Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

poruka: 309
|
čitano: 37.363
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in".
9 godina
odjavljen
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
U Belgiji umrle osobe starosti 73, 86 i 90. Ja evo istog trena se idem skupa s njima ubit. Dobro da nisu umrli dinosauri od prije 450 godina. I radi takvih mi imamo vanredno stanje di se meni putovanja otkazuju, godišnji propada itd...

Jadni svijete obmanuti svojom glupošću
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.3.2020 19:38 (kbenzema).
 
0 12 hvala 0
15 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

eo i pandem(on)ije. italija proglasila virusnu republiku i prestaje biti poluotok. mise, sprovodi, grupnjaci, svadbe s pucanjem i pjevanjem, stampeda hadžija u meki, masovke u ratnim filmovima ... sve ono što život ionako čini besmislenim - štanga. nemreš si ugradit u labrnju fajr-vol ili antivirus. eventualno stigneš pokupovati sve flagšipe smartfona (posebno ajfone i one sa staklićima), prije nego što kina zatvori pipu. i grafičkih kartica, jasno. još nisu uveli ograničenje od 100 po kupcu/kupici. iz who javljaju kako čitav svijet složno sudjeluje u manifestaciji, osim kosova i đetića (koji se prave tošo). mišljah kako sam samo ja asocijalan za popizdit ali (kuc o drvo) još sam zdraf. isplatilo se dugoročno planirati. moj je kašalj plaćen ili sam njime nagrađen za prinos (u vojsci kao branitelj). tko nam je ono s foruma poželio život u zanimljivim vremenima? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
kbenzema kaže...
U Belgiji umrle osobe starosti 73, 86 i 90. Ja evo istog trena se idem skupa s njima ubit. Dobro da nisu umrli dinosauri od prije 450 godina. I radi takvih mi imamo vanredno stanje di se meni putovanja otkazuju, godišnji propada itd...

Jadni svijete obmanuti svojom glupošću

Dobro je decko, nije sramota biti mlad i glup, proci ce to. Jedna od te dvije stvari ce ti proci...

9 godina
odjavljen
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Jedna je već prošla, druga neće nikad. Čujemo se kad oboliš od korone, bit ćeš jedan od njih 30 auuuuuuuu
11 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
kbenzema kaže...
Ja evo istog trena se idem skupa s njima ubit
kbenzema kaže...
Jedna je već prošla, druga neće nikad. Čujemo se kad oboliš od korone, bit ćeš jedan od njih 30 auuuuuuuu

znači... kurčina

9 godina
odjavljen
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Polako, stiže mi susjed iz Italije pa prvo nek mi prebaci par deka korone pa ću se onda oduzet, nema smisla bez korone
6 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

https://dnevnik.hr/vijesti/koronavirus/premijer-andrej-plenkovic-sazvao-sastanak-u-vladi-o-koronavirusu---597120.html


Ministar Beroš rekao je da je Hrvatska tek na 19  bolesnika i da sustav ima dovoljno kapaciteta za prihvat pacijenata. "Imamo 500 respiratora i nadam se da ugroza neće biti tolika niti za pola toga", kazao je.

Cisto citata radi, dakle to nam je trenutno maksimalan broj oboljelih u kriticnom stanju za koje se drzava moze brinuti.

Ako gledamo na italiju, 12,5k oboljelih, 827 mrtvih, 1045 izljecenih. Dakle 6,6% smrtnost.

Da budemo jednaki sa Italijom, za isto vremensko razdoblje bi se moglo (laicka matematika) ocekivati 825 oboljelih u RH. A to sto se dogada u Italiji je pocetak price tek. Ajmo reci da je 25% tih slucajeva kritican i trebaju respiratore. Dakle 200tinjak respiratora bi trebalo biti zauzeto. Jos jednom, blesavo laicka matematika.

A ekipa koja se brine o ekonomskim posljedicama ako se sve zatvori. Imamo efektivno dvije opcije, ponovno, ako gledamo na Italiju i slicne slucajeve trenutno. Ili cemo sada sve zatvoriti na dva-tri tjedna, vidjeti tko je zarazen, prihvatiti ekonomske probleme kakve jesu, ili cemo to napraviti za mjesec dana, sa solidnim brojem mrtvih, sa velikim brojem koji se tek treba oporaviti i opet primiti udarac na ekonomiju, s tim da ce hrpa ljudi uzimati bolovanja prije, nakon i tokom pandemije. Vi koji mislite da nece doci do nikakvih zatvaranja, ja ne znam u kojem Vi svijetu zivite ali tu i tamo nebi bilo lose baciti pogled na sto se dogada okolo.

 
5 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Ajar kaže...

eo i pandem(on)ije. italija proglasila virusnu republiku i prestaje biti poluotok. mise, sprovodi, grupnjaci, svadbe s pucanjem i pjevanjem, stampeda hadžija u meki, masovke u ratnim filmovima ... sve ono što život ionako čini besmislenim - štanga. nemreš si ugradit u labrnju fajr-vol ili antivirus. eventualno stigneš pokupovati sve flagšipe smartfona (posebno ajfone i one sa staklićima), prije nego što kina zatvori pipu. i grafičkih kartica, jasno. još nisu uveli ograničenje od 100 po kupcu/kupici. iz who javljaju kako čitav svijet složno sudjeluje u manifestaciji, osim kosova i đetića (koji se prave tošo). mišljah kako sam samo ja asocijalan za popizdit ali (kuc o drvo) još sam zdraf. isplatilo se dugoročno planirati. moj je kašalj plaćen ili sam njime nagrađen za prinos (u vojsci kao branitelj). tko nam je ono s foruma poželio život u zanimljivim vremenima? 

Da razni hardver bit če na cijeni ili traženiji od muške Viagre u staračkim domovima.Dalje u crnohumornom tonu, realno kod nas tek dolaze pravi problemi kad se zatvore brojne kladionice.S obzirom kolko ljudi visi u kladionicama, ja ubuduče prognoziram i pojavu ozbiljnog kladioničarskog PTSP-a.

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
4 godine
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
rambox kaže...
Ajar kaže...

eo i pandem(on)ije. italija proglasila virusnu republiku i prestaje biti poluotok. mise, sprovodi, grupnjaci, svadbe s pucanjem i pjevanjem, stampeda hadžija u meki, masovke u ratnim filmovima ... sve ono što život ionako čini besmislenim - štanga. nemreš si ugradit u labrnju fajr-vol ili antivirus. eventualno stigneš pokupovati sve flagšipe smartfona (posebno ajfone i one sa staklićima), prije nego što kina zatvori pipu. i grafičkih kartica, jasno. još nisu uveli ograničenje od 100 po kupcu/kupici. iz who javljaju kako čitav svijet složno sudjeluje u manifestaciji, osim kosova i đetića (koji se prave tošo). mišljah kako sam samo ja asocijalan za popizdit ali (kuc o drvo) još sam zdraf. isplatilo se dugoročno planirati. moj je kašalj plaćen ili sam njime nagrađen za prinos (u vojsci kao branitelj). tko nam je ono s foruma poželio život u zanimljivim vremenima? 

Da razni hardver bit če na cijeni ili traženiji od muške Viagre u staračkim domovima.Dalje u crnohumornom tonu, realno kod nas tek dolaze pravi problemi kad se zatvore brojne kladionice.S obzirom kolko ljudi visi u kladionicama, ja ubuduče prognoziram i pojavu ozbiljnog kladioničarskog PTSP-a.

 

 Već su ovi mnogi stari vukovi kladioničarstva davno napravili i rezervnu varijantu a i ovi ostali stignu.

Online klađenje hhh

16 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in
 
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln

 

Malo se i situacija promijenila, zar ne? Ili tebi vrijeme stoji?
Kolika je bila vjerojatnost da će gro odgovornih, ne samo u Italiji, reagirati ptpuno krivo (ili gotovo uopće ne reagirati na vrijeme)?

Pogledaj samo postove na ovom topicu: lik je insinuirao da vlasti (u Kini?) zavarivaju vrata na zgradama kako bi ljudi umrli u svojoj masovnoj grobnici.
Kolektivna histerija se bila proširila prije virusa.
(paradoksalno, nešto gotovo slično se sad doista desilo u par staračkih domova u Americi!)


Svaki od idiota koji je, iz tko zna kojeg razloga "pobjegao na sigurno" ili zatajio infekciju, ili naprosto ignorirao dok nije hospitaliziran, doprinjeo je nepotrebnom eksponencijalnom širenju i bar potencijalno privremenom slomu sustava, bilo gdje.

 

OPREZ, ALI NE I PANIKA -  može li kraće?

 

Danas sam opet vidio nekog middle age debila koji se ponosno šeće maskom naokolo, ugl. po centru Zagreba. Ponosno i podrugljivo zvjerka naokolo. Valjda je masku platio na njuškalu 1000kn pa sad mora opravdati "investiciju".

To što ga ista maska neće zaštititi od kihanja, niti od infekcije preko rukohvata u tramvaju a potom češkanja po licu (to se desilo prije par dana kad sam ga prvi put vidio), beznačajno je gušta koliko će ljudi prestraviti naokolo.
Taj virus ne možemo izliječiti.

Bojim se da, kad ga četvrti put vidim, da ću mu stisnuti vritnjaka, ali ne znam hoću li to moći opravdati infekcijom. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.3.2020 22:44 (Zechina).
11 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

Ima još jedna zanimljiva činjenica.

 

Svi kažu (i ovdje na ovom forumu) da je gripa bezazlena boleština u odnosu na COVID-19. Uz to imamo i cjepovo protiv nje. A od gripe godišnje umre 300 000 ljudi. Koliko bi ih umrlo da se i za nju primjenjuju iste mjere kao i za COVID-19. 1000? Zašto onda onih 299 000, koji inaće ne bi umrli da se i za gripu ide u karantenu, nisu vrijedni truda. Što su oni bogu skrivili pa ih puštamo da umru?  

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.3.2020 23:07 (markoBT).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
markoBT kaže...

Od gripe, i pored cjepiva, oboli više ljudi nego od COVID-a. Zašto gripa nije problem zdravstvu? Zato jer golema većina oboljelih ni ne dođe kod lječnika, pa će tako, jednog dana a možda je već i sad, bit i sa COVID-19.

 Daj pokušaj shvatiti da ne možeš uspoređivati stabilne brojeve gripe i prometnih nesreća s eksponencijalnim rastom nove bolesti za koju nema ni cjepiva ni imuniteta, a vrlo se lako prenosi.

 

Ovo s gripom ti je potpuno netočno. U Wuhanu godišnje od gripe umre oko 1500 ljudi, a u dva mjeseca od corone je umrlo 2400. S time da je uz nezapamćene mjere broj novozaraženih vrlo smanjen, što se za gripu ne radi. Zamisli koliko bi mrtvih bilo da nisu ništa poduzeli, a onda zamisli da je sve trajalo više od dva mjeseca.

 

Broj mrtvih od gripe u ostatku svijeta je veći samo zato jer je tamo tek počelo.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže...
markoBT kaže...

Od gripe, i pored cjepiva, oboli više ljudi nego od COVID-a. Zašto gripa nije problem zdravstvu? Zato jer golema većina oboljelih ni ne dođe kod lječnika, pa će tako, jednog dana a možda je već i sad, bit i sa COVID-19.

 Daj pokušaj shvatiti da ne možeš uspoređivati stabilne brojeve gripe i prometnih nesreća s eksponencijalnim rastom nove bolesti za koju nema ni cjepiva ni imuniteta, a vrlo se lako prenosi.

 

Ovo s gripom ti je potpuno netočno. U Wuhanu godišnje od gripe umre oko 1500 ljudi, a u dva mjeseca od corone je umrlo 2400. S time da je uz nezapamćene mjere broj novozaraženih vrlo smanjen, što se za gripu ne radi. Zamisli koliko bi mrtvih bilo da nisu ništa poduzeli, a onda zamisli da je sve trajalo više od dva mjeseca.

 

Broj mrtvih od gripe u ostatku svijeta je veći samo zato jer je tamo tek počelo.

Da eksponencijalnim rastom za 6 mjeseci svi će mo biti mrtvi. Zalud sve karantene. 

42
6 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
markoBT kaže...
Visak kaže...
markoBT kaže...

Od gripe, i pored cjepiva, oboli više ljudi nego od COVID-a. Zašto gripa nije problem zdravstvu? Zato jer golema većina oboljelih ni ne dođe kod lječnika, pa će tako, jednog dana a možda je već i sad, bit i sa COVID-19.

 Daj pokušaj shvatiti da ne možeš uspoređivati stabilne brojeve gripe i prometnih nesreća s eksponencijalnim rastom nove bolesti za koju nema ni cjepiva ni imuniteta, a vrlo se lako prenosi.

 

Ovo s gripom ti je potpuno netočno. U Wuhanu godišnje od gripe umre oko 1500 ljudi, a u dva mjeseca od corone je umrlo 2400. S time da je uz nezapamćene mjere broj novozaraženih vrlo smanjen, što se za gripu ne radi. Zamisli koliko bi mrtvih bilo da nisu ništa poduzeli, a onda zamisli da je sve trajalo više od dva mjeseca.

 

Broj mrtvih od gripe u ostatku svijeta je veći samo zato jer je tamo tek počelo.

Da eksponencijalnim rastom za 6 mjeseci svi će mo biti mrtvi. Zalud sve karantene. 

 Marko ajde molim te, malo se samo informiraj pa onda kreni dalje pisati. Sve ovo sto si do sada napisao se cini kao "moja teorija je..." tip posta. Po 5ti put pokusavas dokazati da si u pravu a cinjenice su ti, da nije tragicno, smijesno krive.

10 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

Dakle virus ubija stare. Panika je ako mutira i pocne kokati mlade. Jesam dobro shvatio?Kad pocne covid tretirati sve jednako onda je pusiona na razini covjecanstva.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Zechina kaže...

 

Malo se i situacija promijenila, zar ne? Ili tebi vrijeme stoji?

 Promijenila se samo onima koji su krivo procijenili.

 

Zechina kaže...

Kolika je bila vjerojatnost da će gro odgovornih, ne samo u Italiji, reagirati ptpuno krivo (ili gotovo uopće ne reagirati na vrijeme)?

 Velika? Pogotovo uz liječnike koji su im govorili:

čak i u (realno gledajući posve nemogućem scenariju) masovnijem izbijanju „domaće“ epidemije – koronavirusna infekcija višestruko manje opasna bolest od gripe.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
markoBT kaže...
Visak kaže...
markoBT kaže...

Od gripe, i pored cjepiva, oboli više ljudi nego od COVID-a. Zašto gripa nije problem zdravstvu? Zato jer golema većina oboljelih ni ne dođe kod lječnika, pa će tako, jednog dana a možda je već i sad, bit i sa COVID-19.

 Daj pokušaj shvatiti da ne možeš uspoređivati stabilne brojeve gripe i prometnih nesreća s eksponencijalnim rastom nove bolesti za koju nema ni cjepiva ni imuniteta, a vrlo se lako prenosi.

 

Ovo s gripom ti je potpuno netočno. U Wuhanu godišnje od gripe umre oko 1500 ljudi, a u dva mjeseca od corone je umrlo 2400. S time da je uz nezapamćene mjere broj novozaraženih vrlo smanjen, što se za gripu ne radi. Zamisli koliko bi mrtvih bilo da nisu ništa poduzeli, a onda zamisli da je sve trajalo više od dva mjeseca.

 

Broj mrtvih od gripe u ostatku svijeta je veći samo zato jer je tamo tek počelo.

Da eksponencijalnim rastom za 6 mjeseci svi će mo biti mrtvi. Zalud sve karantene. 

 Najviše volim ove koji kad im staviš pod nos da su u krivu krenu sa sarkazmom. A onda sutra ponovo ponavljaju ono što si im dokazao da nije točno.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
sexytoiletpaper kaže...
markoBT kaže...
Visak kaže...
markoBT kaže...

Od gripe, i pored cjepiva, oboli više ljudi nego od COVID-a. Zašto gripa nije problem zdravstvu? Zato jer golema većina oboljelih ni ne dođe kod lječnika, pa će tako, jednog dana a možda je već i sad, bit i sa COVID-19.

 Daj pokušaj shvatiti da ne možeš uspoređivati stabilne brojeve gripe i prometnih nesreća s eksponencijalnim rastom nove bolesti za koju nema ni cjepiva ni imuniteta, a vrlo se lako prenosi.

 

Ovo s gripom ti je potpuno netočno. U Wuhanu godišnje od gripe umre oko 1500 ljudi, a u dva mjeseca od corone je umrlo 2400. S time da je uz nezapamćene mjere broj novozaraženih vrlo smanjen, što se za gripu ne radi. Zamisli koliko bi mrtvih bilo da nisu ništa poduzeli, a onda zamisli da je sve trajalo više od dva mjeseca.

 

Broj mrtvih od gripe u ostatku svijeta je veći samo zato jer je tamo tek počelo.

Da eksponencijalnim rastom za 6 mjeseci svi će mo biti mrtvi. Zalud sve karantene. 

 Marko ajde molim te, malo se samo informiraj pa onda kreni dalje pisati. Sve ovo sto si do sada napisao se cini kao "moja teorija je..." tip posta. Po 5ti put pokusavas dokazati da si u pravu a cinjenice su ti, da nije tragicno, smijesno krive.

Da, ja sam potpuno u krivu. Za 6 mjeseci će nastupiti smak svita i to onaj pravi, ovaj put neće omanut. Ni TBF ovo nije moga predvidit. Oni su mislili da će biti ogromni asteroid, a ono sičušni virus. 

42
11 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže...
markoBT kaže...
Visak kaže...
markoBT kaže...

Od gripe, i pored cjepiva, oboli više ljudi nego od COVID-a. Zašto gripa nije problem zdravstvu? Zato jer golema većina oboljelih ni ne dođe kod lječnika, pa će tako, jednog dana a možda je već i sad, bit i sa COVID-19.

 Daj pokušaj shvatiti da ne možeš uspoređivati stabilne brojeve gripe i prometnih nesreća s eksponencijalnim rastom nove bolesti za koju nema ni cjepiva ni imuniteta, a vrlo se lako prenosi.

 

Ovo s gripom ti je potpuno netočno. U Wuhanu godišnje od gripe umre oko 1500 ljudi, a u dva mjeseca od corone je umrlo 2400. S time da je uz nezapamćene mjere broj novozaraženih vrlo smanjen, što se za gripu ne radi. Zamisli koliko bi mrtvih bilo da nisu ništa poduzeli, a onda zamisli da je sve trajalo više od dva mjeseca.

 

Broj mrtvih od gripe u ostatku svijeta je veći samo zato jer je tamo tek počelo.

Da eksponencijalnim rastom za 6 mjeseci svi će mo biti mrtvi. Zalud sve karantene. 

 Najviše volim ove koji kad im staviš pod nos da su u krivu krenu sa sarkazmom. A onda sutra ponovo ponavljaju ono što si im dokazao da nije točno.

Baš mi je drago da me najviše voliš. I ja tebe najviše volim. Šteta da nam je ostalo samo još 6 mjeseci.

 

p.s.

 

Dobro, aj' dosta zajebancije. Ti si u pravu, a ja sam u krivu.

42
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2020 0:04 (markoBT).
6 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

 

 

 

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže... 

U Wuhanu godišnje od gripe umre oko 1500 ljudi, a u dva mjeseca od corone je umrlo 2400. S time da je uz nezapamćene mjere broj novozaraženih vrlo smanjen, što se za gripu ne radi. 

 

Točno zboriš, ali ovdje opet malo natežeš: tjednima se tamo, lokalno, šuškalo o "nekakvoj upali pluća", pa je vlast pokušavala to zataškati, a onda ih je zateklo - i taj dio je ekvivalent ovom što se desilo (i dešava) u Italiji - eksponencijalno širenje a nedostatak kapaciteta. Zato je taj ogromni broj umrlih na rel. malom području (u kineskim omjerima).
Nezapamćene mjere su tek slijedile - i nevjerojatno pomogle da se suzbije superinfekcija (na razini čitave zemlje - privremeni ali opet predugi raspad sustava i bar deseci tisuća mrtvih).

 

markoBT kaže...

Da eksponencijalnim rastom za 6 mjeseci svi će mo biti mrtvi. Zalud sve karantene. 

 

Molim te nemoj biti glup.
Da li temperatura zraka od recimo 15ºC ubija? Naravno da ne.

Ajd se šeći par sati vani u mokroj majici kratkih rukava. Gotovo je sigurno da ćeš dobiti upalu pluća, velika šansa je da ćeš imati trajne posljedice, a možda i umrijeti. Sa 30, a ne 80 godina.

Trebaš li zbog toga u karantenu? Naravno da ne, ali nitko ti ne može garantirati zdravlje ako širom otvoriš prozor i radiš isto.
Ako si glup, nema tog što te može spasiti, s time da ćeš u ovom slučaju još i zaraziti druge.


Eksponencijalni rast kroz vrijeme, plus-minus drugi faktori (nakon nekog vremena rast drastično pada), to je ono što fali ovdje.
Nije isto da li ti se zarazi 30% stanovništva u 10 dana ili 10 mjeseci.

E sad, ako ti misliš da ti je dosta da si mlad, lep i glup pa da ti covid19 ne može ništa:

1) Potpuno normalno je da npr sad u proljeće dobiješblagi bronhitis. To ćeš inače prehodati u par dana ni ne obazirući se. U slučaju da dobiš "običnu" gripu, možda ćeš zbog smanjenog imuniteta preležati 8 umjesto 5 dana ali sve 5. Ali ako te ovo istovremeno zakači, vrlo je vjerojatno da ćeš se daviti pod visokom temperaturom i morat ćeš tražiti liječničku pomoć, de facto hospitalizaciju! I opet to inače nije problem - ali u ovom slučaju, a da nema karantena, naletio bi na pretrpanu bolnicu i za tebe ne bi bilo mjesta!
I sad imaš vas hrpicu mladih, lepih i glupih; premoreni doktor će sigurno tebe bahatog izbrati da se nateže s tobom da ti pomogne? Možda ćeš još koji sat pričekati. A zbog tih par sati, primit će te kad si toliko kritično da ti infuzija možda više ne pomogne djelomičnom zatajenju bubrega, što je tek sekundarna komplikacija (a dešava se i kod "obične" gripe kod "neozbiljnih"). U takvom stanju su ti i ova trajna oštećenja na plućima izgledna, pa sve zajedno, nakon par tjedana - živ si, ozdravio...
Ali mlad, lep, pametniji i - invalid.

A glede dijalize, bolje prouči na vrijeme kolika je to frka. Kad sam bio ranjen, zbog krive procjene (trijaže), meni u korist doduše, trojica pored mene su skoro umrla, dvojica od  iskrvarenja a jedan zbog čekanja na dijalizu. Doktori su bili premoreni a kapaciteta nije bilo.

 

2) ako ti je ovaj gore scenario nemoguć: dosta je da npr slomiš nogu. Opet, ništa strašno, svakom se može desiti ali: ako te pukne korona istovremeno, kost ti neće zacijeljivati jednako; moguće komplikacije postaju osjetno vjerojatnije. Poremećaj ti se naprosto neće moći dijagnosticirati na vrijeme zbog okolnosti (nije prioritet). Posljedično, velika je šansa da ćeš šepesati ostatak života.

Sve su to crni, manje vjerojatni scenariji ali imaš ih na desetke, pa se ti igraj nepotrebnog ruskog ruleta.
Što se mene tiče, liži rukohvate u tramvaju, ali nakon toga idi u samoizolaciju jer drugi ne moraju biti žrtve neodgovornog stava.

8 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže... 
Zechina kaže...

Kolika je bila vjerojatnost da će gro odgovornih, ne samo u Italiji, reagirati ptpuno krivo (ili gotovo uopće ne reagirati na vrijeme)?

 Velika? Pogotovo uz liječnike koji su im govorili:

čak i u (realno gledajući posve nemogućem scenariju) masovnijem izbijanju „domaće“ epidemije – koronavirusna infekcija višestruko manje opasna bolest od gripe.

 

???

Citat molim, ispravak+ispriku ili snosi posljedice.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Zechina kaže...

 

Dobro, ok shavtili smo: ljubomoran si na Rudana jer je kompetentan pa ga zovu i citiraju.

Ovo je neki pokušaj humora?

 

Zechina kaže...

 

Kritično sam čitao njegov tekst, nije ni blizu onome što si ti naveo da citira Trumpa i slaže se s njim. Upravo suprotno.

Evo to njegovo 'upravo suprotno':

danas se javno oglasio i predsjednik SAD-a, Donald Trump, koji je rekao kako je broj kojeg je objavila WHO "pogrešan". Rekao je da je razgovarao s ljudima koji o tome nešto znaju i da je njegov dojam da je taj broj svakako ispod 1%, ako ne i znatno manji. To sam točno i ja rekao u emisiji kod Ace - dao sam konzervativnu procjenu na 0.5 do 1%, uz mogućnost da bude i bitno manji.

Vidite kako je život nepredvidiv - danas sam javno ujedinjen u mišljenju s Trumpom, a naizgled protiv WHO-a. Iako samo naizgled, jer vidjet ćete da su i Trump i WHO u pravu, svatko na svoj način. 

 

I kako se to on ne slaže s njim? S time da je za priču bitno da Trump nema nikakvo znanje o problematici, nego propagira nisku stopu isključivo iz političkih razloga, a rekao je doslovno da ima 'hunch' da je ispod 1%. I s takvim načinom razmišljanja se on slaže?

 

I još je silovao matematiku. Krenuo je od 3% mortaliteta koji je za cijelu populaciju, umanjivao ga nekim neobjašnjivim faktorima do 0.4% i onda ustvrdio da je zapravo i manji, jer su ugroženi samo stariji. Pazi radi se o stopi u koja vrijedi za opću populaciju, a on ju dodatno 'normalizira' za opću populaciju.

 

Pun je nedokazanih pretpostavki, koje sve začudo umanjuju rizik. Više je nego očito da se vodi nekakvim 'prosvjetiteljskim', a ne znanstvanim motivima. Problem je što znanstvenici kada odstupe od činjenica nisu ništa bolji prognozeri od laika. I Newton je mislio da van onoga što je on dokučio upravlja bog, a Einstein je isto imao svoje zablude tamo gdje nije imao dokaze.

 

Zechina kaže...

Senzacionalizam i širenje panike (kojem ti svjesno ili nesvjesno doprinosiš) je bio povod narativu prvih izjava Rudana, Radmana itd.

Ljepiš etiketu panike mišljenju koje ti se ne sviđa. Je li onaj tko na Titanicu govori da tonu izazivač panike? Ja smireno raspravljam o činjenicama. Ako će činjenice nekoga navesti da paničari, to nije moja krivica niti namjera.

 

U ovom slučaju daleko opasnijima su se pokazali oni koji opasnost nisu ozbiljno shvatili od onih koji su kupovali brašno i toalet papir.

 

Evo još nekih paničara:

https://www.telegram.hr/zivot/talijanska-6-za-telegram-evo-zasto-hrvatska-mora-hitno-zatvoriti-skole-granice-i-zabraniti-okupljanja/

 

CEO Gatesove fundacije

 

Stvarno ne shvaćam zašto se kod nas mora ponoviti Milano da bi se zatvorila kina, kazališta i slična okupljališta.

 


Zechina kaže...
Ono što je Rudan rekao, stoji: velika je vjerojatnost da će se (summa summarum) brojke smrtnosti "vratiti" na 0.5-1% - što uopće nije i ne mora biti malo kako se čini.

 

Rudman je bajao (s Trumpom na usnama) o 0.4% i manje, što nije uopće vrlo vjerojatno. Smiješno je da se niži mortalitet pokušava dokazati neznanjem ukupnog broja zaraženih, ali nisam nikoga čuo da pri tome spomene drugu stranu - ako matematički za 10 puta smanjiš mortalitet znači da si broj zaraženih povećao za 10 puta i imaš daleko zarazniji virus nego si prije računao. Dakle virus je opet izuzetno opasan. Velika zaraznost i stopa oko 1% su puno opasniji od male zaraznosti i velike stope. Ali to Rudan neće reći.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2020 1:01 (Visak).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Zechina kaže...
Visak kaže... 
Zechina kaže...

Kolika je bila vjerojatnost da će gro odgovornih, ne samo u Italiji, reagirati ptpuno krivo (ili gotovo uopće ne reagirati na vrijeme)?

 Velika? Pogotovo uz liječnike koji su im govorili:

čak i u (realno gledajući posve nemogućem scenariju) masovnijem izbijanju „domaće“ epidemije – koronavirusna infekcija višestruko manje opasna bolest od gripe.

 

???

Citat molim, ispravak+ispriku ili snosi posljedice.

 

Pa to ti je citat iz Docovog članka. Kad je uvučeno znači da je citat.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Visak kaže...
Zechina kaže...
Visak kaže... 
Zechina kaže...

Kolika je bila vjerojatnost da će gro odgovornih, ne samo u Italiji, reagirati ptpuno krivo (ili gotovo uopće ne reagirati na vrijeme)?

 Velika? Pogotovo uz liječnike koji su im govorili:

čak i u (realno gledajući posve nemogućem scenariju) masovnijem izbijanju „domaće“ epidemije – koronavirusna infekcija višestruko manje opasna bolest od gripe.

???

Citat molim, ispravak+ispriku ili snosi posljedice.

 Pa to ti je citat iz Docovog članka. Kad je uvučeno znači da je citat.

 

EDIT: sad sam vidio da se referiraš na još stariji (!) tekst od ovog kojeg sam ja podrazumijevao - dakle  8 tjedana ili preko 50 dana star članak.
Dodatno, to ne samo da je cherry picking, već je dio potpuno izvučen iz vremenskog-smisaonog konteksta.
Ostalo stoji kako sam napisao.
Glede ovog gore posta, liječnici i drugi odgovorni su u Italiji su radili greške i kad su već imali jasna saznanja (sve do prije desetak dana!) što, gdje, kako; stavljati to u ravan s ovim iz 1. mjeseca u Hr je ... nedobro.

 

 - - -

 

Ja sad doista ne razumijem, da li ti ne razumiješ nešto ili si krajnje licemjeran s predumišljajem. Ne vidim treće.

 

0) Govorili smo o odgovornima/liječnicima (ne samo) u Italiji (i drugim zemljama za razliku od Hrvatske); složio bih se s tobom, uvjetno, da si govorio o Neli Stršen pa pobrkao sa Bereckim.

 

1) Konstantno se pozivaš na eksponencijalan rast virusa. Što nije sporno, ali recimo da si isprva previdio (ili "previdio") da isti nije i ne može biti trajan.

Dodatno, stalno zaboravljaš (ili "zaboravljaš") faktor vrijeme. Isti, ali usporeni / ubrzani eksponencijalni rast kroz vrijeme znači nešto potpuno drugo.

Mind you: vrijeme je ovdje konstanta (brzina protoka vremena).

 

2) Eksponencijalni rast (kroz linearno vrijeme) podrazumijeva eksponencionalno brzo/brže mijenjanje okolnosti, u odnosu na "uobičajenu interpretaciju".

Preneseno: ono što bi napisano inače vrijedilo npr mjesec-dva, sad vrijedi tek tjedan-dva.

Konkretno, tadašnji, Facebook post (a ne "Docov članak"!!!!) je star 15 dana.

 

Igor Berecki
February 26 at 10:35 AM

 

Pa kaže:

pa tako vrijedi sljedeće, da danas živite u središtu Wuhana:

SPOT THE DIFFERENCE!

Kako to da to nisi opazio????

 

Ono što neodgovorni mediji nisu prenijeli je originalan disclaimer u zaglavlju:

Napomena: tekst koji slijedi nije namijenjen onima s niskom matematičkom inteligencijom, pa molim prvu osobu do njih da im rastumači crtanjem ili znakovnim jezikom.

Enivej, ti koji konstantno upozoravaš na dramatičnu, eksponencijalnu promjenu kroz vrijeme (obrnuto gledano: vrijeme nam prebrzo teče u odnosu na našu reakciju na širenje virusa), ovdje podrazumijevaš da je to vrijeme  - kad odgovara tvojoj interpretaciji - stalo???

 

 

Danas 26. veljače u Osijeku, u odnosu na Wuhan" == "Danas, sa naknadnom pameću  - u Italiji"  ili???

 

NARAVNO da su se okolnosti promijenile.

 

 

3) završno - glede ovog tvog poopćavanja "liječnika koji su im govorili", čak i ako izuzmemo krive faktore vremena i prostora, potpuno si zaboravio ili si nesvjestan konteksta (lokalne panike). Dodatno, minoriziraš fenomen (i moguće štetne posljedice) panike koja je nastala i neodgovorno pumpana prije 2 tjedna.

 

Ovo ti je primjer istog dana, istog Doca, na istom profilu;

...nažalost, bez oznake "sarkazam, cinizam, ironija" jer bi se to iz konteksta trebalo - valjda - podrazumijevati.

 

Pa budući da to nije nekima očito, pojašnjenje: riječ je da su tzv "grafička i urednička oprema"  u dijametralnoj suprotnosti sa činjenicama kojima prethode i na koje se povezuju!

Konkretno, panično dominirajući naslov je

EPIDEMIJA

KORONAVIRUS U HRVATSKOJ 

...opremljeno s velikim likom nekog nesretnika s maskom za lice, koji slučajno izgleda kao da je upravo došao s kemoterapije koja mu više ne pomaže.

 

A onda ovlaš ispod, bez bolda, malim slovima (minuskulom)

Najvažniji je zadatak sada zaustaviti paniku 

... jer je logično da kad je nešto najvažnije, da to grafički - vizualno učiniš sporednim, ili ???

 

Možemo govoriti o ritmu, smjeru čitanja/informiranja, privllačenja pažnje... ali tek tu onda stvari postaju gadne jer... pogledajte sami.

Upravo u tvom stilu, mutno se vidi "IZ MILANA", ali vrlo jasno "Stjepan Ribić" (znači nije Talijan!) i "OTKAZANE MISE I MANIFESTACIJE, RADNICI NE IDU NA POSAO".

 

I TO JE TEK JEDAN PRIMJER, UPRAVO TOG DANA.

I to ne u "Glasu Istre" već - osječkom "Glasu Slavonije". Treba li i tu pojašnjavati distinkciju, ili je to sve Italija, Wuhan ???

 

A ono što je Doc uz tu naslovnicu napisao - ajde tuži ga za ironiju i podhjebavanje javnosti:

Ovako otprilike treba izgledati naslovnica u medijima.
Naslovi i nadnaslovi bez senzacije, izvrsna poruka u središtu vizuala: "Najvažniji zadatak je suzbiti paniku".
Dvostruko mi lokalpatriotski draže jer su novine osječke.

(^ imho, respect)

 

E sad, ako ti osobno nisi Goranko Fižulić pa imaš više (propalih) milijuna razloga da se na valu panike vratiš u sedlo, molio bih te da ovakve faktografske greške više ne činiš (= manipulacija vrijeme +  mjesto + kontekst), jer kolliko god ovaj forum bio neozbiljan medij, upravo ono na što se pozivaš (trezveno sagledavanje situacije) ovako postaje dijametralno suprotno. G. Berecki kojeg difamiraš, za sad čini upravo to (trezveno sagledava situaciju), a ako (ako!) zastrani - zajedno ću ga s tobom izvrijeđati na pasja kola.

 

OK, moguće je da si samo površan, pa da su previdi u dobroj namjeri. No znaš što kažu o dobrim namjerama.

 

Evo i te sporne naslovnice, kao i još jedan naknadni Docov post (tko shvati, shvatit će).

 
 

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2020 4:11 (Zechina).
15 godina
offline
Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionalne in

evo amerika je zabranila ulaz iz europe na 30 dana pocevsi od petka. 

 

isto, nba je suspendirao sezonu i ne zna se kad ce se opet moc igrat posto je rudy gobert pozitivan na koronu, igraci su ostali u karanteni u dvorani. 

 

tom hanks i zena su isto objavili da oboje imaju koronu.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
markoBT kaže...

Ima još jedna zanimljiva činjenica.

 

Svi kažu (i ovdje na ovom forumu) da je gripa bezazlena boleština u odnosu na COVID-19. Uz to imamo i cjepovo protiv nje. A od gripe godišnje umre 300 000 ljudi. Koliko bi ih umrlo da se i za nju primjenjuju iste mjere kao i za COVID-19. 1000? Zašto onda onih 299 000, koji inaće ne bi umrli da se i za gripu ide u karantenu, nisu vrijedni truda. Što su oni bogu skrivili pa ih puštamo da umru?  

Sad usporedi koliko je u prometu ljudi stradalo 2019, a koliko 2020. Da li smo 2020 podigli sigurnost prometa ili je stvar u tome da 2020 još nije završila? Još je za promet lako dati projekciju jer je broj mrtvih više-manje linearan, a graf mrtvih od korone ima tendenciju rasta koji će se smanjiti ako nešto poduzmemo, kad se toliko ljudi stekne imunitet da se oteža širenje, a povećati ako mutira na način da se još lakše širi ili ima veću smrtnost.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
odjavljen
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln

Oleg vam je objasnio pi*kice

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2020 7:43 (kbenzema).
 
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koronavirusna epidemija kao mjerilo emocionaln
Zechina kaže...

Ja sad doista ne razumijem, da li ti ne razumiješ nešto ili si krajnje licemjeran s predumišljajem. Ne vidim treće.

 

0) Govorili smo o odgovornima/liječnicima (ne samo) u Italiji (i drugim zemljama za razliku od Hrvatske); složio bih se s tobom, uvjetno, da si govorio o Neli Stršen pa pobrkao sa Bereckim.

 

1) Konstantno se pozivaš na eksponencijalan rast virusa. Što nije sporno, ali recimo da si isprva previdio (ili "previdio") da isti nije i ne može biti trajan.

Dodatno, stalno zaboravljaš (ili "zaboravljaš") faktor vrijeme. Isti, ali usporeni / ubrzani eksponencijalni rast kroz vrijeme znači nešto potpuno drugo.

Mind you: vrijeme je ovdje konstanta (brzina protoka vremena).

 

2) Eksponencijalni rast (kroz linearno vrijeme) podrazumijeva eksponencionalno brzo/brže mijenjanje okolnosti, u odnosu na "uobičajenu interpretaciju".

Preneseno: ono što bi napisano inače vrijedilo npr mjesec-dva, sad vrijedi tek tjedan-dva.

Konkretno, tadašnji, Facebook post (a ne "Docov članak"!!!!) je star 15 dana.

 

Igor Berecki
February 26 at 10:35 AM

 

Pa kaže:

pa tako vrijedi sljedeće, da danas živite u središtu Wuhana:

SPOT THE DIFFERENCE!

Kako to da to nisi opazio????

 

 Ako paniku definiramo kao iracionalno ponašanje u opasnosti, čini mi se da si ti nulti pacijent. Količina uskličnika, upitnika, velikih slova, insinuacija i uvreda ti je 'off chart'.

 

Doc i mnogi drugi su u početku pogrešno procijenili opasnost od ovog virusa. Upravo zbog pogrešne procjene mnogih liječnika dogodila se nespremnost u Italiji i drugdje. Wuhan je već postojao, vidjelo se koliko brzo to ide, a Doc je pisao 'ali vi niste u Wuhanu', uz vrlo podcjenjivački stav prema neistomišljenicima, koji ni tebi ne nedostaje. Kod epidemije nije bitan broj trenutno zaraženih, nego brzina širenja, a Doc se pozivao isključivo na broj zaraženih. Povijest je pokazala da nije bio u pravu, kao ni svi drugi kojima je kupnja maski i toaletnog papira bila problem, a ne širenje virusa.

 

Sad bi bilo fer bar priznati pogrešku, ali to je kod Hrvata izgleda genetski nemoguće.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice