Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na 12,

poruka: 66
|
čitano: 15.007
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na 12,".
15 godina
offline
Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na 12,

Pa prema procjeni koliko ima sada gaksija u svemiru? Netko sa točnom inforrmacijom.

Because anything Korea does, Japan does it better.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na

mislim da je brojka oko 200 milijardi galaksija. Stvarno impresivna brojka , koliko života ima u svemiru i kakvih oblika u samo našoj galaksiji pianje je hoćemo li ikada saznati.

A šta tek dalje dalje i dalje ima...

be Cool
15 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Horned Reaer kaže...

mislim da je brojka oko 200 milijardi galaksija. Stvarno impresivna brojka , koliko života ima u svemiru i kakvih oblika u samo našoj galaksiji pianje je hoćemo li ikada saznati.

A šta tek dalje dalje i dalje ima...

A zavisi jesi li vjernik ili nisi. U Bibliji piše da je Zemlja namjenjena ljudima a Nebesa (Svemir) tj. anđelima koji su u nekoj svojoj domeni.

Ne kažem da sam vjernik (to je moja privatnost), ali prosto odbijam vjerovati da ima života (tek tako nastalo) van Zemlje. Sve se arheološki dokazi se svode do Piramida i možda malo dulje. Sve ostale tipa 'Naadretalci" ili sl. da su stari 200.000 godina je po meni čista naučna fantastika.

Ali 200 mlrd galaksija u vidljivom svemiru... uhh inpresivna brojka.

A još jedno pitanje, šta ako pronađu gakasiju udaljenu 20 mlrd svjetlosnih godina? To bi automatski značilo da sve teorije oko toga da je svemir star 13 mlrd godina padaju u vodu. Možda jednostavno nemamo instrumenata za otkriti takvo što. 

Because anything Korea does, Japan does it better.
9 godina
offline
Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na 12,

Taj podatak se mjenjao, studije iz 1999. pokazale su da ima oko 125 milijardi galaksija. Već se 2013. pokazalo da u vidljivom svemiru ima 225 milijardi galaksija. Zadnja studija iz 2016. veli da ih je preko 2 bilijuna. Zbog boljih teleskopa su se mogle obuhvatiti sve malene, pahuljaste galaksije koje su nastale u ranom svemiru. Istina je da na tvoje pitanje nema točnog odgovora. Mi možemo promatrati svemir i brojiti galaksije. Što gledamo dalje u daljinu, gledamo dalje u prošlost. Tako da koliko je trenutno galaksija u svemiru to nitko ne zna. Isto tako se može samo nagađati koliko je svemir velik, jer ga mi vidimo samo dio. Kompletan odgovor bi bio da u dijelu svemira koji vidimo, u vremenskom periodu od danas do u prošlost od nekih oko 12,9 milijardi godina je bilo 2 bilijuna galaksija. 

Emilio Estavez
Moj PC  
4 0 hvala 4
15 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Emilio Estavez kaže...

Taj podatak se mjenjao, studije iz 1999. pokazale su da ima oko 125 milijardi galaksija. Već se 2013. pokazalo da u vidljivom svemiru ima 225 milijardi galaksija. Zadnja studija iz 2016. veli da ih je preko 2 bilijuna. Zbog boljih teleskopa su se mogle obuhvatiti sve malene, pahuljaste galaksije koje su nastale u ranom svemiru. Istina je da na tvoje pitanje nema točnog odgovora. Mi možemo promatrati svemir i brojiti galaksije. Što gledamo dalje u daljinu, gledamo dalje u prošlost. Tako da koliko je trenutno galaksija u svemiru to nitko ne zna. Isto tako se može samo nagađati koliko je svemir velik, jer ga mi vidimo samo dio. Kompletan odgovor bi bio da u dijelu svemira koji vidimo, u vremenskom periodu od danas do u prošlost od nekih oko 12,9 milijardi godina je bilo 2 bilijuna galaksija. 

2.000 milijardi gakasija veliš? Pa to je za nulu više od procjene od 200 mlrd.

Uglavnom sviđa mi se tvoje objašnjenje.

Ono što sam skužio od malena da mi "gledamo" teleskopima za - GLEDANJE, bilo vidljivog spektra ili oku ne vidljivog spektra.
Ali i ono što sam posebno skužio da nemamo instrumente za mejrenje nekih drugih pojmova koji se sada mogu samo svrstati u meta-fiziku.

Kao što sam gore rekao.. mi smo mrav koji hoda po ogromnoj slici i nemamo prestavu niti da možemo letiti niti kako izgleda ta slika. A onda leti ptica i vidi sliku jasnu kao dan. 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na

Postoje glaksije udaljene 20 mlrd svjetlosnih godina i daleko više. Problem je, osim što se te galaksije udaljavaju od nas, i što se svemir širi. Znači, osim što putuju od nas i put se povećava/produljuje.

 - postoji puno kratkih videa o ovoj problematici ali nick mi je uvijek imao dobra i jednostavna videa.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.3.2022 17:10 (Maus).
5 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Envy kaže...

Ali 200 mlrd galaksija u vidljivom svemiru... uhh inpresivna brojka.

A još jedno pitanje, šta ako pronađu gakasiju udaljenu 20 mlrd svjetlosnih godina? To bi automatski značilo da sve teorije oko toga da je svemir star 13 mlrd godina padaju u vodu. Možda jednostavno nemamo instrumenata za otkriti takvo što. 

 
Mi zapravo možemo "vidjeti" do ruba svemira na daljini od 46,1 milijardi svj.godina, premda je starost procijenjena na 13,8 milijardi. To je zato što se svemir širi, tj. širi se prostor između svake od točaka u njemu, pa i udaljenosti eksponencijalno rastu i preko starosti objekata.
How is the Universe bigger than its age? | by Ethan Siegel | Starts With A Bang! | Medium

Što se tiče toga da ne vjeruješ u arheologiju preko biblijskog tumačenja, postoji hrpa metoda za datiranje, jedna od najpoznatijih je radiometričko (radiokarbonsko) datiranje. Ako u nju ne vjeruješ, ne vjeruješ niti u gotovo svu modernu fiziku od 19.st. pa naovamo i dobar dio kemije, a tehnološke spravice i mnogi proizvodi kojima se služiš (pa i ovo sada naše komuniciranje) plod su čiste magije.
Absolute dating - Wikipedia






Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.3.2022 17:40 (Al Crane).
15 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Al Crane kaže...
Envy kaže...

Ali 200 mlrd galaksija u vidljivom svemiru... uhh inpresivna brojka.

A još jedno pitanje, šta ako pronađu gakasiju udaljenu 20 mlrd svjetlosnih godina? To bi automatski značilo da sve teorije oko toga da je svemir star 13 mlrd godina padaju u vodu. Možda jednostavno nemamo instrumenata za otkriti takvo što. 

 
Mi zapravo možemo "vidjeti" do ruba svemira na daljini od 46,1 milijardi svj.godina, premda je starost procijenjena na 13,8 milijardi. To je zato što se svemir širi, tj. širi se prostor između svake od točaka u njemu, pa i udaljenosti eksponencijalno rastu i preko starosti objekata.
How is the Universe bigger than its age? | by Ethan Siegel | Starts With A Bang! | Medium

Što se tiče toga da ne vjeruješ u arheologiju preko biblijskih razmjera, postoji hrpa metoda za datiranje, jedna od najpoznatijih je radiometričko (radiokarbonsko) datiranje. Ako u nju ne vjeruješ, ne vjeruješ niti u gotovo svu modernu fiziku i dobar dio kemije, a tehnološke spravice i mnogi proizvodi kojima se služiš plod su čiste magije.
Absolute dating - Wikipedia






A gle, tebi hvala na odgovoru. A radiokarbonskom metodom upravo su dokazani neki dijelovi Biblije kao što je Danijelo proročastvo, koji, da ne pitam što govori da je to toliko točno da su mnogi naučnici rekli da je knjiga napisana mnogo kasnije nego što povijesničari kažu.
Povijesničari su pogodili, a tadašnji naučnici - nisu. Upravo zbog radiokarbonske metode.

A gle.. ja vjerujem u Arheologiju preko Biblijskih namjera samo što se recimo ne znamju neke stvari, kao što su "što se dogodilo sa dinosaurisima". Mislim najlakše je ne vjerovati i zamislim si u glavi trilion nekih svjetova, još malo manje isto tako paralelnim svjetova i još malo manje struna.. ali to je za mene još uvijek čisti sci-fi.

Tako da ako laže jarac - ne laže rog.

Because anything Korea does, Japan does it better.
15 godina
offline
Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na 12,

(meni) najbolji opis svemira i naših budalaština povezanima s time je u vodiču kroz galaksiju za autostopere. kao što bi se izjasnio domovinski pokret (drele, pervan i ekipa): crvena zvijezda? pa čak i toliko udaljena? sramota. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Envy kaže...
Al Crane kaže...
Envy kaže...

Ali 200 mlrd galaksija u vidljivom svemiru... uhh inpresivna brojka.

A još jedno pitanje, šta ako pronađu gakasiju udaljenu 20 mlrd svjetlosnih godina? To bi automatski značilo da sve teorije oko toga da je svemir star 13 mlrd godina padaju u vodu. Možda jednostavno nemamo instrumenata za otkriti takvo što. 

 
Mi zapravo možemo "vidjeti" do ruba svemira na daljini od 46,1 milijardi svj.godina, premda je starost procijenjena na 13,8 milijardi. To je zato što se svemir širi, tj. širi se prostor između svake od točaka u njemu, pa i udaljenosti eksponencijalno rastu i preko starosti objekata.
How is the Universe bigger than its age? | by Ethan Siegel | Starts With A Bang! | Medium

Što se tiče toga da ne vjeruješ u arheologiju preko biblijskih razmjera, postoji hrpa metoda za datiranje, jedna od najpoznatijih je radiometričko (radiokarbonsko) datiranje. Ako u nju ne vjeruješ, ne vjeruješ niti u gotovo svu modernu fiziku i dobar dio kemije, a tehnološke spravice i mnogi proizvodi kojima se služiš plod su čiste magije.
Absolute dating - Wikipedia






A gle, tebi hvala na odgovoru. A radiokarbonskom metodom upravo su dokazani neki dijelovi Biblije kao što je Danijelo proročastvo, koji, da ne pitam što govori da je to toliko točno da su mnogi naučnici rekli da je knjiga napisana mnogo kasnije nego što povijesničari kažu.
Povijesničari su pogodili, a tadašnji naučnici - nisu. Upravo zbog radiokarbonske metode.

A gle.. ja vjerujem u Arheologiju preko Biblijskih namjera samo što se recimo ne znamju neke stvari, kao što su "što se dogodilo sa dinosaurisima". Mislim najlakše je ne vjerovati i zamislim si u glavi trilion nekih svjetova, još malo manje isto tako paralelnim svjetova i još malo manje struna.. ali to je za mene još uvijek čisti sci-fi.

Tako da ako laže jarac - ne laže rog.

 
Ako je nešto izvan tvojeg individualnog poimanja, ne znači da je netočno. Ovo "mnogi naučnici dokazali ovo, neki povjesničari rekli ono, zna se - ne zna se itd." su u principu stvari za objesiti mačku o rep. Zna se što se gdje i kako dokazuje u nauci, nije to stvar javnih nadglasavanja mišljenjima.
Ako se smatraš katolikom, onda si heretik, jer postoji neštošto se zove Vatikanska pontifikalna akademija znanosti koja već stoljećima važe (tj. skupa s prethodnicama) jesu li znanstvene teorije u kontradikciji s religioznim dogmama, i prema tome pape objavljuju svoje enciklike - a papina riječ je dogma.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
15 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Al Crane kaže...
Envy kaže...
Al Crane kaže...
Envy kaže...

Ali 200 mlrd galaksija u vidljivom svemiru... uhh inpresivna brojka.

A još jedno pitanje, šta ako pronađu gakasiju udaljenu 20 mlrd svjetlosnih godina? To bi automatski značilo da sve teorije oko toga da je svemir star 13 mlrd godina padaju u vodu. Možda jednostavno nemamo instrumenata za otkriti takvo što. 

 
Mi zapravo možemo "vidjeti" do ruba svemira na daljini od 46,1 milijardi svj.godina, premda je starost procijenjena na 13,8 milijardi. To je zato što se svemir širi, tj. širi se prostor između svake od točaka u njemu, pa i udaljenosti eksponencijalno rastu i preko starosti objekata.
How is the Universe bigger than its age? | by Ethan Siegel | Starts With A Bang! | Medium

Što se tiče toga da ne vjeruješ u arheologiju preko biblijskih razmjera, postoji hrpa metoda za datiranje, jedna od najpoznatijih je radiometričko (radiokarbonsko) datiranje. Ako u nju ne vjeruješ, ne vjeruješ niti u gotovo svu modernu fiziku i dobar dio kemije, a tehnološke spravice i mnogi proizvodi kojima se služiš plod su čiste magije.
Absolute dating - Wikipedia






A gle, tebi hvala na odgovoru. A radiokarbonskom metodom upravo su dokazani neki dijelovi Biblije kao što je Danijelo proročastvo, koji, da ne pitam što govori da je to toliko točno da su mnogi naučnici rekli da je knjiga napisana mnogo kasnije nego što povijesničari kažu.
Povijesničari su pogodili, a tadašnji naučnici - nisu. Upravo zbog radiokarbonske metode.

A gle.. ja vjerujem u Arheologiju preko Biblijskih namjera samo što se recimo ne znamju neke stvari, kao što su "što se dogodilo sa dinosaurisima". Mislim najlakše je ne vjerovati i zamislim si u glavi trilion nekih svjetova, još malo manje isto tako paralelnim svjetova i još malo manje struna.. ali to je za mene još uvijek čisti sci-fi.

Tako da ako laže jarac - ne laže rog.

 
Ako je nešto izvan tvojeg individualnog poimanja, ne znači da je netočno. Ovo "mnogi naučnici dokazali ovo, neki povjesničari rekli ono, zna se - ne zna se itd." su u principu stvari za objesiti mačku o rep. Zna se što se gdje i kako dokazuje u nauci, nije to stvar javnih nadglasavanja mišljenjima.
Ako se smatraš katolikom, onda si heretik, jer postoji neštošto se zove Vatikanska pontifikalna akademija znanosti koja već stoljećima važe (tj. skupa s prethodnicama) jesu li znanstvene teorije u kontradikciji s religioznim dogmama, i prema tome pape objavljuju svoje enciklike - a papina riječ je dogma.

Nisam katolik samo sam postavio jedno obično pitanje i onda 90-tih jedna teorija. 2000-tih druga teorija. 2019-te treća teorija.

Što se tiče linkova vezano za heretizam i papu - to me zanima kao i politička situacija u Bangladešu.
Imam knjigu Nauka (tada je to kuštalo ko suho zlato) gdje se navode čuveni naučnici  isl. kojih danas nema niti u fusnotu moderne nauke.

Volim matematiku pa sam ti gore naveo primjer mrava koji živi u 2+T (dvije dimenzije [recimo da je mrav spljošten] + vrijeme) i ptice koja kao i mi živimo u 3+T dimenzionalnom prostoru (3 dimenzije + T kao vrijeme).

Dakle običnom analogijom za biće koje živi u 1+T te gore navedenih 3+T kao nas, lako se zapitati kakvo je to biće koje živi u 4+T dimenzionalnom području. Odgovor je vrlo jednostavan - nama ljudima jednostavno nepojmliv.

Stoga se teorija o svemiru ne hvatam kao pijan plota jer ono što je nama sada poznato - tko zna kako bi izgledalo onima iz 3265-te godine.

Because anything Korea does, Japan does it better.
9 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Kako brzo skrenete s teme, čudo jedno. Samo jedna digresija, Vatikan je jedan od najvećih investitora u teleskope i pručavanje svemira. Katolička crkva je prije nekih 7 godina izjavila da venzemaljski život sigurno postoji, ali da ga mi još nismo pronašli...
Emilio Estavez
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.3.2022 18:20 (Emilio Estavez).
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Da, prije nekoliko gpdina su shvatili da mogu vidjeti 10x više galaksija nego su prvotno mislili. To ne znači da ih ima sad 10x više, nego da ih možemo na nebu pronači 10x više. Što se s njima dogodilo nezna se. Možda su sad sve jedna golema galaksija, možda se sve raspršilo u prašinu pa nema ničega... zato ima brdo teorija o tome...
Emilio Estavez
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.3.2022 18:34 (Emilio Estavez).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Envy kaže...
A još jedno pitanje, šta ako pronađu gakasiju udaljenu 20 mlrd svjetlosnih godina? To bi automatski značilo da sve teorije oko toga da je svemir star 13 mlrd godina padaju u vodu. Možda jednostavno nemamo instrumenata za otkriti takvo što. 

 ja sam ti u životu pogledao sve skupa 100 minuta nogometnih utakmica.  to kad zbrojih one penale iza produžetaka na svjetskim prvenstvima.

evo i danas operateri žive od tih ljudi.  ucjenjuju ih sa arena i sport klub paketima.  izgleda kao u starom rimu...ti arenski sportovi su jedina zabava puka.

a meni onako, isto pokvarenjački pregrupiraju dokumentarce sa paketima crtića.

uvijek stavim na snimalicu nešto od dokumentaraca i to jedino gledam na tv...

evo i danas..

 

..prije ove iptv ere, čitao sam sličnu materiju. što se tiče ovakvih članaka i moćnih fotki orbitalnih teleskopa. rezultati nikog ne ostavljaju ravnodušnim.

imaj u vidu, da je pola te vidljive "zvjezdane" svjetlosti već mrtvo.  frapantne su udaljenosti tolike, da je ovo danas zabilježeno tek "doputovala" svjetlost.

naša galaksija je zrnce pijeska na tropskoj plaži.

 

i svak ima pravo na nekakv svoj zaključak. baš zato što se radi o nečem nepojmljivo beskonačnom. 

ja kao stanovnik unutar tog jednog zrnca pijeska, davno sam odustao od bilo kakve apstraktne teorije koja mora imati smisao.

po meni nije nužan nikakav smisao.  dapače, nas smatram bahatom vrstom koja arogantno želi za sebe postaviti bitnost vlastitog postojanja...smisleno postojanje.

 

a kojim slučajem i da se zapitam, gle kako je kracionist moćan i opći sa svim zrncima tropske plaže...opet odmahujem rukom zbog mizernosti našeg zrnca, a posebno nas.

 

po meni...koristio bi onu krivu tmačenu izjavu Milanovića..."slučajna država".  e, pa i mi smo slučajno zrnce unutar plaže...i to galaktičko zrnce...ne planetarno.

stvari se događaju, stvari traju, stvari se pretaču, stvari se privlače i sudaraju.

od religijskog aspekta, ne vidim ništa sem čovjekovog neprihvaćanja slučajne nebitne prolaznosti na jednom planetu.

po svaku cijenu se traži smisao..posebno zagrobni.

a tek zahvaljujući znanosti, spoznaja da sve ovo stoji na staklenim nogama...no još stoji (kao i milijarde sličnih planeta na zrncima plaže)...od zemljinog magnetnog polja, ozona, količine plina kisika...kojeg su btw dinosaurusi imali 35% više, pa je i komarac zbog zasićenosti kisikom težio kao mačka.

Zemlja kao planet i naša galaksija tj zrnce pijeska, su onako...poprilično dosadnjikavo mjesto bez neke prevelike gužve. stoga uživajmo u kakvim takvim sličicama beskraja gdje je očito veća gužva.

i za kraj ponavljam...nemojmo se bahatiti nekom svojom važnosti.  negiranja, poricanja i uvjetovanja sa "ne može sve ovo biti bez smisla" je utjeha i bijeg od nevažnosti.

pa su tako i prastare civilizacije voljele sve to pretočit u bajkovite ideje...pa je i na Bibliji radilo par tisuća kreativnih autora...jer ona i jest prastara verzija wikipedije,ali bez moderatora...gdje je svako malo netko po potrebi pritiskao Edit.

 

stoga udišimo ovaj plin kisik i ne razlikujmo preveć svoj smisao postojanja, od one koke u Vindiji.  njoj smo mi kreacionisti zbilja odredili kada je pilić u inkoubatoru, koliko dana tova, kada je tvornička traka kida vrat i na pakiranju joj se izda datum trajanja uz oznaku "pećnica na 200, 60 minuta".   heh..i te sve nesretne koke završe u paklu.

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
5 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Envy kaže...
Al Crane kaže...
Envy kaže...
Al Crane kaže...
Envy kaže...

Ali 200 mlrd galaksija u vidljivom svemiru... uhh inpresivna brojka.

A još jedno pitanje, šta ako pronađu gakasiju udaljenu 20 mlrd svjetlosnih godina? To bi automatski značilo da sve teorije oko toga da je svemir star 13 mlrd godina padaju u vodu. Možda jednostavno nemamo instrumenata za otkriti takvo što. 

 
Mi zapravo možemo "vidjeti" do ruba svemira na daljini od 46,1 milijardi svj.godina, premda je starost procijenjena na 13,8 milijardi. To je zato što se svemir širi, tj. širi se prostor između svake od točaka u njemu, pa i udaljenosti eksponencijalno rastu i preko starosti objekata.
How is the Universe bigger than its age? | by Ethan Siegel | Starts With A Bang! | Medium

Što se tiče toga da ne vjeruješ u arheologiju preko biblijskih razmjera, postoji hrpa metoda za datiranje, jedna od najpoznatijih je radiometričko (radiokarbonsko) datiranje. Ako u nju ne vjeruješ, ne vjeruješ niti u gotovo svu modernu fiziku i dobar dio kemije, a tehnološke spravice i mnogi proizvodi kojima se služiš plod su čiste magije.
Absolute dating - Wikipedia






A gle, tebi hvala na odgovoru. A radiokarbonskom metodom upravo su dokazani neki dijelovi Biblije kao što je Danijelo proročastvo, koji, da ne pitam što govori da je to toliko točno da su mnogi naučnici rekli da je knjiga napisana mnogo kasnije nego što povijesničari kažu.
Povijesničari su pogodili, a tadašnji naučnici - nisu. Upravo zbog radiokarbonske metode.

A gle.. ja vjerujem u Arheologiju preko Biblijskih namjera samo što se recimo ne znamju neke stvari, kao što su "što se dogodilo sa dinosaurisima". Mislim najlakše je ne vjerovati i zamislim si u glavi trilion nekih svjetova, još malo manje isto tako paralelnim svjetova i još malo manje struna.. ali to je za mene još uvijek čisti sci-fi.

Tako da ako laže jarac - ne laže rog.

 
Ako je nešto izvan tvojeg individualnog poimanja, ne znači da je netočno. Ovo "mnogi naučnici dokazali ovo, neki povjesničari rekli ono, zna se - ne zna se itd." su u principu stvari za objesiti mačku o rep. Zna se što se gdje i kako dokazuje u nauci, nije to stvar javnih nadglasavanja mišljenjima.
Ako se smatraš katolikom, onda si heretik, jer postoji neštošto se zove Vatikanska pontifikalna akademija znanosti koja već stoljećima važe (tj. skupa s prethodnicama) jesu li znanstvene teorije u kontradikciji s religioznim dogmama, i prema tome pape objavljuju svoje enciklike - a papina riječ je dogma.

Nisam katolik samo sam postavio jedno obično pitanje i onda 90-tih jedna teorija. 2000-tih druga teorija. 2019-te treća teorija.

Što se tiče linkova vezano za heretizam i papu - to me zanima kao i politička situacija u Bangladešu.
Imam knjigu Nauka (tada je to kuštalo ko suho zlato) gdje se navode čuveni naučnici  isl. kojih danas nema niti u fusnotu moderne nauke.

Volim matematiku pa sam ti gore naveo primjer mrava koji živi u 2+T (dvije dimenzije [recimo da je mrav spljošten] + vrijeme) i ptice koja kao i mi živimo u 3+T dimenzionalnom prostoru (3 dimenzije + T kao vrijeme).

Dakle običnom analogijom za biće koje živi u 1+T te gore navedenih 3+T kao nas, lako se zapitati kakvo je to biće koje živi u 4+T dimenzionalnom području. Odgovor je vrlo jednostavan - nama ljudima jednostavno nepojmliv.

Stoga se teorija o svemiru ne hvatam kao pijan plota jer ono što je nama sada poznato - tko zna kako bi izgledalo onima iz 3265-te godine.

 
Ako se pozivaš na katoličku (ili bilo čiju) Bibliju a imaš svoja tumačenja, onda si heretik. Ne možeš imati svoju varijantu kršćanstva, kao što ne možeš imati niti svoju varijantu znanstvenih istina - jer to onda više nisu istine, to su tvoja subjektivna stajališta.
Analogija s mravom nema smisla jer i čovjek od prije 70 000 godina ima iste mentalne kapacitete kao i onaj danas, i onaj koji bi ih imao za par tisuća godina godina (osim ako dođe do kakve fantastične mutacije). Stvar je samo u dostupnim informacijama, tj. njihovom prenošenju i nadogradnji. Vjerojatno će se neke spoznaje u kozmologiji i nadograditi (tj. ako poživimo kao civilizacija i vrsta), ali to nema veze s našim sadašnjim kognitivnim kapacitetima.
Možda bi ti bolja analogija bila s NLO/UFO-ima :D

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
5 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Emilio Estavez kaže...
Kako brzo skrenete s teme, čudo jedno. Samo jedna digresija, Vatikan je jedan od najvećih investitora u teleskope i pručavanje svemira. Katolička crkva je prije nekih 7 godina izjavila da venzemaljski život sigurno postoji, ali da ga mi još nismo pronašli...

 
Kolega ne smatra 2 000 godina promišljanja crkvenih skolastika o knjizi na koju se referira išta relevantnima, ima on svoje ideje o tome kao i o znanosti.
Vjerojatno ga ne zanima niti problem koji ima solipsistička filozofija. :D

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.3.2022 18:43 (Al Crane).
5 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Envy kaže...

Imam knjigu Nauka (tada je to kuštalo ko suho zlato) gdje se navode čuveni naučnici  isl. kojih danas nema niti u fusnotu moderne nauke.

 
Može koji primjer?

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
10 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Znači nismo baš u centru svemira
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Azmo kaže...
Znači nismo baš u centru svemira


 Hehehe... nema tu jednostavnog odgovora...

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
2 godine
online
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Azmo kaže...
Znači nismo baš u centru svemira

 Ako je svemir beskonačan svaka točka može biti njegov centar, jer bi udaljenost od bilo koje točke do kraja svemira bila beskonačno udaljena. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.4.2022 12:52 (notloB).
16 godina
offline
Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na 12,

Ma to je Hubble snimio Will Smith-a  ;-)

Eventualno svaki supak dobije hemoroid.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Ništa nije beskonačno pa tako ni svemir. Osim toga to je dokazano činjenicom da se svemir širi. Da je beskonačan ne bi bilo smisla da se širi. A ova svjetlost je samo najstarija koju smo do sada uhvatili tako da to nije kraj. E sad bilo bi zanimljivo znati s koje strane nam je došla ta svjetlost i koja je najstarija svjetlost koju smo uhvatili s druge strane da tako kažem sunčevog sustava. Onda bi se otprilike moglo zaključiti koliko smo od centra.
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Al Crane kaže...
Emilio Estavez kaže...
Kako brzo skrenete s teme, čudo jedno. Samo jedna digresija, Vatikan je jedan od najvećih investitora u teleskope i pručavanje svemira. Katolička crkva je prije nekih 7 godina izjavila da venzemaljski život sigurno postoji, ali da ga mi još nismo pronašli...

 
Kolega ne smatra 2 000 godina promišljanja crkvenih skolastika o knjizi na koju se referira išta relevantnima, ima on svoje ideje o tome kao i o znanosti.
Vjerojatno ga ne zanima niti problem koji ima solipsistička filozofija. :D

Ne znam da li aludiraš na mene ali ja sam samo pitao zna li netko provjerenu informaciju koliko se 'procjenjuje' broj galaksija trenutno. Ništa više niti manje.

Citat iz Biblije je naveden kao primjer da što više upoznjemo svemir to uviđamo koliko malo znamo o njemu. Ako je tko vjernik citat je prosto na mjestu, a ja tu ne govorim o svom uvjerenju, niti aludiram nešto što papa i cfrkva tumače.

Malo offtopica neki je svećenik radio na doktoratu gdje je Evolucija (Darwinova) sasvim ok, i da je kao Bog tako htio a zapravo je sve suprotno ono što kaže Božija knjiga.

 

Al Crane kaže...
Envy kaže...

Imam knjigu Nauka (tada je to kuštalo ko suho zlato) gdje se navode čuveni naučnici  isl. kojih danas nema niti u fusnotu moderne nauke.

 
Može koji primjer?

Ma knjižurina je kao kućište od računara negdje na tavanu. Puno toga stoji na mjestu pogotovo kada je Elektrotehnika u pitanju i dalje, ali najviše faila je zapravo oko geografije, astronomije, porijeklu života i sl. Jednostavno puno primjera koji nisu do ništa do plod nečije mašte ili tadašnjih saznanja.

Što se tiče Radiokarbonskog Datiranja to je koliko vidim na Wiki Datiranje ugljikom-14 je razvio Willard Libby 1949. kao profesor na Sveučilištu u Chicagu. Za to je dobio Nobelovu nagradu za kemiju 1960. A knjiga je malo mlađa od te godine, a bila je skupa da su je mnogi koji su željeli morali kupiti na 12 rata.

Ne želim ničija razmišljanja razbijati samo kao što sam rekao želio sam znati kolika je procjena broja današnjih galaksija.

Jer ako smo bića (sad ćemo izostaviti Vrijeme kao + još jednu dimenziju) mi smo trodimenzionalna bića i možemo razumiti 2D sustav kao i 1D sustav, ali ako se vodimo paralelom onda nemamo blage kako bi izgledao 4D sustav (+1T za vrijeme), možda ali samo možda kao još jedna osa koja razvuče ove tri u nešto nama nepojmljivo.

U matematici se zna da jednostruki integral računa površinu, dvostruki zapreminu, šta onda računa trostruki integral? Dobro pitanje.

5 godina
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Envy kaže...
Ne znam da li aludiraš na mene ali ja sam samo pitao zna li netko provjerenu informaciju koliko se 'procjenjuje' broj galaksija trenutno. Ništa više niti manje.


Citat iz Biblije je naveden kao primjer da što više upoznjemo svemir to uviđamo koliko malo znamo o njemu. Ako je tko vjernik citat je prosto na mjestu, a ja tu ne govorim o svom uvjerenju, niti aludiram nešto što papa i cfrkva tumače.

 
- A kako bi se ovo što si napisao samo koji post ranije trebalo shvatiti: "Sve se arheološki dokazi se svode do Piramida i možda malo dulje. Sve ostale tipa 'Naadretalci" ili sl. da su stari 200.000 godina je po meni čista naučna fantastika."?
- meni to zvuči kao klasični zadrti kreacionizam po Bibliji koji je i sama crkva davno napustila.


Envy kaže...
Ma knjižurina je kao kućište od računara negdje na tavanu. Puno toga stoji na mjestu pogotovo kada je Elektrotehnika u pitanju i dalje, ali najviše faila je zapravo oko geografije, astronomije, porijeklu života i sl. Jednostavno puno primjera koji nisu do ništa do plod nečije mašte ili tadašnjih saznanja.
Što se tiče Radiokarbonskog Datiranja to je koliko vidim na Wiki Datiranje ugljikom-14 je razvio Willard Libby 1949. kao profesor na Sveučilištu u Chicagu. Za to je dobio Nobelovu nagradu za kemiju 1960. A knjiga je malo mlađa od te godine, a bila je skupa da su je mnogi koji su željeli morali kupiti na 12 rata.

- Jesi li siguran da je ta knjiga baš fejlala, ili ti možda ipak nisi razumio originalne teze i moderne konzekvence? Treba li Koperika, Bruna, Galilea, Njutna i svu tu renesansnu ekipu otpisati jer su njihove tada najbolje teorije danas nedostatne za opservacije moderne astronomije i astrofizike? Kako je Njutn sam jednom prikladno parafrazirao: "Ako sam vidio dalje od ostalih, bilo je to zato što sam stajao na ramenima divova".
Konkretno, je li netko poslije (osim modernih religijskih crackpotova) opovrgnuo tu metodu radioizotopne datacije (bajdvej očitavaju se i drugi radioizotopi za tu svrhu)? U čemu je zapravo problem ako se prijašnje znanstvene teorije korigiraju, obaraju ili nadograđuju? Znači li to i da sve moderne teorije treba prihvatiti s rezervom i sumnjom, u korist prastarih religijskih nebuloza koje su nekada bile prihvaćane kao zdravo za gotovo, uz prikladno umakanje biblijskih citata?


Envy kaže...
Jer ako smo bića (sad ćemo izostaviti Vrijeme kao + još jednu dimenziju) mi smo trodimenzionalna bića i možemo razumiti 2D sustav kao i 1D sustav, ali ako se vodimo paralelom onda nemamo blage kako bi izgledao 4D sustav (+1T za vrijeme), možda ali samo možda kao još jedna osa koja razvuče ove tri u nešto nama nepojmljivo.
U matematici se zna da jednostruki integral računa površinu, dvostruki zapreminu, šta onda računa trostruki integral? Dobro pitanje.

- Ne možemo mi shvatiti niti stvari kao double slit eksperiment, spin elektrona ili boju kvarkova... ili radioizotopno datiranje.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.4.2022 2:00 (Al Crane).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.4.2022 2:20 (MimiXXX).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Envy kaže...

Pa prema procjeni koliko ima sada gaksija u svemiru? Netko sa točnom inforrmacijom.

 Googlaj ako te zanima njihova procjena na temelju dosad mogućih opažanja. Osobno mislim kako ih ima beskonačno. Ne vidim razloga zašto Svemir ne bi bio beskonačan, ili ako Svemirom nazivamo samo broj galaksija vidljiv sa Zemlje, zašto ne bi bilo beskonačan broj Svemira. Ako je Svemir "nastao velikim praskom", zašto i tih velikih praskova ne bi bilo beskonačno. Čovjek nastoji sve smjestiti u neki vremenski okvir. Vrlo je moguće i vjerovatno da je Svemir jednako kao i vrijeme beskonačan. Nema ni početka ni kraja. Kao što bi filozofi rekli, on je kao bitak, "Vatra koja se s mjerom gasi i s mjerom pali".

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Envy kaže...
Horned Reaer kaže...

mislim da je brojka oko 200 milijardi galaksija. Stvarno impresivna brojka , koliko života ima u svemiru i kakvih oblika u samo našoj galaksiji pianje je hoćemo li ikada saznati.

A šta tek dalje dalje i dalje ima...

A zavisi jesi li vjernik ili nisi. U Bibliji piše da je Zemlja namjenjena ljudima a Nebesa (Svemir) tj. anđelima koji su u nekoj svojoj domeni.

Ne kažem da sam vjernik (to je moja privatnost), ali prosto odbijam vjerovati da ima života (tek tako nastalo) van Zemlje. Sve se arheološki dokazi se svode do Piramida i možda malo dulje. Sve ostale tipa 'Naadretalci" ili sl. da su stari 200.000 godina je po meni čista naučna fantastika.

Ali 200 mlrd galaksija u vidljivom svemiru... uhh inpresivna brojka.

A još jedno pitanje, šta ako pronađu gakasiju udaljenu 20 mlrd svjetlosnih godina? To bi automatski značilo da sve teorije oko toga da je svemir star 13 mlrd godina padaju u vodu. Možda jednostavno nemamo instrumenata za otkriti takvo što. 

 Kako možeš reći da je ZF znanstvena analiza starosti pronađenih ljudskih kostiju i genoma. Precizno se zna koliko su stari ostaci pojedinih ljudskih vrsta. Evolucija je davno dokazana stvar. Što se tiče Svemira tu se mogu djelomično složiti, ali i reći da ništa ne "pada u vodu". Znanstvenici govore o veličini poznatog svemira, na temelju mogućih opažanja. Vrlo moguće da je svemir beskonačan ili ako ćemo reći na drugi način, moguće je da je postojalo bezbroje velikih praskova kojima su nastajali svemiri, a praznine između tih svemira su tolike da mi nikad nećemo otkriti ima li što iza praznine koja se nalazi iza vidljivog dijela Svemira.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Al Crane kaže...
Envy kaže...

Ali 200 mlrd galaksija u vidljivom svemiru... uhh inpresivna brojka.

A još jedno pitanje, šta ako pronađu gakasiju udaljenu 20 mlrd svjetlosnih godina? To bi automatski značilo da sve teorije oko toga da je svemir star 13 mlrd godina padaju u vodu. Možda jednostavno nemamo instrumenata za otkriti takvo što. 

 
Mi zapravo možemo "vidjeti" do ruba svemira na daljini od 46,1 milijardi svj.godina, premda je starost procijenjena na 13,8 milijardi. To je zato što se svemir širi, tj. širi se prostor između svake od točaka u njemu, pa i udaljenosti eksponencijalno rastu i preko starosti objekata.
How is the Universe bigger than its age? | by Ethan Siegel | Starts With A Bang! | Medium

Što se tiče toga da ne vjeruješ u arheologiju preko biblijskog tumačenja, postoji hrpa metoda za datiranje, jedna od najpoznatijih je radiometričko (radiokarbonsko) datiranje. Ako u nju ne vjeruješ, ne vjeruješ niti u gotovo svu modernu fiziku od 19.st. pa naovamo i dobar dio kemije, a tehnološke spravice i mnogi proizvodi kojima se služiš (pa i ovo sada naše komuniciranje) plod su čiste magije.
Absolute dating - Wikipedia






 Ne postoji niti jedan znanstveni dokaz da Svemir nije beskonačan ili drugim riječima da ne postoji beskrajna količina svemira koji su nastali u različito vrijeme beskrajnim brojem "velikih praskova". Svemiri mogu biti udaljeni toliko daleko jedan od drugih da je nemoguće vidjeti njjihovo postojanje. Mi to sve možemo nazivati jednim Svemirom ili beskonačnim nizom Svemira. Znanstvenici pročaju samo o onome što mogu vidjeti. Ako je Svemir beskonačan, mi to nikad nećemo znati. Vječno je pitanje: Kako je uopće moguć "veliki prasak"? To se direktno krši sa osnovnim zakonom termodinamike koji otprilike kaže da materija ne može nestati, već samo prijeći iz jednog oblika u drugi. Dakle "nešto" nije moglo nastati iz ničega i sve činjenice upućuju na to da je Svemir beskonačan i da je oduvjek postojao. Naravno "veliki prasak" je stvarao galaksije, ali tko kaže da diljem svemirske praznine nije bilo beskrajan broj "velikih praskova". Ne mora sve imati početak i kraj. Svemr kao i vrijeme može biti vječno. Ovo što se tiče arheoloških nalaza si u pravu. Datiranje je jako precizno i u starost fosila i građevina nema razloga sumnjati.

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Al Crane kaže...
Envy kaže...
Al Crane kaže...
Envy kaže...
Al Crane kaže...
Envy kaže...

Ali 200 mlrd galaksija u vidljivom svemiru... uhh inpresivna brojka.

A još jedno pitanje, šta ako pronađu gakasiju udaljenu 20 mlrd svjetlosnih godina? To bi automatski značilo da sve teorije oko toga da je svemir star 13 mlrd godina padaju u vodu. Možda jednostavno nemamo instrumenata za otkriti takvo što. 

 
Mi zapravo možemo "vidjeti" do ruba svemira na daljini od 46,1 milijardi svj.godina, premda je starost procijenjena na 13,8 milijardi. To je zato što se svemir širi, tj. širi se prostor između svake od točaka u njemu, pa i udaljenosti eksponencijalno rastu i preko starosti objekata.
How is the Universe bigger than its age? | by Ethan Siegel | Starts With A Bang! | Medium

Što se tiče toga da ne vjeruješ u arheologiju preko biblijskih razmjera, postoji hrpa metoda za datiranje, jedna od najpoznatijih je radiometričko (radiokarbonsko) datiranje. Ako u nju ne vjeruješ, ne vjeruješ niti u gotovo svu modernu fiziku i dobar dio kemije, a tehnološke spravice i mnogi proizvodi kojima se služiš plod su čiste magije.
Absolute dating - Wikipedia






A gle, tebi hvala na odgovoru. A radiokarbonskom metodom upravo su dokazani neki dijelovi Biblije kao što je Danijelo proročastvo, koji, da ne pitam što govori da je to toliko točno da su mnogi naučnici rekli da je knjiga napisana mnogo kasnije nego što povijesničari kažu.
Povijesničari su pogodili, a tadašnji naučnici - nisu. Upravo zbog radiokarbonske metode.

A gle.. ja vjerujem u Arheologiju preko Biblijskih namjera samo što se recimo ne znamju neke stvari, kao što su "što se dogodilo sa dinosaurisima". Mislim najlakše je ne vjerovati i zamislim si u glavi trilion nekih svjetova, još malo manje isto tako paralelnim svjetova i još malo manje struna.. ali to je za mene još uvijek čisti sci-fi.

Tako da ako laže jarac - ne laže rog.

 
Ako je nešto izvan tvojeg individualnog poimanja, ne znači da je netočno. Ovo "mnogi naučnici dokazali ovo, neki povjesničari rekli ono, zna se - ne zna se itd." su u principu stvari za objesiti mačku o rep. Zna se što se gdje i kako dokazuje u nauci, nije to stvar javnih nadglasavanja mišljenjima.
Ako se smatraš katolikom, onda si heretik, jer postoji neštošto se zove Vatikanska pontifikalna akademija znanosti koja već stoljećima važe (tj. skupa s prethodnicama) jesu li znanstvene teorije u kontradikciji s religioznim dogmama, i prema tome pape objavljuju svoje enciklike - a papina riječ je dogma.

Nisam katolik samo sam postavio jedno obično pitanje i onda 90-tih jedna teorija. 2000-tih druga teorija. 2019-te treća teorija.

Što se tiče linkova vezano za heretizam i papu - to me zanima kao i politička situacija u Bangladešu.
Imam knjigu Nauka (tada je to kuštalo ko suho zlato) gdje se navode čuveni naučnici  isl. kojih danas nema niti u fusnotu moderne nauke.

Volim matematiku pa sam ti gore naveo primjer mrava koji živi u 2+T (dvije dimenzije [recimo da je mrav spljošten] + vrijeme) i ptice koja kao i mi živimo u 3+T dimenzionalnom prostoru (3 dimenzije + T kao vrijeme).

Dakle običnom analogijom za biće koje živi u 1+T te gore navedenih 3+T kao nas, lako se zapitati kakvo je to biće koje živi u 4+T dimenzionalnom području. Odgovor je vrlo jednostavan - nama ljudima jednostavno nepojmliv.

Stoga se teorija o svemiru ne hvatam kao pijan plota jer ono što je nama sada poznato - tko zna kako bi izgledalo onima iz 3265-te godine.

 
Ako se pozivaš na katoličku (ili bilo čiju) Bibliju a imaš svoja tumačenja, onda si heretik. Ne možeš imati svoju varijantu kršćanstva, kao što ne možeš imati niti svoju varijantu znanstvenih istina - jer to onda više nisu istine, to su tvoja subjektivna stajališta.
Analogija s mravom nema smisla jer i čovjek od prije 70 000 godina ima iste mentalne kapacitete kao i onaj danas, i onaj koji bi ih imao za par tisuća godina godina (osim ako dođe do kakve fantastične mutacije). Stvar je samo u dostupnim informacijama, tj. njihovom prenošenju i nadogradnji. Vjerojatno će se neke spoznaje u kozmologiji i nadograditi (tj. ako poživimo kao civilizacija i vrsta), ali to nema veze s našim sadašnjim kognitivnim kapacitetima.
Možda bi ti bolja analogija bila s NLO/UFO-ima :D

 Dokazano je da je Biblija prije pojave tiskarskog stroja beskrajan broj puta mijenjana. Crkveni prepisivači izvornika su mjenjali i dodavala sadržaj. Najstariji zapisi Biblije su stotinama godina stariji od sadržaja o kojima se u njoj piše(tu mislim na Novi zavijet). Što se tiče Starog zavijeta tu je još više modificiranog i izmišljenog sadržaja. Naravno svi se slažu kako su se mnogi događaji spomenuti u Bibliji dogodili. Za većinu događanja je nemoguće utvrditi istinitost, a za mnoga događanja je utvrđeno da su potpuno neistinita ili da se ne uklapaju u vrijeme o kojem se piše. Uzmimo samo primjer Isusa koji je po Bibliji živio oko 33 godine. Smatra se po Bibliji da je rođen 0. godine. Vrlo lako je utvrđeno da je to potpuno nemoguće. Zašto? Zato jer mnogi ljudi koje je on susretao i spominjao u svom životu su živjeli i vladali prije nego što se on rodio. Znanstvenici smatraju da je vrlo vjerovatno 0. godina bliža isusuvoj smrti nego rođenju. Dakle po njegovim suvremenicima koji su živjeli paralelno s njim on se mora roditi bar par desetljeća ranije od onoga kako mi vodimo u kalendaru. Sasvim je sigurno da u Bibliji ima istinitih podataka, ali je jako teško razlučiti što je unutra istina, a što je izmišljena ili frizirana priča. Sasvim je jasno kako sigurn o nije sve bilo onako kako piše.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Hubble snimio najudaljeniju zvijezdu ikada, na
Azmo kaže...
Ništa nije beskonačno pa tako ni svemir. Osim toga to je dokazano činjenicom da se svemir širi. Da je beskonačan ne bi bilo smisla da se širi. A ova svjetlost je samo najstarija koju smo do sada uhvatili tako da to nije kraj. E sad bilo bi zanimljivo znati s koje strane nam je došla ta svjetlost i koja je najstarija svjetlost koju smo uhvatili s druge strane da tako kažem sunčevog sustava. Onda bi se otprilike moglo zaključiti koliko smo od centra.

 Zašto Svemir ne bi bio beskonačan? Činjenica da se širi govori samo o tome da je vjerovatno ovaj naš dio svemira nastao nekim "velikim praskom". Prilikom "velikog praska" sva materija se proporcialno širi od centra eksplozije. Nitko nije otkrio niti rub tog jednog svemira, a mislim kako se nikad neće otkriti koliko je sve bilo "velikih praskova". Činjenica da zakon termodinamike govori da nešto ne može nastati iz ničega, tj. da energija može samo prelaziti iz jednog oblika u drugi. Ako to uzmemo u obzir, činjenice govore kako je i prije "velikog praska" bilo neke materije koja je dovela do njega. Dakle "veliki praskovi" bi se mogli bezbroj puta ponavljati, a Svemir je očito beskonačan ili bolje rečeno postoji bezbroj "svemira" koji su nastali "velikim praskovima", ali je vrlo moguće udaljenost između njih toliko velika da ih je nemoguće vidjeti. Ukratko svi dokazi upućuju na to da je Svemir jednako kao i vrijeme viječan. Nije nastao niti će ikad nestati.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice