Kina gradi najveći pokretni radioteleskop na svije

poruka: 7
|
čitano: 3.598
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kina gradi najveći pokretni radioteleskop na svije".
15 godina
offline
Kina gradi najveći pokretni radioteleskop na svije

Bravo Dario, po neznam koji put!!!

 

Jos nisi napisao ili odabrao temu a da nije bilo zanimljivo ( "Izabrao Dario Hrupec®", anyone?)

 

No sukladno svom obicaju imam odmah jedno pitanje.

 

Pretpostavljam da veca osjetljivost radioteleskopa sa sobom i povlaci hvatanje vise "laznih" signala ( kao npr. famozna mikrovalna pecnica u Australiji).

Da li  i koliko se cesto dogadjaju takvi "false alarm" signali u modernoj radio astonomiji?

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.2.2018 14:45 (syncmaster245b).
 
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Kina gradi najveći pokretni radioteleskop na svije

"bako, a zašto imaš tako velike uši?

- da te bolje čujem, unučice."

 

ovaj navod relativno dobro opisuje jednu moju susjedu koja i kroz zatvorene prozore detektira nesuglasice u okolnim kućama s razlučivošću i do 50 m. a navodno je slaba sluha zbog poodmakle dobi. izvrsno funkcionira i kao relejna stanica, jer odmah spoznaje širi dalje, u povjerenju. 

 

pe se: kad može kolega mogu i ja imati pitanje: zakaj se raditeleskoplje ne gradi u orbitama po svemirima ili čak na mjesecu - tamo gdje su smetnje manje jer po tanjuru ne padaju kiša ili snijeg a ne kenja niti perad? muskonja bi to očas sklepao ne pitajuć za veličinu i/ili masu (samo daj lovu). osim toga, napajanje bi povoljno osigurao sunac majkin. a "tamo gore" i nije bitno je li zvuk niske frekve zapravo smrtonosan. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.2.2018 15:07 (Ajar).
Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kina gradi najveći pokretni radioteleskop na s
Ajar kaže...

pe se: kad može kolega mogu i ja imati pitanje: zakaj se raditeleskoplje ne gradi u orbitama po svemirima ili čak na mjesecu - tamo gdje su smetnje manje jer po tanjuru ne padaju kiša ili snijeg a ne kenja niti perad? muskonja bi to očas sklepao ne pitajuć za veličinu i/ili masu (samo daj lovu). osim toga, napajanje bi povoljno osigurao sunac majkin. a "tamo gore" i nije bitno je li zvuk niske frekve zapravo smrtonosan. 

 Ima ih i u orbiti, googlaj "Space VLBI" npr.

9 godina
offline
Re: Kina gradi najveći pokretni radioteleskop na s
syncmaster245b kaže...

Bravo Dario, po neznam koji put!!!

 

Jos nisi napisao ili odabrao temu a da nije bilo zanimljivo ( "Izabrao Dario Hrupec®", anyone?)

 

No sukladno svom obicaju imam odmah jedno pitanje.

 

Pretpostavljam da veca osjetljivost radioteleskopa sa sobom i povlaci hvatanje vise "laznih" signala ( kao npr. famozna mikrovalna pecnica u Australiji).

Da li  i koliko se cesto dogadjaju takvi "false alarm" signali u modernoj radio astonomiji?

 

 

Ne znam koja je učestalost lažnih signala, no općenito vrijedi da se uz veću osjetljivost teže nositi sa šumom (gdje šum ima ulogu lažnog signala).
No, o tome se itekako vodi računa. Puno tu ima tehničkih detalja i matematike. Dojam možete dobiti iz ove prezentacije o šumu i osjetljivosti u radioastronomiji
https://events.asiaa.sinica.edu.tw/school/20160815/talk/sransom0818.pdf

9 godina
offline
Re: Kina gradi najveći pokretni radioteleskop na s
Ajar kaže...

"bako, a zašto imaš tako velike uši?

- da te bolje čujem, unučice."

 

ovaj navod relativno dobro opisuje jednu moju susjedu koja i kroz zatvorene prozore detektira nesuglasice u okolnim kućama s razlučivošću i do 50 m. a navodno je slaba sluha zbog poodmakle dobi. izvrsno funkcionira i kao relejna stanica, jer odmah spoznaje širi dalje, u povjerenju. 

 

pe se: kad može kolega mogu i ja imati pitanje: zakaj se raditeleskoplje ne gradi u orbitama po svemirima ili čak na mjesecu - tamo gdje su smetnje manje jer po tanjuru ne padaju kiša ili snijeg a ne kenja niti perad? muskonja bi to očas sklepao ne pitajuć za veličinu i/ili masu (samo daj lovu). osim toga, napajanje bi povoljno osigurao sunac majkin. a "tamo gore" i nije bitno je li zvuk niske frekve zapravo smrtonosan. 

Odgovore je jednostavan: zato što je to preskupo.

Teleskop u orbiti skuplji je barem 10 puta, često i 100 puta, od onoga na Zemlji. Teleskop na Mjesecu bi bio još puno, puno skuplji. A prednosti ne tako velike. Ukratko, ne isplati se.
Atmosfera propušta radiovalove pa ih možemo opažati sa Zemlje. Izuzetak su radiovalovi najkraćih valnih duljina (mikrovalno područje). Detektore za njih je opravdano stavljati na satelite. Tako su COBE, WMAP i Planck bili važni sateliti za detekciju mirkovalnog pozadinskog zračenja.

15 godina
offline
Re: Kina gradi najveći pokretni radioteleskop na s
autor kaže...

 

Ne znam koja je učestalost lažnih signala, no općenito vrijedi da se uz veću osjetljivost teže nositi sa šumom (gdje šum ima ulogu lažnog signala).
No, o tome se itekako vodi računa. Puno tu ima tehničkih detalja i matematike. Dojam možete dobiti iz ove prezentacije o šumu i osjetljivosti u radioastronomiji
https://events.asiaa.sinica.edu.tw/school/20160815/talk/sransom0818.pdf

 

Svaka cast na PDF-u, iako je matematicki dio apsolutno previse za moje limitirano znanje, ostao sam iznenadjen s kakvim malim vrijednostima se tu radi.

 

Ako sam dobro shvatio, prakticki, sve sto radio teleskop skupi je sum, a onda se naknadno "prosijava" u potrazi za korisnim podacima, odnosno u tom slucaju veca osjetljivost samog teleskopa ipak garantira da ce se korisni podaci vise isticati u tom moru suma.

 

Takodjer bio sam misljenja da atmosfera igra puno vecu ulogu po pitanju radio valova. Sjecam se iz radio-amaterskih dana da ovisno dobu dana (jutro, podne, vecer, noc) radio valovi se posve drukcije ponasaju, odnosno odbijaju od atmosfere. Konkretno, redovito u popodnevnim satima bih ostvario svoje naudaljenije veze ( ostvariti komunikaciju sa Juznom Afrikom je bilo gotovo rutinski), dok interesantno i protivno nekoj logici noc je apsolutno bila gluha (valjda zato i kazu gluho doba noci).  Covjek bi ocekivao kada nema suma od naseg Sunca da bi trebala i radio veza biti bolja, ali eto nije.

 

E da, kad sam vec dogurao do Sunca, jos jedno pitanje (valjda ne gnjavim previse)?

 

Sunceve pjege su imale znacajan utjecaj radio amaterizmu, odnosno pratili smo one famozne Sunceve 11 godisnje cikluse.

Imaju li one znacajnijeg utjecaja i na radio astronomiju?

 

P.S.

Eto kad covjeku kasno dodje iz guzice u glavu. Sto vise vrijeme odmice, sve vise mi dolazi da nabijam glavom od zid zasto nisam malo vise bio zainteresiran u mladjim danima.

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
9 godina
offline
Re: Kina gradi najveći pokretni radioteleskop na s

Imaju utjecaja.

No, najprije bih to malo drukčije formulirao. Nisu pjege same po sebi te koje imaju utjecaj, nego neke od pojava koje su s pjegama povezane, primjerice: bljeskovi i izbačaji mase.
Oni imaju utjecaj na detekciju radiovalova (zemaljsku i satelitsku). No, to su dobropoznate smetnje, njih se prati i eliminira: kod malih se smetnji mogu raditi korekcije podataka, a za velike smetnje se set podataka naprosto odbaci.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice