Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

poruka: 50
|
čitano: 17.636
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B".
15 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod

- (nastavak nenatipkane rečenice..) .. ali ja/mi smo i dalje tu. (nakon posta polovica čitatelja korinu prihvaća kao manje/prolazno zlo..) :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

U pravu je jer linux nije imun na ransomware, iako je zbog svojih karakteristika dosta sigurniji nego windowsi.

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
 
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

Najvažnije je napraviti backup svih filmića i pjesama....

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
Riot kaže...

Najvažnije je napraviti backup svih filmića i pjesama....

 Slažem se.Vjerojatno mislimo na isti žanr filmova. 

16 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
ihush kaže...

- (nastavak nenatipkane rečenice..) .. ali ja/mi smo i dalje tu. (nakon posta polovica čitatelja korinu prihvaća kao manje/prolazno zlo..) :)))

 Je li zbilja moguće da je ostalo nešto nenatipkano u onom postu?

 

 

Što se backupa tiče, puno ljudi razmišlja na način "ooo, da, to je super stvar, trebalo bi mi to, budem to složio...." i to bude nikada.

A vidjeli smo da se može dogoditi i naftnoj kompaniji...

13 godina
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

 

Ja koristim mrežne diskove za Backup po firmama i sam Windows nema pristup mrežnom putu diska već program za Backup (Veeam, Syncovery) radi konekciju unutar sebe prije backupa i nakon što je gotov je zatvara.Isto mrezni disk (qnap) unutar sebe ima snapshotve pa i da i zbrise na neku foru trenutno stanje virus mogu vratiti stanje na tipa prethodni dan, virus može do snapshotova samo ako zna login za sam Qnap. 

 

I naravno dobar cloud backup, makar i virus sve pobrise nemoze pobrisati tipa Dropbox prethodne verzije, pošaljete mail Dropbox. da vrati stanje od jučer i preuzmete si backup.

 

Ugl pogledajte si Syncovery program, Njemački software kojeg koristimo preko 10 god, može sync na skoro sve cloud servise i ima milion opcija i nije skup. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2020 9:07 (ivicask).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
Hrvoje001 kaže...
Riot kaže...

Najvažnije je napraviti backup svih filmića i pjesama....

 Slažem se.Vjerojatno mislimo na isti žanr filmova. 

 da visokokvalitetni dokumentarci o ritualima parenja vrste Homo sapiens s. ....

 

a glazba su vjerojatno uspješnice "pevaljki" koje svoj nedostatak glasovnih mogućnosti nadomještaju  izglednom sukladnim protagonisticama prije spomenutih dokumentaraca...

Ju je je? Je ju je!
8 godina
online
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B
Ja kod kuće koristim Git kao zamjenu za backup tamo trpam sve bitno odnosno sve datoteke bilo kojeg tipa koje kreiram (jednom dnevno), za sve ostalo ... ponovno se skine instalira što već treba.
Git ima jednu kopiju lokalno i druga je gore na serveru. Svaka datoteka ima svoju povijest pa se može vratiti u bilo koje prijašnje stanje.
Ne bavim se obradom videa, slika, audio datoteka, pa takvih datoteka nemam puno, a njih kopiram na vanjski disk koji služi samo za tu svrhu (jednom mjesečno kad ih prebacim s mobitela).

Za linux servere koristim etckeeper (git) za praćenje izmjena po sistemu, a za backup podataka ovisi od klijenta do klijenta većina ih nema nikakav dodatni backup kod nas.
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod

Ne treba mu internet, za enkripciju, jer već ima public key kojim kriptira, treba mu nekako da dođe do private keya kad dekriptira ako može uopće da dekriptira.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod

Ne znam kako imaš volje objašnjavati. Ja sam odavno odustao. Posebno dio zašto drugi acconut i readonly oznaka nije nikakva zaštita. I kladio bih se da je manje od 5% ljudi ovdje vidjelo kako i na koje načine ransomware širi mrežom unutar neke firme.  

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
5 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
ivicask kaže...

 

Ja koristim mrežne diskove za Backup po firmama i sam Windows nema pristup mrežnom putu diska već program za Backup (Veeam, Syncovery) radi konekciju unutar sebe prije backupa i nakon što je gotov je zatvara.Isto mrezni disk (qnap) unutar sebe ima snapshotve pa i da i zbrise na neku foru trenutno stanje virus mogu vratiti stanje na tipa prethodni dan, virus može do snapshotova samo ako zna login za sam Qnap. 

 

I naravno dobar cloud backup, makar i virus sve pobrise nemoze pobrisati tipa Dropbox prethodne verzije, pošaljete mail Dropbox. da vrati stanje od jučer i preuzmete si backup.

 

Ugl pogledajte si Syncovery program, Njemački software kojeg koristimo preko 10 god, može sync na skoro sve cloud servise i ima milion opcija i nije skup. 

 Meni (ne meni licno ;)) je dropbox vratio automatski. Sutradane bile prethodne verzije a one lockane virusom izbrisane....

15 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
andrijam kaže...

Ne znam kako imaš volje objašnjavati. Ja sam odavno odustao. Posebno dio zašto drugi acconut i readonly oznaka nije nikakva zaštita. I kladio bih se da je manje od 5% ljudi ovdje vidjelo kako i na koje načine ransomware širi mrežom unutar neke firme.  

Ajde kratko objasni. Kako ransomware probije popatchirani NAS koji koristi samo SMB v3 (isključeni svi stariji protokoli), zanima me? Sad ćeš sa zero-day itd. Protuprovalna vrata znalac ili tenk može otvoriti. Ali to je rijetko, jako, jako, jako, jako rijetko. Nema neprobojne zaštite, i cloud gubi podatke ponekad (iskusio sam, od tada backupiram ono što ide u cloud, u članku ti isto to piše i ne bez razloga). Što bolje predlažeš, nemati backup?

Idi i radi nešto korisno!
4 godine
neaktivan
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

Arhviistički pristup 3-2-1 preporučuje i Katedra za arhivistiku i dokumentalistiku Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu na svojoj Facebook stranici u okviru posta vezanog uz Svjetski dan izrade sigurnosnih kopija (31.3.2020.): https://www.facebook.com/ArhivistikaFFZG/posts/2487545744829721?__tn__=-R 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
texas.bug kaže...

U pravu je jer linux nije imun na ransomware, iako je zbog svojih karakteristika dosta sigurniji nego windowsi.

 -hvala (na razumijevanju.. ili brbljanju umjesto svađe..) :)

-da, nije imun jer to nije stvar osa. Sigurnost u kontekstu hackera, malwarea ili kvara nije isti pojam. Samo na malware-viruse je 'imun' tj to je diretkno stvar zastupljenosti DE-juzera, nešto malo i zbog drugačijeg načina rada (no to je tad opet povezano i sa samom korisnicima, znanjem kojeg prosječan korisnik ima.. tko koristi win, tko lin.. npr par postova niže očigledni programer koji tad ima daleko više znanja-razumijevanja.. nego average joe na win ili andoridu tj običan juzer koji je u definiciji i naivan i klika-next..)

 

Inovator kaže...
ihush kaže...

- (nastavak nenatipkane rečenice..) .. ali ja/mi smo i dalje tu. (nakon posta polovica čitatelja korinu prihvaća kao manje/prolazno zlo..) :)))

 Je li zbilja moguće da je ostalo nešto nenatipkano u onom postu?

 

 

Što se backupa tiče, puno ljudi razmišlja na način "ooo, da, to je super stvar, trebalo bi mi to, budem to složio...." i to bude nikada.

A vidjeli smo da se može dogoditi i naftnoj kompaniji...

 - što ostalo, neb' u kola stalo .. :) tj svaka grana ITa je za nekoliko tomova knjiga tek za započeti.. pa tako i backup (a možeš reći i gaming, grafika, audio, sql-baze, lisp-acad, programiranje-jezici.. itd.).

npr banalno, da samo nabrojimo programske jezike ode plahta texta..

-to što se dogodilo.. zapravo nikad ne znamo ili možda saznamo, tko je vlansik (mol) tko stoji iza, jel uopće bio napad ili greška npr ljuti djelatnik s otkazom itd..

-stvari se ne događaju slučajno, pa ni hakerski napad (ako je bio), tad nije pitanje backup nego tko je iza a može biti i npr vlasnik .. karikirano, prevedeno u drugu situaciju, osiguraš kuću-auto na požar i desi se požar, uzmeš novac od osiguranja.. :) tko je krivac? -hakeri i virusi su dežurni krvci. U slučaju neadekvatnog backupa rekao bi i uprava firme koja to nema, admin koje je to morao itd.. (ne krivica nego odgovornost, a kod nas od odgovornosti praktički ništa..). Možda da nema korone i potresa, možda bi tad nešto saznali, ovako je i to prošlo.. a još se možemo pitati tko je ubio kenedije.. (osim kenija).

 

LIFO kaže...
Ja kod kuće koristim Git kao zamjenu za backup tamo trpam sve bitno odnosno sve datoteke bilo kojeg tipa koje kreiram (jednom dnevno), za sve ostalo ... ponovno se skine instalira što već treba.
Git ima jednu kopiju lokalno i druga je gore na serveru. Svaka datoteka ima svoju povijest pa se može vratiti u bilo koje prijašnje stanje.
Ne bavim se obradom videa, slika, audio datoteka, pa takvih datoteka nemam puno, a njih kopiram na vanjski disk koji služi samo za tu svrhu (jednom mjesečno kad ih prebacim s mobitela).

Za linux servere koristim etckeeper (git) za praćenje izmjena po sistemu, a za backup podataka ovisi od klijenta do klijenta većina ih nema nikakav dodatni backup kod nas.

 -da, klasičan primjer programera-deva.. koji se brine o svojem projektu-poslu. Dobro je ono što zadovoljava potrebe, radi.

-jel to primjenjivo na sve? jel potrebno kućnim juzerima? jel za pojedinog freelancera ili timove.. što kad jedna osoba radi projekt ili kad to radi tim od desetak, stotinu?.. specifične potrebe daju i odgovarajuća rješenja, dok je ovo kao general-backup za široke narodne mase + kao trenutno opasnost ransom-crypt (ostalih virusa/malwarea se ne bojimo.. pa ni hackera) :)

 

andrijam kaže...

Ne znam kako imaš volje objašnjavati. Ja sam odavno odustao. Posebno dio zašto drugi acconut i readonly oznaka nije nikakva zaštita. I kladio bih se da je manje od 5% ljudi ovdje vidjelo kako i na koje načine ransomware širi mrežom unutar neke firme.  

 -volje se nađe, problem je frontovska bitka sugovornika umjesto argumenata, npr keso ... :)

-da, rekao bi da više problema juzer ima s ograničenim pravom u normalnom korištenju nego što ga to od nečeg štiti, tj štiti ga od onog tipa virusa-malwarea od kojeg može tako štititi ali to nema veze s cryptom i tu ne pomaže (a to je praktički jedini 'živući virus'.. nema više npr kurnjikove-jpega.. a možda je takve obične viruse iskorjenio UAC+antivirus pa njurgamo da nam smetaju mada nas i štite).

 

Keso kaže...
andrijam kaže...

Ne znam kako imaš volje objašnjavati. Ja sam odavno odustao. Posebno dio zašto drugi acconut i readonly oznaka nije nikakva zaštita. I kladio bih se da je manje od 5% ljudi ovdje vidjelo kako i na koje načine ransomware širi mrežom unutar neke firme.  

Ajde kratko objasni. Kako ransomware probije popatchirani NAS koji koristi samo SMB v3 (isključeni svi stariji protokoli), zanima me? Sad ćeš sa zero-day itd. Protuprovalna vrata znalac ili tenk može otvoriti. Ali to je rijetko, jako, jako, jako, jako rijetko. Nema neprobojne zaštite, i cloud gubi podatke ponekad (iskusio sam, od tada backupiram ono što ide u cloud, u članku ti isto to piše i ne bez razloga). Što bolje predlažeš, nemati backup?

 - gle, nije da ništa ne znaš, znaš (barem) nešto.. i to je najgora 'kategorija' polu-znanje = polu-činjenice -> polu (ne)točni zaključci itd.

npr, spomeneš SMB .. i ne slučajno, i verziju v3. Zašto? Zato jer je smb 1.0 šupalj, zato jer je to MSov mrežni servis kojeg jednako koristi i linux, nije stvar jednog osa nego mreže, svih, standard. A tad problem jer neki printeri-uređaji-apps.. moraju na 1.0 ..  Jesmo li time anulirali OS kao razliku (onom dijelu koji misli da je linux čarobni štapič.. sve je to isto, sve je soft a u komunikaciji stvar standarda-protokola i sve se može). Ponovo, na svakom natjecanju prvo padne mac (jer je target kojeg svi žele osvojiti kao nagradu..) Jel to znači da je bolji/lošiji? To je pogrešan zaključak tj pogrešno korištenje statističkih podataka ili početna rečenica, polu-znanje ili polu-zloupotreba ako je namjerno (ako se sve to zna pa se ima neka npr politička želja ili interes navijati za jednu ili drugu stranu.. ne samo virusi, sve u životu. Ne znaš što je gore, oni koji ne znaju i pogrešno tumače ili oni koji znaju pa jednako pogrešno-namjerno tumače iz nekog trećeg interesa..). Mogli bi odlomak zaključiti npr ovako, malware nije stvar sigurnosti-imunosti OSa, nego kao i kriminal, cilja.. tamo gdje je nešto zanimljivo postoji cilj npr pljačka banke mada ima čuvara, sef itd..

-daš primjer (odličan) s protuprovalnim vratima i točno-dobro karikiranu usporedbu da znalac ili tenk mogu otvoriti. Evo mogu i ja! :) .. a sad već znaš i kako, pa ako imam npr ključ. -lako, zar ne?

(sad već možda sumnjaš o pripremi klopke.. s pravom, tj gornji niz je logička zamka, slažeš se... sa i bez upitnika?) :))

-druga dobra-točna tvrdnja, nema neprobojne zaštite. Možemo to pojačati, nema apsolutne sigurnosti, nema sigurnosti. Postoji samo ograničena-kontrolirana i backup! :)

 

-pa sad nešto što eliminira oseve do kraja, kao nekog argumenta ili 'zaštite'. U komunikaciji su važni protokoli-standardi, da bi komunikacija bila moguća obje strane moraju razumjeti isti protokol.

Pri tome je nevažno strana a-b (os-juzer), protokol je ono između, sredstvo, kao cesta za vozila, promet. Upravo zato se ide u autoškolu, ne da bi učili voziti (vrtiti volan) nego sudjelovati u prometu s ostalima.. ok usporedba? slažemo se? :) OS je tad osoba/auto i nevažno je jel renault ili peugeot zgazio pješaka, važno je gaženje ili zebra.. dok je statistikom moguće 'dokazati' da npr renault više gazi tj namjernom zlonamjernom statistikom se može sve tako prikazati. Zašto ja nisam pokupio neki kalsičan virus ili zgazio pješaka dok netko drugi možda je oboje..? Jel to stvar osa-auta ili vozača, pravila pa i sreće..?

-za neke stvari kao crypt ni ja nisam imun, kao ni linux, jer jednostavno to je tako i možeš voziti auto bez i jedne greške no drugo vozilo te može udariti.. sigurnosti u prometu nema, kao ni s podacima-komunikacijom. No tema nije sigurnost-vs-hackeri-komunikacija, nego gubitak-kvar i backup.

-backup ne eliminira mogućnost da se loš događaj desi, naprotiv, predviđa ga.. kao rezervna guma auta i kutija hitne pomoći. Kvalitetan backup podataka nas spašava ne od smaog događaja nego posljedica tj gubitka važnih podataka. U tom kontekstu ne trebamo uopće prićati o sigurnosti (ako govorimo o backupu..) tj svaka grana je za sebe, ogromna mada se naravno sve isprepleće i ima neke veze.

Kraće, u backupu se ne treba zamarati sigurnošću, .. osim u slučaju crypta, jer tad je i backup ono što ako nije adekvatno zaštićeno ugrožen tj vjerojatno kao i ostali kriptirani fileovi ''izgubljen'' (bez ključa).

-backup ne spriječava crypt, ako je na dostupnom mjestu malwareu tad je i 'besmislen' (ako je sama opasnost od crypta razlog, no razlog backupa je nešto drugo, backup).

-pošto apsolutne sigurnosti ili neprobojnsti nema (možda će već sutra biti probijen smb v3... možda već je? možda neki drugi vektor? npr browser, java itd..) tad je jedini siguran backup onaj koji nije dostupan npr mrežom tj fizički nedostupan malwareu (pa i juzeru od slučajnog npr brisanja ili kvara npr strujnog udara..) a to je npr banalno, externi.usb.hdd.. kojeg imamo za backup. Mreža-nas je zgodna, može biti, štoviše, ne isključuje jedno-drugo, naprotiv, može nas+identično na externi, zar ne? Dva su uvjek jača od jednog ili nijednog.. ako predvidiš sve moguće načine gubitka podataka, tad ne postoji nijedan način adekvatne zaštite, odnosno kao igra riječi ti se nameće odgovor, ne jedan, nego dva-par su tad odgovor.

 

-što je od tog primjenjivo, lakše, isplativo.. dostupno običnom juzeru i znaju-novcu? NAS cijene 100-200-više eura + diskovi ili samo diskovi tj ext.usb? Mrežna znanja, neprobojsnot kao smb3? Odnosno, ti sad ''vjeruješ'' nekom softwareu umjesto običnoj logici koja predviđa moguće situacije pa tako vjeruješ da je patchirani nas siguran dok pri tome previđaš da sama mreža nije sigurna jer sigurnosti nema i rupa imaš beskonačno mnogo npr backdoorovi koje unclesam ima što god ti mislio da si patchiranjem napravio, može cisco, može neki router, može bilo koji vektor no 'hackera' ima a pogotovo onih koje unclesam drži na platnoj listi dok ni jedna roba ne može na tržište ako ujko nema pristup ključu i to nije samo za unclesama nego za sve države i telekomunikacije kao pravilo. Time što vjeruješ u neprobojsnot neke mrežne komponente si mi kontradiktoran teoretičarima zavjere kemtrailsima, praćenju i svemu što NSA radi.. ono, prate nas IOTom ali ja imam siguran NAS? jer tako piše na kutiji, jer mali perica iz susjedstva ne može bez pasa-keya.. a previđaš da i ja mogu s keyom ona protuprovalna vrata, kao i to da backdoor uvjek postoji samo je pitanje tko za njega zna i tko ima key. (kao da mijenamo uloge?) :)

-svaki dobar admin ima rezervu, neki backdoor za slučaj potrebe, tj u backup temi i to je implicitno tj = baclup = rezerva.. ne samo kao copy filea-dokumenta nego i mogućnost ulaza u slučaju potrebe, pandan rezervnom ključu kojeg se drži u tegli cvijeća ili ispd otirača .. :)

Možda je problem sama riječ 'backup' tj tumačenje kao rezerva-kopija, rezervna guma, ili kao rezerva načina, ulaza-mogućnosti kao backdoor.

-U čemu je problem ako se oslanjaš na sigurnost (neprobojnost) patchiranog nasa? pa u tome što ako dobri admini koji sve planiraju-predvide if-then metodom, moraš računati na backdoor (za sebe). Kad to znaš, tad si svjestan da to pravilo primjenjuju i ostali-industrija pa i proizvođači opreme-chipova, npr intel i da ako žele mogu do tvog uređaja ispod tebi dostupnog-vidljivog layera.. znaš, mreža ima više fizičkih/logičkih layera, npr magicping za paljenje kao opcija BIOSa-mrežne kartice kao i problem sigurnosti servera (što juzeri desktopa pa i forumaši recimo malo znaju..) što je prije nešto godina bio najveći problem i trebalo je koja godina dok su ''sve'' patchirali, no to da je sve zakrpano se ne može provjeriti-dokazati osim 'vjerovanjem'.. i ako su veliki mrežni serveri, banke, datacentri ugroženi, ako nisu sigurni, ti si siguran jer imaš patchiran nas i smb v3? .. kul. :))

-čemu ovaj odlomak? Pa samo kao uvod u to da postoje rupe i dok nitko za njih ne zna osim zero-day kad ih se otkrije, do tad kao da ne postoje, do tad si siguran kao i ključ/vrata ispod otirača. A jedno od pitanja koje slijedi, što kad netko to otkrije? što kad to otkriju tvorci malware-crpyta? Što ako oni to otkriju i iskoriste? .. ili tko su tvorci takvog malwarea? Rusi, kienzi, sj.vjetnamci? Tko kontrolira internet, glavne firme-industriju, licence-standarde..? istok ili zapad? unclesam? Ako (ovo je teoretiziranje, ali tako se priprema svaki backup, predviđanjem-pitanjem..'ako') je iza toga možda unclesam, što ga spriječava u izradi crypta koji ima ključ i koji tad može do tvog backupa samo ako to poželi tj kad postaneš važan cilj kao 'jamesbond' (možda ina..) tad će te hacknuti do tad je ključ ispod otirača dovoljan kao i svaki placebo pa i to da npr kuću-auto ne moraš ni zaključavati sve dok to lopov ne zna jednako si siguran, odnosno ako je i zaključano možda ima tenk ili ključ.. zar ne? Jedino si siguran dok nisi postao cilj napada a tad ne govorimo o sigurnosti tj nekoj zaštiti koja pruža sigurnost nego više o (ne)sreći.

-ako se dobro sjećam priče o bmw-ovo ključu.. kriminal je kupio djelatnika-podatke i krali su ih kao 'djeci lizalicu'.. kodiranim (originalnim) ključem!

 

-nas je ok, ali ako za rezervu imaš i odvojen fizički backup kao ext.disk.. inače je samo ok i praktičan, skup.

 

-ali ne, stat ću (inače ide plahta). Kraća verzija, rasnom-crypt ne probija ništa, tj taj dio nije trojan-virus-penetrator a vektor proboja može kao s prtuprovalnim vratima biti juzer s ključem... crypt nije virus, nema zaštite tj jedino što razlikuje rasnom i legitimno korištenje je bijeli ili crni šeširić hakera dok osvajaju maca tj imaš ili nemaš key. Juzer koji popuši ransom, nema key, da ima? Nikakve razlike kao da zaboraviš pass gmaila ili da ti ga netko promjeni, nikakve razlike da zipiraš nešto s passom i zaboraviš pass, tj enkripcija nije virus dok malware skripta/naredba samo to napravi bez znanja-dozvole (ili razumijevanja što će se desiti nakon klik-nexta juzera) i tad taj juzer nema key pa time ni pristup a da ima key otvorio bi i ona vrata, bez tenka. Zar ne?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

ihuše, nisam dovoljno dugo u karanteni da čitam tvoje litanije...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
9 0 hvala 4
13 godina
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

ihush  " Kraća verzija, rasnom-crypt ne probija ništa,"

 

Probija i te kako, vrlo često ne patchirane servere i njihove RDP protokole, i u sebi imaju hrpu exploita kako bi mogli zaobilaziti UAC ili limited usere, gasiti antivirusne programe, gasiti servise, brisati shadow kopije, tražiti mrežne diskove i putanje i tako dalje..Sve sa ciljem da se što više proširi i zaključa što više podataka.

 

Dio za enkripciju je najmanje bitna stvar,  svaka budala sa par linija koda i legitimnim programom kao 7zip cmd-line verzija napravi jednostvan search po extenziji i onda stavlja u zip pod šifrom i briše original.

 

Ako to nije "probijanje" onda neznam što je..

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
Mi tu raspravljamo o uncle sam ciljanim napadima vrhunskih stručnjaka (fizički će ti ući u zgradu preko vrata za pušače ili obučen kao majtor ili perač prozora, i postaviti mrežnu komponentu koja otvara remote ulaz i radi dar-mar dalje) VS najčešći slučaj: prosječni korisnik koji nema backup NIČEGA i u najboljem slučaju radi neautomatizirani backup na USB, i preko neta popuši kripto. Na koje od ta dva bih se fokusirao? Ja na ove druge, da oni podignu svoju razinu nečim dostižnim i prihvatljivim. Još bolje bi bilo već spomenuti način, da stroj za backup (može biti i NAS ili virtualka pokrenuta unutar NAS sa backup softverom) koji se spaja po računalima i uzima backupe. Backup zove kompove, a kompovi NEMAJU nikakav pristup backupu. Ali i prva varijanta automatiziranog backupa od kompa prema NASu je svemirski veliki korak u odnosu na sadašnje stanje većine ljudi, a začudio bi se - i firmi.
Idi i radi nešto korisno!
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
bus kaže...

 

Ja imam 2 Maxtora od 4TG, rade već mislim 2 godine bez greške... sad il si ti pegula ili ja imam sreće :))) .. i nekoliko WD starijih 1TB,2TB... imam uglavnom sve radi uredno... naravno disk se ne dira dok radi i oprezno se rukuje sa njim, ne povlači dok radi, baca na stol .... 

 

Ja sam ovog M3 Portable od 4TB imao od 12og mjeseca, natrpao sam na njega cca 3TB (što je vjerojatno bio najduži broj sati u komadu da je bio pod strujom) i nakon toga 5-6 puta ga spajao da dodam nove stvari. Upravo tijekom jednog od kopiranja je prdnuo, transfer je samo stao i disk se "odspojio".
Pošto je bio arhivni disk stajao je u ladici kada nije bio u upotrebi, kao i i ostalih 10ak diskova

 

 

Ne igram nogomet sa njima, imam još 2.5" eksternih i u drugoj ladici, svi rade OK, ostali su WD ili Toshiba, ima ih i starijih od 10 godina, i isto rade OK. Seagate je samo ovaj što je prdn'o i ovaj u ladici u crnom eksternom kućištu, nadam se da neće prdnuti jer je taj 6 TB. Imam negdje čak i jedan prastari Western Digital od 3 GB koji mi je bio u Pentiumu 166 MMX koji je prije par godina još uvijek radio OK. Ako nije zahrđao vjerojatno bi i dan danas radio, ali sa kapacitetom od 3 GB malo ga je vrijeme zgazilo... uzastopno... više puta

Imam još diskova okolo po kompovima, u jednom kompu je još jedan od (mislim 1 TB) i taj srećom radi. Mada da taj prdne bi mi bilo manja šteta jer je radni pa bi jedino bila gnjavaža oko reinstalacije

 

O_O_O kaže...

 Imam 60ak seagte diskova i do sad je samo jedan crkao na playstationu sto se koristio za igre non-stop.

 

Ja tri, od ta tri dva rade već neko vrijeme, jedan aktivno, drugi arhivno pa nije često upaljen, no ovaj je eto, prdn'o nakon par desetaka sati rada :/.
Ostalih 10+ rade bez problema, no to su ili WD-ovi ili Toshibe.

15 godina
offline
Re: Kako napraviti najbolji backup – kompletan vod
Stric_Jura kaže...

ihuše, nisam dovoljno dugo u karanteni da čitam tvoje litanije...

 -naravno, za početak družba pere kvržice, vlak u snijegu, hlapić, lastan (za sex probleme) .. ovo je za one koji znaju i žele čitati, pisati, raspravljati. + tema backup (koja nije za tebe jer ugl nema sex rješenja) :)

 

zašto tipkam odgovor na ovaj post? pa nelogično mi je da netko kog nešto ne zanima to navodi kao razlog, komentira.. onak, produži ili što već, bulji u sunce i skupljaj d vitamin, što ja i ovaj text imamo s tim? :)

-litanije, možeš i s oltara, možda ti je to zanimljivije, možda nije za tebe čitanje nego animirani filmovi, možda treći program za školarce... no ne vidim što te tad nanjelo na ovu temu ili pisanje posta, is der eni sekšual problem rekla bi ona ćuća iz one serije.. :)) i složio bi se u ovom slučaju kad si već pišemo dearjohn pisma-ljubavna koja odišu cvjetićima i opčinjenosti sugovornikom :))) pa živ mi bio, čitaj što ti se čita ili što već, ne vidim da ja ili netko drugi tebi sugerira čitanje ove teme ili mog posta. Štoviše, nikome ne sugeriram čitanje mojih postova, izazivaju rak očnog kapka i karpalnog tunela, pregorene pixele i throtlanje računala, no barem prije pripremite backup, jer to je recimo tema .. imati backup!

-u tom kontekstu, tj forum-teme, načina kao bi to trebalo funkcionirati, svatko se uključi u temu koju želi, ne koju ne želi, sudjeluje ili pita, komentira-argumentira.. dok je ovo kao padobranom, nepotrebno i zato te možda 'pričepim' jače nego npr keso-a, jer mi njega nije cilj pričepiti nego brbljati.. a nisi ni ti cilj pričepljivanja nego refleks-kuhačom po prstima i preživjet ćeš + čovjek uči dok je živ, pa i čitati ili prešutjeti, zar ne? No 99% si već mogao anticipirati kuhaču, pa mi te nekako dođe žao, sorry.. :) znam da je kriza i nervoza i da nisi (tako) mislio.. :)))

-ali, to je pravilo ekvidistance ili distanciranja 2m, 1m.. i jednakosti svih ljudi-avatara neovisno o godinama, spolu, vjeri ili zaslugama na forumu, pa tako u ovom postu možemo ratovati u drugom biti suborci, meni je to sasvim ok + još jednom isprika za gornji dio kao i duljinu postova-texta-plahti koje ti izazivaju žgaravicu uz ostale traume. Lijek je vrlo jednostavan i efikasan, preskočiš... u suprotnom kuhača radi svoje tj onaj tko ne preskoči (ogradu, kao bik rudonja..) mora računati na to da će zapeti ili na ogradu-genitaliju ili kuhaču. Dakle, upozorenje, osim teških posljedica po čitatenje mojih postova na psihu, opasno je i ovako reagirati, besmisleno. Čemu? :) ili sam ti jako drag, pa mi tako daješ do znanja, ono čupanje za kosu-kečke.. da, i ja tebe (pa opet kuhačom, od milja.. al jače!). +.. kad dođeš do dijela, ''prejedeš se pa povratiš'' čitajući vlak u snijegu bit će ti jasno zašto kondukrer kaže 'saperlot' kao i što to znači. Saperlot! Eto, čitaj, biraj što čitaš, biraj i ostalo.. biraj što (ne)želiš. To ne radim ja za tebe nego to radiš ti za sebe pa i kuhaču tako prihvati + ispriku. (jer ti si sad samo kolateral, primjer ostalima, ali preživjet ćeš..)

 

filmić: vlak.

.

 

***

a možemo i ono što je autror članka započeo, nabrajanje raznih appsa za izradu backupa ili imagea sistema..

-svaki soft je dobar, tj test, napraviti backup i provjeriti ga.. tek tad znamo da backup radio ono što mislimo/želimo i da ima svrhu. Tad je taj način-soft ok, dok se za konkretnije mora znati previše faktora i za svakog može biti drugačiji odgovor-izbor.

-postoji pravilo (kao bezbrojna nepisana pravila..) KISS (akronim) koje kaže da sve treba biti što jednostavnije, ako se može na više načina, ako je 'jednako' tad onaj način koji je jednostavniji, lakši, koji traži manje hi-teč dodataka ili ovisnosti, tj tad po KISSu svaki dodatni backup soft postaje višak jer sam os ima backup + po tome treba izabrati low-teč rješenje upravo zato da se ne ovisi o dodatcima i trećim stranama. Pošto juzer za install win već implicitno ima isntall medij-stikić, tad već ima i potreban alat za backup-restore imagea-sysa ili podataka, dok za dodatke treba npr boot medij (slučaj kad govorimo o kvaru osa-ne paljenju i sl. kad nismo u windowsima.. tad nam neki win soft ne pomaže jer nemamo win). Istina, isto-slično je bilo koji drugi installer-os npr linux-live ili minipe tj win install je minipe uz razliku što je to msovo i 'nema' win-appsa.. dok na npr napravljenom za tu svrhu kao hirens imamo skoro 'normalan' win s potrebnim appsima. Slično rade i appsi koji nude izradu vlastitog boot medija koji služi za restore imagea a naravno, kao wininstaller ograničeni su na tu app-svrhu.

-nasuprot kiss-u, alat koji služi samo za jednu svrhu, samo za jedno-konkretno računalo, vs univerzalni live-hirens.. koji može na svaki pc, za sebe juzer može napraviti npr aomeom-easeusom.. ali za drugo računalo to ne vrijedi, npr bog licence appsa ili win (pa se isključivo na tome može restore ili restore radi ali se win ubiju tj deaktiviraju kad prepoznaju mbo-id..).

-tad umjesto nekog od navedenih alata preferiram 'univerzalne', pogotovo što najmanje trebam za svoje računalo, više za bezbrojne druge ili spašavanje ili nešto treće.. veća korist je tad neka linux distra kojom možemo bootati računalo, vidjeti jel nešto crklo ili radi, jel problem driver-soft + kopirati i sl. što je prosječnom korisniku ipak lakše (pa i meni) klikanjem iz guija. Ponovo, nije tu linux neki fix nego samo funkcionalan os dok za neke fixeve-spašavanja i sl. često trebamo win tj appsi koji su za win nam određuju os i eliminiraju linux (osim da postoje za linux kao npr browseri..). Tad je mada 'isti' hirens ''bolji'' tj ima upravo te alate jer je to win, počevši od npr chkdsk-a ali naravno pošto ms ne daje support (otežava koliko može) minipe je teže dobavljiv nego neka linux distra + treba noviji za gpt+driveri.. staro radi na starom-kompatibilnom i mada je to nepoderivo-vječno ne pomaže za novo na gptu.

 

-takvim bootmedijem s minipe i appsima-alatima se može skoro sve (ovisi što je sve instalirano+kompatibilnost+driveri..) i u pravilu se gore već nalaze najpopularnije apps iz raznih kategorija (browseri, arhiveri, antivirusi..) pa i backup-image alati kao navedeni u ovom članku. To je 'bolji' način provjere, ne tražiti neke trial-pirat i sl. (pogotovo biti siguran da će nešto raditi ili da nekim piratom umjesto zaštite-backupa ne pokupimo malware zbog kojeg i radimo backup + najvažnije, upravo se installerima i takvim alatima iz pirat izvora može pokupiti najgore moguće tj ne zna se što je sve modificirano tj rizik.. dok win install možete skinuti čist legalan s ms stranica.. nikako koristiti pirat win-install). Za image sysa to je najlogičniji način, tj to je istovreneno alat koji izrađuje image i boot za restore napravljenog imagea kao i za pokušaje spašavanja, fixanja, disagnostike i daleko korisnije kao alat koji ima sve na hrpi nego stvarati kolekciju svojih appsa ako ništa zboh jednog boot medija koji je praktičniji nego desetak različitih za pojedinu app.

 

-naravno, svaki alat nije dovoljno imati nego ga treba i znati-naučiti koristiti ili barem provjeriti radi li.. npr boota li s računala, s drugog drugačije podešenog-bios.. vidi li diskove i sl. i to sve korisnik treba dok ima ispravno računalo, dok mu sve radi a većina traži alate tek kad imaju problem, kad nešto ne radi. Tad možda ne mogu napraviti alat-medij, možda virus, možda kvar to spriječavaju.. no u tome je jednaka razlika za svaki backup u temi, tj radi se prije, dok je sve ok. Kasnije se to ne zove backup nego pokušaj spašavanja-kopiranja i sl.

-uz različite genracije računala (prije cca desetak godina je bootanje s usba bilo u začetku, do tad se bootalo s fdd-cd-dvd.. i neki bios može imati problema-bug) no sve je kompatibilno-isto x86 i ako boota tad sve ostalo 99% možemo tj vidimo disk-chipset-vga.. kao i tad još nije bio uefi, sec.boot i sl. pa nas to neće spriječavati u pristupu disku. Kod novih je ''problem'' npr GPT tj samo novi alati-mediji koji su napravljeni za boot uz podršku za gpt mogu do gpt-a, pri tome je soft i dalje isti npr chkdsk ali boot medij mora biti novi. Ako netko koristi sec.boot ili enkripciju tad je disk zaključan, to nije kvar ali je nedostupan.. tj ovisi o načinu, ako je to iz win, tad samo iz tog win možemo do diska-podataka tj key. Soft za backup-image s time nema ništa, ne pomaže tj to je ono što korisnik mora znati kao što mora znati password za gmail dok browserom to koristi..

-da bi backup (ne samo podatka-dokumenata, nego image osa-sysa) imao smisla i to su stvari koje juzer mora znati a jedni siguran način je da proba, boot s takvog medija.. i ako radi na jednom računalu zbog razlika u postavkama npr biosa ne mora raditi na ''istom'' drugom računalu + generacijeske razlike samog biosa-chipseta..

-tako za stara računala možda treba neki xp-boot manager, za w7-10 novi (w10 može oboje, podržava čak i linux i nije potreban GRUB kao nekad) tj ovisno kako ćete neki medij kreirati, bootat će s nekim računalima-postavkama na drugima neće + može biti u oba moda i tad se u POST-bootu nekom Ftipkom bira koji boot želimo uefi-legacy ili gpt-mbr.. (ne boot order u bisu, nego baš izbor boot medija, cms-quickmeni..F-tipke 8-12 ili esc.. + ovisi o postakama biosa što je omogućeno-isključeno + sec.boot+fastboot).

-tako da je 'najmanji' problem koji od tih soft-alata izabrati, tj veći problem može biti sam boot s medija odnosno kombinacija-usklađenost bios-disk-medij i tek kad je svo troje jednako tad radi. (prazan tvornički disk nije inicijaliziran i može u oba slučaja, već korišten je jedno ili drugo, medij može biti oboje, bios može podržavati oboje ili jedno a sve ovisi o postavkama)

-Rufusom npr se može birati i napraviti, možda je čak bolje napraviti dva 'jednaka' botomedija u gpt odnosno mbr modu pa ako jedan neće, drugi hoće.. ali uvjek treba loviti F-tipke (ili se nadati da je usb-boot postavljen kao primarni + važno i za izbor moda koji se tad preskače i previše je različitih defaulta da bi tako računali da će bootati u pravom-željenom modu, može baš onaj drugi..)

 

-s npr cd-dvd nema takvog problema tj problem može biti u samoj čitljivosti (medija i player-glava..) pa se medij preporučljivo snima na najnižoj brzini tj ako je boot slabije čitljiv preskoči ga.. sve ostalo nije kritično ali boot je tj bios ga lako preskoči. U pravilu brzina snimanja do x4 + kvalitetan medij ali i kvari se (korodira/ogrebotine..) pa neki koji je radio ne mora raditi.. ili treba par puta rebootati..

+ ograničen mjestom 4gb dok stikić može biti npr 8-više.. i naravno stane nam više a često je i višestruko brži (pogotovo za install). No tko ne uspije napraviti bootabilan stikić, može (mora?) probati cd-dvd.. ali ako s floppyjem polako nestaje i neka nova računala ga nemaju. Externi usb optički je praktičan.

 

+ za boot, stvar standarda-kompatibilnosti:

-svi bootovi-osevi podržavaju FAT(16/32) dok ntfs spada u vlasnički-nativni za win, kao ext(2-3-4) za lin.

-svi osevi bootaju svoj nativni FS (i FAT) i zato se koristi npr 500mb primarna boot particija formatirana fat32 za boot-FS koji radi na svemu, ostale particije ovisno o osu.. i GPT shema (+sec.boot) upravo to traže. Dodatno, GPT je isključivo za x64 bitni os, w7 podržava disk ali ne boot.. i GPT nije potreban za boot diskove do 2TB, tek za veće diskove ako su sys-boot treba gpt i tek tad mbr postaje ograničenje. Do tad kao preporučljivo zbog kompatibilnosti je mbr (dok su ograničenja na broj primarnih particija nevažna.. najmanje važno osim što samo primarna particija može biti boot pa to znači barm jedna a granica je do 4 i ako je već nešto instalirano tad imamo 2-3 particije tj već smo blizu granice dok su neki oem-predinstallovi s dodatnom recovery-oem particijama i tad se više ne može dodati peta particija.. ali može u extended neograničeno..). Win10 uvodi i dodatnu update-upgrade particiju po najavi 7gb.. (tj toliko za sad zauzima normalan install win na stikiću za 32/64-home/pro/edu verziju koja je dostupna svima). Tad će možda mbr biti ograničenje ako se ne napravi ext particija tj tad juzer ne može resizati i napraviti zasebnu particiju odvojednu od osa.. jer je izvan standarda.

-još o standardu, fat(16/32) .. 'pravi' ima granicu na 2GB particije + usb removable medij ima interno oznaku u kontroleru-firmwareu removable i standard ne dozvoljava particije tj može ih se napraviti ali je dostupna samo jedna za korištenje removablea. Naravno, može se formatirati i veći medij ali to je 'trik' clusterima i to ne mora bootati.. tj boot sektor to ne dozvoljava. To se sad relaxalo tj od ako se ne varam 1803 uvedeno da dozvoljava particije i sl kao za hdd (ext.hdd.usb nema to ograničenje mada je korištenje jednako kao flash memorije-stikića.. ogrnaičenje je isključivo za flash, ne za diskovei ostale medije) pa tako koju godinu to podržava win-lin ali je ipak kao novi standard polu podržano, polako se mijenjaju standardi-distre + bios.. (linux je do sad koristio casper za persistnet install na stikić.. tj trik koji zaobilazi ogrnaičenje particije i tako se dio stikića koristi kao userski folder-disk.. radi, slično kao live no manje poznato jer nekad nije bilo stikića odgovarajućeg kapaciteta a danas je recimo uz live nepotrebno.. to je pravi live+radni na stikiću, kao win2go..).

 

-samim mogućim problemima bootanja jasno vam je da izrada medija nije klik-next ali i prednost alata iz članka koji u navedenim mogućnostima nude izradu boot medija jer su novi i naravno trebali bi podržavati gpt-fičere tj normalno bootati nova računala. Ali tek kad to napravite i provjerite da radi, kao i ograničenje koje će tad biti ugl za to računalo, ne za druge.. tad neki do alata iz članka može biti ok za korisnika. Univerzalne kao hirens korisnik jednostavno mora napraviti, nešto osnvnog znati o FSu-particijama-standardima i tad može ''poklikati'' pravu kombinaciju (na ćoravo/sreću jako male šanse..).

-MSov mctools ne nudi korisniku izbor, klik-next i radi.. rufus nudi izbor ali da bi izbor imao smisla juzer mora znati što bira, zašto tj ciljano računalo i postavke biosa, kompatibilnost i možda jedan stikić može sve, možda dva-tri.. dok sve to ekšli ispod haube može i radi OS, diskpart.. ali tad osim znanja treba i tipkati, no tad se može za minutu napraviti bootabilni stikić, dok je copy installera fielova običan copy..

opet pravilo kiss kaže da ako to možemo diskpartom tad ne trebamo druge alate.. ali i ja koristim npr rufusa ili win2dvd (app iz doba w7) za snimanje ISOa na stikić, kao i razne multibootove-yumi i sl. jer lakše je klikati nego tipkati kobasice pathova-narebi.. + eliminira se greška. Pošto su to ugl mini-appsi portable i sl. može ih se koristiti bez installa tj free-čiste, lako dobavljive (nema problema s licencnama-crackovima).. kao i 7z, potrebni prosječnom korsniku koji želi napraviti stikić a koji ako je na forumu + ako čita temu tad spada u potencijalnu grupu koja to treba-želi. Pa eto, sitnica s kojom se uz backup treba računati dok su to za nekog sitni dodatci koje ni ne računamo kao nešto potrebno npr acrobatreader za pdf.. jer ih stalno imamo tj neprimjetno+previd ali su korisni kad se radi takav stikić (nakon čega opet ih godinama ne trebamo i zato preferirajte portable jer nema potrebe instalirati ih + čak mogu stojati na tom stikiću koji služi kad zatreba..). Tj izbjegavam instalirati razne-male appse koji su recimo free ali možda neke reklame-addse i sl guraju, sitnica pogotovo što ih se ne krositi često i postoje kao portable. Zgodno je uprvo takve sitnice držati na live/instller mediju kao i poneki driver, update biosa i sl. Tad je to pravi 'borbeni kompelt' za stikić-medij odnosno i to može biti dio appsa u hirensu i sl. i možemo ih koristiti upravo tako, povremeno bootajući kad nam zatreba. Onaj tko to radi često, naravno može instalirati.. (eto, kao dao sam ''dozvolu'') :)))

 

+ ali ni to nije sve (klasična tv-shop reklama..).. ima još:  .. :)))

uf, ako je vama teško, kako je tek meni?

 

ivicask kaže...

ihush  " Kraća verzija, rasnom-crypt ne probija ništa,"

 

Probija i te kako, vrlo često ne patchirane servere i njihove RDP protokole, i u sebi imaju hrpu exploita kako bi mogli zaobilaziti UAC ili limited usere, gasiti antivirusne programe, gasiti servise, brisati shadow kopije, tražiti mrežne diskove i putanje i tako dalje..Sve sa ciljem da se što više proširi i zaključa što više podataka.

 

Dio za enkripciju je najmanje bitna stvar,  svaka budala sa par linija koda i legitimnim programom kao 7zip cmd-line verzija napravi jednostvan search po extenziji i onda stavlja u zip pod šifrom i briše original.

 

Ako to nije "probijanje" onda neznam što je..

 

 ... znam ja (što je), nešto kao nesporazum-nerazumijevanje, ofrlje-laički ili picajzlasto precizno što je koji i konkretan 'virus' ili bolji termin malware (zloćudni software..). Crypt ne probija, nije mu to (primarni) task, tj enkripcija.. to radi drugi dio virusa koji ne mora biti jedan-solo-sam nego recimo koktel trojanac-pishing-nešto.. tj mjestu ulaza-penetracije kao što karikirano i sam juzer može napraviti isto, kriptirati i izgubiti ključ.. (kao što kažeš da možeš zipirati s pasom.. a svaki pass se može zaboraviti-izgubiti). Jel to virus? -nije po definiciji, precizno-picajzlasto nego može biti skripta a može biti i zloćudna skripta, razlika je ''samo'' što se jedna izvrši kao legitinma akcija korisnika za koju zna dok druga recimo bez njegovog znanja ili protivno volji, kao što vilica i nož mogu biti sredstvo ubojstva ali inače su samo dio servisa za jelo. Sve nazovemo virus.. i ok, tad je to virus, ali pitanje, što tad radi antivirusna app? Možemo li copy-paste-delete proglasiti virusom ili format C: ili diskpart-clean? To što je rezultat šteta, nije dovoljno za proglasiti skriptu-naredbu virusom pa čak i neznanje-slučajnost ili kad juzer probriše pogrešan disk.. (a na poslu tad proglasi krvcem virus ili ruske hakere.. jer je to lakše nego preuzeti odgovornost za posljedice). Malware je nakupina zloćudnog softa raznih vrsta i funkcija, neke su prikrivene i prate juzera, neke samo čekaju okidač .. i pokušavaju ostati neprimjetne ali su malware i bliže virusu nego obična naredba-enkripcija.. i jedna od osnovnih razlika klasičnog virusa je širenje tj umnažanje koda virusa na sve dostupne fileove (dodavanje, kao što postoji i obrnuto kad antivirus čisti soft..) dok u ovom slučaju nema ništa od tog, nema repliciranja štoviše, već druga verzija crypta je imala taj fičer, sam se obriše-ukloni (ako ga prije ne zaustaviš) kako bi prikrio samu verziju a time i mogućnost dekodiranja, traženja keya.. suprotno od klasičnog virusa koji nikad sam sebe ne briše itd. (ili možemo dalje o tome jel to virus ili nije..) mogu reći nije a mogu se kolokvijalno složiti u rečenici koja ga nazove virusom.

-što je npr backdoor? nije ništa, nego ulaz-vrata a što će kroz njega proći može biti bilo što, transfer filea, videonadzor-praćenje, kontrola i pristup podacima.. tj ono što onaj tko ima pristup poželi i kad poželi, npr zombi računala za ddos kao što su milioni tcomovih routera imali 'fičer' (backdoor) u firmwareu.. i služili upravo tome. Što je BIOS, što je OS, što je boot, što je file.. sve je file i sve je to soft ali ga dijelimo na manje-više precizne grupe i razlikujemo grubo sys od aplikativnog (ono što koristi računalo-hw-os.. i ono što korsiti juzer, sama app kao igra ili word, brwoser..) u što bi klasificirali malware? nije os-sys ali se ubacuje upravo u sys dio, dok je često neka frontend app za juzera, mamilica i sl. no najjednostavnije je reći da je to soft koji kaže da radi nešto što možda i radi dok uz to radi i nešto drugo, neovisno o želji juzera, interesu ili znanju-dozvoli, kao da uspoređujemo krađu ili kupnju-darivanje neke robe a razlika je samo u plaćenoj cijeni tj kupac-trgovac odnosu. Jesu li tad sve app malware? sam win koji 'prati' juzera ili razne free apps koje npr reklamiraju addse ali ne kažu baš sve juzeru tj kako znamo da neka app koja radi jedno ne radi istovremeno i nešto što nismo dozvolili? To je po definicij klasificira kao malware a tad bi svi proizvođači softwarea bili u riziku sudskih kazni jer svi imaju neki dio, npr zaštita-provjera valjanosti licence-aktivacije i to je njihovo legitimno pravo dok nikome ne dozvoljavaju uvid u taj dio kao što nitko neće dati svoj recept za pizzu-cocacolu.. jer je to njegovo interno i opravdano tajno vlasništvo koje štiti. Kod free softa je to lakše ali svugdje postoji neki autor-vlasnik-licenca i time npr copyright a to je već dovoljno da se svi u soft bizu ponašaju drugačije nego s ostalim materijalnim dobrima ili da se neka pravna rješenja drugačije tumače-provode kao što je u slučaju krize demokracija-sloboda kretanja suspendirana tj za sve imaš izuzetak.. pa tako i za viruse, klasifikacije ili sam naziv što je što.

-plastičniji primjer, ako ti ja snimim win ili neki soft koji mi vlasnik nije dao dozvolu-licencu koja bi upravo to dozvolila, tad sam postao pirat-distributer, mada ti možeš jednako sam skinuti npr win-iso.. ako koristim torrent za istu stvar opet sam pirat dok će soft s piratskog izvora svi mediji nazvati piratskim softwareom.. mada soft nije piratski nego vlasnikov-msov. Ako te policija nađe na nekom sumnjivom mjestu s kalausom tad te opravdano optuže za pokušaj provale.. jer to je jedina svrha kalausa pa čak i da tako otvaraš svoja vrata, tj moraš tad dokazati da si vlasnik, odnosno da imaš dozvolu vlasnika.. dok ono što radiš kao djelo ostaje isto (razlika je samo što je vlasnik dozvolio.. ako nije..). Pa tako je s malwareom, slično, kao i crypt .. a ucjena je klasično kriminalno djelo kao u slučaju ransoma, ne neki soft nego posljedica crypta. (jasnije) .. nije ni meni, al tako je to. :))

-kraće, mogu tvrditi da crypt nije virus, mogu reći da je.. mogu reći da crypt ništa ne probija, nikakvu zaštitu ili kako sam navodiš koristi (postojeće) rupe sustava-appsa-browsera-osa.. ali ne buši neke nepostojeće. Ako koristim npr RDC jesam li haker? Ako imam vpn tunel do routera do routera jesam li haker? Ako imam backdoor ili neki trojan-syp ubačen u tuđu opremu (računalo-mreža) i ako to koristim tumačenje jesam li ili nisam hacker ovisi o tome zna li vlasnik i imam li dozvolu npr za pristup RDCom ili temaviewerom.. ako nemam dozvolu tad sam provalnik-haker, ako imam tad nisam nego legitimni korsinik mogućnosti koje tehnologija pruža. Razlika tad nije u softwareu koji je recimo isti-identičan nego u pravilima-pravnim definicijama. Kao što nije isključeno da netko tko nije npr doktor spasi nekome život ili da to ubojica-kriminalac napravi kao dobro djelo kao i to da za djelo nije važno čime je napravljeno (rukama-nožem..) nego djelo samo koje je dobro ili zločin. :) eto, tako nešto..

 

pa povezat ću to primjerom backup appsa (prvi s liste ili abecedno,..) aomei.. ima mogućnost izrade imagea i ima svoj vlasnički format. Ako napravim image tim alatom-softom i izgubim soft.. imam jednaku situaciju kao s enrkipcijom i izgubljenim ključem.. ili wroddocom bez worda (ako zaboravimo da i drugi office paketi mogu otvoriti-prikazati doc, opendocx..). Tj, svaki format je neko ograničenje i da bi koristili neki file moramo imati soft koji taj file krosti, dok za druge fileove kao slike-zvuk-film nismo ograničeni nekim softwareom-monopolom tj ogroman broj appsa može isto po standardu-formatu, čitati-prikazati i baratati npr jpeg slikom. U slučaju ransom-crypta tj kriptiranog filea, možemo to usporediti s npr zipiranim + pass pa i s time da je neki zatvoreni fileformat za koji iz nekog razloga nemamo software, npr istekla licenca .. a to se s backup-image-disk managerima.. često desi, tj dozvole neki demo-trial, mjesec-godinu .. kao i antivirus, no bez antivirusa možemo tj nije nam potreban kao player.. dok app za konkretan image moramo imati i za godinu-više, tj tad kad nam zatreba restore backupa ili kontinuirani rad backupa.. (kao i moguća druga ograničenja, npr po gigabajtima-veličini, često za video klipove i image-backup.. i dozvoljava kreiranje ali ne nužno i restore, free-komercijala..).

-kad se koristi neki backup, to je veri-triki.. tj treba gledati u budućnost neko nedefinirano vrijeme, predvidjeti svašta pa i support u budućnosti, jer ne radim backup sad zato jer mi treba sad, nego će zatrebati možda u nekoj budućnosti uz nadu da je to nikad.

-kao tad izabrati? pa postoji nekoliko popularnih, koji su tu već par desetljeća dok je od novijih esaeus.

-prije korištenja dobro pročitati uvjete, licencu, trajanje.. tj trial i sl izbjegavati osim ako je stvarno trial i nakon tog ćete kupiti licencu, tj jednokratno.. ako je ograničeno na neki rok, tad moj savjet, zaobići.

-uz to može se uvjek osloniti na winbackup koji je tu i mora biti, jer to os mora imati, samo je možda manje praktičan od neke konkurencije.

-kad se koristi low-teč, ne neki specijaliziran soft koji ima sve super predviđeno-riješeno.. tad nema ni tog rizika npr gašenja firme-trajanja .. tj ovisnosti, a to je važno, pogotovo u firmama pa i za osobne stvari, tj može se desiti ''jednaka'' situacija kao s cryptom (virusom) :) .. tj da file imamo, ali ne možemo do njega, a razlika je samo u tome što u jednom slučaju nemamo licencu u drugom nemamo key-ucjena-malware.

 

-backup nije stvar kojom se riješava crypt ili bilo koji problem, tj problem je i dalje isti, ali s pravim backupom možemo nastaviti bez gubitka ili plaćanja licence ili rasnoma. Ako radim backup i ako se bojim crypta tad nemam adekavatan backup kao i to da se jednako treba bojati bilo koje ovisnosti o nekom softwareu pa i o npr windowsu ako je moguće (npr za desetljeće možda nestane, možda sve postane android.. tj vidimo kako je MS prošao s mobitelom-nokia.. što da sutra nema MSa? Ok, malo vjerojatno ali za ove alate-firme ipak vjerojatnije a i to je dio koji admin treba procijeniti kad kreira backup tj kad bira alat-način..)..

-šbbkbb, npr knjigovodstvene firme koje trebaju neki podatak od npr prije 7-8 godina.. što ako su koristili neki soft koji je tad bio dotupan a danas nekompatibilan s novim win.. što ako mora na npr winxp a nova računala (zbog wintel igre s oemima-bios) ne dozvoljavaju install starijeg od w10.. itd što ako je to nešto osobnog, slike djeteta koje više nigdje nećete naći dok je film lako skinuti.. osbni podaci, poslovni podaci, to je najvažnije na računalu i treba se adekvatno prema tome odnositi tj backup treba shvatiti ozbiljno ili nije potreban.

 

ponovo, prvi test, nužan za sve koji su zaniteresirani za članak-backup-image.. je napraviti ga i probati, probati boot-restore.. radi? Ako vas je strah i to nešto znači, tj tad ne vjerujete u navodne mogućnosti softwarea i tad logika kaže da ga nema smisla koristiti. Ako mu vjerujete, tad nema razloga ne probati, image pa delete osa-diska.. i ako stvarno radi imate sve netaknuto i tad znate 100% da radi. Bojati se probe, jednako kao bojati se crytoa ili kvara.. uzaludno. Backup imate ili nemate i strah ne pomaže. Ako ga nemate, tad je strah opravdan ili nemate važne podatke odnosno nadate se sreći što je sasvim ok, statistički dovoljno za većinu no oni kojii žele biti sigurni moraju to testirati i znati za x-godina unaprijed da bi backup imao smisla. Tako birajte alat-način, ne po tome koliko su ikone privlačne ili što netko kao ja natipka pa navijački ili po sponzoru preferira neki soft vs drugi-sličan.. a budućnost je često nepredvidiva.

-imati više od jednog backupa, npr mreža-nas je zgodno, dodatno ext.disk je sigurnije može i cloud čime eliminiramo brigu o hw ali moramo brinuti o internetu-pretplati i sl. odnosno, često se plati kurva ili doktor, jedno ili drugo.. ponekad platimo oboje a ne dobijemo sigurnost-podatke i baš nikog neće biti briga (od 7 milijardi ljudi..) za vaše podatke osim vas samih, odnosno svatko drugi će se brinuti samo onoliko koliko mu to platite pa je logički pametnije sam se za to pobrinuti dok su podatci tu, ne kad se nešto desi.

 

-Ako se bojite takvog testa, može se ovako tumačiti, pokvaren zub je bolje odmah izvaditi.. bar znate što ste izgubili sad, ne da to otkrijete sutra tj gubitak je isti samo je pitanje kad to otkrijete. Najgore je otkriti u trenu kad vam baš treba, kao rezervni kotač u autu koji je možda šupalj.. daleko bolje je to otkriti u garaži kad provjeravate stanje auta, prije puta ne poslje/za vrijeme.. zar ne? :)

 

-tema s backupom treba služiti upravo tome, da se jedan mogući problem eliminira kao problem-briga-rizik.. ako to ne garantira neki alat-soft i to neki barem srednoročno predvidljiv period tad je besmisleno koristiti ga. Probajte :))

 

***

+ disklejmer, ne odgovaram za nestale podatke, diskove kao i ostale duševne boli nanesene ovim tekstom, za čijeg pisanja nije stradao ni jedan pas-mačka-čimpanza-bijelizeko.. (ok očerupao sam gusku za  pero+tinta sipe i to je sve od faune ali digitalne pa štete nema) nema umjetnih sladila, soli, minerala pa ni nekih nadnaravnih svojstava ili poziva na ''vjerovanje'' natipkanom. Sve je podložno kritici-sumnji i lako osporivo.

* disklejmer za one kojima je čitanje naprono.. ono, pa zašto? .. tko vas sili? čemu? Pecajte ili što već..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Kako napraviti najbolji backup – kompletan vodič B

Super je članak, svega se pomalo dotaklo i dao se sirok spektar mogucnosti.

 

Imao sam Backblaze jedno pola godine pa mogu napisat nekoliko rijeci o njemu.

Kao klijent na windowsu je odlican bio. Radi u pozadini i sve prozvace. Testirao sam ga na dosta brzim mrezama i uhvati 300Mbita s lakocom i uploada i downloada.

Primarno je napravljen da se jednostavno upali i zaboravi. Od nedavno su uveli i verzioniranje fajlova sto je odlicno. Kada kazu da nema limita s uploadom, to i misle. Ima ljudi koji imaju backupirano i po 100TB za tih sada 6$ po mjesecu, ali oni gledaju na prosjek da budu u plusu, sto im ocito ide.

 

Jedine mane:

- kada se radi recovery, mora se arhivirat i preuzimat po 500GB ja mislim arhive. Dakle ako je u jednom folderu vise od tog nekog broja, mora se rucno odabrat manje. Opcije sa slanjem HDD-ova ne vjerujem da se isplati za Europljane.

- njihov nacin spremanja info-a o backupiranim podacima radi da jednostavno nadodaje svaku backupiranu datoteku kao jednu liniju u jednom fajlu. Problem je sto oni to ne brisu kada se datoteka na disku ne izbrise, tako da to zna porasti dosta s vremenom. Za sve koji rade s bilo kakvim programiranjem, to zna biti pain in the but. Prednost? Bullet-proof koncept. Mana? Reinstaliranje klijenta i recheck svega zna dugo potrajat, a ta sporna datoteka zna zauzimati cak i gigabajte.

 

Ako dakle necete imati neki bolestan broj datoteka koji se stalno mijenja, svakako preporuka.

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2020 21:35 (passat).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice