Krah digitalnih nomada?

poruka: 141
|
čitano: 35.193
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Krah digitalnih nomada?".
15 godina
offline
Krah digitalnih nomada?

Ja u privatnoj američkoj kompaniji ne mogu biti nomad. Moram raditi u Hrvatskoj. Ne mogu uzeti HR plaću i uživati u pogledu s plaže u Yemenu. Mogu raditi od kuće koliko god hoću. To su brzo shvatili kao prednost, jer je mjesta u uredu bilo ograničeno. Periferija je žalosna, dobio sam dobar Dell monitor, dock i to je u principu to. Kupio sam si s vremenom bolju periferiju i kakav-takav uredski stolac. Stolac mi je sad na to-buy listi. Nema kompenzacije za internet. 

 

Mi nikog nemamo pravo tjerati da radi izvan radnog vremena (iako je možda počeo raditi sat vremena prije kraja radnog vremena) i to je na manageru da ocijeni da li je rad te osobe dovoljan, u skladu s 7 ili 7.5hr radnim danom. Dosta se forsira i (barem) kvartalni razgovori o radu (kvaliteti, brzini, efikasnosti). 

E sad, svi rade i nakon kraja radnog vremena. Neki zato, jer je dan potrošio na druge stvari, neki zato jer žele biti promovirani. 

Da li mi fali rad u uredu? Apsolutno bih rado imao "frendove" na poslu. Puno puta sam imao dobru kemiju s kolegama, ali ništa se to nije održalo (pre)dugo nakon što smo promijenili poslove. No, najviše mi fali kaj ne mogu biti još bolji manager s tim direktnim pristupom. 

In vino veritas
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
prasak kaže...
Slabo se spominje da ako svi rade od doma trebaš doma imati prostor za dva radna mjesta, s opremom, vrlo kvalitetnom internetskom vezom itd. Ako ne mislim zauzimati blagovaonicki ili radni sol u dječjoj sobi (ionako pun dječjih stvari), trebam još desetak m2 prostora. Kako na to nisam računao prije korone, odnosno kao trajno stanje stvari, to znači kupnju novog, većeg stana. U zg uz današnje cijene od 2000€ m2, samo ta razlika prostora bi me došla 20 000 €. Kada I koji poslodavac će mi to platiti?

 Ili prodaš stan u ZG i za iste novce u nekom manjem gradu kupiš kuću od najmanje 150-200m2 i 500m2 okućnice i vjerojatno boljom internet vezom nego što ćeš je dobiti u centru ZG. I još će ti ostati love. Jer ako ne moraš svaki dan na posao u ZG - zašto bi morao živjeti u ZG? Uzmi npr. Sisak ili Karlovac - sat vremena autom od ZG ako ti baš zatreba, a cijene nekretnina su nekoliko puta manje. Svu potrebnu infrastrukturu (škole, bolnice, trgovine...) imaš u svakom hrvatskom gradu od 15-20-ak tisuća stanovnika pa nadalje, dakle zašto ZG pod svaku cijenu? Najveća prednost home office-a i jest da adresa firme ne diktira adresu na kojoj živiš, zašto tu prednost ne iskoristiti?

15 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
GUID kaže...
prasak kaže...
Slabo se spominje da ako svi rade od doma trebaš doma imati prostor za dva radna mjesta, s opremom, vrlo kvalitetnom internetskom vezom itd. Ako ne mislim zauzimati blagovaonicki ili radni sol u dječjoj sobi (ionako pun dječjih stvari), trebam još desetak m2 prostora. Kako na to nisam računao prije korone, odnosno kao trajno stanje stvari, to znači kupnju novog, većeg stana. U zg uz današnje cijene od 2000€ m2, samo ta razlika prostora bi me došla 20 000 €. Kada I koji poslodavac će mi to platiti?

 Ili prodaš stan u ZG i za iste novce u nekom manjem gradu kupiš kuću od najmanje 150-200m2 i 500m2 okućnice i vjerojatno boljom internet vezom nego što ćeš je dobiti u centru ZG. I još će ti ostati love. Jer ako ne moraš svaki dan na posao u ZG - zašto bi morao živjeti u ZG? Uzmi npr. Sisak ili Karlovac - sat vremena autom od ZG ako ti baš zatreba, a cijene nekretnina su nekoliko puta manje. Svu potrebnu infrastrukturu (škole, bolnice, trgovine...) imaš u svakom hrvatskom gradu od 15-20-ak tisuća stanovnika pa nadalje, dakle zašto ZG pod svaku cijenu? Najveća prednost home office-a i jest da adresa firme ne diktira adresu na kojoj živiš, zašto tu prednost ne iskoristiti?

Zato što se opet vračamo na djecu, djeca će jedva čekati 18g da pobjegnu od kuće i odu u ZG iz takvog grada ali ako je još neko manje mjesto tipa Pisarovina onda već s 14g idu u đački dom u ZG. S tim da i tamo ako hoćeš nešto novo kupiti cijena ide u oblake.

 

Posebno ako živiš u takvim umrlim okolinama jedva čekaš se maknuti od tamo. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.7.2021 13:02 (Gajotres).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...
Gajotres kaže...

Autor mislim da je napisao da nema djece, dosta se ljudi ovdje ni ne može staviti u tu poziciju gledanja iz perspektive roditelja. 

Ovo je dosta čest i velik problem, a samo prikazuje vrh ledenog brijega.

Na stranu dio poslova koji ne može biti obavljan od doma, kao i ostali problemi (prostor, net itd.), neorganizacija posla je velik problem. Ja sam prošli tjedan imao skoro unaprijed ugovorenih 30 callova, s tim da je bar pola bilo nepotrebno ili se dalo izvesti kroz dva maila. Imam osjećaj da što si fizički dalje to manje kolege planiraju tvoje vrijeme.

Neka hibridna varijanta bi bila OK, shared desk itd, ali samo home office će biti moguć za samo mali dio ljudi.

 

 Planiranje tvojeg vremena je tvoja dužnost, a ne dužnost tvojih kolega. Sam si kriv ako u kalendaru ostaviš svima vidljiv free time pa ti onda drugi uvale sastanke kad njima paše. Moj kalendar je blokiran najmanje 30 dana unaprijed na način da mi sastanci mogu biti samo kad to meni odgovara. I inače ne vidim kakve to veze ima s time da li radiš u uredu ili od kuće - taj problem ćeš imati neovisno o tome, osim ako ne radiš u nekoj jako maloj firmi gdje svi sjede u neposrdenoj blizini i vide se svaki dan. Da se razumijmo - uvijek će biti situacija u kojima je sastajanje face-to-face neophodno i/ili puno bolje rješenje, ali takvih situacija je uz današnju tehnologiju remote rada - barem u IT industriji - jako malo. Moj šef i ostatak tima su u USA i širom EU. Zadnji put sam ih fizički sreo prije dvije godine. Unatoč tome svakodnevno surađujemo bez ikakvih problema, ostatak tima u USA i EU isto tako radi remote. I tako posluje i veći dio od 100k+ zaposlenika širom svijeta. Unatoč tome imamo i urede, ali oni imaju kapacitet za možda 30% zaposlenika jer ih više od toga skoro nikad ne dolazi tamo i fokus je na sobama za sastanke s kupcima, a ne na uredima za zaposlenike. Ja idem u ured možda 1-2x godišnje kad imam neke cijelodnevne ili višednevne workshope s kupcima ili suradnicima, sve ostalo radimo remote.

 

Sve je stvar kulture u firmi, jasne definicije ciljeva, jasne definicije načina njihovog mjerenja. spremnosti managementa da ima povjerenja u vlastite zaposlenike (i da ne zapošljava one u koje nema), spremnosti da se umjesto u fancy open offices sa skupim mašinama za kavu i relax sobama u kojima se nalaze vreće za sjedenje, tobogani, XBox-ovi i stolni nogomet, investira u robusne tehnologije za remote rad, u odabir i obučavanje kvalitetnih managera itd. Problem je što većina firmi to nema, radi se napamet i stihijski, u sred dana se mijenja plan za 180 stupnjeva, sazivaju se ad-hoc krizni sastanci za svako sranje, umjesto kulture povjerenja postoji kultura nadgledanja i mikromanagementa do zadnjeg detalja, svatko je po definiciji kriv dok se suprotno ne dokaže, zaposlenici nemaju pristup tehnologiji i alatima koji bi im omogućili efektivan rad od kuće, firmu vode manageri starog kova koji inzistiraju da vide svoje zaposlenike svaki dan u 8:00 na "njihovom" mjestu bez jasnog razloga itd. To nije problem remote rada, nego takvih firmi, remote rad uvjetovan koronom je samo učinio te probleme jasno i svima vidljivima.

 

Kao kad uvodiš SAP u firmu - ako uspiješ, znači da imaš robusno i kvalitetno knjigovodstvo. Ako ne, onda to nije problem SAP-a, nego tvog knjigovodstva, samo što si prije SAP-a te probleme nekako mogao gurati pod tepih. 

16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
GUID kaže...
Old Iggy kaže...

Ovo je dosta čest i velik problem, a samo prikazuje vrh ledenog brijega.

Na stranu dio poslova koji ne može biti obavljan od doma, kao i ostali problemi (prostor, net itd.), neorganizacija posla je velik problem. Ja sam prošli tjedan imao skoro unaprijed ugovorenih 30 callova, s tim da je bar pola bilo nepotrebno ili se dalo izvesti kroz dva maila. Imam osjećaj da što si fizički dalje to manje kolege planiraju tvoje vrijeme.

Neka hibridna varijanta bi bila OK, shared desk itd, ali samo home office će biti moguć za samo mali dio ljudi.

 

 Planiranje tvojeg vremena je tvoja dužnost, a ne dužnost tvojih kolega. Sam si kriv ako u kalendaru ostaviš svima vidljiv free time pa ti onda drugi uvale sastanke kad njima paše. Moj kalendar je blokiran najmanje 30 dana unaprijed na način da mi sastanci mogu biti samo kad to meni odgovara. I inače ne vidim kakve to veze ima s time da li radiš u uredu ili od kuće - taj problem ćeš imati neovisno o tome,

Prvo, jako je neprofesionalno praviti se nedostupan.

Drugo, ljudi sad zakazuju sastanke za stvari koje bi se riješile u deset sekundi uživo.

15 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...
Drugo, ljudi sad zakazuju sastanke za stvari koje bi se riješile u deset sekundi uživo.

 This. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.7.2021 13:03 (Gajotres).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Žena ima svoj ured. Sin uživa sprat niže i naučio je da samo u iznimnim slučajevima može da nas prekida. Susjedi su dovoljno daleko, pretežno u Austriji :))). Ponekad nazovu kad čuju da je neko nevrijeme prošlo krajem pa zamole da im obiđem kuće.
Voda tece a vrijeme prolazi ...
5 godina
neaktivan
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Gajotres kaže...
GUID kaže...
prasak kaže...
Slabo se spominje da ako svi rade od doma trebaš doma imati prostor za dva radna mjesta, s opremom, vrlo kvalitetnom internetskom vezom itd. Ako ne mislim zauzimati blagovaonicki ili radni sol u dječjoj sobi (ionako pun dječjih stvari), trebam još desetak m2 prostora. Kako na to nisam računao prije korone, odnosno kao trajno stanje stvari, to znači kupnju novog, većeg stana. U zg uz današnje cijene od 2000€ m2, samo ta razlika prostora bi me došla 20 000 €. Kada I koji poslodavac će mi to platiti?

 Ili prodaš stan u ZG i za iste novce u nekom manjem gradu kupiš kuću od najmanje 150-200m2 i 500m2 okućnice i vjerojatno boljom internet vezom nego što ćeš je dobiti u centru ZG. I još će ti ostati love. Jer ako ne moraš svaki dan na posao u ZG - zašto bi morao živjeti u ZG? Uzmi npr. Sisak ili Karlovac - sat vremena autom od ZG ako ti baš zatreba, a cijene nekretnina su nekoliko puta manje. Svu potrebnu infrastrukturu (škole, bolnice, trgovine...) imaš u svakom hrvatskom gradu od 15-20-ak tisuća stanovnika pa nadalje, dakle zašto ZG pod svaku cijenu? Najveća prednost home office-a i jest da adresa firme ne diktira adresu na kojoj živiš, zašto tu prednost ne iskoristiti?

Zato što se opet vračamo na djecu, djeca će jedva čekati 18g da pobjegnu od kuće i odu u ZG iz takvog grada ali ako je još neko manje mjesto tipa Pisarovina onda već s 14g idu u đački dom u ZG. S tim da i tamo ako hoćeš nešto novo kupiti cijena ide u oblake.

 Znači planiraš da ti djeca nakon što napune 18 godina ostanu živjeti s vama u stanu u ZG u svojoj dječjoj sobi? Do kada, dok ne napune 40? Ako u mjestu u kojem žive imaju veću kvalitetu života za manje novaca, mogućnost da po potrebi za sat vremena dođu do ZG i mogućnost da i oni jednom rade remote - zašto bi (osim radi studija) trajno otišli i ostali u ZG?  

16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
GUID kaže...

Ako u mjestu u kojem žive imaju veću kvalitetu života za manje novaca, mogućnost da po potrebi za sat vremena dođu do ZG i mogućnost da i oni jednom rade remote - zašto bi (osim radi studija) trajno otišli i ostali u ZG?  

Imaju li veću kvalitetu života?

Mogućnost za sat vremena biti u ZG? To nije mogućnost, to je patnja.

15 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
GUID kaže...
Gajotres kaže...
GUID kaže...
prasak kaže...
Slabo se spominje da ako svi rade od doma trebaš doma imati prostor za dva radna mjesta, s opremom, vrlo kvalitetnom internetskom vezom itd. Ako ne mislim zauzimati blagovaonicki ili radni sol u dječjoj sobi (ionako pun dječjih stvari), trebam još desetak m2 prostora. Kako na to nisam računao prije korone, odnosno kao trajno stanje stvari, to znači kupnju novog, većeg stana. U zg uz današnje cijene od 2000€ m2, samo ta razlika prostora bi me došla 20 000 €. Kada I koji poslodavac će mi to platiti?

 Ili prodaš stan u ZG i za iste novce u nekom manjem gradu kupiš kuću od najmanje 150-200m2 i 500m2 okućnice i vjerojatno boljom internet vezom nego što ćeš je dobiti u centru ZG. I još će ti ostati love. Jer ako ne moraš svaki dan na posao u ZG - zašto bi morao živjeti u ZG? Uzmi npr. Sisak ili Karlovac - sat vremena autom od ZG ako ti baš zatreba, a cijene nekretnina su nekoliko puta manje. Svu potrebnu infrastrukturu (škole, bolnice, trgovine...) imaš u svakom hrvatskom gradu od 15-20-ak tisuća stanovnika pa nadalje, dakle zašto ZG pod svaku cijenu? Najveća prednost home office-a i jest da adresa firme ne diktira adresu na kojoj živiš, zašto tu prednost ne iskoristiti?

Zato što se opet vračamo na djecu, djeca će jedva čekati 18g da pobjegnu od kuće i odu u ZG iz takvog grada ali ako je još neko manje mjesto tipa Pisarovina onda već s 14g idu u đački dom u ZG. S tim da i tamo ako hoćeš nešto novo kupiti cijena ide u oblake.

 Znači planiraš da ti djeca nakon što napune 18 godina ostanu živjeti s vama u stanu u ZG u svojoj dječjoj sobi? Do kada, dok ne napune 40? Ako u mjestu u kojem žive imaju veću kvalitetu života za manje novaca, mogućnost da po potrebi za sat vremena dođu do ZG i mogućnost da i oni jednom rade remote - zašto bi (osim radi studija) trajno otišli i ostali u ZG?  

Nije stan u ZG-u nego kuća u Samoboru, u stan će s 18 ako budu htjele na faks. Ne znam koliko imaš godina ali svim mladima je Zagreb san, tu je sve, more mogućnosti, more događanja. Živio sam u SB-u i imam tamo kuću, na povratak ni ne pomišljam. Uhvati me depresija nakon tri provedena dana tamo a ja sam krkan od 40g. Probao sam par dana radi od tamo, odustao. Djeci je još strašnije, znam kako je meni bilo i večini mojih vršnjaka kojima vrhunac života nije birtija i kladionica.  

5 godina
neaktivan
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...
GUID kaže...
Old Iggy kaže...

Ovo je dosta čest i velik problem, a samo prikazuje vrh ledenog brijega.

Na stranu dio poslova koji ne može biti obavljan od doma, kao i ostali problemi (prostor, net itd.), neorganizacija posla je velik problem. Ja sam prošli tjedan imao skoro unaprijed ugovorenih 30 callova, s tim da je bar pola bilo nepotrebno ili se dalo izvesti kroz dva maila. Imam osjećaj da što si fizički dalje to manje kolege planiraju tvoje vrijeme.

Neka hibridna varijanta bi bila OK, shared desk itd, ali samo home office će biti moguć za samo mali dio ljudi.

 

 Planiranje tvojeg vremena je tvoja dužnost, a ne dužnost tvojih kolega. Sam si kriv ako u kalendaru ostaviš svima vidljiv free time pa ti onda drugi uvale sastanke kad njima paše. Moj kalendar je blokiran najmanje 30 dana unaprijed na način da mi sastanci mogu biti samo kad to meni odgovara. I inače ne vidim kakve to veze ima s time da li radiš u uredu ili od kuće - taj problem ćeš imati neovisno o tome,

Prvo, jako je neprofesionalno praviti se nedostupan.

Drugo, ljudi sad zakazuju sastanke za stvari koje bi se riješile u deset sekundi uživo.

 Ja se ne *pravim* nedostupnim ja *jesam* nedostupan jer radim. Pitanje je kako definiraš "dostupnost". Ja svaki dan blokiram vrijeme u kalendaru kako bi se mogao koncentrirati na posao za koji sam plaćen i kako me u tom vremenu drugi ne bi prekidali. I ostavim dovoljno vremena za sastanke, planirani vremenski slot samo za to. Kao da sam u uredu i zatvorim vrata, apsolutno isto - ako su vrata zatvorena, to znači "ne smetaj ako ne gori", ako gori onda gori i onda može, ali to su iznimke. I online funkcionira identično - ako sam "crven", znači ne prekidaj me osim ako nije jako bitno. U čemu je problem?

 

"Drugo, ljudi sad zakazuju sastanke za stvari koje bi se riješile u deset sekundi uživo." -> i online sastanak može biti 10 sekundi, u čemu je razlika? U tome što je tih 10 sekundi unaprijed dogovoreno umjesto da ti netko ad-hoc uleti u ured kad mu se svidi i prekine te u onome što radiš i tako ti zbog 10 sekundi sj*be koncentraciju za najmanje narednih sat vremena? Da li bi zbog tih 10 sekundi sada svi morali dolaziti u urede i koji problem bi to riješilo?

 

Mi jednako respektiramo free/busy time drugih bez obzira bili oni u sobi pored mene ili na drugom kraju svijeta, razlika je samo u tehnici. U firmi od 100k+ zaposlenika širom svijeta koja je ujedno jedna od najuspješnijih (najuspješnija? nisam siguran, ali definitivno u top 3 najvrijednijih) firmi trenutno na svijetu. Sve funkcionira perfektno.

16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
GUID kaže...
Old Iggy kaže...

Prvo, jako je neprofesionalno praviti se nedostupan.

Drugo, ljudi sad zakazuju sastanke za stvari koje bi se riješile u deset sekundi uživo.

 Ja se ne *pravim* nedostupnim ja *jesam* nedostupan jer radim.

Pitanje je što radiš.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...
GUID kaže...

Ako u mjestu u kojem žive imaju veću kvalitetu života za manje novaca, mogućnost da po potrebi za sat vremena dođu do ZG i mogućnost da i oni jednom rade remote - zašto bi (osim radi studija) trajno otišli i ostali u ZG?  

Imaju li veću kvalitetu života?

Mogućnost za sat vremena biti u ZG? To nije mogućnost, to je patnja.

 To je patnja samo ako svaki dan ideš zbog nečeg u ZG, inače ne vidim u čemu je problem.

 

Da, veću kvalitetu života. U čemu je problem? Ja i moja obitelj živimo u blizini grada duplo većeg i duplo razvijenijeg nego ZG i idemo u taj grad možda 2-3 puta godišnje, ako i toliko, iako mi do tamo treba možda 45min vlakom. Apsolutno sve što mi za svakodnevni život treba imam tu gdje jesam, škole, bolnicu, trgovine, restorane... Imam veliku kuću na rubu šume, nitko mi ne diše za vratom, spavam s otvorenim prozorom i sve to me koštalo koliko i trosobni stan na petom katu u spomenutom gradu. Ne vidim apsolutno nikakvog racionalnog razloga zašto bi se selio u grad. Niti moja djeca, otići će na studij eventualno i to je to. Uopće ne pokazuju interes za životom u gradu, dapače, ne pada im napamet. 

16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
GUID kaže...
Old Iggy kaže...

Imaju li veću kvalitetu života?

Mogućnost za sat vremena biti u ZG? To nije mogućnost, to je patnja.

 To je patnja samo ako svaki dan ideš zbog nečeg u ZG, inače ne vidim u čemu je problem.

 

Da, veću kvalitetu života. U čemu je problem? Ja i moja obitelj živimo u blizini grada duplo većeg i duplo razvijenijeg nego ZG i idemo u taj grad možda 2-3 puta godišnje, ako i toliko, iako mi do tamo treba možda 45min vlakom. Apsolutno sve što mi za svakodnevni život treba imam tu gdje jesam, škole, bolnicu, trgovine, restorane... Imam veliku kuću na rubu šume, nitko mi ne diše za vratom, spavam s otvorenim prozorom i sve to me koštalo koliko i trosobni stan na petom katu u spomenutom gradu. Ne vidim apsolutno nikakvog racionalnog razloga zašto bi se selio u grad. Niti moja djeca, otići će na studij eventualno i to je to. Uopće ne pokazuju interes za životom u gradu, dapače, ne pada im napamet. 

Pa i ide se svaki dan zbog nečeg u ZG.

Škole, aktivnosti, zabave...

To što ti ne vidiš interes očigledno je u suprotnosti s interesom većine.

2 godine
protjeran
offline
Krah digitalnih nomada?

Ljudi su postali mimoze zamisli radiš i teško ti je doći na posao za koji si plaćen da definitivno je bolje bit rob pa biti kuci dežuran od 0 do 24 jer kad radiš od kuće zašto  poslodavcu nebi padalo na pamet u 10 navecer rješavati problem koji je klijentu neodgodiv...  Ta digitalna nomadizacija je u svima bransama normalna stvar ako si odlican u svome poslu i ako imaš dobrog poslodavca koji zna da si teško zamjenjiv a takvih je bez lažne skromnosti 1% ostali misle da su nezamjenjivi a sutra Mumbai call centar uzme posao da ne trepnes jer si preskup poslodavcu... Ostali su već freelanceri i(lli) imaju svoju firmu jer su s godinama nabildali cv sa impresivnom kolekcijom projekata i iskustva... 

Aut inveniam viam aut faciam
Moj PC  
1 1 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Gajotres kaže...
GUID kaže...
Gajotres kaže...
GUID kaže...
prasak kaže...
Slabo se spominje da ako svi rade od doma trebaš doma imati prostor za dva radna mjesta, s opremom, vrlo kvalitetnom internetskom vezom itd. Ako ne mislim zauzimati blagovaonicki ili radni sol u dječjoj sobi (ionako pun dječjih stvari), trebam još desetak m2 prostora. Kako na to nisam računao prije korone, odnosno kao trajno stanje stvari, to znači kupnju novog, većeg stana. U zg uz današnje cijene od 2000€ m2, samo ta razlika prostora bi me došla 20 000 €. Kada I koji poslodavac će mi to platiti?

 Ili prodaš stan u ZG i za iste novce u nekom manjem gradu kupiš kuću od najmanje 150-200m2 i 500m2 okućnice i vjerojatno boljom internet vezom nego što ćeš je dobiti u centru ZG. I još će ti ostati love. Jer ako ne moraš svaki dan na posao u ZG - zašto bi morao živjeti u ZG? Uzmi npr. Sisak ili Karlovac - sat vremena autom od ZG ako ti baš zatreba, a cijene nekretnina su nekoliko puta manje. Svu potrebnu infrastrukturu (škole, bolnice, trgovine...) imaš u svakom hrvatskom gradu od 15-20-ak tisuća stanovnika pa nadalje, dakle zašto ZG pod svaku cijenu? Najveća prednost home office-a i jest da adresa firme ne diktira adresu na kojoj živiš, zašto tu prednost ne iskoristiti?

Zato što se opet vračamo na djecu, djeca će jedva čekati 18g da pobjegnu od kuće i odu u ZG iz takvog grada ali ako je još neko manje mjesto tipa Pisarovina onda već s 14g idu u đački dom u ZG. S tim da i tamo ako hoćeš nešto novo kupiti cijena ide u oblake.

 Znači planiraš da ti djeca nakon što napune 18 godina ostanu živjeti s vama u stanu u ZG u svojoj dječjoj sobi? Do kada, dok ne napune 40? Ako u mjestu u kojem žive imaju veću kvalitetu života za manje novaca, mogućnost da po potrebi za sat vremena dođu do ZG i mogućnost da i oni jednom rade remote - zašto bi (osim radi studija) trajno otišli i ostali u ZG?  

Nije stan u ZG-u nego kuća u Samoboru, u stan će s 18 ako budu htjele na faks. Ne znam koliko imaš godina ali svim mladima je Zagreb san, tu je sve, more mogućnosti, more događanja. Živio sam u SB-u i imam tamo kuću, na povratak ni ne pomišljam. Uhvati me depresija nakon tri provedena dana tamo a ja sam krkan od 40g. Probao sam par dana radi od tamo, odustao. Djeci je još strašnije, znam kako je meni bilo i večini mojih vršnjaka kojima vrhunac života nije birtija i kladionica.  

 

I meni je ZG bio "san" kad sam bio 18. S 24 mi se počeo gaditi, s 28 sam pobjegao iz njega glavom bez obzira i nikad nisam požalio ni sekunde, kao i puno mojih prijatelja i poznanika sličnih godina. Ostali su uglavnom oni koji su morali - radi posla, jer im firme ne daju da rade od kuće i jer im je predaleko i preskupo svaki dan putovoati iz periferije u grad. Dakle to je prolazna faza. I inače pitanje kokoši i jajeta - periferija propada jer iz nje svi koji nešto vrijede zbog posla odlaze u ZG. Kada bi posao mogli obavljati i bez seljenja u ZG, vrlo vjerojatno bi ih se većina ponovno vratila na periferiju, posebno kad dosegnu određenu točku u život (djeca...) kada je prostor i mir važiniji od toga da u krugu od 50m od stana imaš 70 različitih kafića i trgovina. To bi automatski podiglo i kvalitetu života na periferiji, više bi novca ostajalo tamo, bilo bi više kvalitetnih ljudi i samim time više svega. 

5 godina
neaktivan
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...
GUID kaže...
Old Iggy kaže...

Imaju li veću kvalitetu života?

Mogućnost za sat vremena biti u ZG? To nije mogućnost, to je patnja.

 To je patnja samo ako svaki dan ideš zbog nečeg u ZG, inače ne vidim u čemu je problem.

 

Da, veću kvalitetu života. U čemu je problem? Ja i moja obitelj živimo u blizini grada duplo većeg i duplo razvijenijeg nego ZG i idemo u taj grad možda 2-3 puta godišnje, ako i toliko, iako mi do tamo treba možda 45min vlakom. Apsolutno sve što mi za svakodnevni život treba imam tu gdje jesam, škole, bolnicu, trgovine, restorane... Imam veliku kuću na rubu šume, nitko mi ne diše za vratom, spavam s otvorenim prozorom i sve to me koštalo koliko i trosobni stan na petom katu u spomenutom gradu. Ne vidim apsolutno nikakvog racionalnog razloga zašto bi se selio u grad. Niti moja djeca, otići će na studij eventualno i to je to. Uopće ne pokazuju interes za životom u gradu, dapače, ne pada im napamet. 

Pa i ide se svaki dan zbog nečeg u ZG.

Škole, aktivnosti, zabave...

To što ti ne vidiš interes očigledno je u suprotnosti s interesom većine.

 Interesantno, ne znam doslovce nikoga tko svaki dan ide u ZG zbog nečeg drugog osim posla.

16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
GUID kaže...
Old Iggy kaže...

Pa i ide se svaki dan zbog nečeg u ZG.

Škole, aktivnosti, zabave...

To što ti ne vidiš interes očigledno je u suprotnosti s interesom većine.

 Interesantno, ne znam doslovce nikoga tko svaki dan ide u ZG zbog nečeg drugog osim posla.

I škole. I aktivnosti. I zabave. I tako...

To i je razlog masovne migracije u gradove, ne na sela koja traje već stoljećima.

 

5 godina
neaktivan
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Black_Beard kaže...

Ljudi su postali mimoze zamisli radiš i teško ti je doći na posao za koji si plaćen da definitivno je bolje bit rob pa biti kuci dežuran od 0 do 24 jer kad radiš od kuće zašto  poslodavcu nebi padalo na pamet u 10 navecer rješavati problem koji je klijentu neodgodiv...  Ta digitalna nomadizacija je u svima bransama normalna stvar ako si odlican u svome poslu i ako imaš dobrog poslodavca koji zna da si teško zamjenjiv a takvih je bez lažne skromnosti 1% ostali misle da su nezamjenjivi a sutra Mumbai call centar uzme posao da ne trepnes jer si preskup poslodavcu... Ostali su već freelanceri i(lli) imaju svoju firmu jer su s godinama nabildali cv sa impresivnom kolekcijom projekata i iskustva... 

 Ako si preskup poslodavcu i ako te može zamijeniti s nekim iz Indije, on će to učiniti pa makar spavao i živio u uredu. I obratno, ako si nezamjenjiv, nema veze gdje fizički sjediš. 

15 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
GUID kaže... 

 Ako si preskup poslodavcu i ako te može zamijeniti s nekim iz Indije, on će to učiniti pa makar spavao i živio u uredu. I obratno, ako si nezamjenjiv, nema veze gdje fizički sjediš. 

Takva osoba ne postoji posebno u IT-u, ako misliš da si nezamjenjiv onda živiš u laži i zabludi. Znam dovoljno takvih ljudi koji su pokušali ucjeniti čak i cijelih odjela, samo bi ih zatvorili. Old Iggy čak vjerojatno ima i više primjera nego ja po tom pitanju.

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.7.2021 14:23 (Gajotres).
2 godine
protjeran
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
GUID kaže...
Gajotres kaže...
GUID kaže...
Gajotres kaže...
GUID kaže...
prasak kaže...
Slabo se spominje da ako svi rade od doma trebaš doma imati prostor za dva radna mjesta, s opremom, vrlo kvalitetnom internetskom vezom itd. Ako ne mislim zauzimati blagovaonicki ili radni sol u dječjoj sobi (ionako pun dječjih stvari), trebam još desetak m2 prostora. Kako na to nisam računao prije korone, odnosno kao trajno stanje stvari, to znači kupnju novog, većeg stana. U zg uz današnje cijene od 2000€ m2, samo ta razlika prostora bi me došla 20 000 €. Kada I koji poslodavac će mi to platiti?

 Ili prodaš stan u ZG i za iste novce u nekom manjem gradu kupiš kuću od najmanje 150-200m2 i 500m2 okućnice i vjerojatno boljom internet vezom nego što ćeš je dobiti u centru ZG. I još će ti ostati love. Jer ako ne moraš svaki dan na posao u ZG - zašto bi morao živjeti u ZG? Uzmi npr. Sisak ili Karlovac - sat vremena autom od ZG ako ti baš zatreba, a cijene nekretnina su nekoliko puta manje. Svu potrebnu infrastrukturu (škole, bolnice, trgovine...) imaš u svakom hrvatskom gradu od 15-20-ak tisuća stanovnika pa nadalje, dakle zašto ZG pod svaku cijenu? Najveća prednost home office-a i jest da adresa firme ne diktira adresu na kojoj živiš, zašto tu prednost ne iskoristiti?

Zato što se opet vračamo na djecu, djeca će jedva čekati 18g da pobjegnu od kuće i odu u ZG iz takvog grada ali ako je još neko manje mjesto tipa Pisarovina onda već s 14g idu u đački dom u ZG. S tim da i tamo ako hoćeš nešto novo kupiti cijena ide u oblake.

 Znači planiraš da ti djeca nakon što napune 18 godina ostanu živjeti s vama u stanu u ZG u svojoj dječjoj sobi? Do kada, dok ne napune 40? Ako u mjestu u kojem žive imaju veću kvalitetu života za manje novaca, mogućnost da po potrebi za sat vremena dođu do ZG i mogućnost da i oni jednom rade remote - zašto bi (osim radi studija) trajno otišli i ostali u ZG?  

Nije stan u ZG-u nego kuća u Samoboru, u stan će s 18 ako budu htjele na faks. Ne znam koliko imaš godina ali svim mladima je Zagreb san, tu je sve, more mogućnosti, more događanja. Živio sam u SB-u i imam tamo kuću, na povratak ni ne pomišljam. Uhvati me depresija nakon tri provedena dana tamo a ja sam krkan od 40g. Probao sam par dana radi od tamo, odustao. Djeci je još strašnije, znam kako je meni bilo i večini mojih vršnjaka kojima vrhunac života nije birtija i kladionica.  

 

I meni je ZG bio "san" kad sam bio 18. S 24 mi se počeo gaditi, s 28 sam pobjegao iz njega glavom bez obzira i nikad nisam požalio ni sekunde, kao i puno mojih prijatelja i poznanika sličnih godina. Ostali su uglavnom oni koji su morali - radi posla, jer im firme ne daju da rade od kuće i jer im je predaleko i preskupo svaki dan putovoati iz periferije u grad. Dakle to je prolazna faza. I inače pitanje kokoši i jajeta - periferija propada jer iz nje svi koji nešto vrijede zbog posla odlaze u ZG. Kada bi posao mogli obavljati i bez seljenja u ZG, vrlo vjerojatno bi ih se većina ponovno vratila na periferiju, posebno kad dosegnu određenu točku u život (djeca...) kada je prostor i mir važiniji od toga da u krugu od 50m od stana imaš 70 različitih kafića i trgovina. To bi automatski podiglo i kvalitetu života na periferiji, više bi novca ostajalo tamo, bilo bi više kvalitetnih ljudi i samim time više svega. 

 Nažalost to je nemoguće jer jednostavno sve je u zagrebu država je gore centralizirana nego za vrijeme juge... Zato i je najveći opseg ljudi robe i prometa i zato sve ostalo propada jer svi koji nešto valjaju a da nisu konobari kuhari vozači moraju ic gore jer su šanse za posao su mnogo vece nego bilo gdje... 

Aut inveniam viam aut faciam
16 godina
offline
Krah digitalnih nomada?

puno je tu faktora, u dublinu npr cijeli juzni dio sireg centra (docklands i oko grand canala) je krcat psolovnim prostora Big Techa, kao i hrpa prostora u izgradnji..

o san franciscu i seattle-u kao najgorim lokacijima na svijetu za ikakvo zemljiste, da ne pricam..

hrpa gradjevinskih firmi (a i politicara) tu ima vested interes da firme vrate ljude u urede, jer inace gube milijune/miljarde u investicijama, a posto ionako njeguju porezne olaksice i dogovore ispod stola, lako je i ovakve odluke provesti na silu.

s druge strane, ponekad baciti pogled na kolegice iz brazila ili venezuele.. nema tog home offica koji to moze nadoknadit :)

gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.7.2021 14:31 (nixass).
Moj PC  
5 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...
GUID kaže...
Old Iggy kaže...

Ovo je dosta čest i velik problem, a samo prikazuje vrh ledenog brijega.

Na stranu dio poslova koji ne može biti obavljan od doma, kao i ostali problemi (prostor, net itd.), neorganizacija posla je velik problem. Ja sam prošli tjedan imao skoro unaprijed ugovorenih 30 callova, s tim da je bar pola bilo nepotrebno ili se dalo izvesti kroz dva maila. Imam osjećaj da što si fizički dalje to manje kolege planiraju tvoje vrijeme.

Neka hibridna varijanta bi bila OK, shared desk itd, ali samo home office će biti moguć za samo mali dio ljudi.

 

 Planiranje tvojeg vremena je tvoja dužnost, a ne dužnost tvojih kolega. Sam si kriv ako u kalendaru ostaviš svima vidljiv free time pa ti onda drugi uvale sastanke kad njima paše. Moj kalendar je blokiran najmanje 30 dana unaprijed na način da mi sastanci mogu biti samo kad to meni odgovara. I inače ne vidim kakve to veze ima s time da li radiš u uredu ili od kuće - taj problem ćeš imati neovisno o tome,

Prvo, jako je neprofesionalno praviti se nedostupan.

Drugo, ljudi sad zakazuju sastanke za stvari koje bi se riješile u deset sekundi uživo.

 

Kako to misliš praviti se nedostupan? 

Ne kužim ekipu kojoj je konstantno svejedno kad će na sastanak, kad će nešto napraviti i koji te pingaju svakih pet minuta kako im se sprdne.

 

Organizacija, vlastita organizacija ili vlastiti neuspjeh. Ok je i mentoriranje, ali tu prije svega treba biti vlastiti trud, zalaganje i želja da se nešto nauči.

Moj kalendar je također popunjen. Postoje blokovi kada sam slobodan za sastanke, kada za support QC-u i sl. Postoji i vrijeme za DSM kada je prilika da se izjasne svi kojima treba pomoć.

 

To što nisam available 24/7 da budem nekom dadilja ne znači pravljenje nedostupnim, već upravljanje vlastitim vremenom kako bi mogao odraditi ono za što sam plaćen.

 

 

U konačnici, ovo su ionako flejm teme, tko može i tko je sposoban radit će online kao i do sada, po mogućnosti za nekog stranca.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.7.2021 14:41 (WORA).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...
GUID kaže...
Old Iggy kaže...

Pa i ide se svaki dan zbog nečeg u ZG.

Škole, aktivnosti, zabave...

To što ti ne vidiš interes očigledno je u suprotnosti s interesom većine.

 Interesantno, ne znam doslovce nikoga tko svaki dan ide u ZG zbog nečeg drugog osim posla.

I škole. I aktivnosti. I zabave. I tako...

To i je razlog masovne migracije u gradove, ne na sela koja traje već stoljećima.

 

 Odrastao sam "na periferiji", 50ak km od ZG, imao sam škole, aktivnosti, zabave i sve ostalo. Tako je i danas u tom gradu, zapravo puno bolje nego je bilo kad sam ja bio u godinama kad mi je to bilo bitno. Jedino čega je tada u tom gradu bilo, a danas nema, je posao - vlakovi i ceste su svako jutro i popodne prepuni ljudi koji putuju u ZG i nazad - zbog posla ili studiranja i samo zbog toga. Neki su se i odselili jer im svakodnevno putovanje bilo prenaporno i preskupo. Doslovce još nikad nisam čuo za nekog tko se odselio jer mu je nedostajalo aktivnosti i zabave. Ili možda sugeriraš da u Osijeku, Zadru, Sisku, Karlovcu, Rijeci, ... nema aktivnosti i zabave? Nema posla i eventualno fakulteta, to je to. Od moje generacije koja je studirala u ZG nas >80% smo nakon studija i eventualno nekog prvog posla ponovno napustili ZG. Od nas četrdesetak iz moje direktne generacije koja je studirala u ZG devedesetih, u ZG danas živi njih možda desetak, ostali su odselili negdje drugdje. 

 

Razlog masovne migracije iz sela u gradove nije nedostatak "zabave i aktivnosti", nego nedostatak posla i samim time novaca. I tu sad dolazi rad od kuće. Ne vidim zašto netko tko radi u IT-u, živi u Osijeku, Zadru, Sisku, Karlovcu ili Rijeci i ne treba redovni fizički pristup nekom specijalnom hardveru lociranom u ZG ne bi mogao raditi od kuće za firmu sa sjedištem u ZG? I svoj zarađeni novac umjesto na stanarinu u ZG ostaviti u Osijeku, Zadru, Sisku, Karlovcu, Rijeci i time indirektno utjecati na povećanje kvalitete života u tim gradovima? Ako mnogi ljudi iz tih gradova već godinama rade za firme u USA, Irskoj, Njemačkoj, zašto ne bi mogli za firmu iz ZG? Naravno, uvijek će biti onih kojima zaista "nedostaje" razina zabave i aktivnosti u ZG, ali takvih je vrlo malo, posebno kad čovjek pređe 30-tu i kad mu haligali po birtijama više nije prvi prioritet.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Gajotres kaže...
GUID kaže... 

 Ako si preskup poslodavcu i ako te može zamijeniti s nekim iz Indije, on će to učiniti pa makar spavao i živio u uredu. I obratno, ako si nezamjenjiv, nema veze gdje fizički sjediš. 

Takva osoba ne postoji posebno u IT-u, ako misliš da si nezamjenjiv onda živiš u laži i zabludi. Znam dovoljno takvih ljudi koji su pokušali ucjeniti čak i cijelih odjela, samo bi ih zatvorili. Old Iggy čak vjerojatno ima i više primjera nego ja po tom pitanju.

Mislio sam na nezamjenjiv od strane nekog iz Indije, ne nezamijenjiv uopće. 

5 godina
neaktivan
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Black_Beard kaže...
GUID kaže...
Gajotres kaže...
GUID kaže...
Gajotres kaže...
GUID kaže...
prasak kaže...
Slabo se spominje da ako svi rade od doma trebaš doma imati prostor za dva radna mjesta, s opremom, vrlo kvalitetnom internetskom vezom itd. Ako ne mislim zauzimati blagovaonicki ili radni sol u dječjoj sobi (ionako pun dječjih stvari), trebam još desetak m2 prostora. Kako na to nisam računao prije korone, odnosno kao trajno stanje stvari, to znači kupnju novog, većeg stana. U zg uz današnje cijene od 2000€ m2, samo ta razlika prostora bi me došla 20 000 €. Kada I koji poslodavac će mi to platiti?

 Ili prodaš stan u ZG i za iste novce u nekom manjem gradu kupiš kuću od najmanje 150-200m2 i 500m2 okućnice i vjerojatno boljom internet vezom nego što ćeš je dobiti u centru ZG. I još će ti ostati love. Jer ako ne moraš svaki dan na posao u ZG - zašto bi morao živjeti u ZG? Uzmi npr. Sisak ili Karlovac - sat vremena autom od ZG ako ti baš zatreba, a cijene nekretnina su nekoliko puta manje. Svu potrebnu infrastrukturu (škole, bolnice, trgovine...) imaš u svakom hrvatskom gradu od 15-20-ak tisuća stanovnika pa nadalje, dakle zašto ZG pod svaku cijenu? Najveća prednost home office-a i jest da adresa firme ne diktira adresu na kojoj živiš, zašto tu prednost ne iskoristiti?

Zato što se opet vračamo na djecu, djeca će jedva čekati 18g da pobjegnu od kuće i odu u ZG iz takvog grada ali ako je još neko manje mjesto tipa Pisarovina onda već s 14g idu u đački dom u ZG. S tim da i tamo ako hoćeš nešto novo kupiti cijena ide u oblake.

 Znači planiraš da ti djeca nakon što napune 18 godina ostanu živjeti s vama u stanu u ZG u svojoj dječjoj sobi? Do kada, dok ne napune 40? Ako u mjestu u kojem žive imaju veću kvalitetu života za manje novaca, mogućnost da po potrebi za sat vremena dođu do ZG i mogućnost da i oni jednom rade remote - zašto bi (osim radi studija) trajno otišli i ostali u ZG?  

Nije stan u ZG-u nego kuća u Samoboru, u stan će s 18 ako budu htjele na faks. Ne znam koliko imaš godina ali svim mladima je Zagreb san, tu je sve, more mogućnosti, more događanja. Živio sam u SB-u i imam tamo kuću, na povratak ni ne pomišljam. Uhvati me depresija nakon tri provedena dana tamo a ja sam krkan od 40g. Probao sam par dana radi od tamo, odustao. Djeci je još strašnije, znam kako je meni bilo i večini mojih vršnjaka kojima vrhunac života nije birtija i kladionica.  

 

I meni je ZG bio "san" kad sam bio 18. S 24 mi se počeo gaditi, s 28 sam pobjegao iz njega glavom bez obzira i nikad nisam požalio ni sekunde, kao i puno mojih prijatelja i poznanika sličnih godina. Ostali su uglavnom oni koji su morali - radi posla, jer im firme ne daju da rade od kuće i jer im je predaleko i preskupo svaki dan putovoati iz periferije u grad. Dakle to je prolazna faza. I inače pitanje kokoši i jajeta - periferija propada jer iz nje svi koji nešto vrijede zbog posla odlaze u ZG. Kada bi posao mogli obavljati i bez seljenja u ZG, vrlo vjerojatno bi ih se većina ponovno vratila na periferiju, posebno kad dosegnu određenu točku u život (djeca...) kada je prostor i mir važiniji od toga da u krugu od 50m od stana imaš 70 različitih kafića i trgovina. To bi automatski podiglo i kvalitetu života na periferiji, više bi novca ostajalo tamo, bilo bi više kvalitetnih ljudi i samim time više svega. 

 Nažalost to je nemoguće jer jednostavno sve je u zagrebu država je gore centralizirana nego za vrijeme juge... Zato i je najveći opseg ljudi robe i prometa i zato sve ostalo propada jer svi koji nešto valjaju a da nisu konobari kuhari vozači moraju ic gore jer su šanse za posao su mnogo vece nego bilo gdje... 

 To stoji, državna uprava je definitivno problem, ali i to samo zato što se velik dio posla i dan danas obavlja analogno, preko papira. Tehnički nema razloga zašto velik dio državnih službenika svoj posao ne bi mogli obavljati i od kuće uz preduvjet da je poslovanje digitalizirano. To je problem kojeg tako i tako treba riješiti, rad od kuće je samo jedan od 1000 benefita koje bi to donijelo.

16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
WORA kaže...
Old Iggy kaže...
Prvo, jako je neprofesionalno praviti se nedostupan.

Drugo, ljudi sad zakazuju sastanke za stvari koje bi se riješile u deset sekundi uživo.

 

Kako to misliš praviti se nedostupan? 

Ne kužim ekipu kojoj je konstantno svejedno kad će na sastanak, kad će nešto napraviti i koji te pingaju svakih pet minuta kako im se sprdne.

 

Organizacija, vlastita organizacija ili vlastiti neuspjeh.


 

Sretno s tim kad radiš na više projekata kod više korisnika, s više timova (a ako su još timovi izvana, posebno).

Ne možeš reći "javljam se samo ujutro".

GUID kaže...
Old Iggy kaže...

I škole. I aktivnosti. I zabave. I tako...

To i je razlog masovne migracije u gradove, ne na sela koja traje već stoljećima.

 

 Odrastao sam "na periferiji", 50ak km od ZG, imao sam škole, aktivnosti, zabave i sve ostalo.

Bez brige, nisi jedini koji je odrastao van većih gradova.

Znam zašto kažem da nema. Dapače, nekih aktivnosti ima u samo par veći gradova (npr. osnovna baletna škola u ZG, RI, ST, DU), a o zabavi da ne govorimo.

A sad ti malu pusti, recimo, na takve aktivnosti 50 km udaljen, mi smo po ZG raubali 2 auta kontinuirano, u većini RH ne bi mogle uopće ići na to.

O kontaktima s rodbinom, prijateljima itd. da ne govorim...

5 godina
neaktivan
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...
WORA kaže...
Old Iggy kaže...
Prvo, jako je neprofesionalno praviti se nedostupan.

Drugo, ljudi sad zakazuju sastanke za stvari koje bi se riješile u deset sekundi uživo.

 

Kako to misliš praviti se nedostupan? 

Ne kužim ekipu kojoj je konstantno svejedno kad će na sastanak, kad će nešto napraviti i koji te pingaju svakih pet minuta kako im se sprdne.

 

Organizacija, vlastita organizacija ili vlastiti neuspjeh.


 

Sretno s tim kad radiš na više projekata kod više korisnika, s više timova (a ako su još timovi izvana, posebno).

Ne možeš reći "javljam se samo ujutro".

GUID kaže...
Old Iggy kaže...

I škole. I aktivnosti. I zabave. I tako...

To i je razlog masovne migracije u gradove, ne na sela koja traje već stoljećima.

 

 Odrastao sam "na periferiji", 50ak km od ZG, imao sam škole, aktivnosti, zabave i sve ostalo.

Bez brige, nisi jedini koji je odrastao van većih gradova.

Znam zašto kažem da nema. Dapače, nekih aktivnosti ima u samo par veći gradova (npr. osnovna baletna škola u ZG, RI, ST, DU), a o zabavi da ne govorimo.

A sad ti malu pusti, recimo, na takve aktivnosti 50 km udaljen, mi smo po ZG raubali 2 auta kontinuirano, u većini RH ne bi mogle uopće ići na to.

O kontaktima s rodbinom, prijateljima itd. da ne govorim...

Ne vidim kako bi kaos koji proizlazi iz multitaskinga bio manje bolan ako umjesto od kuće radiš u uredu, jer to je ovdje tema. Ne vidim zašto bi online sastanci bili generalno manje produktivni od sastanaka licem u lice u istoj prostoriji koju neki još zovu "posao"? Ne govorim o specijalnim situacijama koje se dešavaju jednom godišnje, nego o day to day poslu. Možeš li navesti nekoliko konkretnih primjera gdje si neki konkretan problem uspio uz fizičku nazočnost u uredu riješiti za gorespomenutih "10 sekundi", a čije bi rješavanje putem online meetinga bilo nemoguće ili puno teže/dulje, naravno uz pretpostavku da ti na raspolaganju stoje sve blagodati moderne tehnologije? Malo mi je teško pratiti taj mindset, obzirom da već 14 godina uspješno radim gotovo isključivo remote za najveće i najuspješnije firme na svijetu. Nemam doduše ambicija biti CEO, ali i ovako sam dogurao dovoljno daleko da mi apsolutno ništa ne fali.

 

Što se baleta tiče - ha gledaj, ako spadaš u onih 0,01% populacije koja se aktivno bavi baletom, onda ćeš morati u jedan od tih gradova koje si nabrojao (koliko vidim i Čakovec to ima), ali opet ne nužno u ZG. Ja da živim u HR i da mogu raditi od doma i da mi treba škola baleta, svakako bih za život prije odabrao bilo koji od tih drugih gradova nego Zagreb, tim prije što u ZG nemam niti rodbine, niti prijatelja, niti bilo čega drugog što bi me za njega stalno vezalo. Na koji to konkretno oblik zabave misliš kojeg redovno koristiš i koji postoji samo u ZG i zbog kojeg se definitivno isplati preseliti u isti iz nekog drugog grada? I kakve to ima veze s radom od kuće? I u Zagrebu možeš raditi od kuće. 

 

Da se vratimo na temu: rad od kuće znači da imaš slobodu izbora gdje ćeš živjeti, neovisno o tome gdje je registrirana firma za koju radiš. To je sve. Tko želi neka to iskoristi, tko ne želi ili iz nekih drugih subjektivnih ili objektivnih razloga ne može, neka i dalje bude tamo gdje mu je firma i neka i dalje ide svaki dan na posao, who cares. Kao što rekoh, ja živim u blizini jednog europskog velegrada (u kojem mi je poslodavac) i prije 12 godina kad sam kupovao nekretninu bila je opcija za iste pare ili 4 sobni stan od stotinjak kvadrata u tom gradu, ili nova kuća od 250m2 sa okućnicom na rubu šume, nekih sat vremena vožnje van grada u mjestu od nekih 10.000 stanovnika, osnovnom školom, gimnazijom, bazenom, svim trgovinama za dnevne potrebe, tri apoteke, 4-5 restorana, nogometnim stadionom, bolnicom i klizalištem na 7km udaljenosti, nekoliko autoservisa, tada 30Mbps kabelskim internetom (danas 1Gbps down i 50Mpps up) itd. Nismo se ni sekunde dvoumili što ćemo. Ok, na koncert ili u kazalište se moram voziti sat vremena, so what. 

4 godine
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
Old Iggy kaže...
ned kaže...
Osobno mislim da bi idealno bilo da mogu raditi remote jer zapravo i kad sam u firmi radim remote. Posao je takav da je isto gdje sjedim. U ovoj godini uložio sam mnogo u svoj radni prostor od kuće a još nisam završio. U principu sam mnogo učinkovitiji od kuće. Za svaki dan imam plan rada, dio se odnosi tzv dnevne rutine, pregled logova, alerta. Drugi dio predstavlja pisanje dnevnih izvještaja, zapravo analiza prvog. Dio dana je obavezna obuka korisnika. Izgleda jednostavno ali pokrivam sedam accounta i dan je ispunjen. Zašto je bolje od kuće? Nema praznog hoda uzrokovanog dosadnim susjedima. Pauzu koristim mnogo efikasnije i jeftinije. Ne gubim 90 minuta u vožnji. Provodim više vremena sa obitelji.

Ako u firmi radiš remote, onda ti je svejedno, ali...

Ne znam koliko te smetaju žena / djeca, imaš radni prostor, imaš "dosadne susjede", gubiš 90 minuta na vožnju...

To je sve specifično za tebe, ne za mnoge druge.

 Kod mene netko stalno buši, ruši zidove, "adaptira"... To je u jednom trenutku postalo stvarno naporno i stalno se čulo u video pozivima, pa sam se počeo ispričavati svima s kojima sam bio u video pozivu. Ljudi su bili doma i onda su se odjednom bacili na preuređivanje stanova i nije ih bilo briga za susjede. Uostalom, nikada ih nije briga za susjede.

 

Ne razumijem zašto jednostavno ne kupe kuću, pa neka rade što ih je volja.

16 godina
offline
Re: Krah digitalnih nomada?
GUID kaže...
Old Iggy kaže...

Sretno s tim kad radiš na više projekata kod više korisnika, s više timova (a ako su još timovi izvana, posebno).

Ne možeš reći "javljam se samo ujutro".

Bez brige, nisi jedini koji je odrastao van većih gradova.

Znam zašto kažem da nema. Dapače, nekih aktivnosti ima u samo par veći gradova (npr. osnovna baletna škola u ZG, RI, ST, DU), a o zabavi da ne govorimo.

A sad ti malu pusti, recimo, na takve aktivnosti 50 km udaljen, mi smo po ZG raubali 2 auta kontinuirano, u većini RH ne bi mogle uopće ići na to.

O kontaktima s rodbinom, prijateljima itd. da ne govorim...

Ne vidim kako bi kaos koji proizlazi iz multitaskinga bio manje bolan ako umjesto od kuće radiš u uredu, jer to je ovdje tema. Ne vidim zašto bi online sastanci bili generalno manje produktivni od sastanaka licem u lice u istoj prostoriji koju neki još zovu "posao"? Ne govorim o specijalnim situacijama koje se dešavaju jednom godišnje, nego o day to day poslu. Možeš li navesti nekoliko konkretnih primjera gdje si neki konkretan problem uspio uz fizičku nazočnost u uredu riješiti za gorespomenutih "10 sekundi", a čije bi rješavanje putem online meetinga bilo nemoguće ili puno teže/dulje, naravno uz pretpostavku da ti na raspolaganju stoje sve blagodati moderne tehnologije? Malo mi je teško pratiti taj mindset, obzirom da već 14 godina uspješno radim gotovo isključivo remote za najveće i najuspješnije firme na svijetu. Nemam doduše ambicija biti CEO, ali i ovako sam dogurao dovoljno daleko da mi apsolutno ništa ne fali.

 

Što se baleta tiče - ha gledaj, ako spadaš u onih 0,01% populacije koja se aktivno bavi baletom, onda ćeš morati u jedan od tih gradova koje si nabrojao (koliko vidim i Čakovec to ima), ali opet ne nužno u ZG. Ja da živim u HR i da mogu raditi od doma i da mi treba škola baleta, svakako bih za život prije odabrao bilo koji od tih drugih gradova nego Zagreb, tim prije što u ZG nemam niti rodbine, niti prijatelja, niti bilo čega drugog što bi me za njega stalno vezalo. Na koji to konkretno oblik zabave misliš kojeg redovno koristiš i koji postoji samo u ZG i zbog kojeg se definitivno isplati preseliti u isti iz nekog drugog grada? I kakve to ima veze s radom od kuće? I u Zagrebu možeš raditi od kuće. 

 

Da se vratimo na temu: rad od kuće znači da imaš slobodu izbora gdje ćeš živjeti, neovisno o tome gdje je registrirana firma za koju radiš. To je sve. Tko želi neka to iskoristi, tko ne želi ili iz nekih drugih subjektivnih ili objektivnih razloga ne može, neka i dalje bude tamo gdje mu je firma i neka i dalje ide svaki dan na posao, who cares. Kao što rekoh, ja živim u blizini jednog europskog velegrada (u kojem mi je poslodavac) i prije 12 godina kad sam kupovao nekretninu bila je opcija za iste pare ili 4 sobni stan od stotinjak kvadrata u tom gradu, ili nova kuća od 250m2 sa okućnicom na rubu šume, nekih sat vremena vožnje van grada u mjestu od nekih 10.000 stanovnika, osnovnom školom, gimnazijom, bazenom, svim trgovinama za dnevne potrebe, tri apoteke, 4-5 restorana, nogometnim stadionom, bolnicom i klizalištem na 7km udaljenosti, nekoliko autoservisa, tada 30Mbps kabelskim internetom (danas 1Gbps down i 50Mpps up) itd. Nismo se ni sekunde dvoumili što ćemo. Ok, na koncert ili u kazalište se moram voziti sat vremena, so what. 

Meni je day-to-day rutina rad na trenutno osam projekata od CEE prko Bliskog istoka do Južne Afrike. Timovi iz HR, CEE, MEA, Indija, SAD.

Samo u RH mi je nekad dovoljno imati ekipu u sobi da slučaju call, interaktivno sudjeluju u pozadini, nekad dignu ruku ili proslijede info u sekundi.

Remote - imam call s korisnikom, tad s njima, pa opet s korisnikom i tako i do u par iteracija (iako nekad imamo callove u paraleli, npr.). O jednostavnijem brainstormingu do običnih tračeva da ne govorim.

 

Balet je samo jedan od primjera. To je samo jedna od aktivnosti koju su mi djeca imala zadnjih 10+ godina. Zagreb nema konkurencije u RH, jedina varijanta je neki veći grad vani.

Ženi mi je pak Zagreb ili nigdje (u RH), što se posla tiče.

 

Rad od kuće za neke je dobar. Ja sam više sklon hibridnom. Nekad stvarno moram u ured da se maknem od doma, nekad mogu u kuću na moru, vikendicu itd., ali za puni komfor Zagreb nema opciju.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice