Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

poruka: 3.327
|
čitano: 437.612
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob".
11 godina
neaktivan
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Samo jedna stvar isto se nitko nije nadao francuskoj revoluciji pa se desila jer je 95% bogatstva drzalo 2% ljudi...  Kad se shvati da elite imaju triljune dolara a vecina je nezaposlena predplacena u dugovima nastaje što nastaje obicno su ratovi prosvjedi i slicno... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
MrBlc kaže...

moguće zato što gledaš kroz predrasudu o sebičnim desničarima. 

 To je nešto kao predrasuda o mokroj vodi?

 

Nego što su nego sebični? Moto desničara je 'obitelj, nacija, religija', no puni slogan glasi 'moja obitelj, moja nacija, moja religija - ostali se mogu jebati'.

 

Moto ljevičara je 'proleteri svih zemalja ujedinite se'. Primjećuješ razliku, vi se ujedinite da vama bude bolje, nema prvog lica. Granica u odnosu na druge ljude je povučena samo na temelju djela, tj. neprijatelji su samo oni koji eksploatiraju.

 

Jedno je čista sebičnist, a drugo altruizam. Na stranu greške u provedbi, ali već kao koncepti su dijametralno suprotni.

 

Kao ilustracija jedno istraživanje u Americi i razlike u odgovorima republikanaca i demokrata.

https://prospect.org/blogs/tap/how-racist-are-republicans-very/

 

PRRI also asked respondents whether they believed that, “It always makes the country better when all Americans speak up and protest unfair treatment by government.” Then, it asked the same question, but substituted “Black Americans” for “all Americans.”Democrats made no distinction between the two questions: 71 percent answered Yes to both. Among Republicans, however, 49 percent believed it made the country better when all Americans spoke up and protested unfair governmental treatment, but just 24 percent believed it when Black Americans spoke up and protested. Among Republicans whose most trusted news source is Fox News, the gap was 47 percent Yes for all Americans, and a bare 10 percent for Blacks.

Indeed, 57 percent of Republicans believed that whites face “a lot of discrimination,” while just 52 percent believe that Blacks do. Among Democrats, 13 percent said whites encounter a lot of discrimination; 92 percent said Blacks do.

 

Pazi, 57% republikanaca misli da su bijelci diskriminirani, a samo 52% da su crnci. Koliko moraš biti samoživ da misliš da si u Americi diskriminiran kao bijelac?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
6 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...
MrBlc kaže...

moguće zato što gledaš kroz predrasudu o sebičnim desničarima. 

 To je nešto kao predrasuda o mokroj vodi?

 

Nego što su nego sebični? Moto desničara je 'obitelj, nacija, religija', no puni slogan glasi 'moja obitelj, moja nacija, moja religija - ostali se mogu jebati'.

 

Moto ljevičara je 'proleteri svih zemalja ujedinite se'. Primjećuješ razliku, vi se ujedinite da vama bude bolje, nema prvog lica. Granica u odnosu na druge ljude je povučena samo na temelju djela, tj. neprijatelji su samo oni koji eksploatiraju.

 

Jedno je čista sebičnist, a drugo altruizam. Na stranu greške u provedbi, ali već kao koncepti su dijametralno suprotni.

 

Kao ilustracija jedno istraživanje u Americi i razlike u odgovorima republikanaca i demokrata.

https://prospect.org/blogs/tap/how-racist-are-republicans-very/

 

PRRI also asked respondents whether they believed that, “It always makes the country better when all Americans speak up and protest unfair treatment by government.” Then, it asked the same question, but substituted “Black Americans” for “all Americans.”Democrats made no distinction between the two questions: 71 percent answered Yes to both. Among Republicans, however, 49 percent believed it made the country better when all Americans spoke up and protested unfair governmental treatment, but just 24 percent believed it when Black Americans spoke up and protested. Among Republicans whose most trusted news source is Fox News, the gap was 47 percent Yes for all Americans, and a bare 10 percent for Blacks.

Indeed, 57 percent of Republicans believed that whites face “a lot of discrimination,” while just 52 percent believe that Blacks do. Among Democrats, 13 percent said whites encounter a lot of discrimination; 92 percent said Blacks do.

 

Pazi, 57% republikanaca misli da su bijelci diskriminirani, a samo 52% da su crnci. Koliko moraš biti samoživ da misliš da si u Americi diskriminiran kao bijelac?

Niti jedna krajnost nije dobra, tako niti desničarstvo kao niti ljevičarstvo.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
love2ml86 kaže...
 

Pazi, 57% republikanaca misli da su bijelci diskriminirani, a samo 52% da su crnci. Koliko moraš biti samoživ da misliš da si u Americi diskriminiran kao bijelac?

Niti jedna krajnost nije dobra, tako niti desničarstvo kao niti ljevičarstvo.

 Uopće ne govorim o krajnostima, već o mainstreamu ljevice i desnice.

 

Ovo gore istraživanje nije rađeno na ekstremistima, nego na prosječnim ljudima.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
6 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...
love2ml86 kaže...
 

Pazi, 57% republikanaca misli da su bijelci diskriminirani, a samo 52% da su crnci. Koliko moraš biti samoživ da misliš da si u Americi diskriminiran kao bijelac?

Niti jedna krajnost nije dobra, tako niti desničarstvo kao niti ljevičarstvo.

 Uopće ne govorim o krajnostima, već o mainstreamu ljevice i desnice.

 

Ovo gore istraživanje nije rađeno na ekstremistima, nego na prosječnim ljudima.

 

Uvijek me je bunila sklonost ljudi da se opredjeljuju za jednu ili drugu stranu kada je tako očito da su obje manjkave. Zašto ne uzeti najbolje ideje s obje strane za dobrobit čovjeka. (wellbeing)

15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
love2ml86 kaže...

 

Uvijek me je bunila sklonost ljudi da se opredjeljuju za jednu ili drugu stranu kada je tako očito da su obje manjkave. Zašto ne uzeti najbolje ideje s obje strane za dobrobit čovjeka. (wellbeing)

 Ah, čuveno Trumpovo 'there are good people on both sides'. Ili Kolindino 'osuđujem sve totalitarizme'.

 

U pravilu se nitko a priori ne odlučuje biti ljevičar ili desničar, nego vremenom shvatiš kome si bliže sa svojim stavovima. Postoje razna pitanja po kojima se ljevica i desnica vrlo razlikuju, rasizam, prava žena, ksenofobija, prava homića, socijalna pravda, velike korporacije, nacionalizam, religija... i ja sam zaključio da se gledajući sva ta pitanja nalazim na ljevici. To ne znači da sam član Komunističke internacionale ili Antife i da se slažem sa svakim ljevičarem ili da me nečije mišljenje obavezuje. Dakle nisam se opredjelio biti ljevičar, opredijelio sam se po pojedinim konkretnim pitanjima.

 

Ako si mislio na dobrobit Čovjeka kao vrste onda se slažem i svoje stavove temeljim upravo na tom kriteriju.

 

Tako da tvoja dilema zapravo ne postoji, nitko se nije opredijelio za neku stranu, nego neki ljudi misle da su žene za madrac, a neki misle da su ravnopravne, pa iz toga proizlazi što su.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

Odoste vi tako s korone na politiku, ne znaš šta je bolje.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Hazar kaže...

Odoste vi tako s korone na politiku, ne znaš šta je bolje.

 svaka mu je ko Njegoševa.

nema veze tema.. da nije njega, 3-4 ista trumpirala bi komotno i po temama koji ssd kupiti.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...

To je nešto kao predrasuda o mokroj vodi?

 

Nego što su nego sebični? Moto desničara je 'obitelj, nacija, religija', no puni slogan glasi 'moja obitelj, moja nacija, moja religija - ostali se mogu jebati'.

 

Moto ljevičara je 'proleteri svih zemalja ujedinite se'. Primjećuješ razliku, vi se ujedinite da vama bude bolje, nema prvog lica. Granica u odnosu na druge ljude je povučena samo na temelju djela, tj. neprijatelji su samo oni koji eksploatiraju.

 

Jedno je čista sebičnist, a drugo altruizam. Na stranu greške u provedbi, ali već kao koncepti su dijametralno suprotni.

Pokrete ne određuje moto, već djela i stavovi. Da, složio bih se da ekstremna desnica ima sebične stavove, ali takve polariziranosti kod nas nema toliko. Dosta ljudi ima miks stavova kakav bi u polariziranom društvu bio neprihvatljiv i ljevičarima i desničarima - na temelju osobnih iskustava imaju desni stav o jednom problemu, lijevi o drugom. 

 

 

Međutim, da si nastavio čitati dalje od točke do koje si izrezao citat, onda bi ti bilo jasno da uopće ne raspravljam o tome kakvi su desničari, već o tome da li je ta tvrdnja o tome da ljude boli briga za tebe rezultat desnih stavova (što ti automatski pretpostavljaš jer u toj tvrdnji vidiš sebičnost koju izjednačavaš s desnim stavovima) ili se čisto radi o opservaciji stvarnosti u konstekstu one istinske brige za pojedinca, za razliku od brige na jednoj neindividualnoj razini pomoći društvu ili skupini.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
MrBlc kaže...

Pokrete ne određuje moto, već djela i stavovi. Da, složio bih se da ekstremna desnica ima sebične stavove, ali takve polariziranosti kod nas nema toliko. Dosta ljudi ima miks stavova kakav bi u polariziranom društvu bio neprihvatljiv i ljevičarima i desničarima - na temelju osobnih iskustava imaju desni stav o jednom problemu, lijevi o drugom. 

 A što je moto nego sažetak stavova? 

 

Ne radi se tu o ekstremnoj desnici, to je srž desne ideje, samo su neki eto ekstremni u njenom provođenju, ali i oni umjereni su problem. Na primjer Muslimani koji ne osuđuju ove pokolje u Francuskoj nisu nužno ekstremisti, ali imaju tu crtu da im tuđa odrubljena glava nije toliko bitna koliko uvreda njihove religije. Što je to nego sebičnost?

Na prošlim izborima skoro pola Amerikanaca je glasalo za otvorenog rasista, ženomrsca i ekonomskog protekcionista. Nisu glasali usprkos tim njegovim osobinam, nego upravo zbog njih. A pola zemlje po definiciji ne može biti ekstremno.

 

Ako desničar ne mrzi pedere to ne čini desnicu manje sebičnom, to čini njega manje sebičnim, jer po tom pitanju nije desničar. Ako nije rasist, nacionalist, ne omalovažava žene, ne nameće religiju... to ne čini te desne ideje manje sebičnima, to čini njega manje desnim. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Islam je vjera bez trunke morala, niti zdrave pameti. Pametnom dosta...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Hazar kaže...

Odoste vi tako s korone na politiku, ne znaš šta je bolje.

 Politički stavovi su ovdje u kontekstu korelacije da su uglavnom desničari ti koji negiraju koronu.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

Baš super da si preskočio ono bitno i uhvatio se samih stavova. Nemam ni vremena ni volje raspravljati o tome da li je Škot bez kilta pravi Škot ili ga nenošenje kilta čini manje Škotom. Ako imaš što reći na temu same brige na osobnoj razini vs. društvenoj, ok...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
neaktivan
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Gdje se mogu naci godista umrlih od corone?  Nitko ih vise ne objavljuje a danas rekordno 32 umrla interesira me...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Horatio_Hornblower kaže...

Gdje se mogu naci godista umrlih od corone?  Nitko ih vise ne objavljuje a danas rekordno 32 umrla interesira me...

 svaki dan se objavljuje.

50% je onih za koje se mene ismijavalo. i oni ulaze u prosječni životni vijek RH od 78g.

znači ljudi koji bi još poživjeli jer su u prosijeku.

 

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
13 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...
Hazar kaže...

Odoste vi tako s korone na politiku, ne znaš šta je bolje.

 Politički stavovi su ovdje u kontekstu korelacije da su uglavnom desničari ti koji negiraju koronu.

 Ti govoriš o desničarima kao da su ološ, a ljevičari blago ovog svijeta. Osobno se smatram ljevičarem, iako ne po svim pitanjima, recimo nemam problema s kapitalizmom i slobodnim tržištem, ali ekstremna ljevica mi djeluje jednako glupava kao i ekstremna desnica, samo na drugi način jel.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
torrente kaže...

 svaki dan se objavljuje.

50% je onih za koje se mene ismijavalo. i oni ulaze u prosječni životni vijek RH od 78g.

znači ljudi koji bi još poživjeli jer su u prosijeku.

Pogrešan zaključak.

 

Prvo, ako je netko imao više komorbiditeta vjerojatnost da doživi prosječni životni vijek je značajno umanjena i bez korone. Drugo, ako je netko imao devedeset godina i od korone umro bez komorbiditeta, taj je možda mogao živjeti još nekoliko godina, možda i dulje od 30-o godišnjaka s težim komorbiditetima.

 

U osnovi, tvrdnja je točana - svi umrli s koronom ili od korone ili zbog korone bi živjeli dulje bez korone, samo je pitanje koliko dulje (takozvani years of life lost - YLL), međutim ta tvrdnja nikako ne proizlazi kao zaključak iz činjenice da je 50% umrlih mlađe od 78 godina.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
torrente kaže...
..

 svaki dan se objavljuje.

50% je onih za koje se mene ismijavalo. i oni ulaze u prosječni životni vijek RH od 78g.

znači ljudi koji bi još poživjeli jer su u prosijeku.

 

 -barataš s pogrešnim podatkom.. tj mijenja se ovisno o godištu-rođenju i ti koristiš za nove-+2000y dok su za stvarne osobe iznad 70 psrosjek 72-M 76-Ž. Mlađa generacija koja danas ima recimo 30 ima predviđen prosječan vijek 78.. jasnije? (ili treba tražiti službeni podatak-link koji ti to tumači...).

-generacija recimo iz 40te je na granici svog prosječnog života +2g, dok žene imaju +4g..

-predviđen i stvarni životni vijek je nešto treće i kao loto ispadne statistika-brojka koja veze ni sa čime nema.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Hazar kaže...

 Ti govoriš o desničarima kao da su ološ, a ljevičari blago ovog svijeta. 

 Ne, govorim da su izvorne desne ideje duboko pogrešne iz humanističke perspektive, a da se u pozadini većine njih može prepoznati sebičnost.

 

Ljude lošima između ostalog čine stavovi, a kada pogledaš te stavove oni desni su uglavnom loši. Ako si rasist, homofob i muški šovinist, da ološ si.

 

Da su ljevičari blago nisam nigdje tvrdio, ali u pravilu imaju humanije stavove.

 

Hazar kaže...

ekstremna ljevica mi djeluje jednako glupava kao i ekstremna desnica, samo na drugi način jel.

 O kojoj to nepostojećoj ekstremnoj ljevici pričamo? 

 

U SAD je 90% terorističkih djela od strane desnice, u Evropi i više. 

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
6 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...
Hazar kaže...

 Ti govoriš o desničarima kao da su ološ, a ljevičari blago ovog svijeta. 

 Ne, govorim da su izvorne desne ideje duboko pogrešne iz humanističke perspektive, a da se u pozadini većine njih može prepoznati sebičnost.

 

Ljude lošima između ostalog čine stavovi, a kada pogledaš te stavove oni desni su uglavnom loši. Ako si rasist, homofob i muški šovinist, da ološ si.

 

Da su ljevičari blago nisam nigdje tvrdio, ali u pravilu imaju humanije stavove.

 

Hazar kaže...

ekstremna ljevica mi djeluje jednako glupava kao i ekstremna desnica, samo na drugi način jel.

 O kojoj to nepostojećoj ekstremnoj ljevici pričamo? 

 

U SAD je 90% terorističkih djela od strane desnice, u Evropi i više. 

 

 Pod time ti misle na ono sto oni vide kao SJW - borbu za prava transeksualnih osoba. Ista ta ekipa bi prije 50 godina vikala da pederi nisu ljudi, prije 100 godina da su crnci tu da beru pamuk i oduvijek pa i danas, da zenama nije mjesto u politici. U slucaju Ive Svaguse Majcice, slozio bih se sa njom.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Aha, znači uvođenje neutralnih zamjenica je ekstremizam u rangu odsjecanja glave profesoru, miniranja klinike za pobačaje ili otmice američke guvernerke.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
9 godina
neaktivan
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Wow

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Lijevičari su povijesno bili uvijek obrazovaniji od desničara. Od tuda razlike u stavovima, vrijednostima i slično. Veća je vjerojatnost da će netko nižeg obrazovanja, primanja itd biti desničar nego lijevičar. Ljudi iz tis "slojeva" društva su uvijek obitelj, crkva itd i onda odabiru ljude koji se zalažu (većinom lažno) za te vrijednosti. Lijevičari obrnuto. I onda vam to političari s oba spektra to maksimalno iskorištavaju. Jedino su im populisti u zadnje vrijeme pomrsili planove. Ta skupina luđaka najbolje iskorištava najniže strasti preko cijelog spektra.
Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...

 O kojoj to nepostojećoj ekstremnoj ljevici pričamo? 

 Dal' da plačem, il' se smijem... Da probam da se uštipnem? Da vidim jel ovo neki loš san? Oh ne, pa to je samo Visak... 

 

Ovo je tvrdnja, koja ti u sekundi izbezumi sve iole smisleno što uspiješ sklepat. Ovo je ta tvrdnja, u obliku pitanja... To je to. Bijela zastava razuma vijori se ponosno, jer vidjeh razum da smisla nema. Bjež'te razumni narode, lavina gluposti je odveć velika, borit se s njom, posao je za Sizifa. 

16 godina
neaktivan
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

da sam napisao "prosječni životni vijek RH od 78g u žutim puloverima"..

onda bi mrcvarenje išlo od Genšera do Benettona.

 

jel se nekom da izvuć prosjek ovo 32-dvoje.. ovako odoka izgleda 70-72g

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
DCQE kaže...
Visak kaže...

 O kojoj to nepostojećoj ekstremnoj ljevici pričamo? 

 Dal' da plačem, il' se smijem... Da probam da se uštipnem? Da vidim jel ovo neki loš san? Oh ne, pa to je samo Visak... 

 

Ovo je tvrdnja, koja ti u sekundi izbezumi sve iole smisleno što uspiješ sklepat. Ovo je ta tvrdnja, u obliku pitanja... To je to. Bijela zastava razuma vijori se ponosno, jer vidjeh razum da smisla nema. Bjež'te razumni narode, lavina gluposti je odveć velika, borit se s njom, posao je za Sizifa. 

 Cek cek, nemoj bjezati. Meni iskreno zanima o kojoj ekstremnoj ljevici pricas? Bonus bodovi ako se radi o necem modernom, u zadnjih max 5 godina.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

Prosjek godina tih 32 je lako izračunati (77 +/- eventalna greška zaokruživanja mjeseci). Prosjek godina koje dožive osobe s njihovim komorbiditetima u tim godinama je malo teže (čak i uz detaljne podatke kojima ipak ne raspolažemo), ali očekivati da će se taj prosjek poklopiti s nacionalnim prosjekom je naivno. Bio sam stavio link na jedan rad koji se bavi između ostalim i tim pitanjem.

 

Mislim, da bude zabune, godine života su svakako izgubljene, ali nije isto ako je izgubljeno u prosjeku 5 godina po oboljelom ili pola godine do godinu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.11.2020 13:06 (MrBlc).
14 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
torrente kaže...

da sam napisao "prosječni životni vijek RH od 78g u žutim puloverima"..

onda bi mrcvarenje išlo od Genšera do Benettona.

 

jel se nekom da izvuć prosjek ovo 32-dvoje.. ovako odoka izgleda 70-72g

 edit.

 

77 i pol godina,

 

izostavio jednu osobu..

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.11.2020 13:08 (ivan dragi).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
MrBlc kaže...

 

Mislim, da bude zabune, godine života su svakako izgubljene, ali nije isto ako je izgubljeno u prosjeku 5 godina po oboljelom ili pola godine do godinu.

 U kom smislu nije isto, u matematičkom, da 5 nije isto što i 0.5, ili u smislu mjera, da ne treba iste mjere poduzimati u oba slučaja?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...

 U kom smislu nije isto, u matematičkom, da 5 nije isto što i 0.5, ili u smislu mjera, da ne treba iste mjere poduzimati u oba slučaja?

Kako misliš "ili". Ako kažem da u oba slučaja ne treba poduzimati iste mjere, zar će to značiti da je 5 i 0,5 postalo isto u matematičkom smislu?

 

Mjere imaju trošak i učinak. Da bi mjere bile opravdane, učinak mora opravdati trošak. Trošak nije samo financijski, već i same mjere mogu imati cijenu u YLL-u (stres, utjecaj na dostupnost medicinske skrbi, na dostupnost preventivnih pregleda, posredni učinci ekonomske krize i slično). Što je manji YLL, to same mjere imaju manji učinak.

 

Što se tiče financijskog dijela, u teoriji ne bi trebalo biti razlike. Međutim, u praksi ipak živimo u svijetu ograničenih resursa, gdje se nerijetko prikupljaju donacije da bi se djeci s teškim bolestima omogućilo liječenje novijom metodom koja daje veće izglede za preživljavanje ili za kvalitetniji život nakon zahvata. U takvom svijetu samo osoba kojoj je ideologija važnija od realnosti može tvrditi da trošak mjera ne smije ovisiti o tome koliko godina života tim mjerama možemo spasiti.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice