U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reaktor b

poruka: 84
|
čitano: 21.094
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reaktor b".
4 godine
protjeran
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Gallu kaže...
Ako još nitko nije testirao, kako možeš biti siguran da neće funkcionirati?
Ko kaže da moraju biti različiti? Kada se malo stvari razviju, biti će 10ak vrsta baterija na tržištu, kao što danas imaš i 10ak vrsta motora koji su apsolutno najzastupljeniji.

 

Iz povijesti nam je poznato da se baterije se razvijaju vise od 2000 godina, jos od Bagdadske baterije.

 

Uz gotovo svakodnevne najave novih otkrica, vecih kapaciteta i brzih punjenja bez degradacija baterija, u realnosti nista od toga nije u upotrebi, tako da jos uvijek imamo iste probleme, za veci kapacitet potrebna je veca baterija, dakle veca je tezina necega, a brzo punjenje nije dobro jer uzrokuje degradaciju baterije.

 

Analogija s motorima je promasena.

3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Po čemu je promašena?
4 godine
protjeran
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Gallu kaže...
Po čemu je promašena?

 

Kruske i jabuke.

 

Motor s unutarnjim izgaranjem je motor s unutarnjim izgaranjem, baterija je baterija.

 

Hoce li u buducnosti vecina baterija biti npr. LiCoO2, to mozemo samo nagadjati.

3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Kakve kruške i jabuke?!?
Ja govorim o jednostavnom konceptu koji se zove economy of scale.
Ne trebamo nagađati. Apsolutno je nebitno koja će tehnologija biti. Biti će ona tehnologija koja se pokaže kao najbolja.
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.8.2021 21:22 (Gallu).
8 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Gallu:

To čak i stoji za dalju budućnost, al i dalje baterije neće u storage već eventualno u rabljene rezervne dijelove.
Ja rekoh
3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
A zašto ne bi mogle u storage?
8 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Gallu:

Kada bi baterija (i sve druge stvari) linearno gubile performanse do nule, bile bi neograničenog vijeka trajanja (kao vrijeme poluraspada). Međutim, linearni dio krivulje je vrlo kratak a onda dolazi do progresivne degradacije pa se može reći da je li-ion na 70% kapaciteta praktično neupotrebljiv.

Drugi dio priče je da storage, za razliku od trakcijske baterije, traži daleko više ciklusa. Za automobil je dovoljan životni vijek od 1000 ciklusa, za storage trebamo pet ili deset tisuća. I onda ćemo uzeti isluženu auto bateriju koja je dobra za možda još 100 nježnih ciklusa i to ispucati u prva tri mjeseca? Kome se to isplati?

Treće, dugovječnija, kvalitetnija baterija košta. Konkurencija će dovesti do toga, ako već nije, da se ugrađuju baterije koje će biti taman ili malo ispod predviđenog roka trajanja. 250,000 km, 20 godina, deponij.

Sve to se vidi već danas. Nissan leaf, bmw i3, tesla roadster - nema niti jednog s upotrebljivom originalnom baterijom nakon samo 10 godina
Ja rekoh
3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Koliko sam pročitao, li-ion ne gubi performanse padom kapaciteta, kao što se to događa kod ni-cd baterija.
Evo, moj laptop je nakon 7 godina na 70% kapaciteta, svakodnevno se prazni/puni i sasvim veselo radi. Ne drži 3 sata, drži dva sata i svo zlo u tome...
A kome se isplati - evo primjer:
Postrojenje za reciklažu baterija ima na krovu fotonaponsku elektranu. Zašto ne iskoristiti besplatno skladištenje energije?
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.8.2021 17:05 (Gallu).
8 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Gallu:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378775320313239

Problem je u nelinearnosti gubitka kapaciteta. Dolaskom do te točke baterija je neiskoristiva, a to nije 50% već puno puno više, oko 80%.
Ja rekoh
3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt

Ok, ali daj mi onda objasni kako moj laptop radi sa baterijom na 70% kapaciteta? Kako moj prastari mobitel koji ima valjda 30% početnog kapaciteta i s kojim se sada igra moj klinac još uvijek radi?

8 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Nisu svi takvi. Imam i ja nokiu iz 1997. koja još uvijek radi. Pojedinačni slučajevi nisu nikakav dokaz
Ja rekoh
3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Pa prema mojem iskustvu s elektroničkim uređajima, niti jedan nije stao na 80%... A imao sam ih.
Nije li logično takve baterije nastaviti koristiti?
8 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Gallu:

Je. U istom uređaju. Dok radi baterija i on ima svrhu
Ja rekoh
3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Ako radi u uređaju, zašto ne bi radila izvan njega?
8 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Gallu:

Zato što je ti kao vlasnik nećeš dati u recikliranje sve dok god vrijedi. Baterija je najskuplji dio auta…
Ja rekoh
3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Čisto sumnjam da će vlasnici automobila držati baterije kad im dođu do nekih 50% kapaciteta. Pogotovo ovi koji rade veće tranzite u jednom danu. Jer "jebeš auto koji ne napravi bar 900km s jednim punjenjem." (tm)
8 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Gallu:

Naravno da neće jer niti jedan neće biti funkcionalan s tako slabo baterijom. Jednostavno, ta ideja ponovnog korištenja baterija je čisto akademsko sranje. Neće se dogoditi, nikad se nije dogodilo. Drek na batini. Glupost. Pizdarija. U najboljem slučaju - drobilica. Pristojno - spalionica. Očekivano - kućište reciklirano, ostatak baliran i deponiran
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.9.2021 22:30 (Feudalac).
3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Ti se moraš sam sa sobom dogovoriti rade li baterije ispod 80% ili ne. Jer u zadnjih par postova pišeš jako oprečne stvari...
Baterije će raditi jer i danas rade kad se spuste na niske kapacitete. Imaju niži kapacitet. Big deal.
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.9.2021 22:49 (Gallu).
8 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Ništa ja oprečno ne pišem. Ti si zapeo da tvoj laptop radi na 70% pa sigurno će i automobilske baterije raditi sve do 50%
Ja rekoh
3 godine
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Da raditi će i na manje od 50 i sasvim će biti moguće upotrijebiti ih za pohranu energije.
8 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Gallu:

Pa, sretno s tim
Ja rekoh
5 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Drago kaže...
Al Crane kaže...




  • Drago kaže...

    ...  kao tvoje tvrdnje koje veze nemaju s linkovima koje daješ, nego ih ti "interpretiraš" odnosno misliš da tvrde nešto što ne tvrde.


    Na primjer?

     

 

 

Na primjer čitav tvoj bućkuriš gdje tvrdiš jedno, a daješ linkove koji kažu nešto deseto a pretvaraš se da podupiru tvoju tvrdnju.

 

Odgovaraš s dva tjedna zakašnjenja na moj post i buniš se što sam ti dao članke koji su po tebi "prestari" u "galopirajućim" uvjetima, umjesto da ih demantiraš podacima koju tvrde suprotno, a najnoviju dostupnu statistiku iz koje je jasno da Njemačka ima najskuplju struju, kao i Danska, usput, si preskočio.

 

Govoriš o francuskoj strategiji za budućnost koja nije provedena, a sadašnje podatke o sadašnjoj stvarnoj, mjerljivoj proizvodnji, potrošnji i cijeni energije ne komentiraš.

 

Dakle, tvoji "argumenti" su "iz budućnosti", a ne iz stvarnosti, tako da ne znam što bih ti odgovorio.

 

Ja ti govorim kako jest, dao sam ti podatke koji sada vrijede, a ti mi govoriš o Francuskoj "u budućnosti".

 

Ne mogu raspravljati sa šta bi bilo kad bi bilo, mogu komentirati i raspravljati samo o stvarnim brojkama koje su izmjerene.

 

 

 
To što ti zoveš "bućkuriš" je realnost kompletne problematike, umjesto statističkih trešnjica...
Sadašnjost
je takva da nikome iz ekonomske struke (politika je druga priča, sponzorirani populisti s 4-godišnjim mandatima olako publici obećavaju brda i doline) nije niti na kraj pameti da buduću elektroenergetsku strategiju zasniva na nuklearnoj energiji (osim Rusije i Kine, gdje likovi sa pištoljima diktiraju ekonomiji) - unatoč tome što je danas struja "jeftinija" u jednoj Francuskoj nego u jednoj Njemačkoj. Navodnici su na "jeftinija" zato što svaka država danas (isto kao i prije) bez prijepora masivno subvencionira nekonkurentni rad svojih nuklearnih elektrana (kao što sam već u nekoliko navrata prikazao) (o gradnji novih da i ne pričamo) - a države subvencioniraju... Marsovci?

Zašto onda Francuska (i ostali Zapad) ne namjerava graditi nove nuklearke, ako je njihova energija sada toliko jeftina? Jer na kraju nikome nije jeftinija (na nuklearnom kraju vage su samo strateški interesi supersila vezani uz nuklearno oružje i plovila)... nuklearna energija je stvar prošlosti, a ne sadašnjosti, i još manje budućnosti.

Odgovor nakon dva tjedna (evo sad i dva mjeseca) je zastario, ali 10 godina stari ekonomski podaci kojima se podupiru tvrnje -nisu??

Definitivno ja nisam taj koji ovdje sipa podatke van konteksta - jer van konteksta je računati drito cijenu struje bez sveukupnih državnih investicija u dotične industrije. A u tome je nuklearna industrija, počevši od rudarenja, izgradnje postrojenja za preradu urana, samog rada n.elektrana, dekomisije i skladištenja radioaktivnog otpada daleko najveći korisnik oduvijek bila, jest, i bit će (okej, u žestokoj konkurenciji s fosilnom).
Ili možda i rudarenje/prerada/odlaganje Sunca&vjetra nešto košta?
A treba također računati i ulaganja u R&D - u čemu je opet nuklearna šampion bez premca. Jel i tu trebaju neki linkovi na astronomske troškove, npr. za eksperimentalne reaktore koji se i dan-danas pokapaju i gutaju milione i milijarde?


Evo još malo "bućkuriša": najjeftinija struja je u Indiji, koja ju najviše proizvodi sagorijevanjem ugljena. Bi li tko od ovdjeprisutnih želio živjeti i raditi (ono što sada ovdje radi) u Indiji, umjesto u Njemačkoj?
Pardon, najjeftinija je u Iranu... dakle, jel bi spakirali kofere za Iran, umjesto za Njemačku?
Statistika je divna stvar, jelda? 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.10.2021 17:32 (Al Crane).
5 godina
offline
Re: U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reakt
Feudalac kaže...
Drago:

Lik je otišao na kvasinu. Baš kao što si primjetio, baca linkove koji nemaju veze s temom ili tvrde suprotno od onog što on zastupa. Površno, plitko, promašeno, jednostrano…

 
No hajde ti nama ovdje na kvasini objasni zašto Kinezi grade (ili "grade") komercijalnu nuklearku - u pustinji?

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.10.2021 17:35 (Al Crane).
5 godina
offline
U kineskoj pustinji grade prvi nuklearni reaktor b

Dakle Ćinezi samo što nisu izgradili ovaj najnoviji štrumfastični torijev reaktor, al usput mlate milijarde i u onaj eksperimentalni fuzijski... zašto, o zašto? 

Ah, to valjda po onoj staroj: kad je bal, nek je bal...

valjda moraju kompenzirati to što im je ovaj malkice zaštekao 

a dotle - snađi se druže 


Toliko o bombastično najavljivanoj "nuklearnoj renesansi" 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice