Kemičar u kući (#19): kuhanje je emulgiranje

poruka: 9
|
čitano: 3.446
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kemičar u kući (#19): kuhanje je emulgiranje".
5 godina
offline
Kemičar u kući (#19): kuhanje je emulgiranje

Svaka ćas!

 

Može pitanje... djelovanje otrova na ljudski organizam... odnosno njihova brzina djelovanja i zašto tako brzo.

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Kemičar u kući (#19): kuhanje je emulgiranje

Mene pak zanima stanje kroz koje prolazim, a koji neki nazivaju krizom srednjih godina. Odjednom sam počeo svašta primjećivati oko sebe. Ima li to veze s mojim hormonima ili nekom kemijom? Doktore, jesam li zdrav?

 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Kemičar u kući (#19): kuhanje je emulgiranje
BarbaVeli kaže...

Mene pak zanima stanje kroz koje prolazim, a koji neki nazivaju krizom srednjih godina. Odjednom sam počeo svašta primjećivati oko sebe. Ima li to veze s mojim hormonima ili nekom kemijom? Doktore, jesam li zdrav?

 Nisam stručnjak, ali ziher estrogen 

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Kemičar u kući (#19): kuhanje je emulgiranje

ih... Skandinavci umni zbog maslaca...

 

pa u slavenskim državama se naveliko koristi vrhnje, mladi sir... pa ne vidim da smo baš tak pametni....

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.11.2020 12:54 (Stric_Jura).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Kemičar u kući (#19): kuhanje je emulgiranje

kuharice, kuhaj bolje, da te suprug ne zakolje.

 

ili (regionalno ovisno)

 

kuhat moraš dobro znati, da te žena ne premlati.

 

 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kemičar u kući (#19): kuhanje je emulgiranje
fer-de-lance kaže...
BarbaVeli kaže...

Mene pak zanima stanje kroz koje prolazim, a koji neki nazivaju krizom srednjih godina. Odjednom sam počeo svašta primjećivati oko sebe. Ima li to veze s mojim hormonima ili nekom kemijom? Doktore, jesam li zdrav?

 Nisam stručnjak, ali ziher estrogen 

 

 Vidi Baader-Meinhof fenomen ili pitaj Doc Berecki 

3 godine
protjeran
offline
Re: Kemičar u kući (#19): kuhanje je emulgiranje
Ajar kaže...

kuharice, kuhaj bolje, da te suprug ne zakolje.

 

ili (regionalno ovisno)

 

kuhat moraš dobro znati, da te žena ne premlati.

 

 

 

između može i preinaka iz, kuharice manje zbori da ti ručak ne zagori, u...

 

... kuharice manje zbori da te nožem ne raspori

 

možeš već čitavu kuhinjsku horor pjesmicu složiti

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.11.2020 17:09 (nemrem_stara_mi_sere).
8 godina
offline
Kemičar u kući (#19): kuhanje je emulgiranje

Prvi čitatelj, HCMAA pita zašto otrovi brzo djeluju. Pitanje je teško, jer ima mnogo otrova s najrazličitijim načinima djelovanja, pa opet na njega bi se moglo jednostavno odgovoriti: zato jer otrovi djeluju kao fiziološke vararlice. Otrovi (i lijekovi) djeluju poput blinkera - oni varaju naš organizam kao što blinker vara ribu koja se na njega, tj. na udicu hvala. No, konkretno, otrovi brzo djeluju:

1.) Zašto što ih organizam prihvaća kao hranu te ih kao hranu probavlja. Naročito su opasni otrovi koji se primaju na pluća jer u krv ulaze brzo poput kisika (ugljikov monoksid, cijanovodik). Tvari koje se ne mogu otopiti u probavnim sokovima nisu otrovne. Barij je izuzetno otrovan, pa ipak barijev sulfat, BaSO4, nije otrovan jer je netopljiv. Čak se upotrebljava kao kontrasno sredstvo ("kreda") za rendgensko snimanje želuca. BaSO4 se inače priređuje taloženjem topljivog - i vrlo otrovnog!- barijeva klorida. Možete si misliti koliko se ljekarnici trude da dobro isperu talog barijeva sulfata da u njemu ne zaostane barijev klorid. 

2.) Kada dođu u krv otrovi inhibiraju specifične enzimske i druge fiziološke reakcije. Primjerice, krvni otrovi (CO, cijanidi) vežu se umjesto kisika na hemglobin i time zaustavljaju prijenos kisika krvlju. To vrijedi za akutno trovanje, dakle ono koje nastaje velikim dozama otrova. Za kronično trovanje, trovanje malim dozama, djeluju druge zakonitosti. Obično se mehanizmi prve vrste trovanja razlikuju od mehanizama druge vrste. Najbolji primjer: alkohol. Litra rakije naikskap ispijena može izazvati smrt, no alkoholizam - kronično trovanje alkoholom - razvija se godinama. 

 
1 0 hvala 3
8 godina
offline
Kemičar u kući (#19): kuhanje je emulgiranje

Evo još jedne prigodne pjesmice:

 

Kuharice, daj se zbroji 

da emulzija se ne razdvoji. 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice