Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za koje

poruka: 46
|
čitano: 10.260
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za koje ".
6 godina
protjeran
offline
Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za koje

jel se zna koliko na bugu ima nedodirljivih računa? 

 
12 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za koje

A kme.

 

Što se prije skinete s tog kancera zvanog Facebook, skočit će vam kvaliteta života, a i psihičkog stanja.

Moj PC  
23 0 hvala 0
3 godine
offline
Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za koje

Za pretpostaviti je da je na navedenom popisu i sva "sofisticirana elita" koja ne mora nositi ni maske, dok ih sluge oko njih nose?

 
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za koje

Pa jasno. Nisam li ja u onoj žučnoj raspravi o Trumpu FB-u i Twitteru napisao da su pojedinci iznad zakona i država? Pa sam popušio karton i hlađenje 14 dana.

 

Sanjajte i dalje da u svijetu postoji pravda. Zemaljska (pravna), kozmička, bilo kakva.

 
4 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
neampojma kaže...

jel se zna koliko na bugu ima nedodirljivih računa? 

 Ima ih, ima. Od Fridaya, Syncmastera i još nekih. Mogu se svađati, psovati, pisati svašta...

16 godina
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
Ne postoji pravda, kao što ne postoji dobro ni zlo. To su ljudske izmišljotine. Što prije ljudi to shvate lakše će im biti u životu, barem samima sa sobom. Big fish always eats a little fish. 🐟
King in the castle, king in the castle ...
14 godina
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
tjodalv kaže...
Ne postoji pravda, kao što ne postoji dobro ni zlo. To su ljudske izmišljotine. Što prije ljudi to shvate lakše će im biti u životu, barem samima sa sobom. Big fish always eats a little fish. 🐟

Ako ništa, zanimljiv koncept razmišljanja.

14 godina
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
Jehonan kaže...
tjodalv kaže...
Ne postoji pravda, kao što ne postoji dobro ni zlo. To su ljudske izmišljotine. Što prije ljudi to shvate lakše će im biti u životu, barem samima sa sobom. Big fish always eats a little fish. 🐟

Ako ništa, zanimljiv koncept razmišljanja.

 prije ništa.

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
15 godina
offline
Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za koje

Quod licet Iovi, non licet bovi. Ali nije problem u "bogovima", nego u volovima. Oni vole biti volovi, winstoni vole Velikog Brata i nadaju se da će im s bogate trpeze Farcebook, Twatter, Goolag itd. "bogova" pasti kakva mrvica, samo ako iskažu dovoljnu količinu bezuvjetnog obožavanja. Paz'te sad komentare, opravdavanja, tri, dva, jedan...

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
FB je privatna kompanija i može raditi što želi. To što pojedinci izabiru nju kao izvor svojih informacija i prema tome ravnaju svoje živote je samo njihov problem
 
9 2 hvala 0
5 godina
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
Damok kaže...

A kme.

 

Što se prije skinete s tog kancera zvanog Facebook, skočit će vam kvaliteta života, a i psihičkog stanja.

 Nikad se nisam ni bio zakacio ali par puta aktivirao racun i poslije 7 dana se pitao sta ce meni to....

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
Ges kaže...
FB je privatna kompanija i može raditi što želi.

Može, ali samo zato što postoje jednaki i jednakiji i na toj razini....

 

https://www.24sata.hr/news/zadarski-iznajmljivac-homofob-mogao-bi-na-tri-godine-u-zatvor-586483

 

Da ne bi bilo zabune, cilj ovog posta nije opravdati zadarskog homofoba, već dapače, upozoriti da prihvačanje ovakve logike može dovesti do argumenata koji bi se mogli iskoristiti za pravdanje.

 

U osnovi, s principm da privatna kompanija može raditi što želi, vrlo lako dolazimo do toga da se pojedincu mogu uskratiti sve usluge koje nisu u javnom sektoru, a to je opasno razmišljanje.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k

Posmatrač, nekim osobama netreba niti osobni automobil a nekima je život nezamisliv bez automobila jer nebi imao kako do namirnica ili do posla....

Ti kažeš da je tebi fb nepotreban, no svjestan si da postoje stotine miliona korisnika koji koriste fb u privatne ili poslovne svrhe.

Nekad sam pc koristio svakodnevno a sada ga palim možda jednom u mjesec ili dva ( najčešće radi editiranja nekog logoa i sl ) a sve ostalo sam naučio raditi sa mobilnih uređaja što mi je daleko praktičnije i brže. No za milijardu i pol stanovnika ove planete je pc i nadalje svakodnevica. Niti ja korisnost pc-a nemogu ocjenjivati samo na mojim potrebama pa tako niti ti nemožeš fb proglasiti bespotrebnim jer tebi nekoristi...
7 godina
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k

MrBlc , tržište ( odnos ponude i potražnje ) je ono što bi trebalo biti glavni regulator uz iznimku države koja mora odraditi onaj socijalni dio jer bi bez toga najsiromašniji ostali bez hrane i medicinskih usluga.

Vlasnik privatne klinike može odrediti da npr neka operacija košte 5 miliona kn i time je tu uslugu onemogućio svima koji nemaju tih 5 miliona kuna. Vlasnik restorana može staviti cijenu ručka 50 000 kn i time je taj ručak onemogućio svima koji nemaju tih 50 000 kn. Da li su ta dva primjera nedopuštena diskriminacija ? Vlasnik/uprava kompanija kreira uvjete prodaje svojih proizvoda/usluga i time posredno kreiraju tko će i kako moći do njihovih proizvoda/usluga. A tržište će kazniti ili nagraditi dobre i loše poslovne poteze.
5 godina
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
Posmatrač kaže...
....

 Nikad se nisam ni bio zakacio ali par puta aktivirao racun i poslije 7 dana se pitao sta ce meni to....

 

 

bunker kaže...

Posmatrač, nekim osobama netreba niti osobni automobil a nekima je život nezamisliv bez automobila jer nebi imao kako do namirnica ili do posla....

Ti kažeš da je tebi fb nepotreban, no svjestan si da postoje stotine miliona korisnika koji koriste fb u privatne ili poslovne svrhe.

Nekad sam pc koristio svakodnevno a sada ga palim možda jednom u mjesec ili dva ( najčešće radi editiranja nekog logoa i sl ) a sve ostalo sam naučio raditi sa mobilnih uređaja što mi je daleko praktičnije i brže. No za milijardu i pol stanovnika ove planete je pc i nadalje svakodnevica. Niti ja korisnost pc-a nemogu ocjenjivati samo na mojim potrebama pa tako niti ti nemožeš fb proglasiti bespotrebnim jer tebi nekoristi...

 Gdje si ti u mojoj recenici vidio ikog drugog? U cijeloj recenici pricam samo i iskljucivo o sebi.. Meni je glup i bezveze.... 

15 godina
online
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
MrBlc kaže...
Ges kaže...
FB je privatna kompanija i može raditi što želi.

Može, ali samo zato što postoje jednaki i jednakiji i na toj razini....

 

https://www.24sata.hr/news/zadarski-iznajmljivac-homofob-mogao-bi-na-tri-godine-u-zatvor-586483

 

Da ne bi bilo zabune, cilj ovog posta nije opravdati zadarskog homofoba, već dapače, upozoriti da prihvačanje ovakve logike može dovesti do argumenata koji bi se mogli iskoristiti za pravdanje.

 

U osnovi, s principm da privatna kompanija može raditi što želi, vrlo lako dolazimo do toga da se pojedincu mogu uskratiti sve usluge koje nisu u javnom sektoru, a to je opasno razmišljanje.

 Problem je da kao i mnogi koje ovo dira želiš ubiti dvije muhe jednim udarcem: ne treba izjednačavati slobodu govora odnosno poticanje mržnje sa slobodom pružanja usluga kako privatniku odgovara. Ovaj zadarski homofob je mogao samo odbiti gay par i ne dati nikakvo opravdanje i bio bi apsolutno u pravu, no njegova greška je što se ogriješio o poticanje mržnje prema gay paru a kao oružje izabrao svoju djelatnost iznajmljivanja. To su dvije kompletno različite stvari koje se ne smiju miješati. Isto tako i FB: oni imaju pravo raditi s računima korisnika što god im zakon dozvoljava, problem je što su htjeli i titulu medija koji potiče slobodu govora a što im se sada odbija o glavu i gdje samo naivni misle da su htjeli tu titulu jer uistinu vjeruju u slobodu govora a ne jer su na taj način htjeli jeftine bodove koji su im donjeli brdo korisnika a s njima i para od oglašivača, jer budimo iskreni, FB-u nigdje nije propisano da mora promovirati slobodu govora, to je samo u mašti njegovih korisnika...

Nemojte biti naivni: FB ima veze sa slobodom govora kao i Jutarnji, Index i ostali koji prodaju svoja uvjerenja onome tko više plati

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.9.2021 8:55 (Ges).
8 godina
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
bila je rasprava oko cenzure Trumpa kojeg su banirali i one mreže na kojima nije niti imao account, pa su ljudi pljeskali jer mrze trumpa, kakav god on bio, pod isprikom da je to privatan sajt i njihova pravila.
danas imate onaj gnojni faktograf koji je je doslovno cenzor u ime nekog lažnog fact chekinga, cenzurira po facebooku i, nasreću neuspješno, pokušava krojiti istinu .
ekipa, samo vi plješćite cenzuri, to nam je svima u interesu, čak i kad se ne slažemo s nečim, dobro je da se čuje i druga strana, dokle god je legalna...
 
7 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
Uvijek je tako bilo. Od najvećeg bircuza, do najelitnijeg restorana, gazda je uvijek imao povlaštene goste. Separe za takve, najbolje stolove, posebnu uslugu. Ako treba da iscipelari nekog nebitnog gosta da bi VIP dobio npr. sto s boljim pogledom. Jbg, privatna kafana, privatna i pravila. Gazda procijenio da mu se bolje uklapa u financijski plan.

Meni to ne smeta, barem ne pravno. (Subjektivno mogu biti razočaran što je to tako).

Ono čega ne bi smjelo biti, a ima, je različito tretiranje od strane javnih ustanova, policije, pravosuđa, zdravstva, školstva.

Zato, zabolE me kuki za to kako me tretira FB. Ionako ga koristim kao jutarnju dozu humora uz kafu, jer se još uvijek kroz algoritme između marketinga provuče pokoji biser izvornog balkanskog autošovinističkog humora.
morrisoN
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za koje

Ha dobro... nije baš ni Bug (forum) izuzet iz takve prakse: ima autora koji se ne libe npr. svoje mizogine i/ili rasističke stavove izraziti u komentarima na forumu - pa ne samo da i dalje pišu za Bug, već ne dobiju ni neku pristojnu opomenu od moderatora. 

U slučaju kad slično naprave "jednaki" forumaši - lete kartoni, uvrede, sankcije itd...

Očito je ta praksa prilično rasprostranjena, mislim da nema puno mjesta čuđenju.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.9.2021 11:55 (Miro S.).
 
3 1 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k

Pretpostavljam da misliš na doktora Raosa?

 

Stvar je u tome, što sam davno naučio, da se sve može reći, ali je pitanje kako se to kaže.

 

Ja se s dosta naših autora i forumaša u mnogim stvarima ne slažem, ali bitno je kako oni svoje stavove prezentiraju. Ljudi su često sirovi, vulgarni, prijete i općenito ne čine uslugu ni sebi ni idejama koje zastupaju takvim stavom, a onda kad im se postovi moderiraju, pretvaraju se da nije problem u njima i njihovoj sirovosti, već "mržnji" moderatora prema njihovim veličanstvenim/"veličanstvenim" idejama.

 

Mi ovdje na forumu imamo stvarno i nacista/fašista/ustaša/rasista/seksista/homofoba i svake druge društvene, psihičke i ideološke patologije, ali oni pametniji znaju kako svoje stavove predstaviti bez da izravno krše i jedno pravilo foruma, a neki to ne znaju, a čak ima i onih koji ne spadaju niti u jednu od tih kategorija, ali ne znaju ni posve legitimne i općedruštveno prihvaćene stavove predstaviti na način koji nije uvredljiv, prizeman, protivan pravilima foruma ili čak zakonski kažnjiv. Čak i kad se zalažu za ono što je, primjerice, zajamčeno i zaštićeno samim zakonima u nas - jednakost svih ljudi pred zakonom, spolna ravnopravnost, zabrana diskriminacije itd.

 

Stvar je, dakle, u načinu.

 

 

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
Ges kaže...
FB je privatna kompanija i može raditi što želi. To što pojedinci izabiru nju kao izvor svojih informacija i prema tome ravnaju svoje živote je samo njihov problem

 

I HT je privatna kompanija pa ti po toj logici može raditi što žele s tvojim telefonskim razgovorima - od prisluškivanja do ometanja ili uzimanja prava da uopće imaš telefon. Ili bilo koji drugi teleoperater.

 

A u stvarnosti zakonski nemaju to pravo. Kako to, kako to?

 

 

This space for rent!
5 godina
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
Drago kaže...
Ges kaže...
FB je privatna kompanija i može raditi što želi. To što pojedinci izabiru nju kao izvor svojih informacija i prema tome ravnaju svoje živote je samo njihov problem

 

I HT je privatna kompanija pa ti po toj logici može raditi što žele s tvojim telefonskim razgovorima - od prisluškivanja do ometanja ili uzimanja prava da uopće imaš telefon. Ili bilo koji drugi teleoperater.

 

A u stvarnosti zakonski nemaju to pravo. Kako to, kako to?

 

 

 Ipak ima razlike. SA HTom imas ugovor u kojem su definisane usluge koje pruzaju i cijenu koju naplacuju za to. Nisam citao FB pravila ali vjerujem da su drugacija jer je odnos drugaciji.....

16 godina
moderator
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k

Ta razlika je nebitna - društvene mreže nitko ne tjera da svoje usluge daju besplatno, odnosno, da prodaju tvoje podatke kao zamjenu za tvoje direktno plaćanje. To ne opravdava njihovo ponašanje.

 

Društvene mreže su postale de facto zamjena za klasične oblike komunikacije kao što su pošta i telefon, a kao što ti pošta ne može odbiti poslati pismo jer im se ne sviđa što u njemu piše, ili ti telekom ne može odbiti prodati liniju jer imaš glupe brkove ili se krivo češljaš, tako ni društvene mreže, koje su postale dio komunalnih usluga ne bi smjele imati pravo da samovoljno odlučuju tko što i kako smije pisati i razmišljati.

 

Ako je netko prekršio neki zakon (a ove još uvijek donose države, a ne privatne firme) neka odgovara na sudu, ali da Facebook ili Twitter ili bilo koja društvena mreža jednostrano odlučuje o tome što korisnik smije pisati i misliti, makar se to ne kosilo s niti jednim zakonom je nedopustivo.

 

Facebook ima nekakvu internu komisiju za reviziju odluka, ali u kojemu "kažnjeni" nema svog predstavnika, nego Facebook sam sebe "revidira", odnosno redovito potvrdi da je bio u pravu bez da te itko pita.

 

Ne postoji niti jedan drugi tip ugovornog odnosa gdje ti se tvoja prava mogu jednostrano ukinuti, a da se ti ne možeš žaliti sudu da neovisni sud, u kojemu ti imaš svog predstavnika, druga strana svog, odluči tko je u pravu. FB, Twitter i drugi sami sebi "sude" i odlučuje jesu li u pravu. To je alanfordovska razina cinizma.

 

This space for rent!
5 godina
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k

Da li se kosi sa EULA? Ne provociram nego nisam ih citao jer nisam korisnik FB....

16 godina
moderator
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k

Slobodno "provociraj" - ne znam.

Sudovi su do sada inače više puta "eule" proglašavali ništetnima jer su nejasne, prosječan korisnik bez profesionalnog pravnika ih ne može shvatiti i ne postoji nikakvo jamstvo da je onaj tko je kliknuo na "Prihvati" taj koji na koncu koristi uslugu (dakle, korisnik nije i "potpisnik", odnosno, ne zna se je li to stvarno on), odnosno, tako su predočene da i bez ikakvog stvarnog čitanja se mogu prihvatiti kao pročitane, shvaćene u potpunosti i prihvaćene.

 

 

This space for rent!
16 godina
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
Drago kaže...

Pretpostavljam da misliš na doktora Raosa?

 

Stvar je u tome, što sam davno naučio, da se sve može reći, ali je pitanje kako se to kaže.


 

Da, mislim na njega. S ovim što si napisao u nastavku se slažem (i sam sam vidio puno primjera baš takvih slučajeva koje si spomenuo), uz napomenu da ne mogu ni zamisliti s čim se sve moderatori imaju čast susresti prilikom moderiranja tako velikog broja tema i postova. Da to, kojim slučajem, moram raditi - vjerojatno bi se u znoju budio po noći od frustracije i PTSP-a.

 

No kako god bilo, nekako me više "pogodi" kad naiđem na primjer u kojem autor na portalu ima homofobne ispade nego kad pročitam da tu istu stvar  napiše neki anonimus/troler/pametnjaković... šta već. Nije da ne spavam noćima zbog toga i da glumim moralnu i ljudsku vertikalu - ali eto palo mi je na pamet kad sam pročitao tvoj tekst.

 

 

4 godine
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
MrBlc kaže...
Ges kaže...
FB je privatna kompanija i može raditi što želi.

Može, ali samo zato što postoje jednaki i jednakiji i na toj razini....

 

https://www.24sata.hr/news/zadarski-iznajmljivac-homofob-mogao-bi-na-tri-godine-u-zatvor-586483

 

Da ne bi bilo zabune, cilj ovog posta nije opravdati zadarskog homofoba, već dapače, upozoriti da prihvačanje ovakve logike može dovesti do argumenata koji bi se mogli iskoristiti za pravdanje.

 

U osnovi, s principm da privatna kompanija može raditi što želi, vrlo lako dolazimo do toga da se pojedincu mogu uskratiti sve usluge koje nisu u javnom sektoru, a to je opasno razmišljanje.

 Dobar i loš primjer. Dobar jer je tip napravio glupost. A loš jer je strašno lako nečijem poslu nanijeti štetu, čak i kada nije napravio ništa loše.

15 godina
offline
Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za koje

Facebook je ko tenisice.

Nekad davno su bile nove,fural sam ih svaki dan,sve super.

Danas su izlizane,tu i tamo koja rupa..uglavnom za bacit.

 

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
bunker kaže...

MrBlc , tržište ( odnos ponude i potražnje ) je ono što bi trebalo biti glavni regulator uz iznimku države koja mora odraditi onaj socijalni dio jer bi bez toga najsiromašniji ostali bez hrane i medicinskih usluga.

Vlasnik privatne klinike može odrediti da npr neka operacija košte 5 miliona kn i time je tu uslugu onemogućio svima koji nemaju tih 5 miliona kuna. Vlasnik restorana može staviti cijenu ručka 50 000 kn i time je taj ručak onemogućio svima koji nemaju tih 50 000 kn. Da li su ta dva primjera nedopuštena diskriminacija ? Vlasnik/uprava kompanija kreira uvjete prodaje svojih proizvoda/usluga i time posredno kreiraju tko će i kako moći do njihovih proizvoda/usluga. A tržište će kazniti ili nagraditi dobre i loše poslovne poteze.

 Zato su vlasnici pojedinih biznisa kukali i naricali da im je posao propao ili su došli na loš glas zbog suludih cijena usluga i proizvoda, pa je bilo, državo pomozi. Jer je uzak krug domaćih bogataša (bez obzira na način kojim su stekli bogatstvo), pa svako bahaćenje može završiti propašću firme. Jer možeš prodati samo određeni manji broj Lamborghinija ili Aston Martina, a puno više Dacia.

15 godina
online
Re: Jednaki i jednakiji na Facebooku – računi za k
Drago kaže...
Ges kaže...
FB je privatna kompanija i može raditi što želi. To što pojedinci izabiru nju kao izvor svojih informacija i prema tome ravnaju svoje živote je samo njihov problem

 

I HT je privatna kompanija pa ti po toj logici može raditi što žele s tvojim telefonskim razgovorima - od prisluškivanja do ometanja ili uzimanja prava da uopće imaš telefon. Ili bilo koji drugi teleoperater.

 

A u stvarnosti zakonski nemaju to pravo. Kako to, kako to?

 

 

 

Tako što ih nisam odabrao da budu moj ISP, jednako kao što nisam odabrao FB kao svoj izvor informacija. Kao što je rečeno, bitno je što piše u ugovoru i ne vidim problem da se ljude prisluškuje ako sami to ugovorom dozvole, što pak dovodi do pitanja što su sve korisnici prihvatili u terms of service od FBa prilikom pristupa.

Uostalom, dajem lijevo jaje da bi preko 50% korisnika interneta prihvatilo da im ISP radi sve kao i FB kada bi im ISP davao uslugu za besplatno kao i FB...

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.9.2021 8:35 (Ges).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice