Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima i d

poruka: 17
|
čitano: 4.943
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima i d".
15 godina
offline
Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima i d

mogli ste kopati dublje i pronašli biste kako su u nas trgovci jedva dočekali nestašice svega i svačega, e ne bi li se riješili bofla sa zaliha (taman im uljetilo za njokomet). nigdi nemreš nabavit panasonic tv (osim ionako najskupljih, koje nitko neće) ali ima vivaxa i samsunga za svinje hraniti, primjerice. no činjenica jest da se ovo moglo predvidjeti (ne samo zbogradi sueza i ćorone) i navrijeme se opskrbiti za konjtinuirano poslovanje (radih svojedobno 8 godina u nabavi i znam kak to funkcionira - šah: analitika i predviđanje poteza neprijatelja znatno unaprijed - s time da nekad nismo imali išta osim teleksa, interneta i gugleta niotkuda - samo "žute stranice" i snalaženje i tak - no funkcioniralo se, čak i tijekom rata). no to ipak zahtijeva inteligencije, znanja, iskustva i malo drugačiji sustav obrazovanja odn. većinu onoga što je ishlapjelo 90-ih. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 1 hvala 0
4 godine
offline
Re: Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima
Ajar kaže...

no činjenica jest da se ovo moglo predvidjeti (ne samo zbogradi sueza i ćorone) i navrijeme se opskrbiti za konjtinuirano poslovanje

 Moglo se, ali se nije napravilo. O tome sam već napisao par komentara na forumu. To se jako osjetilo prije malo više od godinu dana. Premda uglavnom nije nedostajalo razne opreme, vidjelo se da trgovci nisu shvatili težinu situacije. Priča s grafičkim karticama i hard diskovima je posebna priča.

16 godina
online
Re: Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima
zelenapaprika kaže...
Ajar kaže...

no činjenica jest da se ovo moglo predvidjeti (ne samo zbogradi sueza i ćorone) i navrijeme se opskrbiti za konjtinuirano poslovanje

 Moglo se, ali se nije napravilo. O tome sam već napisao par komentara na forumu. To se jako osjetilo prije malo više od godinu dana. Premda uglavnom nije nedostajalo razne opreme, vidjelo se da trgovci nisu shvatili težinu situacije. Priča s grafičkim karticama i hard diskovima je posebna priča.

malo je trgovaca koji mogu imati toliki up-front investment na tržištu koje je brzo promjenjljivo i s malom maržom.

 

nabava veće količine opreme uz toliki rizik je direktan put u bankrot.

2 godine
protjeran
offline
Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima i d

 

od 9 minute

 
4 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima
Old Iggy kaže...
zelenapaprika kaže...
Ajar kaže...

no činjenica jest da se ovo moglo predvidjeti (ne samo zbogradi sueza i ćorone) i navrijeme se opskrbiti za konjtinuirano poslovanje

 Moglo se, ali se nije napravilo. O tome sam već napisao par komentara na forumu. To se jako osjetilo prije malo više od godinu dana. Premda uglavnom nije nedostajalo razne opreme, vidjelo se da trgovci nisu shvatili težinu situacije. Priča s grafičkim karticama i hard diskovima je posebna priča.

malo je trgovaca koji mogu imati toliki up-front investment na tržištu koje je brzo promjenjljivo i s malom maržom.

 

nabava veće količine opreme uz toliki rizik je direktan put u bankrot.

 Zato trebaš znati što naručiti. Ne naručuješ svu robu, pa neka stoji. Ako je hint da zbog chie može doći do nestašice hard diskova, onda naručiš malo više toga, jer će sve prodati. Kao što se je i dogodilo. I tako dalje.

 

O popustima da ne govorim.

2 godine
neaktivan
offline
Re: Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima
Ako si koristio telex, to mora da je bilo u 70-im.

radiotelex se koristi i danas
16 godina
online
Re: Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima
zelenapaprika kaže...
Old Iggy kaže...

malo je trgovaca koji mogu imati toliki up-front investment na tržištu koje je brzo promjenjljivo i s malom maržom.

 

nabava veće količine opreme uz toliki rizik je direktan put u bankrot.

 Zato trebaš znati što naručiti. Ne naručuješ svu robu, pa neka stoji. Ako je hint da zbog chie može doći do nestašice hard diskova, onda naručiš malo više toga, jer će sve prodati. Kao što se je i dogodilo. I tako dalje.

 

O popustima da ne govorim.

Hint baš i nije opravdanje za narudžbu velikih količina, posebno uz ovakve marže.

Kakvi popusti?

3 godine
odjavljen
offline
Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima i d

Hrvatski startupi su povecali narudjbe na AliExpressu sa 5 komada na 6 kako bi prebrodili krizu.

 
2 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima
Old Iggy kaže...
zelenapaprika kaže...
Old Iggy kaže...

malo je trgovaca koji mogu imati toliki up-front investment na tržištu koje je brzo promjenjljivo i s malom maržom.

 

nabava veće količine opreme uz toliki rizik je direktan put u bankrot.

 Zato trebaš znati što naručiti. Ne naručuješ svu robu, pa neka stoji. Ako je hint da zbog chie može doći do nestašice hard diskova, onda naručiš malo više toga, jer će sve prodati. Kao što se je i dogodilo. I tako dalje.

 

O popustima da ne govorim.

Hint baš i nije opravdanje za narudžbu velikih količina, posebno uz ovakve marže.

Kakvi popusti?

 1.) Ako ti tako kažeš. Zato se i ja polako prebacujem na narudžbe iz inozemstva, kontra nekim svojim ranijim odlukama da to ne radim, ponajprije zbog jamstava proizvoda. Međutim, kada u Hrvatskoj svi sve znaju, a trgovci pogotovo (ne samo IT opreme), onda je bolje novac dati nekom drugom, kada ga domaći trgovci jednostavno ne žele. U to se uvjeravam iz dana u dan.

 

2.) Father's day, (Amazon) prime day 2021, Dell koji svako malo šiba objave o sniženju laptopa itd. A kod nas... "Popust" s tobože pune cijene na nižu, a ta niža cijena je viša od prosjeka naših IT trgovina bez popusta.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.6.2021 15:02 (zelenapaprika).
16 godina
offline
Re: Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima
Dex.amx kaže...

 

od 9 minute

toyota je zapravo solidno prosla sa ovom nestasicom zbog tohoku potresa 2011.

mada, da, oni su sve zakuhali.

https://digital.hbs.edu/platform-rctom/submission/the-last-dance-of-just-in-time/

gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
16 godina
online
Re: Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima
zelenapaprika kaže...
Old Iggy kaže...

Hint baš i nije opravdanje za narudžbu velikih količina, posebno uz ovakve marže.

Kakvi popusti?

 1.) Ako ti tako kažeš. Zato se i ja polako prebacujem na narudžbe iz inozemstva, kontra nekim svojim ranijim odlukama da to ne radim, ponajprije zbog jamstava proizvoda. Međutim, kada u Hrvatskoj svi sve znaju, a trgovci pogotovo (ne samo IT opreme), onda je bolje novac dati nekom drugom, kada ga domaći trgovci jednostavno ne žele. U to se uvjeravam iz dana u dan.

 

2.) Father's day, (Amazon) prime day 2021, Dell koji svako malo šiba objave o sniženju laptopa itd. A kod nas... "Popust" s tobože pune cijene na nižu, a ta niža cijena je viša od prosjeka naših IT trgovina bez popusta.

 

 

Bi li ti na mjestu rgovca išao u velike nabave u situaciji kad vidiš da je globalni udar na sve biznise?

 

Popusti kod nas su kikiriki. Nismo mi tržište gdje se generira veliki promet, gdje ima smisla držati velike lagere, posebno kad je dio proizvoda prilagođen HR tržištu i slično. Kad se i rade akcije nekih proizvoda, to obično ide na ograničen broj modela. A i onda je u pitanju prije akcija proizvođača / distributera nego trgovca.

4 godine
offline
Re: Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima
Old Iggy kaže...
zelenapaprika kaže...
Old Iggy kaže...

Hint baš i nije opravdanje za narudžbu velikih količina, posebno uz ovakve marže.

Kakvi popusti?

 1.) Ako ti tako kažeš. Zato se i ja polako prebacujem na narudžbe iz inozemstva, kontra nekim svojim ranijim odlukama da to ne radim, ponajprije zbog jamstava proizvoda. Međutim, kada u Hrvatskoj svi sve znaju, a trgovci pogotovo (ne samo IT opreme), onda je bolje novac dati nekom drugom, kada ga domaći trgovci jednostavno ne žele. U to se uvjeravam iz dana u dan.

 

2.) Father's day, (Amazon) prime day 2021, Dell koji svako malo šiba objave o sniženju laptopa itd. A kod nas... "Popust" s tobože pune cijene na nižu, a ta niža cijena je viša od prosjeka naših IT trgovina bez popusta.

 

 

Bi li ti na mjestu rgovca išao u velike nabave u situaciji kad vidiš da je globalni udar na sve biznise?

 

Popusti kod nas su kikiriki. Nismo mi tržište gdje se generira veliki promet, gdje ima smisla držati velike lagere, posebno kad je dio proizvoda prilagođen HR tržištu i slično. Kad se i rade akcije nekih proizvoda, to obično ide na ograničen broj modela. A i onda je u pitanju prije akcija proizvođača / distributera nego trgovca.

 Bih za onu robu za koju je toliko očito da će biti deficitarna. Situacija s hard diskovima se neznatno popravila kod nas u zadnjih par tjedana. Prije cca mjesec dana kada sam kupovao mali disk od samo 2TB (nije mi trebalo više), nisam mogao kupiti disk veći od 3-4TB. Jednostavno ih nije bilo. Pokupovala ih je ekipa zbog Chie. A to se vidjelo iz aviona da će se dogoditi. Pa je netko promućuran mogao preusmjeriti lovu za nabavu onoga što će 100% sigurno prodati umjesto npr. monitora ili printera. Treba imati žicu za trgovinu. Ekonomisti će ti reći da je kriza ujedno i prilika. I bogme, neki su zaradili milijarde u zadnjih 365 dana.

 

Popusti kod nas nisu popusti.

 

Treba poznavati tržište na kojem radiš. Nisu svi trgovci IT opremom loši, ali su tromi. Strpi se 2 mjeseca, pa ćeš vidjeti hrvatski pandan američke akcije "back to school".

 

 

16 godina
online
Re: Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima
zelenapaprika kaže...
Old Iggy kaže...

Bi li ti na mjestu rgovca išao u velike nabave u situaciji kad vidiš da je globalni udar na sve biznise?

 

Popusti kod nas su kikiriki. Nismo mi tržište gdje se generira veliki promet, gdje ima smisla držati velike lagere, posebno kad je dio proizvoda prilagođen HR tržištu i slično. Kad se i rade akcije nekih proizvoda, to obično ide na ograničen broj modela. A i onda je u pitanju prije akcija proizvođača / distributera nego trgovca.

 Bih za onu robu za koju je toliko očito da će biti deficitarna. Situacija s hard diskovima se neznatno popravila kod nas u zadnjih par tjedana. Prije cca mjesec dana kada sam kupovao mali disk od samo 2TB (nije mi trebalo više), nisam mogao kupiti disk veći od 3-4TB. Jednostavno ih nije bilo. Pokupovala ih je ekipa zbog Chie. A to se vidjelo iz aviona da će se dogoditi. Pa je netko promućuran mogao preusmjeriti lovu za nabavu onoga što će 100% sigurno prodati umjesto npr. monitora ili printera. Treba imati žicu za trgovinu. Ekonomisti će ti reći da je kriza ujedno i prilika. I bogme, neki su zaradili milijarde u zadnjih 365 dana.

 

Popusti kod nas nisu popusti.

 

Treba poznavati tržište na kojem radiš. Nisu svi trgovci IT opremom loši, ali su tromi. Strpi se 2 mjeseca, pa ćeš vidjeti hrvatski pandan američke akcije "back to school".

 

 

Pitanje je što je to deficitarno. Sumnjam da će ijedan trgovac nakupovati HDD-ova radi chie.

Isto tako, oni moraju imati sve, ne samo diskove, na stranu što je zarada na diskovima mizerna.

Popusti su koliko mogu biti. Ako misliš da ćeš ikada vidjeti nešto tipa američki BF kod nas - nećeš. Trgovina je potpuno drugačija.

10 godina
offline
Re: Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima
Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima
Old Iggy kaže...

 

Pitanje je što je to deficitarno. Sumnjam da će ijedan trgovac nakupovati HDD-ova radi chie.

Isto tako, oni moraju imati sve, ne samo diskove, na stranu što je zarada na diskovima mizerna.

Popusti su koliko mogu biti. Ako misliš da ćeš ikada vidjeti nešto tipa američki BF kod nas - nećeš. Trgovina je potpuno drugačija.

 Niti jedna trgovina bilo čime nema baš sve. Zato ih nazovem i pitam imaju li to što meni treba kod sebe ili moram čekati danima. Ako nemaju kod sebe, tražim dalje. Nekada niti jedan domaći trgovac nema to što tražim, pa onda moram kupovati iz inozemstva. Ali prvo pitam domaće. Ne kupujem sve i svašta, nego ciljano i rjeđe. Biram kvalitetno. Pa sam i spreman platiti koju kunu više. Ali ne previše.

 

Popusti kod nas su smijurija i to svi znaju. Da bi kupio nešto na popustu, prvo moraš pratiti cijenu debelo prije popusta. Primjer koji nije IT: kupovao sam jedne godine krevet na rasklapanje. Otišao sam na Velesajam, pronašao što me je zanimalo i trgovkinja mi je zapisala naziv kreveta i cijenu. Nisam baš bio sretan, pa sam otišao u Sloveniju u kojoj se taj krevet proizvodio i tamo kupio najskuplju verziju koliko je kod nas koštala najjeftinija, a za razliku u porezu obavljena je dostava meni doma. Došao je nekada čuveni sajam Ambienta. Napravio sam se lud, pa sam ponovno išao u istu trgovinu pitati kolika je sada cijena kreveta (jer je kao sajamski popust). Jasno, dignuli su cijenu u odnosu na onu koja je bila aktualna mjesec dana ranije. Izvukao sam papirić na kojem je pisala cijena od prije mjesec dana (a nova je bila s popustom veća!). I žena se zbunila, pa ovo, pa ono, dajte da zovem gazdu. Otišla do telefona, tobože zvala, vratila se - pa, evo, dat ćemo vam i ukrasne jastuke za tu (veću) cijenu... Jastuci inače dolaze po defaultu i ne koštaju ništa ekstra. Samo sam išetao iz trgovine sa smješkom na licu. 


Tako se ponašaju svi. I tako gube kupce. Zauvijek. Zato i propadaju. Sami su si krivi. 

 

Čekam listopad / studeni i Thanksgiving. Onda i naši malo popuste. Prošle godine, 1TB SSD, 900+ kuna, pao na 620 kuna. Sasvim solidno. Mimo toga, pravi popusti su rijetki.


EDIT: što je deficitarno? Pa monitori, printeri, miševi i tipkovnice siguno nisu. Ako iz analize prometa ne znaju što se najbolje prodaje, onda...

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.6.2021 20:06 (zelenapaprika).
6 godina
offline
Re: Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima
Ja sam mislio da ti start-upovi sve proizvode sami.. S obzirom kako se reklamiraju... Ono 100% njihov proizvod


Sad ste mi stvorili traumu:(
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Istražili smo kako je kriza u opskrbi čipovima i d

koliko je dugo trajala nestašica diskova ?

zaboravio sam...

i koliko su cijene bile veće ?

Dooolje kriptovalutaška mafijo !! Vratite nam grafičke kartice, bando !!
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice