Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna zbog

poruka: 88
|
čitano: 11.447
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna zbog".
15 godina
offline
Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna zbog

možda ne bi bilo naodmet pričekati da se nove "mjere" raspojasaju pa tek onda upitati odnedavna susjedu, violinisticu, je li zrak čist (= suprug, fagotist, u inozemstvu na koncertu). ako potvrdi, na konju sam. a i (stari, poput mene) konji vole svjež i čist zrak. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna

Gallu 

ako 50% hrane propadne, a oni koji žderu, žderu debelooooo (pun intended) previše, 40% proizvodnje bi bilo dota za zdravu populaciju, optimizirati  iskorištenje tla i vode...

 

ali ne bitno je proizvesti čim više smeća (junk food) da bude jeftiniji, a tu je uračunato i tih 50% bacanja!!!!)...

 

 

dale, stupidno ponašanje...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2020 13:59 (Stric_Jura).
14 godina
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
Ajar kaže...

možda ne bi bilo naodmet pričekati da se nove "mjere" raspojasaju pa tek onda upitati odnedavna susjedu, violinisticu, je li zrak čist (= suprug, fagotist, u inozemstvu na koncertu). ako potvrdi, na konju sam. a i (stari, poput mene) konji vole svjež i čist zrak. 

 Ajare pazi, možda te ne bi izjahala nego ti ostrugala to malo grive za strune na violini....

Ju je je? Je ju je!
3 godine
protjeran
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
Gallu kaže...
Ma i ja pričam o gornjim granicama. U žaru tipkanja možda ne definiram sve kako bih odmah htio.
Naših trenutno 8 milijardi nije trenutno održivo. Čemu pričati o proširivanju tih granica?

 sad, to je već bolje pitanje, o kojem je Drago isto čini mi se iznad govorio, trebamo li mijenjati društvenopolitičke, ekonomske odnose koji će između ostalog dozvoliti i veći broj ljudi ili spašavati što se spasiti može priručnim vatrogasnim mjerama, da se tako izrazim, po mom mišljenju treba oboje, jedno kao dugoročnu a drugo kao kratkoročnu mjeru

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2020 14:10 (nemrem_stara_mi_sere).
15 godina
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
Stric_Jura kaže...
Ajar kaže...

možda ne bi bilo naodmet pričekati da se nove "mjere" raspojasaju pa tek onda upitati odnedavna susjedu, violinisticu, je li zrak čist (= suprug, fagotist, u inozemstvu na koncertu). ako potvrdi, na konju sam. a i (stari, poput mene) konji vole svjež i čist zrak. 

 Ajare pazi, možda te ne bi izjahala nego ti ostrugala to malo grive za strune na violini....

 nnni. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
3 godine
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
Da, trenutno bi trebale obje mjere da npr. ja za života vidim promjene. Mada ne bih volio, ni kad bi tehnološki napredak to dozvoljavao, da ima više ljudi. Kako sam rekao, već smo kokošinjac.
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2020 14:30 (Gallu).
16 godina
moderator
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
Gallu kaže...
Ma i ja pričam o gornjim granicama. U žaru tipkanja možda ne definiram sve kako bih odmah htio.
Naših trenutno 8 milijardi nije trenutno održivo. Čemu pričati o proširivanju tih granica?

Odakle ti da današnjih 8 milijardi "nije održivo"? Koliko ja vidim - tih 8 milijardi živi, dakle odmah na početku je jasno da nešto s tom tvojom tvrdnjom nije u redu.

 

Nije održiv sistem koji je tih 8 milijardi stvorilo i način na koji se koriste prirodni resursi.

 

Miješaš kategorije i uzimaš stvari zdravo za gotovo kao zadane, a posve si toga nesvjesan. Na kraju izvodiš neke tobožnje opće i univerzalne "zaključke", a zapravo se radi o "blanket statements" na osnovu jednog eksplicitnog podatka i bezbroj implicitnih predrasuda kojima barataš, a koje si nisi osvijestio, a za koje misliš da su zadane i neizbježne.

 

This space for rent!
3 godine
protjeran
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
Drago kaže...
Gallu kaže...
Ma i ja pričam o gornjim granicama. U žaru tipkanja možda ne definiram sve kako bih odmah htio.
Naših trenutno 8 milijardi nije trenutno održivo. Čemu pričati o proširivanju tih granica?

Odakle ti da današnjih 8 milijardi "nije održivo"? Koliko ja vidim - tih 8 milijardi živi, dakle odmah na početku je jasno da nešto s tom tvojom tvrdnjom nije u redu.

 

Nije održiv sistem koji je tih 8 milijardi stvorilo i način na koji se koriste prirodni resursi.

 

Miješaš kategorije i uzimaš stvari zdravo za gotovo kao zadane, a posve si toga nesvjesan. Na kraju izvodiš neke tobožnje opće i univerzalne "zaključke", a zapravo se radi o "blanket statements" na osnovu jednog eksplicitnog podatka i bezbroj implicitnih predrasuda kojima barataš, a koje si nisi osvijestio, a za koje misliš da su zadane i neizbježne.

 

 Uz dužno poštovanje Vas kao učesnika u raspravi i moderatora, mislim da Vi upravo opisujete sebe a ne kolegu Gallu. Kažete da je problem kompleksan, a onda ga ne uzimajući u obzir sve komponente te kompleksnosti (logističku, fizičku, kulturološku, pa i samu ljudsku prirodu) svodite na zapravo jednostavan problem. "Samo da nam je ovo" imali bi ovo....

 

Živi skoro 8 milijardi ali ih puno živi u slamovima i u jako lošim uvjetima, ali će i njihovi potomci jednom proći slično što je prošla Kina. A to onda nije još milijarda i pol kao u Kini, nego više milijardi. S tim će utjecaj na prirodu biti višestruko veći nego danas. A priznat ćete da ni danas nije idelan.

 

Vi stalno govorite o nekom idealnom korištenju resursa, koji nikada nije postojao niti će. Kritizirate druge da uzimaju samo brojke u obzir, a to Vi radite kada govorite o višku hrane. Kakve hrane je viška, može li se ta hrana prebaciti i kakva je priroda kvalitetne hrane - pa nije to plastika.

 

Hrana se ne može trenutačno prebaciti tamo gdje zatreba, možda može brašno ali pitanje je jel ok pa čak i humano držati ljude na brašnu i kaši samo da bi dokazali da nas može biti još? Kvalitetna hrana kao što je svježe povrće i voće trune, zato se između ostaloga i baca. "Vrag" je u svim tim detaljima.

 

O tome koliko smo masovno izumiranje već pokrenuli - 150 vrsta DNEVNO ne trebam ni govoriti. O tome da će se taj broj samo povećati, također ne trebam govoriti.

 

Čak je i Papa koji se toliko zalaže za život rekao na Filipinima da se ne trebaju množiti kao zečevi. Da je to rekao u nekoj drugoj zemlji bilo bi politički nekorektno i izazvalo bi vjerojatno nemire, ovako je prošlo prilično tiho.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2020 21:59 (nekinik).
16 godina
moderator
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
nekinik kaže...
Drago kaže...

 

 Uz dužno poštovanje Vas kao učesnika u raspravi i moderatora, mislim da Vi upravo opisujete sebe a ne kolegu Gallu. Kažete da je problem kompleksan, a onda ga ne uzimajući u obzir sve komponente te kompleksnosti (logističku, fizičku, kulturološku, pa i samu ljudsku prirodu) svodite na zapravo jednostavan problem. "Samo da nam je ovo" imali bi ovo....

 

 

To ja uopće nisam rekao. Izmišljaš da sam rekao "samo da nam je ovo, imali bi ovo...". Gdje je taj tobožnji citat koji si stavio u navodnike?

 

Niti sam rekao da nas treba biti 100 milijardi, niti sam rekao ovo što si ti stavio u navodnike kao da sam ja rekao.

 

Ne trebaš ti meni deklarirati nikakvo "dužno poštovanje", nego diskutirati s onim što sam napisao, pa odgovarati na stvarne citate, odnosno moje tvrdnje, a ne na tvrdnje koje si izmislio da sam rekao. Dovoljno je biti intelektualno pošten u raspravi i na taj način pokazati poštovanje. Deklarativno iskazivanje "poštovanja" i onda izmišljanje nepostojećih citata je jednostavno pokvareno s kojima bi ti raspravljao je nepošteno.

 

Šta je papa rekao za Filipine (Koga briga, usput, šta papa misli o demografiji ili bilo čemu van svoje teološke domene, a i tada to može biti od nekakve važnosti samo njegovoj pastvi, i nikome drugome) ne vrijedi "za Filipine", već za one na Filipinima kojima je to rekao, kao što to vrijedi i za one ovdje ili bilo gdje drugdje koji su neodgovorni roditelji. Nema veze s brojnošću ljudskog stanovništa, što je ono o čemu ovdje raspravljamo, nego o odgovornom roditeljstvu. Dakle, nisi shvatio papin savjet neodgovornim roditeljima, ali ga svejedno ovdje koristiš u pogrešnom kontekstu.

Ili ćemo raspravljati o onome što sam rekao, ili ćeš ti izmišljati nepostojeće citate, pa onda eventualno možeš raspravljati sam sa sobom. Moj post stvarno nije dugačak, ni odgovor tebi ni odgovor Gallu u koji se ti miješaš, pa možeš slobodno rečenicu po rečenicu raspravljati s onim stvarno rečenim.

 

 

This space for rent!
3 godine
protjeran
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
Drago kaže...
nekinik kaže...
Drago kaže...

 

 Uz dužno poštovanje Vas kao učesnika u raspravi i moderatora, mislim da Vi upravo opisujete sebe a ne kolegu Gallu. Kažete da je problem kompleksan, a onda ga ne uzimajući u obzir sve komponente te kompleksnosti (logističku, fizičku, kulturološku, pa i samu ljudsku prirodu) svodite na zapravo jednostavan problem. "Samo da nam je ovo" imali bi ovo....

 

 

To ja uopće nisam rekao. Izmišljaš da sam rekao "samo da nam je ovo, imali bi ovo...". Gdje je taj tobožnji citat koji si stavio u navodnike?

 

Niti sam rekao da nas treba biti 100 milijardi, niti sam rekao ovo što si ti stavio u navodnike kao da sam ja rekao.

 

Ne trebaš ti meni deklarirati nikakvo "dužno poštovanje", nego diskutirati s onim što sam napisao, pa odgovarati na stvarne citate, odnosno moje tvrdnje, a ne na tvrdnje koje si izmislio da sam rekao. Dovoljno je biti intelektualno pošten u raspravi i na taj način pokazati poštovanje. Deklarativno iskazivanje "poštovanja" i onda izmišljanje nepostojećih citata je jednostavno pokvareno s kojima bi ti raspravljao je nepošteno.

 

Šta je papa rekao za Filipine (Koga briga, usput, šta papa misli o demografiji ili bilo čemu van svoje teološke domene, a i tada to može biti od nekakve važnosti samo njegovoj pastvi, i nikome drugome) ne vrijedi "za Filipine", već za one na Filipinima kojima je to rekao, kao što to vrijedi i za one ovdje ili bilo gdje drugdje koji su neodgovorni roditelji. Nema veze s brojnošću ljudskog stanovništa, što je ono o čemu ovdje raspravljamo, nego o odgovornom roditeljstvu. Dakle, nisi shvatio papin savjet neodgovornim roditeljima, ali ga svejedno ovdje koristiš u pogrešnom kontekstu.

Ili ćemo raspravljati o onome što sam rekao, ili ćeš ti izmišljati nepostojeće citate, pa onda eventualno možeš raspravljati sam sa sobom. Moj post stvarno nije dugačak, ni odgovor tebi ni odgovor Gallu u koji se ti miješaš, pa možeš slobodno rečenicu po rečenicu raspravljati s onim stvarno rečenim.

 

 

 Pa upravo neodgovorno roditeljstvo i dovodi do gladi, zar ne? Da su odgovorni roditelji stvorili bi preduvjete, a ne bi imali 7,8 djece pa čekali da ih drugi nahrane. A onda kada to netko kaže, politički je nekorektan i dužan je pustiti rijeke migranata i slati pomoć.

 

Rekli ste da današnjih 8 milijardi živi pa samim tim je to dokaz da je održivo. Ne hvatajte sada za stil pisanja niti se vadite, upravo su Vas tako svi shvatili. Ja sam Vam obrazložio, da ako nas ima 8 milijardi, da to ne znači i da je održivo. Dapače. Napisao sam i zašto.

 

Ne da mi se da tražim citate jer sam na telefonu, ali napisali ste kad bi imali pravedniju raspodjelu i manje se bacalo. Pisali ste o višku hrane. To je šta bi bilo kad bi bilo, da je idealno društvo s idealnom raspodjelom i da je hrana po mogućnosti plastika pa se može prebaciti kad i kome zatreba.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2020 16:59 (nekinik).
16 godina
moderator
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
nekinik kaže...


 

 Pa upravo neodgovorno roditeljstvo i dovodi do gladi, zar ne? Da su odgovorni roditelji stvorili bi preduvjete, a ne bi imali 7,8 djece pa čekali da ih drugi nahrane. A onda kada to netko kaže, politički je nekorektan i dužan je pustiti rijeke migranata i slati pomoć.

 

Rekli ste da današnjih 8 milijardi živi pa samim tim je to daokaz da je održivo. Ne hvatajte sada za stil pisanja niti se vadite, upravo su Vas tako svi shvatili. Ja sam Vam obrazložio, da ako nas ima 8 milijardi, da to ne znači i da je održivo. Dapače. Napisao sam i zašto.

 

Ne da mi se da tražim citate jer sam na telefonu, ali napisali ste kad bi imali pravedniju raspodjelu i manje se bacalo. Pisali ste o višku hrane. To je šta bi bilo kad bi bilo, da je idealno društvo s idealnom raspodjelom i da je hrana po mogućnosti plastika pa se može prebaciti kad i kome zatreba.

 

Ne. Neodgovorno roditeljstvo ne dovodi do gladi, odnosno, to je jedan od milijun razloga koji može dovesti do toga da je netko gladan, a isto tako ne mora, a glavni uzrok gladi i niskog životnog standarda nije neodgovorno roditeljstvo. To ti tvrdiš da je uzrok gladi u svijetu neodgovorno roditeljstvo.

A di smo sad?

 

Koliko ti je godina, usput?

 

Pitam to jer je ovo dječja razina rasprave, što je isto okej, ali nije za raspravu s odraslima.

 

 

 

This space for rent!
3 godine
protjeran
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
Drago kaže...
nekinik kaže...


 

 Pa upravo neodgovorno roditeljstvo i dovodi do gladi, zar ne? Da su odgovorni roditelji stvorili bi preduvjete, a ne bi imali 7,8 djece pa čekali da ih drugi nahrane. A onda kada to netko kaže, politički je nekorektan i dužan je pustiti rijeke migranata i slati pomoć.

 

Rekli ste da današnjih 8 milijardi živi pa samim tim je to daokaz da je održivo. Ne hvatajte sada za stil pisanja niti se vadite, upravo su Vas tako svi shvatili. Ja sam Vam obrazložio, da ako nas ima 8 milijardi, da to ne znači i da je održivo. Dapače. Napisao sam i zašto.

 

Ne da mi se da tražim citate jer sam na telefonu, ali napisali ste kad bi imali pravedniju raspodjelu i manje se bacalo. Pisali ste o višku hrane. To je šta bi bilo kad bi bilo, da je idealno društvo s idealnom raspodjelom i da je hrana po mogućnosti plastika pa se može prebaciti kad i kome zatreba.

 

Ne. Neodgovorno roditeljstvo ne dovodi do gladi, odnosno, to je jedan od milijun razloga koji može dovesti do toga da je netko gladan, a isto tako ne mora, a glavni uzrok gladi i niskog životnog standarda nije neodgovorno roditeljstvo. To ti tvrdiš da je uzrok gladi u svijetu neodgovorno roditeljstvo.

A di smo sad?

 

Koliko ti je godina, usput?

 

Pitam to jer je ovo dječja razina rasprave, što je isto okej, ali nije za raspravu s odraslima.

 

 

 

 Da, upravo tvrdim da je glavni uzrok gladi neodgovorno roditeljstvo. Ponekad se dogode i prirodne katastrofe i ratovi i neki drugi uzroci, ali je ipak neodgovorno roditeljstvo glavni uzrok. Možemo mi sada razglabati o nepravednoj raspodjeli dobara i nepravdama u svijetu, kao da je ikada bio pravedniji? Dapače, prije je bio još i gori. Nebitne su moje godine. Ukoliki kažem da sam odrasliji i iskusniji od Vas i da sam proputovao puno više od Vas, onda ćete naći neki drugi razlog za diskvalifikaciju mojih tvrdnji.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2020 17:11 (nekinik).
16 godina
moderator
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
Gallu kaže...
Ma i ja pričam o gornjim granicama. U žaru tipkanja možda ne definiram sve kako bih odmah htio.
Naših trenutno 8 milijardi nije trenutno održivo. Čemu pričati o proširivanju tih granica?

 

Odakle ti da 8 milijardi ljudi nije održivo? Može li neki stručni izvor, ili je to tvoj vlastiti zaključak?

 

UN smatra da je održivo. Ja isto nisam vidio neki stručni rad koji tvrdi da je to neodrživo. Gdje je taj rad koji dokazuje da je 8 milijardi (kojih još nema, usput) neodrživo? Procjene idu od 8 milijardi do 1024 milijarde ljudi na Zemlji.

 

Ima beskonačno faktora i procjena koje stvarni stručnjaci uzimaju u svojim radovima za procjenu maksimalno održive populacije i onda na forum dođe klinac kojemu se dopao jedan broj i odluči da je to ta gornja granica.

 

Najgore sude oni koji malo znaju, stara je izreka.

Umjesto šta ste odlučili navijati za određenu brojku, odvojite vrijeme od piskaranja na forumu za stvarno proučavanje stvari o kojima raspravljate i koje vas tobože zanimaju, pa ćete vidjeti da točan odgovor nije broj 8, 10, 16 ili bilo koji konkretni broj za koji biste se vi uhvatili i da ovisi o faktorima za koje ni ne znate da postoje i da su bitni u razmatranju tog pitanja. 

 

 

 

 

 

 

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna zbog

Evo ovdje 65 studija, procjene od samo 2 milijarde do 1024 milijarde.

 

https://na.unep.net/geas/archive/pdfs/geas_jun_12_carrying_capacity.pdf

 

Ali nema veze -šta će nam studije kad imamo "sluhiste" koji po osjećaju "znaju".

 

This space for rent!
 
2 1 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
Drago kaže...
Gallu kaže...
Ma i ja pričam o gornjim granicama. U žaru tipkanja možda ne definiram sve kako bih odmah htio.
Naših trenutno 8 milijardi nije trenutno održivo. Čemu pričati o proširivanju tih granica?

 

Odakle ti da 8 milijardi ljudi nije održivo? Može li neki stručni izvor, ili je to tvoj vlastiti zaključak?

 

UN smatra da je održivo. Ja isto nisam vidio neki stručni rad koji tvrdi da je to neodrživo. Gdje je taj rad koji dokazuje da je 8 milijardi (kojih još nema, usput) neodrživo? Procjene idu od 8 milijardi do 1024 milijarde ljudi na Zemlji.

 

Ima beskonačno faktora i procjena koje stvarni stručnjaci uzimaju u svojim radovima za procjenu maksimalno održive populacije i onda na forum dođe klinac kojemu se dopao jedan broj i odluči da je to ta gornja granica.

 

Najgore sude oni koji malo znaju, stara je izreka.

Umjesto šta ste odlučili navijati za određenu brojku, odvojite vrijeme od piskaranja na forumu za stvarno proučavanje stvari o kojima raspravljate i koje vas tobože zanimaju, pa ćete vidjeti da točan odgovor nije broj 8, 10, 16 ili bilo koji konkretni broj za koji biste se vi uhvatili i da ovisi o faktorima za koje ni ne znate da postoje i da su bitni u razmatranju tog pitanja. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Koje to procjene govore o 1024 milijarde ljudi. Netko je baš zaokružio na 2na10. Jesu uzeli u obzir na naš utjecaj na prirodu i druge vrste? Koliko vrsta će nestajati dnevno u tom scenariju?

16 godina
moderator
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
nekinik kaže...

 

 

 Da, upravo tvrdim da je glavni uzrok gladi neodgovorno roditeljstvo. Ponekad se dogode i prirodne katastrofe i ratovi i neki drugi uzroci, ali je ipak neodgovorno roditeljstvo glavni uzrok. Možemo mi sada razglabati o nepravednoj raspodjeli dobara i nepravdama u svijetu, kao da je ikada bio pravedniji? Dapače, prije je bio još i gori. Nebitne su moje godine. Ukoliki kažem da sam odrasliji i iskusniji od Vas i da sam proputovao puno više od Vas, onda ćete naći neki drugi razlog za diskvalifikaciju mojih tvrdnji.

 

:-D

 

Dobro.

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
nekinik kaže...

 Koje to procjene govore o 1024 milijarde ljudi. Netko je baš zaokružio na 2na10. Jesu uzeli u obzir na naš utjecaj na prirodu i druge vrste? Koliko vrsta će nestajati dnevno u tom scenariju?

 

Gore su ti procjene, već sam dao link.

 

Nisu uzeli u obzir "utjecaj na prirodu i druge vrste". Ti si se prvi toga sjetio. Piši im.

 

 

This space for rent!
3 godine
protjeran
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
Drago kaže...
nekinik kaže...

 Koje to procjene govore o 1024 milijarde ljudi. Netko je baš zaokružio na 2na10. Jesu uzeli u obzir na naš utjecaj na prirodu i druge vrste? Koliko vrsta će nestajati dnevno u tom scenariju?

 

Gore su ti procjene, već sam dao link.

 

Nisu uzeli u obzir "utjecaj na prirodu i druge vrste". Ti si se prvi toga sjetio. Piši im.

 

 

 Pa upravo dokument koji ste poslali govori da je više od polovine procjena ispod 8 milijardi. Nadodajmo na to broj vrsta koje svakodnevno izumiru (danas "samo" 150) i doći ćemo do zaključka da niti 8 milijardi nije dugoročno održivo.

 

A to je samo "carrying capacity", a već danas vidimo kako većina "dobro" živi i "kvalitetno" se hrani. Ah da krivi su zločesti kapitalisti baš za sve (povika Marks :), a nikada roditelji koji nemaju ništa ali moraju imati 8 djece.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2020 17:27 (nekinik).
16 godina
moderator
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
nekinik kaže...

 

 

 Pa upravo dokument koji ste poslali govori da je više od polovine procjena ispod 8 milijardi. Nadodajmo na to broj vrsta koje svakodnevno izumiru (danas "samo" 150) i doći ćemo do zaključka da niti 8 milijardi nije dugoročno održivo.

 

A to je samo "carrying capacity", a već danas vidimo kako većina "dobro" živi i "kvalitetno" se hrani. Ah da krivi su zločesti kapitalisti baš za sve (povika Marks :), a nikada roditelji koji nemaju ništa ali moraju imati 8 djece.

 

:-D

 

 

Od 65 studija, 20+7+6 kažu manje od 8 milijardi, manje od 4 milijarde, manje od 2 miijarde. Ostale idu sve do 1024 milijarde. Zašto si ti odlučio da je su ovih 20 u pravu, a ovih 32 +7 + 6 u krivu? Od tih ovih ispod 8 milijardi, njih 33, procjene idu od manje od dvije milijarde (6), preko manje od 4 milijarde (7), do manje od 8 milijardi (20). Dakle, spread/raspon je 6 milijardi. Koji je onda točan broj?

 

Ukupan raspon za sve studije je je od <2 do <1024, dakle, <1022 milijarde. Ti ne možeš nikako znati prebrojavanjem koja je studija daje "točan" broj - možeš samo znati da procjene ekstremno variraju.

 

Imaš dječja razmišljanja koja traže "točan" odgovor tamo gdje nitko ne zna koji je i upinješ se proglasiti točnim onaj koji se tebi sviđa, a to što se tvoja procjena "slučajno", poklapa sa sadašnjim brojem, a ne nekim budućim ili davno prošlim, to ti se ne čini čudnim ni sumnjivim nego "logičnim".

 

 

 

This space for rent!
3 godine
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
@Drago - čemu takav ton? Čemu napadanje?
Je li stanje trenutnih 8 milijardi održivo? Sve studije kažu da nije ako se nešto ne promijeni. Ne treba puno tražiti IUCN i IPCC imaju sve potrebne podatke. Nekinik ti sasvim dobro govori, a ti se bzvz vrijeđaš iako ti nitko ništa negativno nije rekao što bi kršilo pravila foruma. Ja ću ovdje stati jer vidim da idemo u smjeru ko je što mislio i 'ti mene ne razumiješ'...
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2020 18:24 (Gallu).
3 godine
protjeran
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
Drago kaže...
nekinik kaže...

 

 

 Pa upravo dokument koji ste poslali govori da je više od polovine procjena ispod 8 milijardi. Nadodajmo na to broj vrsta koje svakodnevno izumiru (danas "samo" 150) i doći ćemo do zaključka da niti 8 milijardi nije dugoročno održivo.

 

A to je samo "carrying capacity", a već danas vidimo kako većina "dobro" živi i "kvalitetno" se hrani. Ah da krivi su zločesti kapitalisti baš za sve (povika Marks :), a nikada roditelji koji nemaju ništa ali moraju imati 8 djece.

 

:-D

 

 

Od 65 studija, 20+7+6 kažu manje od 8 milijardi, manje od 4 milijarde, manje od 2 miijarde. Ostale idu sve do 1024 milijarde. Zašto si ti odlučio da je su ovih 20 u pravu, a ovih 32 +7 + 6 u krivu? Od tih ovih ispod 8 milijardi, njih 33, procjene idu od manje od dvije milijarde (6), preko manje od 4 milijarde (7), do manje od 8 milijardi (20). Dakle, spread/raspon je 6 milijardi. Koji je onda točan broj?

 

Ukupan raspon za sve studije je je od <2 do <1024, dakle, <1022 milijarde. Ti ne možeš nikako znati prebrojavanjem koja je studija daje "točan" broj - možeš samo znati da procjene ekstremno variraju.

 

Imaš dječja razmišljanja koja traže "točan" odgovor tamo gdje nitko ne zna koji je i upinješ se proglasiti točnim onaj koji se tebi sviđa, a to što se tvoja procjena "slučajno", poklapa sa sadašnjim brojem, a ne nekim budućim ili davno prošlim, to ti se ne čini čudnim ni sumnjivim nego "logičnim".

 

 

 

 Jesam rekao da je više od pola procjena na manje od 8 milijardi, jesam nešto slagao? Ne. Jesam pisao tko je u pravu tko ne? Nisam. Samo sam nadodao par argumenata, ako se ne slažete sa njima recite šta nisam u pravu a ne stavljajte mi riječi u usta - jer ni Vi ne želite da vama netko to radi. Ako ćete statistički govoriti možete zadnje tri studije i prekrižiti jer su statistički ekstrem, nije se sa njima složila čak niti jedna druga studija. Mogu ja objaviti da može i 5.000 milijardi, pa onda uzeti u obzir neku idealnu distribuciju, idealno društvo, buduću tehnologiju itd itd....negativne stvari jednostavno zanemariti....i mislite da neću moći objaviti svoju studiju? Ako više od pola studija kaže da je carrying capacity manji od 8 milijardi to isto nešto govori, zar ne? A opet kažem nije dovoljan samo teoretski carrying capacity, nego je za mene poželjno da ljudi dostojno žive. Ako ste prošli slamove Afrike (a ja jesam) onda znate da to nije slučaj ni sa 7 milijardi, a isto tako bi znali da postoji itekako pojedinačna odgovornost za to, a ne samo odgovornost sustava, kapitalista, nepravde u svijetu itd...

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2020 22:00 (nekinik).
8 godina
offline
Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna zbog

Nije pitanje koliko ljudi može živjeti na Zemlji, nego kojim standardom mogu živjeti i na kojim se tehnoloških dostignućima temelji njihov život. No vidimo da se prirodni priraštaj smanjuje čim se poveća životni standard. Evo, Hrvatska kao i većina europskih zemalja ima negativan prirast. Mnogo ovisi o stilu života. Kad su ljudi živjeli na zemlji i od zemlje, potomstvo im je osigurao mirnu starost. U industrijskim zemljama nije tako. Roditelji se brinu za djecu, a ne djeca za roditelje. Čovjek si zasluži mirovinu, pa ne ovisi više ni o kome, a ponajmanje od svoje djece. I ne vidim da čovječanstvo što profitira svojom brojnošću. Bitna je kvaliteta, a ne kvantiteta. 

 
4 1 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
danen kaže...

Nije pitanje koliko ljudi može živjeti na Zemlji, nego kojim standardom mogu živjeti i na kojim se tehnoloških dostignućima temelji njihov život. No vidimo da se prirodni priraštaj smanjuje čim se poveća životni standard. Evo, Hrvatska kao i većina europskih zemalja ima negativan prirast. Mnogo ovisi o stilu života. Kad su ljudi živjeli na zemlji i od zemlje, potomstvo im je osigurao mirnu starost. U industrijskim zemljama nije tako. Roditelji se brinu za djecu, a ne djeca za roditelje. Čovjek si zasluži mirovinu, pa ne ovisi više ni o kome, a ponajmanje od svoje djece. I ne vidim da čovječanstvo što profitira svojom brojnošću. Bitna je kvaliteta, a ne kvantiteta. 

 

Osim što čovječanstvo zahvaljujući baš svojoj brojnosti toliko tehnološki napreduje da sada u svako 9 godina udvostručuje broj znanstvenih radova.

Ono što su do 20. stoljeća trebala stoljeća rada rijetkih znanstvenika sada riješe u par godina čitave armije znanstvenika, baš zahvaljujući brojnosti ljudi i društvu koje može izdržavati tolike znanstvenike.

 

Ova ideja da nam treba "kvaliteta" umjesto "kvantitete" ljudi, odnosno gdje se ljude dijeli po "kvaliteti" (tko određuje tu "kvalitetu" ljudi, usput?) je na razini fašističkih teorija s početka 20-tog stoljeća.

 

Baš na primjeru Hrvatske i depopulacije uz koju ide deindustrijalizacija, opći ekonomski pad, kulturni pad se vide posljedice depopulacije nekog društva. Osim ako je nekome Hrvatska primjer "kako treba"?

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2020 20:37 (Drago).
3 godine
protjeran
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
Drago kaže...
danen kaže...

Nije pitanje koliko ljudi može živjeti na Zemlji, nego kojim standardom mogu živjeti i na kojim se tehnoloških dostignućima temelji njihov život. No vidimo da se prirodni priraštaj smanjuje čim se poveća životni standard. Evo, Hrvatska kao i većina europskih zemalja ima negativan prirast. Mnogo ovisi o stilu života. Kad su ljudi živjeli na zemlji i od zemlje, potomstvo im je osigurao mirnu starost. U industrijskim zemljama nije tako. Roditelji se brinu za djecu, a ne djeca za roditelje. Čovjek si zasluži mirovinu, pa ne ovisi više ni o kome, a ponajmanje od svoje djece. I ne vidim da čovječanstvo što profitira svojom brojnošću. Bitna je kvaliteta, a ne kvantiteta. 

 

Osim što čovječanstvo zahvaljujući baš svojoj brojnosti toliko tehnološki napreduje da sada u svako 9 godina udvostručuje broj znanstvenih radova.

Ono što su do 20. stoljeća trebala stoljeća rada rijetkih znanstvenika sada riješe u par godina čitave armije znanstvenika, baš zahvaljujući brojnosti ljudi i društvu koje može izdržavati tolike znanstvenike.

 

Ova ideja da nam treba "kvaliteta" umjesto "kvantitete" ljudi, odnosno gdje se ljude dijeli po "kvaliteti" (tko određuje tu "kvalitetu" ljudi, usput?) je na razini fašističkih teorija s početka 20-tog stoljeća.

 

Baš na primjeru Hrvatske i depopulacije uz koju ide deindustrijalizacija, opći ekonomski pad, kulturni pad se vide posljedice depopulacije nekog društva. Osim ako je nekome Hrvatska primjer "kako treba"?

 Nitko na forumu nije rekao da je Hrvatska primjer kako treba. Ja sam npr. napisao da će Hrvatska imati puno problema, a niti jedan forumaš nije do sada napisao da tako treba kao u Hrvatskoj. Jedan forumaš je koliko se sjećam napisao da je Hrvatska premalena i prilično nebitna za ovu globalnu diskusiju.

 

Ali zasigurno nisu ni Niger, Nigerija, Somalija, Mali, Čad, Kongo, Burkina Faso itd. primjer "kako treba" nego kako ne treba. Nije samo problem broj stanovnika nego i nevjerojatan momenat koji takve zemlje imaju, toliko brz rast da sve to silno novo stanovništvo ne uspiju korisno zaposliti, čak u toj mjeri da sami sebi priskrbe najosnovnije a jako malo ih radi znanstvene radove. To nije nikakav fašizam nego su činjenice. Taj momenat je tako veliki da se neće zaustaviti niti za 100 godina da dođu na nulti rast, a kamoli da krene stanovništvo opadati kao kod nas. I naravno da je premašio sve prijašnje projekcije. Ne može se uzeti u obzir ni samo bogatstvo i misliti kako će se s njim nekada zaustaviti rast, jer kultura igra važnu ulogu. Ako je imati puno djece vrhovni cilj u životu, teško da će ta kultura ići stopama Eutope u skorije vrijeme, a možda nikad.

 

Mada ako ćemo iskreno to što se broj znanstvenih radova udvostručuje ne znači da i znanost napreduje tom brzinom...

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2020 21:03 (nekinik).
15 godina
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
danen kaže...

Nije pitanje koliko ljudi može živjeti na Zemlji, nego kojim standardom mogu živjeti i na kojim se tehnoloških dostignućima temelji njihov život. No vidimo da se prirodni priraštaj smanjuje čim se poveća životni standard. Evo, Hrvatska kao i većina europskih zemalja ima negativan prirast. Mnogo ovisi o stilu života. Kad su ljudi živjeli na zemlji i od zemlje, potomstvo im je osigurao mirnu starost. U industrijskim zemljama nije tako. Roditelji se brinu za djecu, a ne djeca za roditelje. Čovjek si zasluži mirovinu, pa ne ovisi više ni o kome, a ponajmanje od svoje djece. I ne vidim da čovječanstvo što profitira svojom brojnošću. Bitna je kvaliteta, a ne kvantiteta. 

Ovo je kao putanja kometa. Dolazi iz daljine, ovlas dotakne meritum priblizno dobrog argumenta, ako malo pogledas iskosa i ako zazmiris na jedno oko, pa se varti u izgubljenu pustopoljinu.

 

Citajuci temu zanimljivo je primjetiti da je i ova generacija napisala svoju verziju "The White Man's Burden". Samo sto sad nemaju manji IQ, nisu bas divljaci, vec je problem sto ih je toliko da se nece stati mnoziti.

 

- Koja koristi Majci Zemlji kad penzioner iz Hrvatske nema koristi od mnostva puka Afrike, iliti zasto treba vratiti EU u eugeniku!

 

Ne znam covjece, znam da si doktor znanosti, da te idu Valencije, ali ovaj pogled, kao i onaj "kakva je steta od parapsihologije" te "ateizam je rezultat neuroze Edipova kompleksa" mi govore da te neidu bas drustvene znanosti, kao i medicina koja se dotice covjeka i okoline.

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
3 godine
protjeran
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
wyks kaže...
danen kaže...

Nije pitanje koliko ljudi može živjeti na Zemlji, nego kojim standardom mogu živjeti i na kojim se tehnoloških dostignućima temelji njihov život. No vidimo da se prirodni priraštaj smanjuje čim se poveća životni standard. Evo, Hrvatska kao i većina europskih zemalja ima negativan prirast. Mnogo ovisi o stilu života. Kad su ljudi živjeli na zemlji i od zemlje, potomstvo im je osigurao mirnu starost. U industrijskim zemljama nije tako. Roditelji se brinu za djecu, a ne djeca za roditelje. Čovjek si zasluži mirovinu, pa ne ovisi više ni o kome, a ponajmanje od svoje djece. I ne vidim da čovječanstvo što profitira svojom brojnošću. Bitna je kvaliteta, a ne kvantiteta. 

Ovo je kao putanja kometa. Dolazi iz daljine, ovlas dotakne meritum priblizno dobrog argumenta, ako malo pogledas iskosa i ako zazmiris na jedno oko, pa se varti u izgubljenu pustopoljinu.

 

Citajuci temu zanimljivo je primjetiti da je i ova generacija napisala svoju verziju "The White Man's Burden". Samo sto sad nemaju manji IQ, nisu bas divljaci, vec je problem sto ih je toliko da se nece stati mnoziti.

 

- Koja koristi Majci Zemlji kad penzioner iz Hrvatske nema koristi od mnostva puka Afrike, iliti zasto treba vratiti EU u eugeniku!

 

Ne znam covjece, znam da si doktor znanosti, da te idu Valencije, ali ovaj pogled, kao i onaj "kakva je steta od parapsihologije" te "ateizam je rezultat neuroze Edipova kompleksa" mi govore da te neidu bas drustvene znanosti, kao i medicina koja se dotice covjeka i okoline.

 

 

 Nisam čitao druge teme i vrlo vjerojatno da se ne bi složio s danenom u drugim temama, ali smatram da se ovdje mislilo na kvalitetu života, a ne na kvalitet ljudi i eugeniku. Barem sam ja tako shvatio i tako ja mislim.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2020 21:56 (nekinik).
15 godina
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
nekinik kaže...

Nisam čitao druge teme i vrlo vjerojatno da se ne bi složio s danenom u drugim temama, ali smatram da se ovdje mislilo na kvalitetu života, a ne kvalitetu ljudi i eugeniku. Barem sam ja tako shvatio i tako ja mislim.

 Ovo je njegov kontekst:

 

I ne vidim da čovječanstvo što profitira svojom brojnošću. Bitna je kvaliteta, a ne kvantiteta. 

 

Iz ovoga se samo moze zakljuciti da je kvantiteta naustrb kvaliteti zivota. A kako se cinjenicno zna koje regije planete imaju porast stanovnistva, opasno je davati ovakve izjave, ako se zeli izbjeci nekakav maliciozan zakljucak.

 

I nije problem samo taj njegov izdvojeni komentar, vec i nit koja se provlaci kroz temu, a koji i ti pletes - izjavama o Nigeru. Tko stoljecima oneciscuje po Africi i iskoristava resurse?

 

U argumentu u kojem svi iskoristavamo to sto je radnike po Africi i Aziji lako zamjeniti kad crknu od izrabljivanja kojeg ne bi sebi dopustili, moze se i meni spocitati licemjernost, jer eto lutrijom zivota pridonosim i svjesno sudjelujem u tom izrabljivanju, ali treba imati intelektualna "muda" tim istim ljudima jos spocitavati to sto osnivaju obitelji i napreduju.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
3 godine
protjeran
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
wyks kaže...
nekinik kaže...

Nisam čitao druge teme i vrlo vjerojatno da se ne bi složio s danenom u drugim temama, ali smatram da se ovdje mislilo na kvalitetu života, a ne kvalitetu ljudi i eugeniku. Barem sam ja tako shvatio i tako ja mislim.

 Ovo je njegov kontekst:

 

I ne vidim da čovječanstvo što profitira svojom brojnošću. Bitna je kvaliteta, a ne kvantiteta. 

 

Iz ovoga se samo moze zakljuciti da je kvantiteta naustrb kvaliteti zivota. A kako se cinjenicno zna koje regije planete imaju porast stanovnistva, opasno je davati ovakve izjave, ako se zeli izbjeci nekakav maliciozan zakljucak.

 

I nije problem samo taj njegov izdvojeni komentar, vec i nit koja se provlaci kroz temu, a koji i ti pletes - izjavama o Nigeru. Tko stoljecima oneciscuje po Africi i iskoristava resurse?

 

U argumentu u kojem svi iskoristavamo to sto je radnike po Africi i Aziji lako zamjeniti kad crknu od izrabljivanja kojeg ne bi sebi dopustili, moze se i meni spocitati licemjernost, jer eto lutrijom zivota pridonosim i svjesno sudjelujem u tom izrabljivanju, ali treba imati intelektualna "muda" tim istim ljudima jos spocitavati to sto osnivaju obitelji i napreduju.

 

 Možda je ta rečenica nespretna, ali iz konteksta "Nije pitanje koliko ljudi može živjeti na Zemlji, nego kojim standardom mogu živjeti..." kao i iz prijašnjih postova danena je jasno da se misli na kvalitet života a ne ljudi.

 

Da je kvantiteta na uštrb kvalitete života tvrdim i ja i ne znam šta je tu sporno i kakve veze to ima s eugenikom?!? Regije koje imaju porast su južna i jugoistočna Azija i Afrika, tako da to nije ništa opasno. Ja nisam spominjao "nigere" niti rase, nego kulturološke razlike koje su jednako prisutne i kod bijele i žute rase u Aziji kao i one u Africi. Osim toga na sjeveru Afrike nisu "nigeri" kako ti kažeš, a Egipat ima sličan problem - veliki rast populacije na izuzetno maloj površini od par posto zemlje.

 

Ja znam da Hrvatska nije stoljećima onečišćavala Afriku i koristila resurse. Ako ti sada želiš okrivljavati cijelu bijelu rasu za to - nije li to upravo ono protiv čega se boriš?

 

Nitko im ne spočitava što napreduju, nego primjećujem da ne napreduju. Zašto bi to bilo zabranjeno primijetiti i zašto bi to bila tabu tema? Ok, ne napredujemo ni mi iz drugih razloga, ali to smo već zaključili na mnoštvu tema i foruma. Naravno da će se to stanovništvo prelijevati i na nas (pogotovo u kombinaciji s klimatskim promjenama) pa se i nas to tiče.

8 godina
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
Nekinik:

Uz malo zavirivanja u vlastiti obiteljski album vrlo vjerojatno bi našao ‘neodgovorne’ roditelje s mnogobrojnim potomstvom. Natalitet je i kod nas bio velik dok smo bili teška sirotinja. Uvedi industriju, zaposli ženu i problem prevelikog nataliteta, u svega par generacija, postaje problem demografske smrti nacije. To sve skupa nema baš nikakve veze s kulturom, običajima ili religijom.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2020 23:09 (Feudalac).
15 godina
offline
Re: Koliko smo imali čišći zrak tijekom lockdowna
nekinik kaže...
Možda je ta rečenica nespretna, ali iz konteksta "Nije pitanje koliko ljudi može živjeti na Zemlji, nego kojim standardom mogu živjeti..." kao i iz prijašnjih postova danena je jasno da se misli na kvalitet života a ne ljudi.

 Moj prvi komentar jest bio provokatorski, ali cim se povlaci ovakava tema bez ustezanja, dopustam si provokaciju.

 

Zasto ne bi mogli zivjeti boljim standardom? Ili smo prespavali cijelu edukaciju o povijesti, pa su si "nekvalitetne" regije same krive?

 

Ili, tko postavlja standard, i tko je kriv za sadasnje stanje?

 

Ili, ili radikalna ideja - zasto tim ljudima ne poboljsati standard - resurse imaju.

nekinik kaže...
Da je kvantiteta na uštrb kvalitete života tvrdim i ja i ne znam šta je tu sporno i kakve veze to ima s eugenikom?!?

A tko je kriv za nekvalitetu zivota?

 

Tj. mislis li da postoji korelacija (da sad ne ulazimo jos u kauzaciju) izmedju kolonijalizma i standarda "kvalitete" odredje "kvantitete"?

 

nekinik kaže...
 Regije koje imaju porast su južna i jugoistočna Azija i Afrika, tako da to nije ništa opasno. Ja nisam spominjao "nigere" niti rase, nego kulturološke razlike koje su jednako prisutne i kod bijele i žute rase u Aziji kao i one u Africi. Osim toga na sjeveru Afrike nisu "nigeri" kako ti kažeš, a Egipat ima sličan problem - veliki rast populacije na izuzetno maloj površini od par posto zemlje.

Niger je drzava koju si ti prvu spomenuo u nizu od nekoliko africkih zemalja - pa ako sam ja dovoljno intelignetan da to shvatim iz tvog komentara - jesi li ti glup pa to ne shvacas iz mog kometara, pa ulazis u apsurdno nebulozno spominjanje uvredljivih termina za rase?

 

Niger ima problem zbog sve vece desertifikacije uzrokovane ekoloskim neprilikama koja tjera stanovnistvo prema jugu.

 

Shell Oil kompanija je uzrocnik ranga ratnih zlocina na podrucuju Nigerije, za pocetak.

 

nekinik kaže...
Ja znam da Hrvatska nije stoljećima onečišćavala Afriku i koristila resurse. Ako ti sada želiš okrivljavati cijelu bijelu rasu za to - nije li to upravo ono protiv čega se boriš?

Ne okrivljuje se rasa vec sustav - kapitalizam - koji se time okoristava. Mehanizam iskoristavanja moze se priagoditi svakoj klasi ili rasi, dok je god netko zadnji u lancu, prema mjerilu "kvalitete" kojeg postavlja onaj koji se najvise okoriscuje. Pojam rase je uvijek bio i klasni problem.

 

nekinik kaže...
Nitko im ne spočitava što napreduju, nego primjećujem da ne napreduju.

A zasto ne napreduju i tko im unistava standard praksama koje su vecinom zabranjene u drzavama gdje ostaje sav kapital?

S time na umu da postoji aktivna, direktna i ciljana krivica, i krivica prouzrokovana mnostvom otegotnih faktora.

 

nekinik kaže...
Ok, ne napredujemo ni mi iz drugih razloga, ali to smo već zaključili na mnoštvu tema i foruma. Naravno da će se to stanovništvo prelijevati i na nas (pogotovo u kombinaciji s klimatskim promjenama) pa se i nas to tiče.

Ukoliko se generacije stanovnistva ugnjetava, zasto se cuditi da isto ne napreduje?

 

Da, u nesigurnosti zivotnih uvijets cvjeta i korupcija i zlocin, ali siromastvo je i daleko pogubnije jer pothranjivanje utjece i na sposobnosti, a ima sve vise indicija da utjece i na inteligenciju.

 

Ako znamo da je Afrika resursima daleko bogatija od ostalih kontinenata, a i da zivot u kontinuirano losim zivotni uvijeti stvaraju mnogo vece prepreke (a to znamo iz znanstvene analize americkih geta) uspjehu, tko je krivac?

 

Rjesenjem eknomoskog problema rjesio bi se i marginalni problem populacije, no VI ste ti koji krivicu svaljuju na one koji od posljedica najvise i pate.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice