Garmin na tržište dovodi tri nova ručna GPS uređaj

poruka: 9
|
čitano: 16.520
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Garmin na tržište dovodi tri nova ručna GPS uređaj".
Garmin na tržište dovodi tri nova ručna GPS uređaj

:) da baš sam gledao jučer na njihovoj stranici, interesirao me neki "veći" GPS uređaj. Do sada sam koristio Garmin Fenix 5 i 7, oni jesu super ali također imaju limit (pre)maleni ekran i čudne tipke gdje se često pogubiš dok trebaš zoomirati mapu.

 

Ta 2 nova uređaja, tražio review na youtube, kad ono vidim na garminovom kanalu "uploaded 2 hours ago" ... rekao haha, načekati ću se na recenziju...

 

 

GPSMAP 67i mi je vrlo interesantan, a posebice i taj dio što možeš poslati SOS poziv. Tko je probao zvati na mobitel negdje na planini, shvatio je da nema signala nigdje.

Dakle osobno smatram da je ovaj SOS poziv od *obavezne opreme* za bilo kojeg planinara, pa čak i za nas čiste rekreativce.

 

etrex se je nešto što bih volio isprobati, cjenovno dosta prihvatljiv, zanimljivog izgleda, ne znam iskreno, ako bude recenzija nekakva to bi bilo super... nikad nešto slično vidio nisam, minimalne mogućnosti ali realno to je jedino što ti je bitno, da ti prikaže rutu i vodi te po njoj. Što drugo treba 99% ljudi...?

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2023 10:09 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Garmin na tržište dovodi tri nova ručna GPS uređaj

 

 

Zanimljive stvarčice. Nemoj na ovo ni pomišljati, ako se ne znate slaziti sa kompasom i običnom kartom.

Nije vam divljina, kompjuterska igra.

dzg
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Garmin na tržište dovodi tri nova ručna GPS uređaj

Moze li mi netko objasniti, ako kupim neki od tih uredjaja ja ga mogu korsitit gdje god hocu bez potrebe za internetom i nekakvim karticama u njemu? Radi samostalno samo putem GPS i unaprijed skinutih karti koje se nalaze u uredjaju? Nisam nikad imao samostalni GPS uredjaj pa ne bih znao. Hvala

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Garmin na tržište dovodi tri nova ručna GPS ur
Gadgeti kaže...

Moze li mi netko objasniti, ako kupim neki od tih uredjaja ja ga mogu korsitit gdje god hocu bez potrebe za internetom i nekakvim karticama u njemu? Radi samostalno samo putem GPS i unaprijed skinutih karti koje se nalaze u uredjaju? Nisam nikad imao samostalni GPS uredjaj pa ne bih znao. Hvala

U principu možete kolega bez ikakvih bojazni, osim oko trajanja korištenja gadgeta! 

U mojem slučaju, imam Garmin seriju 66sr koja ima integriranu bakteriju, za razliku od st koji ide na AAA bakterije, i traje danima! 

ATJ Lučko
15 godina
offline
Re: Garmin na tržište dovodi tri nova ručna GPS ur

Da, u pravilu ga možeš koristiti bez interneta. Ne znam dolaze li ovi novi modeli s internom memorijom, ali moj stari Oregon 450 je došao s Adria topo kartama na memorijskoj kartici. Kasnije sam još dodao na karticu i OSM i neke druge karte pa se po potrebi prebacivao između njih. Uglavnom sam ga koristio za geocaching i planinarenje, gotovo neuništiv uređaj, ne znam koliko puta je pao, strugao po stijenama, ali dan-danas bez vidljivih oštećenja. Stariji modeli su znali imati problema s ekranom (začudo baš skuplji modeli, dok za eTrex nikad nisam čuo primjedbu). Staviš dvije baterije u njega, dvije rezervne u ruksak i na miru si. Vidim po specifikacijama da su ovi uređaji po pitanju potrošnje poprilično štedljiviji. 

6 godina
offline
Re: Garmin na tržište dovodi tri nova ručna GPS ur

Ali koja je u biti prednost ovih uređaja u odnosu na jedan pametni telefon?

Ok baterija je plus ali isto tako power banki nisu toliko glomazni i teški da su neki minus ( sa tim da uz ovaj uređaj ionako svi nose još i pametni telefon tako da si skoro na istom), planinarske karte postoje i za telefone, gps je na njima ionako od pamtivjeka.... SOS pozive iPhone već ima a Andoridi uskoro...Pada mi na pamet jedino da su žilaviji i manje osjetljivi na padanje ali opet imaš i android ojačane telefone... iskreno ne nalazim razlog zašto uz pametni telefon dat još 600 eur samo za navigaciju, ali možda netko od vas zna koji je to dodatni fičr koji opravda razlog zašto ga imat uz pametni telefon!

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2023 16:30 (nikonja).
11 godina
protjeran
offline
Garmin na tržište dovodi tri nova ručna GPS uređaj

Koji bi meni preporucili da uzmem? Treba mi da ima izmjenjivu bateriju, da ne ovisi o interentu ili nekakvoj SIM kartici, znaci da radi i u sredini pustinje :D da je mozda vodootporan ili malo ruged zbog udaraca? Nista top ali ne bas i nesto lose jako. Doslovno mi treba da se mogu "snaci u prostoru" pomocu njega. Recimo da hocu sad prehodat europu hocu da imam samo njega umjesto icega. Hvala

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Garmin na tržište dovodi tri nova ručna GPS ur
nikonja kaže...

Ali koja je u biti prednost ovih uređaja u odnosu na jedan pametni telefon?

Ok baterija je plus ali isto tako power banki nisu toliko glomazni i teški da su neki minus ( sa tim da uz ovaj uređaj ionako svi nose još i pametni telefon tako da si skoro na istom), planinarske karte postoje i za telefone, gps je na njima ionako od pamtivjeka.... SOS pozive iPhone već ima a Andoridi uskoro...Pada mi na pamet jedino da su žilaviji i manje osjetljivi na padanje ali opet imaš i android ojačane telefone... iskreno ne nalazim razlog zašto uz pametni telefon dat još 600 eur samo za navigaciju, ali možda netko od vas zna koji je to dodatni fičr koji opravda razlog zašto ga imat uz pametni telefon!

Uzeo sam si kao što vidite kolega po datumu odgovaranja na vaš upit; ”koja je u biti prednost ovih uređaja ...?!”, pa sam malo razglabao sa kolegama planinarima o istom u kontekstu. 
Uglavnom, najjednostavniji odgovor glasi; ” GPS uređaj je posljednji bastion obrane, to je uređaj koji se koristi kada postoji neki veći razlog zbog čega se ne može upotrijebiti karta, mobitel, pametan sat! Ali, ne treba nikada uzimat u obzir činjenice kako će uvijek sve biti idealno tako da, neki puta će trebati i češće, recimo kada se je dogodio odron većih razmjera, potres, tada se može u stvarnom vremenu PRECIZNIJE odrediti trenutna pozicija. 
Kada govorite o SOS pozivima na mobitelima, primarno iPhone gadgetu, isti još ne funkcionira svugdje u svijetu, a GARMIN GPS ima tehnologiju ”In Reach”, koja opet je potrebnija u recimo USA jer imaju veće prostore sa duljim trailovima dočim na području Hrvatske primarno, pa i EU, ti su prostori i trailovi znatno manji i kraći, pa po meni, moje skromno subjektivno razmišljanje nepotrebiti. 
Upravo sam samo za vas otišao u main izbornik, i pronašao sam slijedjeće stavke (prvi main screen), Postavljanje, Kontrola bilješki, Obavijesti, Aktivna prognoza, Upravitelj točkama, Connect IQ, Direktni Birds Eye, Geocashing, Zabilježene aktivnosti, Aktivna ruta, Planer rute, Upravitelj zbirki, Spremljeni tragovi, Sight 'N Go, Alarmi približavanja, Podijeli bezžično, Promjena profila, Izračun površine. 
Kalendar, Lov i ribolov, Sunce i mjesec, Preglednik fotografija, Prosjek točke, Kalkulator, Budilica, Daljina u VIRB, Štoperica, Baterija, XERO lokacije, Udaljeni inReach, Satelit! 
Ako imate ovoliko mogućnosti na mobilnom gadgetu i pametnom satu, svaka vam čast, a o detaljnijim specifikacijama može kada mi kažete što vas zanima konkretno. 

Gadgeti kaže...

Koji bi meni preporucili da uzmem? Treba mi da ima izmjenjivu bateriju, da ne ovisi o interentu ili nekakvoj SIM kartici, znaci da radi i u sredini pustinje :D da je mozda vodootporan ili malo ruged zbog udaraca? Nista top ali ne bas i nesto lose jako. Doslovno mi treba da se mogu "snaci u prostoru" pomocu njega. Recimo da hocu sad prehodat europu hocu da imam samo njega umjesto icega. Hvala

U vašem slučaju kolega, iskreno u samom početku ne da nisam pametan, već nisam dovoljno informiran, o vama, o vašim aspiracijama, potrebama,  obućnostima, ...?!?!
Moja malenkost je prošle godine položio tečaj za vodiča A standarda (ljetno planinarenje) i samim time već trebam, čitaj moram, imati takav gadget, a ja sam stava kada već nešto uzimam uzimam najbolje. Koliko je taj gadget skup, ili jeftin, to ovisi samo o vama, a dati preko 500.00 €urića danas, treba moći, koliko je stvarno fizički težak, a koliko može biti koristan u realnim situacijama, to je stvar isključivo pojedinca koji ga ima, ili tek samo priželjkuje imati. 
U moj ruksak zapremine 55l uvijek na imalo zahtijevnije pohode nosim najmanje 3.0l tekućine, a zna se potegnuti i po preko 7.0l! Kada idem na neki pohod gdje neću moći ići svaki mjesec ili nekoliko puta godišnje nosim i profesionalnu foto kameru težine oko 1.5kg, veliki paket prve pomoći, puno sitnica sa strane, dosta toga za pojesti, neki puta i za petero, ovisno koliko se očekuje napora, dana hodanja, vremenskih uvijeta, ...! 

Ako želite prehodati Europu, onda vjerojatno govorite kao ”BAGPACKER”, i kao takav imate skorom dijametralno suprotne potrebe od planinara, no ne apasolutno suprotne, ali da bi vam apasolutno trebao GPS uređaj, plus powerbank, da trebao bi vam. Kada imate GPS uređaj uza sebe vi nemate samo elektroničku mapu zemljine površine po kojoj se (želite) hoda/ti, jer će te onda primarno koristiti trail staze a ne planinarske trackove, a sve to ima dosta već programirano, a i postoji hrpa trailova i trackova koje vi možete, i trebate, samo instalirati. 

Ja bih preporučio kao početniku recimo ovaj; 

LINK; https://www.garmin.com/hr-HR/p/669215/pn/010-02257-01 

Ovakav imam ja; 

LINK; https://www.garmin.com/hr-HR/p/707627/pn/010-02431-01 

Ovaj je najnoviji, u nekoliko detalja ipak malo bolji; 

LINK; https://www.garmin.com/hr-HR/p/890109 

 

Ovaj nikako ne preporučam, čisto iz razloga jer je preskup, nećete moći puno biti konkurentniji a veći display kraće trajanje bakterije; 

LINK; https://www.garmin.com/hr-HR/p/690986/pn/010-02347-01 

Namjerno sam stavio najskuplju verziju, samo da možete usporediti cjenovni rang. Istina, ovaj gadget se isto može mjenjati svakom toliko godina, no ne vidim većeg razloga i potrebe za tim. 

Nadam se da sam vam makar malo pomogao kolega! 

ATJ Lučko
10 godina
offline
Garmin na tržište dovodi tri nova ručna GPS uređaj

 

U prilogi raspravi, ...na ozbiljne pješačke ture, sa usponom ili bez, ne idite bez klasičnog kompasa i dobre fizičke kondicije.

Neopreznost sa strane nadobudnih, te angažiranje tzc. spasilačkih snaga, trebalo bi naplaćivati budalama i to masno.

Kaj dobiju besplatno, jednostavno ljudska narav ne zna cijeniti.

 

Treba im malo ostaviti da ostanu sami u divljini.

dzg
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice