Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelom gr

poruka: 16
|
čitano: 5.091
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelom gr".
Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelom gr

Smrtna kazna! Nema što drugo, to je terorizam i pokušaj masovnog ubojstva. Ništa manje od smrtne (doživotne) kazne ne zaslužuje.

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelo

Ovo mi smrdi na 'kolega se napio i napravio sranje, pa sad moramo nekoga okriviti'

wiki.plecko.hr, www.plecko.hr, tomislav.plecko.hr
15 godina
offline
Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelom gr

Ako je znal točno kaj radi,onda,niš.Doživotna.

Ako je slučajno upal i nije znal kaj radi..nek mu daju par godina da si malo razmisli kaj bu sa životom dalje.

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelom gr

zato je najbolje imati samo ručnu kontrolu preko ventila i kontrolu kvalitete prstom umočenim u vodu bez nekakvih krompjutera i ostalih tehnikalija...

 
0 2 hvala 0
14 godina
offline
Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelom gr

Svakakvih idiota ima na ovom svijetu. Ako tipa uhvate i dokažu da je namjerno napravio sranje, onda ili doživotna ili smrtna kazna za masovni pokušaj ubojstva. Srećom što postoje zaštitni mehanizmi koji ipak mogu spriječiti takve pokušaje.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelom gr

... meni i dalje nije jasno 'kriterij' ili mentalni sklop, ne počinitelja nego vijesti-novinara tj texta:

 

Srećom, nadzornik koji je bio dežuran u trenutku napada vidio je na kontrolnom računalu kako je koncentracija kemikalije privremeno povećana, pa ju je odmah ručno vratio na željenu razinu.

 

-srećom? Ne to je konkretno radno mjesto, nije sreća nego obvezna-rutinska stvar, tj da je prošlo bio bi propust i neovisno o počinitelju sankcije odgovornima.

-nadzornik, konkretan naziv djelatnosti-posla, tj nije čistačica naišla slučajno, nego upravo osoba koja je za to zaposlena i plaćena, (gle čuda? sreća?) obavila svoj posao tj reagirao-spriječio..

-može usporedba s npr policijom i pljačkom? .. upravo to im je posao, a važnije (što želim reći u ovom postu) za svaki posao, djelatnost postoji protokol, kontrola, odgovornost.. dok su prečesto 'nepoznati hakeri' dežurni krivci.. ili su rusi-kinezi ili uvjek netko treći. Pri tome vijest ko vijest, nevažna, no 'novinari' (baš nitko?) nikad ne propitkuju.. ne pitaju dalje, odgovornost, koji hakeri, koji ip.. koja država, nego se zadovolje rusima&kinezima, nepoznatima ili 'srećom'..

-sreća je stvar života, no uređeno društvo, pravila itd služe eliminacije sreće kao faktora u npr preživljavanju, pa zato imamo ograničenja brzine i pojaseve itd .. tj ne ovisimo o sreći kad idemo doktoru nego o znanju, stučnosti, odgovornosit osobe na svojem radnom mjestu a to se prečesto prikriva i 'hakeri' postaju rutinski odgovor umjesto da se uz počitnitelja-krivca traži i nadležan-odgovoran upravo za to da se (ne)sreća ne desi.

-Ovaj put nije zaslužna 'sreća'.. a pradoxalno novinari joj pripišu zaslugu :) .. nikako da ubodu pravo slovo-riječ ili smisao jer sama vijest je za nas-ostatak globusa nevažna time i besmislena, tj čak i da je potrovano više tisluća ljudi bi li smo mi to osjetili ili je jednako kao kad npr lavina u mexiku ztrpa selo.. a hakeri, odgovornost, radno mjesto su svuda oko nas, javne službe, grad-uprava .. tj imamo i mi vodovod, pita li novinar naše ili će ostati na sreći, da čistačica naiđe ili slučajno baš djelatnik koji je za to plaćen spriječi katastrofu pri čemu je nevažno jel katastrofu izazove haker, prirodna nepogoda ili slučajnost-sreća tj osoba-sustav mora postojati upravo zato da eliminira sreću-faktor koliko je to moguće. .. no to novinari ne vide, jer nije plaćeno kao klik-bajt ili google .. pa nije vijest.

 

edit: .. i da, koliko vidim, svi bi pravedno linčovali, ako se uhvati-dokaže počinjenje, osobu-počinitelja ili hakera.. no text-naslov kaže haker, pri čemu se to povezuje s račinalima, internetom, softwarom itd.. dok je isto mogao počiniti biciklom i rukom (ventil) itd.. tj kao da je za djelo bitno sredstvo-alat počinjenja umjesto djela kao takvog (npr ubojstvo, vilicom, nožem, sjekirom.. je i dalje ubojstvo, kao i mačem, kopljem itd itd..) .. no i dalje se preferira haker, jer tad novinar ima pjesničku slobodu.. tj nikog tad ne čudi što u nastavku imamo 'nepoznat' .. ili neuhvatljiv. Bi li to bilo prihvatljivo u normalnom fizičkom slučaju npr pljačke banke ili ubojstva, tj da se time što se zaključi da je haker, prihvaća i nepoznat-neuhvatljiv.. i nikome ništa?

-nadeležni, dežurni, odgovorni? .. nikome ništa? .. nije kriv tad samo počinitelj, nego postoji i odgovornost sustava, koji postoji upravo zato da to spriječi.

 

-pa tako, ako bi već hakera vješali (i ja..) zašto ne bi smo adekvatno sankcionirali ili barem prozvali (ne)odgovorne? To je ono što pitam, što novinari trebaju pitati u takvoj vijesti, bez tog je nevažna vijest, jedna od tisuća možda čak i fejk..

 

edit-x:

:) ... naravno, kad već novinari to ne rade, pa eto me.. s ''pitanjima''.

 

Haker. Što je značenje riječi haker?

-temviewer .. upad u računalo, probijanje, korištenje-pristup bez odobrenja-dozvole (kazneno djelo) .. ili ako imaš pristup-dozvolu, tad nije kazneno djelo tj suprotno.

-ako osoba ima ključ npr auta, tad nije provalnik, mada možda vlasnik nije dozvolio i može i dalje biti krađa ali tad nije provalna krađa.. dok u riječi haker imamo upravo to.. provala u računalni sustav, zaobilaženje zaštite itd..

.. a imamo temviewer koji nam kao info (bitan) kaže da to nije haker ... samo je pitanje tko mu je dao ključ auta, tj pristup.. tj odgovornost itd itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.2.2021 10:46 (ihush).
 
6 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelom gr

Vidim da svi kritiziraju "hakera", za mene osobno je najviše odgovorna osoba koja je dizajnirala cijeli taj sustav.
Računalo sa kojim se upravlja "mehanika" u vodoosprbi NEMA ŠTA BITI SPOJENO NA INTERNET.
Ako kojim slučajem to računalo mora biti spojeno na mrežu da bi funkcioniralo, onda ta mreža MORA FIZIČKI BITI ODVOJENA OD INTERNETA.
Još su na tom računalu imali instaliran TeamViewer ....... bože dragi.

Po mom mišljenju prije svega bi trebao robijati pametnjaković koji je to računalo SPOJIO NA INTERNET.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.2.2021 15:40 (gReMLiN).
 
13 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelo

.. eh da, no ako primjetiš svi bi hakera na lomaču, umjesto (ne)odgovorne koji moraju kreirati odgovarajući sustav ili će sve ovisiti o sreći..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelo
gReMLiN kaže...

Vidim da svi kritiziraju "hakera", za mene osobno je najviše odgovorna osoba koja je dizajnirala cijeli taj sustav.
Računalo sa kojim se upravlja "mehanika" u vodoosprbi NEMA ŠTA BITI SPOJENO NA INTERNET.
Ako kojim slučajem to računalo mora biti spojeno na mrežu da bi funkcioniralo, onda ta mreža MORA FIZIČKI BITI ODVOJENA OD INTERNETA.
Još su na tom računalu imali instaliran TeamViewer ....... bože dragi.

Po mom mišljenju prije svega bi trebao robijati pametnjaković koji je to računalo SPOJIO NA INTERNET.

Dobrodošao u produkciju i realni svijet. Hitno, krepalo, ne radi, ostat će grad bez vode, programer na drugom kraju kontinenta... Spojiš net, upališ TV i nekako se zaboravi jer je možda ostalo 3-5-15 dana na monitoringu, muko moja prijeđi na drugog i stroj ostao na netu...

 

Never assume malice when incompetence is good enough explanation.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.2.2021 23:21 (Nuclear_Phoenix).
6 godina
offline
Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelom gr

Fora mi je sto sam na youtube-u gledao nekakav video teoreticara zavjere koji je govorio kako je covid isceniran te da je sljedeći korak fake hacking power grida / water supply-ja...

 

edit... sto ce biti razlog za uvođenje nekog zakona za još većim praćenjem online...

 

NULL!=NULL
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.2.2021 23:40 (VladRi).
 
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelo
A šta misliš kako netko sređuje stvari dok je na godišnjem?
Life is meant to die. Accept your fates.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelo
Nuclear_Phoenix kaže...

Dobrodošao u produkciju i realni svijet. Hitno, krepalo, ne radi, ostat će grad bez vode, programer na drugom kraju kontinenta... Spojiš net, upališ TV i nekako se zaboravi jer je možda ostalo 3-5-15 dana na monitoringu, muko moja prijeđi na drugog i stroj ostao na netu...

Eto još jedan problem kojeg će pravo na isključenje riješiti - u EU bi morali imati dovoljno programera da se ovaj ne mora spajati remote.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelo
Nuclear_Phoenix kaže...
..

 

Never assume malice when incompetence is good enough explanation.

 -ali to je tako zgodan alibi..

 

VladRi kaže...

Fora mi je sto sam na youtube-u gledao nekakav video teoreticara zavjere koji je govorio kako je covid isceniran te da je sljedeći korak fake hacking power grida / water supply-ja...

 

edit... sto ce biti razlog za uvođenje nekog zakona za još većim praćenjem online...

 

-to je kao nostardamus, jednako mogu 'predvidjeti' da će pasti meteor i narednih par godina ili poplava-suša.. i nešto će se ispuniti, statistika + sličnost koja nostardamusu dozvoljava nepreciznost ali ga se tumači kao točno..

-ali da, realni scenarij + realnost, jer vlast želi sve, milijarde, kontrolu i bez teoretičara zavjere (bez nekog nepotrebnog-nadnaravnog objašnjenja, kao 'zlo' jer novac je dovoljan razlog, npr cjepivo..) pogotovo s digitalizacijom-globalizacijom, npr postojanje ransom-crypt virusa i isplativost, unosnije je opljačkati milijardu ljudi po jedan dollar nego klasičnu pljačku banke ili jednu osobu, prvo jer su zaštićeniji drugo jer nitko neće u zatvor za jedan dollar.. a to je moguće online pa tako i svaki sličan scenarij.

-ako se netko pita gdje je tu zarada-interes.. što je google? rudnik dijamanata-zlata? proizvođač hrane (nužne za život) .. ne, ništa skoro 'ništa'.. a zarađuju toliko da ne znaju kamo s novcem...

 

Caustic kaže...
A šta misliš kako netko sređuje stvari dok je na godišnjem?

 -godišnji, i tako vatrogasac gasi požar, policajac lovi lopova u GTA, dok portir slaže tetris.. ili ako nisi razumio, određeni poslovi i radno mjesto su ipak nešto drugo, npr nadzornik.

-sustav ne smije biti dostupan bilo kome, ne na javnoj mreži, tj nije to kućno računalo ili neka sporedna firma-ured, tj postoje pravila-protokoli za sve, pa tako i za ovakve poslove .. tj netko ne radi svoj posao i treba odgovarati, dok je 'nepoznati haker' samo neki dio texta, par slova.. možda posotji, možda ne. Ako posotji, upravo zato mora posotjati takav sustav, ako ne postoji tad sankcije za izmišljen alibi trebaju biti još gore za one koji su takav sustav postavili i koji su za to plaćeni, .. dok možda hlade jajca na plaži..

 

+btw, pp je privatna poruka, ne tema. Preestani s pp koji nemaju smisla.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.2.2021 9:55 (ihush).
10 godina
online
Re: Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelo
Nuclear_Phoenix kaže...
gReMLiN kaže...

 

Dobrodošao u produkciju i realni svijet. Hitno, krepalo, ne radi, ostat će grad bez vode, programer na drugom kraju kontinenta... Spojiš net, upališ TV i nekako se zaboravi jer je možda ostalo 3-5-15 dana na monitoringu, muko moja prijeđi na drugog i stroj ostao na netu...

 

Never assume malice when incompetence is good enough explanation.

 Je, IT je nenadjebljiv i probleme na vodoobskrbi rješavaju spajanjem na SCADU.

Radim u tom sektoru i daljinsko upravljanje je manje više beskorisno jer dok automatika radi radi, kad pristane nema druge nego otić na objekt.

Sve šta se daljinski može napravit je eventualno manualno pokrenit pumpe, dat svakom šonji koji dežura na uređaju za obradu vode po 24 sata da se zajebaje sa programom za klor je ludost.

 

A kad se i spajaš daljnski (većinom zbog nadzora) sigurno to ne radiš priko Teamviewera nego obično imaš složen VPN.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.2.2021 10:23 (om-prat).
6 godina
offline
Re: Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelo

VladRi kaže...

Fora mi je sto sam na youtube-u gledao nekakav video teoreticara zavjere koji je govorio kako je covid isceniran te da je sljedeći korak fake hacking power grida / water supply-ja...

 

edit... sto ce biti razlog za uvođenje nekog zakona za još većim praćenjem online...

 

-to je kao nostardamus, jednako mogu 'predvidjeti' da će pasti meteor i narednih par godina ili poplava-suša.. i nešto će se ispuniti, statistika + sličnost koja nostardamusu dozvoljava nepreciznost ali ga se tumači kao točno..

-ali da, realni scenarij + realnost, jer vlast želi sve, milijarde, kontrolu i bez teoretičara zavjere (bez nekog nepotrebnog-nadnaravnog objašnjenja, kao 'zlo' jer novac je dovoljan razlog, npr cjepivo..) pogotovo s digitalizacijom-globalizacijom, npr postojanje ransom-crypt virusa i isplativost, unosnije je opljačkati milijardu ljudi po jedan dollar nego klasičnu pljačku banke ili jednu osobu, prvo jer su zaštićeniji drugo jer nitko neće u zatvor za jedan dollar.. a to je moguće online pa tako i svaki sličan scenarij.

-ako se netko pita gdje je tu zarada-interes.. što je google? rudnik dijamanata-zlata? proizvođač hrane (nužne za život) .. ne, ništa skoro 'ništa'.. a zarađuju toliko da ne znaju kamo s novcem...

 

 ma ve 5, samo mi je ovo bilo poprilično specifično.... ali da, generalno se slažem sa tobom...

NULL!=NULL
8 godina
offline
Re: Haker na Floridi pokušao zatrovati vodu cijelo
om-prat kaže...

 Je, IT je nenadjebljiv i probleme na vodoobskrbi rješavaju spajanjem na SCADU.

Radim u tom sektoru i daljinsko upravljanje je manje više beskorisno jer dok automatika radi radi, kad pristane nema druge nego otić na objekt.

Sve šta se daljinski može napravit je eventualno manualno pokrenit pumpe, dat svakom šonji koji dežura na uređaju za obradu vode po 24 sata da se zajebaje sa programom za klor je ludost.

 

A kad se i spajaš daljnski (većinom zbog nadzora) sigurno to ne radiš priko Teamviewera nego obično imaš složen VPN.

 

Ako je sve po P.S. onda da, VPN, samo na zahtjev, bla-bla ALI... Što nije neki Rus nabasao na neku SCADU od plinskog postrojenja i malo se igrao sa dozvoljenim pritiskom? Sve tu to ljudi isprogramirali, instalirali i održavaju, svašta je moguće.

 

Spajamo se mi svakako, VPN, TV, Anydesk, ideš na lokaciju i svašta, kako tko da, koje su politike i što je u tom trenu moguće.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice