Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave

poruka: 23
|
čitano: 11.517
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave".
13 godina
offline
Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave

Molim dodatno pojašnjenje vezano uz kiselost, odnosno tanine: nisam razumio jesu li tanini zdravi ili ih treba izbjegavati?

Koliko se sjećam, u crnom vinu tanini daju onaj osjećaj suhih usta i pripisuju se zdravim svojstvima vina.

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave

Tanini nisu otrovni (opasni po zdravlje), ali nisu ukusni kada se piju u kavi. No, o ukusima se ne raspravlja. 

 
1 0 hvala 5
14 godina
offline
Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave

Zanimljivo je da dodavanje mlijeka u kavu/caj/cokoladu znacajno umanjuje djelovanje fitonutrijenata iz kave/caja/kakaa. Zbog vezanja kazeina za antioksidativne spojeve. Linkam clanak, a u njemu su linkovi na konkretna istrazivanja koga zanima:
https://nutritionfacts.org/video/does-adding-milk-block-the-benefits-of-coffee/

 
0 0 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave

unutar 50 godišta, popio sam 4 dampera kafe.

jaka, 2 prsta fundača bude na dnu.  3 takve dnevno.

 

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
6 0 hvala 0
13 godina
online
Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave

Crna ko noc, slatka ko greh.

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave

Mali savjet svima koji piju "Tursku".

Prilikom kuhanja kave kavu mješajte toliko dugo dok pjena ne postane bljede boje.Mješate u jednome smjeru-pa u drugome-pa opet.....

Sipajte u tople šalice!

Tek kada ti komarac sleti na jaja,shvatiš da se problemi ne riješavaju nasiljem!
Moj PC  
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave

kad bijah mlad, išli smo kolegici na krstitke, uglavnom ekipa iz srednje škole...

 

uz jestvine i kolače, vino i pivo - naravno i pladnjevi kave - turske (iako ispravno bi bilo bosanske - Turci piju manje i slabiju kavu od Balkanjezera)...

 

13 šalica u pol sata, izredale se skoro sve zabrinute ženske čak i jedna doktorica, mjerile mi otkucaje - meni sve normala...

 

zato i danas, ja kavu suknem i u 21-22 h, mogu u krevet...

 

žena ništa nakon 17:00, smeta joj za san...

 

a za štetnost, sjetite se stare izreke:

 

sve što je dobro - ili šteti ili je nezdravo ili nemoralno...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
7 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave
Stric_Jura kaže...

 

13 šalica u pol sata, izredale se skoro sve zabrinute ženske čak i jedna doktorica, mjerile mi otkucaje - meni sve normala...

 

Veliš došle provjerit jesul ti tolko otkucaji skočili da je herc upumpal svu krv u organ, pa se prigodno i izredale iz predostrožnosti 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.1.2022 11:39 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave

U drugom današnjem tekstu, naš danen veli:

Stoga će se nove, zaraznije varijante koronavirusa vezati za antitijela isto tako dobro kao i one stare, što će reći da će nas imunitet stećen cjepljenjem ili preboljenjem i dalje dobro štititi.

A stvarnost ga demantira i prije no što objavi tekst.

 

Ali, ništa za to, isključe se komentari i sve 5.

Moj PC  
2 2 hvala 0
15 godina
offline
Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave

otkad se podrapala željezna zavjesa i krvlju rvackog dragovoljca "rođe" spajića se izborismo za mnogu vrstu jogurta (na sveopće kokodakanje bivše precjednice), pojavilo se i stotine marki kave (ili kahve: razlika je kao između pohvaliti i povaliti - nepostojano "h"). tako se i pojavila prilika, a ja je podlo iskoristio, za usporedbu. dakle, nema do franckove, u ovom svemiru. sve ostale su điđi-miđi-može-ako-mora. no to je krajnje osobno i nadasve intimno opažanje. ono, pak, što pali uvijek je korelacija napitka s vodom u kojoj se kuha (jednako kao i s viskijima, pivama i ostalim, na vodenoj osnovi, osim koljena). najbolje rezultate do 400 m na neprijateljevoj živoj sili postigao sam kuhajući prijespomenutu frankušu na demineraliziranoj (kratkovidno namijenjenoj za za pegle i akumulatore). niš vas ne košta pokušati (jednako s čajem ili juhama) no ako vam se dopadne, nisam kriv i sve ću zanijekati pred narodnim sudom. imam i alibi. i nekoliko živih svjedoka da sam u kritičnom trenutku bio u esperantu i učio jezik tamošnjih urođenika. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.1.2022 13:31 (Ajar).
Moj PC  
4 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave
fer-de-lance kaže...
Stric_Jura kaže...

 

13 šalica u pol sata, izredale se skoro sve zabrinute ženske čak i jedna doktorica, mjerile mi otkucaje - meni sve normala...

 

Veliš došle provjerit jesul ti tolko otkucaji skočili da je herc upumpal svu krv u organ, pa se prigodno i izredale iz predostrožnosti 

 

 eh kamo sreće (doduše i svekrva frendice  si isto zabrinula a toliko u plus ni tada nisam išao )

 

ne nego svi - pa kaj ti srce ne tuče ?!? da, tuče normalno... 

 

inače imam nizak tlak i br. otkucaja srca, na užas moje žene koja je shvatila da me neće pokopati...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.1.2022 13:48 (Stric_Jura).
6 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave
Samo crna, bez cukora, sladila, stevije, meda i mlijeka, sa divnim okusom zemlje, kad ponjušim svježe mljevenu znam da sam još živ i nemam covid.
A kad želim uživati u grijehu uzmem veliku žlicu kikiriki maslaca, otpijem gutljaj i stavim žlicu u usta, neka se okusi bore.
Hitrec
 
6 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave
najdix kaže...
Samo crna, bez cukora, sladila, stevije, meda i mlijeka, sa divnim okusom zemlje, kad ponjušim svježe mljevenu znam da sam još živ i nemam covid.
A kad želim uživati u grijehu uzmem veliku žlicu kikiriki maslaca, otpijem gutljaj i stavim žlicu u usta, neka se okusi bore.

 Ovo ću morati probati, zvuči totalno nespojivo.

3 godine
odjavljen
offline
Re: Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave
Ajar kaže...

otkad se podrapala željezna zavjesa i krvlju rvackog dragovoljca "rođe" spajića se izborismo za mnogu vrstu jogurta (na sveopće kokodakanje bivše precjednice), pojavilo se i stotine marki kave (ili kahve: razlika je kao između pohvaliti i povaliti - nepostojano "h"). tako se i pojavila prilika, a ja je podlo iskoristio, za usporedbu. dakle, nema do franckove, u ovom svemiru. sve ostale su điđi-miđi-može-ako-mora. no to je krajnje osobno i nadasve intimno opažanje. ono, pak, što pali uvijek je korelacija napitka s vodom u kojoj se kuha (jednako kao i s viskijima, pivama i ostalim, na vodenoj osnovi, osim koljena). najbolje rezultate do 400 m na neprijateljevoj živoj sili postigao sam kuhajući prijespomenutu frankušu na demineraliziranoj (kratkovidno namijenjenoj za za pegle i akumulatore). niš vas ne košta pokušati (jednako s čajem ili juhama) no ako vam se dopadne, nisam kriv i sve ću zanijekati pred narodnim sudom. imam i alibi. i nekoliko živih svjedoka da sam u kritičnom trenutku bio u esperantu i učio jezik tamošnjih urođenika. 

Jesi probao ista osim Francka? Dobra je kao i vojnicki fazol, radi ali nista posebno.

16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave
sirka666 kaže...
najdix kaže...
Samo crna, bez cukora, sladila, stevije, meda i mlijeka, sa divnim okusom zemlje, kad ponjušim svježe mljevenu znam da sam još živ i nemam covid.
A kad želim uživati u grijehu uzmem veliku žlicu kikiriki maslaca, otpijem gutljaj i stavim žlicu u usta, neka se okusi bore.

 Ovo ću morati probati, zvuči totalno nespojivo.

imas jos nespojivije, uzmes fetu Cheddar sira, namazes medom i pospes zrncima kave

it's perfect... bar tako kaze Jamie Oliver

7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave
Doma imam kolekciju raznoraznih naprava za pripremanje kave i nakon dosta testiranja i sl. sada uglavnom koristim Aeropress. Srecom u susjedstvu imam przionicu kave gdje prze kavu po narudzbi pa podjem tamo, kupim kavu u zrnu i svako jutro doma slozim crnu kavu. Aeropress mi se pokazao kao vrlo konzistentan, lagan je za koristenje, lagan je za pranje, ne ostavlja nered i proces ne traje dugo.

Htio bih imati dobar espresso aparat i trenutno pikiram Decent espresso, ali to cudo kosta poprilicno.
 
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave
Stric_Jura kaže...

 

 ne nego svi - pa kaj ti srce ne tuče ?!? da, tuče normalno... 

 

inače imam nizak tlak i br. otkucaja srca, na užas moje žene koja je shvatila da me neće pokopati...

 mnogi od niskoga tlaka moždani dobiše a od niskijeh otkucaja im ugradiše cardiac pacemaker..

em ti muško koji nema 100 otkucaja kad popije crnu kahvu s cigaretom.

 

drugu ajaru bih rekao da je u baba poznato, kako se svi ljekoviti čajevi kufaju u destiliziranoj odn. demineraliziranoj vodi..

kako su to moja, i druge babe shvatile još prije 50 godina, ne znam.

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.1.2022 8:24 (Zaporožac).
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave
Zaporožac kaže...
Stric_Jura kaže...

 

 ne nego svi - pa kaj ti srce ne tuče ?!? da, tuče normalno... 

 

inače imam nizak tlak i br. otkucaja srca, na užas moje žene koja je shvatila da me neće pokopati...

 mnogi od niskoga tlaka moždani dobiše a od niskijeh otkucaja im ugradiše cardiac pacemaker..

em ti muško koji nema 100 otkucaja kad popije crnu kahvu s cigaretom.

 

drugu ajaru bih rekao da je u baba poznato, kako se svi ljekoviti čajevi kufaju u destiliziranoj odn. demineraliziranoj vodi..

kako su to moja, i druge babe shvatile još prije 50 godina, ne znam.

 how yes no...

 

moždani udari su valjda zbog previsokog tlaka koji uzrokuje prsnuće žilica, tako da niski tlak nije baš kontraindikacija za isti...

 

niskoturažni strojevi duže rade, tj. životni vijek slona je puuuuuuuno duži od mišjeg, jer mu i srce sporije tuče...

 

tako da, moja žena se pomirila s tim da ću joj na grobeku plesat....

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.1.2022 8:36 (Stric_Jura).
15 godina
online
Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave

Moj izbor je inox čelična kafetiera (IKEA) i Lavazza Crema e Gusto na vrlo laganoj vatri, da curi polako, bar 5 minuta. Čista ljepota

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave
Kreso75 kaže...

Molim dodatno pojašnjenje vezano uz kiselost, odnosno tanine: nisam razumio jesu li tanini zdravi ili ih treba izbjegavati?

Koliko se sjećam, u crnom vinu tanini daju onaj osjećaj suhih usta i pripisuju se zdravim svojstvima vina.

 Kiselost ovisi npr kod pripreme espressa o temperaturi vode koju aparat postiže ili na koju je namješten. Ovisi i o tipu kave, afričke su generalno čajaste, kiselaste za razliku od npr neke columbie... Ima dosta toga o čemu to ovisi, ali nije to nešto za izbjegavanje. Kod nekih sorti kiselost je poželjna, ona citrusna ajmo reć.

15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave
Ges kaže...

Moj izbor je inox čelična kafetiera (IKEA) i Lavazza Crema e Gusto na vrlo laganoj vatri, da curi polako, bar 5 minuta. Čista ljepota

 i kad to opereš, ostaviš na ovome. neka se cijedi do klonuća. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
2 godine
online
Re: Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave
Stric_Jura kaže...

 how yes no...

 

moždani udari su valjda zbog previsokog tlaka koji uzrokuje prsnuće žilica, tako da niski tlak nije baš kontraindikacija za isti...

 

niskoturažni strojevi duže rade, tj. životni vijek slona je puuuuuuuno duži od mišjeg, jer mu i srce sporije tuče...

 

tako da, moja žena se pomirila s tim da ću joj na grobeku plesat....

 hipertenzija je samo dio uzroka moždanih udara.

nizak pritisak i niski otkucaji srca mogu stvoriti embolus (ugrušak)..

najbolje je imati optimalan pritisak, i otkucaje srca...

 

radio sam nakon srednje medicinske jedno vrijeme na neurologiji pa sam se svakakvih moždanih nagledao... 

 

svi bi trebali nakon 45-e na kontrolu propusnosti krvih žila,  razbijanje mogućih malih ugrušaka ali, tko to radi..

 

ljude jedino zovu na redovitu kolonoskopiju..

2 godine
online
Kemičar u kući (#50): Crne tajne crne kave

Zbog utvrđene povećane količine Okratoksina A iz trgovina se povlači kava Caffe Classico Espresso Italia u pakiranju od 250 grama, izvijestio je u subotu Državni inspektorat. 

 

https://www.poslovni.hr/hrvatska/ako-pijete-ovu-kavu-odmah-prestanite-ima-previse-kontaminata-je-i-povlaci-se-s-trzista-4320068?utm_source=Vecernji&utm_medium=below_article

 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice