Na Kosovu već zaplijenjene stotine uređaja za ruda

poruka: 70
|
čitano: 14.872
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Na Kosovu već zaplijenjene stotine uređaja za ruda".
8 godina
offline
Re: Na Kosovu već zaplijenjene stotine uređaja za
mzopg kaže...

Što onda sa ekipom koja radi od doma zbog korone? Svi su u prekršaju. 

Što sa razno raznim freelancerima...

Da, jedan laptop koji troši 65-75W je usporediv sa rig-om od 2kw. Žarulja sa žarnom niti u podrumu (100W) je veći problem od prosječnog laptopa. Jesi našao usporedbu

 

Cijeli moj "ured" troši sada oko 150W (laptop i "čak" 2 monitora, baš se razbacujem sa strujom).

mzopg kaže...
Isto tako treba razlikovati male rudare koji troše 500W ili kilowatt dva i one koji imaju cijelo postrojenje i troše na desetke ili stotine kilowata. Takvi i ne mogu dobiti od elektre priključak za obračunsku snagu za domaćinstvo, što znači da ili kradu struju ili su našli nekakvu drugu rupu u sistemu, i da, takvi trebaju registrirati tvrtku, prijaviti dobit i platiti porez.

1.5kW na rudarenje + 1.5kW klima + 1kW šparet + 1kW bojler. Kućni priključak (monofazni) je 4.6 kW. Izbaci uljeza.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Na Kosovu već zaplijenjene stotine uređaja za
Nuclear_Phoenix kaže...
mzopg kaže...

Što onda sa ekipom koja radi od doma zbog korone? Svi su u prekršaju. 

Što sa razno raznim freelancerima...

Da, jedan laptop koji troši 65-75W je usporediv sa rig-om od 2kw. Žarulja sa žarnom niti u podrumu (100W) je veći problem od prosječnog laptopa. Jesi našao usporedbu

 

Cijeli moj "ured" troši sada oko 150W (laptop i "čak" 2 monitora, baš se razbacujem sa strujom).

mzopg kaže...
Isto tako treba razlikovati male rudare koji troše 500W ili kilowatt dva i one koji imaju cijelo postrojenje i troše na desetke ili stotine kilowata. Takvi i ne mogu dobiti od elektre priključak za obračunsku snagu za domaćinstvo, što znači da ili kradu struju ili su našli nekakvu drugu rupu u sistemu, i da, takvi trebaju registrirati tvrtku, prijaviti dobit i platiti porez.

1.5kW na rudarenje + 1.5kW klima + 1kW šparet + 1kW bojler. Kućni priključak (monofazni) je 4.6 kW. Izbaci uljeza.

Kolega je stavio tekst zakona, a on kaže:

članak 38., koji se odnosi na Razvrstavanje obračunskih mjernih mjesta krajnjih kupaca ili kupaca s proizvodnim postrojenjem u kategorije stoji da: "U kategoriju kućanstvo pripada obračunsko mjerno mjesto krajnjeg kupca ili kupca s proizvodnim postrojenjem koji kupuje električnu energiju za vlastitu potrošnju u kućanstvu, isključujući komercijalne ili profesionalne djelatnosti."

 

Ne vidim da je definirana potrošnja, tako da je zakonski gledano sasvim svejedno je li to 10W ili 10kW. Znači da si i ti u prekršaju sa svojih 75W jednako kao i netko sa 1.5kW rigom. Striktno gledajući zakon.

Naravno da je to besmisleno i da nitko to neće kontrolirati i kažnjavati, ali eto tako piše.

 

To što tvoj ured troši 100W je tvoje osobno iskustvo, a ne generalno pravilo. Poznanik ima doma 3D editing studio, njegova oprema sigurno ne troši 75W, već daleko više. Freelanceri nisu samo djelatnosti i ljudi koji rade isključivo na računalima.

 

Cijela rasprava je besmislena, ako si doma dobio 6kW priključak onda si elektri platio taj priključak i obračunsku snagu, a ako oni nisu u stanju isporučiti to što prodaju znači da oversellaju svoje usluge i to nema veze sa rudarima.

Bilo bi bolje da se pozabave sa silnim gubicima i krađama el. energije, a ne da sad raspravljamo o ljudima koji uredno plaćaju potrošenu energiju.

 

1.5kW na rudarenje ljudima pomaže da plate 1.5kW klime, 1kW špareta i 1kW bojlera, ali ne, treba im i to oduzeti, oporezovati i napraviti ih još siromašnijima jer eto imamo *ebački standard.

8 godina
offline
Re: Na Kosovu već zaplijenjene stotine uređaja za

Ako ćemo o tehnikalijama, rad od kuće nije komercijalna djelatnost.

 

https://www.hup.hr/uspjeh-hup-a-fleksibilizacija-rada-od-kuce-za-poslodavce-i-radnike.aspx

15 godina
offline
Re: Na Kosovu već zaplijenjene stotine uređaja za
mzopg kaže...

1.5kW na rudarenje ljudima pomaže da plate 1.5kW klime, 1kW špareta i 1kW bojlera, ali ne, treba im i to oduzeti, oporezovati i napraviti ih još siromašnijima jer eto imamo *ebački standard.

Nitko ne priča o 1.5kW.

Sve je uređeno zakonom već, otkrivaš toplu vodu i brineš se o nekim fiktivnim ljudima.

 

Priča se o prijavljenom/neprijavljenom, priča se o stopama poreza i o tome radi li nešto tehničke probleme. I za kafić moraš proći MTU, prva stavka su električne instalacije.

Naravno da se može dobiti i jači priključak - ako si na selu i imaš masu uređaja za obiteljsku farmu, a ne baviš se prodajom.

 

Opet, ne pričamo o ubogj majci koja kriptom hrani djevojčicu sa šibicama, ne pričamo o dedi koji prodaje tandžaru i Titova odlikovanja na Njuškalu, ne pričamo o tome da sam ja poznanici napravio nekoliko tegli džema od pancete i da mi je ona tutnula 100 kuna u džep.

 

Pričamo o jasno definiranim stvarima:

 

Međutim, kriptovalute se mogu stjecati i 'rudarenjem' koje se također oporezuje se na temelju Zakona o porezu na dohodak, točnije, porez se plaća na drugi dohodak ili dohodak od samostalne djelatnosti, ovisno o tome obavlja li se 'rudarenje' kontinuirano.
Iz Porezne napominju da 'ako porezni obveznik 'rudarenje' obavlja kontinuirano i s namjerom stjecanja dohotka u dužem vremenskom razdoblju te mu je to 'osnovno zanimanje', po toj osnovi obvezan je registrirati samostalnu djelatnost i dohodak utvrditi sukladno člancima 30. do 35. Zakona (a može to učiniti i dobrovoljno ako samo povremeno ostvaruje dohodak po toj osnovi)'.
Također, dodaju da 'ako fizička osoba stekne određeni iznos kriptovaluta za određenu protučinidbu, primjerice, gledanje oglasa, ispunjavanje anketa, promociju određenih proizvoda na vlastitoj web-stranici ili drugim načinima oglašavanja, po toj osnovi utvrđuje se drugi dohodak ili dohodak od samostalne djelatnosti kako je prethodno navedeno.'

 

Jednako tako su optužili i okrivili ženu koja je preko Njuškala zarađivala preprodajom second-hand odjeće, jer je imala prihode veće nego registrirani second-hand obrti za prodaju.

Tako je i moj susjed razmatrao otvoriti obrt za preprodaju knjiga jer mu je to vrlo uspješno krenulo.

 

Otkrivaš toplu vodu konstantno, boriš se protiv nekih fiktivnih likova, kao da smo mi tu gamad koja će djevojčici ugasiti šibicu.

No, da djevojčica proizvodi šibica ko Tvornica žigica Drava, onda bi se mogli malo interesirati kako posluje ta djevojčica.

 

Ako ćemo aludirati na bespomoćne kao neki jadni argument - koliko zaradi neki ubogi deda koji pošteno plati svoj priključak, koji pošteno rudari i netko tko ne prijavi taj dohodak? Tko je u priči zlotvor?

Ti si stručnjak, pa nam na kraju izračunaj i koliko netko tko rudari sa 1.5kW može zaraditi i da li bi to uopće pokrilo troškove struje.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
neaktivan
offline
Re: Na Kosovu već zaplijenjene stotine uređaja za
Nuclear_Phoenix kaže...

Ako ćemo o tehnikalijama, rad od kuće nije komercijalna djelatnost.

 

https://www.hup.hr/uspjeh-hup-a-fleksibilizacija-rada-od-kuce-za-poslodavce-i-radnike.aspx

Oprosti, ali kakve veze ima "PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O IZRADI PROCJENE RIZIKA" sa definicijom što je komercijalna ili profesionalna djelatnost?

 

Jesi li pročitao to što si linkao?

 

"Naime, prema dosadašnjim rješenjima, da bi radnik mogao povremeno obavljati posao na izdvojenom mjestu rada ( najčešće kod kuće), poslodavac je, s aspekta zaštite na radu morao izraditi procjenu rizika za to mjesto rada, uz poduzimanje svih mjera koje iz toga proizlaze. Navedenom izmjenom, poslodavac nema više obvezu dokumentiranja procjene rizika za poslove koje radnik povremeno obavlja na izdvojenom mjestu rada."

 

Mada nije relevantno za temu čak i za ovaj pravilnik vrijedi:

"Sve navedeno odnosi se na situacije kada se takvi poslovi obavljaju na izdvojenom mjestu rada povremeno, a ne stalno."

 

Kad smo došli na rad od kuće:

https://plaviured.hr/vodici/pravne-obveze-u-slucaju-rada-od-kuce-2/

 

Ono što je relevantnije je novi Zakon o radu koji je u pripremi.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/doznajemo-detalje-novog-zakona-za-rad-od-kuce-morat-ce-vam-biti-placen-trosak-rezija-15111073

 

Novi ZOR predviđa da je rad na izdvojenom mjestu onaj koji se obavlja od kuće, ali i u nekom drugom prostoru ili na mjestu koje sporazumno odrede poslodavac i radnik ili o čijem odabiru odlučuje sam radnik. Pritom se kaže da radnik može obavljati dio ili sve ugovorene poslove radom na izdvojenom mjestu rada kada to omogućava narav posla i samo ako je nizak rizik utvrđen prema propisima o zaštiti na radu.

 

Za takav se rad sklapa ugovor u pisanom obliku, a u njemu trebaju biti predviđene i naknade troškova radnika za utrošenu energiju, vodu te komunalne pristojbe, kao i druge troškove radniku vezane uz obavljanje poslova.

8 godina
offline
Re: Na Kosovu već zaplijenjene stotine uređaja za

Ima veze, jer upravo taj pravilnik je početak izmjena ZOR jer baš su ti rizici bili prvi kamen spoticanja - što kad nekome izgori stan i ispostavi se da je zbog punjača od laptopa iz firme i takve stvari, prvo se to išlo rješavati. Među prvima smo uveli rad od kuće, 95% razgovora u početku se odnosilo na ZNR - rasvjeta i ostali uvjeti rada, službena oprema kod kuće i tko odgovara za nju te eventualnu štetu i probleme. I da, obavlja se povremeno, svaki drugi tjedan smo doma.

 

Ne pravi se blentav, čak su i naši glupavi zakonodavci i inspektori uspjeli povezati 2 i 2 da su 4 pa tipkanje ponuda od doma je rad od kuće a ne komercijalna djelatnost. Koliko je firmi ili zaposlenika kažnjeno jer su obavljali "komercijalnu djelatnost" sad za vrijeme pandemije?

 

S druge strane, baš me zanima koliko je minera prenamijelio priključak u industrijski jer su na kriptu zaradili druge kuće i stanove, aute i ne znam ti što (i platili porez) a koliko vas je počupalo limitatore, spojilo se na rasvjetu od stubišta i sad za 50 eura mjesečno (ako i toliko) gleda hoće li izgoriti skupa sa rigom? Ako je sve super i profitabilno, zašto se trenutno na Njuškalu nalazi cca 100 rigova na prodaju? I nisu stare krame, većina opreme koja daje i po 200+ MH/s?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Na Kosovu već zaplijenjene stotine uređaja za
Nuclear_Phoenix kaže...

Ima veze, jer upravo taj pravilnik je početak izmjena ZOR jer baš su ti rizici bili prvi kamen spoticanja - što kad nekome izgori stan i ispostavi se da je zbog punjača od laptopa iz firme i takve stvari, prvo se to išlo rješavati. Među prvima smo uveli rad od kuće, 95% razgovora u početku se odnosilo na ZNR - rasvjeta i ostali uvjeti rada, službena oprema kod kuće i tko odgovara za nju te eventualnu štetu i probleme. I da, obavlja se povremeno, svaki drugi tjedan smo doma.

 

Ne pravi se blentav, čak su i naši glupavi zakonodavci i inspektori uspjeli povezati 2 i 2 da su 4 pa tipkanje ponuda od doma je rad od kuće a ne komercijalna djelatnost. Koliko je firmi ili zaposlenika kažnjeno jer su obavljali "komercijalnu djelatnost" sad za vrijeme pandemije?

 

S druge strane, baš me zanima koliko je minera prenamijelio priključak u industrijski jer su na kriptu zaradili druge kuće i stanove, aute i ne znam ti što (i platili porez) a koliko vas je počupalo limitatore, spojilo se na rasvjetu od stubišta i sad za 50 eura mjesečno (ako i toliko) gleda hoće li izgoriti skupa sa rigom? Ako je sve super i profitabilno, zašto se trenutno na Njuškalu nalazi cca 100 rigova na prodaju? I nisu stare krame, većina opreme koja daje i po 200+ MH/s?

Ti to pišeš prema svom primjeru? Kažeš "svaki drugi tjedan smo doma", tko to?

Nije stvar da se ja pravim blentav nego kažem da je jedno striktno držanje i provođenje zakona, a drugo tumačenje kako ti to sada radiš. Nemam ništa protiv tvog tumačenja, ali me zanima ako se nađe neki nadobudni državnik da li postoji u zakonu stavka na koju se može pozvati, jer na njegovu "fleksibilnost i razumijevanje" ne možemo računati.

 

Gdje trenutno u zakonu piše da "rad ok kuće" nije komercijalna djelatnost i što točno spada pod taj "rad od kuće"? Negdje mora biti definirano što je "rad od kuće", a što nije. Slažem se da administrativni poslovi trebaju spadati pod "rad od kuće", ali ako netko vodi digitalni marketing, youtube kanale, video editing i bezbroj drugih stvari koje se mogu raditi od kuće ne vidim kako to nije komercijalna djelatnost? Također treba spomenuti i da će bilo koji rad od kuće imati definiranu nekakvu maksimalnu satnicu, kao što si sam spomenuo radite svaki drugi tjedan od doma.

 

Pitaš koliko je firmi i zaposlenika kažnjeno... pa upravo to i govorim od početka, jedno je što je zakonom propisano i definirano, a drugo je stanje na terenu. Ne vidim kako netko može reći ovaj kilowat struje koji si potrošio na blendanje ili tri kilowata na jacuzzi je ok, ali rad grafičke kartice i potrošnja jednake količine struje nije ok. Tko i kako će se to kontrolirati?

 

Ovo što pišeš na kraju opet onda ne treba biti selektivno, ako ćemo derati sve s porezom onda neka bude ravnopravno, a ne kao ovo sa koronom, cijepljenjem i okupljanjima, pa jedni mogu, a drugi ne mogu. Koliko je freelancera radom od doma zaradilo aute, stanove i jesu li platili porez na tu zaradu i/ili prenamijenili priključak struje? Koliko ekipe radi u "fušu"? Složiš jedan wordpress site mjesečno i eto ti barem 5-6kkn, a to je nekakav ekvivalent rudaru koji troši 1kW struje mjesečno. Po čemu je ovaj prvi postao društveno prihvatljiv, a drugi je kriminalac i veliki problem?

 

Ovo što spominješ sa stubištem i slično, to sam već ranije komentirao, to je kazneno djelo i o tome se nema što raspravljati. Ja pričam isključivo o potrošnji vlastite struje koja se uredno HEPu plaća, o nikakvoj krađi i malverzacijama, poput onih na Kosovu radi čega je i potpuno razumljivo i došlo do zabrane.

 

Rigovi koji se prodaju po oglasnicima su obično višestruko precijenjeni i to prodaje ekipa po principu APP. Još nisam vidio jedan oglas sa novijom opremom koji je cijenom povoljniji od kupovine novih kartica i slaganja riga, ne računam opremu koja vrti već godinama i nema nikakvo jamstvo, a i takva se prodaje jako skupo. Neki su možda procijenili da je došao kraj, lipanj je blizu, pa računaju idemo prodati dok se može po ovim cijenama. Tko će ga znati, sto ljudi sto čudi.

8 godina
offline
Re: Na Kosovu već zaplijenjene stotine uređaja za

Ja ne mogu vjerovati da ti i dalje ili ne kužiš ili radiš budalu od mene.

 

U kontekstu potrošnje struje:

 

- komercijalna djelatnost - struja je ili veliki ili jedini input - rudarenje. Nova vrijednost ovisi o potrošenoj struji, nema je bez struje. Ili varioc, koji radi 8 sati - struja je input. Ne pričamo o nekom tko tu i tamo popravi komad ograde ili gradele. Ako cijena struje padne, tebi raste profit. Variocu također jer nije potrošio 200kn struje da sklopi ogradu nego 100. Spajaj se na industrijsku.

 

- rad od kuće - struja je samo nužno zlo da bi PC radio, nova vrijednost NE ovisi o potrošenoj struji ili njenoj cijeni - administrativni poslovi, obrada grafike, zvuka, videa, bilo kakav drugi rad na računalu a da NETKO sjedi za njim i radi. PC mijenja blok papira, kalkulator, registratora. Cjenik napravljen u Photoshopu neće postati 50% jeftiniji jer je cijena struje pala za 50%. To je kućna uporaba, nekomercijalna.

 

Istom logikom ne možeš imati doma punionicu boca vode ili autopraonu. Isto tako postoje komercijalne i kućne verzije Officea - isti je program, isti PC ali nije isto da li ti koristio Excel za izračun cijene robe ili za evidenciju koliko si ovaj mjesec potrošio na hranu.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Na Kosovu već zaplijenjene stotine uređaja za
Nuclear_Phoenix kaže...

Ja ne mogu vjerovati da ti i dalje ili ne kužiš ili radiš budalu od mene.

 

U kontekstu potrošnje struje:

 

- komercijalna djelatnost - struja je ili veliki ili jedini input - rudarenje. Nova vrijednost ovisi o potrošenoj struji, nema je bez struje. Ili varioc, koji radi 8 sati - struja je input. Ne pričamo o nekom tko tu i tamo popravi komad ograde ili gradele. Ako cijena struje padne, tebi raste profit. Variocu također jer nije potrošio 200kn struje da sklopi ogradu nego 100. Spajaj se na industrijsku.

 

- rad od kuće - struja je samo nužno zlo da bi PC radio, nova vrijednost NE ovisi o potrošenoj struji ili njenoj cijeni - administrativni poslovi, obrada grafike, zvuka, videa, bilo kakav drugi rad na računalu a da NETKO sjedi za njim i radi. PC mijenja blok papira, kalkulator, registratora. Cjenik napravljen u Photoshopu neće postati 50% jeftiniji jer je cijena struje pala za 50%. To je kućna uporaba, nekomercijalna.

 

Istom logikom ne možeš imati doma punionicu boca vode ili autopraonu. Isto tako postoje komercijalne i kućne verzije Officea - isti je program, isti PC ali nije isto da li ti koristio Excel za izračun cijene robe ili za evidenciju koliko si ovaj mjesec potrošio na hranu.

Ne vidim zašto bi te radio budalom, diskutiramo, iznosiš svoje znanje, a ja svoje. Ukoliko nešto ne znam ili nisam u pravu to ću bez problema napisati i nadam se naučiti nešto novo. Ovako ispada da forum služi samo za iznošenje 100% ispravnog mišljenja i sudjelovati mogu samo osobe koje znaju sve o temi, ako nešto nisi siguran ili ne znaš osuđen si na šutnju.

 

Vratimo se na tvoj post, lijepa logika i objašnjenje, je li to tvoje osobno tumačenje ili se možeš pozvati na zakonsku regulativu kojom je to definirano?

 

Inače kad smo kod te čuvene industrijske, koliko mi je poznato ona pod tim nazivom ne postoji već dugo, barem kad je u pitanju niski napon i HEP tu ima dvije kategorije korisnika "kućanstvo" i "poduzetništvo", svaka od tih kategorija ima svoje tarife. Kada kažeš spajaj se na industrijsku u principu se ne spajaš na ništa pod uvjetom da već imaš dovedenu instalaciju već samo mijenjaš kategoriju i tarifu, naravno ovisno o zakupljenoj snazi dobiti ćeš odgovarajući "limitator".

 

Ti možeš doma imati punionicu vode ili autopraonu, ali za te djelatnosti postoje propisani minimalni tehnički uvjeti, pa automatski moraš registrirati odgovarajuću djelatnost, a onda to rješenje dostaviti HEPu koji će ti prema tome odrediti kategoriju, odnosno odrediti tvoj priključak struje za "poduzetništvo".

Međutim tvojom logikom, autopraona (kad bi povremeno poneki auto oprao doma u dvorištu) spada pod rad od kuće, struja je tu "nužno zlo" kako ti kažeš i nova vrijednost ne ovisi o njenoj potrošnji i cijeni.

 

Kad smo kod softwarea, ako ćemo opet striktno gledati zakon onda njega definira uređaj na kojem se radi, a ne ono što se radi, a uređaj definira njegovo vlasništvo. Ukoliko je uređaj imovina tvrtke onda i sve što je na njemu mora biti namijenjeno komercijalnoj upotrebi, nebitno da li slažeš osobnu evidenciju ili radiš posao. Ukoliko je uređaj osobno vlasništvo, ali će se koristiti za posao onda taj uređaj mora biti ugovorno vezan uz tvrtku i tada opet ima komercijalnu namjenu. Tako je bilo do "rad od kuće". E sad je definirano da se osobno računalo mora ugovorno vezati, ali nije jasno pod čiju nadležnost spada to računalo? Što ako se na njemu rade poslovi za firmu na ilegalnom softwareu? Je li inspekcija nadležna i koje ovlasti ima? Može li nekome doći doma i tražiti na uvid "registriranu" opremu? Pretpostavljam da je to definirano u službenim dokumentima, ali nemam vremena sada tražiti, pa eto ako je netko upoznat neka kaže što zna.

8 godina
offline
Re: Na Kosovu već zaplijenjene stotine uređaja za

Naravno da se radi samo o obračunu i limitatoru (i nešto drugačijem brojilu) za kućni i "industrijski" priključak, ne znam točan termin jer se ne bavim sa time, bitna je poanta/svrha.

 

Govorim svoje osobno mišljenje pokriveno sa onim što znam o MTU, ZNR i otvaranju obrta/firme, sve u kontekstu ove teme u kojoj se nalazimo - rudari koji zarađuju ne bi ni pod razno trebali imati "kućne" priključke za struju. Ne, trenutno to nigdje nije zakonski definirano ali bi po mome trebalo biti jer kako god ja moram imati komercijalni Office i Windows kao sredstvo rada, ti moraš plaćati "komercijalnu", "industrijsku" ili kako god želiš zvati tu tarifu za struju jer to ti je osnovno sredstvo rada, isto kao i meni Visual Studio (isto komercijalni, Pro) ali struja mi nije input koji moram posebno plaćati.

 

Ako zarađuješ na tome, izvoli plati i ne pričaj o jednorukoj samohranoj majci koja rudari kripto na rigu od 5k eur da prehrani 11 djece koja se griju pored tog riga i kako bi nju (i tebe) "industrijska" struja odvela u propast. Čim ovisiš o takvoj subvenciji (jeftina vs skupa struja) da bi bio u plusu, to znači da to ide na nečiju tuđu štetu.

 

P.S. Trenutno ne postoji zakonski okvir po kojem bi netko kontrolirao da li kod kuće dok radiš za firmu imaš legalan Office. Osim ako nemaš firmu/obrt, onda mogu ispreturati svu opremu koja je sigurno vlasništvo firme. Doduše, sa obrtima je to dosta maglovito jer obrt==ti, pogotovo kad nema poslovnog prostora (programiranje) ako su 2 laptopa na stolu, jedan sa piratskim Windowsima, drugi sa legalnim... Ali to nije tema.

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.1.2022 23:20 (Nuclear_Phoenix).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice