iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametnih t

poruka: 202
|
čitano: 35.774
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametnih t".
12 godina
offline
Re: iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametn
R36 kaže...
Cryogenic kaže...
R36 kaže...

Samo ću ponovit da NE ZNAŠ i da nemaš PARA.

 

Pravo na mišljenje je kao šupak - svatko ga ima.

 Ok, pa dobro jutro da svako ima mišljenje i dobro jutro da će  svatko formirat mišljenje obzirom na tvoje postupke. Neznam šta se čudiš i što te boli moje mišljenje o tebi, da te ne boli nebi ovako reagirao kamo reagiraš. Ok, neznam i nemam para i idemo dalje sa životima.

Očito je da ne znaš...

 

Tako da si irelevantan na ovoj temi.

 

NEMAŠ PARA. 

 

 

 

 Jebiga, nije mi sudjeno, drago mi je da vi imate, para nikad dosta.

12 godina
offline
Re: iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametn
Cryogenic kaže...
Zhawk kaže...

Lijepo se ova definicija uklapa u tvoje ponasanje - ti si najveci snob ovdje - mislis da si socijalno superiorniji drugima i gledas poprijeko na nas nerazumnike.

 Ko i svi kako gledaju na nerazumne ljude koji nerazumno troše, ja neznam šta je tu čudno, reverse snobizam. Baš me zanima kako reagiraš na Kardashianku kad ubode Louis Vuitton torbicu za 15 000 kn jer eto ima funkcije šta Varteks torbica od 300 kn nema.

Djeca u vrtiću imaju zanimljviji i širi vokabular od tebe.

 

Torbice, Kardashianke...na čemu si ti?

 

3 godine
offline
iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametnih t

I para i pameti za razliku od tebe kojem je srati po forumu max. domet u životu.

🖖

Moj PC  
3 0 hvala 0
22 mjeseca
protjeran
offline
iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametnih t

A ja mislija da ću imati štogod za čitati danas kad evo opet ovoga nejepčanog jazavca.

Moj PC  
1 0 hvala 0
22 mjeseca
protjeran
offline
Re: iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametn
R36 kaže...
Cryogenic kaže...
Zhawk kaže...

Lijepo se ova definicija uklapa u tvoje ponasanje - ti si najveci snob ovdje - mislis da si socijalno superiorniji drugima i gledas poprijeko na nas nerazumnike.

 Ko i svi kako gledaju na nerazumne ljude koji nerazumno troše, ja neznam šta je tu čudno, reverse snobizam. Baš me zanima kako reagiraš na Kardashianku kad ubode Louis Vuitton torbicu za 15 000 kn jer eto ima funkcije šta Varteks torbica od 300 kn nema.

Djeca u vrtiću imaju zanimljviji i širi vokabular od tebe.

 

Torbice, Kardashianke...na čemu si ti?

 

 Nije na ničemu, a trebao bi. U tome je problem.

22 mjeseca
protjeran
offline
iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametnih t

Pratio sam mnogo tema od samog početka ovog Foruma, iako sam tek odnedavno aktivan, ali ovakav slučaj ne pamtim.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametnih t

Ja sam na zdravom razumu za razliku od vas  samoljubaca, snobova i preseratora. Što je rijetkost. A odkad je preskupih iphone'a, ja pamtim ovakve nerazumne snobovske slučajeve još od 2009'te. U rangu ste Kardashianki i influencera kad kupe Lous Vutton torbicu za 15000 kn i čudite se ko pura dreku kad vas netko prokomentira. Jebiga, ponašajte se razumno pa vas ljudi neće komentirat na ovakav način i nećete plakat. Jezik očito više sječe nego sablja. Vidi se iz priloženog kolko ste povrijedjeni i uvrijedjeni. Evo žene, danas se predstavlja nova torbica 14 , sigurno ima boljih funkcija , navalite, sad odo odigrat loto pa malo do plaže, stay beautiful, fala djenja i prijatno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.9.2022 17:04 (Cryogenic).
Moj PC  
0 3 hvala 0
2 godine
offline
Re: iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametn
Cryogenic kaže...

 Ja sam u periodu od 2018 do 2020 imao placu oko 18 000 kn, u tome periodu nikad nisam kupio nešto od apple proizvoda, niti ikad budem da neznam kolko para imao. Kupio sam Xperia XA1 Ultra koja je koštala 3000 kn, jesam imao za ajfon, imao sam i za ajfon i za ipad i za macbook.

 

U rangu iphone'a postoje puuuno jeftinije varijante i prevelika je razlika u cijeni i to je BACANJE para. Da iphone ima RAZUMNU cijenu, (čuli ste za pojam razumna cijena sigurno, nije bez razloga izmišljena ta fraza) i da košta cca 4000 kn to bi bila razumna kupnja. 

 

 

Ma sve ok, ja te ne optužujem.

Nego što se tiče IPhone.

Moje ženče kupilo krajem 2020 IPHONE 11 (nije ni PRO model)(meni skrivećki, još je rekla da ga je dobila na nagradnoj igri) za 6800 kn.

Rekao sam joj da nije normalna dati tolike novce za fakin mobitel jer si ja kupim uvijek na pretplatu, zadnja tri; LG G5, xiaomi Redmi note pro 9, i sad Samsung GalaxyA52 S.

 

Kad sam čuo "pravi " stereo s IPhonea htio sam baciti isti tren Šaomija u smeće, kad sam kupio kobajagi stereo samsunf A52S ni S od sterea, ovaj IPhone je toliko bogat zvukom, čuješ i bass dionice, clear ton, snaga, baterija manja, a traje kao i ona na Šaomiju, nema smrzavanja u igricama, ma čudo od mobitela i vrijedi dvake kune (to sam zaključio nakon testiranja)

face Unlock radi savršeno, da ne nabrajam dalje...jedino je Ap store siromašan apk besplatnim, ali ja to riješim da prebacim sa androida apk, pokrenem ju, i sve radi na IPhone.

 

meni je žao dati tolike novce, ali sam se zakleo, kad mi isteknu krediti na Diners sljedeće godine do srpnja, uletit ću i ja u Iphone, onaj veći, preko 6,5 cola.

 

Ma samo zbog zvuka ću ga kupiti jer sam čuo i flagship telefone drugih proizvođača i to nije to, to nije zvuk, a ni tehnički kvalitet IPhone-a.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.9.2022 6:29 (Zaporožac).
12 godina
neaktivan
offline
Re: iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametn
Zhawk kaže...
mzopg kaže...
Entry Point kaže...
mzopg kaže...

Nego baš me zanima po čemu je to tvom prijatelju ITevcu prelazak na Apple olakšao život? Pitam jer koristim paralelno jedno i drugo i koliko god Apple uređaji rade dobro i pouzdano jako je tu puno limita koji će jednom naprednom ITevcu stvarati puno problema. Osim ako ne koristi pet aplikacija koje provjereno rade i na Appleu.

 

iPhone ima SE seriju koja bi bila midrange, realno je taj model poput pa-šte-te. 

 

 

 

 Veliki broj IT tvrtki koristi isključivo uređaje od Apple-a. Ne znam o kojim limitima ti pričaš?  Pa to je Unix (ako pričamo o desktop uređajim), što će bolje od toga. Aplikacija ko i na Windows računalima i više. S time možeš pokriti doslovno sve grane IT-a, osim ako ne radiš specifične stvari za MS za koje ti trebaju windowsi.

Apple koriste prvenstveno grafički i internet studiji koji za svoj posao koriste Adobe aplikacije, kao i tvrtke koje koriste manji broj aplikacija i terenci kojima je bitno ostaviti dojam kad izvade Macbook na stol.  Tko koristi MacOS od samog početka neće imati toliko problema, ali tko radi tranziciju sa Windowsa će vjerojatno morati tražiti određene zamjenske aplikacije jer nije sve dostupno za MacOS. Korištenje Winea i Rosette ne računam jer to nekad radi ok, a nekad ne.

 

Situacija je kompliciranija nakon prelaska na ARM i M1, M2 chipove. Na njima još uvijek ne rade nativno ni svi Adobe programi, Autodesk programi (koliko znam Autocad se i dalje vrti kroz Rosettu)... evo u drugoj temi kolega pita za Inkscape koji isto ne radi nativno na M1...

 

MacOS nije Unix, ne znam odakle ti to. Kernel je potpuno različit, MacOS je u startu nastao iz NeXTstepa koji je baziran na BSDu koji je opet modificirana verzija UNIXa. Nazivati današnji MacOS Unixom je jednostavno potpuno pogrešno. MacOS je OS koji se nezavisno razvija. Ono što mu je zajednička točka je POSIX, ostalo se već dugo razvija odvojeno i u drugom smjeru, mnoge stvari su i daleko naprednije.

Oprosti ali ovo mi zvuci kao pametovanje. Ako zelimo ici u tu dubinu onda moramo definirati sto se smatra UNIXom? A to su oni OSovi koji su compliant (certificirani, placa se) sa SUS-om. Izmedju kojih je i MacOS ali ne i Linux distribucije (prvenstveno zato sto se certifikacija placa).

Da podvucemo crtu - u krivu si kad kazes da MacOS nije UNIX jer je UNIX 03 compliant.

Pametovanje je cijela ova tema. Kao i obično kad se radi usporedba sa Appleom. 

 

Kao što sam napisao MacOS ima drastično različiti kernel (hibridni mikrokernel), a kernel je srce svega. Meni je to dovoljno da smatram kako se ne radi o unix-u. Zabavna je i činjenica da je za NextStep OS kreiran XNU kernel, a ta kratica znači ni manje ni više nego "XNU is not UNIX", to dovoljno govori i o njihovim razmišljanjima. Kao što je poznato iz NextStepa je došlo do MacOS Xa itd.

 

Ukratko, previše je bilo forkanja od samog početka unixa i svaki od tih projekata se kasnije razvijao nezavisno, to što su zadržali određenu kompatibilnost i ispoštovali SUS je više "mazanje" očiju i rezultat dugogodišnjih sudskih parnica i UNIX ratova.

 

Do certifikacije je kasnije dolazilo iz različitih razloga od kojih je Apple imao koristi u početku jer mu je marketing bio baziran na "UNIX based", što se nije svidjelo mnogima, a posebno ne Open Grupi koja polaže prava na korištenje naziva UNIX i izdaje spomenute certifikate, pa su u sudskoj tužbi protiv Applea zatražili da Apple prođe proceduru certificiranje i PLATI naknadu za korištenje licence. Apple je zatim "morao" prilagoditi sve što treba i platiti licencu kako bi se ta sudska saga završila i da bi svi na kraju bili "siti" i "sretni". Radilo se o 200mil.$ teškoj tužbi. Alternativa je bila kupiti Open Group za 1 milijardu $. Znači na stolu je bilo riskirati 200 mil.$, kupiti OG za 1 mlrd.$ ili napraviti potrebne prilagodbe za zadovoljiti certifikaciju. U to vrijeme Apple nije bio niti približno jaka kompanija kao danas. Lambert je složio tim i u nekoliko mjeseci napravio potrebne prilagodbe, sve je to uredno dokumentirano i izjave Lamberta (voditelj Apple kernel tima). Jako zanimljivo štivo.

 

Linux se prvenstveno ne smatra unixom i ne spada pod TM upravo jer je Linus napisao kernel od nule, pa je zanimljivo onda kako je MacOS sa svojim hibridnim mikrokernelom UNIX. Linux je također POSIX "compliant".

 

Bojim se da oko ove teme crta nikada neće biti pdvučena jer jedno je brend UNIX i marketing, a drugo unix OS.

 

Ova slika zorno prikazuje sve forkove i razvoj od samog začetka unixa.

 

 

 

 

Zhawk kaže...
Situacija je kompliciranija nakon prelaska na ARM i M1, M2 chipove. Na njima još uvijek ne rade nativno ni svi Adobe programi, Autodesk programi (koliko znam Autocad se i dalje vrti kroz Rosettu)... evo u drugoj temi kolega pita za Inkscape koji isto ne radi nativno na M1...

Nismo li pricali o IT tvrtkama a ti spominjes Adobe i Autodesk - grafika i inzinjeri!?

Iako je bilo djecjih bolesti kad je M1 tek izasao, tipa Docker nije radio jedno vrijeme, mogu rec da 99.9% toolinga koji koristim radi savrseno i brze nego na prethodnom i9.

Ne vidim zašto bi bilo zabranjeno spomenuti gdje je MacOS najzastupljeniji?

 

Da većina alata radi super na M1 i davno sam u nekoj od tema pisao da je M1 podcijenjena revolucija Applea. Puno više se buke i galame dizalo oko daleko minornijih noviteta. M1 je iznimno bitan za Apple i njegove korisnike.

 

Zhawk kaže...

Apple koriste prvenstveno grafički i internet studiji koji za svoj posao koriste Adobe aplikacije, kao i tvrtke koje koriste manji broj aplikacija i terenci kojima je bitno ostaviti dojam kad izvade Macbook na stol.  Tko koristi MacOS od samog početka neće imati toliko problema, ali tko radi tranziciju sa Windowsa će vjerojatno morati tražiti određene zamjenske aplikacije jer nije sve dostupno za MacOS. Korištenje Winea i Rosette ne računam jer to nekad radi ok, a nekad ne.

Ne znam nikoga tko je koristio Wine na Macu, iskreno nisam niti pogledao da li je podrzan. Pretpostavio bi da, ukoliko bas trebas Windows native aplikaciju, koristit ces je kroz virtualizaciju cijelog OSa.

I ne razumijem zasto spominjes Rosettu u kontekstu Windowsa, Rosetta je binary translator da se podrzi interoperatbilnost izmedju razlicitih CPU arhitektura, nema nista sa OSom.

P.S.
Isprike na komentiranju u chunkovima, lakse mi je, a i mislim da je preglednije i lakse za organizirat thread ako cemo racvat konverzaciju.

Spominjem u kontekstu kolegine izjave, u kojoj je napisao da sve što ima na Windowsima ima i na Appleu + još i više toga. Mislim da je tu jasno ukoliko moraš kompajlirati preko rosette određenu aplikaciju da bi radila na Macu da ta njegova izjava nije točna. Kao što sam napisao tko krene sa Macom u startu neće imati većih problema, ali tko radi tranziciju sa Windowsa će imati ukoliko je koristio određene ne toliko mainstream alate i aplikacije.

 

Wine ja koristim na macu, pa eto sad znaš jednoga. Wine je zgodan za manje alate jer radi on the fly prevođenje API naredbi u POSIX. VM je nešto potpuno drugo i poteže druge kompleksnije probleme. Prosječni korisnik želi znati ima li svoju omiljenu aplikaciju raspoloživu na Macu ili nema, sve ovo drugo mu je nepotrebna komplikacija.

 

R36 kaže...
mzopg kaže...
MarkoRi kaže...

Svi žele iPhone, nemojmo se lagati. Radi se o prvenstveno vrhunskom operativnom sustavu koji je bolje i stabilniji od Androida nekoliko svjetlosnih godina. Android telefon može imati najbolju kameru, zoom, ekran, sve, ali operativni sustav je ono što je najveća prednost iPhonea. Isto je i sa iPadom. Dok sa stolnim računalnima je tu nešto drugačija priča. Windowsi su nekako bolji operativni sustav za većinu ljudi. Na njih su naučeni i teško će se tu stvari promijeniti. 

Da iPhone je kao i svi Apple proizvodi statusni simbol. Ovo drugo nisi u pravu, iOS nikako nije ispred Androida po puno toga, no teško je generalizirati jer neke stvari su bolje, ali neke toliko kaskaju da je to već lagano sramota. Krenimo od multitaskinga kojeg i dalje nemaš na iOSu, pa widgeti, pazi sad ovo iOS 15 verzija kasnije i dalje korisnik ne može obrisati sve mailove odjednom već mora brisati selekciju po selekciju , skinovi, third party "sistemske" aplikacije, usb-c, file system i drag and drop (na iPhonu to ide samo sa slikama), korištenje mobitela kao računalo (Samsung DeX, Xiaomi MIUI Desktop...), always-on-display (Androidi to imaju već godinama), sakrij zub (opet Androidi imaju godinama), sloboda podešavanja je na Androidu daleko veća. Probaj na primjer postaviti pjesmu po želji za ringtone, samo uz pomoć mobitela.

 

Gdje je prednost? Ekosistem, to sam već spominjao, tko ima Apple uređaje (iPhone, iMac, Macbook, Watch...) oni međusobno rade gotovo savršeno, ali je OS jako zatvoren i prilagođen korisnicima koji ne pitaju previše. Da vidiš veselja kad ti se popuni disk na Macbooku pa pogledaš pod storage što ti zauzima mjesto, a on ti tamo lijepo napiše System Data 50GB pa se ti misli što je to i gdje je. Pa onda skidaj poseban program za analizu, pa skužiš da je besplatan ako brišeš 100MB, a za sve preko ga trebaš platiti... ukratko kod prvih takvih problema sam potrošio dobar dio dana dok sam shvatio što i gdje kako snima i sada to već imam u memoriji, ali baš me zanima kako bi se sa tim nosio prosječni korisnik. Znaš kako? Nikako, on za takve stvari nosi laptop na servis.

 

MacOS vs Windows ti je jako slična priča iOS vs Android, Apple ima svoj pristup i koncept i on je isti već desetljećima, dok je Android sličniji Windows pristupu.

 

Reći da je Iphone neki statusni simbol može reći osoba koja ima komplekse. Nije Iphone nešto što si samo bogati mogu priuštit. Nije kupnja Iphone, kupnja npr jahte ili aviona...

 

Danas si svaka zaposlena osoba može priuštit Iphone...samo je pitanje da li će platit cashom u slobodnoj prodaji, uzet pretplatu kod operatera ili platit na 12-24 rate. Nije Iphone nedostižan., nešto o čemu maštaš a ne možeš imati.

 

Nastavno na ove "nedostatke" :

- multitasking - na uređaju od 6.1inc ekran - totalno nepraktično. Aj da su u pitanju preklopni mobiteli...

- widget - ima za prognozu na Iphoenu i bateriju za Apple watch i to mi je dosta. 

- emailove - službene brišem na laptopu a privatne - imam 200GB clouda tako da ništa ne brišem. 

- skinovi - nema vremena za skinove

- sistemske aplikacije, usb c, drag and drop - sve mi je na cloudu...nema potrebe za nekim third party sistemski aplikacijama, usb-c i sl....

- korištenje mobitela kao računala - stvarno ne vidim kod sebe potrebu za tim...a imam svoju firmu i radim još u jednoj firmi. Jednostavno - sve poslovne aplikacije imam u App storeu. Minimalno koristim laptop...kad sam u uredu, sve ostalo na mobilnom uređaju.

- AOD - stvar pojedinca. Meni ne treba.

- sakrij zub - pa nema bolje prednosti u mobilnom svijetu od 3D otključavanja. Radje zub nego da se prebace na senzor otiska prsta.

 

Evo po meni pravi nedostatak - skupe aplikacije naspram Google play-a. Aplikacija koja je u Google play-u 50kn karikiramm kod Apple je 250kn. Imam 3-4 aplikacije koje plaćam na godišnjoj razini...zato i kažem.

 

Prednosti : 

- nadogradnja - svi u svijetu u isto vrijeme dobiju nadogradnju na novi IOS. Nema čekanja. Beta Android izađe u 9mj, Samsung ga pusti tek u 12-02mj sljedeće godine.

- baterija - svaka nova nadogradnja unazadi bateriju - ne uvijek ali ima toga. Kod Iphonea je baterija uvijek postojana. Ja sam sad na beti IOS16, bolja mi je nego na IOS15.

- kompaktnost - jednostavno top specifikacije u kompaktnom uređaju. Nema razlike između Pro i Pro Max kao kod S22 i S22 Ultra.

- Jednostavnost - nema tu puno namještanja. Sve radi odmah iz kutije.

 

Imao sam masu androida i jednostavno si kod njih imao potrebe sve i svašta namještat. Kod Apple sve radi onako kako je zamišljenjo, bez nekih pretjeranih prilagođavanja. Ako to prihvatiš - mobitel će ti biti odličan.

 

I na kraju krajeva - 4-5 godina će Iphone radit kao i prvog dana, što je kod Androida praktički nemoguće. 

 Kolega ne znam za tebe, ali ja nažalost odavno nemam više 12 godina. Volim konstruktivne rasprave i nije mi problem reći da sam bio u krivu. Za razliku od njih ne volim bezvezna destruktivna prepucavanja. Vidim da uživaš u takvom prepucavanju sa drugim kolegom, ja se ne mislim u to upuštati.

 

Sve što pišeš sudiš isključivo po sebi, a jednako tako bi ja sa svoje pozicije mogao napisati da je Tesla relativno jeftin auto. No to ne mijenja činjenicu da on nije dostupan mnogima, kao što iPhone nije dostupan većini Hrvata, drago mi je čuti da je tebi dostupan, ali evo moj susjed i njegov susjed mogu samo sanjati o novom iPhoneu. No ne definira to po meni statusni simbol koliko definira činjenica da iPhone kupuju mnogi koji niti ne znaju što sve taj uređaj može, ali im "podiže" osobnu vrijednost kad ga stave na stol. Isto vrijedi za sve Apple uređaje, spomenutu Teslu i mnoge američke kompanije koje su izgrađene na vrhunskom marketingu.

 

Vezano za nabrojane nedostatke, multitasking ti je vidim nepoznanica, jer nije multitasking samo istovremeni interaktivni rad u više aplikacija već i background korištenje aplikacija, a kod iPhonea je to manje više moguće samo sa nativnim aplikacijama. Uz to današnji mobiteli imaju gotovo 7" ekrane, što je nekada bio standard za tablet, pa ne vidim da je toliko nemoguće koristiti više aplikacija odjednom, npr. pratiš u manjem prozoru nekakav video, chat ili nešto treće dok istovremeno pišeš poruku, mail ili shoping listu...

 

Widget - to što je tebi dosta je ok za tvoje osobne potrebe, ali ne i za sve druge, osim ako ne misliš da si ti standard za prosječnog korisnika.

 

E-mailove ti možeš brisati kako želiš, ali je činjenica da i nakon 15 verzija iOSa i dalje nema najosnovnije jednostavne opcije DELETE ALL, a takvih je primjera na iOSu više, ovo je samo prvi koji mi je pao na pamet i oslikava zatvorenost i limitiranost tog OSa. Što je ok za veliki broj korisnika jer te za razliku od Androida ovdje OS usmjerava i oblikuje kao korisnika, dok je tamo obrnuto. Meni osobno to ne odgovara.

 

Skinovi - nemam ni ja vremena za njih, ali očito su popularni i mnogi ih koriste pa sam ih eto zato i spomenuo ne uzimajući sebe kao nekakvo mjerilo.

 

Cloud je free do 5GB, nakon toga ide mjesečna pretplata, većina ima laptop, računalo i praktičnije im je prebaciti podatke, Apple je to propisno zakomplicirao. Odnosno pojednostavnio za svoje korisnike. 

 

Ti svoj posao vjerojatno obavljaš u kombinaciji pozivi + whatsup ili viber, to je ok, ali nismo svi isti i nemamo svi iste potrebe. Osobno dio posla mogu tako obaviti, a za veći dio mi treba što veći display jer često radim paralelno u više različitih aplikacija. Tebi nije korisno, nekome je korisno. Činjenica je da bi top prestižni flagship kao iPhone trebao imati sve nabrojano, pa tko želi može to koristiti tko ne želi ne mora. Za premium cijenu uređaja to mora imati, ako može medium budget Android onda može i mora i iPhone.

 

AoD tebi ne treba, ali kad stigne na iPhone onda ćeš prvi to istaknuti kao super feature i više nećeš moći bez njega. Osobno više ne kupujem mobitel bez te funkcije. Ne trebaju mi nikakve notifikacijske ledice i ostala čuda, preko AoD odmah sve vidim i mogu podesiti upravo kako mi odgovara. Uz to štedim bateriju.

 

Sakrij zub nisi shvatio, nije poanta da nema Face ID za koji se slažem da je na iPhoneu vrhunski, već da se može "poravnati" taj prvi red na način da se ugasi lijevo i desno od senzora tako da ti aplikacija ne ulazi dijelom u taj red sa zubom, to Androidi imaju odavno, a iPhone nema, opet banalna stvar. I kad zub nije toliki problem i svima je drag, zašto se sad iPhone prebacio na "pill" koji Androidi koriste već godinama?

 

Najveća uvrijeda za iPhone ja kada njegovi korisnici napišu da sve radi tip-top, ali je dosadan. Pričamo o OSu i uređaju koji je svojom pojavom bio sve osim dosadan. Kod jedinice sam danima samo trpao glazbu u njega da bi skrolao naslovnice albuma, to je bilo ludilo, a gdje je sve drugo. A sada imamo uređaj koji radi super, ali je dosadan. Užas. Jobs bi se sakrio od srama da vidi što rade.

 

Ajmo prednosti koje si nabrojao.

 

Nadogradnja - tebi je jasno da je Apple i iPhone zatvoreni sustav? Znači imaš proizvođača koji proizvodi uređaj i OS za taj uređaj, nema kombinacija, nema third party dodataka i pluginova koji nisu prošli njihovu kontrolu. Android je potpuno drugačiji od toga. Apple sam kontrolira razvoj, nadogradnje i sve ostalo. Unatoč tome dio oko softwareske podrške je pretjerano naglašen jer problema imaju svi, kao i bugova i promašaja, a kupovati uređaj sa mišlju da će se nadograđivati 10 godina je apsurdno.

 

Usporedbe radi sa developerskog pogleda Google dev sučelje je svemirski brod prema Appleu. Njihov sistem, onaj koji obični korisnici ne vide je toliko loše posložen i toliko limitiran da je to sramota. Dovoljno je reči da jedan developer ne može u 2022. za ikone postaviti svg datoteku već treba raditi na desetke ikona različitih dimenzija kako bi se zadovoljili i pokrili svi prethodni i sadašnji uređaji. WTF? A tek kad trebaš dobiti račun za dev acc... horor.

 

Baterija - iPhone je ima velikih problema sa baterijom do pojave dvanaestice, tu su drastično popravili bateriju i sada na trinaestici je to top baterija. Moj jedini problem je bio dosta brza degradacija, ali uzmimo da to kao i kod Android uređaja ovisi o primjerku.

 

Kompaktnost - ovo je čista Apple politika, vjerujem da i u Android svijetu ima takvih primjeraka, meni osobno je sramota da Apple pakira SE verziju u kućište od prije nekoliko godina.

 

Jednostavnost - radi i kod Androida. Zanimljivo je kako se Androidu nabija na nos bloatware, a sve "smeće" koje stiže sa iOSom je ok? 

 

Kažeš kod iPhone radi sve 4-5 godina kao i prvi dan, ne baš, imam tu iPhone X star 4 godine, radio je lijepo prve 2.5 godine, nakon toga je krenula ozbiljna degradacija u svim pogledima. Možda je to samo do tog primjerka, možda je moj način korištenja, ne znam. S druge strane imam tu kod sebe Redmi 4 Prime, star 6 godina, stavio na njega novi Android i uređaj radi bez greške, čak je i baterija u solidnom stanju. Ukratko, osobne anegdote nisu nekakvo mjerilo. Netko će kupiti iPhone i riknuti će mu prvi dan (moj frend), a nekome će raditi godinama bez greške. Ovaj prvi će zaključiti "nikad više iPhone", a ovaj drugi "od sada samo iPhone".

 

 

Entry Point kaže...
mzopg kaže...

Apple koriste prvenstveno grafički i internet studiji koji za svoj posao koriste Adobe aplikacije, kao i tvrtke koje koriste manji broj aplikacija i terenci kojima je bitno ostaviti dojam kad izvade Macbook na stol.  Tko koristi MacOS od samog početka neće imati toliko problema, ali tko radi tranziciju sa Windowsa će vjerojatno morati tražiti određene zamjenske aplikacije jer nije sve dostupno za MacOS. Korištenje Winea i Rosette ne računam jer to nekad radi ok, a nekad ne.

 

Situacija je kompliciranija nakon prelaska na ARM i M1, M2 chipove. Na njima još uvijek ne rade nativno ni svi Adobe programi, Autodesk programi (koliko znam Autocad se i dalje vrti kroz Rosettu)... evo u drugoj temi kolega pita za Inkscape koji isto ne radi nativno na M1...

 

MacOS nije Unix, ne znam odakle ti to. Kernel je potpuno različit, MacOS je u startu nastao iz NeXTstepa koji je baziran na BSDu koji je opet modificirana verzija UNIXa. Nazivati današnji MacOS Unixom je jednostavno potpuno pogrešno. MacOS je OS koji se nezavisno razvija. Ono što mu je zajednička točka je POSIX, ostalo se već dugo razvija odvojeno i u drugom smjeru, mnoge stvari su i daleko naprednije.

 Ha? Sa svim tvrtkama na zapadu s kojima sam radio ili radim, a da nisu vendor lock-ani u MS, rade isključivo ili većinom na macovima. Dakle od uprave, developera, SRE/DevOps-a, Admina i posebno Security odjela. Primjerice jedna Nordijska firma (fintech), 1000+ zaposlenih, sve macbook. 99% mojih kolega iz security-a Apple + Linux. Developeri preferiraju Macbook-e. To je IT inženjering. Adobe, Autodesk su aplikacije i ne vidim kakve veze ima s IT-om osim što je software.

 

Kolega je odgovorio što se Unix-a tiče.

Ok.

 

Windowse trenutno koristi oko 75% korisnika računala, MacOS je na oko 15%. Ovo je generalno, ne po sektorima, ali mislim da dovoljno govori.

 

Da se razumjemo Macove smatram najboljim uređajima koje je Apple proizveo. Jedno vrijeme je tu bio i iPhone, u počecima dok se Android uređaji nisu zahuktali, ali Macbookovi su top uređaji. Ono što je simptomatično kod Apple proizvoda je što se oni često ne koriste zbog njihovih mogućnosti već zbog dizajna i prestiža koji donose. Kad netko izvadi najnoviji iPhone ili Macbook ili ima iMac na stolu, niti jedan Android bez obzira na cijenu ili Windows laptop ili AiO mu po tom pitanju ne mogu konkurirati. Kada zapošljavaš nove djelatnike, efekt koji ima "ovo je tvoj novi Macbook laptop" i "ovo je tvoj novi PC laptop" je potpuno različiti. Provjereno na nekoliko tisuća novih zaposlenika. 

 

Naravno da to ne isključuje izvrsne performanse i mogućnosti Apple proizvoda, ali je jedan bitan faktor pri odabiru uređaja. Zato sam i napisao da su Apple proizvodi statusni simbol, ne samo kod nas ili u siromašnijim državama, već i u samim Sjedinjenim državama.

22 mjeseca
protjeran
offline
iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametnih t

Wow, znači ne gledaš vaterpolo.

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametnih t

ihush na aparatima.

Moj PC  
6 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametn
Mariner kaže...

Wow, znači ne gledaš vaterpolo.

Ne zaboravio na njega. 

 

Cryogenic kaže...

ihush na aparatima.

 

Kad sam pogledao post baš sam pomislio da bi kolega ihush to odobrio. 

Treba nam značkica "ihush Approved" i "ursuc Disapproved".

 

 

Odoh sad pogledati Apple prezentaciju, još nisam stigao.

12 godina
neaktivan
offline
iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametnih t

Pogledao novi iPhone.

 

Sviđa mi se:

- pill ili Dynamic Island, naravno da će Apple smisliti nekakav turbo naziv, mada mi je ovaj malo "trashy"

- napokon AoD (baš me zanima kako ga kolega R36 neće koristiti ) koji u kombinaciji sa iOSom izgleda jako lijepo

- refresh rate ilitiga Pro Motion Display (još jedan fancy naziv) koji ide od 1Hz do 120Hz, lijepo, treba vidjeti kako će raditi u praksi, ali vjerujem da neće biti previše problema

- 48MP kamera, biti će zanimljivo vidjeti koliko su napredovali i koliko će stvarno Photonic Engine pomoći (još jedan lijepi naziv, kako im samo marketing radi)

- display 2000 nitsa, impresivno

 

Zanimljivo je da je mini ispao iz igre, a dojam samo na ovom forumu je bio da mnogi žele manji uređaj, ali očito su jedno priče po forumima a drugo stvarnost jer se minija prodalo samo 5% od ukupne prodaje.

 

Ne sviđa mi se:

- plus je zamijenio mini i cijena ode gore +200$

- cijene za EU će biti i po 25% veće, još kad se doda naš visoki PDV najskuplja verzija će biti i preko 1600 eura

- veća razlika između običnih modela i pro verzija, ali ne toliko u cijeni

- usb-c

- punjenje i dalje žalosno sporo, 7.5W za klasični Qi wireless punjač ili 15W za magsafe verziju i 20W za klasični punjač

- nema punjača

 

Sve u svemu solidan napredak, nadam se da se Dynamic Island neće pretvoriti u Touch Bar koji je isto djelovao kao fora feature, ali se na kraju nije pokazao tako.

 

Biti će zanimljivo vidjeti koliko ćemo čekati na foldable phone iz Apple radionice, vjerojatno će prvo par godina pričati kako je to bezveze, a onda ako se pokaže da konkurenciji ide dobro prodaja će i oni izbaciti svoj model, znači od pionira su postali ziheraši.

 

EDIT: malo zanimljive statistike, valjda je točna. Većina Apple korisnika je mlađa od 35 godina. Gotovo 70% (66% preciznije) korisnika su žene. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.9.2022 0:41 (mzopg).
 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametn
Zaporožac kaže...

 

Kad sam čuo "pravi " stereo s IPhonea htio sam baciti isti tren Šaomija u smeće, kad sam kupio kobajagi stereo samsunf A52S ni S od sterea, ovaj IPhone je toliko bogat zvukom, čuješ i bass dionice, clear ton, snaga, baterija manja, a traje kao i ona na Šaomiju, nema smrzavanja u igricama, ma čudo od mobitela i vrijedi dvake kune (to sam zaključio nakon testiranja)

face Unlock radi savršeno, da ne nabrajam dalje...jedino je Ap store siromašan apk besplatnim, ali ja to riješim da prebacim sa androida apk, pokrenem ju, i sve radi na IPhone.

 

meni je žao dati tolike novce, ali sam se zakleo, kad mi isteknu krediti na Diners sljedeće godine do srpnja, uletit ću i ja u Iphone, onaj veći, preko 6,5 cola.

 

Ma samo zbog zvuka ću ga kupiti jer sam čuo i flagship telefone drugih proizvođača i to nije to, to nije zvuk, a ni tehnički kvalitet IPhone-a.

A opet prema ocjenama Xiaomi ima 5 modela u TOP 10 po pitanju zvuka, a Apple samo jedan. 

Možda si jednostavno gledao i slušao, krive modele. Redmi Note 9 i A52s su ipak viši low-budget segment ili niži srednji, kako se uzme.

 

Inače Apple ima odličan zvuk, sjećam se kad sam prvi put pokrenuo Macbook Pro i gledao u čudu odakle taj zvuk stiže, impresivno.

12 godina
offline
Re: iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametn
mzopg kaže...

 Kolega ne znam za tebe, ali ja nažalost odavno nemam više 12 godina. Volim konstruktivne rasprave i nije mi problem reći da sam bio u krivu. Za razliku od njih ne volim bezvezna destruktivna prepucavanja. Vidim da uživaš u takvom prepucavanju sa drugim kolegom, ja se ne mislim u to upuštati.

 

Sve što pišeš sudiš isključivo po sebi, a jednako tako bi ja sa svoje pozicije mogao napisati da je Tesla relativno jeftin auto. No to ne mijenja činjenicu da on nije dostupan mnogima, kao što iPhone nije dostupan većini Hrvata, drago mi je čuti da je tebi dostupan, ali evo moj susjed i njegov susjed mogu samo sanjati o novom iPhoneu. No ne definira to po meni statusni simbol koliko definira činjenica da iPhone kupuju mnogi koji niti ne znaju što sve taj uređaj može, ali im "podiže" osobnu vrijednost kad ga stave na stol. Isto vrijedi za sve Apple uređaje, spomenutu Teslu i mnoge američke kompanije koje su izgrađene na vrhunskom marketingu.

 

Vezano za nabrojane nedostatke, multitasking ti je vidim nepoznanica, jer nije multitasking samo istovremeni interaktivni rad u više aplikacija već i background korištenje aplikacija, a kod iPhonea je to manje više moguće samo sa nativnim aplikacijama. Uz to današnji mobiteli imaju gotovo 7" ekrane, što je nekada bio standard za tablet, pa ne vidim da je toliko nemoguće koristiti više aplikacija odjednom, npr. pratiš u manjem prozoru nekakav video, chat ili nešto treće dok istovremeno pišeš poruku, mail ili shoping listu...

 

Widget - to što je tebi dosta je ok za tvoje osobne potrebe, ali ne i za sve druge, osim ako ne misliš da si ti standard za prosječnog korisnika.

 

E-mailove ti možeš brisati kako želiš, ali je činjenica da i nakon 15 verzija iOSa i dalje nema najosnovnije jednostavne opcije DELETE ALL, a takvih je primjera na iOSu više, ovo je samo prvi koji mi je pao na pamet i oslikava zatvorenost i limitiranost tog OSa. Što je ok za veliki broj korisnika jer te za razliku od Androida ovdje OS usmjerava i oblikuje kao korisnika, dok je tamo obrnuto. Meni osobno to ne odgovara.

 

Skinovi - nemam ni ja vremena za njih, ali očito su popularni i mnogi ih koriste pa sam ih eto zato i spomenuo ne uzimajući sebe kao nekakvo mjerilo.

 

Cloud je free do 5GB, nakon toga ide mjesečna pretplata, većina ima laptop, računalo i praktičnije im je prebaciti podatke, Apple je to propisno zakomplicirao. Odnosno pojednostavnio za svoje korisnike. 

 

Ti svoj posao vjerojatno obavljaš u kombinaciji pozivi + whatsup ili viber, to je ok, ali nismo svi isti i nemamo svi iste potrebe. Osobno dio posla mogu tako obaviti, a za veći dio mi treba što veći display jer često radim paralelno u više različitih aplikacija. Tebi nije korisno, nekome je korisno. Činjenica je da bi top prestižni flagship kao iPhone trebao imati sve nabrojano, pa tko želi može to koristiti tko ne želi ne mora. Za premium cijenu uređaja to mora imati, ako može medium budget Android onda može i mora i iPhone.

 

AoD tebi ne treba, ali kad stigne na iPhone onda ćeš prvi to istaknuti kao super feature i više nećeš moći bez njega. Osobno više ne kupujem mobitel bez te funkcije. Ne trebaju mi nikakve notifikacijske ledice i ostala čuda, preko AoD odmah sve vidim i mogu podesiti upravo kako mi odgovara. Uz to štedim bateriju.

 

Sakrij zub nisi shvatio, nije poanta da nema Face ID za koji se slažem da je na iPhoneu vrhunski, već da se može "poravnati" taj prvi red na način da se ugasi lijevo i desno od senzora tako da ti aplikacija ne ulazi dijelom u taj red sa zubom, to Androidi imaju odavno, a iPhone nema, opet banalna stvar. I kad zub nije toliki problem i svima je drag, zašto se sad iPhone prebacio na "pill" koji Androidi koriste već godinama?

 

Najveća uvrijeda za iPhone ja kada njegovi korisnici napišu da sve radi tip-top, ali je dosadan. Pričamo o OSu i uređaju koji je svojom pojavom bio sve osim dosadan. Kod jedinice sam danima samo trpao glazbu u njega da bi skrolao naslovnice albuma, to je bilo ludilo, a gdje je sve drugo. A sada imamo uređaj koji radi super, ali je dosadan. Užas. Jobs bi se sakrio od srama da vidi što rade.

 

Ajmo prednosti koje si nabrojao.

 

Nadogradnja - tebi je jasno da je Apple i iPhone zatvoreni sustav? Znači imaš proizvođača koji proizvodi uređaj i OS za taj uređaj, nema kombinacija, nema third party dodataka i pluginova koji nisu prošli njihovu kontrolu. Android je potpuno drugačiji od toga. Apple sam kontrolira razvoj, nadogradnje i sve ostalo. Unatoč tome dio oko softwareske podrške je pretjerano naglašen jer problema imaju svi, kao i bugova i promašaja, a kupovati uređaj sa mišlju da će se nadograđivati 10 godina je apsurdno.

 

Usporedbe radi sa developerskog pogleda Google dev sučelje je svemirski brod prema Appleu. Njihov sistem, onaj koji obični korisnici ne vide je toliko loše posložen i toliko limitiran da je to sramota. Dovoljno je reči da jedan developer ne može u 2022. za ikone postaviti svg datoteku već treba raditi na desetke ikona različitih dimenzija kako bi se zadovoljili i pokrili svi prethodni i sadašnji uređaji. WTF? A tek kad trebaš dobiti račun za dev acc... horor.

 

Baterija - iPhone je ima velikih problema sa baterijom do pojave dvanaestice, tu su drastično popravili bateriju i sada na trinaestici je to top baterija. Moj jedini problem je bio dosta brza degradacija, ali uzmimo da to kao i kod Android uređaja ovisi o primjerku.

 

Kompaktnost - ovo je čista Apple politika, vjerujem da i u Android svijetu ima takvih primjeraka, meni osobno je sramota da Apple pakira SE verziju u kućište od prije nekoliko godina.

 

Jednostavnost - radi i kod Androida. Zanimljivo je kako se Androidu nabija na nos bloatware, a sve "smeće" koje stiže sa iOSom je ok? 

 

Kažeš kod iPhone radi sve 4-5 godina kao i prvi dan, ne baš, imam tu iPhone X star 4 godine, radio je lijepo prve 2.5 godine, nakon toga je krenula ozbiljna degradacija u svim pogledima. Možda je to samo do tog primjerka, možda je moj način korištenja, ne znam. S druge strane imam tu kod sebe Redmi 4 Prime, star 6 godina, stavio na njega novi Android i uređaj radi bez greške, čak je i baterija u solidnom stanju. Ukratko, osobne anegdote nisu nekakvo mjerilo. Netko će kupiti iPhone i riknuti će mu prvi dan (moj frend), a nekome će raditi godinama bez greške. Ovaj prvi će zaključiti "nikad više iPhone", a ovaj drugi "od sada samo iPhone".

 

Nisam tip koji se prepucava kao što je bilo s kolegom...ali kolega ima potpuno krivi nastup prema korisnicima Iphonea...pa sam morao odgovoriti.

 

Neću ti na sve odgovorit jer čisto se radi o subjektivnom pogledu na IOS/Android..., tako da tu nismo ni ja ni ti u pravu...sve ovisi o pojedinicu kome što treba.

- multitasking - meni je to i dalje smješno ali ako tebi navedeno koristi - super. Meni osobno ne...

- Cloud free - 5GB Apple, Google 15GB. Ja osobno plaćam 24kn - 200GB kod Apple-a. Niti ćeš se preporodit kod Apple a ni kod Google-a ako gledamo free...

- Aod - 14 Pro ga ima...ja ga ne mislim koristiti...

- Ovo što si rekao za zub - osobno ne bi volio da se poravana i da imam dio ekrana koji je na vrhu zbog zuba crn. Opet je to do osobe - kome što više odgovara.

 

Posao obavljam u kombinaciji - pozivi + whats app + e-mail + Teams..., a na laptopu e-mail i Teams + poslovni programi.

 

Ovo sam ja rekao već masu puta - da je IOS dosadan., ali takav meni osobno odgovara. Jednostavno imaš minimalno mogučnosti prilagodbe...

 

Što se tiće odgovara na prednosti : 

 

- kompaktnost - Osim Sonya koji pokušava ugradit top specifikacije u kompaktan mob, nitko drugi u Android svijetu to ne radi. Svaki mob mora biti ( Ultra ) a da imaš najbolje od najboljeg.

- Imamo doma Iphone 5s i dalje normalno radi - u funkciji je. 

- Zdravlje baterije na 13 Pro nakon 12mj korištenja je 97%. 

 

Nisam ovisan ni o jednoj marki mobilnih uređaja...kad mi dosadi Iphone, prebacit ću se na Samsung. Najveći razlog zašto sam se prebacio na Iphone 12 Pro je bila veličina Note 20 Ultra. Bilo je Ultra ili 12 Pro. Bilo koji mobilni uređaj u Android taboru tada nije imao top specifikacije kao Note 20 Ultra, a ako nije top ja ne kupujem.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.9.2022 10:31 (R36).
11 godina
offline
iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametnih t

Kada vidim kakve se krvave borbe vode za Apple na jednom Hr forumu....da ste barem ovako vatreni i izvan foruma,tesko bi vam onda 4 kokosara ukrala milijardu kuna iz dzepova 🥂

Moj PC  
1 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametn
MEGATAMA kaže...

Kada vidim kakve se krvave borbe vode za Apple na jednom Hr forumu....da ste barem ovako vatreni i izvan foruma,tesko bi vam onda 4 kokosara ukrala milijardu kuna iz dzepova 🥂

Ne znam kako su tebi promakli...ako si iz HR. 

 

Vatren sam izvan foruma. Imam 3 djece u 4 godine. 2019, 2021, 2022. god  

 

Ove milijarde su ti dokaz - danas imaš a sutra nemaš, tako da samo ljubav....

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.9.2022 12:25 (R36).
14 godina
offline
Re: iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametn
Linux se prvenstveno ne smatra unixom i ne spada pod TM upravo jer je Linus napisao kernel od nule, pa je zanimljivo onda kako je MacOS sa svojim hibridnim mikrokernelom UNIX. Linux je također POSIX "compliant".

 

Bojim se da oko ove teme crta nikada neće biti pdvučena jer jedno je brend UNIX i marketing, a drugo unix OS.

Prvo, svaka cast na istrazivanju, da je bar vise takvih komentara. A sada da pojasnim oko cega se ne slazem.

Linux nije POSIX compliant, bar ne vecina distribucija ako me pamcenje sluzi.
POSIX i SUS su specifikacije - level of abstraction.
Mogu ja napisat svoj OS i ako mu interface zadovoljava POSIX specifikaciju (izostavimo certifikaciju iz price) onda je to POSIX OS bez obzira koliko se razlikovao under the hood.


Sa wikipedije:

Only systems fully compliant with and certified to the Single UNIX Specification qualify as "UNIX"

Iz tog razloga se MacOS smatra UNIXom.

Tu mozemo povuc paralelu sa CPU, ako zadovoljava x86 specifikaciju onda se taj CPU mozes nazvat x86 compliant i nitko nece dovodit u pitanje da li su AMDovi proizvodi x86 CPU (ili Intelovi x86_64) - iako se apsolutno razlikuju under the hood.

12 godina
neaktivan
offline
Re: iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametn
Zhawk kaže...
Linux se prvenstveno ne smatra unixom i ne spada pod TM upravo jer je Linus napisao kernel od nule, pa je zanimljivo onda kako je MacOS sa svojim hibridnim mikrokernelom UNIX. Linux je također POSIX "compliant".

 

Bojim se da oko ove teme crta nikada neće biti pdvučena jer jedno je brend UNIX i marketing, a drugo unix OS.

Prvo, svaka cast na istrazivanju, da je bar vise takvih komentara. A sada da pojasnim oko cega se ne slazem.

Linux nije POSIX compliant, bar ne vecina distribucija ako me pamcenje sluzi.
POSIX i SUS su specifikacije - level of abstraction.
Mogu ja napisat svoj OS i ako mu interface zadovoljava POSIX specifikaciju (izostavimo certifikaciju iz price) onda je to POSIX OS bez obzira koliko se razlikovao under the hood.


Sa wikipedije:

Only systems fully compliant with and certified to the Single UNIX Specification qualify as "UNIX"

Iz tog razloga se MacOS smatra UNIXom.

Tu mozemo povuc paralelu sa CPU, ako zadovoljava x86 specifikaciju onda se taj CPU mozes nazvat x86 compliant i nitko nece dovodit u pitanje da li su AMDovi proizvodi x86 CPU (ili Intelovi x86_64) - iako se apsolutno razlikuju under the hood.

Mogao bi sad upasti u zamku tvrdnjom da je Linux POSIX compliant, jer onda imamo slične teze MacOS - UNIX i Linux - POSIX. Međutim činjenica je da su Linux distribucije rađene prema LSBu koji je opet temeljen na POSIXu, nije sve identično, ali vjerujem da bi gotovo sve Linux distribucije vrlo lako zadovoljile POSIX specs. Najveći problem je u biti u plaćanju skupih certifikata, a Linuxu to ne treba i zato se smatra da nije POSIX compliant. Primjer je i Huawei EulerOS koji je Linux distribucija, ali su platili certificiranje i imaju POSIX cert.

 

Sam Linus je u svojoj knjizi napisao da je pri pisanju Linuxa pratio POSIX standarde.

 

Ovo s procesorima je isto ok usporedba, kako bi netko lakše shvatio razliku, taj CPU može zadovoljiti još 20 standarda i uvjeta i taj x86 može na kraju krajeva imati čisto reda radi (marketing?), a sve obavljati recimo preko x64. Tada je x86 compliant, ali to ne znači da se nije razvio dalje od tog standarda.

 

Kada kažemo da je MacOS Unix compliant to je točno, ali kad kažemo da je MacOS Unix onda je to po meni vrlo diskutabilno i dovodi u zabludu.

16 godina
offline
iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametnih t
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametn

to je Amerika, njihovo zakonodavstvo je u najmanju ruku cudno, mozes tuzit koga hoces za kakvu god glupost hoces, pa tako i ovu zensku koja je samo htjela pomoc, moze netko tuzit za neku nebulozu koja nama normalnima nemre past na pamet

 

u skladu s time sefovi su vjerovatno upuceni da je bolje otpustit nekoga ili zaprijetiti, nego se izlagat mogucim tuzbama, jer je lakse sjebat pojedinca da je krsio pravila tvrtke ili NDA ili sta god vec

 

pa pogle ove americke "whistlere" svaki od njih je najebo ko zuti, ne samo od vlade vec od samih ljudi kojima je htio pomoc i ukazati koje uzase im vlada radi

 

ista stvar kod nas, svatko tko se izlozi javno, a hoce ukazati ne neko zlo ili nepravdu, najebe, u biti bilo gdje bilo tko se usudi ista postevno i casno napraviti, na benefit obicnih ljudi, najebe zesce i ispadne najvece zlo

 

nisam znao da je iPhone neupotrebljiv nekome tko ga ukrade ili nade, zanimljivo, ak je fakat tak, to je dobra fora 

13 godina
offline
Re: iPhone preuzeo većinu američkog tržišta pametn
3dfx kaže...

to je Amerika, njihovo zakonodavstvo je u najmanju ruku cudno, mozes tuzit koga hoces za kakvu god glupost hoces, pa tako i ovu zensku koja je samo htjela pomoc, moze netko tuzit za neku nebulozu koja nama normalnima nemre past na pamet

 

u skladu s time sefovi su vjerovatno upuceni da je bolje otpustit nekoga ili zaprijetiti, nego se izlagat mogucim tuzbama, jer je lakse sjebat pojedinca da je krsio pravila tvrtke ili NDA ili sta god vec

 

pa pogle ove americke "whistlere" svaki od njih je najebo ko zuti, ne samo od vlade vec od samih ljudi kojima je htio pomoc i ukazati koje uzase im vlada radi

 

ista stvar kod nas, svatko tko se izlozi javno, a hoce ukazati ne neko zlo ili nepravdu, najebe, u biti bilo gdje bilo tko se usudi ista postevno i casno napraviti, na benefit obicnih ljudi, najebe zesce i ispadne najvece zlo

 

nisam znao da je iPhone neupotrebljiv nekome tko ga ukrade ili nade, zanimljivo, ak je fakat tak, to je dobra fora 

 Više manje ti je danas tak i s androidima. Ako je prijavljen a google acc, onda kod prisanja traži lozinku za taj isti mail. Nema paljenja bez toga.

Doduše, ak si malo više u mobitelima, nešto se i može napraviti. Recimo, Samsung se uz račun da riješiti preko ovlaštenog. Iphone se da otključat ako je isključena find my phone opcija. Sve manje i manje ima smisla se veselit nađenom/ukradenom telefonu.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice