Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19? zaključana tema

poruka: 8.530
|
čitano: 943.886
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?".
7 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Hazar kaže...
Louis Pluto kaže...
Hazar kaže...
Louis Pluto kaže...
Hazar kaže...
Brki1994 kaže...

A što je neimaština veća to je i društvo više rizično. Normalno da imamo eksploziju debljine kada ljudi jedu parizere, hrenovke, salame, kile kruha i sve puno soli i šećera, a nervozu i anksioznost prikrivaju alkoholm, cigaretama i depresijom. Lako je reći da se zdravo hraniš, ali ako nemaš dovoljno novaca kako ćeš to izvesti? Poveđi to s malim primanjima, životom u gradu, nerijetko izrabljivačkim odnosom poslodavca i zaposlenika te velikim stresom i imaš eksploziju kardiovaskularnih bolesti koje su tempirajuća bomba.

 

Dok za banalne stvari kod nas dođeš na red u bolnici, možeš i krepati u međuvremenu. Stomatolozi i sistematski ispadaju za mnoge luksuz jer si dio ljudi nema novaca niti za dopunsko, a kamoli za privatnog liječenika (osim ako država ne plaća naravno).

 

Teško je napraviti pošteni sustav jer će na njemu profitirati samo manjina. Poznajem ljudi koji sa 50 godina izlgedaju kao da imaju 70 jer su cijeli život fizikalija, stres i sve i svašta i one koji prstom nisu mrdnuli 50 godina, a zdravi kao dren. Naravno da bi to bila jednakost, ali da li bi bilo i pravedno?

 Kako mogu imati para za cigarete alkohol itd. a zdrava prehrana je kao luksuz. I mislim da je to mit, sezonsko povrće, zobene, pileće meso, riža itd. otkad je to neki luksuz. A oni koji ne mogu platiti 70 kn dopunsko zdravstveno jbg, negdje su u životu gadno zajebali.

 radi se o bolesti ovisnosti, ukoliko ne znaš što je to a očigledno ne znaš, ne sviraj i ne drkeljaj, ja bolesnik ti mogu reći da ću radije kupiti ili imati kutiju cigareta na bilo kakav način nego jesti bilo što, u težim ovisnostima ljudi prodaju stanove, djedovinu i bilo što da bi došli do predmeta žudnje, to je bolest a ne pri punoj svijesti utvrđena želja, bolest se mora/treba liječiti...

 

bolesti ovisnosti, bolesna psihološka stanja poput depresije se mogu očitovati i u pretjeranoj debljini itd. nitko od pretjerano pretilih ne želi biti pretio, takva stanja treba uočiti i pomoći dok se ti iz razloga gore navedenih ne želiš cijepiti i time ne želiš pridonijeti zdravlju niti svojem, niti zajednice, to je žalosno...

 A kako ti radiš na tom da bi se odrekao te ovisnosti i tako pridonio zdravlju svom i zdravlju zajednice

 prestajao sam pušiti godinama i još pokušavam, nisam uspio i ne uspijevam, bio sam i na psihološkom savjetovanju, imao infarkt, krenuo pariti tekućinu, pokušao s lijekovima protiv anksioznosti, pokušao ne kupovati cigarete i tako se zamjerio svim poznanicima pušačima, jedino valjda nisam bio na hipnozi, reikiju i alternativnim glupostima

 

jesi li se ti pokušao cijepiti... i kako je prošlo?

 Mislim da ti tu teško netko može pomoći dok si to ne riješiš sam sa sobom. Stari mi je pušio preko 20 godina i samo je odjednom prestao i nije zapalio ima 10 godina, mora ti se dogodit taj, zvuči banalno, klik u glavi, ne znam kako to drugačije objasniti, moraš to sam sa sobom riješit, kao i zdrav način života i zdrava prehrana. A ovo zamjerio poznanicima pušačima, ne može te s ne znam koliko godina jebat peer pressure. Mene na poslu par kolega zajebava što si od doma nosim zdravu hranu koju sam si skuhao, i sad bi to meni trebalo biti problem, kao da me sram bude.

Nisam se cijepio, ne pijem nikakve lijekove, nisam bio u bolnici od ne znam kad, ne mislim da je cjepivo loše, ako uvedu da je obavezno cijepit ću se nema problema, ali moja procjena je da mi ne treba. A sudeći prema rezultatima iz zemalja koje su više procijepljene, ono u čemu je cjepivo najbolje je zaštita od težih simptoma, od zaraze ne toliko. Ako se zarazim i dobijem teže simptome sam sam si kriv, ali šanse za to su jako male.

Hazar, ja stvarno mislim da si ti dosadni idijot, imho (subjektivno mišljenje koje ne mora imati nikakve veze sa objektivnom stvarnošću, ukoliko ona uopće postoji ), pokušao sam u nekoliko navrata s tobom smisleno razgovarati i nije išlo, stoga ti se više neću obraćati i molim te da se ti niti meni više ne obraćaš, jer mi toliko dižeš živce da pušim jednu za drugom i nerviram se glupošću i indolentnošću tvojih po mom mišljenju ljigavih, beskrvnih i jadnih komentara

 

drugi barem znaju uvrijediti, štogod smisleno napisati, biti pronicljivi, prouzročiti svojim komentarima razmišljanje, propitkivati mi stav i biti izazovni... ti si po tom smislu apsolutna nula + beznačajan u komentarima i izninimno dosadan, stoga hvala, sorry i LP

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.7.2021 15:40 (Louis Pluto).
16 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
MrBlc kaže...
Old Iggy kaže...

Tehnički, plaćanje zdravstvenog osiguranja iz osobnog dohotka je samo dio plaćanja u zdravstvu. Dio dolazi iz poreza i drugih prihoda proračuna, među ostalim i nametima na cigarete, alkohol, proizvode sa šećerom itd.

Zato se i kaže da pušači više "pune" proračun nego što troše na liječenje.

Kad bi ti nameti išli direktno za zdravstvo, to bi imalo smisla, ali, kad se kupuju blindirani Mercedesi dok veledrogerije prijete obustavom isporuke lijekova, onda ta veza punjenja proračuna i zdravstva ne funkcionira.

Iz proračuna idu i Mercedesi (što je logično) i dodatno financiranje zdravstva i mirovina (što i nije).

Bilo je ideja da ide direktno zdravstvu, ali je velik iznos kojeg se država baš i ne želi samo tako odreći. Koliko se sjećam na kraju samo oko trećine završi u zdravstvu. Ali to je više problem općenito sustava,

15 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Kolacic kaže...

..

 

PS. Sto fali cevapima? 

 -lepinja, luk + mrzla piva ili za frajere sokić-radler, limun.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/profesor-lockdown-moje-kalkulacije-su-se-promijenile-pandemija-je-gotova-u-listopadu-15091047 

 

Mislim da ću ipak malo ubrzati razmatrano/planirano cijepljenje - ako Ferguson najavljuje kraj epidemije, onda je bolje biti cijepljen, ipak je taj sve do sad fulao...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
ihush kaže... 

to objasni studiji koja je temelj tih brojki kao 40-50%.. a to ne osporavaš. 

...

- statistika, ako je po studiji 'zaraznost' cijepljenih 40-50% u odnosu na ostale, tad je to čisto broj-šansa, više ljudi = više šansi.

 

Studija nema veze s  time da zbrajanje nekih stvari (vjerojatnosti, vektora...) ne možeš činiti isto kao s krumpirima.
Naprosto zato jer dobivaš krive rezultate.

(U protivnom: možeš to raditi, ali nemoj očekivati da te netko ozbiljno shvaća, bez obzira jesi li pro / anti vaxer)

 

"broj-šansa" je krivo.

vjerojatnost je omjer, svaki slučaj je poseban entitet, možeš ga staviti u zagradu i tek konačno izračunatog zbrajati po formuli računanja vjerojatnosti, a ne preuziimati dio iznutra i brkati redoslijed operacija množenja/dijeljenja i zbrajanja/oduzimanja.

Konkrento, s više ljudi se mijenja omjer, šanse se povećavaju ali ne tako da ih direktno zbrajaš (bez prethodnog djeljenja željenih slučaja s ukupnim mogućim brojem).


Ne možeš zbrojiti 2 puta bacanje novčića, s time da svako za sebe ima 50% šansi pismo-glava, pa je to onda, kao, 100% vjerojatnosti u 2 bacanja.

Ne možeš zbrojiti zaraznost osobe od 50% tako da dodaš još jednu osobu i imaš 100% vjerojatnosti od zaraze (a upravo to si učinio).

 

"više ljudi = više šansi" - da, ali...
Šanse naravno rastu, ali ne na taj način - moraju se prije zbrajanja podijeliti na "broj" (iznos) uzoraka / mogućih. 

Vjerojatnost izražena kao broj nije konstanta, već vrijednost za određeni izraz u određenoj situaciji. 
Svakom promjenom situacije, okolnosti se mijenjaju i riječ je o drugom entitetu, drugačijoj varijabli.

Konkretno, mijenja se zadani ukupan broj slučajeva. 

 

"100%"

Iznos pak vjerojatnosti pretvori u razlomke ili decimale, tako da dobiješ dio od 1 (jednog); ukupna vjerojatnost je pak 1 (odn 100%) - ali u zatvorenom skupu. Ovaj to nije.
Ili; ne postoji 100% sigurnost cijepljenja, (ne)prijenosa zaraze i sl.

 

Zapeo si ovdje i ustvrdoglavio se, a na osnovu te krive premise izvodiš daljnje zaključke, koje bi ti sad trebalo "progledati".

8 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
MrBlc kaže...

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/profesor-lockdown-moje-kalkulacije-su-se-promijenile-pandemija-je-gotova-u-listopadu-15091047 

 

Mislim da ću ipak malo ubrzati razmatrano/planirano cijepljenje - ako Ferguson najavljuje kraj epidemije, onda je bolje biti cijepljen, ipak je taj sve do sad fulao...

 

1) nije SVE do sad fulao, u stvari bio je rijedak glas razuma ispočetka kad je ostatk SAGEa mantrao o ubrzanom "herd immunity".

 

2) On je sad (predzadnje, prije ove procjene) predvidio ubrzanih min. 100K slučajeva u UK, dalje se ogradio (smrtnost itd). To mu za sad više-manje stoji (ok, nešto je manje - cjepivo očito bolje djeluje). Sad je napravio korekciju za hospitalizaciju + smrtnost - sve je jasnija korelacija između smrtnosti i teških posljedica vs necijepljeni, unatoč Delta varijanti (koja, kao, probija kroz cijepljene gotovo jednako kao i kroz necijepljene).

Ako se održe ovi trendovi ( niska hospitalizacija + virus nanovo bitno ne mutira), nemoguće je da epidemiji u UK ne bude kraj. Virus se neće imati kamo dalje širiti. 

14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Old Iggy kaže...
MrBlc kaže...
Old Iggy kaže...

Tehnički, plaćanje zdravstvenog osiguranja iz osobnog dohotka je samo dio plaćanja u zdravstvu. Dio dolazi iz poreza i drugih prihoda proračuna, među ostalim i nametima na cigarete, alkohol, proizvode sa šećerom itd.

Zato se i kaže da pušači više "pune" proračun nego što troše na liječenje.

Kad bi ti nameti išli direktno za zdravstvo, to bi imalo smisla, ali, kad se kupuju blindirani Mercedesi dok veledrogerije prijete obustavom isporuke lijekova, onda ta veza punjenja proračuna i zdravstva ne funkcionira.

Iz proračuna idu i Mercedesi (što je logično) i dodatno financiranje zdravstva i mirovina (što i nije).

Bilo je ideja da ide direktno zdravstvu, ali je velik iznos kojeg se država baš i ne želi samo tako odreći. Koliko se sjećam na kraju samo oko trećine završi u zdravstvu. Ali to je više problem općenito sustava,

 Završi sve u zdravstvu no to ne bude dovoljno pa se trči ministru financija koji onda mora podmiriti "dugove zdravstva", a koji na to onda kaže -"pa jebemu sunce, ako ja to sve na kraju plaćam, šta ćeš mi ti Kujundzicu, bolje kamate dobijem bez tebe".

 

Za zdravstvo će trebati 2-3 ministra, jedan medicinar, drugi financijer. Jedan da nabroji sve lijekove koje trebamo, drugi da pregovara na tržištu "medicinske opreme". I treći, neki menadžer koji će znat izaći na kraj sa svim doktorima.

 

Svaka čast doktorima (med) i njihovoj stručnosti ali za većinu ostalih stvari su tudumi i u pravilu ego manijaci. Jbt, Kujundzic, navodno vrhunski doktor.. ne bi mu dao da mi špajz organizira kamoli bolnicu, jbt ministarstvo cijelo zdravstva mu dati u ruke ROFL.

 

Opet ću reć da je rješenje za opće zdravstvo preventiva. Uvesti poreze na nezdravu hranu i navike i tim novcem stimulirati zdravu hranu i navike. Zašto teretane ne bi dobile poticaje, zašto voće i povrće u državi gdje je 65% "krmaka" nije besplatno. Oćeš bit krme od 150 kila jer ti se krka po čipsu i koli od 7 ujutro? Osiguranje puta dva i bok, doslovce po kili viška ako treba. Umjesto da imamo love za platiti djeci ona skupa liječenja po americi, mi pare trošimo na nešto što se da riješiti jednim tenisicama i donekle poravnatom komadu zemlje od 100m duljine (osim nesretnika koji imaju probleme sa štitnjačom itd, a koji su zbog toga pretili).

 

Za pušače i debele krmke nema popusta (i ja pušim btw). Ja bi bio sretniji da mi skinu duplo s plaće kad sam debil.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.7.2021 16:57 (ivan dragi).
12 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
ivan dragi kaže...
Old Iggy kaže...
MrBlc kaže...
Old Iggy kaže...

Tehnički, plaćanje zdravstvenog osiguranja iz osobnog dohotka je samo dio plaćanja u zdravstvu. Dio dolazi iz poreza i drugih prihoda proračuna, među ostalim i nametima na cigarete, alkohol, proizvode sa šećerom itd.

Zato se i kaže da pušači više "pune" proračun nego što troše na liječenje.

Kad bi ti nameti išli direktno za zdravstvo, to bi imalo smisla, ali, kad se kupuju blindirani Mercedesi dok veledrogerije prijete obustavom isporuke lijekova, onda ta veza punjenja proračuna i zdravstva ne funkcionira.

Iz proračuna idu i Mercedesi (što je logično) i dodatno financiranje zdravstva i mirovina (što i nije).

Bilo je ideja da ide direktno zdravstvu, ali je velik iznos kojeg se država baš i ne želi samo tako odreći. Koliko se sjećam na kraju samo oko trećine završi u zdravstvu. Ali to je više problem općenito sustava,

 Završi sve u zdravstvu no to ne bude dovoljno pa se trči ministru financija koji onda mora podmiriti "dugove zdravstva", a koji na to onda kaže -"pa jebemu sunce, ako ja to sve na kraju plaćam, šta ćeš mi ti Kujundzicu, bolje kamate dobijem bez tebe".

 

Za zdravstvo će trebati 2-3 ministra, jedan medicinar, drugi financijer. Jedan da nabroji sve lijekove koje trebamo, drugi da pregovara na tržištu "medicinske opreme". I treći, neki menadžer koji će znat izaći na kraj sa svim doktorima.

 

Svaka čast doktorima (med) i njihovoj stručnosti ali za većinu ostalih stvari su tudumi i u pravilu ego manijaci. Jbt, Kujundzic, navodno vrhunski doktor.. ne bi mu dao da mi špajz organizira kamoli bolnicu, jbt ministarstvo cijelo zdravstva mu dati u ruke ROFL.

 

Opet ću reć da je rješenje za opće zdravstvo preventiva. Uvesti poreze na nezdravu hranu i navike i tim novcem stimulirati zdravu hranu i navike. Zašto teretane ne bi dobile poticaje, zašto voće i povrće u državi gdje je 65% "krmaka" nije besplatno. Oćeš bit krme od 150 kila jer ti se krka po čipsu i koli od 7 ujutro? Osiguranje puta dva i bok, doslovce po kili viška ako treba. Umjesto da imamo love za platiti djeci ona skupa liječenja po americi, mi pare trošimo na nešto što se da riješiti jednim tenisicama i donekle poravnatom komadu zemlje od 100m duljine (osim nesretnika koji imaju probleme sa štitnjačom itd, a koji su zbog toga pretili).

 

Za pušače i debele krmke nema popusta (i ja pušim btw). Ja bi bio sretniji da mi skinu duplo s plaće kad sam debil.

Upravo si opisao kompletni problem sustava. To kaj je netko liječnik ne znaci da zna upravljat takvim sustavom. Kompletni medicinski fakultet ne nudi Menadzment. Nitko. Bolnicu ne moze vodit doktor, resor ne moze vodit doktor. Moraju biti interdisciplinarni i gotovo. To kaj je netko neurokirurg, to samo znaci da je covjek proveo 7g specijalizacije radeci samo to. Nakon specke je radio samo to. 

 

Resore moraju voditi menađeri, ekonomisti i ostali ljudi koji razumiju problematiku... struka vezana za odredeni resor moze biti samo savjetnik sta i kako. 

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
2 godine
neaktivan
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Ekonomist koji vodi bolnicu?
Brzo bi oni shvatili da se to ne isplati.

"nema ekonomske računice"
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.7.2021 17:34 (Theophilus Ruy).
15 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Zechina kaže...
..

 

"broj-šansa" je krivo.

...

 

"više ljudi = više šansi" - da, ali...
Šanse naravno rastu, ali ..

- ja nešto ne mogu? -mogu sve. A ti ako misliš da imaš argument, dokaži-ospori ili barem probaj zvučati uvjerljivo.. ovo je slabo. :)

- bi li zadovoljio traženu preciznost da umjesto 'na prste' 100% napišem 99%? ok, imaš šanse 99%.. jer nikad nije 100% ili usputno odgovor ogiju za limes koji teži jedinici ali je ne dostiže..

- sasvim sporedan dio za koji zapinješ, dok 'slučajno' ono bitno u tome ne vidiš.. a to je  .. idući post.

 

Zechina kaže...
..

2) On je sad (predzadnje, prije ove procjene) predvidio ubrzanih min. 100K slučajeva u UK, dalje se ogradio (smrtnost itd). To mu za sad više-manje stoji (ok, nešto je manje - cjepivo očito bolje djeluje). Sad je napravio korekciju za hospitalizaciju + smrtnost - sve je jasnija korelacija između smrtnosti i teških posljedica vs necijepljeni, unatoč Delta varijanti (koja, kao, probija kroz cijepljene gotovo jednako kao i kroz necijepljene).
..

 -da. Eto, slažemo se, dok ti to stidljivo staviš u zagradu, pa ako nije jasno, to govorim u vezi cijepljenih.. tj ne štitite druge, nego sebe, dok je prijenos jednostavno stvar pozitivnog-zaraženog, ako to želimo spriječiti tad je jedino test-negativan kriterij, ostalo izolacija-karantena.. mjere, kao distanca-gužva, itd. Upravo suprotno od ''zrča'' kao antipod-žarište kao što je u barovima po zapadnoj obali eu, majorke itd.

.. misli na sebe, cijepi se.. misli na druge, testiraj se i ako si pozitivan ne širi dalje, može takav slogan kao 'kompromis'? :)

 

SimeKZ kaže...
..

 

Svaka čast doktorima (med) i njihovoj stručnosti ali za većinu ostalih stvari su tudumi i u pravilu ego manijaci. Jbt, Kujundzic, ..

 

Resore moraju voditi menađeri, ekonomisti i ostali ljudi koji razumiju problematiku... struka vezana za odredeni resor moze biti samo savjetnik sta i kako. 

- uh, srećom vlada se na vrijeme riješila kuđe, vili je ok..

- to je stvar kriterija, ili novac ili struka-pandemija-virus, dok je trenutno recimo prednost novca-turizam s oprezom i nadom da će na vrijeme reagirati mjerama.. nadajmo se da će proći ok.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Haha napišem post, odem na plažu i vratim se i vidim da je zbog mog komentara Pluto pizdio i popušio kutiju cigareta dok sam se ja kupao. To ti je to stari, manje sekiracije, oprosti što te nisam uvrijedio

 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Primjeti kako to nitko nije rekao, bez potrebe "natežeš".

Nitko ne bi htio da ekonomisti vode bolnicu. Postoji struka u managmentu koja spaja ovo "medicina" i "ekonomija", i pazi da se ne naručuje jedna gaza za 10€ ako 10 komada košta 20€.

Mi godinama vodimo politiku "naj se doktoru zameriti" pa imamo od zdravstva to što imamo.
Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
3 godine
protjeran
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
https://bit.ly/3rESrkP

Jednostavno, istinito, žalosno.

Sad čekam dežurne zagovaratelje mjera da se uzbude i daju si oduška o tome kolko gluposti je čovjek izvalio
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Theophilus Ruy kaže...
Ekonomist koji vodi bolnicu?
Brzo bi oni shvatili da se to ne isplati.

"nema ekonomske računice"

Itekako ima, samo ne u standardnom poslovnom smislu.

Ekonomija jest najveći problem zdravstva, no može i biti problem nesklada s željama i mogućnostima.

8 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
ihush kaže...
Zechina kaže... 

"broj-šansa" je krivo.

"više ljudi = više šansi" - da, ali... Šanse naravno rastu, ali ..

 A ti ako misliš da imaš argument, dokaži-ospori ili barem probaj zvučati uvjerljivo.. ovo je slabo. :)

- bi li zadovoljio traženu preciznost da umjesto 'na prste' 100% napišem 99%? ok, imaš šanse 99%.. jer nikad nije 100% ili usputno odgovor ogiju za limes koji teži jedinici ali je ne dostiže. 

 

"- bi li zadovoljio traženu preciznost da umjesto 'na prste' 100% napišem 99%?"

 

NE, ne brojiš to kao krumpire.
Nije ni 100% ni 99% već 75%.
Evo ti prvo odgovor, a onda objašnjenje:
Pretpostavka:
Svaki kontakt je elementarni događaj, a ujedno i podskup svakog slijedećeg u "familiji događaja"; ukupna vjerojatnost zaraze je unija disjunkcijskih skupova.
(funkcija OR, dovoljno je da jedan od elemenata "mogućih ishoda" bude zadovoljavajući, odn. jedan "povoljan ishod" da uvjet bude zadovoljen u "familiji događaja")

 

(1/2) = vjerojatnost za jedan kontakt sa zaraženom osobom (0,5 ili 50%)

(1/2) + (1/2)/2 = za dva kontakta (0,75 ili 75%)
1/2 + (1/2)/2 + ((1/2)/2)/2 = za tri kontakta (0,875 ili 87,5%)
1/2 + (1/2)/2 + ((1/2)/2)/2 + (((1/2)/2)/2)/2 = za četiri kontakta (0,9375 ili 93,75%)
... učestalošću odn. repeticijom kontakata, vjerojatnost ubrzano teži ka 100%, ali nikad ne dostiže 100% (limes).

 

OBJAŠNJENJE
Dva su elementarna događaja (moguća ishoda) - da osoba nekog zarazi ili ne.

vjerojatnost je 1/2, znači 0,5 ili 50%.

Ako imamo dvije osobe, od kojih svaka ima iste te dvije mogućnosti, i dalje je šansa 0,5 ili 50% da svaka osoba zarazi nekog.
Relativna frekvencija je ovdje niska (samo dvije osobe) pa je veća mogućnost odstupanja od tzv. povoljnog događaja za bilo koji od mogućih ishoda.

 

Znači, vjerojatnost da svaka od te dvije osobe zarazi bilo koji broj ljudi, ali da se ti ljudi ne preklapaju, uvijek će biti 50%.

 

Treba razlikovati broj KONTAKATA, a ne broj subjekata. Učestalim kontaktom - svejedno je li riječ o jednoj ili više zaraženih osoba, vjerojatnost zaraze raste.

 

Zvuči nevjerojatno, ali usko gledano, ako jedna osoba napravi jedan kontakt sa milijun ljudi, i dalje je vjerojatnost zaraze 50%.
(realno takav kontakt nije moguć, već je bar opetovan).
Vrijedi i obrnuto: ako milijun zdravih u jednom kontaktu kontaktira samo jednu zarzaženu osobu (sa vjerojatnosšću prijenosa od 50%), dalje je ukupna vjerojatnost prijenosa 50% - odnosno vjerojatno bi se odjednom zarazilo pola milijuna ljudi.

 

Ovdje je očita pogreška u metodologiji, odn. činjenica da je definicija jednog kontakta vrlo ograničena i da u njoj nedostaje jako puno faktora.

 

Ono što dodatno komplicira, u praksi, jest da se skupovi ljudi koji kotaktiraju zaražene osobe preklapaju.
Nadalje, ti skupovi ljudi mogu biti u direktnoj interakciji sa obe od prve dvije osobe i slično, a onda se vjerojatnost mijenja.

 

Što se pak tiče lančanog širenja, ono NIJE linearno, niti zbog zaraznosti (vremenski- inkubacija + sposobnost širenja; infektivnosti, pa virulentnosti...), niti zbog (različitog) faktora koliko će pojedina osoba ljudi susresti. Nije određen ni konačan broj elemenata skupa... itd ...
..stoga je nemoguće utvrditi točnu vjerojatnost ukupno, već tek za određeni primjenjeni slučaj.

 

Međutim, kao što možemo pojednostavljeno izračunati vjerojatnost za jednu ili neki određen broj zdravih osoba kod koje se skupovi preklapaju, odnosno da pojednostavimo,
koje "istovremeno" budu u kontaktu s OBJE prve zaražene osobe (s vjerojatnošću širenja od 50%)...

 

Tada je ta osoba / osobe subjekt promatranja za elementarni ishod.

 

U prvom slučaju (istovremeno) vjerojatnost je i dalje 50%, bez obzira na broj testnih osoba.
U drugom slučaju (jedna pa druga) je i dalje 50%.

 

također: ako povećamo broj zdravih osoba (frekvenciju), vjerojatnost ostaje ista, ali će u praksi broj zaraženihi osoba težiti da bude 50% (svaki drugi).

 

Stvar se drastično mijenja ako promijenimo broj kontakata. Uglavnom je irelevanto je li riječ o kontaktu s istom ili više zaraženih osoba - bitan je broj kontakata.

6 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Evo zanimljivih informacija  o novim radovima pojednostavljeno za laike:

https://brandnewtube.com/watch/895vxLrSVgHYH7y

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.7.2021 0:49 (Hoggy).
 
0 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Hoggy kaže...

Evo zanimljivih informacija  o novim radovima pojednostavljeno za laike:

https://brandnewtube.com/watch/895vxLrSVgHYH7y

 

Di ih samo nalaziš, te kršćanske fanatike...
Skraćeno: "naše tijelo svih ljudi (!) već odavno prepoznaje virus (!!!) pa se ne trebamo cjepiti, ali kad se cjepimo (drugi put!) - naše tijelo odjednom više neće prepoznati to isto pa će izazvati citostatsku oluju"...

edit: sad sam vidio tko je on; dakle prevarant koji je više puta demantiran za više svojih blesavih teza.
Ovo nisu "novi radovi" već prastari - odavno demantirano na gornjem linku još prošle godine.
Razlog ponovnog pojavljivanja je da i dalje prodaje svoju pseudo knjigu ("Korona: lažni alarm" - teza o "genetskom manipuliranju ljudima" koja je već diskreditirana). A jesi naivac!
https://www.amazon.com/Corona-Fehlalarm-Daten-Fakten-Hintergr%C3%BCnde/dp/3990601911

 

edit2: A lik je sad i osnovao svoju filofašističku stranku! LOL, švapski Hasanbegović (najveći ustaša među Turcima); Tajlanđanin - arijevac koji promovira rasizam i antisemitizam!
E moy Hoggy, gdje si ti zašao... Pa njegovo sveučilište ga se odreklo, starog prdonje!
Hvala enivej, već se dugo nisam ovoliko nasmijao! 

 

Video: Ovako prepojednostavljeno, ne samo da je očajno krivo već je i manipulacija. 

Radije si pogledaj ovo - ispravno je i možda ispravnije ubereš korelacije (međusobne odnose):
https://imunizacija.hr/kako-radi-imunoloski-sustav-u-slikama/
Dole niže sam objasnio temelje im. sustava i "slučajne" greške ovog šarlatana. 

- - -

prvi dio videa u stvari ne objašnjava "imunitet krda" (jer se još nije desio), već zašto su cjepiva djelotvorna i za npr Delta varijantu Covid-19.

Drugi dio je utter bullshit. NK limfociti koje nam je dao "Dear Lord"  i "Lord help us" tebi možda djeluju kao uvjerljivi argument; nama mnogima je to upozorenje da se opet radi o nadriliječništvu i iz kojih krugova dolazi.

 

Taj mRNA kojeg se profesor boji nam dolazi u stotinama većim količinama od  virusa, a ne cjepiva; imunološka reakcija "ne proizvodi" mRNA, pa je i citostatska oluja kao odgovor organizma na to - nemoguća.
Niti, kako je on to prikazao na grafu, količina antitijela "ne ide u nebo" već nakon nekog vremena nivo opada (upravo zato je i možebitno potrebna naknadna korekcija boosterom ili nekim trećim cjepivom).

 

Sad kad više nema argumenata protiv cijepljenja, lik zaziva - odustanak od druge doze!!! OMFG.

 

O  samom "virtualnom" imunitetu krda:

Ideja da svi već imamo nekakav nefunkcionalni ali ipak imunitet krda, pa zato cjepiva dobro djeluju je - suluda - ali teoretski moguća.

Pa on ipak time kaže da je ok cijepiti se (jer bi ga se inače steralo u p.m.) 
"Dokaz" za to su njegove igre s rukama i prikaz receptora... pa da, istina je, u prošlosti smo preboljeli gro infekcija, neke su bile korona virusi, ali ne i SARS, MERS, COVID-19...
To nam baš ništa ne znači, kamo li tvrdnja da se korona virus "ne može toliko mjenjati da ga ne prepoznajemo".
Da, moguće je da imamo predispoziciju za imunitet, ali efektivno nam taj imunitet, bez cijepljenja, protiv covida - ne radi.

 

- - -

Imaš više načina imunološke obrane organizma a ne samo 2 glavna (humoralni i stanični);

Ovako pojednostavljeno je zanimljivo ali i - krivo; ne postoji "limfocit" već različite vrste istih; čak i podjela na T i B-limfocite je tek podjela na porodično porijeklo limfocita (Timus, Bones - koštana srž točnije), a ne i na različite tipove i funkcije koje obavljaju.
Ovo navedeno u videu na panou je specifičan NK limfocit, "Natual Killer cell", koji kod Covida i "citostatske oluje" ubijaju i npr zdrave stanice pluća neselektivno (stoga kisik pa ako treba i intubiranje).
Zbog tog je covid i opasan, i zato cjepiva imaju smisla - da se ne aktivira ta zadnja linija obrane, i to neselektivno.
Zašto nije naveo i T i B limfocite ovdje??? Oni imaju drugačiju, bitnu ulogu od NK STANICA (koje se tako učestalo nazivaju UPRAVO da ih se ne bi brkalo sa ostalim limfocitima).

 

Nadalje, to SVE ZAJEDNO su leukociti. I NK stanice, i Ti B limfociti itd.

Čemu profesor posebno izdvaja "komplementarne leukocite" - pa još za gljivice i bakterije, nije mi jasno. Vjerojatno misli na makrofage... da ok, nebitno.

Citokine (interferoni, interleukini) naprimjer uopće nije spomenuo - to nisu leukociti ali su bitni? Ima veliku "bakteriju" na panou a ovo je "zaboravio"?

 

Njegove dvije ruke, odn. "zrakoplovstvo i  mornarica" je potpuno pomašen primjer, bar ovako kako je prezentirao.
Naime: NK limfociti su tek jedna vrsta limfocita a ne - "limfocit"; to je tek startnazadnja linija obrane (kad npr T-Limfociti zakažu u prepoznavanju neprijatelja). Nisu isključivo reprezentativni za složenu imunološku borbu protiv infekcije;
NK stanice su također leukociti, i to "komplementarni leukociti" (...u odnosu na što???).

Njegovi "komplementarni leukociti" imaju svoje ime (koje je profesor "mudro" sakrio tom općenicom); oni spriječavaju sekundarne bakterijske, gljivične itd infekcije i - nisu direktno bitni - osim kao "komplementarni" - a u to onda možemo uvrstiti prije npr. B-limfocite  ... koje je gore na panou, s predumišljajem, "zaboravio" navesti imenom, kako bi ih preselio u ovu grupu - protiv bakterija i gljivica??? NE, ovdje prvenstveno spadaju makrofagi i granulociti, ali da je to profesor tako naveo, ne bi mogao raditi ovu opsjenu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.7.2021 5:24 (Zechina).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Zechina kaže...

(1/2) = vjerojatnost za jedan kontakt sa zaraženom osobom (0,5 ili 50%)

(1/2) + (1/2)/2 = za dva kontakta (0,75 ili 75%)
1/2 + (1/2)/2 + ((1/2)/2)/2 = za tri kontakta (0,875 ili 87,5%)
1/2 + (1/2)/2 + ((1/2)/2)/2 + (((1/2)/2)/2)/2 = za četiri kontakta (0,9375 ili 93,75%)
... učestalošću odn. repeticijom kontakata, vjerojatnost ubrzano teži ka 100%, ali nikad ne dostiže 100% (limes).

Ovaj izračun bi vrijedio da se radi o vjerojatnostima, ali u onome što je ihush napisao, nije 50% vjerojatnost da se zaraziš, već je 50% manja vjerojatnost.

 

Ako imaš kocku sa 6 strana, vjerojatnost da dobiješ 6 je 1/6. Na 600 bacanja ćeš imati oko 100 šestica (+/- par, ovisno o sreći).

 

Kocka koja bi imala 50% manju vjerojatnost da dobiješ 6 bi trebala imati 12 strana, odnosno vjerojatnost 1/12. Na duplo više bacanja (1200) ćeš imati oko 100 šestica (+/- par, ovisno o sreći).

 

Dakle, ako povećaš broj bacanja onoliko puta koliko se smanjila vjerojatnost, očekivanje ostaje isto.

 

ihush lupeta gluposti jer loše barata teminologijom. Međutim, ako pričamo o očekivanom broju zaraženih, onda ono što piše stoji (barem kratkoročno, dugoročno bi se ipak trebalo izraziti preko R broja).

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
foofajter kaže...
https://bit.ly/3rESrkP

Jednostavno, istinito, žalosno.

Sad čekam dežurne zagovaratelje mjera da se uzbude i daju si oduška o tome kolko gluposti je čovjek izvalio

Ali stani malo.. prvo lik priča o "Kanadskom mentalitetu" i onda non-stop ponavlja "they" ili "oni će da vas", "oni će da vam to urade".
Tko su to oni? Mali zeleni sa ljudskim odjelima. Kužiš li ti da Pandemija nije zahvatila cijeli svijet i zbog ovakvog pedera koji bi da putuje i da se provodimo imamo i infodemiju.

Pa ako je istina da Vakcije ne djeluju - ajmo se svi vakcinisati pa da to i dokažemo.
Pa neka nas onda k'o kerove u box zaključaju dok sve ne prođe.

Ali uvijek ima takvih idiota koji šire anti-vaxersku propagandu i što je još gore ima i kolega kao što si ti da nam prodaju takav video.

PS: Ubacujem te u ovaj tim što nam fali ljudi. Još dvojica nam nedostaju. 


2 godine
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Zechina  rula nadmoćno !

može on to i sam.. 

 
1 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Zaporožac kaže...

Zechina  rula nadmoćno !

može on to i sam.. 

Hoggy mu je najmiliji. Majstor uleti sa dva linka. Sa prvim pokopa sam sebe a drugi je vec hvatanje za zadnju slamku. Jos slavodobitno napise "za laike". 

Di se vadite samo, ovo je genijalno. 

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
2 godine
neaktivan
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

Kako ćemo mjerit rezultat, ove rasprave?

 

Predlažem ovako : budući da vaxeri žele da se svi cijepe, ajmo broj forumaša s validnom covid potvrdom VS, ostali.

Kojih je više ti pobjeđuju.

 

Kome istekne potvrda taj se računa kao antivaxer

A koji se antivaxer cijepi taj se računa kao vaxer. 

 
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

¸Najbolja tema na forumu i "regionu" 

Moj PC  
3 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Theophilus Ruy kaže...

Kako ćemo mjerit rezultat, ove rasprave?

 

Predlažem ovako : budući da vaxeri žele da se svi cijepe, ajmo broj forumaša s validnom covid potvrdom VS, ostali.

Kojih je više ti pobjeđuju.

 

Kome istekne potvrda taj se računa kao antivaxer

A koji se antivaxer cijepi taj se računa kao vaxer. 

 ja bi radije trule kobile...

6 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Old Iggy kaže...
Theophilus Ruy kaže...
Ekonomist koji vodi bolnicu?
Brzo bi oni shvatili da se to ne isplati.

"nema ekonomske računice"

Itekako ima, samo ne u standardnom poslovnom smislu.

Ekonomija jest najveći problem zdravstva, no može i biti problem nesklada s željama i mogućnostima.

 Najveći problem zdravstva, kao i većine "naših" sustava je taj što se oni koriste za samopromidžbu (osobni interes?) i vlastiti ego nekolicine. Nekolicine kojima ne možeš ništa jer su "Bogom dani"! I "prihvatili" su se navedenih pozicija iz navedenih razloga. Da sustavima upravljaju (kome smeta ta riječ: odlučuju) oni željni dobrobiti sustava, ne bi bilo takvih problema! U takvom menadžmentu ekonomist je, kao i sve ostale struke, savjetnik po svom području! Ali, dok se god "gleda" da se nekom udovolji, tad većina "pati"! I takav sustav se vremenom sve više urušava ("nagomilava" dugove)!

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.7.2021 10:19 (Nemo nemo).
2 godine
neaktivan
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

No, tko će implementirati semafor.

 

Predlažem da vaxer counter ide ovako:

 

U anonimnoj formici ubacuješ svoj qr kod, ako je validan povećava se counter za 1.

 

Antivaxer counter brojka iznosi broj različitih forumaša na ovom topicu minus vaxer counter. 

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Envy kaže...
foofajter kaže.

Ali stani malo.. prvo lik priča o "Kanadskom mentalitetu" i onda non-stop ponavlja "they" ili "oni će da vas", "oni će da vam to urade".
Tko su to oni? Mali zeleni sa ljudskim odjelima. Kužiš li ti da Pandemija nije zahvatila cijeli svijet i zbog ovakvog pedera koji bi da putuje i da se provodimo imamo i infodemiju.

Pa ako je istina da Vakcije ne djeluju - ajmo se svi vakcinisati pa da to i dokažemo.


 Kaj? Kako? Zasto? 

Trollas zesce ili spadas u one koji iz kuce nisu izasli od kad je pandemija.

15 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Theophilus Ruy kaže...

No, tko će implementirati semafor.

 

Predlažem da vaxer counter ide ovako:

 

U anonimnoj formici ubacuješ svoj qr kod, ako je validan povećava se counter za 1.

 

Antivaxer counter brojka iznosi broj različitih forumaša na ovom topicu minus vaxer counter. 

 

Drži se trolanja, a mani se algoritama.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
2 godine
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Kolacic kaže...

Trollas zesce ili spadas u one koji iz kuce nisu izasli od kad je pandemija.

 to ponavljaš svaki peti post.

dosadan si.. 

8 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
MrBlc kaže...

 

Meni ne trebaš objašnjavati osnove računanja vjerojatnosti: Matematika 7 za osnovnu školu, link sam već proslijedio ;) 

 

Lakše bi (a i točnije) za ihushev primjer bilo da si upotrijebio novčić sa 4 strane.

 

Bilo mi je bitno samo da dokažem da se vjerojatnost ne zbraja tako kako je on sugerirao (ad acta što je on izvorne podatke krivo prenio):

 

Ne stoji da je vjerojatnost zaraze 100% ako imaš 2 čovjeka koji imaju "vjerojatnost širenja 50%" - to je suludo.

 

Stoji da je vjerojatnost i dalje 50% za svaki pojedini slučaj - bez obzira je li ih 2, 2K ili 2M, jer je svaki taj slučaj elementarni događaj per se. 

 

U slučaju da jedan pa drugi kontaktira zdravu osobu; i dalje je vjerojatnost 50% (za svaki pojedini elementarni događaj), a ako ih uvjetovano povežemo da se ta osoba zarazi - što je bila ihuseva intencija, opet nećemo dobiti 100% vjerojatnosti, već tek 75%. I to više nije isti elementarni događaj, sigurno ne taj navedeni.

 

Svaki put će i dalje biti 50% šanse zaraze, no prethodni događaj  (mogućnost prijenosa zaraze) postaje podskup familije događaja, i to uvjetovano tako da je za  infekciju dovoljan jedan povoljan ishod infekcije (od oba, ili xxx više njih). To je disjunktivna logička operacija, a prvi događaj je time disjunktivni podskup drugog skupa odn. događaja (i eventualnih budućih); ukupna složena vjerojatnost je unija disjunktrivnih skupova.

Btw: Uvijek je i dalje ISTIH 50% šansi pa se zato dijeli kroz 2.
Kako sam već napisao.

 

 

Jutros sam tek slučajno skužio da je ihush i izvornu informaciju krivo prenio, odn. da nije pisalo "40-50% šansi da cijepljeni prenesu zarazu", već

No, čak i ako se cijepljeni zaraze, istraživanja su utvrdila da oni prenose infekciju za 40% do 50% manje od necijepljenih

Nemamo ovdje čak ni podatak koliki je taj izvorni, inicijalni postotak (točnije, opet vjerojatnost) koliko "necijepljeni prenose infekciju" - i on sigurno nije konstanta već ... R.

Taj podatak možda postoji u studiji ali mi se, for god sake, ne da zbog ihusha interpolirati te podatke u nekakav "zaključak".

 

Ovo tvoje

ako pričamo o očekivanom broju zaraženih, onda ono što piše stoji (barem kratkoročno, dugoročno bi se ipak trebalo izraziti preko R broja).

Ne stoji, već  izazivaš flame - odnosno da ironiziram:

Ako pak gledaš kroz limes - da, laboratorijski, ako sve staviš u jednu zatvorenu prostoriju, kad tad će svi biti zaraženi (100%)

(I to je opet nerealno.)

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice