Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

poruka: 66
|
čitano: 14.919
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov".
3 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Uopće mi ne ulazi u glavu kako su takve tvari koje mogu imati dokazano teške posljedice u relativno malim količinama uopće dozvoljene kao dodatak prehrani?!
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.6.2021 8:45 (Gallu).
 
11 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
I bit će dozvoljena sve više. RH je nedavno uvela porez na šećer. Dakle uveli su porez na prirodno i bezopasno sladilo, odnosno na makronutrijent u ljudskoj prehrani. A proizvođači se okreću tada kemiji poput aspartama... Idiotizam na kvadrat. Šećer je za razliku od aspartama potpuno bezopasan, samo što neki ljudi ne znaju granice...
15 godina
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

više sam u stevijama (bijeli prah poput dima) i ponekad ciklamatima. aspartam, jok. šećer vulgaris, naravno, u tijestu s orasima. nota bene, kava s medom je zgodna konjbinancija. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
IIInuclearIII:

Šećer je skoro pa nepotreban, uglavnom luksuz. Kolači? Ne bi ih trebali jesti više puta mjesečno a kamoli svakodnevno. Sokovi su precijenjeni, ono što možemo kupiti nema veze s voćem, sladilo u njima prirodno ili umjetno je najmanji problem. Ja u kući uopće nemam šećera.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.6.2021 10:28 (Feudalac).
15 godina
neaktivan
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

Problem sa sladilima, prirodnim ili umjetnim, nije u tome da ljudi nemaju mjeru, nego ju nema industrija. Sladila se guraju u svaki prehrambeni proizvod, od senfa nadalje. Evo, aspartan je u 6000 proizvoda. Ostaje ti jedino da u dućanu povećalom čitaš etikete i tražiš ona 2-3 proizvoda koja nemaju sladila.

 

Takve stvari treba regulirati zakonom, samo ne isključivo šećer, nego i umjetne zaslađivače.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
22 0 hvala 0
14 godina
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

točno, ali problem je opet i opet u - profitu. prerađena hrana je u osnovi bezukusna i ako ju ne napucaš svim i svačim nećeš ju prodati. 

izbacio sam i sol i šećer koje mogu prije nekoliko godina. danas mi se nešto što si priuštim iz mc donaldsa čini kao da je netko pogriješio u recepturi. nestvarno slatko i slano.

 

ajde što nas truju zbog profita, mogu i razumjeti da je to takav sustav, ali čudo je da se trujemo i znamo to i baš nas briga.

 

 

 

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
Moj PC  
6 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot

Nije svaki šećer u naoko neočekivanom proizvodu pogrešan. Recimo, umak od rajčice je bez šećera prekiseo. Jednom sam probala dodati zaslađivač umjesto šećera (ciklamat) i rezultat je bio očaj: paralelno su egzistirali kiselina iz rajčice i slatkoća iz zaslađivača

4 godine
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

Šećer ili zaslađivač možete pronaći u koječemu, jer bi inače pojedini pehrambeni proizvodi bili nejestivi. Pa im se doda šećeš ili neka jeftina zamjena. Na raznim televizijama bilo je puno dokumentaraca o aspartamu. Sjećam se da je jedan od njih tvrdio da je aspartam nastao za potrebe boljeg / bržeg rasta svinja tamo negdje 1950ih. A i danas možete pronaći brojne znanstvene i stručne radove o toj temi u kojima se spominju svinje i ljudi. Uglavnom, prestao sam konzumirati popularni gazirani "zero sugar" napitak koji u sebi ima aspartam, a jednako tako kod kuće nemam ama baš nikakav sok, pogotovo ne delanec nafutran šećerom koji košta 4-5 kuna po litri. Zadnji kolač s jabukama ispečen kod kuće jučer nije uopće šećeren i izvrstan je. Da svatko od nas pročita deklaracije onoga što jede ili pije, prestali bi se uopće hraniti. Moram jesti, ali mi se doslovno gadi u trgovinama kupovati razne vrste hrane, poput narezaka, juha u vrečicama, mesa kod mesara, pogotovo pakiranog - jeftine ćevape i pljeskavice od ostataka neprodanog mesa da ne spominjem. Crno nam se piše.

 
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
all_or_nothing kaže...

 

 

ajde što nas truju zbog profita, mogu i razumjeti da je to takav sustav, ali čudo je da se trujemo i znamo to i baš nas briga.

 

 

 

 Koja je alternativa?

 

Živim u gradu, u zgradi, nemam nikakav komadić zemlje na kojem bih se mogao baviti poljoprivredom ili uzgojem stoke za mlijeko i meso. Kada sam već kod mlijeka, u jednoj od brojnih poljoprivednih emisija na HRT-u, nedavno se jedan domaći mljekar javno zapitao - što se zapravo nalazi u tetrapaku mlijeka koje se prodaje po 3 kune? Imaš takvih primjera koliko hoćeš.

14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
telefon 2 kaže...

Nije svaki šećer u naoko neočekivanom proizvodu pogrešan. Recimo, umak od rajčice je bez šećera prekiseo. Jednom sam probala dodati zaslađivač umjesto šećera (ciklamat) i rezultat je bio očaj: paralelno su egzistirali kiselina iz rajčice i slatkoća iz zaslađivača

ma nije, mijenjaj sortu rajčice. proizvedem nekih 15-ak litara umaka od rajčice krajem ljeta, ne dodajem šećer nego samo vrlo malo soli i konzerviram sterilizacijom. okus je ekstra, tuku se za bočicu.

inače je, kiselo se maskira slatkim, nitko ne bi podnio okus jagode koliko je zapravo kisela da nije slatka.

 

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
telefon 2 kaže...

Nije svaki šećer u naoko neočekivanom proizvodu pogrešan. Recimo, umak od rajčice je bez šećera prekiseo. Jednom sam probala dodati zaslađivač umjesto šećera (ciklamat) i rezultat je bio očaj: paralelno su egzistirali kiselina iz rajčice i slatkoća iz zaslađivača

 uopće nije, ukoliko ti je prekiseo dodaj si šećera naknadno, pogotovo jer ćeš umak termički obrađivati pa si možeš za vrijeme kuhanja dodavati čega hoćeš... drugi par rukava je kad kupuješ već pripremljen umak na bazi pome, recimo s bosiljkom ili neku talijansku recepturu gdje receptura traži dodatne začine, u pire od rajčica ne treba dodavati ništa

 

 

neki dan sam kupio konzervu crvenog graha za salatu, uopće nisam skužio da je proizvod iz poljske, unutra je bio šećer, oni u sve meću šećer, nisu normalni...

15 godina
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

Osobno smatram da je najbolja kombinacija šećera i umjetnih sladila. Šećer treba koristiti u normalnoj ishrani (drugim riječima u onim očekivanim dnevnim okvirima). Umjetna sladila treba koristiti samo u "višku". Ili, da banaliziram primjer, šećer u kolače, sladilo u pepsiku.

Moj PC  
0 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Kad udem u ducan, provedem u njemu po dva sata jer svakom proizvodu citam deklaraciju. Kao da sam u citaoni a ne u ducanu :/
15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
lllnuclearlll kaže...
I bit će dozvoljena sve više. RH je nedavno uvela porez na šećer. Dakle uveli su porez na prirodno i bezopasno sladilo, odnosno na makronutrijent u ljudskoj prehrani. A proizvođači se okreću tada kemiji poput aspartama... Idiotizam na kvadrat. Šećer je za razliku od aspartama potpuno bezopasan, samo što neki ljudi ne znaju granice...

 Hrvatska nije uvela porez na šećer - to je novinarsko pojednostavljenje - nego na sve zaslađivače uključujući umjetne, uključujući i aspartam.

3 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
A bo... meni su jagode sa secerom katastrofa. Valjda stvar navike.
Isto znam da ljudi piju kavu bez secera. Ja npr to ne mogu. U svaku stavim zlicicu smedeg secera (ne zato jer mislim da je smedi zdraviji nego mi jednostavno ima puno bolji okus).
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
zelenapaprika kaže...
all_or_nothing kaže...

 

 

ajde što nas truju zbog profita, mogu i razumjeti da je to takav sustav, ali čudo je da se trujemo i znamo to i baš nas briga.

 

 

 

 Koja je alternativa?

 

Živim u gradu, u zgradi, nemam nikakav komadić zemlje na kojem bih se mogao baviti poljoprivredom ili uzgojem stoke za mlijeko i meso. Kada sam već kod mlijeka, u jednoj od brojnih poljoprivednih emisija na HRT-u, nedavno se jedan domaći mljekar javno zapitao - što se zapravo nalazi u tetrapaku mlijeka koje se prodaje po 3 kune? Imaš takvih primjera koliko hoćeš.

 ako već ne ide potpuno u skladu s prirodom ( 😁 ), zakonski bi morali ograničiti dodane količine šećera i soli u hrani. to prvo. ako bi se to napravilo strogo i po-ste-pe-no nitko ne bi ni primjetio. za godinu-dvije mogao bi reducirati unos svih dodataka za 50% što bi jako pozitivno utjecalo na zdravlje ljudi. ne samo na razna kronična stanja nego i poremećaje psihe.

kad poželim pokazati razliku između prirodne i umjetne namirnice skuham jaje kokoši koja trči po dvorištu i one iz kaveza. ljudi zinu od čuda. jedini je problem što mnogi postaju na takav prirodan proizvod - alergični. 

isto tako na mlijeko tek pomuženo. čudo. 

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Gallu kaže...
A bo... meni su jagode sa secerom katastrofa. Valjda stvar navike.
Isto znam da ljudi piju kavu bez secera. Ja npr to ne mogu. U svaku stavim zlicicu smedeg secera (ne zato jer mislim da je smedi zdraviji nego mi jednostavno ima puno bolji okus).

 meni ovisi o kavi. franckova ciglica je kiseliš i ne ide bes šećera (smeđi - billingtons demerara najnaj), guatemala ili kostarika može i bez. ako dodajem mlijeko ni u jednu mi ne ide šećer.

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
all_or_nothing kaže...
Gallu kaže...
A bo... meni su jagode sa secerom katastrofa. Valjda stvar navike.
Isto znam da ljudi piju kavu bez secera. Ja npr to ne mogu. U svaku stavim zlicicu smedeg secera (ne zato jer mislim da je smedi zdraviji nego mi jednostavno ima puno bolji okus).

 meni ovisi o kavi. franckova ciglica je kiseliš i ne ide bes šećera (smeđi - billingtons demerara najnaj), guatemala ili kostarika može i bez. ako dodajem mlijeko ni u jednu mi ne ide šećer.

 pijem na koju naiđem i uvijek bez šećera kad si je sam kuham u jutro, može i sa šećerom ali onda sa ekstra šećera jer kad je malo šećera mi je bljutava i

14 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Fck. A baš sam se navukao na Coca Cola Zero Sugar. Okus je fenomenalan (za razliku od prijašnje Coca Cola Light) i ima 0 kn.
U deklaraciji stoji navedeni zaslađivač.

Jbt, sve što je fino vodi te u smrt, od roštilja do slatkoga. Nakon što je i seks postao opasan (sifilis, sida, dobivanje usmene privole...), što nam ostaje od zadovoljstva u životu? Još će dokazati da je i spavanje štetno po zdravlje.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
All_or_nothin:

Problem s bezukusnom hranom je u tome što zbog anti masti ludila sve postaje bezukusno. Meso bez masnoće je kao da jedeš usitnjeno drvo, mlijeko bez masti je odvratno, a tako i ostali mliječni proizvodi. I onda se okus mora doraditi što znači dodati sladilo.

Sve skupa suludo jer je osnovni problem - obilje hrane i neumjerenost pojedinaca koji se prežderavaju. Sad više ni to nije problem jer je uklanjanjem masnoća sva hrana postala preslatka i svi imamo problem. Moj je moto - ako prehrambeni proizvod (namjerno ne kažem hrana jer bi to bio kompliment) ima popis sastojaka, onda nije za mene. Jabuka je jabuka, janjetina janjetina. Nema se tu šta dodavati iliti prerađivati. Onaj drugi dio, da je sve nafilano pesticidima, antibioticima i slično je zapravo daleko manji problem.
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Louis Pluto:

. Ja sam slučajno počeo piti kavu bez šećera na koju sam se navikao za dva dana, bez ikakve primisli da ću si time nešto pomoći. I sad mi je zašećerena odvratna. Zbilja, samo navika.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.6.2021 14:02 (Feudalac).
6 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Da, zašećerena ti postane slatkasto-gorka. Čudnog okusa.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Da barem izvade sol i secer iz hrana kojih se moze, i koliko se moze, i zapakiraju odvojeno, pa neka svako sebi zasoli za šećeri koliko mu odgovara. Meni je skoro sve kupovno preslatko/preslano...
7 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
  • zelenapaprika kaže...
  • Kada sam već kod mlijeka, u jednoj od brojnih poljoprivednih emisija na HRT-u, nedavno se jedan domaći mljekar javno zapitao - što se zapravo nalazi u tetrapaku mlijeka koje se prodaje po 3 kune? Imaš takvih primjera koliko hoćeš.

 Zanimljivo kak se takvi nikad ne zapitaju...

Ako mlijeko ima 4-6% masti, kaj misliš kak dobiju manje masti - dodaš vode da izvorno mlijeko čini u postotku onoliko koliko od izvorne masti želiš i miješaš.

Pa si računaj : platiš stočaru <2 kune po litri (većina, samo A klasa više, premda ne pratim više cijene, možda se mijenjalo) i onda na svaku litru dodaš u prosjeku 2 litre vode (koja je skoro pa besplatna u odnosu na to mlijeko)...

Još je 3 kune za litru i previše.

 

 

BarbaVeli kaže...
Fck. A baš sam se navukao na Coca Cola Zero Sugar. Okus je fenomenalan (za razliku od prijašnje Coca Cola Light) i ima 0 kn.
U deklaraciji stoji navedeni zaslađivač.
Jbt, sve što je fino vodi te u smrt, od roštilja do slatkoga. Nakon što je i seks postao opasan (sifilis, sida, dobivanje usmene privole...), što nam ostaje od zadovoljstva u životu? Još će dokazati da je i spavanje štetno po zdravlje.

 

 I meni isto.

Čak (ako nisi snobovski nastrojen) Sky Cola Zero je milijardu puta bolja od Coca Cole Zero.

A kaj se smrti tiče, ne brine me aspartam, ionak sam se sa smrću pomirio još prije par dana kad sam ženi rekao da joj ručak nije baš nekaj 

 

 

Feudalac kaže...
Ja sam slučajno počeo piti kavu bez šećera na koju sam se navikao za dva dana, bez ikakve primisli da ću si time nešto pomoći. I sad mi je zašećerena odvratna. Zbilja, samo navika.

 

Uz jednu iznimku: kavu s aparata (prisilno pijem na poslu jer sam lijen) je nemoguće piti bez šećera bez da završiš hospitaliziran s nekom želučanom tegobom.

A ovak turska ili nekaj - uveo bih smrtnu kaznu tko stavlja šećer unutra.

Premda, čak i kužim ljude, ako uzmeš neku gdje je robusta 70%+ onda treba malo zasladit jer se nemre piti, ali sve gdje ima bar malo arabice se pije bez ičega.

BTW, meni jejoš i odvratnije kad netko pije kavu s mlijekom, ne znam jel bi prije bljuvao ili dobio proljev od te abominacije 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.6.2021 16:18 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
A onda upoznaš zašećereno kondenzirano mlijeko i ispijanje kave postane potpuno novi doživljaj
K
15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Korky kaže...
A onda upoznaš zašećereno kondenzirano mlijeko i ispijanje kave postane potpuno novi doživljaj

Ja sam upoznao pijenje gorke kave baz šećera i nikad se više ne bih vratio na šećer. Ako želiš imati six-pack trbušnjake u poznijim godinama, onda treba drastično reducirati šećer, blizu ukidanja, eventualno jesti ujutro kod doručka i to malo. Ugljikohidrate (krouh, tjestenina, krumpir, riža) također smanjiti, odnosno ne jesti nakon ručka ili ako ne možete izdržati onda minimalno.

Nadoknaditi sa zdravim mastima, poput maslinovog ulja. Drugo ulje više ni ne koristim. Vježbati. I postepeno s vremenom počnete izgledati ovako:

Najjači citat: "Some men even do not do pull-ups with weights" :)

Idi i radi nešto korisno!
4 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
fer-de-lance kaže...
  • zelenapaprika kaže...
  • Kada sam već kod mlijeka, u jednoj od brojnih poljoprivednih emisija na HRT-u, nedavno se jedan domaći mljekar javno zapitao - što se zapravo nalazi u tetrapaku mlijeka koje se prodaje po 3 kune? Imaš takvih primjera koliko hoćeš.

 Zanimljivo kak se takvi nikad ne zapitaju...

Ako mlijeko ima 4-6% masti, kaj misliš kak dobiju manje masti - dodaš vode da izvorno mlijeko čini u postotku onoliko koliko od izvorne masti želiš i miješaš.

Pa si računaj : platiš stočaru <2 kune po litri (većina, samo A klasa više, premda ne pratim više cijene, možda se mijenjalo) i onda na svaku litru dodaš u prosjeku 2 litre vode (koja je skoro pa besplatna u odnosu na to mlijeko)...

Još je 3 kune za litru i previše.

 

 

 Sve on to zna. Zna to i novinar / urednik / voditelj emisije (čovjek je 3-u-1). Sve je to već puno puta ispričana priča. A vrijedi i za neke durge prehrambene proizvode (svinjetinu koju nemilice uvozimo i to toliko da je kila čak ispod 20 kuna Preplavljeni smo viškom mesa iz EU: Kilogram svinjetine može se naći i za manje od 20 kuna | 24sata).

4 godine
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
Keso kaže...
Korky kaže...
A onda upoznaš zašećereno kondenzirano mlijeko i ispijanje kave postane potpuno novi doživljaj

Ja sam upoznao pijenje gorke kave baz šećera i nikad se više ne bih vratio na šećer. Ako želiš imati six-pack trbušnjake u poznijim godinama, onda treba drastično reducirati šećer, blizu ukidanja, eventualno jesti ujutro kod doručka i to malo. Ugljikohidrate (krouh, tjestenina, krumpir, riža) također smanjiti, odnosno ne jesti nakon ručka ili ako ne možete izdržati onda minimalno.

Nadoknaditi sa zdravim mastima, poput maslinovog ulja. Drugo ulje više ni ne koristim. Vježbati. I postepeno s vremenom počnete izgledati ovako:

Najjači citat: "Some men even do not do pull-ups with weights" :)

 Imam takvu konstituciju tijela (koju sam naslijedio, što mogu) da bih sa pločicama na trbuhu izgledao smiješno. I pločice na trbuhu mi nikada nisu bile cilj. A imao sam kao mlađi solidne mišice. Sada radim ovo što si ti napisao, koliko god ide - smanjujem određene dodatke hrani i određenu hranu - kad mogu i koliko mogu. Maslinovo ulje ne koristim uopće jer nam se pod maslinovim uljem prodajem svašta, barem nama s kopna. I to se javno zna. Bilo je također u poljoprivednoj emisiji na HRT-u. Kao i o lošem skladištenju maslinovog ulja zbog čega gubi na kvaliteti.

15 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi ot
zelenapaprika kaže...

..Maslinovo ulje ne koristim uopće jer nam se pod maslinovim uljem prodajem svašta, barem nama s kopna...

Imao sam sreću probati natjecateljsko maslinovo ulje. To nema veze s onim što možemo kupiti u dućanu. Dućan je "vodica", a pravo, kvalitetno ulje ima okus kao da je unutra papar ili feferon, ali nije nego je to prirodno u ulju visoke kvalitete. Objašnjavali su mi da se to i štošta drugo mjeri na natjecanjima, ima i neki naziv tih tvari, ali zaboravio sam. Ulje je toliko fino i puno okusa da samo umakati kruh u to ulje s mrvom soli, i ne možeš prestati koliko je dobro (a ipak su to kalorije i ne treba pretjerivati ni s najzdravijim stvarima).

Takvo ulje ne možeš kupiti. Ali najbliže tomu što sam našao, a da nije 500kn litra je ovo: https://www.uje.hr/hr/shop/maslinovo-ulje/brachia-ekstra-djevicansko-maslinovo-ulje-1-l/

Po meni bi to trebalo koštati puno više od 80kn za litru. Samo nemojte sad nakupovati previše jer i meni treba :)

Postoji istarska bjelica, ona bi isto trebala biti dobra ali je nisam probao niti znam di se može nabaviti po "normalnoj" cijeni (do 100kn po L). Ako netko zna, molim neka mi javi. Uglavnom ulje mora "peći" grlo nakon što ga progutate - onda je to prava stvar. Što jače peče, to bolje (ber meni).

Idi i radi nešto korisno!
7 godina
protjeran
offline
Kemičar u kući (#35): aspartam – nevidljivi otrov

Drzim se meda, i za caj, i za kuhanje - nema potrebe za drugim secerima.

Med je savrsen takav kakav je. Ako zelim nesto gorcije, onda tamni med.

Ako zelim nesto sladje - cvjetni livadski med.

 

Takodjer bi javorov sirup trebao biti OK, al ne koristim bas, nije po mom.

 

PS - Ako kog zanima savrsen pac za meso za rostilj - tajni sastojak je med.

Svi me pitaju kako to da je meso tako mekano i socno, puno aroma i okusa,

a opet fino zapeceno na rostilju - jednostavno je - med.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice