Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

poruka: 127
|
čitano: 25.827
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?".
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
encoding kaže...
 

Nema osude ni za jedan pristup, ali tko se cijeni, ima nacina da ostati u HR

 

Pa ne odlaze ljudi iz HR samo zbog novca. Ja dodjem ljeti na 2 tjedna na godisnji i smuci mi se zivot za iducih 12 mjeseci kad vidim sta se dogadja...

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...

Pa ne odlaze ljudi iz HR samo zbog novca. Ja dodjem ljeti na 2 tjedna na godisnji i smuci mi se zivot za iducih 12 mjeseci kad vidim sta se dogadja...

 

I meni se smuči kad odem ljeti 2 tjedna na godišnji, možda je problem u godišnjem :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
10 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...
Pero Dinamit kaže...

15+ k krznenih, rekao bih da ovisi o velicini firme i s kime rade.

 

Pas mater pa ne bih se za to vracao nikako...

 Ima gdje možeš imati do 30k. Evo ja ti znam firmu, MS tech, .NET, Java i slično i za godinu dvije dođeš do 30k bez brige.

Nadglednik dina
2 godine
neaktivan
offline
Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

bježi van odavde u pm

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Entry Point kaže...

 Ima gdje možeš imati do 30k. Evo ja ti znam firmu, MS tech, .NET, Java i slično i za godinu dvije dođeš do 30k bez brige.

 

Ma ne vracam se nikad vise na full stack. Samo baze...

 

 

jglllllll kaže...

bježi van odavde u pm

 

Otisao sam jos 2015.

Freak Show Inc.
5 godina
online
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Wespen kaže...
encoding kaže...

A mislim odgovor na pitanje "kolika je placa u HR" ima 2 strane... 

onda izrezes posrednika iz cijele price i radis direktno za strance. Tu nema veze jel sjedis u sobi u Luksemburgu ili Donjem Dragonoscu:

ako radis za amere, placa je americka

 

Bilo bi super da je tako, ali nisu ni ameri bas glupi.

Dobiti ces malo vise od Indijca ili Ukrainca, osim ako nisi u top 0.1%

Ako prokopas malo zito od kukolja pri trazenju posla, mozes biti placen europsku cijenu developera radeci za EU firmu bez obzira gdje si lociran.

 

Uzmimo da neki developer za xy posao u UK zaraduje 60k funti godisnje: ti mozes isto toliko zaradivati za tu poziciju. Naravno, recruiter, poslodavac, svi posrednici izmedu pokusat ce ti spustit cijenu, ali to je onda stvar pregovora...

11 godina
offline
Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

Smrt Milana Bandića utječe i utjecati će na nekoliko grana u gospodarstvu i oko Zagreba, uključujući i IT, više nego globalna pandemija i recesija zajedno.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

Pokupio sam se i otišao 2016. Embedaš najveći dio karijere.

Prije nego sam otišao, u godinu dana imao sam dvije ponude za posao koje su u opisu izgledale normalno.
Da, dvije, dok su i tada kukali kako nema developera i inženjera.
Na jednoj od njih čovjek mi je otvoreno rekao da sam preskup, netto iznos koji su nudili bio je u rangu recimo...tadašnje socijalne pomoći u Nizozemskoj.
Usporedbe radi, ta tvrtka je u branši gdje imaju još dva konkurenta u Europi.
Konkurencija na kontinentu plaća oko 6k eur netto, u UK je nešto manje. Sve te tvrtke prijavljuju se na iste natječaje i imaju posla preko glave.
Kako znam? Iz ponuda za posao.

Par godina prije, prijavio sam se na natječaj, imao sam više iskustva nego što su zapravo tražili.
Dobio sam odbijenicu od kadrovske službe jer nisam VSS.
Ovima u ostatku EU moja diploma, ekvivalent današnjeg bakalara, ne smeta.

Ono što mi je smetalo su dvije stvari.
Prva - u manjim tvrtkama ako nisi "manager", tretiran si kao niže biće.
Istovremeno u upravnoj strukturi imaš rodijake, pajdaše, ili potomke navedenih.
Pa onda imaš slučajeve gdje jedan od tih obriše nekoliko mjeseci prihoda (dakle, ne profita, nego prihoda), jer ne zna pomnožiti dva broja kod izrade ponude.

Druga negativna stvar je - stav da ako imaš više od 40 godina i radiš kao inženjer ili programer, nisi uspio u životu.
Jednom mi je to otvoreno rekao čovjek za kojeg sam radio frilens projekt. On je istovremeno svoje mjesto dobio preko veze.
Radeći s ljudima iz istočne Europe i mediteranskih zemalja ispostavilo se kako to nije samo balkanski "fičr".

Ali ono čemu sam se jednom stvarno nasmijao bilo je kada se jedan kolega iz Indije nije mogao načuditi kako jedna zemlja u Europi može biti toliko slična njima.
On je naime mislio da su oni tamo koma, a da je Europa OK.
Btw. senior inženjeri koji rade direktno za poluvodičke tvrtke u Bangaloreu, ne za podizvođače, primaju oko 2000 dolara.

 
5 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Djuro von Prekoplotovich kaže...


Druga negativna stvar je - stav da ako imaš više od 40 godina i radiš kao inženjer ili programer, nisi uspio u životu.
Jednom mi je to otvoreno rekao čovjek za kojeg sam radio frilens projekt. On je istovremeno svoje mjesto dobio preko veze.

 

Meni je to totalna bezvezarija jbt...

 

Kao prvo - mene takav posao uopce ne bi ispunjavao. Zato i radim sa racunalom da ne bih morao raditi sa ljudima.

A drugo - neka mi dizu godisnju placu samo 3% svake godine i ja sam savrseno sretan.

Freak Show Inc.
10 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...

Meni je to totalna bezvezarija jbt...

 

Kao prvo - mene takav posao uopce ne bi ispunjavao. Zato i radim sa racunalom da ne bih morao raditi sa ljudima.

A drugo - neka mi dizu godisnju placu samo 3% svake godine i ja sam savrseno sretan.

 Upravo tako, pa valjda je bolje da radiš ono što voliš, a ne što ti neke "poslovne norme" nameću.

Nadglednik dina
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Entry Point kaže...

 Upravo tako, pa valjda je bolje da radiš ono što voliš, a ne što ti neke "poslovne norme" nameću.

 

Iskreno - ne volim biti odgovoran ni za ono sto ja radim. A kamoli jos da moram odgovarati za druge i provjeravati ih... Dok god mi je developerski posao dovoljno kretivan, zanimljiv i donosi dobru paru - necu se micati.

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.5.2021 18:22 (Friday).
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...
Pero Dinamit kaže...

15+ k krznenih, rekao bih da ovisi o velicini firme i s kime rade.

 

Pas mater pa ne bih se za to vracao nikako...

 

Dobro sad si skroz izgubio pojam sa realnoscu. 15000kn mjesecno je OGROMNA placa i apsolutno svakome u HR je to dovoljno za prekrasan zivot.

To ti je dovoljno i za lijepi stambeni kredit a da ne pricam o izdasnom gotovinskom kreditu, sto za kuhinju od 100,000kn sto za "menadjerski" auto, bilo sto. Tako da, izgubio si potpuno pojam o ugodnom zivljenu u HR.

 

A ako hoces vise od toga, onda pausalni obrt, 3300€ mjesecno nije problem dobiti kod stranca, to je limit da ne placas PDV nego porez na dohodak i uplacivanje u mirovinski stup. Otprilike 23000kn mjesecno bi ostalo. Naravno kao pausalac ne mozes uzimati kredite nego koliko ustedis toliko potrosis. 

 

Jel ti i 23000kn mjesecno premalo za ugodni zivot u HR, gospodine predsjednice??

 

 

11 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...
Djuro von Prekoplotovich kaže...


Druga negativna stvar je - stav da ako imaš više od 40 godina i radiš kao inženjer ili programer, nisi uspio u životu.
Jednom mi je to otvoreno rekao čovjek za kojeg sam radio frilens projekt. On je istovremeno svoje mjesto dobio preko veze.

 

Meni je to totalna bezvezarija jbt...

 

Kao prvo - mene takav posao uopce ne bi ispunjavao. Zato i radim sa racunalom da ne bih morao raditi sa ljudima.

A drugo - neka mi dizu godisnju placu samo 3% svake godine i ja sam savrseno sretan.

 

A, gle, već sam u prošlosti bio u poziciji da vodim timove. Prije ili kasnije dobiješ nekakvu savjetodavnu ulogu, naročito ako su manageri oko tebe neiskusni ili ako uprava treba drugo mišljenje.

Je li mi to ideal, za sada definitivno ne.

11 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Jel ti i 23000kn mjesecno premalo za ugodni zivot u HR, gospodine predsjednice??

 

 

 

Za samostalan rad to je OK lova za code monkeya. Ili za generičko dr*kanje po webu, Androidu ili Pythonu.

Prije par godina za faking drivere za barcode čitače, coin acceptore i čitače novčanica sam iz RH mogao okretati preko 30k kuna mjesečno brutto.

To je u trenutku kada sam bio preskup likovima iz mog prethodnog komentara.

No, ako nisi specijaliziran prije ili kasnije te iz toga izbace ovi s nižim ponudama, pošto u RH nije više bilo posla, bilo je vrijeme za dići sidro.

 

Zadnje freelance ponude koje sam dobivao od firmi s europskog kontinenta na LinkedIn-u i Xingu su u rangu 75-100 eur po satu, to je za nekakve općenite embedded senior C ili C++ poslove u trajanju oko 3-6 mjeseci.

Za malo specijaliziranije stvari ponude su oko 120 eur po satu. Problem s njima je što tu imaš veća ulaganja u alate i edukaciju. Također moraš biti "u igri" i održavati poznanstva i veze. Prije COVID-a to je značilo plaćanje putovanja po konferencijama iz vlastitog džepa.

Poznanstva i reputacija su tu daleko bitnije od životopisa.

Da sam 10 godina mlađi i da u Hiberniji nemam čergu, žena, deca, posvetio bih se opet pokoju godinu tome.

 

Ekipa koja je unajmljena da presloži "power management" stack jednog uređaja u bivšoj firmi i integrira nekakav prototip 4G/5G chipseta bili su Linux kernel eksperti, uzimali su oko 200-250 eur po satu. Posao je trajao oko dva-tri tjedna. Opičeni istočnoeuropljani, no visoka, visoka razina profesionalnosti.

 

Oni koji drže kesu u multinacionalkama trenutno preferiraju frilensere. Zašto? Prouči kako se tretira CAPEX i OPEX. Mantra je - plaće su zlo,trajno zapošljeni inženjeri su zlo jer su skupi i utječu im na OPEX.

 

Je li sada jasnije koliku lovu na vama okreću lokalni pizdyetsi? I zašto svako malo plaču da im developeri odoše.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Dobro sad si skroz izgubio pojam sa realnoscu. 15000kn mjesecno je OGROMNA placa i apsolutno svakome u HR je to dovoljno za prekrasan zivot.

To ti je dovoljno i za lijepi stambeni kredit a da ne pricam o izdasnom gotovinskom kreditu, sto za kuhinju od 100,000kn sto za "menadjerski" auto, bilo sto. Tako da, izgubio si potpuno pojam o ugodnom zivljenu u HR.

 

A ako hoces vise od toga, onda pausalni obrt, 3300€ mjesecno nije problem dobiti kod stranca, to je limit da ne placas PDV nego porez na dohodak i uplacivanje u mirovinski stup. Otprilike 23000kn mjesecno bi ostalo. Naravno kao pausalac ne mozes uzimati kredite nego koliko ustedis toliko potrosis. 

 

Jel ti i 23000kn mjesecno premalo za ugodni zivot u HR, gospodine predsjednice??

 

 

 

Stambeni kredit od 200k eura je rata 1000 eura mjesecno (recimo). Solidna kola barem jos 500 eura, ne? I od tvoje OGROMNE place ostane za zivot kao sto teta u konzumu ima. O cemu mi pricamo? Pa to je dvije faking tisuce eura mjesecno covjece. Dokle trebamo biti sretni s takvim placama??

23k bi mozda i moglo biti dovoljno... Da nemam troje djece kojima treba platiti skolovanje. Sorry, nije mi dovoljno.

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Dobro sad si skroz izgubio pojam sa realnoscu. 15000kn mjesecno je OGROMNA placa i apsolutno svakome u HR je to dovoljno za prekrasan zivot.

To ti je dovoljno i za lijepi stambeni kredit a da ne pricam o izdasnom gotovinskom kreditu, sto za kuhinju od 100,000kn sto za "menadjerski" auto, bilo sto. Tako da, izgubio si potpuno pojam o ugodnom zivljenu u HR.

 

A ako hoces vise od toga, onda pausalni obrt, 3300€ mjesecno nije problem dobiti kod stranca, to je limit da ne placas PDV nego porez na dohodak i uplacivanje u mirovinski stup. Otprilike 23000kn mjesecno bi ostalo. Naravno kao pausalac ne mozes uzimati kredite nego koliko ustedis toliko potrosis. 

 

Jel ti i 23000kn mjesecno premalo za ugodni zivot u HR, gospodine predsjednice??

 

 

 

Stambeni kredit od 200k eura je rata 1000 eura mjesecno (recimo). Solidna kola barem jos 500 eura, ne? I od tvoje OGROMNE place ostane za zivot kao sto teta u konzumu ima. O cemu mi pricamo? Pa to je dvije faking tisuce eura mjesecno covjece. Dokle trebamo biti sretni s takvim placama??

23k bi mozda i moglo biti dovoljno... Da nemam troje djece kojima treba platiti skolovanje. Sorry, nije mi dovoljno.

 A kaj žena nebi radila? :D S troje djece u zg bi dobivala oko 4500kn...to ti je skoro taj kredit za stan...

 

Realno uz malo zdravog razuma se moze zivjeti za 15k kuna u hrv. Jbt pa vecina ljudi nema ni blizu primanja tipa 10k kuna...pa nekako zive...

10 godina
offline
Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

Većina ljudi u HR ne živi nego preživljava nažalost, a to je krivnja svih nas. Znam kako je to jer sam i ja jednom tako preživljavao od prvog do prvog. 15k kn je u hr za tročlanu obitelj dovoljno da žive, bez nekih posebnih "luksuza". Mogu si priuštiti neki automobil niže klase, otići jednom na godinu na more i to je to. Neće morat brinuti kako će i gdje na kraju mjeseca, ali ito tako neće moći hodat po restoranima, kupovat odjeću i obuću kad im se prohtije i slično. Ne da je 15k malo nego je HR užasno skupa zemlja za život. Hrana, benzin itd je skuplje nego u Americi zbog činjenice da uvozimo baš sve. A i ono što ne uvozimo je skupo zbog nenormalnih poreza (prvenstveno PDV), a i nabijanja cijene od proizvođača. O tome kome sve to odgovara nećemo jer nije za ovu temu.

 

Dakle, da 15kn u HR je puno ako uspoređujemo s ostalima, ali isto tako i nije tako puno.

Nadglednik dina
Moj PC  
5 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Djuro von Prekoplotovich kaže...


On je istovremeno svoje mjesto dobio preko veze.

Entry Point kaže...

Većina ljudi u HR ne živi nego preživljava nažalost.

 

16 godina
offline
Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

Pa svi znamo da Hrvatska nije Švicarska, ali izjave da je 15k premalo su onak ništ drugo nego vrijeđanje. Možda njemu da ali 99% hrvata ni blizu.

 

Pa ne moraš hodat svaki dan u restoran, ne mora se kupovat hugo boss, ici na skijanje,imat mob za 10k kuna, vozit najnoviji audi i slicno. Tko je malo skromniji to ga nece hebat. Meni je auto vozilo koje me prevozi od tocke a do tocke b, na restorane ne patim i vise sam sretan kad si sam pripremim nesto fino, skijanje mi je onak totalno kurcenje itd...

 

Dosta ovisi i osobi.

 

Uostalom mozes i u hrv otvorit firmu i lijepo zaradivati pa se neces  zalit  na placu...

 

U americi vecina ljudi od punoljetnosti radi 2 posla a sto je sa hrvatima? O tome se ne prica. Ne kazem da je Hrvatska super ali nije ni vani med i mlijeko.

 

Tko hoce lovu a zeli raditi moze zaraditi. Pogotovo danas kad je sve remote.

 

 

 

 

Moj PC  
8 1 hvala 0
15 godina
offline
Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

Točno to, svi smo različiti.

Meni je moja developerska plaća + ženina plaća u HR sasvim dovoljna. Imam i više nego što mi treba, sve dalje je luksuz koji me u principu ni ne zanima. Često kupim nešto radi velike želje i onda prodam jer skužim da mi uopće ne treba.

Imam pristojan stan, mogao bi biti i veći, ali djeca će otić za par godina možda. Ne treba mi ni stan od 120 kvadrata jer jedva i ovaj počistim, a imam sve što mi treba. Ne treba mi život u ogromnom gradu. Ne treba mi kuća, putovanja su mi nužno zlo i bacanje love. Godišnjeg mi uvijek ostane hrpa ne zato što ne mogu potrošiti, nego nemam na što potrošiti. Ne treba mi ni skupi auto (i imam relativno nakrcat i relativno skup) jer svuda mogu i idem s biciklom osim u shopping u ZG. Kupljen je još prije 3 godine kad je bilo normalno svaki tjedan ići po poslovnim sastancima.

 

Da mi treba više love i da želim više raditi bez problema bi se to dogovorili jer posla u ITu ima koliko hoćeš, samo je često kaotičan i napet, a ja više volim "održivi razvoj" :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Moj PC  
3 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
amd freak kaže...
A kaj žena nebi radila? :D S troje djece u zg bi dobivala oko 4500kn...to ti je skoro taj kredit za stan...

 

Realno uz malo zdravog razuma se moze zivjeti za 15k kuna u hrv. Jbt pa vecina ljudi nema ni blizu primanja tipa 10k kuna...pa nekako zive...

 Istina, puno puno ljudi u HR preživljava sa daleko manje mjesečnih primanja. Ipak, to je samo preživljavanje, većina se ni ne usudi tražit bolje ili ne daj bože promijeniti sredinu, jer su tu "prijatelji" i ljudi, klima, ovo ono...

 

*ebeš život ako ga moraš potrošit da bi preživljavao iz mjeseca u mjesec sve da bi gledao vijesti na našem jeziku gdje je glavna vijest HDZ i borba protiv komunista i tema ustaše partizani. 

 

16 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Ranko Kukumar kaže...
amd freak kaže...
A kaj žena nebi radila? :D S troje djece u zg bi dobivala oko 4500kn...to ti je skoro taj kredit za stan...

 

Realno uz malo zdravog razuma se moze zivjeti za 15k kuna u hrv. Jbt pa vecina ljudi nema ni blizu primanja tipa 10k kuna...pa nekako zive...

 Istina, puno puno ljudi u HR preživljava sa daleko manje mjesečnih primanja. Ipak, to je samo preživljavanje, većina se ni ne usudi tražit bolje ili ne daj bože promijeniti sredinu, jer su tu "prijatelji" i ljudi, klima, ovo ono...

 

*ebeš život ako ga moraš potrošit da bi preživljavao iz mjeseca u mjesec sve da bi gledao vijesti na našem jeziku gdje je glavna vijest HDZ i borba protiv komunista i tema ustaše partizani. 

 

 Ekipa ali krivo gledate na stvari, nisu svi seniori i profesionalci...najvise ima juniora ili ljudi koji nisu gotova radna snaga u svojoj struci...sto takvima znaci otici npr u Njemacku i raditi u fast foodu? Ja razumijem da si npr it senior, da si dobar i efektivam u svojoj branši a neda ti se otvarat firmu,tu je nebo granica jer mozes radit gdje hoces. 

 

U prosjeku smo lijen narod hoces neces....znam puno primjera gdje nisu htjeli kod nas raditi za 5k kuna i otidu u njemacku i onda rade bilo kaj za minimalac...i gdje je tu logika? Naravno da se odmah na kredu uzme audi jer se nemres vratiti bez iceg.

12 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
amd freak kaže...

 Istina, puno puno ljudi u HR preživljava sa daleko manje mjesečnih primanja. Ipak, to je samo preživljavanje, većina se ni ne usudi tražit bolje ili ne daj bože promijeniti sredinu, jer su tu "prijatelji" i ljudi, klima, ovo ono...

 

*ebeš život ako ga moraš potrošit da bi preživljavao iz mjeseca u mjesec sve da bi gledao vijesti na našem jeziku gdje je glavna vijest HDZ i borba protiv komunista i tema ustaše partizani. 

 

 Ekipa ali krivo gledate na stvari, nisu svi seniori i profesionalci...najvise ima juniora ili ljudi koji nisu gotova radna snaga u svojoj struci...sto takvima znaci otici npr u Njemacku i raditi u fast foodu? Ja razumijem da si npr it senior, da si dobar i efektivam u svojoj branši a neda ti se otvarat firmu,tu je nebo granica jer mozes radit gdje hoces. 

 

U prosjeku smo lijen narod hoces neces....znam puno primjera gdje nisu htjeli kod nas raditi za 5k kuna i otidu u njemacku i onda rade bilo kaj za minimalac...i gdje je tu logika? Naravno da se odmah na kredu uzme audi jer se nemres vratiti bez iceg.

 Točno! Ja sam gore navodio više iz svoje perspektive, ali ovo što si rekao je istina. Mislim da u svakoj struci u hrvatskoj se može steći početno juniorsko iskustvo i onda tek ima smisla traženje bolje. No, ja sam se referirao na ekipu koja prođe to i dalje se zadržava na istim pozicijama i plaćama zbog eto nekih viših razloga. 

 

Odlazak vani bez iskustva i profilirane karijere nema apsolutno nikakvog smisla, osim ako ti je smisao života brzo zaraditi i onda popiti i popušiti i tako u krug. Koliko god nema smisla otići sa 18-20-22 godine vani bez ikakva zanimanja toliko nema ni smisla ostajat u hrvatskoj sa 10 godina staža u svome poslu. 

 

Inače, mislim da je vani jako jako teško dobiti posao juniora bez iskustva iz hrvatske. Ja sam strojarske struke i u Irskoj sam, no imam par godina vrlo solidnog staža u svome području pa sam u tome pronašao posao u Irskoj, ali da me itko živ ovdje pitao za neku diplomu ili nešto - apsolutno ne. Samo traže iskustvo i konkretno što im možeš ponuditi. Tako da ne vjerujem da vani kao junior iz hrvatske u bilo kojem području se može lako doći do posla, ne vidim smisao zašto bi itko tražio takvoga kad već imaju domaćih koji izlaze također friški s fakulteta. Tako da - radite, istrpite par godina i lošije plaće, radite maksimalno na sebi i tražite - i stići će. 

16 godina
odjavljen
offline
Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?

OK, vidim da ispada da sam nezahvalna volusina pa ajmo ovako...

 

Trenutno mi je placa ovdje u irskoj poprilicno izdasna. Uz to imam i bonus, zivotno osiguranje, bla bla. Netko je spomenuo amerikance i njihova 2 posla - ja uz ovo u Irskoj odrzavam i jednu banku u HR i imam klijente u Svicarskoj (sporadicne stvari, tu i tamo im nesto odradim). Zena ovdje radi a uz to ima i svoj biznis sa tortama/kolacima koje prodaje.

E sad, sa tog stajalista reci da bi mi u HR bilo dovoljno 15 tisuca kuna je suludo. Ne kazem ja da je to generalno gledano mala placa. Ja kazem da bi MENI i mojoj obitelji to bilo premalo. Sad sam prije koji dan uzeo necaku PS5 za pricest. Otisao u trgovinu i kupio ga kao da je karton mlijeka. Kad su tek izasle nvidia 2080 kartice uzeo sam si jednu za 900 eura bez da sam trepnuo. Takve stvari uz sve zivotne troskove u HR sa 15 tisuca kn nisu moguce. Barem ne tako lako kako je ovdje. Da nije bilo korone proslu novu godinu bismo docekali na maldivima jer je zena htjela ici tamo.

Da, dok sam bio u HR 15 tisuca kn je bila solidna lova. Sada vise nije. Oni koji su vani (ili rade za klijente vani) to jako dobro znaju

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put sub 29.5.2021 12:40 (Friday).
 
11 0 hvala 1
4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
Friday kaže...
Pero Dinamit kaže...

15+ k krznenih, rekao bih da ovisi o velicini firme i s kime rade.

 

Pas mater pa ne bih se za to vracao nikako...

 

Dobro sad si skroz izgubio pojam sa realnoscu. 15000kn mjesecno je OGROMNA placa i apsolutno svakome u HR je to dovoljno za prekrasan zivot.

To ti je dovoljno i za lijepi stambeni kredit a da ne pricam o izdasnom gotovinskom kreditu, sto za kuhinju od 100,000kn sto za "menadjerski" auto, bilo sto. Tako da, izgubio si potpuno pojam o ugodnom zivljenu u HR.

 

A ako hoces vise od toga, onda pausalni obrt, 3300€ mjesecno nije problem dobiti kod stranca, to je limit da ne placas PDV nego porez na dohodak i uplacivanje u mirovinski stup. Otprilike 23000kn mjesecno bi ostalo. Naravno kao pausalac ne mozes uzimati kredite nego koliko ustedis toliko potrosis. 

 

Jel ti i 23000kn mjesecno premalo za ugodni zivot u HR, gospodine predsjednice??

 

 

Percepcija o tome što je dobra ili visoka plaća je kod nas jako izvitoperena. Priča se uglavnom o minimalcu i prosjeku, te o doista mizernim penzijama od kojih se ne da živjeti (to je zapravo najveća sramota). I onda netko spomene plaću saborskog zastupnika - koja uopće nije visoka (s raznim dodatnim odborima i funkcijama dodatno naraste na ipak bolju plaću). U državi postoje puno više plaće. Guverner HNB-a ima plaću 41 000 kuna i TO je visoka plaća ali nije i najviša u Hrvatskoj jer su još bolje plaćeni pojedini bankari (https://www.nacional.hr/10-najvecih-placa-u-hrvatskoj/).

 

Potrebe pojedinca, one osnovne su jednake (hrana, odjeća, krov nad glavom) su jednake, dok se sve povrh toga razlikuje. Nekome je vrh visiti non-stop u kafiću i drobiti gluposti o svemu i svačemu cijeli dan. Netko voli putovati. Netko voli nešto fino pojesti. Netko voli imati hrpu sitnica u domu, pa kupuje sve i svašta. Netko pak skuplja aute. :-) 

 

Zaradi što više možeš, dok možeš.

 

 

 



4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...
encoding kaže...
 

Nema osude ni za jedan pristup, ali tko se cijeni, ima nacina da ostati u HR

 

Pa ne odlaze ljudi iz HR samo zbog novca. Ja dodjem ljeti na 2 tjedna na godisnji i smuci mi se zivot za iducih 12 mjeseci kad vidim sta se dogadja...

 Tu si, nažalost, u pravu. Da sam nešto mlađi, već bih odavno bio vani i sad se kajem da nisam otišao. A možda još uvijek odem. Nemam više živaca za našu poremećenu svakodnevicu. Izvještaj HZJZ-a na godišnjoj razini puno govori o situaciji jer potrošnja anksiolitika i antidepresiva raste ili je vrlo visoka.

4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
amd freak kaže...

Realno uz malo zdravog razuma se moze zivjeti za 15k kuna u hrv. Jbt pa vecina ljudi nema ni blizu primanja tipa 10k kuna...pa nekako zive...

 Žive jer moraju. Da imaju alternativu bilo koje vrste, iskoristili bi ju. Ali nemaju.

 

4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
amd freak kaže...

 

 

Dosta ovisi i osobi.

 

Uostalom mozes i u hrv otvorit firmu i lijepo zaradivati pa se neces  zalit  na placu...

 

 

 

 

 

 

 Puno toga ovisi o osobi ali to ne znači da se treba odreči života ako ima priliku ići na bolje. Većina ljudi to nema. Što misliš, o čemu se u ovom trenutku priča na kavama na Cvjetnom trgu u Zagrebu? O vremenu? O cijepljenju? Pa to se iscrpi u minuti razgovora. Non stop se priča o poslu. Mi smo opterećeni poslom i mnogi traže bolje plaćeni posao i posao s boljim kolegama (istraživanje Moj posao) ili se bore za bolju poziciju unutar firme, ako mogu. Traže se poznanstva, veze da se netko ukrca negdje... Pročitaj malo po portalima gdje će se zaposliti još uvijek aktualna dogradonačelnica Zagreba kojoj funkcija prestaje u ponedjeljak i reakciju bivše ministrice znanosti Divjak na takvo što. To je hrvatska zbilja.

 

Ne sjećam se kada sam zadnji put bio u restoranu. Ne sjećam se kada sam zadnji put spontano sjeo u auto i otišao na more za vikend, ne žaleći novca (ne rasipajući se, nego pokrivajući sve troškove bez muke). Ne sjećam se kada sam uletio u trgovinu i obukao se od glave do pete u jednom danu. Nikad. To je hrvatska pretužna zbilja za dobar dio države. A ima i onih koji su lijepo pokriveni.

15 godina
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...

OK, vidim da ispada da sam nezahvalna volusina pa ajmo ovako...

 

Trenutno mi je placa ovdje u irskoj poprilicno izdasna. Uz to imam i bonus, zivotno osiguranje, bla bla. Netko je posmenuo amerikance i njihova 2 posla - ja uz ovo u Irskoj odrzavam i jednu banku u HR i imam klijente u Svicarskoj (sporadicne stvari, tu i tamo im nesto odradim). Zena ovdje radi a uz to ima i svoj biznis sa tortama/kolacima koje prodaje.

E sad, sa tog stajalista reci da bi mi u HR bilo dovoljno 15 tisuca kuna je suludo. Ne kazem ja da je to generalno gledano mala placa. Ja kazem da bi MENI i mojoj obitelji to bilo premalo. Sad sam prije koji dan uzeo necaku PS5 za pricest. Otisao u trgovinu i kupio ga kao da je karton mlijeka. Kad su tek izasle nvidia 2080 kartice uzeo sam si jednu za 900 eura bez da sam trepnuo. Takve stvari uz sve zivotne troskove u HR sa 15 tisuca kn nisu moguce. Barem ne tako lako kako je ovdje. Da nije bilo korone proslu novu godinu bismo docekali na maldivima jer je zena htjela ici tamo.

Da, dok sam bio u HR 15 tisuca kn je bila solidna lova. Sada vise nije. Oni koji su vani (ili rade za klijente vani) to jako dobro znaju

 

To je istina, kad imaš više love onda se i apetiti promijene. Pa ih je poslije teško održavati ako nemaš više isti izvor prihoda. Hrpa bogatih poznatih ljudi tako na kraju i bankrotira kad se zaigraju (naravno potpuno druga priča).

Mojoj ženi recimo ne bi palo na pamet ni spomenut da idemo na Maldive za novu godinu. A meni se bogami ne bi ni dalo.

I kupio sam 2080Ti za 1600€ bez da sam trepnuo, a danas idem na svatove i moram ostavit para i više nego kolko košta PS5. :-)

 

Kao što sam rekao, da zarađujem više i trošio bih više, i opet bih skoro sve potrošio kao i sad. Na kraju sve dođe na isto. Ko doživi mirovinu pričat će :-)

Kako tko voli, samo mi je bezveze da se generalno izjavljuje u stilu "samo vi radite za lopove u HR za tu crkavicu". 

 

Jutros bio na cijepljenju, meni slobodan vikend kao i svaki vikend, probudio se i prošetao, a u dvorani hrpa starih doktorica, sestara, policija, zaštitari, cijepe ljude. Čujem doktorica neka kuka kako ne može dobit godišnji. Ne znam koliku plaću oni imaju.

Poslije sam se prošetao do pekare, pekari isto rade... A ja uživam, živjeli programeri :-P

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put sub 29.5.2021 12:54 (Bitanga).
4 godine
offline
Re: Kako se zapošljavaju developeri u Hrvatskoj?
Friday kaže...

OK, vidim da ispada da sam nezahvalna volusina pa ajmo ovako...

 

Trenutno mi je placa ovdje u irskoj poprilicno izdasna. Uz to imam i bonus, zivotno osiguranje, bla bla. Netko je spomenuo amerikance i njihova 2 posla - ja uz ovo u Irskoj odrzavam i jednu banku u HR i imam klijente u Svicarskoj (sporadicne stvari, tu i tamo im nesto odradim). Zena ovdje radi a uz to ima i svoj biznis sa tortama/kolacima koje prodaje.

E sad, sa tog stajalista reci da bi mi u HR bilo dovoljno 15 tisuca kuna je suludo. Ne kazem ja da je to generalno gledano mala placa. Ja kazem da bi MENI i mojoj obitelji to bilo premalo. Sad sam prije koji dan uzeo necaku PS5 za pricest. Otisao u trgovinu i kupio ga kao da je karton mlijeka. Kad su tek izasle nvidia 2080 kartice uzeo sam si jednu za 900 eura bez da sam trepnuo. Takve stvari uz sve zivotne troskove u HR sa 15 tisuca kn nisu moguce. Barem ne tako lako kako je ovdje. Da nije bilo korone proslu novu godinu bismo docekali na maldivima jer je zena htjela ici tamo.

Da, dok sam bio u HR 15 tisuca kn je bila solidna lova. Sada vise nije. Oni koji su vani (ili rade za klijente vani) to jako dobro znaju

 Nemam što dodati. Sve si napisao.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice