Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabilnim

poruka: 38
|
čitano: 18.312
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabilnim ".
12 godina
neaktivan
offline
Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabilnim

S ovakvom cijenom i bez google servisa budućnost mu nije svijetla izvan Kine.

 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabilnim

Ne volim cjepidlaciti, ali S9 (2018) je bio prvi mobitel s varijabilnom blendom. Naravno ne na ovom stupnju razvoja, al eto fun fact.

It s just cornflakes...
Moj PC  
4 0 hvala 1
23 mjeseca
protjeran
offline
Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabilnim

 " Mate 50 Pro ugledat će svjetlo .... po cijeni od 1.299 E ". Malo previše. Zapravo previše.Skupo.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabilnim

Što se uopće želi postići sa varijabilnim otvorom blende na mobitelu?

Otvor blende služi jedino za depth-of-field kontrolu jer se ekspozicija može kontrolirati i samo sa brzinom okidanja.

A pošto mobiteli imaju ekstremno male fokalne duljine depth of field je gotovo nemoguć s kamerama na mobitelima, pa se zato na mobitelima i koristi što je veći mogući otvor blende da čim više svjetla uđe u taj minijaturni senzorčić.

 

Eventualno za neke efekte bluranja kod landscape fotografiranja sa dužim ekspozicijama na stalku, ali za to nije ni f4 dovoljno mali.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.9.2022 15:13 (Bitanga).
Moj PC  
1 3 hvala 0
9 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
u sunčanim uvjetima npr. bolji je manji otvor blende, daje oštriju sliku.
nije uvijek najbolje imat ogroman otvor i to je to u svim uvjetima, u tom slučaju bi svi imali max i ne bi se zamarali s ovim stvarima na mobu
13 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
Bitanga kaže...

Što se uopće želi postići sa varijabilnim otvorom blende na mobitelu?

 Cijena od 1300 eura.

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
15 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
digitall kaže...
u sunčanim uvjetima npr. bolji je manji otvor blende, daje oštriju sliku.
nije uvijek najbolje imat ogroman otvor i to je to u svim uvjetima, u tom slučaju bi svi imali max i ne bi se zamarali s ovim stvarima na mobu

 

Pričamo o mobitelima, ne o fotoaparatima s lećom od 2kg.

Otvor blende f4 i dalje spada u velike otvore.

 

Kvaliteti slike na suncu (i oštrini) više doprinosi obrisana masnoća od prstiju sa stakla leće nego malo manji otvor blende. Plus što za manji otvor blende mora ići malo dulja ekspozicija pa opet gubiš oštrinu.

Prije je ovo što kaže Hexfire... prodavanje muda pod bubrege neznalicama.

 

Također, današnji mobiteli imaju nekoliko kamera s različitim blendama. Npr, moj S22 Ultra ima 4 kamere od f/1.8, f/2.2, f/2.4 i f/4.9, a svaka ima svoju primjenu. Ali svaka od njih ima i svoju specifičnu tj. fiksnu žarišnu daljinu.

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.9.2022 20:43 (Bitanga).
12 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
Bitanga kaže...
digitall kaže...
u sunčanim uvjetima npr. bolji je manji otvor blende, daje oštriju sliku.
nije uvijek najbolje imat ogroman otvor i to je to u svim uvjetima, u tom slučaju bi svi imali max i ne bi se zamarali s ovim stvarima na mobu

 

Pričamo o mobitelima, ne o fotoaparatima s lećom od 2kg.

Otvor blende f4 i dalje spada u velike otvore.

 

Kvaliteti slike na suncu (i oštrini) više doprinosi obrisana masnoća od prstiju sa stakla leće nego malo manji otvor blende. Plus što za manji otvor blende mora ići malo dulja ekspozicija pa opet gubiš oštrinu.

Prije je ovo što kaže Hexfire... prodavanje muda pod bubrege neznalicama.

 f4 u odnosu na f1.4 uvelike smanjuje količinu svjetla koja dolazi do senzora. Iako je veća vjerojatnost da je ovo više marketing i "inovacija" u pitanju.

9 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
Bitanga kaže...
digitall kaže...
u sunčanim uvjetima npr. bolji je manji otvor blende, daje oštriju sliku.
nije uvijek najbolje imat ogroman otvor i to je to u svim uvjetima, u tom slučaju bi svi imali max i ne bi se zamarali s ovim stvarima na mobu

 

Pričamo o mobitelima, ne o fotoaparatima s lećom od 2kg.

Otvor blende f4 i dalje spada u velike otvore.

 

Kvaliteti slike na suncu (i oštrini) više doprinosi obrisana masnoća od prstiju sa stakla leće nego malo manji otvor blende. Plus što za manji otvor blende mora ići malo dulja ekspozicija pa opet gubiš oštrinu.

Prije je ovo što kaže Hexfire... prodavanje muda pod bubrege neznalicama.

 pričamo o mobitelima koji imaju senzore veće od donedavnog prosjeka kompaktnih fotića

15 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
mjaneci3 kaže...

 f4 u odnosu na f1.4 uvelike smanjuje količinu svjetla koja dolazi do senzora. Iako je veća vjerojatnost da je ovo više marketing i "inovacija" u pitanju.

 

Pa inovacija sigurno nije. Varijabilni otvori blende postoje već 100 godina valjda. :-) 

 

Količina svjetla se na tako maloj leći i senzoru i tako brzim procesorima regulira shutter speedom, a ne otvorom blende.

Kad ne fotkaš ultrabrze pokrete za koje je bitna brzina okidanja (a to s mobitelom nema niti smisla raditi jer je kašnjenje slike preveliko radi previše procesiranja), glavna svrha otvora blende je regulacija dubinske oštrine odnosno osiguravanje da je puno dublji dio polja u fokusu (olakšano fokusiranje), odnosno bokeh kod portreta. Zato se uglavnom i fotka u aperture priority modeu, a shutter speed je varijabilan. I tu bi recimo f/4 bio mrvicu koristan iako nedovoljan. A vjerojatno unosi puno više kompleksnosti uz vrlo mali benefit.

 

Ali, budimo iskreni, razlika između f1.4 i f4.0 ništa ne znači bez podataka na kojim žarišnim duljinama ta leća radi, da li je fiksna, koliko iznosi, i ako nije fiksna koja ograničenja ima, tj. koji raspon ima otvor blende ovisno o žarišnoj duljini.

A to ne vidim da se spominje u tekstu.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.9.2022 21:09 (Bitanga).
15 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
digitall kaže...

 pričamo o mobitelima koji imaju senzore veće od donedavnog prosjeka kompaktnih fotića

 

Ne bih spominjao kompaktne fotiće u nekoj ozbiljnoj raspravi o fotografiji.

Iako su im leće valjda 100 puta veće od ovih na mobitelu.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.9.2022 21:07 (Bitanga).
9 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
Bitanga kaže...
digitall kaže...

 pričamo o mobitelima koji imaju senzore veće od donedavnog prosjeka kompaktnih fotića

 

Ne bih spominjao kompaktne fotiće u nekoj ozbiljnoj raspravi o fotografiji.

Iako su im leće valjda 100 puta veće od ovih na mobitelu.

 ne sramoti se, vec godinu dvije su mobovi na velicini senzora jednog sony rx100

15 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil

 

Ja ti pričam o leći, a ti lupaš po senzoru non stop.

Jesi ti vidio senzor u DSLRovima?

Jesi vidio leću na tom tvom RX100?

 

BTW kad me već povlačiš za jezik... S22 Ultra npr ima 1/1.33'' senzor za glavnu kameru i puno manje senzore za ostale kamere, a taj tvoj RX100 ima 1'' senzor koji je poprilično veći (skoro duplo).

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.9.2022 21:29 (Bitanga).
9 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil

nikad vidio! jel to nešto što se namaže na kruh?

 

tko zna čemu služi trokut; "iso, otvor blende, brzina okidača" znat će da ovo nije ugrađeno iz zajebancije.

imati će više kontrole za ispravnu ekspoziciju u svim uvjetima kada možeš kontrolirati sve troje umjesto dvoje kao do sada, nije u pitanju samo dubina polja.

al bumo vidli kako će to izgledati u konačnici.

Samsung s9 i note 9 ako se ne varam su imali dvije pozicije otvora blende s kojom je upravljala automatika.

 

edit za nevjernog tomu; guglaj koliko mobitela ima 1 inch senzor

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.9.2022 21:33 (digitall).
15 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
digitall kaže...

 

 

edit za nevjernog tomu; guglaj koliko mobitela ima 1 inch senzor

 

U zadnje dvije godine 2-3 modela? Vidim da se spominju Sharp, Xperia i Panasonic...  nikad to ne bih kupio.

Od 1000 drugih modela. Ti si to predstavio kao nešto potpuno normalno što na svakom ćošku viđaš zadnjih 2 godine.

 

No, nemoj me krivo shvatiti, svakako sam za opcije, i znam dobro za što služe sva tri parametra. Imao sam i DSLRove i mirrorless godinama i cijenim dobru fotku.

Ali je ljudima to sve prekomplicirano i 99% ljudi to ne razumije, niti želi razumjeti, a i ako razumije ne želi se zajebavati 2-3 minute s postavkama prije nego opali fotku.

A za sve ostale kojima je to bitno i potrebno, postoje kvalitetnija i specijaliziranija rješenja.

 

Glupo je pretjerano brijati na kvalitetu fotke s mobom, jer već i samo brisanje leće prije fotkanja jako puno utječe na kvalitetu. A to skoro nitko ne radi.

Plus najkvalitetnije slike s mobitelom izgledaju presmiješno loše u usporedbi s najjeftinijim mirrorlessom. Ali ljudima to uopće nije bitno, mobitel je pri ruci, fotić nikad nije.

Bitan je trenutak, a ne otvor blende.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
7 godina
online
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil

....

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2022 9:32 (dabar_solta_V2).
5 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
Tko bude to koristio...99% korisnika koristi auto mod...ono velika većina njih ne koriste ni ostale kamere ako ih imaju...

To jedino meni odgovara jer ja volim da,je dubinska oštrina što veća...tu mobiteli imaju prednost s obzirom na manji senzor...još uz ovu promjenu...još veća dubinska

Kvaliteta fotografije...S7 edge isprintana fotografija na 40*30cm...bila izložba lokalnog foto kluba...pored ostalih fotografija teško netko može reći da,jexs mobitela...s onda kad bi gledali tehničku kvalitetu A ne umjetničku...bilo je i tehnički gorih slika znam da su nastale 10-godina starim FF...s tim da sam posla jpeg direkt s mobitela

Da sam taj trenutak koji je zabilježen mobitelom čekao da ga fotografiram s svojim APSC Sony...taj trenutak bi bio TRAJNO IZGUBLJEN... jednostavno u pogledu da u svakom trenutku imaš foto uza sebe...od mobitela nema boljeg

S22 ultra ima x10..Znači u đepu u svakom trenutku imaš optički zoom od x10..u FF svijetu je to 240mm...baš me interesira koliko bi nas imalo APSC u svakom trenutku s sobom s 160mm objektivom(crop factor 1.5*160mm=240mm)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
HCMAA kaže...
Tko bude to koristio...99% korisnika koristi auto mod...ono velika većina njih ne koriste ni ostale kamere ako ih imaju...

To jedino meni odgovara jer ja volim da,je dubinska oštrina što veća...tu mobiteli imaju prednost s obzirom na manji senzor...još uz ovu promjenu...još veća dubinska

Kvaliteta fotografije...S7 edge isprintana fotografija na 40*30cm...bila izložba lokalnog foto kluba...pored ostalih fotografija teško netko može reći da,jexs mobitela...s onda kad bi gledali tehničku kvalitetu A ne umjetničku...bilo je i tehnički gorih slika znam da su nastale 10-godina starim FF...s tim da sam posla jpeg direkt s mobitela

Da sam taj trenutak koji je zabilježen mobitelom čekao da ga fotografiram s svojim APSC Sony...taj trenutak bi bio TRAJNO IZGUBLJEN... jednostavno u pogledu da u svakom trenutku imaš foto uza sebe...od mobitela nema boljeg

S22 ultra ima x10..Znači u đepu u svakom trenutku imaš optički zoom od x10..u FF svijetu je to 240mm...baš me interesira koliko bi nas imalo APSC u svakom trenutku s sobom s 160mm objektivom(crop factor 1.5*160mm=240mm)

 

Tako je... kod mobitela je bitna praktičnost, dostupnost i hvatanje trenutka, a ne toliko kvaliteta. Ko brije na takvu kvalitetu fotke da mu je bitan varijabilni aperture će koristiti neke druge alate, a ne mobitel. Uglavnom.

Ranije sam detaljno uspoređivao portrete napravljene mobitelom i mirrorlessom u uvjetima unutarnjeg osvjetljenja, razlika u kvaliteti detalja lica je frapantna. Na printu se naravno ne vidi toliko, ali rijetki su uopće oni koji printaju fotke. No kvalitetnije i bolje fotke dopuštaju i kvalitetniji i bolji crop dijelova fotke.

 

Samo kažem, kod ovoga je bitna i žarišna duljina, koliko bi uopće dobio sa tom malom promjenom otvora blende. Iako se čini da je velika razlika sa f/1.4 na f/4, nije - na glavnim kamerama mobitela koje su redovno šireg kuta. I zato su potpuno nesposobne za bokeh efekt zbog tog šireg kuta iako imaju veliki otvor blende. Jer, osim utjecaja otvora blende na dubinsku oštrinu tu je i utjecaj žarišne duljine - što je manja žarišna duljina to je veća dubinska oštrina. Pa sa još malo manjim otvorom blende i glavnom lećom od tipa 22m ustvari ne bi gotovo ništa bolje dobio.

 

Zato kažem, bitne su i focal lengths.

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2022 13:56 (Bitanga).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
Bitanga kaže...

Što se uopće želi postići sa varijabilnim otvorom blende na mobitelu?

Otvor blende služi jedino za depth-of-field kontrolu jer se ekspozicija može kontrolirati i samo sa brzinom okidanja.

A pošto mobiteli imaju ekstremno male fokalne duljine depth of field je gotovo nemoguć s kamerama na mobitelima, pa se zato na mobitelima i koristi što je veći mogući otvor blende da čim više svjetla uđe u taj minijaturni senzorčić.

 

Eventualno za neke efekte bluranja kod landscape fotografiranja sa dužim ekspozicijama na stalku, ali za to nije ni f4 dovoljno mali.

Kolega, vidim da ti je teorija poznata, pretpostavljam i praksa, pa me zato čudi ovo tvoje pitanje.

 

Ekspozicija se može kontrolirati brzinom okidanja, ali vjerujem da ti je poznato da uređaj mora biti savršeno miran/stabilan, a što je dulja ekspozicija to su i šanse za "mrdanjem" uređaja i onda će rezultat biti mutna fotografija. Mobiteli to rješavaju sa raznim "trikovima" poput HDR-a, a drug rješenje je korištenje stativa, što nije uvijek praktično.

 

Shutter speed, ISO i f (otvor blende) su tri osnovna alata u rukama fotografa. Njihovom kombinacijom pronalazimo optimalne uvjete za fotografiranje.

 

Da ne idem previše u teoriju, otvor blende između ostalog određuje i dubinu polja (dubinski fokus). Manji f = veći otvor blende = više svjetlosti = fokus isključivo na objektu, dok je veći f = manji otvor blende = manje svjetlosti = smanjenje udaljenosti između objekta i pozadine što daje veću širinu fokusa, veliki f će "poravnati" objekte u istu udaljenost i jednako sve staviti u fokus.

 

E sad, to je tebi sve više nego jasno, ali ono što izgleda nije je da je to već duže moguće postići na mobitelima. Prirodni bokeh efekt je danas najnomalnija stvar na mobitelima, ja ga imam na uređaju koji trenutno košta 1000kn. Noviji i bolji modeli mogu to još bolje izvesti. Senzor odavno nije minijaturan, novi Xiaomi 12S Ultra ima teoretski 1" senzor. f4 na mobitelu na 23-24mm je itekako dovoljan za dobar bokeh.

 

No da ne bi ja previše filozofirao, kažu da slika govori tisuću riječi:

  
  
 

 

Hexfire kaže...
Bitanga kaže...

Što se uopće želi postići sa varijabilnim otvorom blende na mobitelu?

 Cijena od 1300 eura.

Dijelom vjerojatno da, ali nije u pitanju samo gimmick.

 

Bitanga kaže...
digitall kaže...
u sunčanim uvjetima npr. bolji je manji otvor blende, daje oštriju sliku.
nije uvijek najbolje imat ogroman otvor i to je to u svim uvjetima, u tom slučaju bi svi imali max i ne bi se zamarali s ovim stvarima na mobu

 

Pričamo o mobitelima, ne o fotoaparatima s lećom od 2kg.

Otvor blende f4 i dalje spada u velike otvore.

 

Kvaliteti slike na suncu (i oštrini) više doprinosi obrisana masnoća od prstiju sa stakla leće nego malo manji otvor blende. Plus što za manji otvor blende mora ići malo dulja ekspozicija pa opet gubiš oštrinu.

Prije je ovo što kaže Hexfire... prodavanje muda pod bubrege neznalicama.

 

Također, današnji mobiteli imaju nekoliko kamera s različitim blendama. Npr, moj S22 Ultra ima 4 kamere od f/1.8, f/2.2, f/2.4 i f/4.9, a svaka ima svoju primjenu. Ali svaka od njih ima i svoju specifičnu tj. fiksnu žarišnu daljinu.

Imaju, ali kao što si i sam zaključio, različita je i žarišna duljina, koja je fiksna.

 

Za masnoću na leći se slažem, prva stvar prije fotkanja je obrisati staklo leće.

 

Bitanga kaže...
mjaneci3 kaže...

 f4 u odnosu na f1.4 uvelike smanjuje količinu svjetla koja dolazi do senzora. Iako je veća vjerojatnost da je ovo više marketing i "inovacija" u pitanju.

 

Pa inovacija sigurno nije. Varijabilni otvori blende postoje već 100 godina valjda. :-) 

 

Količina svjetla se na tako maloj leći i senzoru i tako brzim procesorima regulira shutter speedom, a ne otvorom blende.

Kad ne fotkaš ultrabrze pokrete za koje je bitna brzina okidanja (a to s mobitelom nema niti smisla raditi jer je kašnjenje slike preveliko radi previše procesiranja), glavna svrha otvora blende je regulacija dubinske oštrine odnosno osiguravanje da je puno dublji dio polja u fokusu (olakšano fokusiranje), odnosno bokeh kod portreta. Zato se uglavnom i fotka u aperture priority modeu, a shutter speed je varijabilan. I tu bi recimo f/4 bio mrvicu koristan iako nedovoljan. A vjerojatno unosi puno više kompleksnosti uz vrlo mali benefit.

 

Ali, budimo iskreni, razlika između f1.4 i f4.0 ništa ne znači bez podataka na kojim žarišnim duljinama ta leća radi, da li je fiksna, koliko iznosi, i ako nije fiksna koja ograničenja ima, tj. koji raspon ima otvor blende ovisno o žarišnoj duljini.

A to ne vidim da se spominje u tekstu.

 24mm fiksno.

 

a to s mobitelom nema niti smisla raditi jer je kašnjenje slike preveliko radi previše procesiranja

? procesiranje se obavlja nakon fotkanja.

 

 

Bitanga kaže...
digitall kaže...

 pričamo o mobitelima koji imaju senzore veće od donedavnog prosjeka kompaktnih fotića

 

Ne bih spominjao kompaktne fotiće u nekoj ozbiljnoj raspravi o fotografiji.

Iako su im leće valjda 100 puta veće od ovih na mobitelu.

pa ovo i nije ozboljna rasprava o fotografiji. 

mada se ozbiljno dobra fotka može napraviti i s mobitelom, danas lakše nego ikad.

 

Bitanga kaže...
digitall kaže...

 

 

edit za nevjernog tomu; guglaj koliko mobitela ima 1 inch senzor

 

U zadnje dvije godine 2-3 modela? Vidim da se spominju Sharp, Xperia i Panasonic...  nikad to ne bih kupio.

Od 1000 drugih modela. Ti si to predstavio kao nešto potpuno normalno što na svakom ćošku viđaš zadnjih 2 godine.

 

No, nemoj me krivo shvatiti, svakako sam za opcije, i znam dobro za što služe sva tri parametra. Imao sam i DSLRove i mirrorless godinama i cijenim dobru fotku.

Ali je ljudima to sve prekomplicirano i 99% ljudi to ne razumije, niti želi razumjeti, a i ako razumije ne želi se zajebavati 2-3 minute s postavkama prije nego opali fotku.

A za sve ostale kojima je to bitno i potrebno, postoje kvalitetnija i specijaliziranija rješenja.

 

Glupo je pretjerano brijati na kvalitetu fotke s mobom, jer već i samo brisanje leće prije fotkanja jako puno utječe na kvalitetu. A to skoro nitko ne radi.

Plus najkvalitetnije slike s mobitelom izgledaju presmiješno loše u usporedbi s najjeftinijim mirrorlessom. Ali ljudima to uopće nije bitno, mobitel je pri ruci, fotić nikad nije.

Bitan je trenutak, a ne otvor blende.

Nema ih previše, zadnji takav je Xiaomi Mi 12S Ultra, ali će ih biti sve više i više, sada je i ta granica probijena. Čak je i Apple na novom iPhone više nego duplo povećao senzor. 

 

Kad sam već spomenuo Xiaomi, varijabilni f bi mu super došao jer ima toliko veliki senzor koji u kombinaciji sa f/1.9 i 23mm daje izraziti bokeh, što opet nekad zna biti problem, sa varijabilnom opcijom bi mogli u fokus "ubaciti" točno ono što želimo.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2022 13:56 (mzopg).
15 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
mzopg kaže...

 

Prekomplicirano mi je quoatati ovo tvoje. :-)

 

Spominješ mrdanje i brzinu okidanja, a upravo to sam i spominjao kao nedostatak manjeg otvora blende. Manji otvor blende -> veća dubinska oštrina -> dulja ekspozicija ili veći šum (ISO). Sve ima svoje pros and cons.

Doduše to mrdanje pokriva i hardverska stabilizacija.

 

A pod procesiranjem sam mislio na procesiranje u realtimeu u viewfinderu (ekranu). Probaj ulovit neki brzi pokret gledajući u ekran, teško će ići. Pogledaj kolko slika kasni na ekranu dok rukom mahneš iza leća. Dok sa pravim fotićem sa optičkim pa čak i digitalnim viewfinderom možeš jer ne radi čuda ko mobitel. 

 

Prirodni bokeh možeš postići s mobitelom samo takvim makro fotkama i fotkama na blizinu, baš zbog malih žarišnih duljina. Portrete s par metara nećeš moći tako lako postići osim sa telefoto žarišnim duljinama koje pak imaju puno manje otvore blende od glavne kamere.

A ovdje se radi o glavnoj kameri. 24mm je dosta mala žarišna duljina za neku kontrolu dubinske oštrine na rasponu f/1.4 do f/4.

Također i udaljenost objekta koji fokusiraš ima veliki utjecaj.

 

No, ok. Očito ima publike kojoj je ovo zanimljivo, a neki napredak moraju smisliti da prodaju skupe uređaje. Jedino kamere i napreduju zadnjih par godina.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2022 14:20 (Bitanga).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
HCMAA kaže...
Tko bude to koristio...99% korisnika koristi auto mod...ono velika većina njih ne koriste ni ostale kamere ako ih imaju...

To jedino meni odgovara jer ja volim da,je dubinska oštrina što veća...tu mobiteli imaju prednost s obzirom na manji senzor...još uz ovu promjenu...još veća dubinska

Kvaliteta fotografije...S7 edge isprintana fotografija na 40*30cm...bila izložba lokalnog foto kluba...pored ostalih fotografija teško netko može reći da,jexs mobitela...s onda kad bi gledali tehničku kvalitetu A ne umjetničku...bilo je i tehnički gorih slika znam da su nastale 10-godina starim FF...s tim da sam posla jpeg direkt s mobitela

Da sam taj trenutak koji je zabilježen mobitelom čekao da ga fotografiram s svojim APSC Sony...taj trenutak bi bio TRAJNO IZGUBLJEN... jednostavno u pogledu da u svakom trenutku imaš foto uza sebe...od mobitela nema boljeg

S22 ultra ima x10..Znači u đepu u svakom trenutku imaš optički zoom od x10..u FF svijetu je to 240mm...baš me interesira koliko bi nas imalo APSC u svakom trenutku s sobom s 160mm objektivom(crop factor 1.5*160mm=240mm)

ovo i je model namijenjen entuzijastima i onima koji će koristiti te opcije, teoretski razlike između običnih, pro i ultra verzija se najviše i svode na razlike oko kamera. Netko tko kupuje pro ili ultra verziju, a neće koristiti njihove prednosti je mogao uštedjeti novce i kupiti običnu verziju.

 

ovo ostalo se potpuno slažem.

 

Bitanga kaže...
Tako je... kod mobitela je bitna praktičnost, dostupnost i hvatanje trenutka, a ne toliko kvaliteta. Ko brije na takvu kvalitetu fotke da mu je bitan varijabilni aperture će koristiti neke druge alate, a ne mobitel. Uglavnom.

Ranije sam detaljno uspoređivao portrete napravljene mobitelom i mirrorlessom u uvjetima unutarnjeg osvjetljenja, razlika u kvaliteti detalja lica je frapantna. Na printu se naravno ne vidi toliko, ali rijetki su uopće oni koji printaju fotke. No kvalitetnije i bolje fotke dopuštaju i kvalitetniji i bolji crop dijelova fotke.

 

Samo kažem, kod ovoga je bitna i žarišna duljina, koliko bi uopće dobio sa tom malom promjenom otvora blende. Iako se čini da je velika razlika sa f/1.4 na f/4, nije - na glavnim kamerama mobitela koje su redovno šireg kuta. I zato su potpuno nesposobne za bokeh efekt zbog tog šireg kuta iako imaju veliki otvor blende. Jer, osim utjecaja otvora blende na dubinsku oštrinu tu je i utjecaj žarišne duljine - što je manja žarišna duljina to je veća dubinska oštrina. Pa sa još malo manjim otvorom blende i glavnom lećom od tipa 22m ustvari ne bi gotovo ništa bolje dobio.

 

Zato kažem, bitne su i focal lengths.

 

Definiraj kvalitetu. 99% današnjih fotografija se koristi na instagramu i drugim društvenim mrežama, ono što ostaje za privatne fotoalbume će se opet uglavnom gledati na mobitelima, tabletima, računalima, ukratko fHD/2k/4k rezolucija. Tu će teško netko tražiti razliku u kvaliteti i teško će je prosječni korisnik vidjeti.

 

Normalno da razlika postoji, ali pitanje je koliko je ona bitna većini "fotografa".

Jedan od mojih prvih dSLRova je imao 2.7MP i tada se već koristio za profi upotrebu, danas će svaki flagship mobitel napraviti bolje fotke.

 

 

I zato su potpuno nesposobne za bokeh efekt zbog tog šireg kuta iako imaju veliki otvor blende

Ovo govoriš napamet.

 

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
Bitanga kaže...
mzopg kaže...

 

Prekomplicirano mi je quoatati ovo tvoje. :-)

 

Spominješ mrdanje i brzinu okidanja, a upravo to sam i spominjao kao nedostatak manjeg otvora blende. Manji otvor blende -> veća dubinska oštrina -> dulja ekspozicija ili veći šum (ISO). Sve ima svoje pros and cons.

Doduše to mrdanje pokriva i hardverska stabilizacija.

 

A pod procesiranjem sam mislio na procesiranje u realtimeu u viewfinderu (ekranu). Probaj ulovit neki brzi pokret gledajući u ekran, teško će ići. Pogledaj kolko slika kasni na ekranu dok rukom mahneš iza leća. Dok sa pravim fotićem sa optičkim pa čak i digitalnim viewfinderom možeš jer ne radi čuda ko mobitel. 

 

Prirodni bokeh možeš postići s mobitelom samo takvim makro fotkama i fotkama na blizinu, baš zbog malih žarišnih duljina. Portrete s par metara nećeš moći tako lako postići osim sa telefoto žarišnim duljinama koje pak imaju puno manje otvore blende od glavne kamere.

A ovdje se radi o glavnoj kameri. 24mm je dosta mala žarišna duljina za neku kontrolu dubinske oštrine na rasponu f/1.4 do f/4.

Također i udaljenost objekta koji fokusiraš ima veliki utjecaj.

 

No, ok. Očito ima publike kojoj je ovo zanimljivo, a neki napredak moraju smisliti da prodaju skupe uređaje. Jedino kamere i napreduju zadnjih par godina.

S ovim se slažem.

 

Ovo kašnjenje nije baš toliko veliko, jedino ako proleti speedy gonzales onda ga je teško uloviti. 

 

Vezano za bokeh, naravno, to je čista fizika, ali nije ga nemoguće dobiti kao što si napisao, a normalno da je određen (limitiran) sa udaljenosti objekta.

15 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
mzopg kaže...

S ovim se slažem.

 

Ovo kašnjenje nije baš toliko veliko, jedino ako proleti speedy gonzales onda ga je teško uloviti. 

 

Vezano za bokeh, naravno, to je čista fizika, ali nije ga nemoguće dobiti kao što si napisao, a normalno da je određen (limitiran) sa udaljenosti objekta.

 

Moguće ga je dobiti naravno, ali ne pod normalnim udaljenostima s kojih se fotkaju ljudi, osim ako im se unosiš u facu. Ne pričam o fotkanju autića na stolu ili cvjetova na grani. Za to ima rješenja.

Trenutno vidim korist f/4 otvora blende na glavnoj kameri jedino u ovom tvom primjeru fotke autića izbliza ako želiš da se vidi i polica iza, na većim udaljenostima sa 24mm sumnjam da ima ikakve razlike.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabilnim

aj se saberite. natežete se tu oko telefona (!), s prilično jadnom baterijom (= jedino bitno). ak vam se fotografira, eno Baksine recenzije panasonikova lumixa. je, s tim se ne može telefonirati ali mu to nije ni namjena, što telefonu jest. jel nekome palo na ostatke pameti, primjerice, pofarbati zidove doma usisivačem? nije? pa, kako?! ____________ vas sve skupa marketing i 1300 ojara i telefoni više. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2022 19:08 (Ajar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
Ajar kaže...

aj se saberite. natežete se tu oko telefona (!), s prilično jadnom baterijom (= jedino bitno). ak vam se fotografira, eno Baksine recenzije panasonikova lumixa. je, s tim se ne može telefonirati ali mu to nije ni namjena, što telefonu jest. jel nekome palo na ostatke pameti, primjerice, pofarbati zidove doma usisivačem? nije? pa, kako?! ____________ vas sve skupa marketing i 1300 ojara i telefoni više. 

Kolega, šalu na stranu, odavno ovo nije "telefon", ovo je sada uređaj koji je u sebi objedinio puno različitih uređaja. Nekada je i meni bilo ludo dati veće novce za mobitel, ali danas je to potpuno drugačija situacija. Danas taj uređaj može po potrebi biti:

- telefon

- foto i video kamera

- računalo

- audio i video player

- konzola

i još hrpu toga. i sve to u 200 tinjak grama koji bez problema stanu u džep. A sad ti uzmi Bakšin fotić i laptop pa ga utrpaj u džep. 

10 godina
offline
Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabilnim

žalosno je to kaj ovakve stvari kupuju ljudi koji neće koristiti ni 20% njegovih mogućnosti, ali će se hvaliti kak imaju nekaj najnovije i jako skupo :)

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
HCMAA kaže...
Tko bude to koristio...99% korisnika koristi auto mod...ono velika većina njih ne koriste ni ostale kamere ako ih imaju...


 zašto misliš da ovo ne bi mogla koristiti automatika kao na samsungu s9, s10...?

mzopg kaže...
Ajar kaže...

aj se saberite. natežete se tu oko telefona (!), s prilično jadnom baterijom (= jedino bitno). ak vam se fotografira, eno Baksine recenzije panasonikova lumixa. je, s tim se ne može telefonirati ali mu to nije ni namjena, što telefonu jest. jel nekome palo na ostatke pameti, primjerice, pofarbati zidove doma usisivačem? nije? pa, kako?! ____________ vas sve skupa marketing i 1300 ojara i telefoni više. 

Kolega, šalu na stranu, odavno ovo nije "telefon", ovo je sada uređaj koji je u sebi objedinio puno različitih uređaja. Nekada je i meni bilo ludo dati veće novce za mobitel, ali danas je to potpuno drugačija situacija. Danas taj uređaj može po potrebi biti:

- telefon

- foto i video kamera

- računalo

- audio i video player

- konzola

i još hrpu toga. i sve to u 200 tinjak grama koji bez problema stanu u džep. A sad ti uzmi Bakšin fotić i laptop pa ga utrpaj u džep. 

plus

- gps navigacija

- projektor (wireless na tv)

- diktafon

- web kamera

- podsjetnik, kalendar, budilica....

- 5g router

- auto dijagnostika

- digitalni / zdravstveni pomoćnik

- itd itd

 

nekad smo to sve imali u posebnim uređajima za koje bi ti trebao kamion, i napokon smo dosli do toga da to sve mogu imati u depu

najmanje ga koristim kao telefon

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2022 22:27 (digitall).
15 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
digitall kaže...

 

nekad smo to sve imali u posebnim uređajima za koje bi ti trebao kamion, i napokon smo dosli do toga da to sve mogu imati u depu

najmanje ga koristim kao telefon

 

Točno to, telefoniram samo kad baš moram.

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
12 godina
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
Bitanga kaže...

Što se uopće želi postići sa varijabilnim otvorom blende na mobitelu?

Otvor blende služi jedino za depth-of-field kontrolu jer se ekspozicija može kontrolirati i samo sa brzinom okidanja.

 

 Ovo što si napisao ne samo da nije istina nego nema smisla. Ekspozicija = brzina okidanja. 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Huawei Mate 50 Pro prvi je mobitel s varijabil
Bitanga kaže...
digitall kaže...

 

nekad smo to sve imali u posebnim uređajima za koje bi ti trebao kamion, i napokon smo dosli do toga da to sve mogu imati u depu

najmanje ga koristim kao telefon

 

Točno to, telefoniram samo kad baš moram.

 

 Ja ni tad. 

 

BlueMax kaže...
Bitanga kaže...

Što se uopće želi postići sa varijabilnim otvorom blende na mobitelu?

Otvor blende služi jedino za depth-of-field kontrolu jer se ekspozicija može kontrolirati i samo sa brzinom okidanja.

 

 Ovo što si napisao ne samo da nije istina nego nema smisla. Ekspozicija = brzina okidanja. 

 Mislim da je malo nespretno napisano, jer otvor blende regulira ulazak svjetla, pa se onda s njim može utjecati na potrebnu ekspoziciju. Zato se balansira sa otvorom blende i ISOm kako bi se dobilo dovoljno svjetla i što manje šuma, a opet postigao željeni DoF.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2022 22:55 (mzopg).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice