Kineska studija korištenja solarne energije do 206

poruka: 112
|
čitano: 26.559
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kineska studija korištenja solarne energije do 206".
16 godina
moderator
online
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do

Za vjetroelektrane su mi Šimić i Grgić, obojica doktori znanosti i energetičari davno rekli da mogu eventualno biti neka nadopuna elektroenergetskom sustavu, ali kada bismo imali njihovu vlastitu proizvodnju pa bi njihovom instalacijom postizali višestruki efekt istovremenog stimuliranja domaće tehnologije i proizvodnje, a ne bi si pravili previše štete u elektroenergetskom sustavu.

 

S druge strane, jedan moj drugi prijatelj koji s energetikom veze nema, ali je direktor u jednom osiguranju, rekao je da su nakon par godina odustali od osiguravanja vjetroelektrana na Pometenom brdu jer su na teži način oktrili da to skoro nikada ne radi zbog nepovoljnog vjetra, ili je na remontu, a to sve oni iz osiguranja plaćaju i stalno su na gubitku s tom policom.

This space for rent!
13 godina
neaktivan
offline
Kineska studija korištenja solarne energije do 206

"to narasti na 150 PW/h PWh"

Redovita greška uočena na hrpu portala, pa čak i onima koji u sebi sadrže riječ "energetika". Jako puno ljudi ne razumije odnose između kJ (energija), kW (snaga - kJ/s) i kWh (energija - 3600 kJ). Moguće da je slučajna greška autora, ali nek se makar netko educira iz mog posta i ja sretan 

 
2 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
Drago kaže...
Gallu kaže...

Drago "a Njemačku koja predvodi u Europi na tom polju (i zbog toga ima najskuplju struju među EU zemljama pa i u svijetu, prema Statisti) još 2015"

Najveći udio solarnih elektrana u EU ima Malta, koja zavraga, ima jednu od najnižih cijena el. energije u EU.

Njemci ne plaćaju najskuplju struju u EU zbog svojeg udjela solarnih elektrana u ukupnoj proizvodnji. Tu najveću stavku igra energetska politika (subvencije koje se od države do države znatno razlikuju) i davanja koja prosječni njemac daje po kWh, a jedan od razloga je i rano gašenje nuklearnih elektrana, za koje sada Njemačka, pa posljedično i potrošači trebaju plaćati penale te visoki udio elektrana na ugljen, koji ih isto prilično košta zbog ugljičnih kvota. Napravili su neke nesuvisle poteze i sada plaćaju cijenu.

 

"Njemci ne plaćaju najskuplju struju u EU zbog svojeg udjela solarnih elektrana u ukupnoj proizvodnji" nego zbog subvencija tim istim solarima. Okej. A dokaz ti je Malta.


Inače Nijemci, koji PLAĆAJU najskuplju struju na svijetu, ljeti, kada im solari proizvode pretičak struje, a po zakonu je elektrodistribucija mora otkupiti, moraju PLAĆATI SVOJIM SUSJEDIMA da im otkupe i pristanu trošiti tu njihovu struju. Inače bi im se raspao elektroenergetski sustav.

Ali "ne plaćaju najskuplju struju u EU zbog svojeg udjela solarnih elektrana u ukupnoj proizvodnji". Nego zato što im je ta proizvodnja skupa. Ok.

 

Ja ne znam jesi li ti kada vidio Maltu, na slici, barem. Malta ima površinu od 300 kvadratnih kilometara. Ne 3.000, me 30.000, ne 300.000 nego 300 kvadratnih kilometara. Korčula ima površinu kao Malta.

Njemačka ima površinu od 357.000 kvadratnih kilometara.

Maltežanin može sagraditi solarnu elektranu na jednom kraju otoka i napajati iz nje drugi kraj otoka bez probklema, a Njemačka ili Kina (ili Hrvatska ili bilo koja zemlja koja nije veličine Malte ili Vatikana) ne mogu sagraditi elektranu bilo gdje na svom teritoriju i distribuirati tu struju po čitavoj mreži.

 

Prednost PVa je što ih doslovno možeš graditi tamo gdje je potrošnja. To što je Njemačka radila sve stihijski i nije planirala adekvatno EE sustav ne znači da su PV elektrane skupe.

A i kada sagledaš realno - nemoguće da zbog mizernog 10% udjela u proizvodnji energije, i ma kakvih subvencija za nju bili, neka zemlja ima najskuplju struju na svijetu. Tu se već iz aviona vidi da su u pozadini neki sasvim drugi problemi.

3 godine
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
Ajar kaže...
fer-de-lance kaže...

Jep, i to.

I mali teaser, bit će toga i još, s tim da će u novim projektima prosječni hrvat osjećati još i više nacionalnog ponosa/zanosa 

 

 i zamisli sad da ove propelere i stabljiku i kutiju još opkelje i solarnim panelima (a la šindra). a kad se oblaci tamni nadviju nad mladu rvacku elektroproizvodnju i vjetar u strahu utihne, netko može dolje u korijenu vrtit pedale. 

 I onda digneš desnu ruku i narbojiš na prste te jedne jedine desne ruke koliko je takvih dana u godini :)

3 godine
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
Drago kaže...

Za vjetroelektrane su mi Šimić i Grgić, obojica doktori znanosti i energetičari davno rekli da mogu eventualno biti neka nadopuna elektroenergetskom sustavu, ali kada bismo imali njihovu vlastitu proizvodnju pa bi njihovom instalacijom postizali višestruki efekt istovremenog stimuliranja domaće tehnologije i proizvodnje, a ne bi si pravili previše štete u elektroenergetskom sustavu.

 

S druge strane, jedan moj drugi prijatelj koji s energetikom veze nema, ali je direktor u jednom osiguranju, rekao je da su nakon par godina odustali od osiguravanja vjetroelektrana na Pometenom brdu jer su na teži način oktrili da to skoro nikada ne radi zbog nepovoljnog vjetra, ili je na remontu, a to sve oni iz osiguranja plaćaju i stalno su na gubitku s tom policom.

 

Apsolutno točno - isključivo na vjetru ili na PVu se stabilan EE sustav nikako ne može izgraditi. Intermitentni sustavi bez pohrane energije nisu baš najsretnije rješenje. Ali poveži to dvoje u sustav sa velikum udjelom hidroenergije, koja izvrsno reagira na vršna opterećenja, a i savršeno služi kao pohrana energije, već imaš drugu priču...

Razvijanje pametnih EE mreža i uređaja koji će je iskoristiti treba isto staviti kao prioritet. Zamisli mrežu koja sama daje signal kada ima višak proizvodnje i tada se pale bojleri za pripremu tople vode, punjači električnih automobila, klima uređaji, termoakumulacijski sustavi i slično.

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.10.2021 14:30 (Gallu).
16 godina
moderator
online
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
Gallu kaže...

 

Prednost PVa je što ih doslovno možeš graditi tamo gdje je potrošnja. To što je Njemačka radila sve stihijski i nije planirala adekvatno EE sustav ne znači da su PV elektrane skupe.

A i kada sagledaš realno - nemoguće da zbog mizernog 10% udjela u proizvodnji energije, i ma kakvih subvencija za nju bili, neka zemlja ima najskuplju struju na svijetu. Tu se već iz aviona vidi da su u pozadini neki sasvim drugi problemi.

 

Stvarno nemaš pojma koliko je Njemačka pomno stvorila plan i zakonodavstvo oko fotonaponskih elektrana. Ovo su komentari, a ne tekst, pa je glupo pisati Markove konake i objašnjavati kao u tekstu, ali Nijemci sa solarima su uglavnom organizirani u kooperative i nema nikakve stihije ni zakonske ni organizacijske već je sve "njemački" organizirano.

 

Ja iz aviona ne vidim te "druge" razloge (daj ih navedi konkretno koji su kad tvrdiš da ih vidiš), ali znam točno što muči njemački elektroenergetski sustav - forsiranje fotonaponskih elektrana i davanje prednosti pri otkupu "zelenoj" struji (isto mit, ali nema veze sada, neki drugi puta) tako da su imali skupu struju i kad su im nuklearke radile paralelno sa solarnim kooperativama.

 

Ovo da je "Prednost PVa je što ih doslovno možeš graditi tamo gdje je potrošnja" sam već vidio u komentarima ovdje i nije mi se dalo odgovarati, ali kako volite to ponavljati, a totalno je pogrešno, ipak moram reagirati.

 

S jedne strane fantaziraš o njemačkoj navodno "stihijskoj" gradnji, a s druge strane ti je prednost što "PVa je što ih doslovno možeš graditi tamo gdje je potrošnja".

 

Odluči se za jedno ili drugo. Ili je stihijski pristup loš ili je dobar?

 

Ja ću ti reći - loš je (ali Nijemci nisu stihijski gradili) iz više razloga.

 

Fotonaponske elektrane za osobnu ili privatnu upotrebu možemo podijeliti na off-grid i on-grid.

 

Ako si off-grid ne postojiš za elektroenegetski sustav pa si nebitan (nekakve kolibe u brdima ili negdje drugdje), ali za tebe off-gridaša ta "besplatna" struja (zbog tobože besplatnog energenta - kao da ti netko daje naftu besplatno, ali ti kanistar naplaćuje x nečega) je najskuplja moguća struja, ako želiš imati stalni napon. Moraš instalirati akumulatore za pohranu te struje, a ovisno o insolaciji lokacije na kojoj si i godišnjem dobu koje imaš na umu, to može biti barem jednodnevna ili dvodnevna prosječna potrošnja, a moguće i višednevna ili tjedna.

Ako si on-grid, što je zapravo jedini scenarij koji je bitan kad govorimo o državnim elektroenergetskim sustavima, gradnja milijuna malih privatnih elektrana koje kad mogu tebe napajaju, kad imaju pretička daju to u sustav, a kad ne proizvode (dovoljno ili uopće) srču iz sustava je najgori mogući scenarij za elektroenergetski sustav i dispečere.

 

Dakle, ako se već ide na fotonaponske elektrane, svakako da - dajte golema čudovišta, ali s kojima i na kojima rade profesionalci koji se onda s profesionalcima u distribuciji dogovaraju u planiraju isporuku i potrošnju, a ove fantazije "elektrana jedna za svaki dom" molim radije ne.

This space for rent!
3 godine
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
Drago kaže...
Gallu kaže...

 

Prednost PVa je što ih doslovno možeš graditi tamo gdje je potrošnja. To što je Njemačka radila sve stihijski i nije planirala adekvatno EE sustav ne znači da su PV elektrane skupe.

A i kada sagledaš realno - nemoguće da zbog mizernog 10% udjela u proizvodnji energije, i ma kakvih subvencija za nju bili, neka zemlja ima najskuplju struju na svijetu. Tu se već iz aviona vidi da su u pozadini neki sasvim drugi problemi.

 

Stvarno nemaš pojma koliko je Njemačka pomno stvorila plan i zakonodavstvo oko fotonaponskih elektrana. Ovo su komentari, a ne tekst, pa je glupo pisati Markove konake i objašnjavati kao u tekstu, ali Nijemci sa solarima su uglavnom organizirani u kooperative i nema nikakve stihije ni zakonske ni organizacijske već je sve "njemački" organizirano.

 

Ja iz aviona ne vidim te "druge" razloge (daj ih navedi konkretno koji su kad tvrdiš da ih vidiš), ali znam točno što muči njemački elektroenergetski sustav - forsiranje fotonaponskih elektrana i davanje prednosti pri otkupu "zelenoj" struji (isto mit, ali nema veze sada, neki drugi puta) tako da su imali skupu struju i kad su im nuklearke radile paralelno sa solarnim kooperativama.

 

Ovo da je "Prednost PVa je što ih doslovno možeš graditi tamo gdje je potrošnja" sam već vidio u komentarima ovdje i nije mi se dalo odgovarati, ali kako volite to ponavljati, a totalno je pogrešno, ipak moram reagirati.

 

S jedne strane fantaziraš o njemačkoj navodno "stihijskoj" gradnji, a s druge strane ti je prednost što "PVa je što ih doslovno možeš graditi tamo gdje je potrošnja".

 

Odluči se za jedno ili drugo. Ili je stihijski pristup loš ili je dobar?

 

Ja ću ti reći - loš je (ali Nijemci nisu stihijski gradili) iz više razloga.

 

Fotonaponske elektrane za osobnu ili privatnu upotrebu možemo podijeliti na off-grid i on-grid.

 

Ako si off-grid ne postojiš za elektroenegetski sustav pa si nebitan (nekakve kolibe u brdima ili negdje drugdje), ali za tebe off-gridaša ta "besplatna" struja (zbog tobože besplatnog energenta - kao da ti netko daje naftu besplatno, ali ti kanistar naplaćuje x nečega) je najskuplja moguća struja, ako želiš imati stalni napon. Moraš instalirati akumulatore za pohranu te struje, a ovisno o insolaciji lokacije na kojoj si i godišnjem dobu koje imaš na umu, to može biti barem jednodnevna ili dvodnevna prosječna potrošnja, a moguće i višednevna ili tjedna.

Ako si on-grid, što je zapravo jedini scenarij koji je bitan kad govorimo o državnim elektroenergetskim sustavima, gradnja milijuna malih privatnih elektrana koje kad mogu tebe napajaju, kad imaju pretička daju to u sustav, a kad ne proizvode (dovoljno ili uopće) srču iz sustava je najgori mogući scenarij za elektroenergetski sustav i dispečere.

 

Dakle, ako se već ide na fotonaponske elektrane, svakako da - dajte golema čudovišta, ali s kojima i na kojima rade profesionalci koji se onda s profesionalcima u distribuciji dogovaraju u planiraju isporuku i potrošnju, a ove fantazije "elektrana jedna za svaki dom" molim radije ne.

Meni apsolutno stihijski izglea forsiranje gašenja nuklearki i onda nadomještanja tih izgubljenih MW obnovljivim izvorima. Kako su pripremili EE sustav na to? To spada i pod druge razloge. Nuklearke su se u Njemačkoj počele gasiti negdje 2010 godine, a dotada je udio PVa bio zanemariv. Tako da PVi nisu mogli biti uzrok skupe struje kada su nuklearke i solarne elektrane radile paralelno.

Nisam nigdje naveo da je Njemačka gradila PV elektrane tamo gdje je potrebno, to si ti naveo u prvom postu (razlika između Njemačke i Malte).

Off grid nisam nigdje spominjao. Ovo su idealn i primjeri PVa: HEP grupa - Integrirane sunčane elektrane

16 godina
moderator
online
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do

Tebi se čini i ti misliš.

 

Mislim, ja tebe totalno razumijem. Ja sam bio u tvom mindsetu prije 15-20 godina i oduševljavao se "besplatnom energijom" i kada bi mi ljudi kao Zdenko Šimić ili Davor Grgić, energetičari, doktori znanosti, i to ne bilo koje, nego bašTE znanosti, objašnjavali kako nije baš sve tako kako čitam po novinama u člancima ljudi koji o energetici znaju ono što su na brzinu naučili za taj članak, a dosta toga su pogrešno shvatili, ja sam i dalje vozio svoje.

Ja sam "intuitivno" znao da znam bolje od onih koji se time bave.

 

Sada više tako ne mislim jer sva famozna predviđanja i najave od prije 15 ili 20 godina iz dnevnih novina i TV-a se nisu obistinila, a pokazalo se da su doktori znanosti s razlogom doktori znanosti i da znaju što govore.

 

I sada postoji već masu istraživanja koja dođu do novina gdje se vide sve prednosti (ima i njih, naravno) i mane "besplatne" energije i koliko je stvarno planiranja potrebno da bi se na neki način i pod određenim uvjetuma integrirala u realni elektroenergetski sustav neke zemlje i to uzimajući u obzir specifičnosti svake zemlje i svakog sustava ponaosob, a fantazije o univerzalnosti i besplatnosti više nitko ne spominje kao niti odbacivanje ovih "legacy" odnosno "zastarjelih" elektrana.

This space for rent!
3 godine
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
Drago kaže...

Tebi se čini i ti misliš.

 

Mislim, ja tebe totalno razumijem. Ja sam bio u tvom mindsetu prije 15-20 godina i oduševljavao se "besplatnom energijom" i kada bi mi ljudi kao Zdenko Šimić ili Davor Grgić, energetičari, doktori znanosti, i to ne bilo koje, nego bašTE znanosti, objašnjavali kako nije baš sve tako kako čitam po novinama u člancima ljudi koji o energetici znaju ono što su na brzinu naučili za taj članak, a dosta toga su pogrešno shvatili, ja sam i dalje vozio svoje.

Ja sam "intuitivno" znao da znam bolje od onih koji se time bave.

 

Sada više tako ne mislim jer sva famozna predviđanja i najave od prije 15 ili 20 godina iz dnevnih novina i TV-a se nisu obistinila, a pokazalo se da su doktori znanosti s razlogom doktori znanosti i da znaju što govore.

 

I sada postoji već masu istraživanja koja dođu do novina gdje se vide sve prednosti (ima i njih, naravno) i mane "besplatne" energije i koliko je stvarno planiranja potrebno da bi se na neki način i pod određenim uvjetuma integrirala u realni elektroenergetski sustav neke zemlje i to uzimajući u obzir specifičnosti svake zemlje i svakog sustava ponaosob, a fantazije o univerzalnosti i besplatnosti više nitko ne spominje kao niti odbacivanje ovih "legacy" odnosno "zastarjelih" elektrana.

 

Ali i tvoje razmišljanje je subjektivno. Nisi mi dao odgovor na pitanje kako su Njemci pripremili EE sustav na gašenje nuklearki i zamjene svih tih izgubljenih MW obnovljivim izvorima. Kažeš da nisu radili stihijski. Ali to što su napravili aspolutno je stihijski.

Besplatne energje nema. Priprema i adaptacija EE sustava obnovljivim izvorima energije je apsolutni prioritet jer ako će se samo gurati solari i vjetrenjače bez ikakvog plana i programa, dobit će se goli kurac.

14 godina
offline
Kineska studija korištenja solarne energije do 206

What is this meaning?

 

Za početak, najveća naseljenost Kine je u njenom (jugo)zapadnom dijelu i u istočnoj  četvrtini zemlje prema pacifičkoj obali nalazi se 96% ukupne populacije, industrije i elektroenegetskih potreba, dok se u zapadnom dijelu zemlje nalazi svega 4% ukupne populacije i elektroenegetskih potreba. Međutim, zapadni i sjeverozapadni dio Kine sa svojim velikim pustinjama, velikom osunčanošću i malom naoblakom daleko je pogodniji za gradnju fotonaponskih elektrana i proizvodnju električne energije iz sunca od istočnog dijela koji ima daleko manje slobodnih površina za gradnju fotonaponskih elektrana koje zauzimaju velike površine i k tome s manjom osunčanošću i većom naoblakom.

 

Na zapadu ništa novo.

 

 

Zar nismo imali sličnu temu gdje se otprilike zaključilo da su nuklearke trenutno "jedini" garant svijetle budućnosti? Ovi naši, ako bude pameti trebali bi uložiti u izgradnje svih NEa u EU. Sad se ovih 10 članica nešto potpisalo, da u svakoj novoj NE ugovorimo po 10% je dovoljno. Nemamo ni nafte ni plina dovoljno za potrebe, sunce i vjetar su još uvijek nedovoljno sigurni izvoli el.en i nama ne preostaje previše opcija. Hidroelektrane su nužno zlo (kad nemamo previše opcija, a imamo vode) ali treba gurat ovo s nuklearkama.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Moj PC  
2 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
ivan dragi kaže...

What is this meaning?

 

Za početak, najveća naseljenost Kine je u njenom (jugo)zapadnom dijelu i u istočnoj  četvrtini zemlje prema pacifičkoj obali nalazi se 96% ukupne populacije, industrije i elektroenegetskih potreba, dok se u zapadnom dijelu zemlje nalazi svega 4% ukupne populacije i elektroenegetskih potreba. Međutim, zapadni i sjeverozapadni dio Kine sa svojim velikim pustinjama, velikom osunčanošću i malom naoblakom daleko je pogodniji za gradnju fotonaponskih elektrana i proizvodnju električne energije iz sunca od istočnog dijela koji ima daleko manje slobodnih površina za gradnju fotonaponskih elektrana koje zauzimaju velike površine i k tome s manjom osunčanošću i većom naoblakom.

 

Na zapadu ništa novo. 

 

Zar nismo imali sličnu temu gdje se otprilike zaključilo da su nuklearke trenutno "jedini" garant svijetle budućnosti? Ovi naši, ako bude pameti trebali bi uložiti u izgradnje svih NEa u EU. Sad se ovih 10 članica nešto potpisalo, da u svakoj novoj NE ugovorimo po 10% je dovoljno. Nemamo ni nafte ni plina dovoljno za potrebe, sunce i vjetar su još uvijek nedovoljno sigurni izvoli el.en i nama ne preostaje previše opcija. Hidroelektrane su nužno zlo (kad nemamo previše opcija, a imamo vode) ali treba gurat ovo s nuklearkama.

 

Po čemu su hidroelektrane nužno zlo? Jedine su koje mogu pokriti stalnu i vršnu potrošnju a mogu služiti i kao pohrana. Jedini su energent koji apsolutno sami posjedujemo. tako na papiru izgledaju kao prioritet isspred ostalih elektrana.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do

Baš sam hito pisati da je propust ne spomenuti vodik, vodikove ćelije i popratnu tehnologiju kao energent budućnosti, ponajprije zbog mogućnosti pohrane što je ogromna prednost u odnosu na trenutnu tehnologiju baterija.

U HR je aktivna i udruga koja se bavi upravo time - https://www.facebook.com/H2-hydrogen-cell-112016953607791/

Na nekoliko njihovih konferencija sam i osobno prisustvovao i mogu reći da je tehnologija fascinanatna i definitvno je naša budućnost.

Kolko sam uspio uhvatiti info, sama EU je donjela smjernice i direktive oko razvoja i implementacije tehnologije skladištenja i pretvorbe u vodik i iz vodika kao energenta. Prvo bi krenula obveza prelaska velikim potrošačima - brodski promet, željeznički promet te industrija, na kraju i sva vozila cestovnog prometa.

Samim proizvođačima el. energije putem fotonaponskih ćelija je ovaj način skladištenja optimalan zbog mogućnosti puštanja u mrežu prema potrebi odn. temeljem ponude potražnje tržišta el. energije kako bi mogli postići i bolju cijenu prizvedene energije.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.10.2021 15:18 (Kosinus).
16 godina
moderator
online
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
Gallu kaže...

 

Ali i tvoje razmišljanje je subjektivno. Nisi mi dao odgovor na pitanje kako su Njemci pripremili EE sustav na gašenje nuklearki i zamjene svih tih izgubljenih MW obnovljivim izvorima. Kažeš da nisu radili stihijski. Ali to što su napravili aspolutno je stihijski.

Besplatne energje nema. Priprema i adaptacija EE sustava obnovljivim izvorima energije je apsolutni prioritet jer ako će se samo gurati solari i vjetrenjače bez ikakvog plana i programa, dobit će se goli kurac.

 

Šta su radili "stihijski" i kako je moje razmišljanje "subjektivno" kada sam ti dao konkretne podatke?

Imaju li Nijemci najskuplju struju na svijetu? Imaju - dao sam brojke.

Kako Švabe gase nuklearke "stihijski" kada ih još nisu sve pogasili nego rade planirano i u etapama? Kako je to "stihijski"? Odluku o gašenju nuklearki donijeli su 2000., a zadnja će biti ugašena tek iduće godine. Gašenje nuklearki u rasponu od 22 godine je stihijski? Po kojoj to definiciji?  (https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_power_phase-out#Germany)

 

Nemaju problema s energijom nego s VIŠKOM energije kad im ne treba (ljeto, veća insolacija) i sa vlastitom politikom poticanja gradnje fotonaponskih elektrana jamčenjem otkupa struje iz tih elektrana. A to su morali uraditi jer inače nitko ne bi gradio elektrane za koje NEMA NIKAKVOG JAMSTVA DA MOGU DATI STRUJU KAD TREBA NEGO SAMO ONDA KAD MOGU. Kužiš u čemu je problem s fotonaponskim elektranama i elektroenergetskim sustavom?

 

Dajem ti linkove, dajem ti brojke, a ti daješ svoje impresije i meni govoriš da sam subjektivan.

 

Molim te, pročitaj prvo nešto na temu o kojoj bi raspravljao pa me onda tagiraj.

 

This space for rent!
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do

Baš pisao u prethodnom postu, skladištenje električne energije > vodik.

Bilo da se radi o fotonaponskim elektranama, vetroelektranama ili bilokakvim koji ovise o nečem. Vidio gotove projekte i tehnologiju spremnu za implementaciju.

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.10.2021 15:22 (Kosinus).
3 godine
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
Drago kaže...

Nemaju problema s energijom nego s VIŠKOM energije kad im ne treba (ljeto, veća insolacija) i sa vlastitom politikom poticanja gradnje fotonaponskih elektrana jamčenjem otkupa struje iz tih elektrana. A to su morali uraditi jer inače nitko ne bi gradio elektrane za koje NEMA NIKAKVOG JAMSTVA DA MOGU DATI STRUJU KAD TREBA NEGO SAMO ONDA KAD MOGU. Kužiš u čemu je problem s fotonaponskim elektranama i elektroenergetskim sustavom?

 

Dajem ti linkove, dajem ti brojke, a ti daješ svoje impresije i meni govoriš da sam subjektivan.

 

Molim te, pročitaj prvo nešto na temu o kojoj bi raspravljao pa me onda tagiraj.

 

 

Znači točno onako kao što sam rekao - nije cijena PVa problem nego je problem energetska politika i nedostatak adaptacije EE mreže na obnovljive izvore. Pročitao sam, ali i tebi ko da promakne bit onoga što govorim :S

16 godina
moderator
online
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do

Ja sam isto veliki pobornik vodika kao energenta i medija za skladištenje energije. Mislim da sva ova priča s baterijama i probojem u njihovim kapacitetima koju 20 godina čekamo, a ništa, nema nikakve šanse.

 

Ova rad kemičara šta su dobili Nobela za rad na organskim katalizatorima možda napokon bude osnova za jeftino i dostupnu dobivanje vodika na sobnim temperaturama.

This space for rent!
16 godina
moderator
online
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
Gallu kaže...

 

Znači točno onako kao što sam rekao - nije cijena PVa problem nego je problem energetska politika i nedostatak adaptacije EE mreže na obnovljive izvore. Pročitao sam, ali i tebi ko da promakne bit onoga što govorim :S

 

 

Lol. Nije problem cijena PV ni cijena sunca nego je problem cijena struje koju dobiješ iz tog PV-a i besplatnog sunca u stvarnom elektroenergetskom sustavu.

 

Na kraju od silne jeftinoće dobiješ najskuplju struju na svijetu, genije.

 

 

This space for rent!
3 godine
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
Drago kaže...
Gallu kaže...

 

Znači točno onako kao što sam rekao - nije cijena PVa problem nego je problem energetska politika i nedostatak adaptacije EE mreže na obnovljive izvore. Pročitao sam, ali i tebi ko da promakne bit onoga što govorim :S

 

 

Lol. Nije problem cijena PV ni cijena sunca nego je problem cijena struje koju dobiješ iz tog PV-a i besplatnog sunca u stvarnom elektroenergetskom sustavu.

 

Na kraju od silne jeftinoće dobiješ najskuplju struju na svijetu, genije.

 

 

 Cijena je problem u Njemačkoj. Zbog njihove politike i neadaptacije EE sustava. Kako to ne shvaćaš?

16 godina
moderator
online
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do

Pa nisi mi dobro objasnio.

Kod koga cijena nije problem ako se oslanja na fotonaponske elektrane? Malta, koja ima površinu malo većeg splitskog kvarta i insolaciju sjeverne Afrike? Teško da je iskustvo univerzalno primjenjivo baš na sve evropske države.

U SAD-u Kalifornija s najviše instaliranih solara (i suludom osunčanošću s kojom se u nas može mjeriti evtl.  južna Dalmacija, recimo) na federalnom nivou iznad prosječne cijene struje, a Texas koji prži mrtve dinosauruse za struju, ispod prosjeka za čitavu Ameriku. Kako to?

https://www.statista.com/statistics/630090/states-with-the-average-electricity-price-for-the-residential-sector-in-the-us/

This space for rent!
3 godine
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
Pa ko im kriv što su radili solarne elektrane na sjeveru gdje je slabija insolacija. To je samo jedan od primjera fulanog planiranja.
Pogodi koja industrija dobiva najveće subvencije u texasu, wink-wink...
2 godine
neaktivan
offline
Kineska studija korištenja solarne energije do 206

Dakle elektroenergetska mreža nikad u svojoj povijesti nije bila opterećenja nego sada...  Svi imamo minimalno 20 uređaja za punjenje i napajanje a da uz to ne brojimo uređaje koji iz mreže vuku preko par kw potrošnje...  Zanimljivo je kako će se riješiti problem punjenja električnih automobila u kućnoj instalaciji...  

Dakle mreža je preopterecena koliko pojedinačnom potrošnjom toliko potrošnjom industrije...  Čak i mali obrt troši električne energije ko par kućanstva...  

Ali kao i sve u zadnje vrijeme jer znanstvenici birokrati i političari očito im fali malo mozga ili im pamet i zdrav razum ne treba dođu pa fantaziraju o nekakvoj obnovljivoj energiji...  Da odmah rezimiram ne postoji obnovljiva i manje štetna besplatna energija...  Solarne elektrane su zimi za ništa isto kasni ljeti ako su prljave (nešto što se zaboravlja koliko solarnoj elektrani padne učinkovitost poslije žute kiše)  vjetroelektrane imaju skoro svakotjedno održavanje slično ko dizel generatori gdje se specificira održavanje pojedinih komponenta...  Uz sve to ako je oblačno bez vjetra možemo jedino tužno buljit u utičnicu...  A to je sve bez dodatne infrastrukture koja ima tendenciju da voli kao svaka elektronika crkavat (inverteri baterije i ostalo)  nameće se pitanje kojem to inženjeru je palo na pamet da ima genijalnu ideju da se testirana 9 rihtera nuklearna elektrana s 99.9999999% sigurnom produkcijom određene količine MW zamjeni sa 100 000 solarnih ploča i ko zna koliko vjetroelektrana... Jer oni ne ometaju prirodu i postavljaju se u stratosferi i tamo nikad ljudi ne dolaze... 

Nekad smatram da današnji inženjeri i današnja generacija znanstvenika su mlatimudani kakvih nema sve pod kontrolom paskom političara koji brinu o dobrobiti nacija i ljudi poput grete kako god se zove a da im oduzmes google fb whats app na 2 dana vratili bi se u kameno doba... 

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
ZaliazniMacan kaže...

Dakle elektroenergetska mreža nikad u svojoj povijesti nije bila opterećenja nego sada...  Svi imamo minimalno 20 uređaja za punjenje i napajanje a da uz to ne brojimo uređaje koji iz mreže vuku preko par kw potrošnje...  

I da i ne.

Npr., potrošnja električne energije 2020. je bila cca. 2.5 puta veća nego 1990.

1990. je bilo 5.5 milijardi ljudi, a 2020. oko 8.

I sad bi čovjek zaključio da je totalni nesrazmjer jer je na recimo 50% više ljudi otišlo 250% više el. energije, ali upravo suprotno.

1990. je broj ljudi koji su imali pristup električnoj energiji bio drastično manji, i zamisli si koliko je zapravo prosječni čovjek onda trošio više struje, jer računaj da je samo u Kini i Indiji od tad do danas električni priključak dobilo skoro milijardu ljudi, a gdje je još ostatak siromašne Azije, Afrika i "nerazvijene" europske države.

Znači, računaj da ti prosječna potrošnja po stanovniku konstantno pada, a dodatno opterećenje na mrežu je došlo isključivo od toga kaj el. energija više nije rezervirana samo za najbogatiju elitu; štoviše, osnovna je životna potreba.

Tak da EE sustav ni nije puno nadrapao, jer ga je jako "nadograđivalo" samo tam di nije uopće prije bilo, mdok je u razvijenom svijetu zapravo rasterećen u odnosu na tada.

 

Kruha i igala...
7 godina
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
Drago kaže...

Za vjetroelektrane su mi Šimić i Grgić, obojica doktori znanosti i energetičari davno rekli da mogu eventualno biti neka nadopuna elektroenergetskom sustavu, ali kada bismo imali njihovu vlastitu proizvodnju pa bi njihovom instalacijom postizali višestruki efekt istovremenog stimuliranja domaće tehnologije i proizvodnje, a ne bi si pravili previše štete u elektroenergetskom sustavu.

 

S druge strane, jedan moj drugi prijatelj koji s energetikom veze nema, ali je direktor u jednom osiguranju, rekao je da su nakon par godina odustali od osiguravanja vjetroelektrana na Pometenom brdu jer su na teži način oktrili da to skoro nikada ne radi zbog nepovoljnog vjetra, ili je na remontu, a to sve oni iz osiguranja plaćaju i stalno su na gubitku s tom policom.

Jep, i na Pometenom brdu se bude uskoro išlo u nadogradnje, i to baš ovim kaj kažeš, domaćim vjetrenjača, šuška se...

 

Kruha i igala...
3 godine
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
Nuklearna energija nit je jeftinija, nit je čišća od obnovljivih izvora... a nit će se raditi u RH pa ono... uzalud ti pisanje.
14 godina
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
Gallu kaže...
ivan dragi kaže...

What is this meaning?

 

Za početak, najveća naseljenost Kine je u njenom (jugo)zapadnom dijelu i u istočnoj  četvrtini zemlje prema pacifičkoj obali nalazi se 96% ukupne populacije, industrije i elektroenegetskih potreba, dok se u zapadnom dijelu zemlje nalazi svega 4% ukupne populacije i elektroenegetskih potreba. Međutim, zapadni i sjeverozapadni dio Kine sa svojim velikim pustinjama, velikom osunčanošću i malom naoblakom daleko je pogodniji za gradnju fotonaponskih elektrana i proizvodnju električne energije iz sunca od istočnog dijela koji ima daleko manje slobodnih površina za gradnju fotonaponskih elektrana koje zauzimaju velike površine i k tome s manjom osunčanošću i većom naoblakom.

 

Na zapadu ništa novo. 

 

Zar nismo imali sličnu temu gdje se otprilike zaključilo da su nuklearke trenutno "jedini" garant svijetle budućnosti? Ovi naši, ako bude pameti trebali bi uložiti u izgradnje svih NEa u EU. Sad se ovih 10 članica nešto potpisalo, da u svakoj novoj NE ugovorimo po 10% je dovoljno. Nemamo ni nafte ni plina dovoljno za potrebe, sunce i vjetar su još uvijek nedovoljno sigurni izvoli el.en i nama ne preostaje previše opcija. Hidroelektrane su nužno zlo (kad nemamo previše opcija, a imamo vode) ali treba gurat ovo s nuklearkama.

 

Po čemu su hidroelektrane nužno zlo? Jedine su koje mogu pokriti stalnu i vršnu potrošnju a mogu služiti i kao pohrana. Jedini su energent koji apsolutno sami posjedujemo. tako na papiru izgledaju kao prioritet isspred ostalih elektrana.

 Pa da imamo sto bilijuna kubika plina, navijao bi za plin. I Malta bi navijala za plin da ima plina.

 

"Opravdanje" za izgradnju elektrane gledam kroz omjer zagađenje/broj sirotinje u državi. Što je više sirotinje, manje me smetaju "koksare" (namjerno netočno, mislim na ugljen, lignit itd, a što Švabe radije pale od nuklearki) i neću plakat što pale ugalj za najest i napojit mnogobrojnu sirotinju. Na EU i NA je da pojedu govno i ravnotežu vrate vlastitim smanjenjem plinova - što je bez NE nemoguće. I tu nema oš neš. Afrika mora jest, jasno ti je da se godišnje više petroleja potroši za petrolejke nego za sve avione u SADu. Što kad umjesto petrolejki dođe žarulja, vešmašina, škrinja, usisivač, sušilica, grijanje bazena..

 

Nama su HE nužne jer samo to imamo pa ih moramo gradit da bi bili koliko toliko neovisni - nemamo alternativu. A zlo su jer HE znaju bit tu negdje s elektranama na fosilna goriva po pitanju utjecaja na okoliš i klimu, pogotovo u toplim regijama gdje više biomase truli u vodenim rezervoarima. Na žalost su to Afrika, Indija.. bolje da onda troše ložu. Možda je po atmosferu "jeftinije" koristit postojeća postrojenja za ugljikovodike nego izmišljat toplu vodu. Najgore je ne iskoristiti uloženi "CO2" (jer realno svako postrojenje i proizvod imaju svoj otisak u atmosferi). Ako su već 100 metara od naftnog polja, a pali brate naftu. Najgore je kao Švabo napravit nuklearku kojoj je vijek 40 godina, pa je za 20 godina ugasit, ili uložit "sto tona metana" u vjetrenjače koje imaju vjerojatno negativan efekt na sve skupa.

 

EU bi trebala imati jasan plan oko toga. Možemo mi gurati solare i vjetar toliko da vidimo dokle će ić tehnologija, ali kičmu moraju činiti nuklearke. A kad smo već u tom krugu "prijatelja", onda bi red bio da svi skupa sjednemo i dogovorimo koliko NE trebamo, gdje ih smjestiti (ne u Petrinju), i koliko će tko platiti.

 

I na proizvode (sve) treba uz energetski razred staviti i nazovimo ga "greenhouse gas emission coefficient". Đaba mi što mečka ispušta 150 grama ovog ili onog. Ako ćemo potrošit još 100 milijardi tona CO2 i metana da bi elektrificirali vozila, treba ta sva silna postrojenja izradit, baterije, elektrane.. a već imamo sve za benzince i dizele, od benzinskih pumpi, kamiona i cisterni, brodova i naftovoda.. sve to ima svoj vijek trajanja i bili bi idioti da sad to sve uništimo, ko Švabe.

 

Najgore je svakako biti kao Njemačka, pored 40 elektrana na "koks" gasiti nuklearke koje su mogle još desetljeće-dva davati el. energiju.

 

U RH imamo 870 pumpi. Bila bi grehota da mlada dama puni Teslu kod kuće.

Shell stigao u Hrvatsku: evo tko sve danas drži 870 benzinskih postaja (danica.hr)

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.10.2021 21:22 (ivan dragi).
3 godine
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
ivan dragi kaže...
Gallu kaže...
ivan dragi kaže...

What is this meaning?

 

Za početak, najveća naseljenost Kine je u njenom (jugo)zapadnom dijelu i u istočnoj  četvrtini zemlje prema pacifičkoj obali nalazi se 96% ukupne populacije, industrije i elektroenegetskih potreba, dok se u zapadnom dijelu zemlje nalazi svega 4% ukupne populacije i elektroenegetskih potreba. Međutim, zapadni i sjeverozapadni dio Kine sa svojim velikim pustinjama, velikom osunčanošću i malom naoblakom daleko je pogodniji za gradnju fotonaponskih elektrana i proizvodnju električne energije iz sunca od istočnog dijela koji ima daleko manje slobodnih površina za gradnju fotonaponskih elektrana koje zauzimaju velike površine i k tome s manjom osunčanošću i većom naoblakom.

 

Na zapadu ništa novo. 

 

Zar nismo imali sličnu temu gdje se otprilike zaključilo da su nuklearke trenutno "jedini" garant svijetle budućnosti? Ovi naši, ako bude pameti trebali bi uložiti u izgradnje svih NEa u EU. Sad se ovih 10 članica nešto potpisalo, da u svakoj novoj NE ugovorimo po 10% je dovoljno. Nemamo ni nafte ni plina dovoljno za potrebe, sunce i vjetar su još uvijek nedovoljno sigurni izvoli el.en i nama ne preostaje previše opcija. Hidroelektrane su nužno zlo (kad nemamo previše opcija, a imamo vode) ali treba gurat ovo s nuklearkama.

 

Po čemu su hidroelektrane nužno zlo? Jedine su koje mogu pokriti stalnu i vršnu potrošnju a mogu služiti i kao pohrana. Jedini su energent koji apsolutno sami posjedujemo. tako na papiru izgledaju kao prioritet isspred ostalih elektrana.

 Pa da imamo sto bilijuna kubika plina, navijao bi za plin. I Malta bi navijala za plin da ima plina.

 

"Opravdanje" za izgradnju elektrane gledam kroz omjer zagađenje/broj sirotinje u državi. Što je više sirotinje, manje me smetaju "koksare" (namjerno netočno, mislim na ugljen, lignit itd, a što Švabe radije pale od nuklearki) i neću plakat što pale ugalj za najest i napojit mnogobrojnu sirotinju. Na EU i NA je da pojedu govno i ravnotežu vrate vlastitim smanjenjem plinova - što je bez NE nemoguće. I tu nema oš neš. Afrika mora jest, jasno ti je da se godišnje više petroleja potroši za petrolejke nego za sve avione u SADu. Što kad umjesto petrolejki dođe žarulja, vešmašina, škrinja, usisivač, sušilica, grijanje bazena..

 

Nama su HE nužne jer samo to imamo pa ih moramo gradit da bi bili koliko toliko neovisni - nemamo alternativu. A zlo su jer HE znaju bit tu negdje s elektranama na fosilna goriva po pitanju utjecaja na okoliš i klimu, pogotovo u toplim regijama gdje više biomase truli u vodenim rezervoarima. Na žalost su to Afrika, Indija.. bolje da onda troše ložu. Možda je po atmosferu "jeftinije" koristit postojeća postrojenja za ugljikovodike nego izmišljat toplu vodu. Najgore je ne iskoristiti uloženi "CO2" (jer realno svako postrojenje i proizvod imaju svoj otisak u atmosferi). Ako su već 100 metara od naftnog polja, a pali brate naftu. Najgore je kao Švabo napravit nuklearku kojoj je vijek 40 godina, pa je za 20 godina ugasit, ili uložit "sto tona metana" u vjetrenjače koje imaju vjerojatno negativan efekt na sve skupa.

 

EU bi trebala imati jasan plan oko toga. Možemo mi gurati solare i vjetar toliko da vidimo dokle će ić tehnologija, ali kičmu moraju činiti nuklearke. A kad smo već u tom krugu "prijatelja", onda bi red bio da svi skupa sjednemo i dogovorimo koliko NE trebamo, gdje ih smjestiti (ne u Petrinju), i koliko će tko platiti.

 

I na proizvode (sve) treba uz energetski razred staviti i nazovimo ga "greenhouse gas emission coefficient". Đaba mi što mečka ispušta 150 grama ovog ili onog. Ako ćemo potrošit još 100 milijardi tona CO2 i metana da bi elektrificirali vozila, treba ta sva silna postrojenja izradit, baterije, elektrane.. a već imamo sve za benzince i dizele, od benzinskih pumpi, kamiona i cisterni, brodova i naftovoda.. sve to ima svoj vijek trajanja i bili bi idioti da sad to sve uništimo, ko Švabe.

 

Najgore je svakako biti kao Njemačka, pored 40 elektrana na "koks" gasiti nuklearke koje su mogle još desetljeće-dva davati el. energiju.

 

U RH imamo 870 pumpi. Bila bi grehota da mlada dama puni Teslu kod kuće.

Shell stigao u Hrvatsku: evo tko sve danas drži 870 benzinskih postaja (danica.hr)

 

Da, tu su negdje sa elektranama na fosilna goriva pod uvjetom da ih:

a) gradimo u tropima,

b) napravimo ogromne akumulacijske bazene i

c) ne počistimo biomasu i iskoristimo je za nešto pametno (energiju npr)

Čini li ti se to kao izgledan scenarij?

staklenički otisak HE na našim geografskim širinama je zanemariv.

Hidroelektrane vrlo lako pokrivaju baznu potrošnju, vršnu potrošnju i služe kao spremnik energije. Može li se ikoja druga elektrana pohvaliti takvom fleksibilnosti?

Prićaš da ako ima nafte u blizini treba palit naftu... A mi imamo vode u blizini na pretek, zašto ne to iskorisitit? Nama je sasvim realan scenarij 75% hidro, 25% drugi obnovljivi izvori + sustav za pohranu energije. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.10.2021 21:53 (Gallu).
5 godina
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
opetzajebancija kaže...
Al Crane kaže...
10alex kaže...

Ako netko prati Korada Korlevica, ono je iznjeo gotovo identicne probleme sa solarnim i vjetro elektranama. Zakljucak je da ih mi za sada ne znamo efikasno pohraniti za upotrebu kad nema sunca ili vjetra. A da ne spominjem kad bi nekim cudom svi automobili danas presli na elektricne ne bi bilo dovoljno struje za to (isto rijeci od g. Koradeta) tj. u buducnosti ce trebati jos puno vise el. energije.

Po meni, slagali se mi sa tim ili ne, jedino rijesenje su nuklearke.

 
K.K. je astronom, po čemu bi trebao biti neki autoritet za energetiku?
Što se tiče efikasne pohrane - neki ipak znaju:
https://www.bug.hr/znanost/kemijskim-satlom-do-ekoloske-proizvodnje-amonijaka-21876

Javi kad stigne rješenje za opću dekomisiju nuklearnih reaktora i skladištenje visokoradioaktivnog otpada.

 Je Korado Korlević je astronom, na zvjezdarnici Višnjan - Tićan, i tamo radi odličan posao i cjenjen je vani više nego kod nas...

 

 Ono šta je kolega spomenuo, Korado i novinar Elvis vode radijsku emisiju Explora i tamo razglabaju o raznim problemima, kod nas i u svijetu, I zbog toga su trn u oku nekim našim vlastodršcima jer kritizira otvoreno... 

On nije autoritet u Energetici i on to ne tvrdi, i uvjek kaže da trebamo sami stražiti to šta su oni spomenuli u emisiji... I postoje rešenja za nuklearni otpad, samo treba izgraditi takve reaktore koji bi to riješili... 

 

LP...

 
Ja mislim da bi gospodin Korlević bio mnogo veći trn u oku države, balvan čak, da kritizira to što vlada RH skriva s koliko subvencionira domaću fosilnu industriju. Inače, svaka čast na njegovom populariziranju astronomije, i ja ga volim poslušati, ali u području nuklearne energetike i tehnologije može samo iznijeti svoje laičko mišljenje. Zato bih svima preporučio da potraže zbilja stručne ljude, na znanstveno validnim sajtovima, i van ove naše intelektualne žabokrečine (sačuvajmebože pozivanja na Tonči Tadića).


"I postoje rešenja za nuklearni otpad, samo treba izgraditi takve reaktore koji bi to riješili..." 
- samo je s tim reaktorima problem što postoje jedino u mašti pronuklearnih lobista, i teško da će u dogledno vrijeme biti drugačije, kao i ostali vrlo optimistično nazvani "adwanced" reaktori, a koje pravi stručnjaci zovu Power-Point Reaktori, jer eto postoje jedino u powerpoint prezentacijama u crowdfunding inicijativama.

A što je s dekomisijom (dekontaminacijom, razmontiravanjem, odlaganjem...) samih reaktora (već postojećih cca 550 i eventualno budućih)? Je li gospodin Korlević kad pričao o tome koliki je to problem?

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.10.2021 22:32 (Al Crane).
5 godina
offline
Kineska studija korištenja solarne energije do 206

Evo da probam biti i malo slikovitiji: problemi s obnovljivima su kao problemi s neposlušnim osnovnoškolcem u razredu... problemi s nuklearnom energijom su kao problemi s Butch-Cassidy/Sundance-Kid Wild-Bunch bandom u nekoj divljezapadnoj banci.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kineska studija korištenja solarne energije do
ivan dragi kaže...

Najgore je svakako biti kao Njemačka, pored 40 elektrana na "koks" gasiti nuklearke koje su mogle još desetljeće-dva davati el. energiju.

 
O jadni Nijemci, čitav svijet suze roni nad kolapsom njihove ekonomije i šalje pakete socijalne pomoći, jer eto uvođenje novih tehnologija uz otvaranje novih radnih mjesta je takooo štetno, jadničci nemaju niti za račune za preskupu struju, razbježaše se svukud po svijetu... bit će bolje za lokalnu ekonomiju i zdravlje kad koji od francuskih, belgijskih ili britanskih prastarih reaktora pukne ko kokica, pa i oni krenu navrat-nanos zatvarati svoje.

https://euobserver.com/justice/117266
https://www.bbc.com/news/world-europe-35469932
https://www.dw.com/en/cracks-belgian-nuclear-reactors/a-18271456
https://www.theguardian.com/environment/2019/mar/08/photos-cracks-north-ayrshire-hunterston-b-nuclear-reactor
https://www.bbc.com/news/uk-scotland-glasgow-west-53935708
https://www.reuters.com/article/us-britain-nuclear-edf-analysis-idUSKBN1IA2PK
https://www.thetimes.co.uk/article/cracks-are-starting-to-show-in-nuclear-power-generators-5hhwhvpm7

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
2 godine
neaktivan
offline
Kineska studija korištenja solarne energije do 206

Problem je ko u svemu sto mi nismo ne zavisni te nemozemo sami ništa odlučit što god izabrali.... 

Inače imamo odličan potencijal solarnih panela i vjetroelektrane ali onaj tko misli da to može sacinjavati kičmu elektroopskrbe neka pripremi pare jer će trebat kupovat električnu energiju... 

Dakle ako nama nuklearke nisu rješenje a danas se ide da sve bude zeleno čisto i da mirise kao svježe oprani wc jer ne daj boze postavit pitanje kako se proizvodi jedna ozbiljna vjetroelektrana ona samo izraste ko gljiva uopće nije problem sa pohranom lopatica koje su potrošene... 

Super je slušat propagandu ekologista i dusebriznika ali realno neke stvari su neostvarive.

Da ti ekologisti zeleni i slični žele nešto promjenit zabranili bi plastiku u totali...  Zabranili bi upotrebu pesticida koja ide u hranu i vodu...  Ovako samo trkeljaju o nečemu što pojma nemaju a to je koliko meni tv co2 ispusta kad radi u praznom hodu...  A to u 100 godina ne izbaci co2 koliko u 3 sekunde izbaci rudnik nekog metala u africi jer sad sve mora ići preko invertera na baterije zbog uštede....  

Meni iskreno se ova "briga" za nas planet počela gadit jer je licemjerna dvolična i uopće nije nikakva briga nego je samo lobiranje ko više plati.... 

Sad su kao električni automobili a to nemoze bit protivno zelenoj energiji nego što je... Također nitko od zelenih genijalaca ne spominje gubitke koji mogu biti poprilično veliki do te mjere da se puno toga ne isplati radit ali radi se jer su poticaji veći od gubitaka...  Ali da treba izbacit automobil kupit električnu biciklu stavit led žarulje i cijeli je svijet spasen... To što Filipini Afrika indija Pakistan kina i slični emitiraju co2 i proizvode biljune tona plastičnih otpada te zagaduju sve što mogu zagadit to će se riješit ako zgrade u Europi budu grijane na ljudski izmet...  I ovo nije šala to je nova e iskoristivost koju sam gledao kao revolucionarno djelo koje nas spašava izmeta i grije nas zimi...  A to što turčin kad proizvodi pamuk zagadi pola bliskog istoka potroši Dunav vode to je negdi daleko daleko pa je ugljen užasan plin je malo bolji a hidroelektrane su samo zlo jer eto imaju turbinu koja se vrti... 

Stvarno mislim da nam ko društvu treba neki reset jer smo totalno prolupali...

 
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice