Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke banke

poruka: 68
|
čitano: 24.389
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke banke".
7 godina
offline
Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke banke

Najveća banka u HR sa toliko zaostalim aplikacijama !

Login u mzabu-face id, login u m-token samo PIN 

Ovo da JOŠ ne podržavaju Apple Pay je sramota !

 
3 13 hvala 0
16 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba

Koristio sam riješenja mnogo banaka i mogu reći da su HPB i Zaba riješenja među boljima ... Tako da mislim da ti ne stoji gornja izjava.

King in the castle, king in the castle ...
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 13:48 (tjodalv).
15 godina
offline
Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke banke

Interesantno je da su stavili kao specimen-korisnika Ivanu Horvat. Bit će da je to stoga što žene više troše.

(Btw. Ako ste štedljivi, a imate ženu i ona spiska svoju cijelu plaću uključujući i dio koji bi trebala dati za zajedničke troškove i zajedničku štednju, tu se radi o nasilju u obitelji. Ako je ne možete od toga odvići, mogu državne institucije.)

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 13:59 (BMT).
Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
tjodalv kaže...

Koristio sam riješenja mnogo banaka i mogu reći da su HPB i Zaba riješenja među boljima ... Tako da mislim da ti ne stoji gornja izjava.

 Šta je netočno od napisanog ?

Dali za ulaz u m-token možeš samo sa pinom ?

Dali imaju podršku za Apple Pay ?

Dali za bilo kakvu promjenu po računu (ne)moraš ići u banku (privatno ili poslovno) i nositi im hrpetinu papira  ?

16 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba

Ja nisam rekao da je netočno da trenutno ne podržavaju Apple Pay i da ti za m-token treba PIN, ali to nisu razlozi zbog kojeg si rekao da imaju najgori app. Da si probao PBZ ili Raifaisen onda bi vidio što je loše. Zaba, vjerovao ili ne, ima jednu od najboljih mobilnih aplikacija, ako uspoređujemo banke u HR. S vremenom doći će podrška i za Apple Pay. Kad već pričamo o Zabi mislim da su oni prvi u HR uveli slanje novca putem SMS poruke, tzv IzyPay. Kasnije je i Erste iznjedrio svoje riješenje.

 

Ja recimo dosta stvari zamjeram Zabi, ali ne mogu pljuvati po njihovom mobilnom bankarstvu jer je to jedina pozitivna stvar što se tiče njih. Razlog zašto su mi se zamjerili je što mi nisu mogli dati povoljniji kredit od npr. OTP banke u kojoj uopće nemam račun, a recimo klijent sam Zabe preko 15 godina. Zapravo jedino što me drži da ostanem kod njih su mobilne usluge :D

 

P.S.

Kod njih moraš ići jedino kod otvaranja novog tekućeg ili žiro računa, ovo sve ostalo možeš riješiti telefonski ili preko m-zabe.

King in the castle, king in the castle ...
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 15:05 (tjodalv).
15 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
Netočan je tvoj Salvador dali.

To se piše da li.
15 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
CrniPero kaže...
tjodalv kaže...

Koristio sam riješenja mnogo banaka i mogu reći da su HPB i Zaba riješenja među boljima ... Tako da mislim da ti ne stoji gornja izjava.

 Šta je netočno od napisanog ?

Dali za ulaz u m-token možeš samo sa pinom ?

Dali imaju podršku za Apple Pay ?

Dali za bilo kakvu promjenu po računu (ne)moraš ići u banku (privatno ili poslovno) i nositi im hrpetinu papira  ?

 

To ti nije niti do programera niti do volje nego do politike securitya.

Mobilni token je "nešto što imaš", a fingerprint je "nešto što jesi". Za filozofiju two-factor ili three-factor autentifikacije ti još treba i "nešto što znaš", a to je onda PIN, password itd.

U tom smislu PIN može biti sigurniji od fingerprinta, pogotovo u kombinaciji s ovim gore.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 15:33 (Bitanga).
14 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
uuY kaže...
Netočan je tvoj Salvador dali.

To se piše da li.

Zapravo se ne piše niti jedno niti drugo već se piše je li, bar u hrvatskome jeziku.

15 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
Jehonan kaže...
uuY kaže...
Netočan je tvoj Salvador dali.

To se piše da li.

Zapravo se ne piše niti jedno niti drugo već se piše je li, bar u hrvatskome jeziku.

 

Ali u ovom kontekstu gore ne, nego treba cijelu rečenicu preformulirati.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
14 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
Bitanga kaže...
Jehonan kaže...
uuY kaže...
Netočan je tvoj Salvador dali.

To se piše da li.

Zapravo se ne piše niti jedno niti drugo već se piše je li, bar u hrvatskome jeziku.

 

Ali u ovom kontekstu gore ne, nego treba cijelu rečenicu preformulirati.

Naravno, slažem se!

 

Jedino što onda dolazimo u "opasnost" korištenja hrvatskoga jezika .

14 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
Jehonan kaže...
uuY kaže...
Netočan je tvoj Salvador dali.

To se piše da li.

Zapravo se ne piše niti jedno niti drugo već se piše je li, bar u hrvatskome jeziku.

 totalno si u krivu.

u ovom slucaju se uopce ne smije upotrijebiti je li, a i taj je li se danas zamijenjuje prikladnijom formulacijom koja izbjegava korištenje navedenih, u pravilu stavljanjem glagola na početak rečenice.

 

s druge strane, da li je dok sam ja isao u skolu bila punovazeca formulacija kod slaganja upitne recenice. ne vidim nikakav problem, niti imam poriv ispraviti nekoga tko koristi da li za formiranje upitne recenice. s druge strane, kad netko napise dali, poflekavim, no i dalje nemam potrebu ici javno ispravljati nekog

5 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
flash6 kaže...
Jehonan kaže...
uuY kaže...
Netočan je tvoj Salvador dali.

To se piše da li.

Zapravo se ne piše niti jedno niti drugo već se piše je li, bar u hrvatskome jeziku.

 totalno si u krivu.

u ovom slucaju se uopce ne smije upotrijebiti je li, a i taj je li se danas zamijenjuje prikladnijom formulacijom koja izbjegava korištenje navedenih, u pravilu stavljanjem glagola na početak rečenice.

 

s druge strane, da li je dok sam ja isao u skolu bila punovazeca formulacija kod slaganja upitne recenice. ne vidim nikakav problem, niti imam poriv ispraviti nekoga tko koristi da li za formiranje upitne recenice. s druge strane, kad netko napise dali, poflekavim, no i dalje nemam potrebu ici javno ispravljati nekog

 Da li se izbjegava u standardnom knjizevnom jeziku barem unazad 20 godina :)

 

Ontopic: nije mi jasno kako to Zaba ili netko drugi mora "podrzavati" google pay da bi radio: nije li cijela poanta pridruziti na Google Wallet bilo koju karticu, a onda NFC chip po prepoznavanju POS-a salje naredbu Google Pay aplikaciji da za iznos X tereti trenutno aktivnu karticu. Dodao mastercard, maestro ili visu RBA ili Zabe, kako utjece? Analogna situacija bi bila kupnja online: ne mora Zaba podrzavati shopping na Aliexpressu, dovoljno je da gore uneses broj kartice, oni ju onda terete. Dakle ne kazem da je analogno, ali mi nije jasno u cemu je razlika?

15 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
encoding kaže...

 Da li se izbjegava u standardnom knjizevnom jeziku barem unazad 20 godina :)

 

Zbilja?

10 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
Bitanga kaže...
CrniPero kaže...
tjodalv kaže...

Koristio sam riješenja mnogo banaka i mogu reći da su HPB i Zaba riješenja među boljima ... Tako da mislim da ti ne stoji gornja izjava.

 Šta je netočno od napisanog ?

Dali za ulaz u m-token možeš samo sa pinom ?

Dali imaju podršku za Apple Pay ?

Dali za bilo kakvu promjenu po računu (ne)moraš ići u banku (privatno ili poslovno) i nositi im hrpetinu papira  ?

 

To ti nije niti do programera niti do volje nego do politike securitya.

Mobilni token je "nešto što imaš", a fingerprint je "nešto što jesi". Za filozofiju two-factor ili three-factor autentifikacije ti još treba i "nešto što znaš", a to je onda PIN, password itd.

U tom smislu PIN može biti sigurniji od fingerprinta, pogotovo u kombinaciji s ovim gore.

 

Na Georgeu od Erste s FaceID/TouchID uđeš u app, pa onda još jednom skenira za ulaz u mtoken. Sve radi s biometrijom.

15 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
Syke kaže...
Bitanga kaže...
CrniPero kaže...
tjodalv kaže...

Koristio sam riješenja mnogo banaka i mogu reći da su HPB i Zaba riješenja među boljima ... Tako da mislim da ti ne stoji gornja izjava.

 Šta je netočno od napisanog ?

Dali za ulaz u m-token možeš samo sa pinom ?

Dali imaju podršku za Apple Pay ?

Dali za bilo kakvu promjenu po računu (ne)moraš ići u banku (privatno ili poslovno) i nositi im hrpetinu papira  ?

 

To ti nije niti do programera niti do volje nego do politike securitya.

Mobilni token je "nešto što imaš", a fingerprint je "nešto što jesi". Za filozofiju two-factor ili three-factor autentifikacije ti još treba i "nešto što znaš", a to je onda PIN, password itd.

U tom smislu PIN može biti sigurniji od fingerprinta, pogotovo u kombinaciji s ovim gore.

 

Na Georgeu od Erste s FaceID/TouchID uđeš u app, pa onda još jednom skenira za ulaz u mtoken. Sve radi s biometrijom.

 

Pa dobro, i na Revolutu je isto tako.

Svatko ima neku svoju politiku. Kombinacija sa PINom i passwordom je sigurno još malo sigurnija, objasnio sam gore zašto. Plus što banka ne ovisi o sigurnosti implementacije fingerprint/faceskenera nekog proizvođača mobitela.

I mene kao korisnika to smeta, rađe bih da je preko fingerprinta. Ali kao developera i inženjera me ne čudi da je tako netko odlučio.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
7 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba

Ok, ako sam dobro shvatio, od 15 lipnja zabine kartice više neće biti u funkciji kroz m-novčanik te se onda više neće moći u postavkama nfc-a odabrati m-zaba, nego će zabinu karticu trebati dodati u google pay i onda u nfc postavkama moba odabrati google pay ?

Kakva je uopće prihvaćenost u cro google paya ( konzum, spar, lidl, plodine, ina, crodux, Emmezeta i sl...) ?

 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
Da za ovo prvo pitanje.
A za drugo pa mislim da google pay funkcionira svugdje gdje je moguce platiti beskontaktno?
14 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
Potvrđujem da se Google Pay može koristiti na svim beskontaktnim POS uređajima.
 
2 0 hvala 3
7 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba

5220 , Punti , zahvaljujem na odgovorima.

A ima li kakvih dodatnih troškova, provizije i sl, prilikom korištenja google paya ?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
bunker kaže...
A ima li kakvih dodatnih troškova, provizije i sl, prilikom korištenja google paya ?

 Nema.

15 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
Nole kaže...
bunker kaže...
A ima li kakvih dodatnih troškova, provizije i sl, prilikom korištenja google paya ?

 Nema.

 

Nema direktnih :-)

Ali google zna gdje kupuješ, a možda i što kupuješ :-D

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
Bitanga kaže...
Nole kaže...
bunker kaže...
A ima li kakvih dodatnih troškova, provizije i sl, prilikom korištenja google paya ?

 Nema.

 

Nema direktnih :-)

Ali google zna gdje kupuješ, a možda i što kupuješ :-D

 Uuu brrr da se smrzneš od straha... Marketinški zanimljiva tema, ali dobro je proučiti dokumentaciju, pravna ograničenja (i slobode) vezano za prikupljanje i raspolaganje takvim informacijama jer bez toga tvoje "možda" = "rekla kazala". I dalje, za normalnog pojedinca iz svega proizlaze samo benefiti. Novac odnosno protok novca ionako postaje sve više digitaliziran i to je dobro.

Mrak mi pada na oči kad u (za primjer) pekari, uz sveprisutne kartice i mobitele, 50% vremena čekanja u redu ode na razmjenu papira i kovanica... Jedna od sramota 21. stoljeća.

7 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba

Ma ne brine me to što google zna, više sam mislio da me ne iznenadi neki račun na kraju mjeseca za pružene google usluge i sl ili da mi svaka transkacija bude uvećana za neku njihovu proviziju.

Znamo da sve košta, nemam ništa protiv naplate usluga , no red je da znamo ako toga ima. A velite da nema.

😃

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
Jazzer kaže...

 Uuu brrr da se smrzneš od straha... Marketinški zanimljiva tema, ali dobro je proučiti dokumentaciju, pravna ograničenja (i slobode) vezano za prikupljanje i raspolaganje takvim informacijama jer bez toga tvoje "možda" = "rekla kazala". I dalje, za normalnog pojedinca iz svega proizlaze samo benefiti. Novac odnosno protok novca ionako postaje sve više digitaliziran i to je dobro.

Mrak mi pada na oči kad u (za primjer) pekari, uz sveprisutne kartice i mobitele, 50% vremena čekanja u redu ode na razmjenu papira i kovanica... Jedna od sramota 21. stoljeća.

 

Apsolutno se slažem, ali je korisno razmišljanje o tome što sve tko prikuplja o tebi, koristio ili ne. A pravna ograničenja se uvijek mogu zaobići. 

Ja nisam paranoičan po tom pitanju. Tako rade i sve loyality kartice, uz razliku da to zna samo taj trgovac. Sa paypalom kad plaćaš, neke transakcije u paypalu prikazuju i stavke što si kupio (ovisno što trgovac šalje paypalu u listi itema), tako da paypal u bazi recimo ima što kupuješ na Epic gamesu (i hrpi ostalih transakcija koje sam pregledao). Dok Steam ne šalje te informacije.

Banka isto za sad ne zna što kupuješ od stavaka, ali možda jednog dana i do nje to dođe.

Google pay ovisno o interfejsu bi isto mogao prikupljat stavke (ne koristim ga pa ne znam kako radi). No, vjerojatno ne dobiva ništ od toga normalnim putevima preko terminala, jer se ponaša kao bilo kakva druga kartica.

 

Svima u lancu do tebe je korisno znati što ti kupuješ, a ako je besplatno tim više bi se trebalo zapitati zašto je besplatno, jel.

 

P.S. Ne samo pekare, nego i kafići. Jedina mjesta gdje još uvijek moram imati gotovinu.

S time da već i u nekim pekarskim lancima primaju kartice.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 11:52 (Bitanga).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
Zaba ima uslugu, koja se dodatno plaća, da ti prikazuje sve troškove po kartici i automatski ih sortira (npr. Konzumov račun stavi pod hranu, a Tokićev pod auto). To može biti vrlo korisno za praćenje potrošnje.

S obzirom da Google u pravilu prikazuje korisnicima koje podatke skuplja trebalo bi se moći vidjeti što sve imaju.

Kartične transakcije se naplaćuju trgovcima, i to ne baš malo, pa nije čudo da oni koji procijene da nemaju od toga koristi ne prihvaćaju kartice. Kafićima ne odgovaraju jer time konobarima izbijaju napojnice, a i inače u toj branši ne vole da se transakcije negdje bilježe. ;-)
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
Visak kaže...
Zaba ima uslugu, koja se dodatno plaća, da ti prikazuje sve troškove po kartici i automatski ih sortira (npr. Konzumov račun stavi pod hranu, a Tokićev pod auto). To može biti vrlo korisno za praćenje potrošnje.

S obzirom da Google u pravilu prikazuje korisnicima koje podatke skuplja trebalo bi se moći vidjeti što sve imaju.

Kartične transakcije se naplaćuju trgovcima, i to ne baš malo, pa nije čudo da oni koji procijene da nemaju od toga koristi ne prihvaćaju kartice. Kafićima ne odgovaraju jer time konobarima izbijaju napojnice, a i inače u toj branši ne vole da se transakcije negdje bilježe. ;-)

 

Ma da, ali to ide po tipu trgovca kod kojeg je transakcija naplaćena. Ne zna za svaku stavku što si kupio. Da kupiš auto u Konzumu onda bi ti ga stavio pod hranu :-)

 

To za napojnice u kafićima stoji, ali uvijek možeš reći na blagajni "zaokruži na 30". I restorani računaju na napojnice pa imaju plaćanje karticama.

A fiskalizacija ionako bilježi sve transakcije pa sa muljanjem riskiraju. Kužim da neka birtijetina u selu usred ničega nema plaćanje karticama, ali nije mi normalno da u centru grada nemaju plaćanje karticama, a kiosk ima.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
bunker kaže...

Ok, ako sam dobro shvatio, od 15 lipnja zabine kartice više neće biti u funkciji kroz m-novčanik te se onda više neće moći u postavkama nfc-a odabrati m-zaba, nego će zabinu karticu trebati dodati u google pay i onda u nfc postavkama moba odabrati google pay ?

Kakva je uopće prihvaćenost u cro google paya ( konzum, spar, lidl, plodine, ina, crodux, Emmezeta i sl...) ?

 

5220 kaže...
Da za ovo prvo pitanje.
A za drugo pa mislim da google pay funkcionira svugdje gdje je moguce platiti beskontaktno?

 

Da, trebalo bi raditi na svakom beskontaktnom terminalu.

Ali svaka banka mora aktivirati tokenizaciju svojih kartica (čitaj platiti Mastercardu).

Ako nije to aktivirala onda neće raditi.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 14:02 (Bitanga).
13 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
Pa valjda ce ZABA to napraviti kad nudi klijentima uslugu.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba
5220 kaže...
Pa valjda ce ZABA to napraviti kad nudi klijentima uslugu.

 

Pa hoće, encoding se pitao gore zašto to banka mora napraviti, a ne radi samo od sebe - al sam krivo citirao.

Ne radi samo od sebe jer kartične kuće traže lovu od banaka za tu uslugu. A banke će to onda naplatiti od trgovaca kroz proviziju, a trgovci od kupaca kroz cijenu artikala. I tako to ide.

 

Google pay aplikacija ne šalje NFCom broj kartice terminalu, nego jednokratni token koji dobije od npr. Mastercard servisa (virtualna kartica) za tu tvoju pravu karticu.

Tako trgovac nikad ne zna broj tvoje kartice, nego samo taj jednokratni token.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 15:20 (Bitanga).
7 godina
offline
Re: Google Pay dostupan i klijentima Zagrebačke ba

A koje sigurnosne opcije ima google pay u slučaju da izgubim mob pa do trenutka dok daljinski ne pobrišem mob i sl ?

Mzabu sam podesio da se mob mora otključati i upaliti ekran, a za karticu kojoj sam dodijelio nfc-u sam u mzabi mogao odrediti limite o broju transakcija dnevno, limit visine dnevne potrošnje i sl, broj beskontaktnih transakcija. Ima li i google pay takvih sigurnosnih podešenja ?
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice