Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a bit ć

poruka: 94
|
čitano: 19.012
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a bit ć".
14 godina
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
BroccDaRock kaže...

Ukupni dug države je u ovim korona vremenima lako moguće već dosegao 100% BDP-a, a ta ista država sada planira obnovu Zagreba, obnovu Banije, nove avione i novi stadion. Jesam šta zaboravio?

 Pusti omjer dug/bdp. To nije indikator ničega i nema stručnjaka na svijetu koji iz tog omjera može išta pametno zaključit.

 

Dug je pizdarija. Da se mene pita, ja bi lani digao dug na 200% BDPa jer je novac bio đaba - ako bi isti bio kvalitetno strukturiran i u pametnu svrhu. Belgija ima 113%, Luksemburg 26%. I? Estonija ima 18%, Francuska 116% (eurostat 2020, treći kvartal). Japan ima 234%!

 

Koliko je dug sam po sebi loš ili dobar - imaš čelnike svjetske banke koji ne znaju odgovor na to pitanje. Kolapse ekonomije uzrokuju kratkoročne panike na tržištima, a ne dugovi. U "balonu" smo zadnjih 50 godina konstantno tako da one priče o "pucanju balona" nemaju smisla.

 

Zašto je dobro da smo sad kupili avione? Ako nećemo sami štititi nebo - štiti će nam ga NATO i to ćemo plaćati vjerojatno talijanima i mađarima. Novac već danas ne vrijedi isto kao i lani (odnosno prije korone), a još uvijek je jeftin i bezvrijedan bez pretakanja u fizičku vrijednost. U bliskoj budućnosti realno je da će zemlje u okruženju sve biti dio NATOa (osim Srbije pretpostavljam) i da ni jedna neće moć "štititi" svoj zračni prostor jer nemaju novca ni za izgraditi autocestu. Prva zemlja koja im može to ponuditi smo mi. 

 

Da se mene pita, ja bi otkupio crnogorske, bosanske i makedonske autoceste, sve moguće infrastrukturne projekte, položio bi sve željezničke pruge i iskopo treći tunel Učka. Novac danas košta 1% kamate što je doslovce đaba jer je kamata na 30 godina zanemariva. Big mac je pred 30 godina koštao oko 1.65, danas košta 4 dolara. Kada naša država prvi put kupuje novac za tu kamatu, nemaš šta mislit. Smišljat što više projekata, makar neki i propali, ali lakše podneseš 3 propala projekta na njih 100 nego na njih 6. Bolje za 5 godina biti u krizi sa 1000km novih autocesta, sa novim prugama, sa novim postrojenjima i školama nego čačkat uvo sa starom kramom od migova i kukat mađarima da nam treba 3 preleta koje će nam onda naplatit koliko god žele, jer eto kriza je, a avioni skupi, znate, gorivo jučer poskupio..

 

Čisto perspektive radi; da bi povukli 100 milijardi eura iz ovih EU fondova, trebati će nam oko 30 milijardi eura novog duga. E, al na kraju dobivamo vrijednost "robe" od 100 milijardi tako da koga boli qrac za dugove. Koliko bi Linić dao guzice bankama za ovih 1% kamate kada su pred 20 godina gradili autoceste po 8, 9 ili 10% kamate.

 

Dignete li kredit sa 1% kamate, na milijun eura vam ispadne 38.500€ godišnje. Dignete li kredit sa 2% kamate, godišnja rata je 44.354€. Sa 5% kamate to vam iznosi 64.400€. Kad onda treba kupit avione i gradit tunele? Kad nam nude pare po 1% ili kada zbog dug/bdp odnosa dočekamo bolja vremena sa 2 ili 3% kamatom pa u tom procesu ispušimo, na recimo 10 milijardi eura, 6 milijona eura godišnje po svakom kamatnom postotku. 

 

Stoga, ako nam trebaju avioni (a zbog NATOa i strateških okolnosti nemamo praktički izbora, bar prema dostupnim člancima u novinama koje pratim) onda se kupuje sad. Zbog slizavanja s EU i "oporavkom", pretpostavljam da su Francuski dobro rješenje, dobro je imat taj PR unutar EU, i zbog nas (euro, OECD, Šengen) ali i zbog EU (bratstvo jedinstvo nakon Brexita i te fore)..

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.5.2021 12:43 (ivan dragi).
15 godina
offline
Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a bit ć

+ za zrakoplovstvo su važne licence, dok ih imamo, vrijede (ekšli sa svime vrijednim je tako, kao 'obiteljsko srebro', ne sam novac nego trajne vrijednosti u koje primarno ulazi znanje a to su danas licence..).

-kad se to nema, tad se plaća, drugima, više-skuplje.. jer to je tako, jer drugi nisu altruisti nego biz-interes, kao i samo članstvo u natou ili eu.. sve ima cijenu.

+ da, treba kupovati važne stvari.. no plan kako ćemo mi pokupvovati infrastrukturu ex-yuge je nerealna, tj kupit će je jači-veći, kao što su kupili naše..

priča s avionima je samo jedna epizoda, koja se otegla-trakavica, no svi kao i spomenuta belgija imaju problema s ugovorenim i realiziranim tako da je cijena vrlo relativan pojam, neusporediv, kruške-jabuke.

.. karikirano, mogao sam 'ja' pokloniti tucet aviona, no problem što su to papirnati-igračke, tj svrha ili beskorisno.

-kao u svemu ostalom, pogotovo sa strateškim resursima, upravljaju veliki-najveći-najjači.. a s njima mali ne mogu ravnopravno pregovarati, ne ide to tako. Neovisno naplaćuje li reket-porez formalna vlast ili mafija, feudalni vazalni odnos je isti. Uvjek slabiji plaća danak jačem, nema tu pravde-zakona osim zakona jačeg-toljage ili rakete.. tj samo se mijenja naziv sredstva kao tehnologija i vrijeme..

 

-švica? tko 'normalan' švicu stavlja u usporedbu s ostalim državama? kriterij? .... besmisleno, jer je švica stoljećima posebna zona, koju nitko ne dira, ni firer, ni ujko, ni talibani, ... nitko. Njihovi zrakoplovki služe jednako kao dječji-igračke, za proslave i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
4 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
ljepo si ti to sročio. Kupit avione da ne plačamo talijanima i mađarima, ali da naplačujemo, pretpostavljam, bosancima i crnogorcima. Nevoliš bit guljen, ali zato voliš druge gulit.
15 godina
offline
Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a bit ć

ma nema te love koju nećemo dati, samo da nam se damirček nasmiješi, kao što samo on zna. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a bit ć

Mislim da su Francuzi rekli -odlučite se do 6. mjeseca ili idu drugima (red je već povelik, nakon što su Grci probili led, a novi zrakoplovi  nisu brzo dobavljivi). To je definitivno poguranac, pa očekujem da će ostalo ići brže.

Ako već moramo izdvajati do 2% BDP-a (obaveza koju smo preuzeli ulaskom u NATO), bolje ih je onda trošiti na visokokvalificirano osoblje i opremu (a nadam se da će i gorivo biti Inino :). Dio znanja će se sigurno preliti i na civilni sektor. Očekujem i veću gužvu na Zemuniku, kada postanemo dio leteće ekipe.

I nije sve u novcu. Ima nešto i u ponosu nacije (Grunfova tko leti -vrijedi...). I dalje se više veselim porinuću polarnog kruzera , ili prodaji tramvaja vani nego uspjesima Podravke (iako sam ponosan i na njih). 

 

 

 

 

 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a bit ć

Osobno mislim da je Rafale najbolji izbor!

No poucen dugogodisnjim iskustvom Francuskih vozila-koji jako ljepo voze i služe te sve do se ne shebu....e onda si hebo jeza.Di nabaviti djelove,tko ce to zamjeniti?

Tek kada ti komarac sleti na jaja,shvatiš da se problemi ne riješavaju nasiljem!
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
ihush kaže...

-švica? tko 'normalan' švicu stavlja u usporedbu s ostalim državama? kriterij? .... besmisleno, jer je švica stoljećima posebna zona, koju nitko ne dira, ni firer, ni ujko, ni talibani, ... nitko. Njihovi zrakoplovki služe jednako kao dječji-igračke, za proslave i sl.

Pa i ovi će većinom služiti za obilježavanje Oluje i Bljeska, preskupi su da bismo ih slali u rat. Taman posla da ga neki pijani nepismeni krkan skine zoljom s ramena ili jači igrač potaraca svih 12 s nekim smart-bio-CO2less-green e-raketama ili da 12 pilota negdje odjednom zatraži azil uz prigodni miraz. Te letjelice moraju biti zadnja linija obrane, u slučaju rata te avione u podzemne bunkere na sigurno, a na front se šalje prvo pješadija pa nezaposleni, nakon njih ovi na minimalcu, amnestirani zatvorenici, kronični bolesnici, ako oni svi padnu ide penzioneri, žene i djeca, ako i oni padnu onda će krema društva koja je preživjela, a sastoji se od vodećih bankara i uprava telekoma čestitati novim "oslobodiocima" na uspjehu i uručiti im 12 francuskih aviona, opranih, usisanih s mirisnim borićima na retrovizoru.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
"u slučaju rata te avione u podzemne bunkere na sigurno"

Sad još preostaje jedno 6 milijardi na Željavu obnovit.

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.5.2021 14:27 (ccc2002).
5 godina
offline
Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a bit ć

Evo što Ivan Selak kaže o Rafale...

 

Iskreno se nadam da ne kupujemo ovaj borbeni zrakoplov zbog 'air policinga' i zbog izviđačkih akcija, jer to je multipol fighter, u stvari najbolji na svijetu. Ako ga kupujemo zbog izviđačkih zadataka, onda odustanimo iste sekunde od kupovine takvog zrakoplova. To je višenamjenski borbeni zrakoplov koji je, kad je u zraku, sam sebi dovoljan, rekao je Selak komentirajući tehničke mogućnosti, opremu i naoružanje koje nosi Rafale. On može sve, ali je pitanje što možemo platiti i koje su naše potrebe. Ja naše potrebe još nisam čuo. Rafale ima ogromne mogućnosti. Avion ćeš isplatiti ako maksimalno iskoristiš njegove mogućnosti, a to će biti  ogromna količina novca. Bojim se da u situaciji u kojoj trenutno jesmo, mogli  smo to drugačije riješiti.

 

Ima smisla što čovjek govori, ovo je vrhunski avion, ali pitanje je koliko nam treba ovako vrhunski avion i koliko ćemo ga iskoristit. Najgluplje je kupit ga pa da nam stoji, pogotovo ako još stoji u neadekvatnom hangaru.

Live long and prosper.
Moj PC  
2 1 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
ccc2002 kaže...

Sad još preostaje jedno 6 milijardi na Željavu obnovit.

 ima odličan privatni dokumentarac. lik je tamo objasnio detaljno sve. pre blizu je granice da bi bio vojna baza, za civilni promet isto ništa jer bi morali stalno bosnu tražiti dozvole. tako da je to propala para tamo sve

 

Filox kaže...

Ima smisla što čovjek govori, ovo je vrhunski avion, ali pitanje je koliko nam treba ovako vrhunski avion i koliko ćemo ga iskoristit. Najgluplje je kupit ga pa da nam stoji, pogotovo ako još stoji u neadekvatnom hangaru.

 istina. tu vidim mnogi bi se borili i napadali valjda druge zemlje. cijeli svijet je popizdio.

 

ako već se mora, zbok nekakve obrane(u slučaju ne znam ni ja čega. aha da, trube mnogi da nas srbi drže na nišanu. ajde dajte najte), onda nek budu vojni helići i PZO.

3 godine
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
ivan dragi kaže...

 Pusti omjer dug/bdp. To nije indikator ničega i nema stručnjaka na svijetu koji iz tog omjera može išta pametno zaključit.

 

Dug je pizdarija. Da se mene pita, ja bi lani digao dug na 200% BDPa jer je novac bio đaba

 "Novac je đaba".. ekonomske misli 21. stoljeća :)

 

Tako su 2006. mnogi Hrvati mislili i da je CHF đaba. Ima jedna brutalno točna (kapitalistička) uzrečica, kaže: "Ako ti je sve đaba, onda si ti proizvod" (primjenjivo i u ovom slučaju, ali i na kredite u CHF)

3 godine
neaktivan
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
" ima odličan privatni dokumentarac. lik je tamo objasnio detaljno sve. pre blizu je granice da bi bio vojna baza, za civilni promet isto ništa jer bi morali stalno bosnu tražiti dozvole. tako da je to propala para tamo sve"

Dobro je to inženjer Dragoslav Sobotka smislio , ako se ikad Jugoslavija raspadne, da objekat ustvari bude beskorisan. Zato jer je stavljen na geostrateški položaj Jugoslavije a ne RH.


Koliko znam JNA je demolirala piste kad se povlačila stavivši eksploziv na za to dizajnirane žljebove. Te su kasnije preuzeli krajiški srbi koji su objekt dokrajčili sa 56 tona eksploziva. (Nisu znali što bi s tim čudom)

Jedini koji su u Europi tada imali bolji objekat su bili Šveđani.

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.5.2021 19:05 (ccc2002).
3 godine
neaktivan
offline
Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a bit ć

Sve što leti i pada - GRUNF 

Assembler, Compiler and Interpreter
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
Filox kaže...

Evo što Ivan Selak kaže o Rafale...

  Bojim se da u situaciji u kojoj trenutno jesmo, mogli  smo to drugačije riješiti.

 

Ima smisla što čovjek govori...

 Penzionere stare jugo oficire treba zbilja poslušati.

Čovjek je bio pilot na 2. generaciji zrakoplova, ovo je 4/5 generacija. Čudi me da nije preporučio S.Galeb sa duplim krilima. 

14 godina
offline
Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a bit ć

Mislim da nam je 12 aviona previše, mogli smo i upola manje, ali ima se, može se.

uključite logiku, prije postavljanja pitanja
Moj PC  
0 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
Filox kaže...
A isto tako nemojmo zaboravit da smo u NATOu i da se od nas očekuju određene stvari, jer imamo potpisane ugovore i s tim obaveze.

 Ma pusti povijest, ne trebaju nam avioni zbog rata, jer nitko ne planira ratovat uskoro. Trebaju nam da održavamo zrakoplovstvo kao takvo, jer ako ugasimo avijaciju, jako ju je teško ponvno pokrenut za xy godina, kad ti zatreba. Isto tako, u miru se avioni koriste za razne stvari kao čuvanja neba i pratnje zrakoplova. Ako bi tako lako gasili cjelokupno zrakoplovstvo, jer nam kao ne treba, onda možemo i mornaricu i vojsku ugasit, jer nam ne treba, nema rata, niti ga planiramo uskoro imat. Problem je kad sve tu ugasis, onda više toga nema i nije lako nove generacije obučavat, ako nemaš stare da drže tu obuku. Jednostavno, trebamo imat cjelokupnu vojsku, ne treba nam puno, ali osnove moramo zadovoljit.

 

Da, ali nama sitnima ne treba skupi avion klase Rafala tu je kvaka.Hrvatska je odavno otišla u krivom smjeru, a godinama u Hrvatskoj vladaju korumpirani EU egomanijaci koji se uživaju šepirit.

 

Za puno manje love, mogli smo izabrat bilo kakvu drugu avio kombinaciju, opet rabljenu kaj drugo.Propali bi u zemlju, da smo recimo kupil 12 komada rabljenih F-16 sačuvaj bože sramote.

 

Tipičan hrvatski izgubiluk, ako več kupujemo ajd da se razbacujemo lovom poreznih obveznika.Rafaliči su samo za paradu, i to vrlo skupu paradu sa skupim održavanjem i opremom.

 

Ne kužim kaj se ljudi tolko lože na Rafala, ali razumijem zakaj se lože jer jednostavno zelenu činjenicu guraju pod tepih.

 

Razumijem mlađu ganeraciju, ali stariji pamte da Francuzi realno nikad niti nisu bili baš jako pod ok za Hrvatsku kao samostalnu državu.

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.5.2021 19:08 (rambox).
3 godine
neaktivan
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
@Filox:
, tim borbenim avionima mogli bi gađat ptice, ako bude ponovno harala ptičja gripa.
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.5.2021 20:20 (ccc2002).
13 godina
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
ccc2002 kaže...
" ima odličan privatni dokumentarac. lik je tamo objasnio detaljno sve. pre blizu je granice da bi bio vojna baza, za civilni promet isto ništa jer bi morali stalno bosnu tražiti dozvole. tako da je to propala para tamo sve"

Dobro je to inženjer Dragoslav Sobotka smislio , ako se ikad Jugoslavija raspadne, da objekat ustvari bude beskorisan. Zato jer je stavljen na geostrateški položaj Jugoslavije a ne RH.


Koliko znam JNA je demolirala piste kad se povlačila stavivši eksploziv na za to dizajnirane žljebove. Te su kasnije preuzeli krajiški srbi koji su objekt dokrajčili sa 56 tona eksploziva. (Nisu znali što bi s tim čudom)

Jedini koji su u Europi tada imali bolji objekat su bili Šveđani.

 Piste nisu minirali samo ulaze,ali to je sve preskupo za obnovu.

Evo tu ima puno materijala za pogledat o Željavi.

 

https://zeljava-lybi.com/

14 godina
offline
Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a bit ć

ako bi mogli uz ovu moćnu eskadrilu dobiti i jedan, samo jedan mali poljoprivredni avion da rokamo komarce oko osijeka, molim vas.

već nas je proračun nekoliko puta odbio za tu namjenu uz isprike da novca nema, sad je jasno i zašto.

je*o te, potpisujemo skupe ugovore sa tvrtkama iz srbije da nam špricaju komarce. zemljo otvori se.

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
MV player kaže...
Filox kaže...

Evo što Ivan Selak kaže o Rafale...

  Bojim se da u situaciji u kojoj trenutno jesmo, mogli  smo to drugačije riješiti.

 

Ima smisla što čovjek govori...

 Penzionere stare jugo oficire treba zbilja poslušati.

Čovjek je bio pilot na 2. generaciji zrakoplova, ovo je 4/5 generacija. Čudi me da nije preporučio S.Galeb sa duplim krilima. 

 Jesi glup...

 

taj maher je bio glavna pokora Amerima u F-16 bio kad su iz Aviana dolazili vježbati na "starim kantama" iznad Jadrana...

 

on samo veli da sve treba biti na nivou, a ne samo uzeti najbolje avione za novce ili još malo skuplje, a sve ostalo na nivou servisa IMT traktora u Pripizdini Gornjoj...

Ju je je? Je ju je!
3 godine
protjeran
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
Stric_Jura kaže...
MV player kaže...
Filox kaže...

Evo što Ivan Selak kaže o Rafale...

 Jesi glup...

 

Vrijeđate me. Pozivam moderatora na propisanu sankciju.

 

Taj kapetan JNA Selak je došao u Hrvatsku vojsku iz JNA sredinom 1992. kada je rat bio gotov. Koje dijelove RH je raketirao i pomagao u tome on najbolje zna. O moralnim kvalitetetama ne bi govorio netka svatko zaključi za sebe. Letačke vještine su ovdje nebitne. Čovjek je nametljiv, nestručan, sebičan, a moralno nedostojan da uopće komentira HRZ. Njegova država je propala  izgubila rat ali on se uhljebio u Hrvatskoj i spletkario koristio kosovske veze i metode da dobije čin hrvatskog generala. Da je Hrvatska pokorena isto ne bi bio postao general nego ostao dupelizac. Srećom nije uspio postati general i to mu je propalo skupa sve. Na kraju zaključak vrsni pilot, a sve drugo dno dna. Zamislite PILOTA koji je protiv Rafala 2021.g. Je li shvaćate ostali čitatelji o čemu se tu radi?

Kako je moguće da Amerikanci uopće lete bez njega ?

Ipak sjajno da se takve likove više ne sluša, nebitni su, izlapeli.

 

Bitno je da stiže najmodernija eskadrila za Hrvatsku vojsku.

3 godine
protjeran
offline
Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a bit ć

Moram dopuniti sam sebe. Rat na terenu sredinom 1992.

godine nije bio gotov, nego "samo" geostrateški i velikim dijelom politički.

Sredinom 1992. je spomenuti kapetan JNA Selak izgubio zadnju nadu da će njegova voljena JNA pobjediti i onda je samo zato da mu osobno i msterijalno bude bolje prešao u HV. Do tada je koristio sve privilegije veze i životni standard oficira JNA koji su bile enormni u skladu sa totalitarnim nedemokratskim  režimom kojeg su branili do zadnjeg trenutka svim svojim snagama.

Otkuda pravo nekom penzioneru čiji je mentalni sklop i obrazovanje ne samo zastarjelo nego i duboko nemoralno da predlaže HV i hrvatskoj državi koje avione će imati.

 
2 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
rambox kaže...
Filox kaže...
A isto tako nemojmo zaboravit da smo u NATOu i da se od nas očekuju određene stvari, jer imamo potpisane ugovore i s tim obaveze.

 Ma pusti povijest, ne trebaju nam avioni zbog rata, jer nitko ne planira ratovat uskoro. Trebaju nam da održavamo zrakoplovstvo kao takvo, jer ako ugasimo avijaciju, jako ju je teško ponvno pokrenut za xy godina, kad ti zatreba. Isto tako, u miru se avioni koriste za razne stvari kao čuvanja neba i pratnje zrakoplova. Ako bi tako lako gasili cjelokupno zrakoplovstvo, jer nam kao ne treba, onda možemo i mornaricu i vojsku ugasit, jer nam ne treba, nema rata, niti ga planiramo uskoro imat. Problem je kad sve tu ugasis, onda više toga nema i nije lako nove generacije obučavat, ako nemaš stare da drže tu obuku. Jednostavno, trebamo imat cjelokupnu vojsku, ne treba nam puno, ali osnove moramo zadovoljit.

 

Da, ali nama sitnima ne treba skupi avion klase Rafala tu je kvaka.Hrvatska je odavno otišla u krivom smjeru, a godinama u Hrvatskoj vladaju korumpirani EU egomanijaci koji se uživaju šepirit.

 

Za puno manje love, mogli smo izabrat bilo kakvu drugu avio kombinaciju, opet rabljenu kaj drugo.Propali bi u zemlju, da smo recimo kupil 12 komada rabljenih F-16 sačuvaj bože sramote.

 

Tipičan hrvatski izgubiluk, ako več kupujemo ajd da se razbacujemo lovom poreznih obveznika.Rafaliči su samo za paradu, i to vrlo skupu paradu sa skupim održavanjem i opremom.

 

Ne kužim kaj se ljudi tolko lože na Rafala, ali razumijem zakaj se lože jer jednostavno zelenu činjenicu guraju pod tepih.

 

Razumijem mlađu ganeraciju, ali stariji pamte da Francuzi realno nikad niti nisu bili baš jako pod ok za Hrvatsku kao samostalnu državu.

 

Polovni F-16 bi i bio najbolje rjesenje. Problem je sto nitko ne nudi polovne F-16.

 

Osim izraelaca koji nude potrosenu kramu.

Cak i ta isluzena i potrosena krama je imala nekog smisla sa naprednom izraelskom tehnologijom ugrađenom u nju. Međutim amerikanci su rekli moze izraelska krama ali samo da se izvadi ta tehnologija i zamjeni sa americkom vulgaris. I onda to vise nema smisla.

 

Daljnji problem je sto projekt F-35 koji je predviđen kao zamjena za postojeci F-16 ima niz problema i kasni. Tako da svi korisnici F-16 i dalje trebaju te avione i koriste ih do zadnjih resursa. Tu ujedno i odgovor zasto nema rabljenih F-16 i ako ima zasto su svi potroseni do krajnjih granica.

 

Samo 1 drzava ima uscuvane rabljene F-16, ali ih nikom ne zeli prodati. To je SAD, a razlog sto ih ne zeli prodati je taj sto je kompanija Locheed Martin proizvođac F-16 projektirao daljnu verziju F-16 block 70 za one drzave kojima je F-35 preskup.

Kad bi drzava SAD prodavala svoje rabljene F-16 onda za koga bi radio LM i proizvodio novi F-16 block 70? Postavljena je linija za proizvodnju novog F-16 block 70 u Greenvilleu, Sjeverna Karolina, zaposleni su radnici... I sad treba netko narucivati da se proizvodnja odrzi. 

 

Treci problem je sto F-16 block 70 postoji samo u nacrtima. Jos nijedan primjerak te verzije nije proizvoden niti poletio. Mozda ce imati kakve probleme mozda nece. Cak i da nema problema, a vjerojatno i nece,  ostaje cinjenica da Hrvatska i naruci taj model treba cekati dok tvornica u Greenvilleu proizvode onim drzavama koje su ispred nas narucile.

 

Zadnja drzava koja je uspjela nabavit polovne F-16 je bila Rumunjska. Kupila je prastare, ali ocuvane portugalske block 5 i 10. Ni Rumunjskoj nisu Amerikanci htjeli prodati svoje polovne F-16.

 

To je cijela prica o rabljenim i novim F-16.

 

 

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
16 godina
moderator
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
Envy kaže...
Drago kaže...
* * *

 

Helikopteri se ruše drugim helikopterima ili sa zemljle.

 

 

To sam vidio iz Word in Conflict? Igraš li kolega ovu sjajnu RTS videoigricu? 

 Jokac, samo DCS World, MSFS i Sorcery na emulatoru 8-bitnog Amstrada (najozbiljnije). Prije nekoliko mjeseci sam odigrao TIS-100, Shenzhen I/O i Hacknet i to je bio rijedak iskorak od uobičajenoga u dugo, dugo vremena.

 

This space for rent!
16 godina
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
Dead kaže... 

 I onda pametnjakovići grintaju protiv nabavke borbenih zrakoplova. Znači...taj redikul pjeva te nazovi pjesme i nitko u toj pripizdini od države ne reagira, a zašto...zato što svi razmišljaju ka i taj redikul. Di ćeš većeg razloga za nabavku ubojite eskadrile pa nek se čedeki usude.

 Da ratovat češ samo Avionima, vidi se da čitaš samo starog Komandanta Marka.U današnjoj modernoj borbi jako su bitni moderni Dronovi i borbeni helikopter, a mi eto danas nemamo ništa od navedenog hardvera.Dronovi su skoro pa idealan alat, nisu skupi i ako se efikasno koriste oni odrade ogroman posao udara po svemu kaj se miče.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/hrvatska-odlucila--novi-borbeni-avion-hrz-bit-c/282737.aspx?page=1&jumpto=6364108&sort=asc&view=flat

 

 

Bilo koji čedeki se jako boje Rafaleka, "otprilike kao što se se Srbi bojali onog nevidljivog F-117 ali su ga ipak srušili iako ga nisu niti videli".

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
0 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
Jack Sparrow:

Ne bore se Izraelci s ekstremistima. Oni jesu u nezgodnom okruženju (koji su do zadnje ciglice sami sebi zakuhali).

Izrael je izmišljena država stvorena na uštrb palestinaca, iz pijeteta prema žrtvi koju su podnijeli u 2.SR. Teritoriji koji njih sad, kažu amerima skloni mediji, napadaju, zapravo su 70 i kusur godina okupirani teritoriji. Prokleti teroristi iz Zagreba koji pobiše jadne Srbe dok su otimali našu zemlju. Ili je ipak obrnuto, država Izrael je stvorena otimačinom, ustraje biti okupator i stvari rješavati silom. Priznam da su vrlo sposobni, treba im pozavidjeti na svemu, ali im je ipak krajnje vrijeme da priznaju istinu, pomognu osnovati državu Palestinu i pomoći im da se razviju. Minimalno. I u tom trenutku će bliski istok postati Raj obzirom da je nafta sve manje bitna.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.5.2021 20:07 (Feudalac).
12 godina
offline
Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a bit ć

Izrael je Krajina koja je uspjela.

Poruka je uređivana zadnji put sub 22.5.2021 20:12 (ivanzu).
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
Rambox:

Redosljed akcija je sljedeći: imaš zračnu nadmoć. Šparaš na sljedećim aktivnostima gdje se može.

Zračna nadmoć se ne ostvaruje dronovima, oni su glineni golubovi već… ta daaa. Da
Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
Drago kaže...
Envy kaže...
Drago kaže...
* * *

 

Helikopteri se ruše drugim helikopterima ili sa zemljle.

 

 

To sam vidio iz Word in Conflict? Igraš li kolega ovu sjajnu RTS videoigricu? 

 Jokac, samo DCS World, MSFS i Sorcery na emulatoru 8-bitnog Amstrada (najozbiljnije). Prije nekoliko mjeseci sam odigrao TIS-100, Shenzhen I/O i Hacknet i to je bio rijedak iskorak od uobičajenoga u dugo, dugo vremena.

 

Ejs, ipak je ovo bila Igra godine u Bugu, i RTS koji je donio neke sasvim nove stvari već do sada prožvakanog žanra RTS žanra. Doduše nepravedno zaboravljena igra. 

3 godine
neaktivan
offline
Re: Hrvatska odlučila – novi borbeni avion HRZ-a b
Puno je ovdje netočnoga rečeno. Pa Rafal i je trenutno najbolji višenamjenski lovac jer je za ruske a i za ostale radare "nevidljiv". Dakle dolazak ovakvog aviona u Hrvatsku je apsolutna senzacija, jer 12 ovakvih novih aviona košta 2 milijarde eura, a mi smo ih dobili za ispod jedne milijarde (istina malo rabljene ali još uvijek dovoljno nove da ih možemo koristiti još 30 godina).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice