HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostupna n

poruka: 221
|
čitano: 66.965
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostupna n".
15 godina
neaktivan
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup

.. hm, ja imam Philips 43PUS6401/12, ali nema nista nakon skeniranja u HD .. valjda u VK-VU jos nije pusten signal

 

soft.verzija QM163E.0.26.39.0

 

 

pozz

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.11.2019 10:09 (fango).
13 godina
offline
HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostupna n

Ivanščica je puštena?

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostupna n

jel probno?

Svaka akcija ima svoju reakciju.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
vrinho kaže...

Ivanščica je puštena?

 da

nemam za potpis
14 godina
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
fango kaže...

.. hm, ja imam Philips 43PUS6401/12, ali nema nista nakon skeniranja u HD .. valjda u VK-VU jos nije pusten signal

 

soft.verzija QM163E.0.26.39.0

 

 

pozz

 Imam taj tv i sigurno podržava hevc (ako je eu serija, a morala bi biti). Signal je pušten iz svih regija i morao bi ga loviti antenom (osim ako nisi na nekom problematičnom području).

https://www.oiv.hr/broadcasting/tables/dtv_channel_hr.aspx

nemam za potpis
13 godina
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
fango kaže...

.. hm, ja imam Philips 43PUS6401/12, ali nema nista nakon skeniranja u HD .. valjda u VK-VU jos nije pusten signal

 

soft.verzija QM163E.0.26.39.0

 

 

pozz

Ako živiš u zgradi i koristiš ZAS (zajednički antenski sustav), ne čudi me da nemaš HD kanale. ZAS se mora namjestiti da hvata nove HD kanale, a u mnogim zgradama to još nije.

7 godina
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
Samo malo infa zo ove “zasto nisu odmah isli na 4k”.
Profi HEVC enkoder renomirane firme kosta 2500$ za HD, a za 4k cijena je 6000$. Takvi uredjaji se nerijetko kupuju u parovima i za jednu vecu televizijsku kucu treba malo vise komada. Ovo je slag na vrhu torte i najmanji problem.
Kamere. Broadcast 4k kamere s onim objektivima u cetvrtastom kucistu kostaju i to masno. Onda trebaju i kamere za reportaze na terenu. To isto kosta. I ne, koliko god imali dobru sliku, DSLrovi se NE MOGU koristiti u profi okruzenjima gdje su potrebna javljanja uzivo i sl. Da mogu, svi bi ih profesionalci koristili.
Onda za kraj dolazimo na onaj zanemareni dio - infrastrukturu. Dosta kompanija je jos uvijek na koaksijali. SDI je standard u profi okruzenjima. Za HD progresivni signal 60fps treba 3G SDI kablovinje koje ima propusnost od nesto manje od 3Gbps. Za 4k treba 4 komada 3G SDI kablovinja ili jedan 12G SDI. Velika je razlika izmedju 3G i 12G kablova i nakon 10cm smetnje u 3G kabelu se prevelike da bi se spojila 2 4K uredjaja zajedno. Postoje i standardi gdje se signali prenose preko optike (bilo IP paketizirano kao SMPTE 2022 ili 2110, ili SDI over fiber gdje je konekcija Peer to peer izmedju 2 uredjaja jer nije IP standard ), ali opet za 4k signal je potrebna propusnost od 12Gbps, a rijetko tko ima optiku brzu od 10Gbps koja je standard.
Sve to kosta masne pare i nije to samo tako jednostavno. Postoje jos i ostali potrebni faktori, ali ovo je samo da se dobije neki dojam
 
4 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
Marko :D kaže...
fango kaže...

.. hm, ja imam Philips 43PUS6401/12, ali nema nista nakon skeniranja u HD .. valjda u VK-VU jos nije pusten signal

 

soft.verzija QM163E.0.26.39.0

 

 

pozz

Ako živiš u zgradi i koristiš ZAS (zajednički antenski sustav), ne čudi me da nemaš HD kanale. ZAS se mora namjestiti da hvata nove HD kanale, a u mnogim zgradama to još nije.

 .. ne koristim zajednicku antenu, vec neku sobnu .. blizu mi je odasiljac i nema s tim problema, ali nema HD jos

 

 

edit: sad vidim da ce biti problema ipak s antenom

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.11.2019 12:46 (fango).
5 godina
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
tenac kaže...
Mandor kaže...

Koji kukuruz nisu odmah prešli na 4k?

Još nemaju ni HD sadržaj za full time emitiranje, a gdje bi uzeli 4k i kako bi to radilo na starijim uređajima, a da ne govorim o tome koliko bi koštao najjeftiniji receiver koji bi to mogao reproducirati. Bit ću zadovoljan ako za vrijeme velikih natjecanja puste 4k eksperimentalno.

 

Nema smisla na starijim tv, za 4K sadržaj koji će biti potpun treba i takva rezolucija znači 4K tv. Signal koji će ići,ako bude nekih eksperimentalnih 4K sadržaja tipa nogomet na Novoj ili rukomet na RTL-u, će biti 4K60P HEVC. Ako netko želi gledati manje kvalitetnu i downscale slku na nekom 1080p tv-u onda je to izvedivo samo s nekim od 4K receivera. Npr Strong SRT2402 koji je combo S2/T2 android s cijenom oko 570 kn je najjeftiniji.

 

U međuvremenu cijene novih 4K tv-a su sve povoljnije, ispod 2000 kn za 40/43" a 55" 2700.

 

16 godina
neaktivan
offline
HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostupna n

Kao što je kolega gore napisao 4K ne ovisi samo o televizoru nego je potrebna cijela infrastruktura. HD je skroz uredan i trajat ce jos dugo dugo.

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostupna n

Nevjerojatno mi je koliko su ljudi pohlepni, nezahvalni i nerazumni u isto vrijeme. 4K? Preko zemaljskog odašiljanja? Pa ljudi moji jeste li vi iz Vrapča izašli... Pa 4K nema nigdje u Europi preko zemaljskog odašiljanja osim nekih povremenih testiranja. Jedan Netflix stream ima 15-20 megabita, YouTube 20-ak, Disney+ ide i skoro do 30 megabita. Za jedan stream! Pa toliko je skoro propusnost cijelog muxa za sve kanale. Taman da se koristi modulacija s najvećom propusnošću to je i dalje maksimalno 50 megabita. To su dva kanala plus epg i text...

 

4K neće još dugo zaživjeti na zemaljskom odašiljanju jer jednostavno ne postoji infrastruktura ni u Europi, a niti igdje u svijetu koja to može podržavati. Stvarno se treba malo spustiti na zemlju.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
JozoBozo121 kaže...

Nevjerojatno mi je koliko su ljudi pohlepni, nezahvalni i nerazumni u isto vrijeme. 4K? Preko zemaljskog odašiljanja? Pa ljudi moji jeste li vi iz Vrapča izašli... Pa 4K nema nigdje u Europi preko zemaljskog odašiljanja osim nekih povremenih testiranja. Jedan Netflix stream ima 15-20 megabita, YouTube 20-ak, Disney+ ide i skoro do 30 megabita. Za jedan stream! Pa toliko je skoro propusnost cijelog muxa za sve kanale. Taman da se koristi modulacija s najvećom propusnošću to je i dalje maksimalno 50 megabita. To su dva kanala plus epg i text...

 

4K neće još dugo zaživjeti na zemaljskom odašiljanju jer jednostavno ne postoji infrastruktura ni u Europi, a niti igdje u svijetu koja to može podržavati. Stvarno se treba malo spustiti na zemlju.

 Ja bi  radije da dobijemo  Full HD s zadovoljavajućim bitrate-om i to će skroz lijepo izgledati i na 4k televizoru.

nemam za potpis
16 godina
neaktivan
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
Mene zanima hoće li telekomi, sada kad je HD postao standard, napokon sve programe u svojim paketima prebaciti u HD.

Mi se godinama zgražamo nad HTVom, Hakomom i OiVom, koji su realno imali puno posla da se obavi ovaj prijelaz, a nitko ne pita zašto na kablovskoj, gdje je to daleko lakše, i dalje imamo uglavnom SD.
Kada oni misle ugasiti SD?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup

Na Max tv-u imam prošireni + sportski plus, većina ih je u HD-u, filmski gotovo svi ili čak svi. Dobar broj programa pokriva max tv sa HDom.

16 godina
neaktivan
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
Pitanje je zašto uopće još imaju SD. Za emitiranje je trebalo čekati da isteknu koncesije i instalirati brdo opreme. Kod IPTVa i kabelske je to trivijalno, mogli su prije 10 godina sve prebaciti na HD, a evo još nisu ni najavili tako nešto. I nitko to uopće ne postavlja kao pitanje.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
Čisto radi love, jer traži veći bitrate.
Pogotovo vidljivo na satelitskim platformama gdje nove kanale još uvijek guraju u SD-u.
robimarko@gmail.com
16 godina
neaktivan
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
Ček, na satelitu još ima SD? Ja sam mislio da je to odavno ukinuto.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
Na pay tv satelitskim platformama tipa MaxTV SAT, A1 SAT, Total itd je i dalje većina SD kanala.
Iako je recimo Total dosta toga prebacio u HD.
Teško ih motivirati kadda u jedan HD kanal utrpaju 3 SD-a.
robimarko@gmail.com
4 godine
neaktivan
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
Marko :D kaže...
fango kaže...

.. hm, ja imam Philips 43PUS6401/12, ali nema nista nakon skeniranja u HD .. valjda u VK-VU jos nije pusten signal

 

soft.verzija QM163E.0.26.39.0

 

 

pozz

Ako živiš u zgradi i koristiš ZAS (zajednički antenski sustav), ne čudi me da nemaš HD kanale. ZAS se mora namjestiti da hvata nove HD kanale, a u mnogim zgradama to još nije.

 

To jedino ako imaj strogo kanalna pojačala, što je u današnje doba glupost, signali su jaki i bez strogih uskofrekventnih pojačala.

 

4 godine
neaktivan
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
JozoBozo121 kaže...

Pa toliko je skoro propusnost cijelog muxa za sve kanale. Taman da se koristi modulacija s najvećom propusnošću to je i dalje maksimalno 50 megabita. To su dva kanala plus epg i text...

 

 

 

Posvuda po netu sam tražio koliki je ukupni bandwith jednog MUXa sa T2/HEVC 256K modulacijom. Ako je starano "oko 50Mbita" onda je to OK za do 10-12 programa, naime bojim se da nam nema koristi ako "uguraju" masu kanala i imati ćemo slabi bitrate po svakom, znači puno lošije od nekog "realnog 1080p".

 

Gledam i kompariram, pošto sam video freak, satelitski prijem recimo njemačkih studio emisija ARD,ZDF itd. to je daleko ispred našeg Dnevinka na HRT1, Novoj ili milijunaša, što je zapravo najbolje što sam do sada vidio na našoj HD produkciji. Izgleda problem u bitrate-u. Ista stvar je sa svim IPTV providerima - "sitsnu" bitrate i imaš jadnu sliku.

 

Za one manje upućene to je kada "skineš" torrent nekog filma koji ima 1080 rezoluciju a file je 700MB. Jadno u odnosu na BlueRay s kojeg je kopirano.

 

 

 

9 godina
neaktivan
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup

Kodek nema veze s propusnosću muxa, propusnost je definirana DVB-T(2) standardom. Napisao sam da je 50 megabita maksimum, ne ona koju ćemo mi koristiti. Takav signal bi u ruralnim prodručjima i daleko od odašiljača previše degradirao za potpunu pokrivenost, prema onome što je pisalo u dokumentima, M1 mux (onaj s 8 glavnih nacionalnih kanala) bi trebao biti 64QAM 3/5 code rate ako se ne varam što daje malo više od 27 megabita, odnosno 3.375 po kanalu. S HEVC-om ta 3 megabita nisu loši, ali da bi moglo biti još malo bolje, moglo bi.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
10 godina
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup

Kao što tomsag reče kanalna pojačala su gotovo nepotrebna .

 

SVE tv antene , pojačala , razdjelnici itd. rade normalno sa svim analognim i digitalnim modulacijama , bitno je samo

da podržavaju frekvencije TV UHF banda 470 - 700MHz .

 

Kod te antenske opreme oznake DVB-T ili T2 su glupost kao i nabrajanje rezolucija HD,UHD ,4K jer to ovisi samo o TV prijemniku ili receiveru.

15 godina
offline
HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostupna n

Kupio sam jučer dvbt2 hevc receiver ali hvata samo stare SD kanale. Probao sam zajedničku antenu od zgrade i sobnu antenu, ništa. Nalazim se u Splitu.

Uh, što volim ovaj režim - drugi rade a ja ležim
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
Trgovačka posla.
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
Netko je već pisao za prijemnik iz Peveca, ispalo je da nje greška u specifikaciji, da ne podržava hevc.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostupna n

Pozdrav svima,

 

uzeo sam dvb t2 hevc recever te sobnu antenu koja se isto navodi kao dvb t2

Problem je što stb nađe hd programe, no kad prebacim na jedan od njih sliak krene i nakon sekundu se smrzne.

Ima li netko info koji je razlog, slab signal pošto je sobna antena?

Sa sd sadržajem sve ok,

 

pozz

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
MrBlc kaže...
Netko je već pisao za prijemnik iz Peveca, ispalo je da nje greška u specifikaciji, da ne podržava hevc.

 Moj model je Tele System TS6808 T2HEVC, tako piše na njemu, u specifikacijama i na internetu...

Uh, što volim ovaj režim - drugi rade a ja ležim
10 godina
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup

Provjeri koliki je signal tih SD kanala, ako je loš vjerovatno je to razlog a antenski sustavi zgrada ili nerade ili su kanalna pojačala pa neradi nikome u zgradi dok se ne sredi.

Sobne antene obično imaju pojačalo , ako su ispravne vidi se razlika kad se isključi napajanje strujom nestane slike.

Neke se napajaju strujom iz prijemnika pa se treba uključiti u MENI-u opcija za napajanje antene...npr. +5V Antena.

Ako je dobar signal i prijemnik ima podršku za DVB-T2 / HEVC moralo bi pri skaniranju kanala uhvatiti i HD kanale.

Meni je Philips TV prihvatio DVB-T2 ali su kanali bili na brojevima oko 100 jer imam 90-tak kanala talijana :D

 

ps: ako sobna antena ima ispred reflektorske mreže "8",  tu osmicu okreni pravilno. One štap antenice su za VHF koji se ne koristi

pa ih i netreba ni dirati ni razvlačiti.

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.11.2019 10:56 (AF139).
13 godina
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup
AF139 kaže...

ps: ako sobna antena ima ispred reflektorske mreže "8",  tu osmicu okreni pravilno. One štap antenice su za VHF koji se ne koristi

pa ih i netreba ni dirati ni razvlačiti.

Ako je teleskopski dio antene za VHF, ja stvarno ne znam zašto onda imam bolji signal na MUX B s njima razvučenima nego kad su sklopljene?

10 godina
offline
Re: HD televizija u DVB-T2 sustavu od danas dostup

To je vjerovatno da se UHF dio (8) više puta okretao pa je koaks kablić izmotan i prekinut .

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice