Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan eur

poruka: 135
|
čitano: 38.032
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan eur".
14 godina
neaktivan
offline
Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan eur

Evo ukratko... IOSS zakon

 
0 4 hvala 1
3 godine
protjeran
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
koki kaže...

Evo ukratko... IOSS zakon

 to nije ništa ukratko, o to je suhoparan text kojeg nitko ne želi čitati.

 

Ono što ljude zanima je koliko će ukupno morati platiti paket koji im dođe na kućna vrata.

Ja ne znam jel to znanstvena fantastika napisati jednostavan članak u kojem će se navesti procedura i kolko će nas koštati kad naručimo nešto od 2$ i od 222$.

To bi realno bio članak od 4 rečenice, a sve bi bilo rečeno.

 

Ali ne, mi smo do sada pročitali jedno 125 članaka vezanih za ovu tematiku i aposlutno ništa nije bilo jasno.

Eto novinar nije smatrao da je bitno navesti 18.5 kn naknade jer to nije carinska trošarina nego poštanska.... :facepalm:

Kao da je ikome od nas bitno kako se to zove i kome idu pare u džep.

 

15 godina
protjeran
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
ryobi kaže...
koki kaže...

Evo ukratko... IOSS zakon

 to nije ništa ukratko, o to je suhoparan text kojeg nitko ne želi čitati.

 

Ono što ljude zanima je koliko će ukupno morati platiti paket koji im dođe na kućna vrata.

Ja ne znam jel to znanstvena fantastika napisati jednostavan članak u kojem će se navesti procedura i kolko će nas koštati kad naručimo nešto od 2$ i od 222$.

To bi realno bio članak od 4 rečenice, a sve bi bilo rečeno.

 

Ali ne, mi smo do sada pročitali jedno 125 članaka vezanih za ovu tematiku i aposlutno ništa nije bilo jasno.

Eto novinar nije smatrao da je bitno navesti 18.5 kn naknade jer to nije carinska trošarina nego poštanska.... :facepalm:

Kao da je ikome od nas bitno kako se to zove i kome idu pare u džep.

 

 

  Istina,i još se svađa sa forumašima  koji su mu to prigovorili

Sve što imam u životu sam ukro, jedino sam vozačku kupio
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.6.2021 22:48 (popo).
16 godina
offline
Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan eur

Ljudi, čemu panika? Čemu toliki izljevi gorčine?

 

Pa tko vas tjera da naručujete izvan EU? Dobro je Ajar rekao, kome se isplati, platit će... Kome ne, neka naruči iz EU! Ako je pravilo donijela EU Komisija, čemu onda pljuvanje po domaćim institucijama?

Pošta će naplaćivati naknadu 18,50 HRK - neka će! Pa što mislite da tisuće sati koje će biti potrebne na obradu vaših naručenih pizarija trebaju biti besplatne? Ne trebaju! 

 

Upamtite... Ne vrti se svijet oko vaših narudžbi s Ali Expressa. Ova uredba je donešena s razlogom, među kojima je i želja da se zaštiti domaće tržište i igrači na njemu (oni isti koji plaćaju poreze, carine i ostala davanja na sve, a ne samo na robu visoke vrijednosti). Ako vam to nije jasno, onda jebat ga...

 

Naručujte i dalje.

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.6.2021 0:35 (cro_blue).
Moj PC  
1 21 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
Nije problem platit PDV vjerojatno velikoj većini ovde.

Problem je u plaćanju naknade posti od 18 kn. To je problem jer si postarinu vec platio, a HP je dobila dio svog kolaca od te postarine (Google "postal terminal dues" ) a ovde pokusavaju iskamcit jos 18 kn za skeniranje bar koda. Nema to veze sa eu cuvanjem domaceg trzista, to je cistii HP harač.

Sto se tice naručivanja, ja sa ali ex uglavnom naručujem stvari koje NE postoje u EU, jer ih u EU valjda nije isplativo proizvodit, i niko ih ni nece proizvodit, jer je valjda trziste premalo, a u kini kostaju ispod 1 dolara(gt2 belt sa 44 zuba npr) , sad ce nas ovde zbog haraca koštat 500% skuplje umjesto 25%
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.6.2021 1:10 (Vule).
15 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
Najsporinija je cijena ovog troška od 18,5 kn, zasto tak visoko? Vec je neko napiso za Mađarsku, Finska mislim ima cak 0.5 eura, nasi očito vole ukrast. Al nije da nismo ni to prije znali, onih ilegalnih 5kn po paketu kaj su naplaćivali npr.
6 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
Pa što se bunite protiv HP harača?
Jeste li bili na izborima, jeste li glasali za nekockoglave?
Jeste li organizirali kakav prosvjed?
Lako je kriti se iza tipkovnice.
Ako vam je tu preskupo, preselite se u Mađarsku, tamo je jeftinije.
U Francuskoj se bacaju Molotovljevi na spomen poskupljenja smeća, u uhljebistanu se sagiba da im lakše uđe.
Tužite HR EU sudu da nije stavio konkurentne cijene, ima vas odvjetnika na forumu, znate kako to ide, pokrenite podršku preko Bug foruma, dajte nam zadatke.
Idemo mijenjati!

Ah ništa od toga.
Ja sam na moru i pijan sam. BMK!
 
1 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
cro_blue kaže...

Ljudi, čemu panika? Čemu toliki izljevi gorčine?

 

Pa tko vas tjera da naručujete izvan EU? Dobro je Ajar rekao, kome se isplati, platit će... Kome ne, neka naruči iz EU! Ako je pravilo donijela EU Komisija, čemu onda pljuvanje po domaćim institucijama?

Pošta će naplaćivati naknadu 18,50 HRK - neka će! Pa što mislite da tisuće sati koje će biti potrebne na obradu vaših naručenih pizarija trebaju biti besplatne? Ne trebaju! 

 

Upamtite... Ne vrti se svijet oko vaših narudžbi s Ali Expressa. Ova uredba je donešena s razlogom, među kojima je i želja da se zaštiti domaće tržište i igrači na njemu (oni isti koji plaćaju poreze, carine i ostala davanja na sve, a ne samo na robu visoke vrijednosti). Ako vam to nije jasno, onda jebat ga...

 

Naručujte i dalje.

 

Toliko me naživcirao boldani dio da sam si morao omogućiti pisanje postova da ti odgovorim.

 

Da, okej je naplatiti neku uslugu, no jel misliš da je navedena cijena okej? Drugi naplaćuju po 10kn manje, ali eto sat Rvatskog radnika je vrijednij pa je i usluga skuplja. Ta cijena usluge je prenapuhana, nadam se da ti je to jasno i da je to razlog zašto većina prigovara. Samo još stoji pitanje koliko će te procedure (dodatno) usporiti isporuku. Bojim se i pomisliti.

 

--  Hajmo reć da jedna osoba u sat vremena obradi 50 malih paketića(18.5kn usluga) - 18.5 * 50 = 925kn. Naravno neće radit jedna osoba. Zaključi sam(ako još do sada nisi) jel to okej cijena ili ne. Po meni, tih 18.5 kn je reketarenje - mogu jer im nitko ništa ne može. Kao i za onih 4.5kn (ili koliko je već bilo). Već kad sam kod te 4.5kn - jel su ikome vratili te novce?

 

-- Glede HR - kakvo domaće tržište? To je ubijanje slobodnog tržišta indirektno. 95% stvari koji su naručuju iz Kine nemaš gdje uzeti u HR. Evo, daj mi primjer gdje u HR mogu uzeti 5kom PCB-a(2 layer)? Sad ćeš imati trgovce koji će kupovati od kineza i onda prodavati dalje.
Kako Rvat može derati 18.5kn jer je njegov sat skuplji, tako i Kinez može prodavati jeftinije jer je njegov sat jeftinji.

 

Očekujem da će niknuti skladišta po EU.

Pozdrav.

 

 

 

4 godine
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
Dex.amx kaže...

 

Toliko me naživcirao boldani dio da sam si morao omogućiti pisanje postova da ti odgovorim.

 

Da, okej je naplatiti neku uslugu, no jel misliš da je navedena cijena okej?

 

 

 

 A je li "normalno" na plaži naplatiti coca-colu 24 kune, a pivu 30+ kuna?

 

Pa zašto je problem da HP nešto sebi naplati po cijeni koju sam odredi?

 

 

4 godine
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
cro_blue kaže...

Ljudi, čemu panika? Čemu toliki izljevi gorčine?

 

Pa tko vas tjera da naručujete izvan EU? Dobro je Ajar rekao, kome se isplati, platit će... Kome ne, neka naruči iz EU! Ako je pravilo donijela EU Komisija, čemu onda pljuvanje po domaćim institucijama?

Pošta će naplaćivati naknadu 18,50 HRK - neka će! Pa što mislite da tisuće sati koje će biti potrebne na obradu vaših naručenih pizarija trebaju biti besplatne? Ne trebaju! 

 

Upamtite... Ne vrti se svijet oko vaših narudžbi s Ali Expressa. Ova uredba je donešena s razlogom, među kojima je i želja da se zaštiti domaće tržište i igrači na njemu (oni isti koji plaćaju poreze, carine i ostala davanja na sve, a ne samo na robu visoke vrijednosti). Ako vam to nije jasno, onda jebat ga...

 

Naručujte i dalje.

 Gorčina je zato jer hrpa ljudi u Hrvatskoj "posluje" u sivoj zoni. Šverceri, preprodavači, "poduzetnici". Ti se najviše bune. Onaj koji naruči remen za sat za 3 dolara jednom u 2 godine, sigurno se neće buniti. Preprodavači hoće.

16 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
Dex.amx kaže...

 

Toliko me naživcirao boldani dio da sam si morao omogućiti pisanje postova da ti odgovorim.

 

Da, okej je naplatiti neku uslugu, no jel misliš da je navedena cijena okej? Drugi naplaćuju po 10kn manje, ali eto sat Rvatskog radnika je vrijednij pa je i usluga skuplja. Ta cijena usluge je prenapuhana, nadam se da ti je to jasno i da je to razlog zašto većina prigovara. Samo još stoji pitanje koliko će te procedure (dodatno) usporiti isporuku. Bojim se i pomisliti.

 

--  Hajmo reć da jedna osoba u sat vremena obradi 50 malih paketića(18.5kn usluga) - 18.5 * 50 = 925kn. Naravno neće radit jedna osoba. Zaključi sam(ako još do sada nisi) jel to okej cijena ili ne. Po meni, tih 18.5 kn je reketarenje - mogu jer im nitko ništa ne može. Kao i za onih 4.5kn (ili koliko je već bilo). Već kad sam kod te 4.5kn - jel su ikome vratili te novce?

 

-- Glede HR - kakvo domaće tržište? To je ubijanje slobodnog tržišta indirektno. 95% stvari koji su naručuju iz Kine nemaš gdje uzeti u HR. Evo, daj mi primjer gdje u HR mogu uzeti 5kom PCB-a(2 layer)? Sad ćeš imati trgovce koji će kupovati od kineza i onda prodavati dalje.
Kako Rvat može derati 18.5kn jer je njegov sat skuplji, tako i Kinez može prodavati jeftinije jer je njegov sat jeftinji.

 

Očekujem da će niknuti skladišta po EU.

Pozdrav.

 

Gle, cijenim to što si pokušao argumentirati, ali logika kojom se vodiš je potpuno pogrešna.

 

U tih 18,50 HRK sadržano je puno više toga nego što možeš zamisliti... Pitaš se što? Evo ovako... Obrada podrazumijeva izračun vrijednosti, uključivanje u postupak praćenja pošiljke, osiguranje itd... Plus to što će se tih 18,50 HRK dodatno oporezovati prilikom izračunavanja poreza na dobit. Nije sve crno ili bijelo i moraš shvatiti da su troškovi pošte u ovom slučaju realni i moraju biti nadomješteni.

 

Istina, neki poštanski servisi istu uslugu naplaćuju manje, neki više... Pošto godinama radim u DP DHL u Njemačkoj, iz prve ruke ti mogu potvrditi da je u Njemačkoj cijena takve usluge 6,00€. Je li malo ili puno, suditi ne mogu?! Znam samo da se rijetki bune.

 

Ono što mnogi zaboravljaju jeste činjenica da će dobar dio posla prijeći iz carine u ruke pošte i naknada za taj dodatni trud je sadržana u tih 18,50 HRK. Čisto primjera radi, pošta treba obučiti ljude za novu vrstu zadaća, osigurati im tehniku, logistiku i skladišne prostore. Je li sve to besplatno? Naravno da nije!

 

zelenapaprika kaže...

 Gorčina je zato jer hrpa ljudi u Hrvatskoj "posluje" u sivoj zoni. Šverceri, preprodavači, "poduzetnici". Ti se najviše bune. Onaj koji naruči remen za sat za 3 dolara jednom u 2 godine, sigurno se neće buniti. Preprodavači hoće.

 

Želiš li mi reći da ti je žao švercera, preprodavača robe i ostalih koji posluju u sivoj zoni? Ako ne, onda čemu gorčina?

 

Meni je žao ljudi koji se trude legalno poslovati, plaćati enormna davanja i bore opstati na tržištu prepunom ovakvih koji prosipaju gorčinu. 

 

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
8 godina
offline
Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan eur

Naručivat će se manje, bit će manje posla, neće biti 10k paketa na dan nego 5k pa onda i 2k pa će "gospoda" podobivati otkaze.

 

Dobra satnica, 18.5kn x u najgorem slučaju 10 paketa na sat = 185kn sat x 8 = cca 1600kn dan x 20 = 32k bruto = koliko, 25k netto? Di da se prijavim da skeniram paketiće cijeli božji dan za 3k+ eura?

 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
zelenapaprika kaže...
Dex.amx kaže...

 

Toliko me naživcirao boldani dio da sam si morao omogućiti pisanje postova da ti odgovorim.

 

Da, okej je naplatiti neku uslugu, no jel misliš da je navedena cijena okej?

 

 

 

 A je li "normalno" na plaži naplatiti coca-colu 24 kune, a pivu 30+ kuna?

 

Pa zašto je problem da HP nešto sebi naplati po cijeni koju sam odredi?

 

 

 Niko ti ne brani otic u lidla i kupit Beer za 6 kn, kako da prebacis uslugu sa HPa na nekog drugog? Ja ne zelim r

tu uslugu platiti posti nego nekom drugom.

 

 

@cro_nesto

Koliko sam. ja shvatio u njemackoj je usluga 0 eur ukoliko. je paket u IOSS, a 6 eura je ako treba racunati iz racuna pdv, i isto tako u njemackoj ukoliko je porez ispod 1 eura(vrijednost posiljke 5.35) ne naplacuje se pdv. 

 

2 godine
neaktivan
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan

Ne mora se ni tih 6€ platiti ako sam odes na carinu. Tu nam soli pamet a "zaboravio" je napometi sve te stvari.

16 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
cro_blue kaže...

 

Pa tko vas tjera da naručujete izvan EU? Dobro je Ajar rekao, kome se isplati, platit će... Kome ne, neka naruči iz EU! Ako je pravilo donijela EU Komisija, čemu onda pljuvanje po domaćim institucijama?

Ako tako gledas onda je problem u EU i onima koji su glasali za EU. 

 

Ne vidim sto je dobro u tome. Mozemo onda i zatvoriti granice i nabiti 500% carine na sve, da potaknemo domacu prozivodnju. Nadao sam se da smo prosli ta vremena...

 

 

 

16 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
Vule kaže... 

 

@cro_nesto

1) Koliko sam. ja shvatio u njemackoj je usluga 0 eur ukoliko. je paket u IOSS, a 6 eura je ako treba racunati iz racuna pdv, 2) isto tako u njemackoj ukoliko je porez ispod 1 eura(vrijednost posiljke 5.35) ne naplacuje se pdv. 

 

 

1) Istina, ako su na pošiljku već plaćena davanja, nema je smisla provjeravati niti na nju naplaćivati dodatna davanja. Samim time, ona ide direkt u dostavu bez ikakvih dodatnih troškova. Uostalom, zar to neće biti slučaj i u HR?

 

2) Njemačka je odlučila ne naplaćivati porez ukoliko njegov iznos ne prelazi 1€ iz praktičnog razloga što su troškovi obračunavanja takvih iznosa viši od same koristi njihovog naplaćivanja. Netko će reći zašto to ne može učiniti i Hrvatska? Prvo, sama odluka nije na pošti nego na Poreznoj/Carinskoj upravi... Drugo, količina takvih pošiljki u Njemačkoj je nemjerljiva u odnosu na količinu u Hrvatskoj. Netko negdje reče (doduše neprovjereno) da u HR dnevno uđe cca. 10.000 takvih pošiljki. Mi u Njemačkoj imamo dnevno u svakom manjem gradu toliku količinu u dostavi... Prema tome, ne treba si otežavati ionako težak i kompliciran posao.

 

peroperic9876125 kaže...

Ne mora se ni tih 6€ platiti ako sam odes na carinu. Tu nam soli pamet a "zaboravio" je napometi sve te stvari.

Naravno, u Njemačkoj postoji mogućnost da se registriraš kao "Selbstverzoller", ali je ta mogućnost gotovo u pravilu namijenjena samo za pravne osobe. U tom slučaju, pošta ne obrađuje, ne naplaćuje niti dostavlja pošiljke krajnjem korisniku nego samo obavijesti o dospijeću u nadležni carinski ured. Tada se osobno mora doći na carinu, zajedno s carinikom provesti cijeli proces carinjenja/oporezivanja robe, plaćanje i, u konačnici, preuzimanje. Takav proces traje znatno dulje nego uobičajena procedura kada pošta zastupa krajnjeg korisnika i veoma često se razlika mjeri u tjednima.

 

Također, mora se postaviti pitanje što ako je vrijednost robe iznad 1000€? U tom slučaju nije dovoljno samo obaviti proces carinjenja/oporezivanja nego pošiljka mora biti unešena i najavljena (od strane uvoznika) u ATLAS (sustav za obračun carine i poreza njemačke carisnke službe) koji je dostupan samo pravnim osobama.

 

Cijenjeni Pero Periću, ovdje nisam došao da nekome "solim pamet" nego da razmijenimo iskustva i mišljenja. Ukoliko su nam mišljenja suprotna, u redu... Borit ćemo se argumentima. 

 

Ja sam svoje argumente iznio... Da čujem tvoje!

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
14 godina
online
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
cro_blue kaže... 

 

1) Istina, ako su na pošiljku već plaćena davanja, nema je smisla provjeravati niti na nju naplaćivati dodatna davanja. Samim time, ona ide direkt u dostavu bez ikakvih dodatnih troškova. Uostalom, zar to neće biti slučaj i u HR?

 

 Neće i mislim da to ljude najviše i ljuti. Pošta će naplaćivati obradu paketa za koje nije potrebna nikakva dodatna usluga. Zašto? Zato što može. 
Tako da će davanja umjesto 25% na paketić vrijednosti 1€ biti 272%, na onaj od 5€ 75%, a na onaj od 10€ 50% što je veliko razočaranje svima koji su očekivali ubrzani postupak i davanja od 25%. Nije samo problem dodatne naplate, veća je stvar što će zbog dodatne naplate doći do dodatnih komplikacija i usporavanja poštanskog prometa. Već od ranije imamo situaciju gdje paket višestruko kraće putuje s drugog kontinenta nego last mile.

2 godine
protjeran
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
zelenapaprika kaže...
Dex.amx kaže...

 

Toliko me naživcirao boldani dio da sam si morao omogućiti pisanje postova da ti odgovorim.

 

Da, okej je naplatiti neku uslugu, no jel misliš da je navedena cijena okej?

 

 

 

 A je li "normalno" na plaži naplatiti coca-colu 24 kune, a pivu 30+ kuna?

 

Pa zašto je problem da HP nešto sebi naplati po cijeni koju sam odredi?

 

 

 

Ne, no ti pivo(kola nije zdrava) možeš kupiti negdje drugdje, za manje novaca. Dakle imaš izbor.

Ovdje nemaš izbor, Pošta nema pravu konkurenciju.

 

A i ne moraš piti pivo. Dok paket mora proći kroz poštu.

Takve cijene se događaju kad nemaš konkurenciju. Čim nemaš konkurenciju sve cvjeta(npr. vodenkonji od Palba u Kolumbiji).

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.6.2021 13:40 (Dex.amx).
2 godine
protjeran
offline
Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan eur

Vidim kritizira se dosta ta famozna naknada, pa ono osnovno oporezivanje svih paketa na razini EU ima isključivo za cilj eliminirati kinesko tržište, pa samim time i ove naknade na HR razini koje će dodatno ubiti isplativost naručivanja van EU. Njihov jedini cilj je eliminacija konkurencije i zbog toga su izmišljeni tako da ne znam šta se čudite što su toliko visoke naknade, nebi me čudilo da s vremenom još i narastu. Trudit će se svim silama ojačati domače tržište na način da ubijaju konkurenciju jer im je to lakše nego prilagodit vlastito tržište, poboljšat uslugu i smanjiti cijene tj poreze. Znamo da je porez svetinja, treba financirati sve te uhljebe u javnim firmama, eu birokrate itd, a dok su porezi toliko visoki ne možemo očekivati drastičnije smanjenje cijena, a birokrati sebi neće smanjivati plaću zbog nas tako da.... prihvatimo to da završava era jeftinog kupovanja, cijene svega rastu abnormalno pa će tako i te sitnice koje smo naručivali iz Kine. Bilo bi optimalno kad bi se i plaće prilagodile tome svemu, no...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan

Svaka država na svijetu ima svoj poštanski servis koji je generalno nadležan za provedbu naplate potraživanja prilikom uvoza iz kupovine na daljinu. Hrvatska u ovom slučaju nije nikakva iznimka.

 

Alternativa postoji... Zove se DHL Express, UPS, FedEx i sl. koji te također mogu zastupati prilikom uvoza, ali znaš i sam po kojoj cijeni. 

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
2 godine
neaktivan
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
cro_blue kaže...

1) Istina, ako su na pošiljku već plaćena davanja, nema je smisla provjeravati niti na nju naplaćivati dodatna davanja. Samim time, ona ide direkt u dostavu bez ikakvih dodatnih troškova. Uostalom, zar to neće biti slučaj i u HR?

 

 Pa ovo je glavni problem, izgleda da nece, meni ovo zvuci kao da planiraju guliti za svaki paket: "Iz Hrvatske pošte najavili su da će isti dan kad na snagu stupa oporezivanje malih pošiljki uvesti naknadu za kontrolu svih pošiljaka koje dolaze iz trećih zemalja."

Njemac ce paket od 1€ putem IOSS-a platiti 1.19€, a mi cemo izgleda morati platiti 3.71€, to je tebi u redu?

16 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
peroperic9876125 kaže... 

 Pa ovo je glavni problem, izgleda da nece, meni ovo zvuci kao da planiraju guliti za svaki paket: "Iz Hrvatske pošte najavili su da će isti dan kad na snagu stupa oporezivanje malih pošiljki uvesti naknadu za kontrolu svih pošiljaka koje dolaze iz trećih zemalja."

Njemac ce paket od 1€ putem IOSS-a platiti 1.19€, a mi cemo izgleda morati platiti 3.71€, to je tebi u redu?

Ja sam se na glavu nasadio u posljednja dva sata kako bih pronašao jednu jedinu rečenicu koja potvrđuje ovu pretpostavku... Nisam je našao, baš kao što nisam našao niti da neće... Dakle, ne zna se još. 

 

Logično bi bilo da neće, ali ne smijem letjeti pred rudu, baš kao i vi. Strpite se i vidjet ćete kako će sve funkcionirati nakon 01. srpnja... Ako se uvoz ne isplati, čemu ga forsirati?!

 

Uostalom, EU skladišta su puna iste, već ocarinjene robe, zbog koje vas neće boljeti glava od uvoznih postupaka. Zar nije jeftinije od tamo naručiti?

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
7 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan

Pa problem i je kaj nemreš naručit iz EU skladišta, jer tamo nema robe koju tražiš.

 

A kaj se ovoga tiče, može pošta nabit naknade kolko god hoće, samo bi im netko trebao poslati upravu na neke temelje ekonomije.

Naplati ti 18.5, pa budeš imao pad prek 99% na pakete koji su ouno ispod te cijene a nema ih i EU, a da uvedu progresivnu stopu u odnosu na cijenu proizvoda, čak bi si i povećali zaradu.

Ali, kad se radi o državnoj firmi, logično je zapravo, jer njima nije zamisao povećati si dobit, nego si smanjiti obujam posla, tak da mogu smanjit broj radnika pa da stranački kolege više zarade.

Kod nas sve firme idu protiv tržišta, tak da ništa novo.

 

BTW, dex je dobro rekao, npr. PCB proizvesti ti otprilike košta kao papir cca. 100 puta veće površine (bar je takva bila analiza troškova jedne firme iz njemačke).

U prijevodu, mala PCB pločica kakve ti JLC npr. proda za kunu otprilike košta kao 10 A4 papira (ako sam dobro zapamtio, računajući i radnike, sirovinu i amortizaciju), a u EU ti nitko ne bude prodao PCB po narudžbi veličine nokta za manje od 100€, i još ne žele poslovat s tobom jer nisi pravna osoba.

Ukratko, nije problem uvoza iz Kine, nego EU želi spriječiti ljude da kupuju,  a ne tjera firme da počnu proizvoditi i prodavati krajnim potrošačima.

Plan im je ko iz Alan Forda, nije bitno profitirati i da narod dobro živi, bitno je da pate.

Zamisao im je EU pretvoriti u tržište dućana i preprodavača, živjeti isključivo od oporezivanja uvozne robe, jer su skužili da nikad ništa ne budu proizvodili.

Ovak ne samo da idu protiv potrošača, nego budu na kraju ubili i ovo mali proizvodnje kaj postoji u EU, ali ok, ionak je to samo ubrzami postupak onoga kaj nam slijedi, tak da se zapravo radujem tome.

BTW, tu su Ajar i ostali u pravu, pošta može naplatit kolko god hoće, a tu onda vrijedi ona stara: piss on them to show dominance.

Tak da sam na strani pošte 100%, jer kad pogaze ljude do kraja, prisiljeni budu pristati na sve.

 

Kruha i igala...
5 godina
offline
Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan eur

Prodavatelji na daljinu koji žele koristiti ovaj postupak dužni su prije početka o tome obavijestiti nadležno porezno tijelo u nekoj od zemalja članica EU, i to u zemlji članici u kojoj prodavatelj ili posrednik ima sjedište ili stalnu poslovnu jedinicu, a ako nema sjedište ili stalnu poslovnu jedinicu na području EU - u bilo kojoj zemlji članici u kojoj se prijavi.

 

 

Jel ovo moraju ishodovati za svaku drzavu gdje planiraju prodavati proizvode ili naprave to za jednu drzavu EU, i onda im broj vrijedi za svaku drugu? Je li ta platforma hrvatska ili europska? Je li cijeli ovaj proces svojstven RH ili je to standardna praksa u ostalim EU zemljama?

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan

Navodno je zasebno za svaku državu zasebno, bar je netko tak napisao tu na forumu prije par tjedana.

 

Kruha i igala...
2 godine
neaktivan
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
fer-de-lance kaže...

Navodno je zasebno za svaku državu zasebno, bar je netko tak napisao tu na forumu prije par tjedana.

 

 Ne, registracija u jednoj zemlji vrijedi za cijeli EU.

4 godine
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
cro_blue kaže...

zelenapaprika kaže...

 Gorčina je zato jer hrpa ljudi u Hrvatskoj "posluje" u sivoj zoni. Šverceri, preprodavači, "poduzetnici". Ti se najviše bune. Onaj koji naruči remen za sat za 3 dolara jednom u 2 godine, sigurno se neće buniti. Preprodavači hoće.

 

Želiš li mi reći da ti je žao švercera, preprodavača robe i ostalih koji posluju u sivoj zoni? Ako ne, onda čemu gorčina?

 

Meni je žao ljudi koji se trude legalno poslovati, plaćati enormna davanja i bore opstati na tržištu prepunom ovakvih koji prosipaju gorčinu. 

 

 

Ne, ne žalim ni švercere, ni preprodavače ni ine. Kako si samo došao do tog zaključka? Nisi primijetio da sam svojom porukom odgovorio umjesto drugog forumaša?

 

Da svi ti šverceri, preprodavači i mutikaše svih vrsta imaju hrabrosti, otvorili bi svoje firmo i legalno poslovali.

 

 

4 godine
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
Nuclear_Phoenix kaže...

Naručivat će se manje, bit će manje posla, neće biti 10k paketa na dan nego 5k pa onda i 2k pa će "gospoda" podobivati otkaze.

 

Dobra satnica, 18.5kn x u najgorem slučaju 10 paketa na sat = 185kn sat x 8 = cca 1600kn dan x 20 = 32k bruto = koliko, 25k netto? Di da se prijavim da skeniram paketiće cijeli božji dan za 3k+ eura?

 Kao i druge firme, zaposlit će studente na ugovor za nižu satnicu.

4 godine
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
Vule kaže...
zelenapaprika kaže...
Dex.amx kaže...

 

Toliko me naživcirao boldani dio da sam si morao omogućiti pisanje postova da ti odgovorim.

 

Da, okej je naplatiti neku uslugu, no jel misliš da je navedena cijena okej?

 

 

 

 A je li "normalno" na plaži naplatiti coca-colu 24 kune, a pivu 30+ kuna?

 

Pa zašto je problem da HP nešto sebi naplati po cijeni koju sam odredi?

 

 

 Niko ti ne brani otic u lidla i kupit Beer za 6 kn, kako da prebacis uslugu sa HPa na nekog drugog? Ja ne zelim r

tu uslugu platiti posti nego nekom drugom.

 

 

@cro_nesto

Koliko sam. ja shvatio u njemackoj je usluga 0 eur ukoliko. je paket u IOSS, a 6 eura je ako treba racunati iz racuna pdv, i isto tako u njemackoj ukoliko je porez ispod 1 eura(vrijednost posiljke 5.35) ne naplacuje se pdv. 

 

 Kako prebaviti na nekog drugog? Odaberi drugog dostavljača (DHL, GLS, DPD...) Lijepo biraj tko će ti dostaviti pošiljku i to kod onog trgovca koji nudi takve alternativne dostavljače. Danas je barem izbor moguć.

 

Općenito, ljudi plaćaju skupi benzin, sjede u kafićima od jutra do mraka (neke uvijek zamijenim za konobare, koliko su dugo tamo), nose markiranu odjeću, troše novac na noćne klubove, troše novac na fast food, a doma si mogu za 2-3 minute složit sendvič, puše, imaju preskupe mobitele i unlimited pretplate - ali, platit HP-u za dostavu - e, ne može!


Da se razumijemo, HP je trenutno glavni negativac, sutra će to biti netko drugi.

4 godine
offline
Re: Od idućeg mjeseca carini se sve kupljeno izvan
SupremeCommander kaže...
cro_blue kaže...

 

Pa tko vas tjera da naručujete izvan EU? Dobro je Ajar rekao, kome se isplati, platit će... Kome ne, neka naruči iz EU! Ako je pravilo donijela EU Komisija, čemu onda pljuvanje po domaćim institucijama?

Ako tako gledas onda je problem u EU i onima koji su glasali za EU. 

 

Ne vidim sto je dobro u tome. Mozemo onda i zatvoriti granice i nabiti 500% carine na sve, da potaknemo domacu prozivodnju. Nadao sam se da smo prosli ta vremena...

 

 

 

Domaća proizvodnja? Imali smo mi štošta, a sada nemamo ništa. To su ti ta prošla vremena. Ubio sam se dok sam pronašao gumu / dihtung za ekspres lonac. Pa neću zbog gumice od par kuna kupiti novi lonac za parsto kuna ili tisuću i nešto kuna. Ništa mi nemamo.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice