Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se nalaz

poruka: 15
|
čitano: 6.225
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se nalaz".
16 godina
offline
Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se nalaz

Znanost stvarno čini čuda! Bilo mi je gušt pročitati način na koji su znanstvenici uspjeli ovo sve dokazati, ali jednom kad čovjek pročita, sve se logično posloži.

 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se nalaz

a ako bi to bio dio turističke ponude, pokazali bi trijaski, jurski ili kredski park s krkosaurima, puntodaktilima, njivicetropsima i malinskodontima. + film snimljen po stvranim zbivanjima. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 0 hvala 1
16 godina
offline
Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se nalaz

Osvjezavajuce je procitati ovakav tekst...

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se nalaz
Što bi se kao oblik turističke ponude glede meteorita na Krku moglo prikazati? Mnogo toga, samo je pitanje interesa (poduzetnosti) i novca - od geološkog muzeja, animiranih filmova, slikovnica, knjiga, promatranja padanja meteorita, predavanja o meteoritima. Mogao bi se organizirati Krčki dan meteorita i asteroida. Pa i sama bi se krčka breča mogla prodavati kao jedinstvena breča nastala udarom meteorita. Doista ne bi bilo potrebe pozivati se na dionsaure, jer su oni već davno bili izumrli kada je udario meteorit, a njihovi se fosili nalaze na drugim mjestima. Ima toga još, samo mi je ovo prvo palo na pamet.
 
7 0 hvala 0
8 godina
offline
Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se nalaz
Sve ovisi o tome kojeg je sastava bio meteorit, je li bio kameni ili željezni.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se n
ludizao kaže...

...Pitanje je samo gdje početi kopati i koliko duboko 

 kreneš kopat od dubine kilometra i pol prema gore

Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se n
Elem, starobrečko narječje bi trebalo uvesti u standardni hrvatsko-krčki jezik
16 godina
offline
Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se nalaz

Vrlo zanimljiv članak, ali 1 km asteroid mi zvuči prevelik, to bi izazvalo extinction level udar? 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se nalaz
Teško je o veličini asteroida koji je udario u Krk govoriti. Moja je procjena bila 100 metara, no kada sam poslao tekst na čitanje geologu koji se bavi tim istraživanjima (a i inače udarima asteroida) profesoru Marjancu, on je moje 100 ispravio na 1000 metara. Malo mi se činilo previše, no ipak... Možda bi bilo najsigurnije reči "nekoliko stotina metara".
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se nalaz

ne zaboravimo brzinu asteroida...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se n
danen kaže...
Teško je o veličini asteroida koji je udario u Krk govoriti. Moja je procjena bila 100 metara, no kada sam poslao tekst na čitanje geologu koji se bavi tim istraživanjima (a i inače udarima asteroida) profesoru Marjancu, on je moje 100 ispravio na 1000 metara. Malo mi se činilo previše, no ipak... Možda bi bilo najsigurnije reči "nekoliko stotina metara".

 Energija udara ovisi o masi i brzini(na kvadrat) asteroida. Ako je bio neki od lakšeg materijala - silikati i sl. možda  je i mogao biti promjera 1 km, a ako je bio od željeza-nikla, pa je imao veću gustoću i masu, onda je možda bio manji. Pretpostavljam, kada bi se pronašli ostaci asteroida koji je udario, mogao bi se saznati njegov sastav i na taj način lakše odrediti veličinu i masu koja bi pri određenoj brzini odgovarala energiji kojom je asteroid zveknuo na Krk i koliku je štetu napravio. Na žalost, ne postoji vremeplov, pa da se vratimo u prošlost i direktno promatramo udar, tada bi sve točno znali.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.7.2019 8:32 (učo).
5 godina
offline
Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se nalaz

11.7.2019. grad Krk izgleda kao da je pao meteorit na njega, ceste raskopane, rupa nad rupom. 

 

samo jedan primjer od mnogih cesta - na jednoj strani je stari asfalt, na drugoj novi koji je nizi od starog 5-10 cm.

da ne spominjem kakve guzve su bile za uskrs kada tog novog asfalta nije bilo vec je bio makadam i bager do bagera te krcato turista.

inace to je jedina cesta koja vodi u centar grada i duga je nekih mozda maximum 2km, a kopala se od 9og mjeseca 2018. godine.. znaci 10 mjeseci im je trebalo da iskopaju 2km ceste i to asfaltiraju i jos uvijek izgleda prelose..

spomenut cu jos i to da su jednu dionicu kod jednog hotela koja je duga 500m kopali pred 2 godine ili prosle i ove opet, ali ni to nije bilo zavrseno u 4.om mjesecu prije dolaska turista nego u lipnju.

 

to je turisticka ponuda grada Krka trenutno :D

 

 

 
1 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se n
učo kaže...
Na žalost, ne postoji vremeplov, pa da se vratimo u prošlost i direktno promatramo udar, tada bi sve točno znali.

 zamisli pogled na taj događaj negdje sa zavižana 

16 godina
offline
Re: Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se n
overhaul kaže...

Vrlo zanimljiv članak, ali 1 km asteroid mi zvuči prevelik, to bi izazvalo extinction level udar? 

 Jasno da bi, ili realno razne civilizacije na zemlji su na sličan način par puta resetirane.Gromada od 1000m recimo brzine kao Čeljabinac, realno takav udar(i još da pljusne u more) bi u trenutku izbrisao kompletnu EU uniju.

 

Čeljabinac je bio promjera 20 metara, a brzina hm oko 20 kilometara u sekundi pa eto kakvu "sitnu štetu" je napravil.Sreča da je grunuo iznad ne baš gusto naseljenog područja(nema visokih staklenih zgrada), u odnosu da je grunuo iznad recimo Londona to bi tek bio cirkus i šteta bi bila ogromna.

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.7.2019 17:34 (rambox).
16 godina
offline
Re: Hrvatski znanstvenici kažu: na otoku Krku se n
danen kaže...
Teško je o veličini asteroida koji je udario u Krk govoriti. Moja je procjena bila 100 metara, no kada sam poslao tekst na čitanje geologu koji se bavi tim istraživanjima (a i inače udarima asteroida) profesoru Marjancu, on je moje 100 ispravio na 1000 metara. Malo mi se činilo previše, no ipak... Možda bi bilo najsigurnije reči "nekoliko stotina metara".

 To bi moglo potencijalno otkriti točnije vrijeme udara. Jer ma koliki bio, ako je izbušio krater prosječnog promjera 13 km, to po meni znači izumiranje viših oblika organizama od njemačke do albanije
http://adsabs.harvard.edu/full/2003MNRAS.338..999H (tu je neka općenita formula izračuna veličine asteroida) morao bi postojati i neki sloj sedimenta iz tog vremena unutar radijusa destrukcije?
Također, postavlja se pitanje kako je uopće izgledala geografija lokacije prije tih recimo 30 milijuna godina? Koliko znam, Himalaje sa Mount Everestom jedva da su nešto stariji. (planine, ne materijal)
Gledajući npr. kornate, sedimenti izgledaju kao da su stijene promijenile kut za gotovo 90°? Tako da neznam, jesmo li uopće imali tu more, kako je to izgledalo tada. (ilustracija dolje mi je malo sumnjiva, jer su ande i stijenjak identični današnjima, i sahara na istom mjestu) 
https://en.wikipedia.org/wiki/Geological_history_of_Europe

picajzla0707 kaže...
učo kaže...
Na žalost, ne postoji vremeplov, pa da se vratimo u prošlost i direktno promatramo udar, tada bi sve točno znali.

 zamisli pogled na taj događaj negdje sa zavižana 

 Prijenos bi trajao oko 80 sekundi. Iako je pitanje što bi se vidjelo zbog strahovitog bljeska. Nakon toga bi tlačni udar brzine zvuka koji je prošao tih 35 km zdrobio sve što gleda ili snima. Problem je i što vjerujem da nije bilo Zavižana u doba oligocena.
I da, nebi nam bio dovoljan samo vremeplov nego i prostorplov - zemlja (kao i čitav sunčev sistem) je bila jako jako daleko od mjesta gdje je sad :)

 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.7.2019 18:09 (overhaul).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice