Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19? zaključana tema

poruka: 8.530
|
čitano: 939.631
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?".
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Visak kaže...

Mislim da nitko nije ozbiljno izjavio 90%. Obično se govori o 60-80%, a točan broj naprosto ne postoji.

Slažem se, zato sam i tražio referencu.

 

Visak kaže...

Istina je da Ref treba doći ispod 1, ali nije isto je li 0.99 ili 0.5. Brzina kojom se epidemija zaustavlja je također bitna. Nije svejedno hoće li do toga doći za tri mjeseca ili tri godine.

Ponovno točno, ali i to opet ovisi o okolnostima - ako imaš nisu incidenciju i Ref ti skoči na 0.99 pred kraj najgore sezone respiratornih bolesti (i realno je očekivati da će uskoro padati), onda taj Ref od 0.99 nije značajan problem. S druge strane, ako u sezonu respiratornih bolesti ulaziš s visokom incidencijom, onda ti je Ref od 0.99 jasan pokazatelj da si uskoro na*ebo.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Visak kaže...
MrBlc kaže...

Može referenca na ovu tvrdnju, tko ju je iznio i kad? Mislim baš za SARS-CoV-2, ne za neki drugi virus, jer se to razlikuje od virusa do virusa, a može ovisiti i o okolnostima.

 

Općenito, udio imunih smanjuje Ref, bez obzira da li su preboljeli ili cijepljeni. Sve dok je Ref ispod 1, epidemija pada. Udio imunih koji mora biti za spustiti Ref ispod 1 bez ikakvih mjera i u najgorem periodu po pitanju širenja virusa ovisi o R0 samog virusa koji je u startu bio precijenjen, tako da je moguće da je to tvrdnja s početka epidemije kad se mislilo da je R0 veći i da je izračunata na temelju pogrešnog R0.

 Mislim da nitko nije ozbiljno izjavio 90%. Obično se govori o 60-80%, a točan broj naprosto ne postoji.

 

Istina je da Ref treba doći ispod 1, ali nije isto je li 0.99 ili 0.5. Brzina kojom se epidemija zaustavlja je također bitna. Nije svejedno hoće li do toga doći za tri mjeseca ili tri godine.

Ako netko iznosi neozbiljne tvrdnje onda neka ih prvo deklarira tako a ne ponašati se kao da su apsolutna istina.

 

Ok, uzeti u obzir da nisu sva sredstva opravdana. Sistem spaljene zemlje. Pogotovo mjere koje imaju više štete nego koristi, tipa da da mala djeca moraju u školi i inače nositi maske ili ne daj bože ideja da ih treba cijepiti time prije nego se dokaže sigurnost i pouzdanost cjepiva. Tražilo se pravo izbora i da se zaštiti kako stare od bolesti (neka se cijepe prvi i svi koji se smatraju ugroženima) tako i mlade od prisile cijepljenja i štetnih mjera  (koji imaju vremena čekati da se završe višegodišnja ispitivanja cjepiva). 

Tu je i nastao veliki prijepor oko ideja da se treba svima nametnuti i prisilno cijepiti i da je to bezazleno. Pa covid putovnice.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 14:04 (Maat).
16 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Maat kaže...
Ok, hvala. Ne tvrdim da nije tako, ima određenog smisla da bi trebalo biti tako, samo do sada nisam uspio pronaći materijal koji bi potkrijepio tu izjavu. Dok za imunitet krda kod stjecanja imuniteta prirodnim putem jesam uspio pronaći. Nema veze, ako netko nađe  neka linka. Moja pretpostavka je da se koncept imuniteta krda ne može samo tako preslikati na bilo koje cjepivo već da bi trebalo uvelike ovisiti o garanciji imuniteta cijepljenjem. Ako cjepivo garantira imunitet očekivao bih da je onda i imunitet krda realan scenarij. Ali možda se varam. Kakogod tu smo da razmijenimo ideje i razmišljanja i znanje.

 

Vezano uz covid - ako preboljavanje bolesti garantira imunitet (u nekom trajanju) a cijepljenje ne garantira već je samo moguć u nekom trajanju kako se onda garantira imunitet krda cijepljenjem protiv covida? Ili znamo da covid cjepivo garantira imunitet?

 

Kod cijepljenja postoji i vezani problem kod nekih dječjih bolesti tipa ospice gdje cijepljenje pomiče dobnu granicu u kojoj se može dobiti bolest i time pogoršava stanje i tijek bolesti ako se dobije. Ospice, bolest koja je relativno bezopasna, barem u zemljama zapadnog svijeta sa dobrim higijenskim i životnim uvjetima ako se dobije u malađoj životnoj dobi. Dobra strana ako ste kao dijete preboljeli ospice je trajni imunitet, i vrlo mali rizik za ozbiljne posljedice. Ako ste kao dijete cijepljeni protiv ospica stječete imunitet i ne dobivate je kao dijete, benefit je da nema bolesti nema ni onog malog rizika od ozbiljnijih posljedica. Cjepivo je provjereno, prokušano i nuspojave su svedene na minimum.

Ali ovakav imunitet stečen cijepljenjem zna nestati u srednjoj i kasnijoj životnoj dobi, čime ste izloženi puno većem riziku od ozbiljnih posljedica ako bolest dobijete kao odrasla osoba jer ste spriječili da je dobijete kao dijete kad je razmjerno bezopasna.

Ima još takvih bolesti gdje je kod cijepljenja moguće pomicanje dobne granice i ozbiljnosti bolesti - ono što zovu 'perverse outcome' pospješen cijepljenjem.

 

E sad za covid mislimo da ima puno veći rizik i ozbiljnije posljedice kod starijih osoba nego kod mladih zdravih osoba bez komorbiditeta. Ne bi li u tom kontekstu bilo u redu da se ne sili svakog na cijepljenje već da stariji i oni koji misle da su ugroženi da se redovno cijepe a mlade zdrave osobe da imaju pravo odlučiti je li za njih sigurnije riskirati steći imunitet prirodnim putem kad je možda rizik posljedica od bolesti manji nego rizik od nuspojava cijepljenja, plus što im možda cijepljenje samo pomiče dobnu granicu u kojoj bi dobili bolest kad bi opet imali puno veći rizik. Ne bi li bilo mudrije ne žuriti sa cijepljenjem mladih a pogotovo djece dok ne prođe više vremena i ne bude se imalo više informacija o djelovanju cjepiva pa i samoj bolesti.

 

 

 

 

Svaka definicija imuniteta krda govori o imunitetu, neovisno o načinu stjecanja (zato i jesmo cijepljenjem praktički iskorijenili neke bolesti, a neke se javljaju kad padne stopa cijepljenih).

Kao i kod cijepljenja, prebolijevanje niti ne jamči 100% zaštitu niti jamču ozbiljnu zaštitu od mutacija (tu i je najveći problem, gledano globalno).

 

Smisao cijepljenja i je da se čim više ljudi cijepi, neovisno o dobi. Niti su cjepiva potpuno siguran način izbjegavanja zaraze, niti ih svi mogu dobiti, niti sigurno štite od budućih mutacija. Bez cijepljenja djece i mladih do imuniteta krda ne može doći, smanjivanja zaraze na globalnoj razini isti tako kao ni smirivanja stanja i pogodovanja gospodarstvu.

 

Samo što je imunitet krda prirodnim stjecanjem imuniteta potvrđen znanstvanim studijama, volio bih da netko navede ovdje primjer i reference gdje je imunitet krda potvrđeno stvoren cijepljenjem. Ne tvrdim da ne postoji, ali čini mi se da se kroz medije propagira ideja o postizanju imuniteta krda primarno cijepljenjem. Nisam siguran da je to baš toliko izvjesno koliko se promovira da se samo svi moraju cijepiti i da će se stvoriti taj imunitet krda. 

Smisao cijepljenja ne bi trebao biti da se čim više ljudi cijepi već da čim više ljudi stekne imunitet. Dok ne postoji dovoljno informacija i garancija o dobivanju imuniteta cijepljenjem pogrešno je uvjetovati prava i slobode cijepljenjem. Neka cjepivo bude dostupno svima i neka bude ciljano za one kojima je to nužno potrebno ali bez prisile onih gdje može biti više štete nego koristi.

Dosadašnje informacije o cjepivu ne vidim kako se mogu interpretirati na način da se sa takvim i takvim postotkom procijepljenosti  postiže imunitet krda. Imam dojam da se laže o tome. No ako netko ima dobre informacije kojima može potkrijepiti tvrdnju o imunitetu krda putem covid cjepiva bit ću zahvalan.

Smatram da velik dio ovih mjera koje se primjenjuju na opću populaciju a ne ciljano, pa tako i ideja o cijepljenju svakoga imaju katstrofalne posljedice po cijeli svijet i čovječanstvo i da je to primjer gdje je rješenje puno gore od samog problema.

Zašto do imuniteta krda bez cijepljenja mladih i djece ne bi moglo doći,  a kako se garantira cijepljenjem kad se ne može garantirati imunitet cijepljenjem?

 

Uzmimo ovaj scenarij u obzir:

Djeca, mladi i zdravi normalno žive i ponašaju se bez ograničenja, ne nose maske smiju van i normalno žive, rade i druže se jer nisu ugrožena skupina. Većina njih, u biti svi, prije ili kasnije dolaze u kontakt s virusom, i kao i u kontaktu sa bezbroj drugih virusa neki prebole bolest i razviju imunitet a ostali razviju imunitet bez razboljevanja ili razvoja simptoma. Stari, bolesni i svi drugi koji se žele cijepiti i smatraju da bi trebali i da su ugroženi se cijepe i putem cjepiva stječu imunitet, barem dio njih. Za one koji ne stječu imunitet se tvrdi da će imati blaže simptome opet benefit. Smatrajući da je kod ugroženih skupina rizik od bolesti vs nuspojava opravdan. Provedbom spomenutog scenarija prema svima ne bi li se došlo do kvalitetnog imuniteta krda koji ne bi bio destruktivan po cijelo čovječanstvo i po preskupoj cijeni?

 

 

 

Imunitet krda jest jasno definiran kao imunitet nastao prirodno ili cijepljenjem. Mi sad imamo imunitet krda za veliku broj bolesti koji je nastao isključivo "umjetno", ne "prirodno". Za neke bolesti ga ni ne možeš dobiti prirodno.

Na konkretan postotak zaboravi. prvo moramo točno izračunati sve faktore, efikasnost cjepiva, načine mutacije i slično. Previše varijabli, a nijedna egzaktna.

Scenarij bi bio OK uz dva uvjeta: prvi je da imunitet traje duže vrijeme (već sad znamo da to nije točno) i da nema mutacija (i to znamo da nije točno). Iliti, scenarij pada u vodu u potpunosti.

Bilo bi OK kad bi pojedina zajednica bila potpuno odvoijena od drugih, svi koji bi se trebali zaraziti to napravili u kratkom roku i po mogućnosti bez mutacija.

Zato je brzo cijepljenje masa nešto što će i smanjiti brojk zaraženih i smanjiti mogućnost mutacija. problem je što je to potrebno napraviti i brzo i globalno.

Zato ja, recimo, sumnjam d aćemo se korone riješiti u roku kraćem od tri do pet godina. Da će se neke stvari "olabaviti" je vjerojatno sigurno (na stranu što je kod nas "laganica" od mjera), ali sve nikako.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Maat kaže...

Ako netko iznosi neozbiljne tvrdnje onda neka ih prvo deklarira tako a ne ponašati se kao da su apsolutna istina.


Tu je i nastao veliki prijepor oko ideja da se treba svima nametnuti i prisilno cijepiti i da je to bezazleno.

 Buniš se za neozbilje tvrdnje, a sam ih plasiraš. Prisilno cijepljenje nije nikada ozbiljno razmatrano niti najavljivano. To je Babaroga koju su antivaxeri izmislili.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
6 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Old Iggy kaže...

 

Mi sad imamo imunitet krda za veliku broj bolesti koji je nastao isključivo "umjetno", ne "prirodno". Za neke bolesti ga ni ne možeš dobiti prirodno.

 

prvo moramo točno izračunati sve faktore, efikasnost cjepiva, načine mutacije i slično. Previše varijabli, a nijedna egzaktna.

 

Bilo bi OK kad bi pojedina zajednica bila potpuno odvoijena od drugih, svi koji bi se trebali zaraziti to napravili u kratkom roku i po mogućnosti bez mutacija.

Zato je brzo cijepljenje masa nešto što će i smanjiti brojk zaraženih i smanjiti mogućnost mutacija. problem je što je to potrebno napraviti i brzo i globalno.

Zato ja, recimo, sumnjam d aćemo se korone riješiti u roku kraćem od tri do pet godina. Da će se neke stvari "olabaviti" je vjerojatno sigurno (na stranu što je kod nas "laganica" od mjera), ali sve nikako.

 Za koju bolest se imunitet krda ne može dobiti prirodnim putem i zašto, a zašto se može dobiti cijepljenjem

Ako se ne zna dovoljno o cjepivu zašto se forsira hitno cijepljenje mladih i djece, nije opravdano. U najmanju ruku bi za njih proizvođač trebao nuditi naknadu odštete u slučaju problema.

 

Nije li pokušaj velike izolacije ljudi jednih od drugih i histerična sanitacija svih površina i ruku problem za dugoročno funkcioniranje prirodnog imuniteta. Imao sam dojam da je imunitet nešto što se stvara dugoročno i da je dobro da postoji određeni pritisak na njega cijelo vrijeme da bude fit. Da se ne živi 'pod staklenim zvonom'.

Neće li u tom režimu kroz par godina prirodni imunitet postati slabiji pa će ljudi puno više ovisiti o umjetnom? Ponovo što je sa djecom i razvojem njihovog imuniteta

 

Mislim da neki znanstvenici smatraju da upravo hitno i masovno cijepljenje stvara ogroman pritisak na stvaranje novih, zaraznijih mutacija i na stvaranje tih varijanti koje bježe imunitetu stečenom cijepljenjem.

 

 

14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

odi pročitaj, recimo o bjesnoći i zašto s njom nije moguć kolektivni imunitet.

dug period inkubacije, 100% smrtnost, kratak period imuniteta nakon cijepljenja. jedino putevi širenja, koji nisu laki ju sprječavaju da nas potuče.

 

e sad, zamisli da se bjesnoća širi kao respiratorni virus? brrrr...  

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
6 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Visak kaže...
Maat kaže...

Ako netko iznosi neozbiljne tvrdnje onda neka ih prvo deklarira tako a ne ponašati se kao da su apsolutna istina.


Tu je i nastao veliki prijepor oko ideja da se treba svima nametnuti i prisilno cijepiti i da je to bezazleno.

 Buniš se za neozbilje tvrdnje, a sam ih plasiraš. Prisilno cijepljenje nije nikada ozbiljno razmatrano niti najavljivano. To je Babaroga koju su antivaxeri izmislili.

 

Ti to ozbiljno? Vow. Ok, što je sa obaveznim cijepljenjem ako ga ne želiš iz medicinskih ili vjerskih razloga - je li to prislino?

Što je sa idejom da se cijepi i djecu obavezno, kao uvjet za školu i bilo što drugo? To nije prisilno?

Tebi je najlakše završiti priču i poentirati tako da nekog proglasiš antivaxxerom i onda svi trebaju biti protiv njega.

Ajmo još jednom, nisam antivaxxer, nemam ništa protiv cijepljenja. I sam sam cijepljen redovno na sve živo i nisam imao problema s time.

Nažalost imam ozbiljne zdravstvene posljedice za cijeli život nakon jednog od neobaveznih cijepljenja, i to provjerenim cjepivom koje postoji dugo, gdje te posljedice nisu bile posebno očekivane, nisam bio upozoren na mogućnost istih a rizik od necijepljenja je bio visok. Nije zasad utvrđeno imam li autoimuni oblik ili ne. Ne mogu tvrditi da je od cijepljenja to stoji, možda je slučajnost ali sam to iznenada dobio upravo nakon cijepljenja. Nikad neću ni znati. Dopusti da sam malo skeptičan prema novim nedovoljno provjerenim cjepivima.

Ako ti ne vidiš koliko se ide prema tome da covid cjepivo bude obavezno i kakve se sve metode primjenju pa i ucjene onda dobro, onda nije prislino. i koliko se ideja o tome da bude obavezno i da sve bude uvjetovano cijepljenjem promiče kroz sve zemlje i medije svijeta a bome i ovdje na forumu.

Ali ako sam to krivo shvatio i ako sam antivaxxerska babaroga onda se svima ispričavam.

Hoćeš mi ti dati ispričnicu ako mi za posao/putovanje ili bilo što drugo bude uvjetovano cijepljenje?

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 14:49 (Maat).
12 godina
protjeran
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Visak kaže...
Maat kaže...

Ako netko iznosi neozbiljne tvrdnje onda neka ih prvo deklarira tako a ne ponašati se kao da su apsolutna istina.


Tu je i nastao veliki prijepor oko ideja da se treba svima nametnuti i prisilno cijepiti i da je to bezazleno.

 Buniš se za neozbilje tvrdnje, a sam ih plasiraš. Prisilno cijepljenje nije nikada ozbiljno razmatrano niti najavljivano. To je Babaroga koju su antivaxeri izmislili.

 Nije izravno rečeno, ali ako ti se kaže da nećeš smjeti nekamo ako se ne cjepiš, tj. pokažeš QR kod, onda je to istina upakirana u celofan. A istina je prisilno cjepljenje, ili ti ga ukidanje prava, ograničavanje kretanja. Primjer potrebe kovid putovnica kod restorana, kina itd. će ubrzo slijediti sve ustanove. I to je ispravno? Osobno jesam za to, neka se konačno odvoje paničari od nepaničara, cjepljeni od necjepljenih. Na kraju dana ili sage će se vidjeti koja strana će opstati. Kad krenu, a vrlo lako bi mogle krenuti sve veće i dublje podjele u društvu imat ćemo nešto puno zajebanije od samih kovid putovnica. Zanima me samo na kojoj ćeš strani biti. Ja znam na kojoj ću ja ako zatreba, sa kaosom se znam nositi.

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 14:42 (Han).
6 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
all_or_nothing kaže...

odi pročitaj, recimo o bjesnoći i zašto s njom nije moguć kolektivni imunitet.

dug period inkubacije, 100% smrtnost, kratak period imuniteta nakon cijepljenja. jedino putevi širenja, koji nisu laki ju sprječavaju da nas potuče.

 

e sad, zamisli da se bjesnoća širi kao respiratorni virus? brrrr...  

 

Hvala na odgovoru, odličan primjer. 

Za bjesnoću se ipak ne radi masovno cijepljenje niti postoji taj kolektivni imunitet. 

Pretpostavljam baš zato što je ograničen način prijenosa i ne predstavlja opasnost po opću populaciju pa se djeluje samo po potrebi.

I to je primjer kako stvari trebaju funkcionirati, bez ucjena po potrebi.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 14:47 (Maat).
14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Maat kaže...
all_or_nothing kaže...

odi pročitaj, recimo o bjesnoći i zašto s njom nije moguć kolektivni imunitet.

dug period inkubacije, 100% smrtnost, kratak period imuniteta nakon cijepljenja. jedino putevi širenja, koji nisu laki ju sprječavaju da nas potuče.

 

e sad, zamisli da se bjesnoća širi kao respiratorni virus? brrrr...  

 

Hvala na odgovoru, odličan primjer. Uz napomenu da sam tražio primjer gdje se kolektivan imunitet može steći cijepljenjem. 

Za bjesnoću se ipak ne radi masovno cijepljenje niti postoji taj kolektiovni imunitet. 

Pretpostavljam baš zato što je ograničen način prijenosa i ne predstavlja opasnost po opću populaciju pa se djeluje samo po potrebi.

I to je primjer kako stvari trebaju funkcionirati, bez ucjena po potrebi.

 

 

 

 ljudi se ne cijepe, ali baza, prijenosnici svaku godinu, čak i divlje životinje. inače od bjesnoće u svijetu umire 250 ljudi dnevno.

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
6 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
all_or_nothing kaže...

 ljudi se ne cijepe, ali baza, prijenosnici svaku godinu, čak i divlje životinje. inače od bjesnoće u svijetu umire 250 ljudi dnevno.

 Sve u redu, rekao sam da je odličan primjer i da tako i treba biti.

Ali niti postoji imunitet krda niti se tome ide ovaj tren.

Možemo i cjepidlačiti pa reći da ne znamo može li se cijepljenjem postići imunitet krda iako možda nije neopravdano misliti da može. Kako ja shvaćam.

Moje pitanje je bilo u drugom kontekstu postavljeno, cijenim odgovor ali mislim da se udaljavamo od teme.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 14:55 (Maat).
14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Maat kaže...
all_or_nothing kaže...

 ljudi se ne cijepe, ali baza, prijenosnici svaku godinu, čak i divlje životinje. inače od bjesnoće u svijetu umire 250 ljudi dnevno.

 Sve u redu, rekao sam da je odličan primjer i da tako i treba biti.

Ali niti postoji imunitet krda niti se tome ide ovaj tren.

Možemo i cjepidlačiti pa reći da ne znamo može li se cijepljenjem postići imunitet krda iako možda nije neopravdano misliti da može. Kako ja shvaćam.

Moje pitanje je bilo u drugom kontekstu postavljeno, cijenim odgovor ali mislim da se udaljavamo od teme.

 

 postoji traženi kolektivni imunitet cijepljenjem iz tvog posta, ali je postignut na psima. i oni se žale da injekcija boli i da bi možda trebalo cijepiti svaku drugu godinu. 😊

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 15:07 (all_or_nothing).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Maat kaže...
Imao sam dojam da je imunitet nešto što se stvara dugoročno i da je dobro da postoji određeni pritisak na njega cijelo vrijeme da bude fit. Da se ne živi 'pod staklenim zvonom'.

Neće li u tom režimu kroz par godina prirodni imunitet postati slabiji pa će ljudi puno više ovisiti o umjetnom? Ponovo što je sa djecom i razvojem njihovog imuniteta

 Očito ne razumiješ pojam kolektivnog imuniteta. Ovo što ti opisuješ je individualni imunitet, koji slabi ukoliko se živi u sterilnim uvjetima. Kolektivni imunitet na bolesti za koje ne postoji trajan individualni imunitet se postiže isključivo cijepljenjem

 

Maat kaže...
 

Mislim da neki znanstvenici smatraju da upravo hitno i masovno cijepljenje stvara ogroman pritisak na stvaranje novih, zaraznijih mutacija i na stvaranje tih varijanti koje bježe imunitetu stečenom cijepljenjem.

Stalno tražiš linkove i dokaze, a onda lupaš ovakve gluposti sa 'mislim'. Nitko ne mutira pod pritiskom jer su mutacije slučajne, nego se mutacije izdvajaju pod pritiskom. Broj mutacija ovisi direktno o broju zaraženih i upravo zbog toga treba što prije cijepiti što više ljudi, jer ako imaš relativno veliku populaciju u kojoj je virus slobodan ('vi se cijepite, a nas pustite na miru'), onda se u njoj razvijaju nove sorte, za koje cjepiva ne djeluju, pa na taj način necijepljeni dodatno ugrožavaju cijepljene.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Maat kaže...

Ti to ozbiljno? Vow. Ok, što je sa obaveznim cijepljenjem ako ga ne želiš iz medicinskih ili vjerskih razloga - je li to prislino?

Što je sa idejom da se cijepi i djecu obavezno, kao uvjet za školu i bilo što drugo? To nije prisilno?

 Riječi obavezno i prisilno nisu istoznačne, a ti ih tako upotrebljavaš kako bi postigao psihološki efekt plašenjem prisilom.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
protjeran
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Visak kaže...
Maat kaže...

Ti to ozbiljno? Vow. Ok, što je sa obaveznim cijepljenjem ako ga ne želiš iz medicinskih ili vjerskih razloga - je li to prislino?

Što je sa idejom da se cijepi i djecu obavezno, kao uvjet za školu i bilo što drugo? To nije prisilno?

 Riječi obavezno i prisilno nisu istoznačne, a ti ih tako upotrebljavaš kako bi postigao psihološki efekt plašenjem prisilom.

 Ako ti se nešto nameće kao obavezno pod za tebe nepovoljnim uvjetima onda je to prisila. Tako da te dvije riječi u određenim okolnostima mogu biti istoznačne,tj postaju pleonazmi ako ćemo gledati stilsko izražavanje u HR jeziku.

6 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Visak kaže...
Maat kaže...
Imao sam dojam da je imunitet nešto što se stvara dugoročno i da je dobro da postoji određeni pritisak na njega cijelo vrijeme da bude fit. Da se ne živi 'pod staklenim zvonom'.

Neće li u tom režimu kroz par godina prirodni imunitet postati slabiji pa će ljudi puno više ovisiti o umjetnom? Ponovo što je sa djecom i razvojem njihovog imuniteta

 Očito ne razumiješ pojam kolektivnog imuniteta. Ovo što ti opisuješ je individualni imunitet, koji slabi ukoliko se živi u sterilnim uvjetima. Kolektivni imunitet na bolesti za koje ne postoji trajan individualni imunitet se postiže isključivo cijepljenjem

 

Maat kaže...
 

Mislim da neki znanstvenici smatraju da upravo hitno i masovno cijepljenje stvara ogroman pritisak na stvaranje novih, zaraznijih mutacija i na stvaranje tih varijanti koje bježe imunitetu stečenom cijepljenjem.

Stalno tražiš linkove i dokaze, a onda lupaš ovakve gluposti sa 'mislim'. Nitko ne mutira pod pritiskom jer su mutacije slučajne, nego se mutacije izdvajaju pod pritiskom. Broj mutacija ovisi direktno o broju zaraženih i upravo zbog toga treba što prije cijepiti što više ljudi, jer ako imaš relativno veliku populaciju u kojoj je virus slobodan ('vi se cijepite, a nas pustite na miru'), onda se u njoj razvijaju nove sorte, za koje cjepiva ne djeluju, pa na taj način necijepljeni dodatno ugrožavaju cijepljene.

 

 

 

Nije ništa očito osim da namjerno ponovo krivo intepretiraš rečeno. Tzv. straw man fallacy. Izguglaj.

I pričao sam o individualnom imunitetu. Kolektivni imunitet proizlazi iz skupa individualnih imuniteta, tako da je usko povezan s njime. Slabljenje individualnog imuniteta kod većeg broja ljudi  odrazit će se itekako i na kolektivni imunitet. U cijelom odlomku koji citiraš se ne spominje upće kolektivni imunitet već problematika mogućeg slabljenja imuniteta uslijed pretjerane izolacije i sanitacije.

 

Što se tiče drugog odlomka, evo link na manifest koji je poslao i WHO i mnogim drugim ustanovama vezanim uz javno i globalno zdravstvo. Renomirani znanstvenik (ima impresivan životopis).

28d8fe_266039aeb27a4465988c37adec9cd1dc.pdf (filesusr.com)

Obrati pažnju da sam rekao mislim da neki znanstvenici smatraju, dakle ne smatram ja. Meni se stvarno njegove tvrdnje ne čine uvjerljive i imam dojam da je to više politički motivirano. Kakogod on je znastvenik, ja nisam. Mnogi znanstvenici se ne slažu s njime, rijetki da. Opet primjer kako znanost nije settled oko svega. Tako da te gluposti koje sam lupio i koje nisu uvjerljive (iako nisam dovoljno kvalificiran da sudim o tome, ali imam pravo izraziti skepticizam) nisu iz mojih usta nego iz usta renomiranog znanstvenika.

I neka se nisam dobro izrazio više nego sigurno je da znaš na što sam mislio, možeš lijepo ponuditi ispravak bez vrijeđanja ako kao uptrijebim krivu riječ i izraz. Značenje se nije dramatično promijenilo. Eto ne stvaraju se mutacije pod pritiskom nego se izdvajaju pod pritiskom, zadovoljan?

Smisao si sigurno shvatio, da se pod takvim pritiskom cijepljenja više izdvajaju određene mutacije.

 

U konkretnom primjeru netko nije u pravu, onaj prvi ili ovi što ga osporavaju. 

Kakogod ti si očito uvijek u pravu i sve znaš. 

 

Vaccine Q&A: Vaccination Rates and New Mutations of the Virus | NC State News (ncsu.edu)

"How does that work? Let’s use vaccination as an example. Getting vaccinated applies a selection pressure, because mutations that help a virus avoid detection by the vaccinated immune system will have an advantage over versions of the virus that don’t include that mutation. So, a virus that contains that mutation is more likely to reproduce and spread to other people. However, I want to be clear, this is NOT an argument against using vaccines. That would be like saying, “Thieves might figure out how to pick locks so there’s no reason to put a lock on my door.”

 

 

Mutation as a Stress Response and the Regulation of Evolvability (nih.gov)

"Is There A Controversy?

It has been argued (Roth et al., 2006) that the existence of stress-inducible mutagenesis mechanisms is controversial. In our view, there is currently no real controversy. We shall touch on a specific mathematical model proposed to account for mutagenesis without stress-inducibility in one E. coli model (the Lac assay), and note several lines of experimental evidence that have superceded the mathematical model, demonstrated control of mutagenesis by stress responses, and provided a clear picture of a molecular mechanism of stress-induced mutagenesis. We compare this with several other strains, stresses, and organisms, illustrating the commonalities."

 

Meni je fascinatno s kojom ti sigurnošću tvrdiš te stvari koje pišeš kao da su apsolutna istina a ako netko samo spomene da netko drugi misli nešto drugačije odmah lupa nezamislive gluposti. Čak nisi bio kadar razlikovati da ne prenosim svoje mišljenje već tuđu ideju. Zašto ne bih mogao iznijeti ideju s kojom se ni ne slažem radi komentara i rasprave. Nadao sam se da će se javiti netko sposobniji za razgovor od tebe i ponuditi neku novu perspektivu.

I molim te napiši ovom znanstveniku iznad pismo i objasni mu da lupa gluposti i probaj mu objasniti mutacije, siguran sam da si više nego kvalificiran.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 16:15 (Maat).
6 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Visak kaže...
Maat kaže...

Ti to ozbiljno? Vow. Ok, što je sa obaveznim cijepljenjem ako ga ne želiš iz medicinskih ili vjerskih razloga - je li to prislino?

Što je sa idejom da se cijepi i djecu obavezno, kao uvjet za školu i bilo što drugo? To nije prisilno?

 Riječi obavezno i prisilno nisu istoznačne, a ti ih tako upotrebljavaš kako bi postigao psihološki efekt plašenjem prisilom.

Kako da ne. Opet straw man fallacy. Ako išta onda tražim da se sve smirenije doživljava i ne paničari toliko zbog bolesti i da se ne ide u neopravdano ekstremne mjere.

Misliš da ću ja uvjetovati nekome radni odnos sa cijepljenjem. A ne izgleda da će stati na tome. 

Kad smo kod plašenja pogledaj političare, medije i medijske kurve iz znanstvenog miljea koji godinu i pol, 24/7 šire paniku i histeriju, gdje plaše svo stanovništvu sa smrću ni manje ni više i nastoje ljude podijeliti na nesebične i brižne cijepljene i na antivaxxerske ubojice. Nema između.

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 16:20 (Maat).
16 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Maat kaže...

Nije ništa očito osim da namjerno ponovo krivo intepretiraš rečeno. Tzv. straw man fallacy. Izguglaj.

I pričao sam o individualnom imunitetu. Kolektivni imunitet proizlazi iz skupa individualnih imuniteta, tako da je usko povezan s njime. Slabljenje individualnog imuniteta kod većeg broja ljudi  odrazit će se itekako i na kolektivni imunitet. U cijelom odlomku koji citiraš se ne spominje upće kolektivni imunitet već problematika mogućeg slabljenja imuniteta uslijed pretjerane izolacije i sanitacije.

 


 

Pitanje je na kakav točno kolektivni imunitet misliš. Današnji čovjek (prvenstveno na zapadu) ima slabiji imunitet nego prije 100 godina ili današnji stanovnik Afrike ili Azije.

Hoće li doći do slabljenja imuniteta? Sigurno. Je li to problem? Možda je, doznat ćemo za koju godinu, ali je vjerojatnije kako ćemo to riješiti puno jednostavnije nego Covid.

Maat kaže...

Kako da ne. Misliš da ću ja uvjetovati nekome radni odnos sa cijepljenjem. A ne izgleda da će stati na tome. 

Kad smo kod plašenja pogledaj političare, medije i medijske kurve iz znanstvenog miljea koji godinu i pol, 24/7 šire paniku i histeriju.

Ti možda nećeš, mnogi hoće.

U nizu država postaje standardno obavezno cijepljenje nekih zanimanja, na stranu države koje žele uvesti obvezno za sve.

 

Ali kod nas, recimo, moglo bi početi sa sezoncima (npr. u restoranima) pa nadalje.

6 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Old Iggy kaže...
Maat kaže...

Nije ništa očito osim da namjerno ponovo krivo intepretiraš rečeno. Tzv. straw man fallacy. Izguglaj.

I pričao sam o individualnom imunitetu. Kolektivni imunitet proizlazi iz skupa individualnih imuniteta, tako da je usko povezan s njime. Slabljenje individualnog imuniteta kod većeg broja ljudi  odrazit će se itekako i na kolektivni imunitet. U cijelom odlomku koji citiraš se ne spominje upće kolektivni imunitet već problematika mogućeg slabljenja imuniteta uslijed pretjerane izolacije i sanitacije.

 


 

Pitanje je na kakav točno kolektivni imunitet misliš. Današnji čovjek (prvenstveno na zapadu) ima slabiji imunitet nego prije 100 godina ili današnji stanovnik Afrike ili Azije.

Hoće li doći do slabljenja imuniteta? Sigurno. Je li to problem? Možda je, doznat ćemo za koju godinu, ali je vjerojatnije kako ćemo to riješiti puno jednostavnije nego Covid.

Maat kaže...

Kako da ne. Misliš da ću ja uvjetovati nekome radni odnos sa cijepljenjem. A ne izgleda da će stati na tome. 

Kad smo kod plašenja pogledaj političare, medije i medijske kurve iz znanstvenog miljea koji godinu i pol, 24/7 šire paniku i histeriju.

Ti možda nećeš, mnogi hoće.

U nizu država postaje standardno obavezno cijepljenje nekih zanimanja, na stranu države koje žele uvesti obvezno za sve.

 

Ali kod nas, recimo, moglo bi početi sa sezoncima (npr. u restoranima) pa nadalje.

 

1. Prvenstveno na individualni sam mislio, ali očekujem da će se osjetitit i u kolektivnom posljedično. Znači u mjerama se oslanjamo na to da ne znamo dugoročne posljedice ali pretpostavljamo da će to biti lakše za riješiti? Neće li tim slabljenjem imuniteta pasti i mogućnost imuniteta da uspješno obrani i od SarsCoV-2 i od svega drugoga? Moguće posljedice možemo uvijek rješavati drugim lijekovima i cijepljenjem. Zašto bi mladi zdravi ljudi ljudi mogli nesmetano disati i izlaziti na zrak i sunce.

 

2. Exactly my point.

Znači dolazimo do toga da će bit sve obaveznije i obaveznije. Zanima me u kojem ternutku će ta gradacija prijeći u otvorenu prisilu, zasad je ucjena. Newsflash, navodno su u nekim staračkim domovima su prisilno cijepili korisnike s demencijom ali bez prisutnosti i odobrenja zakonskog skrbnika. Je li to ok, ako je za opće dobro? 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 16:49 (Maat).
16 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Maat kaže...
Old Iggy kaže...

Pitanje je na kakav točno kolektivni imunitet misliš. Današnji čovjek (prvenstveno na zapadu) ima slabiji imunitet nego prije 100 godina ili današnji stanovnik Afrike ili Azije.

Hoće li doći do slabljenja imuniteta? Sigurno. Je li to problem? Možda je, doznat ćemo za koju godinu, ali je vjerojatnije kako ćemo to riješiti puno jednostavnije nego Covid.

Maat kaže...

Kako da ne. Misliš da ću ja uvjetovati nekome radni odnos sa cijepljenjem. A ne izgleda da će stati na tome. 

Kad smo kod plašenja pogledaj političare, medije i medijske kurve iz znanstvenog miljea koji godinu i pol, 24/7 šire paniku i histeriju.

Ti možda nećeš, mnogi hoće.

U nizu država postaje standardno obavezno cijepljenje nekih zanimanja, na stranu države koje žele uvesti obvezno za sve.

 

Ali kod nas, recimo, moglo bi početi sa sezoncima (npr. u restoranima) pa nadalje.

 

1. Prvenstveno na individualni sam mislio, ali očekujem da će se osjetitit i u kolektivnom posljedično. Znači u mjerama se oslanjamo na to da ne znamo dugoročne posljedice ali pretpostavljamo da će to biti lakše za riješiti? Neće li tim slabljenjem imuniteta pasti i mogućnost imuniteta da uspješno obrani i od SarsCoV-2 i od svega drugoga? Moguće posljedice možemo uvijek rješavati drugim lijekovima i cijepljenjem. Zašto bi mladi zdravi ljudi ljudi mogli nesmetano disati i izlaziti na zrak i sunce.

 

2. Exactly my point.

Znači dolazimo do toga da će bit sve obaveznije i obaveznije. Zanima me u kojem ternutku će ta gradacija prijeći u otvorenu prisilu, zasad je ucjena. Newsflash, u nekim staračkim domovima su prisilno cijepili korisnike pogotovo one s demencijom ali bez prisutnosti i odobrenja zakonskog skrbnika. Je li to ok, ako je za opće dobro? 

 

 

1. Opet je pitanje na koji točno imunitet misliš. Imunitet reagira na tisuće infekata iz okoline, čak i ljudi koji potpuno izgube imunitet (npr. kao posljedice zračenja, nekih eukemija i slično) ga mogu vratiti bez nekih posebnih postupaka i problema. Neki pak ljudi imaju imunitet na neke infekte iz okoline koje drugi nemaju, ali i to se da rješavati. Kod Covida nema uopće imuniteta (za razliku od drugih koronavirusa s kojima smo se naučili nositi), a on jako "multisistemski" lupa i tu je problem ne zaraze već posljedica zaraze.

Zašto mladi ne bi smjeli na zrak? Jer mogu biti dodatni prenosioci zaraze, ali i podloga za mutacije virusa.

 

2. Sasvim sigurno je da će postati obaveznije i obaveznije, posebno ako se ispostavi da cjepivo "radi". Ni sad nije neka ucjena, ali očekujem da postane ozbiljan problem kroz koji mjesec. Ja, recimo, ne bi zapošljavao ljude u nekim granama bez potvrde. Što se domova tiče, naravno da je obavezno (kao i neka druga, npr. na jesen su proglasili i obavezno cjepivo protiv gripe). Hoćeš - OK, nećeš - tu su vrata.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Maat kaže...
Visak kaže...
Maat kaže...

Ti to ozbiljno? Vow. Ok, što je sa obaveznim cijepljenjem ako ga ne želiš iz medicinskih ili vjerskih razloga - je li to prislino?

Što je sa idejom da se cijepi i djecu obavezno, kao uvjet za školu i bilo što drugo? To nije prisilno?

 Riječi obavezno i prisilno nisu istoznačne, a ti ih tako upotrebljavaš kako bi postigao psihološki efekt plašenjem prisilom.

Kako da ne. Opet straw man fallacy. Ako išta onda tražim da se sve smirenije doživljava i ne paničari toliko zbog bolesti i da se ne ide u neopravdano ekstremne mjere.

 Nikakav straw man. Miješaš značenje dvije različite riječi jer ti tako odgovara. Obavezno ne znači prisilno. A i to obavezno zapravo nije obavezno. Ako ne možeš u avion bez cijepljenja to ne znači opću obavezu cijepljenja, nego samo za putovanje avionom i nema apsolutno nikakve veze s prisilom.

Nauči značenje pojedinih riječi, pa ih upotrebljavaj u ispravnom kontekstu.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
6 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 17:45 (Hoggy).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

 rip.

 

komentari su mi odlični. nikako da se dogovore je li virus ili cjepivo to sudbonosno oruđe masovne depopulacije. 😁

ali se slažu da je i jedno i drugo - presporo. 😁

 

otporan smo mi ljudi korov.

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Maat kaže...

 

I pričao sam o individualnom imunitetu. Kolektivni imunitet proizlazi iz skupa individualnih imuniteta, tako da je usko povezan s njime. Slabljenje individualnog imuniteta kod većeg broja ljudi  odrazit će se itekako i na kolektivni imunitet. U cijelom odlomku koji citiraš se ne spominje upće kolektivni imunitet već problematika mogućeg slabljenja imuniteta uslijed pretjerane izolacije i sanitacije.

 Na početku posta si napisao:

Za koju bolest se imunitet krda ne može dobiti prirodnim putem i zašto, a zašto se može dobiti cijepljenjem

Pa sam logično smatrao da i dalje pričaš o tome, jer nigdje nisi naznačio da si prešao na individualni imunitet.

 

Maat kaže...

Što se tiče drugog odlomka, evo link na manifest koji je poslao i WHO i mnogim drugim ustanovama vezanim uz javno i globalno zdravstvo. Renomirani znanstvenik (ima impresivan životopis).

28d8fe_266039aeb27a4465988c37adec9cd1dc.pdf (filesusr.com)

Obrati pažnju da sam rekao mislim da neki znanstvenici smatraju, dakle ne smatram ja. Meni se stvarno njegove tvrdnje ne čine uvjerljive i imam dojam da je to više politički motivirano. Kakogod on je znastvenik, ja nisam. Mnogi znanstvenici se ne slažu s njime, rijetki da. Opet primjer kako znanost nije settled oko svega. Tako da te gluposti koje sam lupio i koje nisu uvjerljive (iako nisam dovoljno kvalificiran da sudim o tome, ali imam pravo izraziti skepticizam) nisu iz mojih usta nego iz usta renomiranog znanstvenika.



Tvoj 'renomirani znanstvenik' se ne bavi znanošću ozbiljnije od 1995., a ovdje imaš pobijanje njegovih tvrdnji.

https://factcheck.afp.com/mass-covid-19-vaccination-will-not-lead-out-control-variants

Uporno tragaš za tim mišakovskim tipovima, prezrenim od ozbiljne znanstvene zajednice. I Pavuna je fizičar znanstvenik, što ne znači da je svaka glupost koji izvali točna.

 

Maat kaže...
I neka se nisam dobro izrazio više nego sigurno je da znaš na što sam mislio, možeš lijepo ponuditi ispravak bez vrijeđanja ako kao uptrijebim krivu riječ i izraz. Značenje se nije dramatično promijenilo. Eto ne stvaraju se mutacije pod pritiskom nego se izdvajaju pod pritiskom, zadovoljan?

Smisao si sigurno shvatio, da se pod takvim pritiskom cijepljenja više izdvajaju određene mutacije.

 Razlika u značenju je ogromna, ako se mutacije stvaraju pod pritiskom onda što se više cijepimo imamo više mutacija i opasnost se povećava. Ako se pod pritiskom izdvajaju, onda što se više cijepimo imamo manje mutacija i manja je mogućnost da se neka od njih izdvoji i proširi.

Rezultat je dijametralno suprotan, a tebi u prilog ide samo jedno od ta dva značenja, ono koje si pogrešno upotrijebio.

 

Zanimljivo kako sve leksičke pogreške radiš u korist vlastitih teza.

 

Maat kaže...
 

Vaccine Q&A: Vaccination Rates and New Mutations of the Virus | NC State News (ncsu.edu)

"How does that work? Let’s use vaccination as an example. Getting vaccinated applies a selection pressure, because mutations that help a virus avoid detection by the vaccinated immune system will have an advantage over versions of the virus that don’t include that mutation. So, a virus that contains that mutation is more likely to reproduce and spread to other people. However, I want to be clear, this is NOT an argument against using vaccines. That would be like saying, “Thieves might figure out how to pick locks so there’s no reason to put a lock on my door.”

 Ovo govori upravo ono što sam gore napisao, pritisak djeluje na selekciju, ne potiče samu mutaciju. Što manje zaraženih, to je manji broj mutacija.

 

Maat kaže...
 

Mutation as a Stress Response and the Regulation of Evolvability (nih.gov)

"Is There A Controversy?

It has been argued (Roth et al., 2006) that the existence of stress-inducible mutagenesis mechanisms is controversial. In our view, there is currently no real controversy. We shall touch on a specific mathematical model proposed to account for mutagenesis without stress-inducibility in one E. coli model (the Lac assay), and note several lines of experimental evidence that have superceded the mathematical model, demonstrated control of mutagenesis by stress responses, and provided a clear picture of a molecular mechanism of stress-induced mutagenesis. We compare this with several other strains, stresses, and organisms, illustrating the commonalities."

 Ovo nema veze s virusima.

 

Maat kaže...
 

Meni je fascinatno s kojom ti sigurnošću tvrdiš te stvari koje pišeš kao da su apsolutna istina a ako netko samo spomene da netko drugi misli nešto drugačije odmah lupa nezamislive gluposti. Čak nisi bio kadar razlikovati da ne prenosim svoje mišljenje već tuđu ideju. Zašto ne bih mogao iznijeti ideju s kojom se ni ne slažem radi komentara i rasprave. Nadao sam se da će se javiti netko sposobniji za razgovor od tebe i ponuditi neku novu perspektivu.

I molim te napiši ovom znanstveniku iznad pismo i objasni mu da lupa gluposti i probaj mu objasniti mutacije, siguran sam da si više nego kvalificiran.

 

 Kategorički tvrdim one stvari koje su jasne kao dan. Neumorno tragaš za tekstovima koji pričaju samo jednu priču i poturaš svakakve gluposti bez kritičkog razmišljanja, jer se slažu s unaprijed zadanom pričom. I onda ih predstavljaš kao validne i ravnopravne opcije. To je sto puta viđeno kod ravnozemljaša i sličnih teoretičara zavjere. Nisi ti meni prvi.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Hazar kaže...
foofajter kaže...
Gle, ne sviđa se ni meni, ali di piše da zdravi ne cijepljeni ne mogu na neki događaj? Odeš se testirat i riješena stvar. Znam, test košta. E pa onda se odi cijepi i riješen problem. Isto nisam uspio dobit koronu, isto ne planiram plaćat testove pa sam se odlučio cijepit jer vakcina je free.

Jebala vas cjepiva više da vas jebala. Vjerojatno bi prije kurac primio u dupe nego cjepivo. Čega se bojiš?

Čudi me da ekipa ovakvo rezoniranje podržava, ono, baš biased. Znači nije mi bitan razlog, logika iza toga, ali ako se mora, a napravit ću. Idemo slijepo pratit sve što dođe od nekog autoriteta bez ikakvog propitkivanja. Da pojasnim, ne mislim da iza cijepljenja stoji neka teorija zavjere, ali baš što je netko pitao, ako su cijepljeni zaštićeni od korone, znači ne mogu razviti teže simptome, zašto su im onda necijepljeni prijetnja. Oni su onda opasnost sami sebi. I sad će mi opet netko reći, ali da, baš se među tim ljudima koji se žele cijepiti opet može proširiti virus i povećati broj ljudi u bolnici/grobu. Ali oke, do kojeg postotka idemo, netko je rekao da je 40% necijepljenih previše. Po meni je 50% dovoljno, ali jbg, sad se onda razbacujemo brojkama.

Prijetnja su za gospodarstvo. Moramo se pokušati vratiti na staro, koje je bilo koma ali manje koma nego sada, a za to je potrebno visoka procijepljenost.

Da li su sigurni svi cijepljeni, ne. Da li je cirkulacija virusa manja ako se svi cijepe, morala bi biti.

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 18:18 (forumaš).
12 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Entry Point kaže...

 

1) Nisam ništa takvog napisao.

2) Napisao sam kako objašnjavam. Bazen je velik, mjere će se opustiti do kraja zbog sezone, ista priča će se ponoviti, ako će 40+% stanovništva i dalje odbijati cijepivo.

3) Preboljeti koronu ne znači da si zauvijek imun. 

4) Da pomaže. Brojke to dokazuju na primjerima više zemalja.

5) Da efikasno je

6) Nisam na ispitivanju da nešto priznajem. Ako se većina cijepi, recimo 80% onda necijepljeni nisu više toliki problem jer ih štiti imunitet krda. Osnove biologije.

 

Daj prekini siriti dezinformacije po forumu i pravit se pametan.
Nekad pocnes ok i onda se poskliznes s postotcima koje vadis iz supka kak ti pase, ko i neki drugi ovdje i onda to prezentiras ko cinjenice.

"Osnove biologije" kaze.... Ako su ti to osnove biologije mora da si ponavljo i svejedno nisi prosao.

Za tvoju informaciju, % cijepljenih potreban da se stekne imunitet krda za COVID ne zna ni WHO (trenutne procjene su 60-70%), ali ti ga znas - lik s bug foruma.

Al aj ok reko si "recimo 80%" tak da to nije problem u recenome. Citaj malo WHO a malo manje fejsbuka i jutarnjeg pa mozda naucis da nove varijante pa cak i geografski polozaj drzave moze utjecat na imunitet krda. 

Isto tako, cak i da znamo sa sigurnoscu sada da nam treba 75% cijepljenih, mozes ti cijepiti i 100% stanosvnistva i ne stec imunitet krda, - problem je taj da se ne zna, a ti znas! a zasto? to cu ostavit tebi da proucis sam.

 

Al nemojte se nist brinut, sad budu izbori, za prec granicu ti netreba nikakva covid putovnica,znaci nit moras bit cijepljen, nit imat test, a za sirenje zaraze ce bit ce i dalje krivi - antivaxeri:
Ovo je nešto što nije nikakva nova odluka. I danas, ako netko ima neodgodiv razlog za ulazak u RH, a mi smatramo da je ostvarivanje biračkog prava jedan od temelja demokracije i ako netko ima pravo glasati na izborima i želi to, da može koristiti instrument koji postoji. Nema nove odluke, već može u roku od 12 sati ući u Hrvatsku i napustiti je", rekao je Božinović.

Try and fail, but never fail to try.
3 godine
protjeran
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Imaš 55+godina?
6 godina
online
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
Visak kaže...

 

Tvoj 'renomirani znanstvenik' se ne bavi znanošću ozbiljnije od 1995., a ovdje imaš pobijanje njegovih tvrdnji.

https://factcheck.afp.com/mass-covid-19-vaccination-will-not-lead-out-control-variants

Uporno tragaš za tim mišakovskim tipovima, prezrenim od ozbiljne znanstvene zajednice. I Pavuna je fizičar znanstvenik, što ne znači da je svaka glupost koji izvali točna.

Opet straw man. Ti baš voliš namjerno krivo shvaćati da bi skrenuo temu i da bi se netko umorio objašnjavanjem. 

Niti je moj znanstvenik niti imam ikakav fetiš na Mišaka, a bome nisam ni ravnozemljaš niti antivaxxer.

Nekoliko puta sam izjavio da sam skeptičan prema tome što govori, da mi ne djeluje uvjerljivo i da samtram da je politički motivirano. Ponavljam - ne slažem se s njegovim tvrdnjama niti ih zastupam. Čini mi se da je manipulacija i prijevara u pitanju. On je jasno naveden kao primjer znanstvenika koji ide against the grain a ne kao netko tko je u pravu. Žalosno je navoditi takve factchecker stranice kao izvore jer su isto politički motivirane a ne istinom i sramota je uopće davati takve primjere. Tko factchecka factcheckere?

Njegov Linked profil kaže drugačije u odnosu na tvoju tvrdnju i factcheck da se ne bavi znanošću ozbiljnije još od 1995. Po tome što piše u profilu je renomirani znastvenik, ako to nije istina - njegov problem. Ali nisam se pozivao na njegov autoritet, samo je bio primjer radi toga da i znanstvenici ne tvrde svi sve isto. Što je u redu, ali ne mogu svi biti u pravu.

Geert Vanden Bossche, PhD, DVM - Independent Researcher - --- | LinkedIn

Meni taj Gert djeluje kao provokator i redikul al ajde što ja znam. Nemam pojma koji mu je cilj osim unijeti pomutnju. Konkretno me ni ne zanima više. Zanimalo me što ljudi misle o tome i njegovim tvrdnjama.

 

I još jednom, da ne bi poslije opet izmišljao - čini mi se da je njegov tekst politički motiviran, da mulja iako ja kao laik nisam mjerodavan oko toga, samo moje mišljenje. Dakle ne tvrdim ni da je ovako ni onako, prenio sam njegov tekst jer me zanimalo što drugi o tome misle i kao primjer da ne pričaju svi znanstvenici isto. 

Jasno je bilo naznačeno i da je priča o mutacijama spomenuta u tom kontekstu. 

Lažeš da ja zastupam tu teoriju, priznajem da sam se krivo izrazio i ispričavam se (ponovo).

Uopće ne smatram da je ta njegova priča o takvom razvoju mutacija točna. 

Ali eto, uspio si sa straw man taktikom postići da se opravdavam za nešto što nisam tvrdio, svaka čast.

Moje shvaćanje (možda krivo) je bilo da neki taj notorni znanstvenik koji to nije zaozbiljno još od '95 tvrde da pod pritiskom hitnog i masovnog cijepljenja dolazi do selekcije mutacija - da više preživljavaju one koje mutiraju u smjeru izbjegavanja imuniteta stvorenog cijepljenjem ida na taj način dolazi do svojevrsne selekcije u smjeru preživljavanja mutacija koje su zaraznije/opasnije po populaciju. Tako sam ja shvatio te tekstove. Nisam se referirao na veći ili manji broj mutacija jer smatram da to nije previše bitno. Moje shvaćanje je da većina tih mutacija nisu značajne i nisu nužno posebno opasnije, mogu biti i manje opasne. 

 

 

Visak kaže...

Zanimljivo kako sve leksičke pogreške radiš u korist vlastitih teza.



Očita laž, nije bila moja teza niti je podržavam. Više puta rekao. Straw man. Za krivo izražavanje sam se ispričao.

 

 

Visak kaže...

 

Kategorički tvrdim one stvari koje su jasne kao dan. Neumorno tragaš za tekstovima koji pričaju samo jednu priču i poturaš svakakve gluposti bez kritičkog razmišljanja, jer se slažu s unaprijed zadanom pričom. I onda ih predstavljaš kao validne i ravnopravne opcije. To je sto puta viđeno kod ravnozemljaša i sličnih teoretičara zavjere. Nisi ti meni prvi.

Opet laž i straw man. I projekcija, zvuči upravo kao da opisuješ sebe i svoj pristup. To su tvoje predrasude, pretpostavke i nepošten način diskusije. Govori o tebi kao osobi, što nije predmet rasprave ali signalizira da je rasprava uzalud, da ideš na umaranje i iscrpljivanje bez želje za konstruktivnim razgovorom. Zato i ide promašeno etiketiranje da sam ravnozemljaš i antivaxxer što su notorne gluposti i bezobrazluk. Uopće ne tragam za tekstovima koji pričaju samo jednu priču, zato je i spomenut Gert i njegova teorija. Zanima me pogled ljudi i rasprava o što je više moguće ideja a ne da se melje i misli samo jedno te isto jer to ne vodi nikakvom napretku. Tako da mislim da i od tebe i od drugih mogu svašta naučiti i dobiti nove perspektive. Doduše tvoj prozor da me nešto naučiš se značajno smanjuje zbog stalnog vraćanja predrasudama i namjerno krivog shvaćanja i straw man taktike. Ne vidim benefita u tome.

Ponavljam, ne mora sve što spomenem značiti da se s time slažem i zastupam isto mišljenje.

Zvati nekog ravnozemljašem i teoretičarem zavjere a da taj ništa slično ne vjeruje stvarno smiješno. A kad smo kod toga, zavjera ima oko svega i svačega. Nekoliko ljudi se dogovori i naprave nešto nezakonito i štetno i eto zavjere. Tako da je sam termin prilično glup i nije sam po sebi nikakav argument. Kao da je dovoljno reći za nekog da je teoretičar zavjere i time si sve pokrio. Nije ni pošteno ići na diskreditaciju osobe na taj način. Po tebi prvo deklaracija da je osoba ovakva i onakva a onda onda ne valja ni ništa što govori. Opet kvazilogička nepoštenost. Boriš se sa fantomima svoje mašte.

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 22:09 (Maat).
6 godina
offline
Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?

https://dailyexpose.co.uk/2021/05/14/every-time-we-follow-the-money-it-leads-us-to-bill-gates-2/

 

Procitajte do kraja malo o tragovima novca. 

Da citiram velikana danasnjice:

 

"The world today has 6.8 billion people. That’s headed up to about nine billion. Now, if we do a really great job on new vaccines, health care, reproductive health services, we could lower that by, perhaps, 10 or 15 percent.”

- Bill Gates. 2010

 

Koliko god ova izjava bila neosporna gomila fact chekera (koje usput on placa) Vas je pokusala uvjeriti Vas de ne razumijete sto ona znaci argumentom:

"Tipa ljudi imaju puno djece jer dio umre zbog nedostaka skrbi pa sto vise cjiepimo smanjujemo populaciju"

 

Stvarno? Jeste li toliko ograniceni?

Ne, siguran sam da niste. Kao sto rekoh dobro se razumijemo bas kao sto dobro razumijemo g.Gates-a.

 
0 4 hvala 0
10 godina
offline
Re: Hoćete li se cijepiti protiv Covida-19?
kameni_zg kaže...

Daj prekini siriti dezinformacije po forumu i pravit se pametan.
Nekad pocnes ok i onda se poskliznes s postotcima koje vadis iz supka kak ti pase, ko i neki drugi ovdje i onda to prezentiras ko cinjenice.

"Osnove biologije" kaze.... Ako su ti to osnove biologije mora da si ponavljo i svejedno nisi prosao.

Za tvoju informaciju, % cijepljenih potreban da se stekne imunitet krda za COVID ne zna ni WHO (trenutne procjene su 60-70%), ali ti ga znas - lik s bug foruma.

Al aj ok reko si "recimo 80%" tak da to nije problem u recenome. Citaj malo WHO a malo manje fejsbuka i jutarnjeg pa mozda naucis da nove varijante pa cak i geografski polozaj drzave moze utjecat na imunitet krda. 

Isto tako, cak i da znamo sa sigurnoscu sada da nam treba 75% cijepljenih, mozes ti cijepiti i 100% stanosvnistva i ne stec imunitet krda, - problem je taj da se ne zna, a ti znas! a zasto? to cu ostavit tebi da proucis sam.

 

Al nemojte se nist brinut, sad budu izbori, za prec granicu ti netreba nikakva covid putovnica,znaci nit moras bit cijepljen, nit imat test, a za sirenje zaraze ce bit ce i dalje krivi - antivaxeri:
Ovo je nešto što nije nikakva nova odluka. I danas, ako netko ima neodgodiv razlog za ulazak u RH, a mi smatramo da je ostvarivanje biračkog prava jedan od temelja demokracije i ako netko ima pravo glasati na izborima i želi to, da može koristiti instrument koji postoji. Nema nove odluke, već može u roku od 12 sati ući u Hrvatsku i napustiti je", rekao je Božinović.

 Prvo, trebaš naučiti što znači recimo, karikirati i slično. Jel 60, 80 ili 99% nebitno u tome što sam rekao.

 

Drugo, nemoj raditi početničke greške komunikacije na internetu. Ti neznaš što ja čitam, od kud dobivam informacije i što ja zna i ne znam. U biti nemaš pojma tko sam. Kao što ja nemam pojma tko si ti. (niti m ne zanima)

 

Treće, od kud sad izbori i Božinović? Boli me ona stvar za izbore i tko će i kako će preći granicu niti sam spomenuo bilo što u tim linijama. Jel si ljut na opću situaciju u društvu i politici? Ili što se piše ovdje? Da ti odmah skratim muke ako planiraš odgovoriti, ponavljam boli me ona stvar.

 

Zadnje, antivakserima se uvijek treba rugati. Iz jednostavnog razloga jer su kompletne budaletine koje gutaju propagandu onih koji na njima zarađuju masnu lovu. Ljudi koji smanjuju IQ opće populacije.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.5.2021 22:24 (Entry Point).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice