Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno brz

poruka: 21
|
čitano: 6.658
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno brz".
6 godina
offline
Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno brz

prvi sam...toooo...oću dobit nešto:)

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno
HCMAA kaže...

prvi sam...toooo...oću dobit nešto:)

 oćeš, ako nisi cijepljen 3 x + prebolio + skinuo urok + protestirao + obećao kako nećeš nikad više (iako bi mogao i bez obzira na to, kažu). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
7 godina
online
Re: Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno
HCMAA kaže...

prvi sam...toooo...oću dobit nešto:)

Znaš kak kažu: naprči dupe kroz prozor, možda dobiješ neki kur*c 

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno brz

Odličan test! Posebno zbog ovog što proizvođači NIKADA ne navode (barem ja nikada nigdje nisam vidio da to proizvođač navede):

"Vršne performanse od 7 GB/s Renegade održava oko 35 sekundi u sklopu čega kontroler u pseudo-SLC buffer upisuje oko 245 GB podataka. Performanse nakon toga padaju na razinu od 1,5 GB/s što traje daljnjih 6 minuta. U posljednjem stupnju degradacije koji traje do kraja 10-minutnog testa pisanja, brzina pisanja pada na svega 250 do 300 MB/s"

Proizvođač navede samo ovu najveću brzinu i ne kaže koliko dugo će je držati. Ali kaže namjenu - gaming. Opterećenje kod igranja vjerojatno će vrlo rijetko preći tih 35 sekundi, a skoro nikada 6 minuta neprekidnog pisanja, tako da skoro nikada nećete doći u onaj najsporiji dio od 200-300 MB/s. Ali, ako radite s velikim količinama podataka, poput baza podataka, obrade videa, virtualizacijski host, onda ovaj disk nije za tu namjenu.

Idi i radi nešto korisno!
 
9 0 hvala 3
14 godina
offline
Re: Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno
Keso kaže...

Odličan test! Posebno zbog ovog što proizvođači NIKADA ne navode (barem ja nikada nigdje nisam vidio da to proizvođač navede):

"Vršne performanse od 7 GB/s Renegade održava oko 35 sekundi u sklopu čega kontroler u pseudo-SLC buffer upisuje oko 245 GB podataka. Performanse nakon toga padaju na razinu od 1,5 GB/s što traje daljnjih 6 minuta. U posljednjem stupnju degradacije koji traje do kraja 10-minutnog testa pisanja, brzina pisanja pada na svega 250 do 300 MB/s"

Proizvođač navede samo ovu najveću brzinu i ne kaže koliko dugo će je držati. Ali kaže namjenu - gaming. Opterećenje kod igranja vjerojatno će vrlo rijetko preći tih 35 sekundi, a skoro nikada 6 minuta neprekidnog pisanja, tako da skoro nikada nećete doći u onaj najsporiji dio od 200-300 MB/s. Ali, ako radite s velikim količinama podataka, poput baza podataka, obrade videa, virtualizacijski host, onda ovaj disk nije za tu namjenu.

 Zanimljivo. Nisam to znao, dobro da si istaknuo

Šta kupiti onda za namjenu obrade videa konkretno?

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
8 godina
offline
Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno brz

Problem sa tim vrlo brzim uređajima za pohranu u zadnje vrijeme tijekom nedostatka čipova je taj što mnogi proizvođači koriste takozvani "bait & switch." Tj. na recenziju pošalju primjerke koji zaista postižu deklarirane brzine, a onda u prodaju puste uređaje sa memorijskim čipovima niže kvalitete i performansi. No to ne deklariraju nigdje. S obzirom da ste vi ovaj SSD dobili direktno od Kingstona, ne bi me čudilo da je ista situacija i ovdje. Kingston, ADATA i PNY su uhvačeni u ovoj praksi.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno brz

Za 4500kn se kupi od Samsunga 870 EVO od cak 4TB! Prema tome ovo je pretjerano skupo za ono sto nudi... 

 
0 1 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno
=XFX=PlayHard kaže...

Za 4500kn se kupi od Samsunga 870 EVO od cak 4TB! Prema tome ovo je pretjerano skupo za ono sto nudi... 

Uspoređuješ kruške i jabuke - SATA SSD i jedan od najbržih NVMe PCIe 4.0 SSD-ova




16 godina
moderator
offline
Re: Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno
DuxCro kaže...

Problem sa tim vrlo brzim uređajima za pohranu u zadnje vrijeme tijekom nedostatka čipova je taj što mnogi proizvođači koriste takozvani "bait & switch." Tj. na recenziju pošalju primjerke koji zaista postižu deklarirane brzine, a onda u prodaju puste uređaje sa memorijskim čipovima niže kvalitete i performansi. No to ne deklariraju nigdje. S obzirom da ste vi ovaj SSD dobili direktno od Kingstona, ne bi me čudilo da je ista situacija i ovdje. Kingston, ADATA i PNY su uhvačeni u ovoj praksi.

 A gle, naravno da mogućnost postoji. Iako mi se čini da se to događa a) puno kasnije nakon što je proizvod lansiran b) s uređajima koji nisu baš vrh vrhova ponude proizvođača

SX8200 PRO koji je tema videa je zapravo dosta star SSD...

16 godina
moderator
offline
Re: Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno
Fake_Alert kaže...
Keso kaže...

Odličan test! Posebno zbog ovog što proizvođači NIKADA ne navode (barem ja nikada nigdje nisam vidio da to proizvođač navede):

"Vršne performanse od 7 GB/s Renegade održava oko 35 sekundi u sklopu čega kontroler u pseudo-SLC buffer upisuje oko 245 GB podataka. Performanse nakon toga padaju na razinu od 1,5 GB/s što traje daljnjih 6 minuta. U posljednjem stupnju degradacije koji traje do kraja 10-minutnog testa pisanja, brzina pisanja pada na svega 250 do 300 MB/s"

Proizvođač navede samo ovu najveću brzinu i ne kaže koliko dugo će je držati. Ali kaže namjenu - gaming. Opterećenje kod igranja vjerojatno će vrlo rijetko preći tih 35 sekundi, a skoro nikada 6 minuta neprekidnog pisanja, tako da skoro nikada nećete doći u onaj najsporiji dio od 200-300 MB/s. Ali, ako radite s velikim količinama podataka, poput baza podataka, obrade videa, virtualizacijski host, onda ovaj disk nije za tu namjenu.

 Zanimljivo. Nisam to znao, dobro da si istaknuo

Šta kupiti onda za namjenu obrade videa konkretno?

Ja bih samo dodao da se SLC buffer regenerira. Dakle do pada performansi dolazi kad se piše ovakva količina podataka bez prekida. Dakle ovo je najgora moguća situacija za SSD. Čim postoji pauza kod pisanja, kontroler na SSD-u pokušava presložiti interno podatke i isprazniti SLC buffer u iščekivanju novih operacija pisanja. 

11 godina
offline
Re: Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno
Dobro je da ste ubacili u testove ssdova i taj sustained write, jer lako je za ovaj model gdje se slc buffer mjeri u stotinama giga i gdje je brzina čak i nakon toga još poprilično visoka. Problem je s nekim ssdovima gdje je to puno manje, pa onda iole intenzivniji write završi razočaravajuće, kao na većini usb stickova gdje računaš nešto prebacit za par minuta prema početnoj brzini, pa se to začas pretvori u sate
14 godina
offline
Re: Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno
Denis kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

Za 4500kn se kupi od Samsunga 870 EVO od cak 4TB! Prema tome ovo je pretjerano skupo za ono sto nudi... 

Uspoređuješ kruške i jabuke - SATA SSD i jedan od najbržih NVMe PCIe 4.0 SSD-ova




 To stoji, ali taj "najbrzi" SSD ne moze iskoristit 99.9999% korisnika... jedino se mogu divit rezultatima raznih benchmarka. U praksi nitko nece vidjeti razliku gotovo niti u jednom jedinom programu ili igrici. Koja je onda poanta tog SSD-a i kome je on namijenjen? Vjerojatno vrlo uskom krugu korisnika koji mogu iskoristiti prednosti takvih brzina iako do dana danasnjeg nisam uspio pronaci gdje tocno... 

14 godina
offline
Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno brz

Ja upecao Samsunga 980 Pro 1 TB za 113 €, meni dosta...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno brz

Čekamo famozni directstorage ali kao da je u zemlju propao.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno
forumaš kaže...

Čekamo famozni directstorage ali kao da je u zemlju propao.

 Istina. To bi moglo promijeniti priču oko toga koliko su performanse SSD-a u praksi doista bitne

16 godina
moderator
offline
Re: Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno
=XFX=PlayHard kaže...
Denis kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

Za 4500kn se kupi od Samsunga 870 EVO od cak 4TB! Prema tome ovo je pretjerano skupo za ono sto nudi... 

Uspoređuješ kruške i jabuke - SATA SSD i jedan od najbržih NVMe PCIe 4.0 SSD-ova




 To stoji, ali taj "najbrzi" SSD ne moze iskoristit 99.9999% korisnika... jedino se mogu divit rezultatima raznih benchmarka. U praksi nitko nece vidjeti razliku gotovo niti u jednom jedinom programu ili igrici. Koja je onda poanta tog SSD-a i kome je on namijenjen? Vjerojatno vrlo uskom krugu korisnika koji mogu iskoristiti prednosti takvih brzina iako do dana danasnjeg nisam uspio pronaci gdje tocno... 

Naravno da se osjeti takva drastična razlika. Evo ti brzi test s par igara gdje se uspoređuju SATA SSD i 7200rpm disk sa, za današnje pojmove, starim NVMe SSD-om. 



E sad to ekstrapoliraj u učitavanje Windowsa, aplikacija, kopiranje podataka i hrpu drugih radnji...

Nekom možda skok u performansama nije isplativ, ali on itekako postoji. 

15 godina
offline
Re: Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno
Fake_Alert kaže...
Keso kaže...

Odličan test! Posebno zbog ovog što proizvođači NIKADA ne navode (barem ja nikada nigdje nisam vidio da to proizvođač navede):

"Vršne performanse od 7 GB/s Renegade održava oko 35 sekundi u sklopu čega kontroler u pseudo-SLC buffer upisuje oko 245 GB podataka. Performanse nakon toga padaju na razinu od 1,5 GB/s što traje daljnjih 6 minuta. U posljednjem stupnju degradacije koji traje do kraja 10-minutnog testa pisanja, brzina pisanja pada na svega 250 do 300 MB/s"

Proizvođač navede samo ovu najveću brzinu i ne kaže koliko dugo će je držati. Ali kaže namjenu - gaming. Opterećenje kod igranja vjerojatno će vrlo rijetko preći tih 35 sekundi, a skoro nikada 6 minuta neprekidnog pisanja, tako da skoro nikada nećete doći u onaj najsporiji dio od 200-300 MB/s. Ali, ako radite s velikim količinama podataka, poput baza podataka, obrade videa, virtualizacijski host, onda ovaj disk nije za tu namjenu.

 Zanimljivo. Nisam to znao, dobro da si istaknuo

Šta kupiti onda za namjenu obrade videa konkretno?

Disk write ima 245 GB memorije na 7000 MB/s, zatim 6minuta*60s*1500MB/s = 540 GB memorije na 1500 MB/s. 245+540 = 785 GB.

Ako radiš kontinuirano pisanje (sustained write) manje od 785 GB dok obrađuješ video, ovaj disk će izdržati.

Npr. ako imaš pauze dovoljno duge da se cache isprazni u sporije lsojeve i oslobodi za primanje novih podataka, može primiti i više.

Mislim da će disk biti dobar čak i za video, osim ako tvoje RAW snimke imaju više od 785 GB pa kopiranje snimki na NVMe disk uspije "zahvatiti" ovaj spori dio.

Ako hoćeš nešto što nema limit, to je "PRO" linija samsungovih NVME M2, zatim WD Black linija NVMe M2, i CORSAIR Force MP linija, recimo MP600. Možda ima još koji za kojeg ne znam. U pravilu su to skuplji diskovi jer je brža memorija skupa, a ovi je imaju više. Ponekad ih označe sa "write optimized". Traži "sustained write" testove za provjeru na koju brzinu padnu nakon koliko GB kontinuiranog zapisivanja (write zlostavljanja diska).

Pro tip: Koristi Storage Spaces da više fizičkih diskova predstaviš kao jedan veliki logički disk. Dobiješ fleksibilnost s dodavanjem kapaciteta (novih fizičkih diskova) i samo ekspandiraš logički disk. Nešto kao soft RAID koji dolazi s windowsima besplatno (Win10 Pro na dalje) i radi odlično.

Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.12.2021 2:23 (Keso).
11 godina
offline
Re: Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno
Nema više novih ssdova sa 'bržom memorijom', niti samsung pro niti wd black nemaju mlc memoriju i također pate od pada brzine kad ponestane slc keša. Samo kod nekih je slc keš dosta velik da to ne smeta, kod drugih se isti brzo povrati, kod trećih pak jedno i drugo ili pak nema ovog trećeg pada brzine ispod tisuću ili tisuću i nešto mb/s pa su samim time bolji.
Jedan od zadnjih mlc ssdova je prošla gen samsungove pro linije i ona nema značajnog pada brzine, ali mu je zato vršna brzina slabija od novih 4.0 ssdova, a i sve ga je teže naći u prodaji
2 godine
protjeran
offline
Re: Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno
Di?!
16 godina
moderator
offline
Re: Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno
Keso kaže...
Fake_Alert kaže...
Keso kaže...

Odličan test! Posebno zbog ovog što proizvođači NIKADA ne navode (barem ja nikada nigdje nisam vidio da to proizvođač navede):

"Vršne performanse od 7 GB/s Renegade održava oko 35 sekundi u sklopu čega kontroler u pseudo-SLC buffer upisuje oko 245 GB podataka. Performanse nakon toga padaju na razinu od 1,5 GB/s što traje daljnjih 6 minuta. U posljednjem stupnju degradacije koji traje do kraja 10-minutnog testa pisanja, brzina pisanja pada na svega 250 do 300 MB/s"

Proizvođač navede samo ovu najveću brzinu i ne kaže koliko dugo će je držati. Ali kaže namjenu - gaming. Opterećenje kod igranja vjerojatno će vrlo rijetko preći tih 35 sekundi, a skoro nikada 6 minuta neprekidnog pisanja, tako da skoro nikada nećete doći u onaj najsporiji dio od 200-300 MB/s. Ali, ako radite s velikim količinama podataka, poput baza podataka, obrade videa, virtualizacijski host, onda ovaj disk nije za tu namjenu.

 Zanimljivo. Nisam to znao, dobro da si istaknuo

Šta kupiti onda za namjenu obrade videa konkretno?

Disk write ima 245 GB memorije na 7000 MB/s, zatim 6minuta*60s*1500MB/s = 540 GB memorije na 1500 MB/s. 245+540 = 785 GB.

Ako radiš kontinuirano pisanje (sustained write) manje od 785 GB dok obrađuješ video, ovaj disk će izdržati.

Npr. ako imaš pauze dovoljno duge da se cache isprazni u sporije lsojeve i oslobodi za primanje novih podataka, može primiti i više.

Mislim da će disk biti dobar čak i za video, osim ako tvoje RAW snimke imaju više od 785 GB pa kopiranje snimki na NVMe disk uspije "zahvatiti" ovaj spori dio.

Ako hoćeš nešto što nema limit, to je "PRO" linija samsungovih NVME M2, zatim WD Black linija NVMe M2, i CORSAIR Force MP linija, recimo MP600. Možda ima još koji za kojeg ne znam. U pravilu su to skuplji diskovi jer je brža memorija skupa, a ovi je imaju više. Ponekad ih označe sa "write optimized". Traži "sustained write" testove za provjeru na koju brzinu padnu nakon koliko GB kontinuiranog zapisivanja (write zlostavljanja diska).

Pro tip: Koristi Storage Spaces da više fizičkih diskova predstaviš kao jedan veliki logički disk. Dobiješ fleksibilnost s dodavanjem kapaciteta (novih fizičkih diskova) i samo ekspandiraš logički disk. Nešto kao soft RAID koji dolazi s windowsima besplatno (Win10 Pro na dalje) i radi odlično.

 Kao što je Picajzla već napisao, ni jedan od ovih SSD-ova nema MLC i svi su podložni padu performansi nakon punjenja SLC buffera. 

Ono što se može kupiti, no košta, jest Intel Optane SSD. 

Druga solucija je RAID 0 M.2 SSD-ova što de facto udvostručuje SLC buffer jednog diska. 

15 godina
offline
Re: Kingston Fury Renegade 2 TB - Skup, no iznimno

Da, samo je pitanje da li će tvoj workload ikada ući u područje sporijeg zapisivanja. Ako je takav da nikada ne uđe ili jako kratko, onda je taj disk odličan za tvoj workload. To ovisi o količini brze memorije, količini koju odjednom zapisuješ i brzini oporavka brze memorije (kontroler diska u pozadini prebacuje iz brže memorije u sporiju i tako oslobađa brzu memoriju da primi nove podatke max brzinom). Ne moraš iskeširati novce za najskuplje moguće. U tome je poanta, znati tu granicu, znati svoje realne potrebe.

Idi i radi nešto korisno!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice