Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

poruka: 55
|
čitano: 10.846
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil".
12 godina
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

Izvrstan članak! Znam da je fokus bio na saharinu, ali bilo bi savršeno da se spomenulo koja druga umjetna sladila pripadaju policikličkim aromatskim ugljikovodicima. Ili će svaki od njih dobiti poseban članak?

Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

O jednom sam sladilu već pisao, naime o aspartamu. Bit će toga još. I još jedna mala ispravka, koja možda proizlazi iz nepreciznosti. PAU su karcinogeni, no i drugi aromatski spojevi su također karcinogeni, npr. benzen. 

 
5 0 hvala 3
16 godina
odjavljen
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

Meni sva ta umjetna sladila imaju grozan okus. Dok sam pio kavu - pio sam ju bez secera. Caj takodjer pijem bez secera (crni, sa malo mlijeka). Ako hocu da je nesto slatko onda to posteno zasecerim. Radije cu cijeli tjedan jesti stvari bez secera pa nedjeljom pojesti normalan kolac nego cijelo vrijeme jesti nesto sa umjetnim sladilima. Bas ih ne volim...

Freak Show Inc.
 
12 0 hvala 0
14 godina
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

Godinama pijem kavu bez šećera i uživam razlikovati okuse kava. Kad zasladiš, uvijek dođe na isti okus. Sad ne mogu više piti zaslađene napitke.

Kažu neki da se hrana jako začinjava onda kad je okus loš, pa ljutina dominira kao najjači okus.

Mislim da ne treba pretjerivati u začinjavanju hrane i da je umjerenost ovdje majka mudrost.



 
5 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl

Znam za članak o Aspartamu, zato i pitam za druga sladila. Osobno me jako zanima pogled na steviju jer u kućanstvu koristimo samo nju i med. I slažem se u potpunosti da imaju drugačiji okus no šećer, ali meni uopće ne smeta. S obzirom na to koliko se šećera stavlja u sve prerađevine, kroz njih se unese poprilična količina svaki dan. Dodao bi da isto vrijedi i za sol.

15 godina
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

slatko postoji s razlogom (ne samo male životinje: "kak su slaaatkiii!" ili cure: "slatka je mala."). kad mi padne šećer, pokupim ga i vratim u posudu. gravitiram sladilima (prirodna, umjetna, začarana, košer, halal, svejedno), ponanajviše steviji (u prahu, čist ekstrakt). ionak je sve, ako ne potencijalno, onda kinetički kancerogeno. jednom se živi, a drugome ne. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.11.2021 10:52 (Ajar).
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl

Med ti je isto šećer, s tim što je fruktoze u medu više nego saharoze, a fruktoza je za ljude toksična. Jedna jabuka na dan doktor iz kuće van, ali dvije ili više jabuka (ili bilo kojeg voća) na dan ili šopanje medom=masna jetra.

This space for rent!
15 godina
online
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Tko može garantirati da se širom upotrebom saharina u različitim hranidbenim proizvodima ne dešava da ga se unese ukupno više od 5% kroz prehranu? Upravo je to problem i s nitratima koji su svugdje a pogotovo u suhomesnatim proizvodima i npr dodatcima jelima poput Vegete, a koji isto u maloj količini nisi problem ali ako se unose često i kroz svašta onda itekako jesu.
Tko može reći da pazi da npr ako je ujutro jeo sendvić sa salamom, neće jesti ručak u kojem ima Vegete i za večeru paštetu... ista stvar je i sa saharinom za koji tko zna u što ga sve stavljaju.

Moja logika je: bolje jesti ono što naše tijelo zna razgraditi (prirodno) nego neke kemijske zamijene u nadi da sam ih unio dovoljno malo da me neće otrovati.
Uostalom, svaka bolest je upozorenje da ne postupate s tijelom na pravilan način i da nešto u životu morate mijenjati. Ići s logikom zamijene jednog otrova (šećer) s drugim (saharin) je pokušaj laganja sebe s ciljem nastavka s nezdravim načinom života

PS
Svim tukcima koji će početi filozofirati "pa sve je štetno u određenoj količini" - da, jest, ali ovu kemiju nikada ne bi unijeli u sebe kroz porodno uzgojene namirnice, definitivno ni blizu tolikoj količini kao što ju možete unijeti kroz obrađenu hranu, a sve ostalo što možete unijeti kroz prirodno uzgojenu hranu i normalne obroke vaše tijelo zna samo obratiti i jasno vas upozoriti ako pretjerujete s nečime
 
3 3 hvala 0
8 godina
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

Ja sam pio kavu sa šećerom. Pa sam onda prešao na te tabletice umjetnih sladila. 1-2 u veliku šalicu kave. Pa negdje pročitao da je to kancerogeno, i sada pijem kavu bez zaslađivanja. Znači mogu bez brige opet sladiti time?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
DuxCro kaže...

 Znači mogu bez brige opet sladiti time?

 

Pijes kavu bez ikakvog sladila i svejedno se zelis vratiti na slatku kavu? To prvi puta cujem. Inace ljudi kad predju na kavu bez secera nikad vise ne pomisle ju zasladiti

Freak Show Inc.
8 godina
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

Ges, Ges, očito niste pročitali ono što sam napisao. Hana sa 5 % saharina ne bi se mogla jesti, jer je saharin stotinama puta slađi od šećera. 

 
3 1 hvala 0
16 godina
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

Ne znam odakle ljudima uopće ideja da je šećer štetan za zdravlje...

 

Šećer je makronutrijent, i jedan od najvažnijih izvora energije za čovjeka... Umjetna sladila su kemijski sintetski spojevi (nekima je baza nafta), a mi ih unosimo u tijelo... Ne radi se samo o raku. nađena je veza sa hrpom poremećaja metabolizma i psihe zbog uzimanja umjetnih sladila, također primjenom nekih ljudi osjećaju letargičnost i umor...

 

Sa šećerom treba biti oprezan, a ne ga izbaciti iz prehrane, a pogotovo ne iz sportske prehrane...

 

Nedavno je uveden i porez na šećer, dakle porez na osnovni makronutrijen u ljudskoj prehrani, a od tada je sve više slatkiša i sokova u trgovinama sa umjetnim sladilima koja su štetna za ljudski organizam i nisu hrana koju bi čovjek trebao uzimati bilo kada... Šećer ima nekog smisla uzimati, daje čovjeku energiju, što daju umjetna sladila... čudan slatki okus koji nije ni blizu šećeru...

 

U svakom slučaju ovo je krivi put i šećer bi jednostavno trebalo odgovorno konzumirati, a ne zamijeniti ga kojekakvim štetnim smećem da bi nešto bilo slatko... Također porez na šećer je ludost!

Inače sam sportaš i šećer koristim pri treninzima, i ja bi sad trebao plaćati porez jer se bavim sportom? Pa nisam ja kriv što netko neodgovorno jede šećer... Na isti način može se jesti masno i biti debel, nije tu kriv šećer nego nezdrav način života.

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.11.2021 12:14 (lllnuclearlll).
Moj PC  
7 2 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Cini mi se da Ges trazi podatak kolika je ukupna kolicina saharina koje moze dnevno konzumirati.
3 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Porez na secer je dobra stvar jer su ljudi trose previse secera sto na kraju uzrokuje zdravstvene probleme. Je li se trebala dozvoliti upptreba umjetnih sladila kao zamjenu. O tome bi se isto dalo diskutirati...
8 godina
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

Galu, i to sam napisao. Dnevno se može uzeti 2,5 mg saharina po kilogramu tjelesna mase. Dakle čovjek od 100 kg može dnevno uzeti 250 mg ili 0,25 g saharina. 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Ges kaže...
Tko može garantirati da se širom upotrebom saharina u različitim hranidbenim proizvodima ne dešava da ga se unese ukupno više od 5% kroz prehranu? Upravo je to problem i s nitratima koji su svugdje a pogotovo u suhomesnatim proizvodima i npr dodatcima jelima poput Vegete, a koji isto u maloj količini nisi problem ali ako se unose često i kroz svašta onda itekako jesu.
Tko može reći da pazi da npr ako je ujutro jeo sendvić sa salamom, neće jesti ručak u kojem ima Vegete i za večeru paštetu... ista stvar je i sa saharinom za koji tko zna u što ga sve stavljaju.

Moja logika je: bolje jesti ono što naše tijelo zna razgraditi (prirodno) nego neke kemijske zamijene u nadi da sam ih unio dovoljno malo da me neće otrovati.
Uostalom, svaka bolest je upozorenje da ne postupate s tijelom na pravilan način i da nešto u životu morate mijenjati. Ići s logikom zamijene jednog otrova (šećer) s drugim (saharin) je pokušaj laganja sebe s ciljem nastavka s nezdravim načinom života

PS
Svim tukcima koji će početi filozofirati "pa sve je štetno u određenoj količini" - da, jest, ali ovu kemiju nikada ne bi unijeli u sebe kroz porodno uzgojene namirnice, definitivno ni blizu tolikoj količini kao što ju možete unijeti kroz obrađenu hranu, a sve ostalo što možete unijeti kroz prirodno uzgojenu hranu i normalne obroke vaše tijelo zna samo obratiti i jasno vas upozoriti ako pretjerujete s nečime

 To što je nešto prirodno ne govori apsolutno ništa o tome jeli štetno ili nije. Cijanid je prirodan...

16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Gallu kaže...
Porez na secer je dobra stvar jer su ljudi trose previse secera sto na kraju uzrokuje zdravstvene probleme. Je li se trebala dozvoliti upptreba umjetnih sladila kao zamjenu. O tome bi se isto dalo diskutirati...

 

 

Onda nek stave porez i na masnoće, a umjesto njih nek ubacuju hidrogenizirane biljne masti u hranu... Možda i porez na vodu, velikim unosom vode možeš se ubiti...

 

Uostalom, u što je taj porez preusmjeren točno? I zašto je porez dobra stvar ako sam sportaš i šećer koristim u sportske namjene, imam urednu tjelesnu težinu i dobrog sam zdravlja???

 

Porez na šećer je pljačkanje stanovništva, a umjetna sladila umjesto njega su i trovanje stanovništva... Umjesto da se smanjio udio šećera i da ne pijemo tako slatke sokove, proizvođači ubacili naftne derivate u njih... BRAVO za vladajuće!!!

16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
danen kaže...

Galu, i to sam napisao. Dnevno se može uzeti 2,5 mg saharina po kilogramu tjelesna mase. Dakle čovjek od 100 kg može dnevno uzeti 250 mg ili 0,25 g saharina. 

 A saharin mu služi u tijelu čemu točno??? 

3 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Ako si sportaš i koristiš šećer, kupiti ćeš šećer, a ne zašećerene sokiće i ko zna koj vrag.
Porez na šećer ne cilja na sportaše.
8 godina
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

Saharin ne služi tijelu baš ni za šta. Zbog toga se smatra ksenobiotikom, tvari koja tijelu ne treba, a može biti otrovna. Šećer pak nije ksenobiotik nego hrana. No sa svime se može pretjerati, pa tako i s unosom hrane. 

 
10 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
lllnuclearlll kaže...

Ne znam odakle ljudima uopće ideja da je šećer štetan za zdravlje...

 

Šećer je makronutrijent, i jedan od najvažnijih izvora energije za čovjeka... Umjetna sladila su kemijski sintetski spojevi (nekima je baza nafta), a mi ih unosimo u tijelo... Ne radi se samo o raku. nađena je veza sa hrpom poremećaja metabolizma i psihe zbog uzimanja umjetnih sladila, također primjenom nekih ljudi osjećaju letargičnost i umor...

 

Sa šećerom treba biti oprezan, a ne ga izbaciti iz prehrane, a pogotovo ne iz sportske prehrane...

 

Nedavno je uveden i porez na šećer, dakle porez na osnovni makronutrijen u ljudskoj prehrani, a od tada je sve više slatkiša i sokova u trgovinama sa umjetnim sladilima koja su štetna za ljudski organizam i nisu hrana koju bi čovjek trebao uzimati bilo kada... Šećer ima nekog smisla uzimati, daje čovjeku energiju, što daju umjetna sladila... čudan slatki okus koji nije ni blizu šećeru...

 

U svakom slučaju ovo je krivi put i šećer bi jednostavno trebalo odgovorno konzumirati, a ne zamijeniti ga kojekakvim štetnim smećem da bi nešto bilo slatko... Također porez na šećer je ludost!

Inače sam sportaš i šećer koristim pri treninzima, i ja bi sad trebao plaćati porez jer se bavim sportom? Pa nisam ja kriv što netko neodgovorno jede šećer... Na isti način može se jesti masno i biti debel, nije tu kriv šećer nego nezdrav način života.

secer nije stetan normalnim zdravim ljudima koji ne unose visak kalorija, drugima je. recimo dijabeticarima.


kontrola hrane u EU je najbolja i najstroza na svijetu. EU hrana je najkvalitetnija i najsigurnija na svijetu.

 

aspartam, saharin i slicni zasladivaci omogucuju i dijabeticarima da uzivaju u hrani, slatkisima, sladoledu i takvim proizvodima, kao i zdravi ljudi, ako nemaju pristupa recimo stevii

 

niti saharin niti aspartam nisu stetni za zdravlje u dozama koje konzumiramo, tema obradena vec bezbroj puta

 

brat mi je dijabeticar, i od kad znam za sebe on konzumira aspartam i saharozu i steviu i alulozu vec 30 godina i zdraviji je od mene, a oboje smo fit u svakom pogledu.

 

za jednog sportasa poprilicno si ne upucen u to kako se deblja, nema veze jeo ti vise ugljikohidrata, masti ili proteina, neces se zdebljati dok god ne prelazis prag maksimalnog unosa kalorija

 

ne deblja secer, ne deblja mast, ne deblja protein, niti debljaju ugljikohidrati, deblja prevelik unos kalorija 

16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
3dfx kaže...
nema veze jeo ti vise ugljikohidrata, masti ili proteina, neces se zdebljati dok god ne prelazis prag maksimalnog unosa kalorija

 

ne deblja secer, ne deblja mast, ne deblja protein, niti debljaju ugljikohidrati, deblja prevelik unos kalorija 

 

Ima veze što jedeš. Npr. jedući više ugljikohidrata ćeš lakše preći maksimalni unos kalorija jer ćeš ćešće biti gladan

11 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Sasoon kaže...
3dfx kaže...
nema veze jeo ti vise ugljikohidrata, masti ili proteina, neces se zdebljati dok god ne prelazis prag maksimalnog unosa kalorija

 

ne deblja secer, ne deblja mast, ne deblja protein, niti debljaju ugljikohidrati, deblja prevelik unos kalorija 

 

Ima veze što jedeš. Npr. jedući više ugljikohidrata ćeš lakše preći maksimalni unos kalorija jer ćeš ćešće biti gladan

nema veze sto jedes dok god ne unosis vise kalorija od onoga sto ti treba. 

 

ako ti treba 2500 kalorija, mozes jest 80% ugljikohidrata neces se zdebljat ako ne predes 2500 kalorija, bazicna termodinamika.

 

offtopic smo

2 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
3dfx kaže...

secer nije stetan normalnim zdravim ljudima koji ne unose visak kalorija, drugima je. recimo dijabeticarima.


kontrola hrane u EU je najbolja i najstroza na svijetu. EU hrana je najkvalitetnija i najsigurnija na svijetu.

 

aspartam, saharin i slicni zasladivaci omogucuju i dijabeticarima da uzivaju u hrani, slatkisima, sladoledu i takvim proizvodima, kao i zdravi ljudi, ako nemaju pristupa recimo stevii

 

niti saharin niti aspartam nisu stetni za zdravlje u dozama koje konzumiramo, tema obradena vec bezbroj puta

 

brat mi je dijabeticar, i od kad znam za sebe on konzumira aspartam i saharozu i steviu i alulozu vec 30 godina i zdraviji je od mene, a oboje smo fit u svakom pogledu.

 

za jednog sportasa poprilicno si ne upucen u to kako se deblja, nema veze jeo ti vise ugljikohidrata, masti ili proteina, neces se zdebljati dok god ne prelazis prag maksimalnog unosa kalorija

 

ne deblja secer, ne deblja mast, ne deblja protein, niti debljaju ugljikohidrati, deblja prevelik unos kalorija 

 sve je točno.

sjedi, 5

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna !
15 godina
online
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl

 

danen kaže...

Ges, Ges, očito niste pročitali ono što sam napisao. Hana sa 5 % saharina ne bi se mogla jesti, jer je saharin stotinama puta slađi od šećera. 

dobro sam pročitao, pričao sam o ukupnom postotku kao zbroju svih dnevnih obroka koji bi mogli sadržavati saharin

na to dolazi i pitanje koliko dugo je potrebno tijelu da izbaci saharin iz sebe odnosno koliko trebaju biti dugi periodi između obroka koji sadrže saharin kako nebi došlo do zasićenja dovoljnog da uzrokuje probleme u tijelu, s time da kažem: razumijem da su šanse za trovanjem male zbog svojstava (velike slatkoće) tog spoja (no svejedno smatram nepotrebnim rizikom koristiti takve spojeve u prehrani)

dejo6 kaže...
Ges kaže...
PS
Svim tukcima koji će početi filozofirati "pa sve je štetno u određenoj količini" - da, jest, ali ovu kemiju nikada ne bi unijeli u sebe kroz porodno uzgojene namirnice, definitivno ni blizu tolikoj količini kao što ju možete unijeti kroz obrađenu hranu, a sve ostalo što možete unijeti kroz prirodno uzgojenu hranu i normalne obroke vaše tijelo zna samo obratiti i jasno vas upozoriti ako pretjerujete s nečime

 To što je nešto prirodno ne govori apsolutno ništa o tome jeli štetno ili nije. Cijanid je prirodan...

zar sam igdje rekao da prirodno nikad nije štetno?

+

kakve veze ima to da nešto što je nastalo prirodno (objašnjenje za trolove: biljnog i životinjskog podrijetla bez ljudske obrade tih namirnica gdje se pod obrada misliiu dodavanje kemikalija koje se inače ne nalaze u većim količinama slobno u prirodi, pogotovo ne s tim namirnicama) je štetno s time da je saharin štetan po defaultu samo je pitanje količine koje se tijelo može riještit bez (većih) posljedica?

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.11.2021 9:28 (Ges).
14 godina
moderator
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Friday kaže...
DuxCro kaže...

 Znači mogu bez brige opet sladiti time?

 

Pijes kavu bez ikakvog sladila i svejedno se zelis vratiti na slatku kavu? To prvi puta cujem. Inace ljudi kad predju na kavu bez secera nikad vise ne pomisle ju zasladiti

 

Baš sam htio isto pitati... Pijem kavu bez sladila zadnje 3 godine i čim stavim slučajno u kavu nešto slatko, jednostavno mi je odvratno. Ne vidim načina kako bih se vratio na staro. Izbacivanje sladila iz kave je najbolji potez koji sam napravio... Bez šećera i mlijeka vidiš koja kava ustvari vrijedi, a koja je smeće. Sa šećerom i mlijekom možeš popiti i razrijeđeno blato, valjda bi isti okus imalo.

Vinko Krištić | BUG Marketing
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Ja sam kao mali uzimao kad starci nisu gledali po desetak saharinskih pilula i otapao ih u ustima jednu po jednu.
Tako da priča kako zbog slatkoće nije moguće predoziranje otpada.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
5 godina
offline
Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sladil

Ja sam već preko deset godina na steviji. Problem sa čistom stevijom (ili "čistim" ekstraktima njezinih slatkih tvari) je da je gorkasta, što upropasti mnoge napitke. Zato koristim enzimatski odgorčenu steviju koja mi je puno prihvatljivija. Za čaj je savršena, a u kavi još uvijek malo gorkasta. Za kavu i ostalo (npr. puding), moje "go to" sladilo je eritritol. Isto šećerni alkohol kao xylitol, ali još bolji: inzulinski odziv ne mali kao xylitol nego čista nula, a još važnije, nije sraćkonoša. Kad se sjetim svog zadnjeg pudinga sa xylitolom i posljedičnog posjeta WC-u, mogao sam nakon toga mirno na kolonoskopiju. Eritritol je tu potpuno bezopasan.

Malo sam odlutao pa da se vratim na steviju. Enzimatski odgorčenu steviju je u Evropi jako teško kupiti jer nije odobrena kao hrana nego samo kao dodatak pastama za zube i slično. Ja ju svejedno koristim jer vjerujem da đavo nije u procesu čišćenja nego u horor-pričama mega-firmi koje proizvode aspartam i ostala umjetna sladila, te naravno žele satrat konkurenciju. Ako netko ima informacija o opasnostima enzimatskom čišćenju stevije, prosim fino.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Space Cadet kaže...

Ja sam već preko deset godina na steviji. Problem sa čistom stevijom (ili "čistim" ekstraktima njezinih slatkih tvari) je da je gorkasta, što upropasti mnoge napitke. Zato koristim enzimatski odgorčenu steviju koja mi je puno prihvatljivija. Za čaj je savršena, a u kavi još uvijek malo gorkasta. Za kavu i ostalo (npr. puding), moje "go to" sladilo je eritritol. Isto šećerni alkohol kao xylitol, ali još bolji: inzulinski odziv ne mali kao xylitol nego čista nula, a još važnije, nije sraćkonoša. Kad se sjetim svog zadnjeg pudinga sa xylitolom i posljedičnog posjeta WC-u, mogao sam nakon toga mirno na kolonoskopiju. Eritritol je tu potpuno bezopasan.

Malo sam odlutao pa da se vratim na steviju. Enzimatski odgorčenu steviju je u Evropi jako teško kupiti jer nije odobrena kao hrana nego samo kao dodatak pastama za zube i slično. Ja ju svejedno koristim jer vjerujem da đavo nije u procesu čišćenja nego u horor-pričama mega-firmi koje proizvode aspartam i ostala umjetna sladila, te naravno žele satrat konkurenciju. Ako netko ima informacija o opasnostima enzimatskom čišćenju stevije, prosim fino.

 Ja sam cijeli život na šećeru, i planiram ostati na njemu... Pošto se bavim sportom šećer mi je itekako bitan, a i slatkiši i sokovi sa šećerom su jednostavno najfiniji, ovo sve ostalo je odvratno. Umjetna sladila imaju užasan okus, barem meni.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.11.2021 11:49 (lllnuclearlll).
12 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#46): saharin – (bez)opasno sl
Drago kaže...

Med ti je isto šećer, s tim što je fruktoze u medu više nego saharoze, a fruktoza je za ljude toksična. Jedna jabuka na dan doktor iz kuće van, ali dvije ili više jabuka (ili bilo kojeg voća) na dan ili šopanje medom=masna jetra.

Ma jasno je meni za med, ali zena se ne da. Bas je jucer ispekla kolac, a kad sam je pitao zasto je tako sladak, ponosno kaze - koristila sam med. 

 

Ovo o toksicnosti fruktoze za ljude mi je nova informacija, a uz to mi lagano pali alarm kritickog razmisljanja - ima li kakav izvor za to?

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.11.2021 13:45 (kerum).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice