Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

poruka: 3.327
|
čitano: 437.629
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob".
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Entry Point kaže...

Joj daj prestani filozofirati. Nemam dovoljno benzina u autu - evo panika, na benzinskoj mi rekli da sam paničar.

 

To što je rekla kolegica je samo informacija. I to iz prve ruke. Ti si taj koji ju je okarakterizirao kao paničnu. Ko da radiš za news portale. Super ti bi išlo sastavljanje clickbait naslova.

Da, samo informacija: "nek si odmah danas zovu svog doktora i pitaju za cijepljenje jer pitanje dal će više dobit cjepivo".

 

Informacija temeljena na stanju u jednoj ambulanti, a rezultat može biti nepotrebna navala na ambulante, što inače može predstavljati problem, a posebno u vrijeme pandemije.

 

Vjerujem da joj nije bila namjera da tako zvuči, ali ipak treba biti oprezan s takvim izjavama.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
mzopg kaže...

'Uzmemo li to da će se ovaj broj povećavati, što je nažalost činjenično stanje, dođemo li do brojke od 1000 zaraženih dnevno, a računajmo da ta brojka potraje, da se trend spuštanja ne dogodi u narednih 10 dana, računajmo 10 dana po 1000 oboljelih, to bi značilo 10.000 oboljelih. Prema statistikama, od 13 do 15 posto zaraženih pacijenata završava na bolničkom liječenju. Računajmo da bi ta brojka bila 1500, računajmo da prema nekim svjetskim i europskim standardima dio pacijenata završava u jedinicama intenzivnog liječenja, recimo trećina, to bi bilo oko 500, što definitivno naš zdravstveni sustav teško, odnosno nikako ne bi mogao podnijeti. Ovo je realna brojka, ovo nije nikakvo zastrašivanje, ovo je brojka nad kojom se definitivno moramo zabrinuti', upozorio je Srića.

 

Kad krenu "kolateralne" žrtve, onda će tko biti kriv? Narod koji se nije držao mjera i zatrpao je bolnički sustav ili netko drugi? Onda će se ljudima spočitavati što imaju koronu jer radi njih drugi pacijenti ne mogu doći na red. Zar je tako teško vidjeti lančanu reakciju?

 

Možemo mi respiratora imati 10.000, ali treba imati i zdravstvene djelatnike koji će to pokriti, a mi smo tu u debelom deficitu.

 Ovo mogu potvrditi iz osobnog iskustva. Prijatelj radi na Fran Mihaljevicu u Zg. Rade do 12 sati dnevno sa jednim slobodnim danom u 14 dana.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
sexytoiletpaper kaže...

Presli smo 1k dnevnih potvrdenih. Na drugu, samo jedna nova smrt vezana za virus.

 Pa odavno znamo da se umire nakon par tjedana.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
10 godina
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Inače nema više cjepiva protiv gripe, ni u veledrigerijama, a ni nema info kad će doći sljedeća runda. 

Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
MrBlc kaže...

Da, samo informacija: "nek si odmah danas zovu svog doktora i pitaju za cijepljenje jer pitanje dal će više dobit cjepivo".

 

...

 Oni koji imaju kroničnog bolesnika koji se redovito cijepi znaju zašto sam napisala da zovu odmah danas.

U prijevodu zato što je prošlih godina bilo tako da su cjepiva došla ranije a ljudi su čekali ponedjeljak kad je bio "službeni" početak cijepljenja i onda zvali jer je bilo vremena i to je bila normalna praksa svake godine. Ove godine je puno veća zainteresiranost za cjepivo kod populacije starije od 65g i čekanjem će im se desiti da neće dobiti cjepivo jer će ga dobiti netko tko ima više od 65g i ima isto tako pravo na cjepivo kao i taj kronični bolesnik. Ako ambulanta dobije 1000 doza onda će tih 1000 doza dati svima koji imaju pravo na njih. Ako dođe netko zdrav, tko se nikad do sad nije cijepio, ali ima 75g ima isto pravo na cjepivo kao i netko tko je dugogodišnji kronični bolesnik koji se svake godine cijepi. A budimo realni kroničnim bolesnicima ne treba sad obilaženje ljekarni da nađu neku u kojoj se mogu cijepiti ako zakasne u ambulanti, pogotovo zato što će biti mali broj ljekarni koje će provoditi cijepljenje a kroničarima ne treba vožnja u punim busevima i vlakovima da dođu tamo gdje se mogu cijepiti dok su im manje više ambulante blizu. 

 

 To je sve, obična informacija za kronične bolesnike, a to što je vama u zadnje vrijeme svaka informacija iz prve ruke automatski poziv na paniku je vaš problem. Oni koji trebaju su nadam se pročitali i shvatili, za ostale cvjetiće me apsolutno zabole niti se imam više namjeru upuštati u nepotrebnu raspravu zbog koje se ionako gubi smisao prvotnog posta.

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Visak kaže...

 Pa odavno znamo da se umire nakon par tjedana.

Istina. S druge strane, 15.09. smo imali preko 2300 aktivnih slučajeva, što je gotovo duplo od najgoreg perioda na proljeće, a broj ljudi na respiratoru (danas, 4+ tjedna kasnije) je znatno manji nego u najgorem periodu na proljeće. 

 

Onda opet, danas imamo skoro duplo aktivnih slučajeva nego 15.09., unatoč tome što je u jednom danu bio pad od 800 slučajeva administrativne prirode.

 

Pa onda opet, imamo veliki broj hospitaliziranih, ali onda opet imamo i službenu potvrdu da su se do sad asimptomatski štićenici domova hospitalizirali: https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/neocekivana-odluka-zarazeni-iz-domova-ce-u-posebne-karantene-a-ne-u-bolnice-15025302 - po meni je sramotno da im je trebalo toliko vremena da skuže da je to potencijalni problem.

Također, veliki udio u slučajevima su opet prodori u domove, što s jedne strane znači da se takve intezivnije testira, pa je veća vjerojatnost da asimptomatska osoba bude testirana, a s druge strane, oni među njima koji pokažu simptome, imaju veći rizik od težih simptoma.

 

Kako okreneš da okreneš, situcija nije dobra, ali opet ima i utješnih činjenica

 

Entry Point kaže...

Inače nema više cjepiva protiv gripe, ni u veledrigerijama, a ni nema info kad će doći sljedeća runda. 

Izvor? Ako je to tako, onda je to jako zeznuto, pogotovo što su nas uvjeravali da će biti dovoljno doza.

 

 

 

Edit: ddarknessfairyy gle, kao što sam napisao, vjerujem da nisi mislila ništa loše ni dizati paniku, ali da si mogla ublažiti retoriku, sorry, mogla si, i po mom mišljenju trebala.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.10.2020 13:37 (MrBlc).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
MrBlc kaže...

Izvor? Ako je to tako, onda je to jako zeznuto, pogotovo što su nas uvjeravali da će biti dovoljno doza.

 

 

 

Edit: ddarknessfairyy gle, kao što sam napisao, vjerujem da nisi mislila ništa loše ni dizati paniku, ali da si mogla ublažiti retoriku, sorry, mogla si, i po mom mišljenju trebala.

 Dakle zeznuto je što su nam govorili da će biti dovoljno doza, ali Vila je kriva za širenje panike jer je rekla da možda i neće?

 

Kako reći danas reći neku lošu istinitu vijest, a da to nije odmah dizanje panike?

Može malo šparnije s tim pojmom panika?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

Čitam, neki tvrde da cjepiva nema, neki tvrde da je došla tek prva polovica narudžbe i da kroz dva tjedna dolazi druga polovica.

 

Ako su ovi drugi u pravu, onda ono što sam napisao stoji. Ako su prvi u pravu, onda se ispričavam, u tom slučaju je moja reakcija bila pretjerana, ali se iskreno nadam da to nije slučaj.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.10.2020 14:09 (MrBlc).
10 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Firma je pokušala organizirati cijepljenje za zaposlenike. Kontaktirani su svi, nema ničega do daljnjeg. Čak ni veledrogerije nemaju više. Vjerojatno je za kronične bolesnike i zdravstvene radnike osigurano skoro sve u prvoj nabavi. Sad treba čekati drugu.
Nadglednik dina
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

Iskreno se nadam da je to zato što su ta cjepiva rezervirali za kronične bolesnike i zdravstvene radnike. Prva informacija na koju sam naiša je da ima i dolazi...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob
AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Entry Point kaže...
Firma je pokušala organizirati cijepljenje za zaposlenike. Kontaktirani su svi, nema ničega do daljnjeg. Čak ni veledrogerije nemaju više. Vjerojatno je za kronične bolesnike i zdravstvene radnike osigurano skoro sve u prvoj nabavi. Sad treba čekati drugu.

Evo meni javljeno da su naši organizirali.

13 godina
offline
Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo dob

Na žalost virus je tu da ostaje neko vrijeme, mislim barem 2god još dok sve ne bude koliko toliko normalno.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
rambox kaže...

 Ovo se odnosi na Berlin, dok recimo u Frankfurtu zabrana i dalje vrijedi. Što sad?

 

Pa strože zabrane se uvode po cijeloj Europi, nismo mi jedini. U nekim europskim zemljama kažnjavaju nenošenje maski, što s time?

 

Što više se ljudi protive ovom sranju to će duže trajati to. Nisam baš za ove zabrane i ograničenja po kafićima/restoranima/svadbama, ali da se ljudi drže pravila već bi možda i to sve već prošlo.

Ali ne, mi moramo uvijek pružati neki otpor, znamo sve o nogometu/politici/pravu/zdravlju. A tako nam i treba, kad smo nacija debila.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
3 godine
protjeran
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Pero Dinamit kaže...

A tako nam i treba, kad smo nacija debila.

iii, ihusha će infrakt

15 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Pero Dinamit kaže...
....možda i to sve već prošlo......

 

 

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Upalim tv, a ono Vili u dnevniku trkelja, naravno bez maske jer pravila nisu ista za sve.

Mislim, kak oni očekuju da netko nosi masku ako ju ne nosi ni ministar koji bi prvi trebao biti primjer svima... oni stvarno ne kuže otkud taj bijes građana i odupiranje mjerama...
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Opet po 100. puta... maska je nepotrebna kad imas distancu od nekoliko metara, kako ne kuzis? Sta ste svi coravi kao kad su krenuli napadati onu Alemku ili kako se vec zove dok je pricala na livadi 5m udaljena od novinara i kamere.

I nemoj mi prodavati te fore da mora biti primjer, kada je potrebno nosi masku.

A ti syncmaster, sto mislis zasto doktori nose maske kada operiraju? Da ih ne prepoznas ako sto zayebu ili?
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
11 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
kbenzema kaže...
Upalim tv, a ono Vili u dnevniku trkelja, naravno bez maske jer pravila nisu ista za sve.

Mislim, kak oni očekuju da netko nosi masku ako ju ne nosi ni ministar koji bi prvi trebao biti primjer svima... oni stvarno ne kuže otkud taj bijes građana i odupiranje mjerama...

 Ukoliko svi ostali nose maske i poštuje se distanca tada nije veliki rizik ako jedna osoba ne nosi masku. Ako se radi o ministru, premijeru, šefici Infektivne... koje su novinari pitali neko pitanje i ta osoba daje odgovor, koji se prenosi preko televizije da bi i drugi ljudi mogli čuti jer bi im moglo biti od važnosti, tada je opravdano da ta osoba skine masku da je se bolje čuje i razumije. 

Inače, ja se redovito navikujem, ili mi netko  mora ponoviti izrečeno gotovo svakodnevno u svakakvim situacijama. 

9 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Kužim ja to frende, ali to ne vrijedi za sve.

Daj mi onda reci zakaj ljudi moraju nosit masku u pošti, fini, banci i sl. mjestima gdje se ulazi jedan po jedan, a još je i staklo između stranke i djelatnika? Zakaj sam ja u vlaku morao imat masku, a cijeli vagon je bio prazan? Maska mi bila spuštena i dolazi kondukter i počne mi srati. Reko nema nikoga oko mene, čemu da nosim masku. Veli on da to njega ne zanima. Pretpostavljam da bi to i Viliju rekao da naleti na njega u vlaku.

Nemojte me jebat, pravila nisu ista za sve i točka.
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 8:49 (kbenzema).
15 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Zato sto ljudi prolaze kroz vagon i ti ne mozes u tom trenu zaustaviti disanje. Iza leda tebi recimo ili s druge strane dok ne gledas. Eto samo jedan od primjera.
U zatvorenom prostoru se kapljice dalje sire, samo zato.

Nemoj biti pickica i nosi masku, nitko se nije ugusio od nje.
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Aha, a studio iz kojeg se emitira dnevnik nije zatvoreni prostor pa se tamo ne šire kapljice? Aj molim te nemoj srati.
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 10:29 (kbenzema).
4 godine
protjeran
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
Pero Dinamit kaže...
Zato sto ljudi prolaze kroz vagon i ti ne mozes u tom trenu zaustaviti disanje. Iza leda tebi recimo ili s druge strane dok ne gledas. Eto samo jedan od primjera.
U zatvorenom prostoru se kapljice dalje sire, samo zato.

Nemoj biti pickica i nosi masku, nitko se nije ugusio od nje.

Ja vjerujem samo WHO-u i Papku... pardon, Capku.

 

Zašto? Pa zato jer, ako se samo KAPLJIČNO prenosi, onda onaj koji ne pljuje (ne kašlje i kiše) ne prenosi zarazu. To je zdrav razum, trebao bi bit. Ako ti pljuješ kapljice dok dišeš, volio bih vidit kako to izgleda.

 

"Kapljice se dalje šire u zatvorenom prostoru" - glupost. Kapljica se ne širi, ona pada na tlo. A normalno odgojena pristojna osoba, kad kašlje, kašlje u ruku, okrenuta prema podu.

 

Ti govoriš o aerosolu, koji može "ostat u zraku" i lebdit. A u tom slučaju, tvoja brnjica je kao mreža za kokoši, postavljena da te zaštiti protiv komaraca. 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 10:28 (DCQE).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
DCQE kaže...

 Zašto? Pa zato jer, ako se samo KAPLJIČNO prenosi, onda onaj koji ne pljuje (ne kašlje i kiše) ne prenosi zarazu. To je zdrav razum, trebao bi bit. Ako ti pljuješ kapljice dok dišeš, volio bih vidit kako to izgleda.

 

"Kapljice se dalje šire u zatvorenom prostoru" - glupost. Kapljica se ne širi, ona pada na tlo. A normalno odgojena pristojna osoba, kad kašlje, kašlje u ruku, okrenuta prema podu.

 

Ti govoriš o aerosolu, koji može "ostat u zraku" i lebdit. A u tom slučaju, tvoja brnjica je kao mreža za kokoši, postavljena da te zaštiti protiv komaraca. 

 

Kakva šteta što nam ti nisi ministar zdravstva.

 

Pljuješ kapljice dok pričaš s drugima, nisi to nikada primijetio?

Pristojna osoba kad kašlje stavi ruku, istina, ali fokus je na PRISTOJNA. Nešto što je u ovim našim krajevima rijetka vrlina. Koliko puta sam vidio ekipu u trgovini kako kašlje bez ruke na ustima iznad košara sa voćem i povrćem. Rukama grabe orahe, bademe i trpaju u usta pa zatim opet grabe. Kakva pristojnost, gdje ti živiš? U Nedođiji? Pa tu pola ljudi ne zna oprati ruke nakon nužde.

 

Manipuliraš i generaliziraš.

Postoje situacije u kojima maske pomažu i smanjuju opasnost, a postoje situacije u kojima su apsolutno beskorisne. Kao i sve u životu ni ova situacija nije crno-bijela kakvom se želi prikazati.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
 
0 0 hvala 1
3 godine
protjeran
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo

radije stavi miroljuba petrovića, on je zabavniji od ove notorne teoretičarke zavjera

15 godina
neaktivan
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
DCQE kaže...

Vidi, mrblc je tebi nedostižna klasa u razmišljanju i logici pa se loviš na činjenicu da ga oni koje TI smatraš heretičnim alu-foil korona-negatorima - podržavaju.

 

 Vidim na drugoj temi da si antivakser. Odmah je sve jasnije.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
@benzema

Ajd ovako... voditelji u dnevniku sjede na distanci i ne kreću se. Kad se ustanu vjerujem da stave maske kao i svi u studiju.

Znaci ti udes u postu bez maske, diras tamo neke pizdarije, čačkaš svoju nosinu malo dok cekas tetu pa opet malo gledas biblijske knjige koje bi mozda kupijo. Izades van. Poslije tebe dode stara baka platiti racun za tv pretplatu i vidi bas tu knjigu koju si ti mislio kupiti ali nisi imao novaca. I kupi ju. Poslije dok ju nosi trlja oči i nos jer ju nesto zulja. I jebiga, baka dobije koronu zbog nekog debilceka kojemu je sve tesko u zivotu.
I toeto, ukratko, jedan od mogucih scenarija.

Ali dosta vise o tome, mozemo do imendana tupiti svatko svoje... ponasaj se kako mislis da je ispravno, vjerojatno ces pobijediti.
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
14 godina
offline
Re: Kada će završiti epidemija koronavirusa? Imamo
kbenzema kaže...
Nemojte me jebat, pravila nisu ista za sve i točka.

 boohooo

 

Nije poanta u tebi niti se maska nosi "zbog sebe samoga". Doć će neka baba nakon tebe u vagon i krepat nakon par dana jer se tebi ne nosi maska. To što netko u kontroliranim uvijetima skida masku, ili puši 300 kuraca u glory holeu, ne znači da moraš bit debil i tražit glupave iznimke da bi trošio pamet u vrijeme dokolice.

 

Maska košta jebenih 2 kune ili 10. Realno je da pored ovih registriranih 1000, ima bar 5 puta toliko prenosioca kojima nije baš ništa. Svaki od tih prenosioca je potencijalno opasan za sve ugrožene skupine i zato su propisali maske u cijelom svijetu. Em da ne štrcaš okolo klice koje možda imaš ili nemaš, em da te upozporava da se ne uvlačiš u svačiji privatni prostor kad netreba.

 

Kad kažu da je stožer dosadan. Ne, ljudi su enormno retardirani. U dućanu mi se baš svaki put dogodi da upozoravam ove iza sebe da se jebeno odmaknu. Na onom mcdonalds ekranu, cura i momak stoje dovoljno blizu iza mene da mi komotno mogu brojat sijede na glavi. I sad se ona, kao i ti pravi pametna. Joj, nismo mi opasni, nije nam ništa. Objasni ti budali da možda i jest opasna, da doma imam kroničnog astmatičara sa preboljena 3 infarkta i da ako krepa prvo što ću napravit je otić je tražit po gradu da joj kresnem kacot u glavu.

 

Da, nama 99% neće bit ništa. Slobodno liži kvake po javnim veceima, cuclaj opuške s poda.. al zbog nečije babe stavi jebenu masku jer te ne košta ništa.

 

I naravno da nisu pravila za sve ista. To ne mjenja činjenicu da okolo vrluda, za neke "kritične" ljude smrtonosan virus i da je maska potencijalni spas za takve ljude. Ja tu vidim samo problem s egom i "štaš ti meni pričat" fore.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice