku svrhu sa ovom aplikacijom. 

 

Ajmo recimo da ju svi imaju, i netko prođe u gradu pored 1000 osoba ne blizu, već ono sa par metara udaljenosti.

 

Mob ne može znati koliko sam udaljen od drugih, ne može se ni ustanoviti ni preko jačine signala ako se koristi bluetooth jer tijela ljudi mogu biit prepreka između i onda je signal nešto slabiji. 

 

 

 

Postavio bi ja pitanje, ako se za nekog ustanovi da je zaražen, i onda idu gledati tu aplikaciju. Što budu našli, 1000 ljudi kraj kojih sam prošao i koje bi trebali poslati na testiranje ? 

 

Da li si uopće pročitao ovaj jednostavni tekst iz članka koji jasno opisuje kako aplikacija radi?

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
13 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
Bitanga kaže...
T700 kaže...

Ne vidim neku svrhu sa ovom aplikacijom. 

 

Ajmo recimo da ju svi imaju, i netko prođe u gradu pored 1000 osoba ne blizu, već ono sa par metara udaljenosti.

 

Mob ne može znati koliko sam udaljen od drugih, ne može se ni ustanoviti ni preko jačine signala ako se koristi bluetooth jer tijela ljudi mogu biit prepreka između i onda je signal nešto slabiji. 

 

 

 

Postavio bi ja pitanje, ako se za nekog ustanovi da je zaražen, i onda idu gledati tu aplikaciju. Što budu našli, 1000 ljudi kraj kojih sam prošao i koje bi trebali poslati na testiranje ? 

 

Da li si uopće pročitao ovaj jednostavni tekst iz članka koji jasno opisuje kako aplikacija radi?

 ako cemo iskreno, ne pise bas kako radi

16 godina
offline
Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kontakat

Kaže ministar kak bi korištenje aplikacije moglo postati obavezno za one koji putuju izvan granica.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
ministar kaže...
Bitanga kaže...

 

Da li si uopće pročitao ovaj jednostavni tekst iz članka koji jasno opisuje kako aplikacija radi?

 ako cemo iskreno, ne pise bas kako radi

Prati u dva tjedna s kim si bio više od 15 minuta. Ako taj javi da je bolestan, dobiješ upozorenje.

Nema imena, ne znaš tko je u pitanju.

13 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
Inovator kaže...

Kaže ministar kak bi korištenje aplikacije moglo postati obavezno za one koji putuju izvan granica.

 lazu, nisam ja nista rekao 

Old Iggy kaže...
ministar kaže...
Bitanga kaže...

 

Da li si uopće pročitao ovaj jednostavni tekst iz članka koji jasno opisuje kako aplikacija radi?

 ako cemo iskreno, ne pise bas kako radi

Prati u dva tjedna s kim si bio više od 15 minuta. Ako taj javi da je bolestan, dobiješ upozorenje.

Nema imena, ne znaš tko je u pitanju.

ma razumijem ja, nego u clanku ima samo jedna recenica o tome i sve je objasnjeno na nacin kao kad ja babi objasnjavam.. malo vise detalja ne bi skodilo

i svuda se prica samo o idealnom slucaju.. sto kada zapnes u prometu s autom pored na 15 min? sto ce biti kada dodes u kontakt s nekim tko je trenutno zarazen?

15 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
ministar kaže...

ma razumijem ja, nego u clanku ima samo jedna recenica o tome i sve je objasnjeno na nacin kao kad ja babi objasnjavam.. malo vise detalja ne bi skodilo

i svuda se prica samo o idealnom slucaju.. sto kada zapnes u prometu s autom pored na 15 min? sto ce biti kada dodes u kontakt s nekim tko je trenutno zarazen?

 

Ima još i link na Facebook post na kojem je objašnjeno, a i u komentarima je dan link na open source code i specifikacije od Apple frameworka.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
ministar kaže...

i svuda se prica samo o idealnom slucaju.. sto kada zapnes u prometu s autom pored na 15 min? sto ce biti kada dodes u kontakt s nekim tko je trenutno zarazen?

I ta aplikacija je puno bolja od ničega. Ovakve situacije su jako rijetke, ideja i jest da ti javi ako taj zaražen ubaci u aplikaciju da je zaražen.

Možda onda može i nekom tko je više puta bio u igri javiti da je zarazan, a da ni ne zna.

11 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
syncmaster245b kaže...
Samarzija kaže...
Da rekli su na predstavljanju da je Open source i da će code biti dostupan.

 Znaci, za sada nije open source

 https://github.com/Stop-COVID-19-Croatia

16 godina
neaktivan
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
Evo ja instalirao, pa nek me Bill Gates prati, a hakeri hakiraju.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
Sad ces ispast hdzovac
7 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
Mene zanima jesu li sve slicne aplikacije medjusobno kompatibilne? Koliko vidim ova aplikacija je vrlo slicna onoj gdje ja trenutno zivim i izgleda da se koristi isti Google/Apple API. Tipa ako neki stranac nema hr vec slicnu aplikaciju iz druge drzave hoce li to funkcionirati ili ne.

Ono sto bih jos htio znati jest zasto mi se cini da cak i ovdje ima ljudi koji bi radije slomili smartphone i vratili se na Nokiu 3310 nego instalirali ovu aplikaciju. Znaci ima github repozitorij, ako je neko spijuniranje u pitanju onda se isto lako nadje u kodu. Ljudi su nalazili dokaze o spijuniranju i u aplikacijama bez ikakvog sourcea na koje je tesko i debugger “prikopcati” jer zele sakriti sve tragove. Ako guta bateriju bih shvatio, ali na to ne vidim da se itko trebutno zali. Ako je cisto neki inat i prkos u pitanju, onda se ne inate stozeru, hdzu i inima vec ostalim ljudima.
 
4 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
Old Iggy kaže...

Prati u dva tjedna s kim si bio više od 15 minuta. Ako taj javi da je bolestan, dobiješ upozorenje.

Nema imena, ne znaš tko je u pitanju.

A time nema ni dodatnih informacija o kontaktu - može biti osoba s kojom u istoj prostorili provodiš više sati dnevno, a može biti vlasnik mobitela kojem je mobitel ostao u parkiranom autu tebi ispod prozora dok ti je mobitel bio na prozorskoj klupčici, ako živiš u prizemlju. Samim time je ta informacija beskorisna.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
MrBlc kaže...
Old Iggy kaže...

Prati u dva tjedna s kim si bio više od 15 minuta. Ako taj javi da je bolestan, dobiješ upozorenje.

Nema imena, ne znaš tko je u pitanju.

A time nema ni dodatnih informacija o kontaktu - može biti osoba s kojom u istoj prostorili provodiš više sati dnevno, a može biti vlasnik mobitela kojem je mobitel ostao u parkiranom autu tebi ispod prozora dok ti je mobitel bio na prozorskoj klupčici, ako živiš u prizemlju. Samim time je ta informacija beskorisna.

Ne, time informacija jest korisna, u životu uvijek postoje false positive reakcije. Aplikacija nije konačna odluka već te upućuje na daljnje postupke.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont

A koji bi to daljnji postupci bili ako je sve anonimno i ne može se utvrditi priroda kontakta? Znači, niti ti niti epidemiolog ne znate tko je osoba s kojom je zabilježen kontakt, niti kakva je priroda kontakta bila, pa čak ni da li je kontakta uopće bilo? I ne samo to, već se kontakti čuvaju 14 dana, pa je moguće da si s nekim bio u kontaktu i prije nego je zaražen.

 

Može te uputiti na testiranje, međutim, to ne rade ni za utvrđene rizične kontakte ako nema simptoma (osim kad treba konstituirati vladu).

 

Može ti propisati samoizolaciju, što je na temelju podataka s tolikom razinom vjerodostojnosti neprihvatljivo.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.7.2020 9:37 (MrBlc).
16 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
Visak kaže...
Škola je odgojna ustanova jer djecu treba odgajati, a puno vremena provedu tamo, pa to vrijeme treba iskoristiti. To ne znači da djeca ne mogu biti odgojena i kod kuće, ako prilike tako nalažu.
Roditelji muku muče sa svojih par klinaca, a očekuju da učitelj izađe na kraj s njih 30 i to tuđih.

 Boldano, točno u sridu.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
16 godina
neaktivan
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
MrBlc kaže...

A time nema ni dodatnih informacija o kontaktu - može biti osoba s kojom u istoj prostorili provodiš više sati dnevno, a može biti vlasnik mobitela kojem je mobitel ostao u parkiranom autu tebi ispod prozora dok ti je mobitel bio na prozorskoj klupčici, ako živiš u prizemlju. Samim time je ta informacija beskorisna.

 Pa ako znaš čemu aplikacija služi i kako radi onda nećeš ostavljati mobitel na klupčici, kako bi imao kvalitetnije podatke. Tako možeš reći da su i dozimetri beskorisni, jer ih možeš skinuti i ostaviti u laboratoriju dok si na pauzi.

 

Svi očekuju točna i precizna rješenja u vezi korone, što je nemoguće jer se kao društvo prvi puta susrećemo s nečim takvim, a istovremeno ne bi učinili baš nikakav napor da se u tome pomogne, nego se samo kritizira i kritizira. Kada radiš nešto novo ide se metodom pokušaja i pogreške, mnoge stvari će se pokazati pogrešnima, ali neka od njih će biti korisna i dalje će se usavršavati. Mi u tom procesu možemo pomoći ili odmoći. Iz nekog razloga većina na ovom forumu se odlučila za odmaganje, jer time valjda kažnjavaju omrznuti stožer.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
MrBlc kaže...

A koji bi to daljnji postupci bili ako je sve anonimno i ne može se utvrditi priroda kontakta? Znači, niti ti niti epidemiolog ne znate tko je osoba s kojom je zabilježen kontakt, niti kakva je priroda kontakta bila, pa čak ni da li je kontakta uopće bilo? I ne samo to, već se kontakti čuvaju 14 dana, pa je moguće da si s nekim bio u kontaktu i prije nego je zaražen.

 

Može te uputiti na testiranje, međutim, to ne rade ni za utvrđene rizične kontakte ako nema simptoma (osim kad treba konstituirati vladu).

 

Može ti propisati samoizolaciju, što je na temelju podataka s tolikom razinom vjerodostojnosti neprihvatljivo.

 I ne samo neprihvatljivo već i kažnjivo jer si unaprijed osumnjičen bazirano na tehnologiji koja za to nije namijenjena.

 

Mislim, mi nismo jedini koji pokušavamo to lansirati već su to svi izbacili prije nas no po meni ovakvo nešto ima jedino smisla na razini google-a i applea kao što je primjer mapsa gdje je to jedini način da saznaš pravo kretanje vozila i prolaznost cesta. Ovo što se deseci država igraju sa različitim nekompatibilnim aplikacijama i pokušavaju nešto napraviti mi je samo zavaravanje pučanstva da se nešto radi i da je država kao ozbiljna pa da se može s time boriti. Aplikaciju bih ja prije zabranio nego izdao na ovoj razini na kojoj je napravljena samo zbog količine štete i panike koju može stvoriti no neko rješenje od Google-a ili Apple integrirano u OS ili kao dodatak na Maps npr da ga koriste stotine milijuna korisnika, e to je već nešto što može imati smisla na globalnom nivou. A još uz to kada pročitaš koje su sve bile primjedbe na primjenu bluetootha za borbu protiv pandemije, onda je jasno da ovo nije nikakvo rješenje:

https://theintercept.com/2020/05/05/coronavirus-bluetooth-contact-tracing/

https://www.theverge.com/interface/2020/4/10/21215267/covid-19-contact-tracing-apps-bluetooth-coronavirus-flaws-public-health

https://www.telegraph.co.uk/technology/2020/06/13/bluetooth-issues-delay-covid-app-government-communication-breaks/

 

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
16 godina
neaktivan
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
Nisi za ništa osumnjičen, jer informaciju dobivaš samo ti i na tebi je s kim ćeš ju podijeliti.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
Visak kaže...

Pa ako znaš čemu aplikacija služi i kako radi onda nećeš ostavljati mobitel na klupčici, kako bi imao kvalitetnije podatke. Tako možeš reći da su i dozimetri beskorisni, jer ih možeš skinuti i ostaviti u laboratoriju dok si na pauzi.

Dok sam u stanu, mobitel neću držati u džepu jer mi je to nepotrebno. Znači, za osigurati kvalitetne podatke, mobitel mi ne smije biti uz vanjski zid, da ne bi uhvatio signal prolaznika ili susjeda, čak ni kad ga punim. Da radim razmještaj stana?

 

Koristi se tehnologija koja za to nije namijenjena, te može biti samo dodatna pomoć, ali u ovom obliku ne može biti ni to.

 

Visak kaže...
Nisi za ništa osumnjičen, jer informaciju dobivaš samo ti i na tebi je s kim ćeš ju podijeliti.

Ček, slažeš se s Old Iggyem da aplikacija nije konačna odluka već te upućuje na daljnje postupanje, pa zato nije bitno što ti nemaš dostatnu informaciju za znati da li je potrebno daljnje postupanje, ali isto tako na tebi je da po toj nedostatnoj informaciji odlučiš da li ćeš se javiti za daljnje postupanje.

 

Pa upravo to je ono o čemu pričam - ti ne možeš sam znati kakav je taj kontakt bio i trebaš li se javiti epidemiologu (koji također nema tu informaciju), ali si slobodan sam donijeti tu odluku, iako nemaš dovoljno informacija za donijeti je.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
Visak kaže...
Nisi za ništa osumnjičen, jer informaciju dobivaš samo ti i na tebi je s kim ćeš ju podijeliti.

 ma ok, pogrešno sam se izrazio, upozoren si i to svoje možeš podijeliti svima ako sam dobro shvatio jer ti ne znaš kome će i na koliko kontakata otići informacija da su bili s tobom u kontaktu. 

 

Dakle, radim u centru, moj mobitel ima otprilike 10 metara pokrivenost Bluetootha, no da bude stvar realnija nek to bude 5 metara. putujem tramvajem od trga prema Importanneu i nakon toga autobusom na Novi Zagreb. Tu sam bio u kontaktu od 5 metara jer idem u vrijeme najveće gužve na posao i sa posla sa barem 1.000 ljudi, a svih tih 1.000 ljudi sa još barem 100 ljudi - matematika ako njih 60% ima upaljenu aplikaciju jest da je moj doseg bio otprilike 60.000 ljudi koji će dobiti informaciju da sam ja zaražen?!? Ok, možda ima neka logika u pozadini sa tom bliskim kontaktom odnosno snagom signala pa tu isključimo bar pola ljudi i još pola ljudi sam možda bio u prekratkom kontaktu da bi aplikacija primijetila no i to je brojka od 15.000 osoba
?!?

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
16 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
MrBlc kaže...
Visak kaže...
Nisi za ništa osumnjičen, jer informaciju dobivaš samo ti i na tebi je s kim ćeš ju podijeliti.

Ček, slažeš se s Old Iggyem da aplikacija nije konačna odluka već te upućuje na daljnje postupanje, pa zato nije bitno što ti nemaš dostatnu informaciju za znati da li je potrebno daljnje postupanje, ali isto tako na tebi je da po toj nedostatnoj informaciji odlučiš da li ćeš se javiti za daljnje postupanje.

 

Pa upravo to je ono o čemu pričam - ti ne možeš sam znati kakav je taj kontakt bio i trebaš li se javiti epidemiologu (koji također nema tu informaciju), ali si slobodan sam donijeti tu odluku, iako nemaš dovoljno informacija za donijeti je.

Točno. Informacija ne definira, ne odlučuje, ne prijavljuje - daje ti obavijest da si u nekom trenutku bio s nekim tko je zaražen više od 15 minuta u relativnoj blizini.

Iliti, ono što i epidemiolozi pokušavaju postići svojim analizama.

To je dovoljno da odlučiš što ćeš dalje - ja bih, recimo, možda prekinuo sa bilo kakvim socijalnim kontaktima sa ugroženim osobama (npr. roditelji), smanjio izlaske na minimalnu mjeru, otišao se samoinicijativno testirati, obratio pažnju na temperaturu / ostale simptome itd.

genije_čudo_prirode kaže...
Dakle, radim u centru, moj mobitel ima otprilike 10 metara pokrivenost Bluetootha, no da bude stvar realnija nek to bude 5 metara. putujem tramvajem od trga prema Importanneu i nakon toga autobusom na Novi Zagreb. Tu sam bio u kontaktu od 5 metara jer idem u vrijeme najveće gužve na posao i sa posla sa barem 1.000 ljudi, a svih tih 1.000 ljudi sa još barem 100 ljudi - matematika ako njih 60% ima upaljenu aplikaciju jest da je moj doseg bio otprilike 60.000 ljudi koji će dobiti informaciju da sam ja zaražen?!? Ok, možda ima neka logika u pozadini sa tom bliskim kontaktom odnosno snagom signala pa tu isključimo bar pola ljudi i još pola ljudi sam možda bio u prekratkom kontaktu da bi aplikacija primijetila no i to je brojka od 15.000 osoba

?!?

Kriva matematika - onih dodatnih 100x vrijedi samo ako i ovim prvih 1.000 postane zaraženo.

Teoretski maksimum je tih 1.000 (ukoliko si baš sa svima u kontaktu više od 15 minuta i slično), no ideja aplikacije ni nije da ti kaže točno.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
Probajte ovo shvatiti kao beta test. Aplikacija se možda pokaže korisnom, a možda ne. Slično je sa svim mjerama koje se poduzimaju jer nema propisanog recepta za ovu pandemiju.

Ako je beskorisna nismo nešto puno izgubili, a ako je korisna dobili smo, no da bi bila korisna potrebno je sudjelovanje što većeg broja ljudi. Što ćete napraviti?

Ovo je slična priča s neizlaskom na izbore 'jer se nema za koga glasati'. Samo se sere po ponuđenim opcijama, a ne bi se prstom mrdnulo da se bar nešto pomakne s mrtve točke. Čim se vidi potencijalni nesavršenstvo radi se odmak da se potencijalni neuspjeh ne bi nekako pripisao nama. Mi nismo imali ništa s time i odmah smo vidjeli da je to uzaludan posao...

Ta pozicija moralne superiornosti nas koči i ubija. Sad već i doslovno.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
8 1 hvala 1
15 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
genije_čudo_prirode kaže...
Visak kaže...
Nisi za ništa osumnjičen, jer informaciju dobivaš samo ti i na tebi je s kim ćeš ju podijeliti.

 ma ok, pogrešno sam se izrazio, upozoren si i to svoje možeš podijeliti svima ako sam dobro shvatio jer ti ne znaš kome će i na koliko kontakata otići informacija da su bili s tobom u kontaktu. 

 

Dakle, radim u centru, moj mobitel ima otprilike 10 metara pokrivenost Bluetootha, no da bude stvar realnija nek to bude 5 metara. putujem tramvajem od trga prema Importanneu i nakon toga autobusom na Novi Zagreb. Tu sam bio u kontaktu od 5 metara jer idem u vrijeme najveće gužve na posao i sa posla sa barem 1.000 ljudi, a svih tih 1.000 ljudi sa još barem 100 ljudi - matematika ako njih 60% ima upaljenu aplikaciju jest da je moj doseg bio otprilike 60.000 ljudi koji će dobiti informaciju da sam ja zaražen?!? Ok, možda ima neka logika u pozadini sa tom bliskim kontaktom odnosno snagom signala pa tu isključimo bar pola ljudi i još pola ljudi sam možda bio u prekratkom kontaktu da bi aplikacija primijetila no i to je brojka od 15.000 osoba
?!?

 

Pa dobro, i ako 15000 ljudi dobije tu informaciju da su možda bili u kontaktu s nekim tko je bio zaražen u zadnjih par dana, gdje je problem? Bolje nego da ne dobiju ništa.

A što će oni s tom informacijom, možda ništa, a možda si počnu mjeriti temperaturu pa ne zaraze nikog drugog nego ostanu doma.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
odjavljen
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont

U epidemiološkoj obradi se ne gleda samo trajanje kontakta i udaljenost, već i okolnosti. Možeš od nekog biti udaljen pola metra i čitav dan, ako je između vas pregrada ili zid, to nije bliski kontakt, dok je francuski poljubac bliski kontakt ako je trajao i manje od sekunde.

 

Ako će ljudi dobijati puno false pozitivnih, postati će skeptični i kad bude stvarna izloženost neće reagirati, tako da ne možeš reći da nema štete ako je beskorisna. 

 

Što se tiče konstruktivnih prijedloga, mislim da bi daleko korisnija opcija bila da se u slučaju da je osoba pozitivna, iz njene aplikacije izvuće log, zajedno s vremenom kontakta, te da epidemiolog i zaražena osoba prolaze kroz kontakte i uspoređuju s listom koju je čovjek po vlastitom sjećaju dao, pa bi se onda čovjek mogao sjetiti gdje je u to vrijeme bio, da li se radi o osobi čije ime je već dao, a epidemiolog bi mogao procijeniti da li je situacija dovoljno rizična da kroz aplikaciju obavijesti tog kontakta ako nije među poznatima koje je zaraženi već naveo.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
Kolega je gore objasnio da se može raditi o tisućama kontakta. Tko će kroz to proći? Ako si u tramvaju bio i pričao s nekim ne možeš njega razlikovati od onog na kraju vagona.

Izazovi postoje, ali tek kada se podaci počnu prikupljati se može vidjeti koji su praktični problemi i onda ih pokušavati rješavati. Nijedna stvar nije proradila iz prve, samo su ove početne faze obično skrivene od korisnika, no sada nema vremena za mjesece zatvorenog testiranja.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
Jedina mana je ta što (koliko znam) app nema time-line po kojem se vidi kad sam i koliko dugo bio u blizini sa zaraženom osobom.
Lokacija bi isto bila korisna.
 
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont

Ako se stvarno radi o tisućama kontakata, onda je jedina svrha aplikacije guranje narativa da je narod kriv jer je nerealno očekivati da ljudi zbog takvih podataka idu u samoizolaciju, s obzirom da je šum nekoliko puta veći od korisnog signala. Ako je filtriranje podataka bolje, onda ti podaci mogu pomoći u epidemiološkoj obradi na način na koji sam napisao.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
Visak kaže...
Probajte ovo shvatiti kao beta test. Aplikacija se možda pokaže korisnom, a možda ne. Slično je sa svim mjerama koje se poduzimaju jer nema propisanog recepta za ovu pandemiju.

Ako je beskorisna nismo nešto puno izgubili, a ako je korisna dobili smo, no da bi bila korisna potrebno je sudjelovanje što većeg broja ljudi. Što ćete napraviti?

Ovo je slična priča s neizlaskom na izbore 'jer se nema za koga glasati'. Samo se sere po ponuđenim opcijama, a ne bi se prstom mrdnulo da se bar nešto pomakne s mrtve točke. Čim se vidi potencijalni nesavršenstvo radi se odmak da se potencijalni neuspjeh ne bi nekako pripisao nama. Mi nismo imali ništa s time i odmah smo vidjeli da je to uzaludan posao...

Ta pozicija moralne superiornosti nas koči i ubija. Sad već i doslovno.

 Za ovo ne mogu nikako dati svoj glas ako svi upozoravaju da ovo nije dobro mjerilo i da upravo zbog lažnih informacija se može desiti panika i zatvaranje u izolacije puno većeg dijela populacije nego što je to zaista potrebno. Panika je puno gora od realne opasnosti uz korištenje postojećih mjera.

 

U stvari, da su puno transparentniji kod pronošenja informacija kod aplikacije možda bi i svi realnije mogli sagledati benefite no ovako sve mi to puno nagađamo i upravo smo beta testeri vlastitog psihičkog zdravlja.

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
13 godina
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
BlackMoon kaže...
kbenzema kaže...
Bez brige, znam zakaj se ne unosi. Ali i dalje sam istog mišljenja kao i prvog dana kad se pojavila ta gripica

 Neću komentirati aplikaciju, niti vidim ikakvog smisla od nje, ali moram konstatirati da samo idiot kao ti može bolest koja je ubila 700.000 ljudi nazvati gripicom. Ne volim nikoga vrijeđati, ali ovakvi mudrijaši me stvarno izbace iz takta, a na žalost, ima ih...Da li pri svojim balavim, adoloscentsko-drkačkim izjavama misliš na ljude s komorbiditetima ili na starije ljude? To može biti sutra tvoj djed, rođak, prijatelj! A ti ne želiš nositi brnjicu, čak i pod uvjetom da si zaražen i da nesvjesno virus prenosiš na druge? Jer ti si mlad, jak, balav, umišljen i misliš da možeš sve?  Ja bi te odmah strpao u prdekanu ili dobro udario po džepu pa bi tvoj pačji mozak možda i proradio.

 

Ja sam identicnog razmisljanja.. Nisam 1x stavil brnjicu nit nenamjeravam... svugdje govore da moram ja namejrno odbijam i svugdje sam dobio uslugu...

700k ljudi je mnogo u danasnje vrijeme? kolko ono svake god umre od gripe? oko 600k u prosjeku... znaci ovo je malo jaca gripa... Malarija, rak moram dalje nabrajati?? kolko ljudi umrlo ili ima nekih težih zdravstvenih problema jer su ih odbili ljeciti radi gripe??? imam doma starije ukucane koji su na samrti ako dobe obicnu gripu i sta sad.. kad je sezoan gripe ja da dam otkaz i cekam doma da prode samo radi njih??? daj nekenjusi, a ti ako hoces bit ovca budi i glasaj si za HDZ ali nemoj vrijedati druge koji imaju bar malo pameti..

16 godina
neaktivan
offline
Re: Lansirana hrvatska aplikacija za praćenje kont
genije_čudo_prirode kaže...

 Za ovo ne mogu nikako dati svoj glas ako svi upozoravaju da ovo nije dobro mjerilo i da upravo zbog lažnih informacija se može desiti panika i zatvaranje u izolacije puno većeg dijela populacije nego što je to zaista potrebno. Panika je puno gora od realne opasnosti uz korištenje postojećih mjera.

 

 Koji svi? Ja ne upozoravam, znači svi-1.

 

Ako misliš na ovom forumu, tu je običaj da se zauzmu čvsti stavovi bez da se znaju osnovne stvari o materiji. Nitko ne zna kako algoritam radi i hoće li biti puno false positive ili neće. Ako i bude onda se algoritam podesi, pa radi bolje. Ali za to treba koristiti aplikaciju. No 'stručnjaci' znaju da ne valja i da će biti panika. Kakva panika ako ti aplikacija kaže da si bio u blizini zaraženog? Javiš se doktoru i onda on u razgovoru vidi što si radio i procijeni treba li te testirati, pa ako je test pozitivan onda imaš razloga za paniku. Ali čekaj, onda stvarno imaš razloga.

 

genije_čudo_prirode kaže...

U stvari, da su puno transparentniji kod pronošenja informacija kod aplikacije možda bi i svi realnije mogli sagledati benefite no ovako sve mi to puno nagađamo i upravo smo beta testeri vlastitog psihičkog zdravlja.

 Ne mogu biti transparentniji ako se želi sačuvati privatnost. Da dijele više informacija onda bi 'svi' vrištali o nadgledanju od Big Brothera.

 

Pokušajte shvatiti da ne znate kako točno sustav radi i da ne možete donijeti informirani zaključak, pa nemojte na svoju ruku spašavati svijet od panike. Možete samo bez ikakvog truda pomoći projektu, koji potencijalno može biti koristan.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice