Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijalnu 5

poruka: 100
|
čitano: 19.497
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijalnu 5".
7 godina
online
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
bunker kaže...

Paprika....orao pao...orao pao.... 😂

Da kompa, 4g varira strašno, no ajmo biti optimisti i tehnički sagledati 5g kada dođe na frekve sa kojih su maknuli TV. Nekako mi se čini da će tada i najgori 5g biti daleko brži i stabilniji nego današnji osrednji 4g ( 50 - 300 Mbps ).

Znaš dobro da i bakar varira, a neki bu prije dočekali Godota nego optiku... A optika je vezana uz lokaciju dok 5g ide kud i ja.... 😄

Ne, baš tam neće.

Na tom dijelu spektra ima svega par kanala, i to maksimum 20 MHz, tak da ti je to max 100 Mbps.

5G je "drugačiji" jedino po uporabi spektra od 300 GHz, tam kanali mogu biti i po 100 MHz i više, pa se onda dobiju i dobre brzine.

Ali opet, onda moraš biti na manje od kilometra udaljenosti od bazne stanice, i ne smije biti nikakva prepreka između, a i bazne stanice moraju imati optičku vidljivost da bi mogle slati podatke u backbone mrežu, ili dopeljati optičku nit do njih, a kad si već dopeljao nit onda je bolje postaviti neki wifi hotspot i biti virtualni operater (mislim da terakom to radi), jer s wifijem imaš puno bolju pokrivenost, samo kaj je broj kanala ograničen za wifi čak i više, ali se da iskemijati

Ili, budući da je onda optika blizu, porazgovarati sa susjedima ako neki ima na svojem posjedu hepovu banderu da dozvole da stave optiku (obično tu šteka, premda hep već desetljećima masovno miče bandere s privatnih posjeda, ali nekad je neizbježno pa ljudi ne dobiju optiku zbog umišljenih susjeda).

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.12.2020 9:17 (fer-de-lance).
9 godina
offline
Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijalnu 5

bunker kad tebe slušam, ko da slušam šefa marketinga THT-a. :)

Ali ajmo malo spustiti lopticu na operativu, pa te molim da kažeš kako si ti to konkretno zamislio, na primjeru, recimo, jednog poljoprivrednika ratara u Slavoniji, koji ima svoje OPG i uzgaja, recimo, žitarice. Kao pomoć ću te uputiti na youtube channel Millenial Farmer. (Dakle, kako bi ti konkretno upotrebu 5G tehnologije preslikao na navedenom primjeru ratara), koji ide 5G traktorom 5 km do polja  ;)

 

Također, kao primjer br. 2, THT reklamira Varaždin kao jedan od 5G gradova. Eto, uzmi 5G mobitel, i reci mi na konkretno kako u "realnom životu danas" 5G mreža u Varaždinu pomaže?

 

 

Hoću reći, DA - treba uvoditi 5G tehnologiju, DA - korisno je, ALI tek za cca 5 godina u Hrvatskoj. A do tada bi bilo poštenije da reklamiraju TESTNU FAZU, a ne kao komercijalna usluga.

Eto, sve se opet svodi na kapitalizam.

 

 

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal

ZdravacVZ , da HT dobro plaća pa imam motiva... 😉

Poljoprivrednik ? Pa neznam, nisam poljoprivrednik, ali onako odokativno bih pretpostavio da će horda autonomnih traktora, kombajna i dronova moći brže, preciznije i jeftinije odraditi neki Job na velikim površinama. Današnji vozač poljoprivrednog stroja sigurno ne proračunava najoptimalnijom rute kretanja po polju da bi tako npr uštedio na gorivu i sl, a AI koji bi upravljao tim tada autonomnim strojevima će uzeti toliko faktora u obzir kojih se mi danas niti sjetiti nemožemo....

Da, nebu to sutra, ali da bi to jednom bilo moguće negdje 5g mora odraditi prve korake...

Svakome tko imalo prati it tehnike je jasno da ovo nije pravi 5g, nego potez kojim će pokrenuti prodaju 5g uređaja... No i najdulji put počinje prvim korakom , kakvim takvim, ali je prvi....

Osim toga, čemu fama na 5g, pa to je samo korak u nizu, stižu 6g, 7g....

4 godine
protjeran
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
bunker kaže...

Superheroj , kako će 5g mreža pružati daleko veće brzine i daleko veći broj konekcija ( po km kvadratnom do milion uređaja, https://www.a1.hr/5g ) , tvoj mobitel će ti moći pružiti daleko kvalitetnije i točnije informacije jer će imati daleko veću bazu iz koje mu netko servira odgovor na tvoj upit...

Pizze bu ti možda dostavio dron, kao i poštu i pakete, a za istovremeno nadziranje i uspješnu kontrolu nad npr 10 000 dronova koji bi u zraku u CRO treba i mreža koja može progutati tu količinu informacija i konekcija...

Poljoprivreda, hitne službe, policija, nadzorne kamere, zračni promet, općenito industrija i promet.. će dobiti nove horizonte koje će dostizati tom tehnologijom....

Sve ide u cloud, u cloudu će biti i igre i office i filmovi ( koji će težiti sve više GB, Tb...) , baze podataka na koje će se istovremeno kačiti i policija i carina i HZMO i HZZO i sud i tvoja osiguravajuća kuća, tvoj liječnik, i za sve to treba ogromni broj istovremenih i brzih konekcija.

Hipotetski, ući ćeš u taxi/Uber ( koji je naravno bez vozača ) , senzori će otkriti toksine u tebi i povišenu temperaturu, o tome će odmah dobiti digitalni info tvoj šef na poslu ( da zna da nećeš doći na posao ) najbliža policijska patrola, tvoj liječnik, a stiže i ekipa hitne pomoći da utvrde stupanj tvojih tegoba i smjeste te kamo već treba shodno tome...

Počiniti ćeš neki prekršaj, nekakva automatika će odmah rezervirati sredstva na tvom tekućem računu u visini kazne čekajući pravomoćnu presudu, a sve to jer bu umreženi i sud i policija i onaj tko te plaća i banka preko koje te plaća.. .

Neće to preko noći, morati će se polako i zakonodavni okvir tome prilagoditi, no ugrubo priča ide u smjeru IOT, clouda, općeg nadzora svega i svakoga, i zato će doći i 6g i 7g itd itd...

 

Ovo mi sve vise lici na kinu i njihovo nadziranje i bez 5g mreze. Drzava demokracija u kojoj ti moras imati bankovni racun, sto automatski znaci da je banka u plusu i sada ce meni policija odmah naplatiti u sekundi kaznu bez moga znanja tj pristanka. Vec sada imamo kamere koje prate ljude na raznim lokacijama, isto tako kamere gdje je ista stvar kao u americi, prodavanje fore da imaju kamere koje slikavaju tablicu auta, medutim ta ista kamera ima mogucnost slikavanja vozaca, ali to se "kao" ne koristi.

 

ISP nas ionako sve prati, sto posjecujemo, koliko dugo stojimo na sajtu itd, onda samim surfanjem imamo pracenja gdje nam serviraju artikle koji bi vjerojatno kupili. U kuci imas spojeno preko lan/wifi  pc,laptop,tablet,smartphone,tv,klima,frizider itd itd, a sve ISP zna koji su uredaji spojeni, koliko su upaljeni itd. Gdje je privatnost? Prije si samim stajanjem doma imao privatnost, sada ga nemas.

 

Pizze bi dostavio dron? Svaka budala moze ometati wifi signal osim ako bi isao automatski, sto sumnjam.

 

Sve ide u cloud, u cloudu će biti i igre i office i filmovi ( koji će težiti sve više GB, Tb...) , baze podataka na koje će se istovremeno kačiti i policija i carina i HZMO i HZZO i sud i tvoja osiguravajuća kuća, tvoj liječnik, i za sve to treba ogromni broj istovremenih i brzih konekcija.

 

Sto to ima samnom kao krajnjem korisniku? Sto to ima uopce sa igrama, policijom, carinom itd? Treba ogroman broj istovremenih i brzih konekcija? Daj mi primjer, koja je razlika sada i sa 5g.

 

 

Hipotetski, ući ćeš u taxi/Uber ( koji je naravno bez vozača ) , senzori će otkriti toksine u tebi i povišenu temperaturu, o tome će odmah dobiti digitalni info tvoj šef na poslu ( da zna da nećeš doći na posao ) najbliža policijska patrola, tvoj liječnik, a stiže i ekipa hitne pomoći da utvrde stupanj tvojih tegoba i smjeste te kamo već treba shodno tome...

 

 

Hipotetski, ja ne zelim da mi sef zna da imam temperaturu, ja ne zelim da mi lijecnik zna da imam temperaturu, ja ne zelim da mi dolazi hitna pomoc. Gdje je sloboda? Zar to nije bit demokracije? Koliko smo puta mi na poslu tj kada smo tek dolazili na posao imali temperaturu jer jbga sunce je bilo, pricekali 10min i sve ok, ali hipotetski se cini da ce me okruziti lijecinici u roku KEKS.

 

I sto na kraju imamo od 5g? Veca brzina koju moze iskoristiti covjek koji placa bon od preko 200kn mjesecno, vise konekcija kojeg samog korisnika boli ona stvar, nadzor, nadzor,nadzor i to je to.

 

sad zajedno sa eu i jos nekoliko zemalja kake protiv kine, ukidanje slobode itd, jos ce na kraju ispasti najpametniji.

 

 

 

 

4 godine
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
bunker kaže...

Paprika....orao pao...orao pao.... 😂

Da kompa, 4g varira strašno, no ajmo biti optimisti i tehnički sagledati 5g kada dođe na frekve sa kojih su maknuli TV. Nekako mi se čini da će tada i najgori 5g biti daleko brži i stabilniji nego današnji osrednji 4g ( 50 - 300 Mbps ).

Znaš dobro da i bakar varira, a neki bu prije dočekali Godota nego optiku... A optika je vezana uz lokaciju dok 5g ide kud i ja.... 😄


 Bunkeru,

 

Morat ćemo pričekati najmanje do sredine 2021.

 

Bakar je meni rock solid za ono što sada imam. Nije super ultra brzo, ali preživljavam. Optike u mom ćumezu od kvarta ne bude za mog života. To je tako.

 

Roger.

4 godine
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
SuperHeroj kaže...

Sto ce nama 5g?  

 Nama će dobro doći, a providerima je to jeftinije i brže za razvoj mreže jer time pokrivaju veći broj korisnika od žičane veze. 

4 godine
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
ZdravacVZ kaže...

 

 

Hoću reći, DA - treba uvoditi 5G tehnologiju, DA - korisno je, ALI tek za cca 5 godina u Hrvatskoj. A do tada bi bilo poštenije da reklamiraju TESTNU FAZU, a ne kao komercijalna usluga.

Eto, sve se opet svodi na kapitalizam.

 

 

 Vidi, premda nisu napisali da je probna faza, ona to jest. I 4G se razvijao dugi niz godina. Kupio sam prvi 4G mobitel 2013. i nisam imao neke koristi od njega. 4G mreža u Hrvatskoj postala je kvalitetnom (tamo gdje ja hodam i putujem!) tek prije 2 godine, pa računaj, trebalo je 5 godina, koliko si i ti napisao. Tako da nema žurbe. Jedino ću i ja tada biti 5 godina stariji i prioritetima različitim od sadašnjih. 

 

I ne brini, izmust će oni novac od nas.

7 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal

Superheroj , opće dobro je bitnije od nekog tvog prava ili želje.

Možda ti se ne nosi maska i možda ti se ide u birtiju, ali netko je procijenio da te tvoje želje nisu kompatibilne sa mjerama usmjerenim na sprečavanje širenja korone tako da trenutno moraš koristiti masku ( tamo di je propisano ) ili buš kažnjen, makar se tebi osobno to možda ne sviđa.

Isto tako je nebitno što ti nebi želio da tvoj šef odmah sazna da si pijan i da danas nećeš doći na posao ( jer te ekipa hitne pomoći odvela u bolnicu na ispunjavanje i sl ) jer je za ostatak zaposlenih u toj tvornici bolje da pijan ne radiš, a i za učesnike u prometu je bolje da pijan ili bolestan nisi među njima....

Nebitno je što ti ne želiš platiti kaznu, ako je zakonom uređeno da se za nešto plati kazna onda će nasilna rezervacija love na tvom računu ( do pravomoćnosti presude ) tebe spriječiti da tu lovu potrošio pa da onda nemaš od čega platiti kaznu...

Naravno, za veće grijehove odmah blokada raspolaganja imovinom i sl.. makar se to tebi ne sviđa ali takva mjera bi onemogućila izbjegavanje odgovornosti u nekom određenom postotku....

Jbg, kao i brak, odričeš se dijela svojih sloboda, navika, privatnosti ....

Vjerujem da će tu i tamo ostati lokacije na kojima će živjeti osobe koje nikako ne žele živjeti u uvjetima opće kontrole i nadzore, nekakvi "rezervati" i sl, tako da će biti izbora, pa si tamo budu te osobe organizirale medicinu, proizvodnju lijekova, školstvo, industriju....

Naša svijest i savjest je još daleko od toga da bi njoj sve bilo prepušteno bez potrebe zakona, kontroli , tako da....

😉

7 godina
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal

Paprika, ti si i optimističan, biće dobro ako 5g bude u punoj funkciji u svakom kutku RH tamo sredinom ili krajem 2022....

4 godine
offline
Re: Hrvatski Telekom je upravo pokrenuo komercijal
bunker kaže...

Paprika, ti si i optimističan, biće dobro ako 5g bude u punoj funkciji u svakom kutku RH tamo sredinom ili krajem 2022....

 Bunkeru,  za 2022. je napisano: "S obzirom na tehnološku sličnost s 4G, 5G će u prvoj fazi, 2019.-2022., biti „4G na steroidima"

 

"I konačno, 5G će u drugoj fazi, 2022.+, osigurati vrlo brzo vrijeme odziva mreže (latencija), što je temelj preciznom upravljanju uređajima na daljinu poput robota, dronova, objašnjava Drilo."

5 godina od sada je realno za širu upotrebu 5G u Hrvatskoj.

 

https://www.ictbusiness.info/telekomunikacije/ht-se-priprema-za-5g

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice