Krah digitalnih nomada?

poruka: 141
|
čitano: 35.188
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Krah digitalnih nomada?".
16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
ihush kaže...

-to kad 'šljaker' gleda posao.. (rakurs).. ekšli nije problem, tj biz+zakon su važniji.

-kako npr 'vrednovati' posao od kuće? niža plaća (trošak prijevoza, gableca, vremena..) ili viša? .. da, može i viša, jer koristiš svoju struju, svoj ured, stol-stolac.. tj postaješ 'partner' s pravom na udio dobiti-investitor.. tj ako se to naplati po outsorcing tarifi kao npr taxi, čistačica, zaštitari.. tad je to skuplje nego interno satnica u firmi, tj uz poreze i ostale profite + dodatni profit druge firme tj nema posebnog razloga da isto to radnik ne naplati ili da to radi jeftinije.

-problem je pravni, porezno-mirovisnki, zaštita na radu itd.. tj daleko veći nego što ga maliperica vidi kao recimo samo dio prijevoza i gradska gužva.. i zato se vraća, tj da je isplativije drugoj strani tad bi ostalo (kao što recimo žele honorarce-vanjske... kad to žele).

 

 

edit: .. daleko veći idiotizam naše vlade, koja je željela 'privući' pogodnostima strenđere, recimo besplatnim zdravstvenim.. tj dati strenđeru benefite na naš trošak, umjesto obrnuto, naplatiti dodatno jer taj strenđer nije ništa do sad uplatio u proračun države .. npr zašto bi bilo drugačije od uvoza recimo krave ili automobila? carina+porez ili free? tj kako to da se vlada u jednom slučaju odluči za varijantu free u drugom naplata.. itd itd. = kriterij, logika, smisao.. ništa, baš ništa ne opravdava takve benefite + nikad nećemo postati 'mamac' nekom jeftinoćom, prije će mamac biti npr duabai ili dubrovnik.. koji su upravo obrnuto, skupi, kao što je rolex skup, kao mercedes itd. ... snovi-želje, nitko ne želi recimo u rumunjsku, mada je jeftinja po svim kriterijima od zapada.. ili treba još 'dokaza' promašenosti takve ideje, naše vlasti, koja bi privlačila koga? digitalnog nomada recimo šveda-finca-francuza? ili pakistanca-sirijca? .. što vlast time želi? Pojeftiniti dolazak branši koja može zarađivati višestruko iznad prosjeka hr je u rangu kao da im daju besplatnu vrećicu za smeće i to će ih privući, kao nogometaša-messija i sl.. . naravno, zato se projekt gasi, jer ne može ni funkcionirati, jer je besmislen + suprotan pravilima, logici i uvijetima za nas domaće.. koji plaćaju takve projekte države kao i pituranje tunela itd..

Outsourcing je potpuno druga stvar, nema veze s radom na daljinu. Kao što ni trošak svojih usluga ne stvara partnera.

Digitalni nomadi nemaju plaćeno zdravstveno, sami ga plaćaju. A interesa ima jer je RH ugodno mjesto za život (npr., bitno bolje nego Rumunjska), dobra je povezanost itd.

Visak kaže...

 Pa pretpostavka je da ili imaš ili si organiziraš prostor. Zbog korone su ljudi navrat-nanos otrčali doma raditi, ali tko misli ozbiljno tako nastaviti mora si naći kvalitetno rješenje, a ne s laptopom na kuhinjskom stolu.

Znaš što se kaže za pretpostavku...

Velika većina ljudi nema dediciran prostor za takvo što.

Visak kaže...

pa se možemo nadati da će to novim zakonom biti bolje riješeno.

https://hr.n1info.com/biznis/rad-na-daljinu-zakonski-regulirati-najkasnije-do-kolovoza-2022/

Eh, sve sam skeptičan...

Bit će opet MTU, prva pomoć, vatrogasni aparat...

ihush kaže...

edit .. eu, zakoni .. -> neće, tj čim se poteglo nekoliko pitanja, poslodavci su odgovorili, povratak na staro... to je epilog.

Poslodavci manje brinu o zakonima, više o problemima.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...

Znaš što se kaže za pretpostavku...

 Pretpostavka ovdje znači preduvjet.

 

Old Iggy kaže...

 

Velika većina ljudi nema dediciran prostor za takvo što.

Eh, sve sam skeptičan...

Bit će opet MTU, prva pomoć, vatrogasni aparat... 

 Da, ali prije 20godina većina nije imala ni ADSL. Stvari se mijenjaju. Neće sutra 50% ljudi raditi od kuće, ali kreće se u tom smjeru. Do sada ljudi kod rješavanja stambenog pitanja nisu ni razmišljali o radnoj sobi, sada neki hoće. Oni koji žive u kući mogu prenamjeniti neki prostor, a neki će možda reći svojoj tridesetogodišnjoj dječici da bi mogli polako odseliti. Ima raznih načina.

 

Ovime se ljude na neki način čini samostalnima i približava poduzetničkom duhu. U tom smislu onaj tko radi od kuće treba preuzeti i neke odgovornosti i rizike. U firmi ti je poduzeće dužno osigurati sigurne radne uvjete, kod kuće si ti to sam i ne vidim potrebu da komisija dolazi provjeravati osvjetljenost ili ergonomiju stolice. Ni Ajaru to ne dolaze raditi. Zaboravlja se da već postoji određen broj ljudi koji radi od kuće i nitko ih ne kontrolira. Odabirom kuće kao radnog mjesta poduzeću prestaje odgovornost za zaštitu na radu. Kao što ti plate 3 kn (ili koliko već) po kilometru za korištenje osobnog automobila, a na tebi je da taj auto bude ispravan i da ga koristiš na siguran način.

Naravno, kao što se plaća upotreba osobnog automobila u sužbene svrhe, tako bi se i upotreba prostora, namještaja i pripadajuće režije trebali zaposleniku kompenzirati i to je ono čemu se nadam u zakonu.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Visak kaže...
Old Iggy kaže...

Znaš što se kaže za pretpostavku...

 Pretpostavka ovdje znači preduvjet.

 

Old Iggy kaže...

 

Velika većina ljudi nema dediciran prostor za takvo što.

Eh, sve sam skeptičan...

Bit će opet MTU, prva pomoć, vatrogasni aparat... 

 Da, ali prije 20godina većina nije imala ni ADSL. Stvari se mijenjaju. Neće sutra 50% ljudi raditi od kuće, ali kreće se u tom smjeru. Do sada ljudi kod rješavanja stambenog pitanja nisu ni razmišljali o radnoj sobi, sada neki hoće. Oni koji žive u kući mogu prenamjeniti neki prostor, a neki će možda reći svojoj tridesetogodišnjoj dječici da bi mogli polako odseliti. Ima raznih načina.

 

Ovime se ljude na neki način čini samostalnima i približava poduzetničkom duhu. U tom smislu onaj tko radi od kuće treba preuzeti i neke odgovornosti i rizike. U firmi ti je poduzeće dužno osigurati sigurne radne uvjete, kod kuće si ti to sam i ne vidim potrebu da komisija dolazi provjeravati osvjetljenost ili ergonomiju stolice. Ni Ajaru to ne dolaze raditi. Zaboravlja se da već postoji određen broj ljudi koji radi od kuće i nitko ih ne kontrolira. Odabirom kuće kao radnog mjesta poduzeću prestaje odgovornost za zaštitu na radu. Kao što ti plate 3 kn (ili koliko već) po kilometru za korištenje osobnog automobila, a na tebi je da taj auto bude ispravan i da ga koristiš na siguran način.

Naravno, kao što se plaća upotreba osobnog automobila u sužbene svrhe, tako bi se i upotreba prostora, namještaja i pripadajuće režije trebali zaposleniku kompenzirati i to je ono čemu se nadam u zakonu.

To su jako teški preduvjeti.

Reći kako će ljudi uzeti dodatnih nešto kvadrata za radnu sobu je jako optimistično. Posebno u RH.

 

Kao što je i jako teško reći "mora se kompenzirati". Mora, ali je pitanje kako, tko će raditi računicu itd.

Yup, to ti je klasičan primjer. Ogromna većina planira povratak u urede, samo je pitanje kad i kako.

4 godine
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...
zelenapaprika kaže...

Yup, to ti je klasičan primjer. Ogromna većina planira povratak u urede, samo je pitanje kad i kako.

 Da si čitao takve članke zadnjih 6-12 mjeseci, znao bi da je veliko pitanje tko će se od zaposlenika vratiti u ured, a tko će dalje raditi od kuće, prema vlastitom izboru, pa makar to značilo i promjenu posla. Prokleti uredi i sastančenje.

16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
zelenapaprika kaže...
Old Iggy kaže...
zelenapaprika kaže...

Yup, to ti je klasičan primjer. Ogromna većina planira povratak u urede, samo je pitanje kad i kako.

 Da si čitao takve članke zadnjih 6-12 mjeseci, znao bi da je veliko pitanje tko će se od zaposlenika vratiti u ured, a tko će dalje raditi od kuće, prema vlastitom izboru, pa makar to značilo i promjenu posla. Prokleti uredi i sastančenje.

I čitao i gledam što se događa "na terenu" - EU, SAD, Bliski istok.

 

I to "promjena posla" je jako upitno, pitanje je koliko će ozbiljnih firmi prihvatiti HO only.

4 godine
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...
zelenapaprika kaže...
Old Iggy kaže...
zelenapaprika kaže...

Yup, to ti je klasičan primjer. Ogromna većina planira povratak u urede, samo je pitanje kad i kako.

 Da si čitao takve članke zadnjih 6-12 mjeseci, znao bi da je veliko pitanje tko će se od zaposlenika vratiti u ured, a tko će dalje raditi od kuće, prema vlastitom izboru, pa makar to značilo i promjenu posla. Prokleti uredi i sastančenje.

I čitao i gledam što se događa "na terenu" - EU, SAD, Bliski istok.

 

I to "promjena posla" je jako upitno, pitanje je koliko će ozbiljnih firmi prihvatiti HO only.

 Promijeni posao, pa ćeš imati bolji uvid u to što je rad kod kuće. ;-) Firma je tu da te iskoristi i iscijedi. Pitanje je u kojoj mjeri ćeš to dopustiti.

 

Čuj ovo, ozbiljne firme... Ostale su neozbiljne.

16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Dopustit ćeš koliko odgovara objema stranama. Ne znam niti jednu ozbiljnu firmu kojoj je krajnji cilj samo HO.
Ja većinom "od doma" radim dugo prije korone, jer mi je takav posao. Ali nikad nije i neće biti isključivo HO, jer je to realno neizvedivo, kao i za 99% firmi.
Neke varijante hibridnog bi mogle prevladati, ali je pitanje u kom omjeru i za koga.
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...
 jer je to realno neizvedivo, kao i za 99% firmi.

 Evo ga opet. :-) Pa daj se ne zaleći.

16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Pa ne zalijećem se.
Radna mjesta s potpunom HO mogućnošću su jako rijetka, a još rjeđe firme koja sva mjesta mogu tako planirati.
Trenutno ne znam nijednu takvu, globalno.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Krah digitalnih nomada?

Ja sam programer i godinu i pol radim od doma.

Kad su me prije pitali za remote, rekao sam da mi ne treba jer mi doma nije radna atmosfera. Sad ne želim opet sat vremena putovati na posao i sat vremena natrag.

 

Produktivnost? Sastanci? Produktivnost je ako išta porasla. Ne idu ljudi dvaput ili triput dnevno na kavu. Kad treba sastanak, tu su Teams ili Slack i slično. Ne trebaš nekom vući stolicu sjesti pored njega i pokazati mu nešto. Screen share i crtanje i pričanje samo ljudima kojima treba. Nema nas 10 ili 30 u sobi nego samo ja i onaj tamo koji se objašnjavamo.

 

Super mi je Iggy koji je proveo više sati u avionu nego na poslu. I'm calling bullshit. A ono ne odgovara svakome. Pa naravno da ne pričamo o policajcima da će zaustavljati aute od doma, jebemu, jel to treba spominjati? Bulshit je da IT ne može od doma. Naravno da nekome odgovara raditi od doma ali zato se sve može dogovoriti. Ako se hoće.

 

E, da... ono da treba imati jako dobru internet vezu.... imam ADSL 35/10, radi savršeno dobro.

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.9.2021 20:26 (Mandor).
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Mandor kaže...

Ja sam programer i godinu i pol radim od doma.

Kad su me prije pitali za remote, rekao sam da mi ne treba jer mi doma nije radna atmosfera. Sad ne želim opet sat vremena putovati na posao i sat vremena natrag.

 

Produktivnost? Sastanci? Produktivnost je ako išta porasla. Ne idu ljudi dvaput ili triput dnevno na kavu. Kad treba sastanak, tu su Teams ili Slack i slično. Ne trebaš nekom vući stolicu sjesti pored njega i pokazati mu nešto. Screen share i crtanje i pričanje samo ljudima kojima treba. Nema nas 10 ili 30 u sobi nego samo ja i onaj tamo koji se objašnjavamo.

 

Super mi je Iggy koji je proveo više sati u avionu nego na poslu. I'm calling bullshit. A ono ne odgovara svakome. Pa naravno da ne pričamo o policajcima da će zaustavljati aute od doma, jebemu, jel to treba spominjati? Bulshit je da IT ne može od doma. Naravno da nekome odgovara raditi od doma ali zato se sve može dogovoriti. Ako se hoće.

Ključno je što si programer.

Programeri ni u IT-u ne čine veliku većinu, dapače.

 

A da jesam proveo više u avionu nego na poslu - jesam. Sad sam na cca 30% ured i 70% doma. Ne mogu ni psihički više stalno biti doma.

15 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...

Ključno je što si programer.

Programeri ni u IT-u ne čine veliku većinu, dapače.

 

A da jesam proveo više u avionu nego na poslu - jesam. Sad sam na cca 30% ured i 70% doma. Ne mogu ni psihički više stalno biti doma.

 Pa pričamo o ljudima koji mogu raditi od kuće.

Članak je naslov i podnaslov:

"Vanja Švajcer - Krah digitalnih nomada?

Većina tehnoloških tvrtki tražit će od svojih zaposlenika da se vrate u urede"

 

Znači radi se o ljudima koji su radili od doma. Nisu taksisti, pekari i medicinske sestre. Ako ti pričaš o nečemu drugome, ne zanima me i ne bi trebala biti tema.

 

Tko čini većinu u IT?

16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Mandor kaže...
Old Iggy kaže...

Ključno je što si programer.

Programeri ni u IT-u ne čine veliku većinu, dapače.

 

A da jesam proveo više u avionu nego na poslu - jesam. Sad sam na cca 30% ured i 70% doma. Ne mogu ni psihički više stalno biti doma.

 Pa pričamo o ljudima koji mogu raditi od kuće.

Članak je naslov i podnaslov:

"Vanja Švajcer - Krah digitalnih nomada?

Većina tehnoloških tvrtki tražit će od svojih zaposlenika da se vrate u urede"

 

Znači radi se o ljudima koji su radili od doma. Nisu taksisti, pekari i medicinske sestre. Ako ti pričaš o nečemu drugome, ne zanima me i ne bi trebala biti tema.

 

Tko čini većinu u IT?

Pitanje je li govorimo o digitalnim nomadima ili ljudima koji mogu raditi od kuće.

Neke firme npr. traže, ako radiš iz HO, biti u gradu gdje ti je radno mjesto kako bi mogao brzo doći u slučaju potrebe. Tu ne možeš biti nomad.

 

S druge strane, brdo freelancera i slično može raditi kao nomad, makar i u slučaju rijetke potrebe sjeli na avion i otišli u ured (ako je potrebno).

 

IT? Programeri su samo dio priče, imaš tehnike, prodaje i niz drugih odjela (kod klasičnih SI). Striktno programerske firme mogu imati veći broj ljudi u HO, ali i one obično imaju dio ljudi u uredu (za non-core poslove).

O sekundarnim problemima (onboarding, socijalni kontakti itd.) da ne govorimo. Zato firme i gledaju kad će "nazad".

16 godina
neaktivan
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...

 Ne mogu ni psihički više stalno biti doma.

 To je čest način razmišljanja. 'Meni nešto ne odgovara, što znači da je osuđeno na neuspjeh'. Vidjeli kod tableta, pametnih satova...

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Visak kaže...
Old Iggy kaže...

 Ne mogu ni psihički više stalno biti doma.

 To je čest način razmišljanja. 'Meni nešto ne odgovara, što znači da je osuđeno na neuspjeh'. Vidjeli kod tableta, pametnih satova...

Problem je što se kod tableta i pmaetnih satova mišljenje generira unaprijed, bez iskustva.

Ovdje je pak slučaj generirana mišljenja nakon iskustva. Ja sam već godinama u HO, prije Covida je bar bio slučaj odlazaka na kavu s kolegama, ručkove s korisnicima, konferencije...

A isti "problem" ima jako puno kolega. Jako mali broj ljudi se izjašnjava za full HO rad.

12 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...

 Ne mogu ni psihički više stalno biti doma.

 Odeš malo nekud u slobodno vrijeme.

16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
ante_etna kaže...
Old Iggy kaže...

 Ne mogu ni psihički više stalno biti doma.

 Odeš malo nekud u slobodno vrijeme.

Naravno da odeš, kao i u redovnom poslu.

12 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...
ante_etna kaže...
Old Iggy kaže...

 Ne mogu ni psihički više stalno biti doma.

 Odeš malo nekud u slobodno vrijeme.

Naravno da odeš, kao i u redovnom poslu.

 Uhvati i mene nekad nostalgija za kolegama, šefom, automatom za kavu, tračevima, podbadanjima, pogledom iz ureda i tog trena bih otišao tamo. Potraje nekih desetak sekundi, pretrpim i onda sam opet pet godina miran.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...

Ovdje je pak slučaj generirana mišljenja nakon iskustva. Ja sam već godinama u HO, prije Covida je bar bio slučaj odlazaka na kavu s kolegama, ručkove s korisnicima, konferencije...

A isti "problem" ima jako puno kolega. Jako mali broj ljudi se izjašnjava za full HO rad.

 Zašto inzistiraš na 100% radu od kuće? Možeš biti i digitalni nomad tri ili šest mjesci u godini, možeš raditi tri dana u tjednu od kuće. Sve varijante u kojima dio vremena radiš od kuće spadaju u tu kategoriju.

Poslovni ručkovi nisu baš praksa za većinu ljudi, u kafiću se možeš naći i bez odlaska u ured, na konferenciju isto tako možeš otići bez ureda.

 

https://www.moj-posao.net/Vijest/81278/O-trendovima-na-trzistu-rada-i-radu-na-daljinu-koji-nikad-nije-bio-blize/6/

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Visak kaže...

Zašto inzistiraš na 100% radu od kuće? Možeš biti i digitalni nomad tri ili šest mjesci u godini, možeš raditi tri dana u tjednu od kuće.

Digitalni nomad je realno 100% rad od kuće. I treba ga podržavati gdje god je to moguće, posebno kod nas privlačenjem ekipe izvana.

Realnost je da će sve manje firmi prihvaćati dugoročno takvo što, neka hibridna varijanta bi mogla postati mainstream.

4 godine
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
ante_etna kaže...
Old Iggy kaže...

 Ne mogu ni psihički više stalno biti doma.

 Odeš malo nekud u slobodno vrijeme.

 On to ne zna iskoristiti. Rad od kuće ne znači uvijek da moraš biti prikovan za stolac od ve do ve. Osim ako ti poslodavac ne instalira softver kojim te prati ili od tebe zahtijeva da si non stop logiran i aktivan. Ako dobiješ zadatak (ili si između dva zadatka), zašto ne bi malo odšetao do trgovine na pola sata, razbistrio pamet i onda se vratio i radio? To i jesu preporuke onih s iskustvom rada od kuće kako čovjek ne bi prolupao i kako bi ostao produktivan.

4 godine
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...
 ručkove s korisnicima

 Naporan je to posao. Takav način rada je kod nas alfa i omega "poduzetnika". Ne svih, ali dijela njih - svakako. Sjedenje u kafiću i dogovaranje poslova u kafiću - što mi se istinski gadi (jer smo to mogli obaviti i u javnom WC-u ili u kavezu s majmunima u ZOO-u) ili kampiranje u restoranima zajedno s krkanima koji voze AMG ili Brabusa, a ne znaju sročit dvije rečenice.

16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
zelenapaprika kaže...
ante_etna kaže...
Old Iggy kaže...

 Ne mogu ni psihički više stalno biti doma.

 Odeš malo nekud u slobodno vrijeme.

 On to ne zna iskoristiti. Rad od kuće ne znači uvijek da moraš biti prikovan za stolac od ve do ve. Osim ako ti poslodavac ne instalira softver kojim te prati ili od tebe zahtijeva da si non stop logiran i aktivan. Ako dobiješ zadatak (ili si između dva zadatka), zašto ne bi malo odšetao do trgovine na pola sata, razbistrio pamet i onda se vratio i radio? To i jesu preporuke onih s iskustvom rada od kuće kako čovjek ne bi prolupao i kako bi ostao produktivan.

Pa to se radi pod normalno. Dapače, milijun drugih stvari,no problem je i "brisanje" granice radnog i privatnog vremena, posebno ako radiš i za druge države.

Onda nekima ispadne da su od jutra do večeri "napola" za računalom, nikad stvarno "off".

zelenapaprika kaže...
Old Iggy kaže...
 ručkove s korisnicima

 Naporan je to posao. Takav način rada je kod nas alfa i omega "poduzetnika". Ne svih, ali dijela njih - svakako. Sjedenje u kafiću i dogovaranje poslova u kafiću - što mi se istinski gadi (jer smo to mogli obaviti i u javnom WC-u ili u kavezu s majmunima u ZOO-u) ili kampiranje u restoranima zajedno s krkanima koji voze AMG ili Brabusa, a ne znaju sročit dvije rečenice.

To ti je normalan posao, ne samo na Balkanu.

Dapače, u nekim kulturama praktički nema pravog posla do sastanka uživo, pijenja kave / čaja / ručkova / večera, praćenja tko je otkud i kome došao, kojim redom itd.

4 godine
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...

Pa to se radi pod normalno. Dapače, milijun drugih stvari,no problem je i "brisanje" granice radnog i privatnog vremena, posebno ako radiš i za druge države.

Onda nekima ispadne da su od jutra do večeri "napola" za računalom, nikad stvarno "off".

To ti je normalan posao, ne samo na Balkanu.

Dapače, u nekim kulturama praktički nema pravog posla do sastanka uživo, pijenja kave / čaja / ručkova / večera, praćenja tko je otkud i kome došao, kojim redom itd.

 

Je, problem brisanja granica između privatnog i poslovnog je prisutan. Ali se mora znati kada (u koje doba) gasiš računalo, kao i mobitel. Ako toga nema, onda si u banani. Nemam službeni mobitel, nego samo privatni, pa me na njega zovu i zbog gluposti.

 

Ako su pitanju vremenske zone, onda NIKADA nećeš imati mira. Ali sam si izabrao taj posao. Dok se ti žrtvuješ ili dokazuješ, kako su ovdje na forumu napisali pojedini forumaši u drugim temama, netko drugi s nešto manje novca ima - život. I ja sam potrošio puste vikende i noći na ljude koji to nisu zavrijedili. I prekinuo sam s tom praksom.

 

Ovo drugo je meni teška seljačija i poligon za mito. Je, ima krasnih ručkova koji su unaprijed najavljeni, kao i čašica pića nakon posla i od toga nema štete. Ali ja generalno ne volim takvo "poslovanje" jednom kada postane norma. Tako me možeš odvesti u šumu ili na groblje ("a da se tajno snimljeni razgovor koji tereti dvojicu osumnjičenika, dogodio na zagrebačkom groblju Mirogoj" - https://www.index.hr/vijesti/clanak/granic-i-bago-zadrzani-u-pritvoru/200903.aspx).

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.9.2021 14:59 (zelenapaprika).
16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
zelenapaprika kaže...
Old Iggy kaže...

Pa to se radi pod normalno. Dapače, milijun drugih stvari,no problem je i "brisanje" granice radnog i privatnog vremena, posebno ako radiš i za druge države.

Onda nekima ispadne da su od jutra do večeri "napola" za računalom, nikad stvarno "off".

To ti je normalan posao, ne samo na Balkanu.

Dapače, u nekim kulturama praktički nema pravog posla do sastanka uživo, pijenja kave / čaja / ručkova / večera, praćenja tko je otkud i kome došao, kojim redom itd.

 

Je, problem brisanja granica između privatnog i poslovnog je prisutan. Ali se mora znati kada (u koje doba) gasiš računalo, kao i mobitel. Ako toga nema, onda si u banani. Nemam službeni mobitel, nego samo privatni, pa me na njega zovu i zbog gluposti.

 

Ako su pitanju vremenske zone, onda NIKADA nećeš imati mira. Ali sam si izabrao taj posao. Dok se ti žrtvuješ ili dokazuješ, kako su ovdje na forumu napisali pojedini forumaši u drugim temama, netko drugi s nešto manje novca ima - život. I ja sam potrošio puste vikende i noći na ljude koji to nisu zavrijedili. I prekinuo sam s tom praksom.

 

Ovo drugo je meni teška seljačija i poligon za mito. Je, ima krasnih ručkova koji su unaprijed najavljeni, kao i čašica pića nakon posla i od toga nema štete. Ali ja generalno ne volim takvo "poslovanje" jednom kada postane norma. Tako me možeš odvesti u šumu ili na groblje ("a da se tajno snimljeni razgovor koji tereti dvojicu osumnjičenika, dogodio na zagrebačkom groblju Mirogoj" - https://www.index.hr/vijesti/clanak/granic-i-bago-zadrzani-u-pritvoru/200903.aspx).

Malo ljudi ima taj striktni pristup poslu i jako puno ljudi slušam kako se žale oko toga. To je teško povezati (ili odvojiti). Ne samo kad nadodaš vremenske zone, tu nekad imaš i različite dane vikenda, npr.

 

Kao tehnička osoba, i ja su guštom prihvatim ručak s osobama s kojima sam dobar. Ostalo što moram, moram. Negdje je to jednostavno standardan način poslovanja.

Bolje na ručak nego na Mirogoj, iako je i on bolji od nekih mjesta gdje sam bio.

4 godine
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...

Malo ljudi ima taj striktni pristup poslu i jako puno ljudi slušam kako se žale oko toga. To je teško povezati (ili odvojiti). Ne samo kad nadodaš vremenske zone, tu nekad imaš i različite dane vikenda, npr.

 

Kao tehnička osoba, i ja su guštom prihvatim ručak s osobama s kojima sam dobar. Ostalo što moram, moram. Negdje je to jednostavno standardan način poslovanja.

Bolje na ručak nego na Mirogoj, iako je i on bolji od nekih mjesta gdje sam bio

 

 

"Primjerice, Citrix je u studenome prošle godine objavio jedno koje navodi da bi 75 posto Britanaca pristalo i na 20 posto nižu plaću ako bi mogli konstantno raditi na daljinu. U prosjeku, ispitanici bi pristali na 14 posto nižu plaću ako bi mogli raditi otkud god žele."

 

https://www.ictbusiness.info/vijesti/vecina-zaposlenih-na-daljinu-preferira-hibridni-model-rada

 

75% baš i nije malo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.9.2021 17:48 (zelenapaprika).
14 godina
offline
Krah digitalnih nomada?

Treba znati da ima ozbljnih firmi, s dobrim upravljanjem i poslovnim procesima i loših firmi, tj. loše organiziranih. Kad je sustav posložen radna etika je na višoj razini i timovi su stručno sastavljeni (to je puno kompliciraniji posao nego neki laik može i zamisliti, mislim da bar 90% HR-ovaca nema pojma o tome) onda je rad u uredu produktivniji, naročito na dulji rok. Postoje i radna okruženja u kojima se možete izdvojiti, ne samo fizički tj. i na mjestima gdje rade u open spaceu imaju urede za rad nasamo, nego i vremenski gdje svaki zaposlenik ima pravo biti potpuno nedostupan kolegama recimo 3 sata dnevno, iako je u uredu, ako ga kontaktirate dobit ćete nešto kao out-of-office notice. Ima dosta poslova koji se mogu raditi od doma, koji se mogu raditi samostalno ali ne trajno, ne svaki dan, tu dolazi do problema organizacijskih, motivacijskih, vremenskih, nedostatak kontrole... što rezultira smanjenom produktivnošću, rastom troškova, sfušarenim projektima itd. Sve zavisi koliko je poslovni proces složen, a to je donekle uvjetovano i time što se točno radi, ne samo koji je proizvod/usluga već i u kojoj je fazi. Radne zajednice i postoje iz sinergijskih razloga, inače mogu svi raditi kao nodovi, pa što ispadne. Pri tome je jedino sigurno da će negdje zapeti.
Zaključak: mislim da rad od kuće neće biti bezuvjetni prvi izbor još bar 20 godina jer toliko će trebati da se promjeni paradigma poslovne organizacije, stvari su puno kompliciranije nego se čine.

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
jozef kaže...


Zaključak: mislim da rad od kuće neće biti bezuvjetni prvi izbor još bar 20 godina jer toliko će trebati da se promjeni paradigma poslovne organizacije, stvari su puno kompliciranije nego se čine.

 Štošta nitko od nas nije očekivao do početka 2020. Mnogima se posao preokrenuo naglavačke. Nekome na bolje, nekome na lošije. Rijetko kome je ostao isti. Tako da bih ja ovih 20 godina ipak malo smanjio.

16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
zelenapaprika kaže...

75% baš i nije malo.

Nije malo, neke analize su pokazale i više, ali to poprilično pada.

Mene je iznenadilo u jednoj firmi s kojima radim bilo je puno više problema s ukidanjem službenih auta nego smanjivanja plaće.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice