Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za koje

poruka: 46
|
čitano: 10.237
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za koje ".
6 godina
protjeran
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
zelenapaprika kaže...
neampojma kaže...

jel se zna koliko na bugu ima nedodirljivih računa? 

 Ima ih, ima. Od Fridaya, Syncmastera i još nekih. Mogu se svađati, psovati, pisati svašta...

 a stara narodna, nije bitno što se piše nego tko piše 

15 godina
offline
Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za koje

ma to je pljuga: otvoriš račun na ime jednakije jednakijević nedodirski et voilà! niko ne sme da te bije. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
[quote]"...Stvar je, dakle, u načinu."[/quote]

Galiću, OK, činjenica je da si za ljevičara visoko iznad prosjeka, jer razumiješ što je sloboda govora i kako treba funkcionirati. Na ljevici je to danas apsolutna rijetkost i zbog toga te respektiram. Međutim, nedavno si me banirao jer sam napisao da se Bug ne treba baviti politikom. Molim lijepo, kako se to uklapa u ovu tiradu? Što je bilo problematično u mome "načinu" i toj poruci? Vi kao časopis i mrežni portal, da se ograničite na informatiku i popularizaciju znanosti, a klonite političke kloake, ne samo da ne biste imali nikakvih problema, nego bi vjerojatno pridobili i daleko više pretplatnika i čitatelja. Nema goreg nego otvoriti Bug (kojeg sam kupovao od početka) i naletjeti na članak koji zvuči kao da je prepisan s Imbexa ili 24 sata. Zašto, onda? U čemu je stvar? Koji je razlog?
4 godine
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
neampojma kaže...
zelenapaprika kaže...
neampojma kaže...

jel se zna koliko na bugu ima nedodirljivih računa? 

 Ima ih, ima. Od Fridaya, Syncmastera i još nekih. Mogu se svađati, psovati, pisati svašta...

 a stara narodna, nije bitno što se piše nego tko piše 

Životna pouka: nije bitno tko govori ni što govori (jer će uvijek biti privilegiranih), bitno je tko drži batinu (vodeni top, konzervu sa suzavcem, karton na forumu...).

16 godina
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
Judg3 Dr3dd kaže...
[quote]"...Stvar je, dakle, u načinu."[/quote]

... Nema goreg nego otvoriti Bug (kojeg sam kupovao od početka) i naletjeti na članak koji zvuči kao da je prepisan s Imbexa ili 24 sata. Zašto, onda? U čemu je stvar? Koji je razlog?

 Nadam se da ne zamjeraš kaj ovo pitam ali fakat me zanima: koji točno razlog ili bolje - koja vrsta mržnje (ili čega već) ti ne dozvoljava napisati Index, već moraš napisati InBex? Mislim, sadržaj tvojeg komentara se uopće ne odnosi na Index nego na Dragu i Bug - ali ti nemreš odoliti napisati Inbex onako usput.

 

Jel razlog taj da se u svakom trenutku moraš deklarirati kao mrzitelj nekog (važnog ili potpuno nebitnog portala) jer su te osobno uvrijedili... ili?

Velim: nije mi namjera provocirati ali to stvarno često viđam a nisam imao priliku pitati.

Thx!

6 godina
protjeran
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
Miro S. kaže...
Judg3 Dr3dd kaže...
[quote]"...Stvar je, dakle, u načinu."[/quote]

... Nema goreg nego otvoriti Bug (kojeg sam kupovao od početka) i naletjeti na članak koji zvuči kao da je prepisan s Imbexa ili 24 sata. Zašto, onda? U čemu je stvar? Koji je razlog?

 Nadam se da ne zamjeraš kaj ovo pitam ali fakat me zanima: koji točno razlog ili bolje - koja vrsta mržnje (ili čega već) ti ne dozvoljava napisati Index, već moraš napisati InBex? Mislim, sadržaj tvojeg komentara se uopće ne odnosi na Index nego na Dragu i Bug - ali ti nemreš odoliti napisati Inbex onako usput.

 

Jel razlog taj da se u svakom trenutku moraš deklarirati kao mrzitelj nekog (važnog ili potpuno nebitnog portala) jer su te osobno uvrijedili... ili?

Velim: nije mi namjera provocirati ali to stvarno često viđam a nisam imao priliku pitati.

Thx!

zašto bi morao mrziti nekoga ako mu daš nadimak koji mu paše ili smatraš da se na indexu piše vrhunsko štivo pa te uvrijedio InBex?

16 godina
moderator
online
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
Judg3 Dr3dd kaže...
[quote]"...Stvar je, dakle, u načinu."[/quote]

Galiću, OK, činjenica je da si za ljevičara visoko iznad prosjeka, jer razumiješ što je sloboda govora i kako treba funkcionirati. Na ljevici je to danas apsolutna rijetkost i zbog toga te respektiram. Međutim, nedavno si me banirao jer sam napisao da se Bug ne treba baviti politikom. Molim lijepo, kako se to uklapa u ovu tiradu? Što je bilo problematično u mome "načinu" i toj poruci? Vi kao časopis i mrežni portal, da se ograničite na informatiku i popularizaciju znanosti, a klonite političke kloake, ne samo da ne biste imali nikakvih problema, nego bi vjerojatno pridobili i daleko više pretplatnika i čitatelja. Nema goreg nego otvoriti Bug (kojeg sam kupovao od početka) i naletjeti na članak koji zvuči kao da je prepisan s Imbexa ili 24 sata. Zašto, onda? U čemu je stvar? Koji je razlog?

 

 

Hvala na komplimentima. Ne mogu ti, na žalost, uzvratiti jednako jer si tipični desničar i ne razumiješ otprilike 90% onoga o čemu bi raspravljao, 99% onoga o čemu ja govorim i nemaš nikakvih principa.

Osim kada tebi odgovaraju - "sloboda govora" kada se radi o desničarima - konkretno Trumpu i njegovima - nikad nisam vidio da si branio ljevičare kojima su isto tako blokirani računi, premlaćivani na mirnim prosvjedima itd. "Principi" koji se aktiviraju samo kad tebi odgovaraju nisu principi nego oportunizam.

 

S druge strane, tvoj i slični komentari o tome o čemu bismo trebali, a o čemu ne bi trebali pisati (a ti kao desničar valjda "razumiješ" slobodu govora, ali bi novinama s kojima nemaš nikakve veze određivao o čemu trebaju pisati?) su prije svega OT - ako te tema zanima i imaš (ili misliš da imaš) reći što o temi - kažeš. Ali ti ne komentiraš temu, nego našu uređivačku politiku.

 

Kada bi ti vodio metaraspravu o tome o čemu mi uopće smijemo ili bismo trebali pisati, a pojma nemaš ni koji su tekstovi čitaniji od kojih, niti imaš ikakvog prava niti odgovornosti za uređivačku politiku - to je totalni spam. Iz moje pozicije nekoga tko zna što i kako radimo takvi su "savjeti" toliko glupi da bi ih samo zbog općeg stava spram gluposti kartonirao i brisao.

 

Tko god pod bilo koju temu ide nama nametati to o čemu trebamo ili smijemo pisati i o čemu ne trebamo ili ne smijemo, dobit će karton.

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.9.2021 18:35 (Drago).
16 godina
moderator
online
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
zelenapaprika kaže...

Životna pouka: nije bitno tko govori ni što govori (jer će uvijek biti privilegiranih), bitno je tko drži batinu (vodeni top, konzervu sa suzavcem, karton na forumu...).

 

Životna poruka je da si na forumu kratko, ne odgavara ti, već si više puta kartoniran i OT si i protivno pravilima raspravljaš o moderatorskim odlukama na forumu u temi o Facebooku.

 

Neću ti sada dati nikakav karton, ali ti samo kažem da je problem u tebi - došao si na forum koji ti ne odgovara (drugi diskutantni koji bi po tebi trebali biti kažnjavani, a eto, svi ih moderatori nepravedno vole, a tebe nepravedno mrze) i čija ti pravila ne odgovaraju i neprestance u svakoj temi se vraćaš na to i daviš, iako znaš da to nije tema.

 

Nećemo mijenjati kriterije po tvojim željama.

This space for rent!
15 godina
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k

Galiću, ima komplimenata i komplimenata. Nisam baš siguran da si moje posve razumio, ali nebitno. Važno je samo da si odgovorio, jasno i glasno - informatički časopis Bug bavi se politikom jer tako hoće, dakle svjesno i namjerno promovirate određena politička gledišta i svjetonazor. Drago mi je da je to razjašnjeno i ni slučajno nisam nikome ništa htio nametati, kamoli spamati (bila je to jedna jedina rečenica). Vaša uređivačka i tematska politika je vaše apsolutno pravo, kao što je moje da vas zbog toga ne kupujem. Da ne bude nikakve zabune, ja se na tebe i na vas uopće ne ljutim, samo prihvaćam stanje stvari.

4 godine
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
Drago kaže...
zelenapaprika kaže...

Životna pouka: nije bitno tko govori ni što govori (jer će uvijek biti privilegiranih), bitno je tko drži batinu (vodeni top, konzervu sa suzavcem, karton na forumu...).

 

Životna poruka je da si na forumu kratko, ne odgavara ti, već si više puta kartoniran i OT si i protivno pravilima raspravljaš o moderatorskim odlukama na forumu u temi o Facebooku.

 

Neću ti sada dati nikakav karton, ali ti samo kažem da je problem u tebi - došao si na forum koji ti ne odgovara (drugi diskutantni koji bi po tebi trebali biti kažnjavani, a eto, svi ih moderatori nepravedno vole, a tebe nepravedno mrze) i čija ti pravila ne odgovaraju i neprestance u svakoj temi se vraćaš na to i daviš, iako znaš da to nije tema.

 

Nećemo mijenjati kriterije po tvojim željama.

Potpuno si u krivu.

 

Forum mi se sviđa. Ovdje ima puno ljudi koji vole komunicirati i razmjenjivati korisne informacije o informatici, mobitelima i sl.

 

Ostal teme me na forumu ne zanimaju, pa ih niti ne pratim (što se može vidjeti iz izbora tema koje pratim).

 

Par puta sam komentirao loš izbor tema na portalu, i za to sam uvijek zaradio karton. Jednostavno ne trpite nikoga tko vam ukazuje da ste postali manje zanimljivi. A to za vas znači i manje posjeta. Zadnji karton sam dobio od tebe u temi o Trumpu. Tu temu baš nisi razumio ali si s pozicije sile ipak djelovao - kartonom i brisanjem mojih poruka. Potom se vrlo brzo ispostavilo da sam bio u pravu. Ali, avaj, kartoniran nisam više mogao pisati o tome.

 

A da ovdje na forumu ima privliegiranih koji rade što ih je volja, ima. Nisam jedini koji je to primijetio.

 

Moderatori? Koji su uopće drugi moderatori osim tebe koji me ne podnosiš i Rosandića? Ne znam niti jednog.

 

Nemojte mijenjati kriterije. Ja to nisam ni tražio niti to tražim. Samo ih dosljedno primjenjujte u svim slučajevima, na sve forumaše.

 

Za mene je ova rasprava završena. Jer je besmislena.

 

 

 

 

 

 

 

16 godina
moderator
online
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
zelenapaprika kaže...
..

A da ovdje na forumu ima privliegiranih koji rade što ih je volja, ima. Nisam jedini koji je to primijetio.

 

Moderatori? Koji su uopće drugi moderatori osim tebe koji me ne podnosiš i Rosandića? Ne znam niti jednog.

 

Nemojte mijenjati kriterije. Ja to nisam ni tražio niti to tražim. Samo ih dosljedno primjenjujte u svim slučajevima, na sve forumaše.

 

Za mene je ova rasprava završena. Jer je besmislena.

 

 

 

 

Kuku tebi jadnome.

 

Inače te Rosandić "ne podnosi" jednako kao i ja, odnosno razmišljamo o tebi nikad i jedino kad  daviš i pitamo se da li ti dati karton ili ne. Moderatori su jasno označeni, a nemaju se obavezu tebi predstaviti.

 

Kriteriji su isti za sve, samo što si ti toliko uvrijeđen i raspravljao bi u svim mogućim temama o "nepravdama" koje se tebi nanose, a drugi ne.

 

Nemoj ni pokretati raspravu pa će onda biti završena. Nastavi zagađivati svaku temu s tvojim žalopojkama, onda će je moderatori završiti kartonom i brisanjem jer je u pravilima foruma jasno navedena procedura za pritužbe na odluke moderatora, a ona ne uključuje zagađivanje svake teme "tvojim slučajem".

 

 

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za koje

Uvijek sam govorio svim forumašima "ne pljujte izvor iz kojeg pijete vodu". Stara narodna, i onda se netko čudi što dobije karton. Napada Bug, moderatore, autore. Mislim se ima li taj mozga?!
Inače ovaj forum je bog u odnosu, barem kako ja vidim, kako su FB ili registrirani korisnici zagadili svaku veći poznatiji tech portal.

Samo mi čudno, dobijem posao, nema me 4 dana na forumu i onda uđem i vidim žuti karton! Kontam što se desilo u međuvremenu?! Proći će i to.


Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
Ges kaže...
FB je privatna kompanija i može raditi što želi. To što pojedinci izabiru nju kao izvor svojih informacija i prema tome ravnaju svoje živote je samo njihov problem

Slažem se, ali dok god ostali mediji samo njih koriste kao mehanizam logiranja i mogućnosti ostavljanja vlastitog mišljenja onda se to "nasljeđivanje prava da se radi što hoće" širi dalje.

Npr. komentiranje na najvećim medijskim portalima koji imaju "monopolistički" utjecaj na formiranje javnog mijenja, uz nemogućnost da komentraš temu koja se širi kao vijest jer je moguće komentiranje samo sa FB računom.

14 godina
offline
Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za koje

Mislim da je angle pogrešan u svim sličnim tekstovima pa tako i ovom. Doduše, da budemo precizni, većina teksta članka se "samo" prenosi sa WSJa no da se čuti iz "tona" prema kome je usmjerena kritika iako je možda nedorečeno.

 

Očekujući od privatne kompanije da se petlja u nešto u što se ne bi trebala petljati, dobili smo upravo to: moderiranje javnog govora od strane privatne kompanije iako se u to ne bi trebala petljati. Stoga se treba zapitati, za što je Facebook konkretno kriv ako ne želimo da nešto po tom pitanju uopće radi? Koliki je paradoks u teatralnom dovođenju Zuckerberga pred organ društva ako želimo da društvo samo sebe moderira (javni diskurs)? Slično radimo i kada krivimo vladu (najčešće HDZa) za stvari za koje ne bi trebala biti kriva jer im tada predajemo moć nad stvarima nad kojima ne bi trebali imati moć. Hoćemo li pljeskati Zuckiju kad nešto dobro napravi po pitanju moderiranja govora? Nećemo jer to ionako nije njegov posao niti bi trebao biti. Tko je onda i za što točno kriv?

 

Slobodu govora nitko nema pravo privatizirati, još manje monopolizirati jer je ona temelj za funkcioniranje demokracije i ispravljanje nesavršenosti demokratskog (trenutno najboljeg) sustava. Temelj demokracije ne leži u "pravima i slobodama pojedinaca" kako se često voli kraticom prezentirati (a što i dovodi do problema) već u jamčenju slobode javnog govora kojim dolazimo do konsenzusa. To pak znači da je sloboda govora u demokraciji zajamčena i mora ostati zajamčena svima.

 

Pojavom Fejsbuka i ostalih internet techova (koji čudom nisu iz EU - ali druga tema, navodim zbog "navodnog" "lijevog biasa" big techa, a što se često netočno ističe) preko kojih se danas vodi javni diskurs dobili smo alat kojim možemo, mislili smo bez pretjerano muke ušutkati bilo koga. Krenulo je od općih devijacija poput pedofilije i umjesto da se na tome zaustavilo jer je samo to propisano zakonom, mainstream politika je u cilju "duševnog mira nacije" borbu protiv svega izvan mainstreama prebacila na "Fejsbuke". Dobili smo nekoliko fensi izmišljenih izraza poput "govor mržnje" (hate speech) i odjednom je lista nepoćudnih od par promila dovela do 75M Amerikanaca koji su jedva dočekali prvog populistu koji im je omogućio kakvu takvu slobodu izražavanja. Maknuli smo krivnju, a predali moć.

 

Ekstremisti su u svim demokracijama manjina i tako se prema njima treba ponašati. I ti ljudi, koliko god potencijalno(!) opasni bili, a što je isključivo na društvenim institucijama da određuju, moraju moć izraziti svoje mišljenje otvoreno i bez straha od sile kako bi društvo to moglo čuti i uzeti ili ne uzeti u obzir kod donošenja općih konsenzusa jer želimo da konsenzus, bar u određenoj mjeri na kraju krajeva prihvate i spomenuti ekstremisti. Izražavati primjerice rasističke stavove i imati rasističke stavove nije isto. Ako neselektivno lupamo ljude koji izražavaju rasističke stavove, rasisti će se samo prestati izražavati. Neće prestati biti rasisti. A kako ćemo nekoga "naučiti" da u sebi ne mrzi crnce, muslimane ili kineze, ako taj isti neće imati prilike ni vidjeti ni čuti zašto je pogrešno biti rasist. Kako da itko zapravo čuje nešto o rasizmu ako će nam prvi korak biti zabrana i sila. Danas sve te ljude (rasiste, homofobe itd) trpamo u isti koš i nazivamo ih "uvredljivim izrazima" iako se to u srži po ničemu ne razlikuje od nazivanja bilo kojih ostalih manjina pogrdnim i uvredljivim izrazima. Nije? Po čemu bi trebali mjeriti stupanj uvredljivosti? Po Fejsbukovom algoritmu? Mislite da se Trumpovi primjerice birači ne osjećaju uvrijeđeno kad ih se sve proziva da su rasisti, ksenofobi ili lopovi? Zar ih nije mudrije poslušati? Em znamo što zaista misle, em znamo koliko ih je. Što će se desiti ako netko kaže da mrzi kineze? Eto, mrziš kineze i dobro, dok ništa ne radiš po tom pitanju boli me đon. Ljudi mrze svoje šefove, žene, muževe, braću.. koga briga, imamo za to već uhodane institucije koje o tome vode brigu.

 

Bijednu i jadnu sirotinju ili nadrkane adolescente koji krive primjerice migrante za svoje nedaće treba saslušati, a ne ih prepustiti "košu ekstremizma" jer je ekstremizam posljedica, a ne uzrok društvenih problema. Demokracija ima alate za borbu protiv svih oblika ekstremizma - institucije vlasti i slobodu govora koja nije pravo samo mainstrema već svih, pa tako i ekstremista, ksenofoba, neonacista, rasista, seksista itd. Pedeset postrojenih u crnim košuljama nisu opasnost ni za društvo ni za demokraciju jer ih 5 policajaca može potrpat u bajbukanu za 10 minuta. Oduzimanje pak slobode govora i prava na slobodno izražavanje jest opasnost i za društvo i za demokraciju, još je opasnije predavati iste u ruke privatnih monopolista tobože iz očekivanja da nešto po tom pitanju naprave.

 

Stoga nije problem što fejs nešto radi po pitanju društvenih problema već je problem što mu je društvo predalo alat za rješavanje društvenih problema. Zuckiju je, a i morala bi bit na pameti samo zarada jer privatne firme ne postoje da bi gubile novac, dapače to je čak i kažnjivo. No društvo zato mora na sebe preuzeti prvo krivnju, a potom i obvezu za svoje probleme i time oduzet alate privatnim monopolistima koji misle određivati pravila javnog diskursa u društvu (javnim servisima).

 

Dakle nije kriv fejsbuk što je odlučio da za neke "face" pravila {...} ne važe već su krive institucije što su dozvolile jednom javnom servisu da neovisno o društvu određuje ikakva pravila bilo kome. 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.9.2021 0:21 (ivan dragi).
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
moderator
online
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k

Točno, ali "institucijama" vlada Facebook, odnosno kapital ima političare u džepu, a ne obratno. Tako da Facebook jest kriv jer je dio tog mehanizma koji predstavničku demokraciju i republiku svodi na tehnofeudalnu regresivnu simulaciju demokracije i republike.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.9.2021 12:25 (Drago).
14 godina
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
Drago kaže...

Točno, ali "institucijama" vlada Facebook, odnosno kapital ima političare u džepu, a ne obratno. Tako da Facebook jest kriv jer je dio tog mehanizma koji predstavničku demokraciju i republiku svodi na tehnofeudalnu regresivnu simulaciju demokracije i republike.

 

 Što se tiče krivice o korupciji krivi su koliko i ostali "kapitalci" koji maste brke političarima. No ovdje ne govorimo o 20 grama CO2 ili šišmišima koji će ostat bez pećine već o samom temelju društva.

 

Zucki (fejs) je i sam više puta "pisao kolumne" u kojima poziva na regulaciju interneta, ne zato što je dobrog srca. No paradoksalno, odnosno govori točnu stvar iz krivih pobuda - točno tvrdi da bi pravila trebala biti definirana i jasna, a nisu.

 

Mark Zuckerberg calls for stronger regulation of internet | Social media | The Guardian

 

Mark Zuckerberg: Big Tech needs more regulation | Financial Times (ft.com)

 

U.S. Needs a New Agency to Regulate Platforms Like Facebook | Time

 

No ono što Fejs želi je ostat u monopolu okupan u zlatu i zelembaćima, a što također treba regulirati jer ostavljati Fejsu, Twiteru, Guglu i ostalima da određuju "po pravdi i pravici" tko što smije i kako - ne dolazi u obzir. 

 

Nešto o tome piše politico, Lawmakers rebuff Facebook’s proposed internet rules - POLITICO

 

Neću se praviti pametan i tvrditi da znam kako to urediti, to su posve nove stvari za društvo i nemamo iskustvo u bližoj povijesti. Fejs još nije osuđen za to što ga krivimo (dosadašnje presude su realno pizdarije) jer bi ih prava presuda razmontirala u javni servis. Kako? Ne znam, ali znam da treba što prije "dignuti tlak" institucijama da po tom pitanju krenu djelovati potpuno ignorirajući Fejs i ostale privatnike jer su zapravo nebitni. Novinari (općenito kao glas naroda) nisu ni kapital ni politika i ako prestanu kritizirati fejs, možda društvo shvati da nije problem u fejsu, jer nije. 

 

Brisanje "alt right" neonacista sa interneta i oduzimanje zajamčenih prava "postojanja" (jer ako danas ne smiješ govoriti na internetu, kao da ni ne smiješ govoriti) samo je krinka "big cenzora (techa)" da ostane u poziciji moći, "al vi nas trebate, mi vas štitimo od zločestih rasista".

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice