Koliko je čista čista energija?

poruka: 22
|
čitano: 4.856
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koliko je čista čista energija?".
5 godina
neaktivan
offline
Koliko je čista čista energija?

"biljke uzimaju iz zraka ugljikov dioksid i za svoj rast ne troše ništa osim Sunčeve energije" - isto vrijedi i za ugljen, naftu i zemni plin, i to su nekad bile biljke koje su igrom slučaja uslijed tektonskih poremećaja umjesto kao CO2 u zraku, prije nekoliko milijuna godina završile pod zemljom i tamo se u nedostatku kisika i pod velikim pritiskom pretvorile u ugljen, naftu ili plin. Dakle spaljivanjem fosilnih goriva ne činimo ništa loše, nego samo u atmosferu vraćamo CO2 koji je zapravo već davno trebao biti u njoj i po toj logici i fosilna goriva su "čist" izvor energije.

 

Problem dakle nije u apsolutnoj količini CO2, nego u vremenskoj komponenti - drvo koje raste i u sebi skuplja CO2 100 godina, mi spalimo u nekoliko sati i time stvaramo "spike"-ove CO2 koje priroda ne može odmah kompenzirati, ali bude s vremenom. 

Problem s "biomasom" je i to što su subvencije u mnogim zemljama samo motivirale poljoprivrednike da prestanu proizvoditi druge kulture koje se onda uvoze s drugog kraja svijeta. U Njemačkoj su svi prešli na repu zbog bio diesela, pa sad uvoze elementarne proizvode koje su nekad uzgajali sami iz tko zna kojih zemalja i time samo dodatno potiču trošenje energije na transport uz zanemariv efekt na uštedu CO2 u vlastitoj zemlji. U Brazilu uništavaju Amazonske prašume kako bi na njihovom mjestu onda sadili kulture za "čisto" gorivo i soju za prehranu stoke i ljudi time čine 100x više štete nego koristi. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.3.2021 12:03 (GUID).
 
16 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Koliko je čista čista energija?
Naravno, energija iz biomase je zgodna dok se radi o viškovima iz proizvodnje drugih stvari. Kao namjenski proizvod je čista glupost, nemamo mi dovoljno zemlje za takvo što.
Ja rekoh
3 godine
offline
Re: Koliko je čista čista energija?
Točno tako. Najpametnije sa strane zaštite prirode je prebaciti se na uzgoj onih kultura koje su potrebne za prehranu ljudi i u dovoljnim količinama, a tek onda na ostalo. Hrvatska ima sasvim dovoljno prostora i plodnog tla za tako nešto. Problem je u političkoj volji i poticajima koji bi, vjerujem, trebali ići u sasvim drugom smjeru nego što idu sada.
Uz put da ne ostane samo na bilju - uzgoj govedine proizvodi 6 puta više CO2 od uzgoja svijetine.
5 godina
offline
Re: Koliko je čista čista energija?
#GUID

to ti ja pričam:)

Sav taj CO2 jednom davno je bio u atmosferi... znači sadašnja količina je stotinjak puta manje nego prije stotine milijuna godina.

Međutim umjesto da biljke nakon svoje smrti ga vrate u atmosferu...uslijed djelovanja drugih sila to je završilo duboko u zemlji zarobljeno.

Tako da sad imamo deficit u pogledu količine CO2 u atmosferi u odnosu na razdoblje od prije.

Problem zelene ideje je što je ona isključivo antropogena... ustvari na korak do religije ne gleda se šira slika.

Recimo prije nekoliko stotina milijuna godina količina kisika u atmosferi je bila 40%... znači za većinu sadašnjeg života smrtonosno.

Bez promjena u okolišu nema ni evolucije... promjene u okolišu su temelj bioraznolikosti...a taj pojam je čest kod zelenih demagoga.

Da je klima i okoliš zadnjih milijardu godina isti ja sada ne bih ovo pisao.

Ja ne govorim da ne triba razmišljati o očuvanju okoliša...ali to mora biti temeljeno na logici i kritičnom razmišljalju a ne na demagogiji.
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
16 godina
offline
Koliko je čista čista energija?

Zeleno i znanost lagano postaju nova diktatura.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.3.2021 10:49 (bmw_power).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Koliko je čista čista energija?

Znanost, ako je shvatimo onako kako je trebamo shvatiati, nije i ne može biti diktarura, jer znanost poziva na činjenice, na istinu, potiče slobodno mišljenje i kritičko preispitivanje svega. Druga je stvar kada znanost postaje dogmom, nekom novom mitologijom. No to onda više nije znanost nego mitologija utemljena na znanosti ili mitologija izgrađena na pojmovima preuzetima iz znanosti. Za ovu novu (urbanu) mitologiju nije kriva znanost, nego oni koji se petljaju u znanost a da ništa o njoj ne znaju niti razumiju. 

 
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koliko je čista čista energija?
Gallu:

Nastavno na tvoj post, fotosinteza ima ekstremno malu iskoristivost energije. Best case, s posebnim kulturama je 5 kWh godišnje po metru, pšenica kukuruz su 1-1,5. U našem slučaju to se prevodi u 20.000 km2 ili 40% hrvatske prekriveno monokulturom samo za energiju. Solar je tu 40 puta bolji, treba nam “samo” 1% površine. A mi smo jedna slabo razvijena zemlja koja baš i ne troši puno energije po glavi stanovnika što se kroz gustoću naseljenosti lako stavi u omjer s drugim zemljama. velika britanija na ovaj način ni teoretski ne može zadovoljiti svoje potrebe, npr.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.3.2021 15:49 (Feudalac).
8 godina
offline
Re: Koliko je čista čista energija?
Danen:

U sridu, znanost nema veze s ovim. Cijelo vrijeme su u pitanju nečiji poslovni interesi, gledam dokumentarac sinoć o zagađenju oceana - famozna pacifička hrpa smeća je zapravo hrpa ribarskih mreža. Firma koja daje certifikate o održivom ulovu financira udruge koje se bore protiv plastičnih slamki, doslovce, dok o devastaciji, totalnom istrebljenju mora i oceana industrijskim ribarenjem ni riječi. Više nego ikad postalo je važno misliti svojom glavom i ignorirati apsolutno sve one koji nam prodaju zeleno i održivo. Dok nema kontrole (a nema je) ti nejasni termini služe samo pražnjenju džepova eko naivčina. čišće, skromnije, kvalitetnije uvijek košta više a kad je novac u pitanju svi žele ušparati na troškovima.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.3.2021 15:54 (Feudalac).
3 godine
offline
Re: Koliko je čista čista energija?
Primjer - imamo višak ugljika koji smo sekvestracijom izdvojili iz nekog ispuha. Ima li boljeg rješenja od vraćanja tog ugljika u biomasu?
8 godina
offline
Re: Koliko je čista čista energija?
Gallu:

Ima. Potopimo ga na dno oceana. Po mogućnosti u Marijansku brazdu da ga nitko ne može izvaditi
Ja rekoh
3 godine
offline
Re: Koliko je čista čista energija?
Uvijek postoji mogućnost neke tektonske aktivnosti koja ga može osloboditi. Tada u velikim količinama u kratkom roku. Ja ne bih kocku stavljao na takav način pohrane
15 godina
neaktivan
offline
Koliko je čista čista energija?

Malo je licemjerno Indiju prozivati kao trećeg najvećeg potrošača energije, kad prosječan Hrvat potroši tri puta više od prosječnog Indijca.

https://ourworldindata.org/grapher/per-capita-energy-use?tab=table

Ne zagađuju države nego ljudi. Države su samo administrativne jedinice.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
4 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Koliko je čista čista energija?
evo diže se panika oko fisije(nuklearne elektrane)...kao to nije zeleno a s druge strane na samoj Zemlji postoje područja gdje se dešava fisija i to vrlo blizu površine...čitao u national geografic

među tim zelenim ima onih koji bi uveli šerijatski zeleni zakon...svi oni zaboravljaju ili ne znaju da je ovaj naš planet samo zrno pijeska na plaži kojoj nema kraja

bez tehnologije ljudi pa i sam život na Zemlji osuđene je na propast(Dinosauri)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.3.2021 22:30 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Koliko je čista čista energija?
GUID kaže...

"biljke uzimaju iz zraka ugljikov dioksid i za svoj rast ne troše ništa osim Sunčeve energije" - isto vrijedi i za ugljen, naftu i zemni plin, i to su nekad bile biljke koje su igrom slučaja uslijed tektonskih poremećaja umjesto kao CO2 u zraku, prije nekoliko milijuna godina završile pod zemljom i tamo se u nedostatku kisika i pod velikim pritiskom pretvorile u ugljen, naftu ili plin. Dakle spaljivanjem fosilnih goriva ne činimo ništa loše, nego samo u atmosferu vraćamo CO2 koji je zapravo već davno trebao biti u njoj i po toj logici i fosilna goriva su "čist" izvor energije.

 

Problem dakle nije u apsolutnoj količini CO2, nego u vremenskoj komponenti - drvo koje raste i u sebi skuplja CO2 100 godina, mi spalimo u nekoliko sati i time stvaramo "spike"-ove CO2 koje priroda ne može odmah kompenzirati, ali bude s vremenom. 

Problem s "biomasom" je i to što su subvencije u mnogim zemljama samo motivirale poljoprivrednike da prestanu proizvoditi druge kulture koje se onda uvoze s drugog kraja svijeta. U Njemačkoj su svi prešli na repu zbog bio diesela, pa sad uvoze elementarne proizvode koje su nekad uzgajali sami iz tko zna kojih zemalja i time samo dodatno potiču trošenje energije na transport uz zanemariv efekt na uštedu CO2 u vlastitoj zemlji. U Brazilu uništavaju Amazonske prašume kako bi na njihovom mjestu onda sadili kulture za "čisto" gorivo i soju za prehranu stoke i ljudi time čine 100x više štete nego koristi. 

 

HCMAA kaže...
#GUID

to ti ja pričam:)

Sav taj CO2 jednom davno je bio u atmosferi... znači sadašnja količina je stotinjak puta manje nego prije stotine milijuna godina.

Međutim umjesto da biljke nakon svoje smrti ga vrate u atmosferu...uslijed djelovanja drugih sila to je završilo duboko u zemlji zarobljeno.

Tako da sad imamo deficit u pogledu količine CO2 u atmosferi u odnosu na razdoblje od prije.

Problem zelene ideje je što je ona isključivo antropogena... ustvari na korak do religije ne gleda se šira slika.

Recimo prije nekoliko stotina milijuna godina količina kisika u atmosferi je bila 40%... znači za većinu sadašnjeg života smrtonosno.

Bez promjena u okolišu nema ni evolucije... promjene u okolišu su temelj bioraznolikosti...a taj pojam je čest kod zelenih demagoga.

Da je klima i okoliš zadnjih milijardu godina isti ja sada ne bih ovo pisao.

Ja ne govorim da ne triba razmišljati o očuvanju okoliša...ali to mora biti temeljeno na logici i kritičnom razmišljalju a ne na demagogiji.




Genijalci, da - postojalo je doba kada je u planetarnoj atmosferi postojalo mnogo više CO2, i kada je postojalo mnogo više O2... ali znate šta - to baš nisu bili najidealniji uvjeti za ljudsku vrstu i civilizaciju, nego više za druge oblike života. Pa hajmo vratit planetarni preset u njihovu korist - ha? Jao, budaletine nikako da izumru... 

 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.3.2021 10:50 (Al Crane).
 
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Koliko je čista čista energija?
HCMAA kaže...
evo diže se panika oko fisije(nuklearne elektrane)...kao to nije zeleno a s druge strane na samoj Zemlji postoje područja gdje se dešava fisija i to vrlo blizu površine...čitao u national geografic

među tim zelenim ima onih koji bi uveli šerijatski zeleni zakon...svi oni zaboravljaju ili ne znaju da je ovaj naš planet samo zrno pijeska na plaži kojoj nema kraja

bez tehnologije ljudi pa i sam život na Zemlji osuđene je na propast(Dinosauri)

 Aj ti lijepo odi oprat uši u koji od bazena tamo oko Fukušime, pa se poslije toga vrati da prosipaš pamet, ako budeš u stanju.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
3 godine
offline
Koliko je čista čista energija?

Poštovani danen jesu li izračunali i koliko koja kultura 'popapa' CO2 i jesu li i to ubacili u konačni iznos ili je konačni iznos bez tog efekta.

 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Koliko je čista čista energija?

Ekstremna ekologija danas ima jednako veze sa dobrobiti planeta kao fitness influenceri sa zdravljem - sve je samo na površini. Greta bijesni nad svakim srušenim drvetom i ne razumije da brazilski seljaci ne krče šume zato što su pokvareni nego da prehrane svoju djecu. A električni auti koji se isplate nakon 150.000 km nam se nameću jer je to nova igračka koja može zainteresirati našu zasićenu potrošačku dušu. Da stvarno hoćemo nešto promijeniti, bogate zemlje bi se trebale potruditi podići siromašne zemlje iz siromaštva. Ali odakle bi onda kupovali majice za 10 kuna i svinjetinu za 7kn/kg?. Ajmo bar priznat da smo licemjeri - ko prizna, pola mu se prašta.

Autoru pohvala i puna podrška za savjet da se okrenemo biljnoj hrani. Ja već praktički jesam, jedino se se mogu odreći mlijeka & co. A njihova proizvodnja je isto prljava, ne zbog CO2 nego zbog metana iz kravljeg prdeža.

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koliko je čista čista energija?
danen kaže...

Znanost, ako je shvatimo onako kako je trebamo shvatiati, nije i ne može biti diktarura, jer znanost poziva na činjenice, na istinu, potiče slobodno mišljenje i kritičko preispitivanje svega. Druga je stvar kada znanost postaje dogmom, nekom novom mitologijom. No to onda više nije znanost nego mitologija utemljena na znanosti ili mitologija izgrađena na pojmovima preuzetima iz znanosti. Za ovu novu (urbanu) mitologiju nije kriva znanost, nego oni koji se petljaju u znanost a da ništa o njoj ne znaju niti razumiju. 

Mislim da te dogme ne uvode "znanstvenici", nego korporativne strukture koje samo koriste "znanost" na način koji im odgovara. Baš sam danas pisao o tome u drugom postu, moguće je dobiti "matematički točno" istraživanje za većinu teorija koje želiš prodati, potrebno je samo naći "znanstvenike" koji će to htjeti odraditi i malo vremena i truda da se dobro selekcionira uzorak da rezultati djeluju dovoljno uvjerljivo. Osim korporativnih struktura kao "naručitelja" drugu, možda i važniju ulogu, odigravaju mediji koji te "dogme" forsiraju i ukorjenjuju među ljudima. Ne sjećam se više naslova knjige, ali pred 15-ak godina sam pročitao izvrsnu knjigu gdje je objašnjeno na koji način mediji zapravo pišu povijest jer nakon 20, 30, 50, ... godina nitko se ne sjeća toga što se stvarno desilo nego je bitno što piše relevantnim medijima pa ako NY Times napiše da je npr. Kina špijunirala SAD uz pomoć Huaweia onda to postaje povijesna činjenica. Isto tako, ako znanstveni krugovi prihvate neku teoriju, a mediji je plasiraju kao popularno-znanstvenu činjenicu to postaje mjerilo.

Nastavno na lobiranja, pred par godina je bio izvrstan dokumentarac na HRT 4 mislim oko lobističkih krugova vezano uz sladila gdje je novinar istražio odakle dolaze odjednom teorije da su umjetna sladila zapravo dobra za nas - uglavnom na kraju je došao do toga da su rađena naručena istraživanja na etabliranim sveučilištima prema nalogu velikih korporacija (neću imenovati). Najupečatljiviji dio mi je razgovor sa jednim voditeljem istraživačkog centra koji onako nemoćno kaže da bez takvih "sponzoriranih istraživanja" oni jednostavno ne bi mogli egzistirati.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
3 godine
offline
Koliko je čista čista energija?

Samo se treba sjetiti tetraetil-olova  i njegove 'povijesti'.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Koliko je čista čista energija?

Zagađenje kao problem postoji van svake sumnje. Možemo raspravljati je li ovaj ili onaj oblik zagađenja opasniji, ali ne možemo zanijekati da ljudi negativno utječu na okoliš.

S obzirom na naš broj i količinu zagađenja po osobi, te tendenciju da se i broj ljudi i količina zagađenja po osobi neprestano povećavaju totalna pasivnost će dovesti do teških posljedica. Tko to nije u stanju sagledati treba se vratiti u osnovnu školu.

 

E sad, je li važnije zamijeniti ICE s EV, subvencionirati vjetrolelektrane i solare, smanjiti potrošnju mesa, nešto peto ili sve to skupa, o tome se može diskutirati.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Koliko je čista čista energija?
Da. Najbolje je prekrižit ruke i ne radit ništa, jel? Glad je problem. Onečišćenje je isto problem. Radi se i na jednom i na drugom. A sad što je veći problem? Okoliš bi bez problema opstao bez nas. Mi bez njega ne bi.
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.3.2021 16:48 (Gallu).
5 godina
offline
Re: Koliko je čista čista energija?
Space Cadet kaže...

Ekstremna ekologija danas ima jednako veze sa dobrobiti planeta kao fitness influenceri sa zdravljem - sve je samo na površini. Greta bijesni nad svakim srušenim drvetom i ne razumije da brazilski seljaci ne krče šume zato što su pokvareni nego da prehrane svoju djecu. A električni auti koji se isplate nakon 150.000 km nam se nameću jer je to nova igračka koja može zainteresirati našu zasićenu potrošačku dušu. Da stvarno hoćemo nešto promijeniti, bogate zemlje bi se trebale potruditi podići siromašne zemlje iz siromaštva. Ali odakle bi onda kupovali majice za 10 kuna i svinjetinu za 7kn/kg?. Ajmo bar priznat da smo licemjeri - ko prizna, pola mu se prašta.

Autoru pohvala i puna podrška za savjet da se okrenemo biljnoj hrani. Ja već praktički jesam, jedino se se mogu odreći mlijeka & co. A njihova proizvodnja je isto prljava, ne zbog CO2 nego zbog metana iz kravljeg prdeža.

 

A ta djeca neće trebat i disati i imati povoljne klimatske uvjete za istu tu proizvodnju hrane? A jako li su se pomogli s uništavanjem ključnog planetarnog ekosistema ako će za par desetljeća i to područje biti doslovno nenastanjiva pustinja.


Istina je da bi pravednija raspodjela financijskog bogatstva i prirodnih resursa, bolja internacionalna koordinacija proizvodnje hrane i energije, racionalnija potrošnja kao i dobrovoljno ograničavanje rasta populacije značila puno za održivost globalnog industrijskog društva (dok ti isti kritičari na upravo takva nastojanja environmenalista histerično vrište: "ah ti zli globalisti hoće da uvedu komunizam/porobe/istrijebe čovječanstvo!"). 

Ali onda nacionalistički populisti kao Bolsonaro koji će i tako krepati puno prije nego što dugoročne štete njegove idiotske nazovipolitike postanu vidljive ko planina ne bi niti prismrdio vlasti. Zato zainteresirani za status quo koji još žive ko bubrezi u loju političko-propagandnim kampanjamadovode u sumnju kredibilitet geoznanstvenika.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put sri 31.3.2021 3:01 (Al Crane).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice