IBM prvi na svijetu predstavio 2-nanometarsku tehn

poruka: 38
|
čitano: 8.331
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "IBM prvi na svijetu predstavio 2-nanometarsku tehn".
15 godina
offline
Re: IBM prvi na svijetu predstavio 2-nanometarsku
T700 kaže...

Može li mi netko objasniti

 

Kad Intel, Amd ili netko drugi predstavi procesor ili neku nanometarsku tehnologiju često drže u rukama ovakvu okruglu ploču kao u članku. 

 

Kakva je to ploča ? 

 

 

Kada drži tu ploču u ruci simbolično drži gotov proizvod i pokazuje ga svijetu. Kao kada se žena porodi i svi žele da vide dijete u naručju. Ili kada gledaš Lion King pa onaj Simbu diže na vrh planine (i nova i stara verzija).

Ploča je inače skup tranzistora (milijade i milijarde) a kada kažeš 2nm zapravo misliš na širinu tranzistora od 2nm. Dok se to ne pregleda u elektronskom mikrospkopu sve ostalo je "mazanje očiju" jer očiglendno TSMC i nije pravih 7nm ili 5nm ili Intelovih 14nm.. Uglavnom priča oko nm je više za malu djecu i ne trebaju shvatati ni malo ozbiljno prilikom kupnje Procesora. [Ovdje se vole na forumu svađati oko toga]

Eh sada.. šta je na tom Waveru ili ploči.. kao što rekoh Milijarde i Milijarde tranzistora, a da bi došao do tranzistora moraš prvo znati nešto u struji pa onda o Diodi pa tek onda doći do Tranzistora. Tiristori su za sada ne potrebni.

Inače je Bell laboratorija razvila do sada poznate samo u teoriji tkzv. Memristore, ako se oni pokažu da imaju aplikativni dio to bi bilo revolucija kao kada smo od klasičnih vakunmskih cijevi preščli na RTX 3090. [Priču o Memristorima slušao sam na fakultetu prije 15 godina dakle ništa od toga). Ili Bolje rečeno nekoliko mjesečno putovanje brodom preko Atlantica za par sati Avionom.

Zašto je okrugao? Lakše je rotirati okrugli elemenat (nema vrtložnih struja) neko kvadratni iako ako pogledaš tu ploču vidjet ćeš male kockice. Što su te male kockice? Eh svaka od nji je čip tipa RTX 3080 ili Core i5 11400F, što ih više ima više procesora.

Inače ta takozvana liografija ili kada kažeš da je tranzistor 2nm on se ne pravi da bude 2 nm nego klešeš kao u stijeni i stružeš druge djelove silicija, raznim metodama. I ovdje u Bugu što donosi Budučćnosti prije 10-tak samo godina je ovako pisalo, naravno nije posao Bug nego samo objavio nečiji Sci-Fi: "Za 10-tak godina imat ćemo robote veličine reda nanometara koji će hodati u nama i ubijati ćelije karcinoma, nizati popucala tkiva i slične izmišljotine tog i tog profesora". Što se od toga desilo? Ništa.

Dakle, moraš znati šta su vodiči, kao bakar ili zlato, ubaciš li u njima neku drugu smjesu ili drugi elemenat oni recimo da provode 99,99% struje. Nije puno uticalo na provodljivost bakra.
Izolaori su porculan, guma i sl. i oni ne provode struju čak ni 0,0001% (nije puno uticalo na izolaciju nečega).

Ali poluvodiči kao što je Silicij, ili Germaniji ako u njega ubaciš samo primjerice 0.0001% strane materije (željeza recimo) mijenjaš im totalno svojstva (gore smo vidjeli da se ništa nije promjenilo ni 0.000% a ovdje se sve mijenja 99%. Dioda više nije dioda, a Tranzistor nije tranzistor.

Tko proizvodi ove ploče ili wavere.. FAB-ovi kao što je TSMC, Intel, i ima ih puno. Velika je greška što su svi željeli da izrađuje HEDT računare (Ryzene, Intel Coreove, i RTX-ice) napustili starije proizvodne procesore kao što je 45nm ili 32nm jer jako jako puno elektronike (zapravo sve što ima nekakve elektronike) profitira od takvih proizvoda.
Već sam spominjao što će se desiti jer će TSMC prednost dati auto industriji a mi koji igramo video igrice na kompjuteru ćemo da patimo.

AMD, Apple, i Nvidia, nemaju svoje FAB-ove (AMD je prodao svoje a možda je i kupio neke kineske) nego dizajniraju čip a ovi im prave.

Trenutno je velika utrka tko će što više takvih FAB-ova napraviti i silne milijarde se ubacuju.

Evo ovo sam ti otipkao dok mi se djevojka nije istuširala.

Rado bih ti pričao sada o logičkim kolima (njih kada kažeš da jedan čip ima lupam 15 milijardi) i kako CPU radi.. ali napomeni me pa ti možda napišem na jednostavan način.

Jedno je sigurno što moj stari kao Električar Starog Kova kaže: "ser*š ti te svoje kompjutere kada čip veličine nokta hladi 2 kg aluminija i bakra" I tu mu kapu skidam. Da se tako hladi primjerice motor u auta, vjerojatno bi rijeka tipa kolorado trebala da ohladi obični auto od 100 kW.

Za male škole "nečega" otvori novu temu pa što god te zanima jako dobar sam da vrlo složene stvari objasnim na jednostavan način.

14 godina
offline
Re: IBM prvi na svijetu predstavio 2-nanometarsku

a stane li više šesterokuta?

11 godina
offline
Re: IBM prvi na svijetu predstavio 2-nanometarsku
Thinker kaže...
ccc2002 kaže...
zašto je wafer okrugal, kad su procesori kvadratni. Gdje završavaju ti škart procesori?

 

Iz istog razloga zbog kojeg okruglu pizzu trpamo u kvadratnu kutiju da bismo jeli trokute pizze. 

Ne jedemo trokute, jedemo kružne isječke.

 

Ovo je tehnički portal i valja biti precizan.

42
8 godina
offline
IBM prvi na svijetu predstavio 2-nanometarsku tehn

Krivo ste napisali u članku. Neće imati 45% više performanse uz istovremeno 75% nižu potrošnju od 7nm procesa.  Imati će 45% više performanse ILI 75% nižu potrošnju u usporedbi sa 7nm.

Moj PC  
3 0 hvala 1
15 godina
offline
IBM prvi na svijetu predstavio 2-nanometarsku tehn

Na poveznici, odmah ispod slike wafer-a, imate gustoću tranzistora ovisno o proizvođaču

 

https://www.anandtech.com/show/16656/ibm-creates-first-2nm-chip

 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: IBM prvi na svijetu predstavio 2-nanometarsku
lllnuclearlll kaže...
* * *

A zašto ne naprave veći CPU recimo sa 2x više tranzistora koji bi bio dosta brži? CPU je ionako najmanja komponenta u računalu, da je 2x veći ne bi bilo neke razlike u dimenzijama računala, pa čak ni mobitela, no ostanimo samo na računalima...

 

Tko je uopće odredio da CPU mora biti te veličine i zašto je baš uzeta ta veličina?

Imaš upravo noćnu moru. CPU od 64 jezgre a nije 8 puta brži od 8 jezgrenog CPU-a u igricama jer SW ne može da iskoristi takvo skaliranje. Ne računajući specijalizirani Serversk SW.
Ako ti ovaj veličine nokta vuče 300W struje zamisli da je CPU veličine Karte za igranja primjerice UNO? Ako bi bio i izvodiv da se tako nešto napravi trebala biti iza kuće ili stana trafo stanica s VRM-oima i svime ostalima.

CPU se skalira tkzv: Mooreovim zakonom, smanjiš veličinu tranzistora a povećaš broj isti na istoj površini pa onda laičkim jezikom što je na istoj povrešini bio 2 jezgerni CPU sada imaš 8 jezgreni.

Inače se meni ne sviđa ovakva vrsta napretka a tome svjedoči prošlost tj. Intelova propali projekat u vidu Nehalema. Već 2009, da su ti tkzv. dugi cjevovodi se obistinili kako je Intel zamislio najavljivali su da će procesori raditi na 11 GHz u 2009. uz nekakvo  poboljšanje pa bi danas imao CPU od 50-100 GHz i vjeruj.. dvojezgreni tkavz CPU pojeo bih u današnjim kućnim SW (čitaj: videoigrice) sve silne procesore sa 512 i kusur jezgri.
 

guslac kaže...

A sad ja jedno 'pametno' pitanje - zašto se poluvodiči iz starih čipova ne recikliraju? Govori se o visokoj cijeni istih, nije li moguće nekakvim idnustrijskim procesom izvući te materijale i opet ih upotrijebiti?

Reciklira se.. ali ako iz pjeska izvlačiš silicij, zašto bi i kako ponovo iz silicija (tranzistora) vraćao nešto drugo. Neki djelovi se i upotrebljuju, Recimo da praviš 11400, danas najbolji procesor na planeti, ono što ostane - ostane primjerice Pentium, ili Celeron, ili Atom.
 

ccc2002 kaže...
zašto je wafer okrugal, kad su procesori kvadratni. Gdje završavaju ti škart procesori?

Wafer je okrugao jer se od pjeska dobija silicij kao što sam gore rekao. Metodom čišćenja koja je izrazito kompleksna koriste se jaki rotacioni strojevi i onda na kraju dobije - valjak.

Kada valjak režeš na slajsove (te tkzv. ploče) one su zapravo krug (iako su i dalje valja jer imaju svoju debljinu).
Dakle zamisli da je wafer 1mm debljine, ti ga režeš iz komada valjka njih 1000 komada koji je naravno visok 1 metar.

Ovo vadim sve iz glave.. za detalje radite domaću zadaću.. google vam je najbolji prijatelj:

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: IBM prvi na svijetu predstavio 2-nanometarsku
overhaul kaže...

Kakvog, kojeg i čijeg vražjeg nokta

 Nokta na palcu kojim mjere stope.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
3 godine
neaktivan
offline
Re: IBM prvi na svijetu predstavio 2-nanometarsku

To su mjere koje se i danas koriste,
Zašto recimo mobitel nije širi od jedan dlan, pa da stane u dlan offcourse.
Zašto je tipka na tipkovnici širine jedan prst? A širina tipkovnice jedan lakat?

Izmjerite razne predmete oko sebe i većina njih će biti djeljiv s dužinom dlana, prsta ili lakta.

Ako nađete neki koji nije znači da nije ergonomski dizajniran. Primjer su virtualne tipkovnice na mobitelima,
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.5.2021 1:05 (ccc2002).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice