Francuska novim zakonom protiv govora mržnje na In zaključana tema

poruka: 111
|
čitano: 18.170
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Francuska novim zakonom protiv govora mržnje na In".
16 godina
moderator
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
JozoBozo121 kaže...

Evo, krenula je cenzura i kontrola govora, a naivci poput Drago, Visak i slični misle da će to tu stati. Prvo će to biti “govor mržnje”, onda će se uklanjati komentari onih koji nisu “politički korektni”, a onda će se sve to više i više stezati oko svih onih koji se protive vladama, raznim strankama i kojekakvim tijelima. 

 

Ovo je prvi korak prema tome da si zapadne vlade osiguraju jedan status kakvog ima i kineska vladajuća partija, a razni naivci to gutaju kao Sandra Afrika k**u. 

 

Je li Visak u pravu i smatraš da eksplicitno pozivanje na ubojstvo Srba (ili bilo koga drugog) nije govor mržnje i da to ne treba kažnjavati?

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Francuska novim zakonom protiv govora mržnje na In

Trpaju se u isti koš kruške i jabuke.

 

"Ubijmo sve Eskime" JE govor mržnje i pozivanje na nasilje

Ali izjava "gade mi se svi eskimi" ili "svi eskimi mi liče na tuljanje" NIJE govor mržnje nego izražavanje osobnog mišljenja.

 

E, ali po "novogovoru" i ova druga izjava je govor mržnje. Ako budeš napisao da je neki ministar lopov i to će biti govor mržnje jer ti nemaš dokaz da je on lopov.

Ne voliš neki film? Znači da ga mrziš. I to će biti govor mržnje.

 

U stvari, svi koji ne lajkaju srčeka su promicatelji govora mržnje - oni koji ne stavljaju srćeka također 

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
Drago kaže...
Je li Visak u pravu i smatraš da eksplicitno pozivanje na ubojstvo Srba (ili bilo koga drugog) nije govor mržnje i da to ne treba kažnjavati?

Umjesto pitanja u stilu Jimmy Kimmela "gdje je Aboriginija" hrvatske prolaznike bi trebalo pitati sto od navedenog smatraju kaznjivim.

 

Poceti sa ovakvim pitanjima pa onda krenuti od vila na Bracu u mjestima u kojima se pola sela opire zakonima matematike pa 3 puta veca kuca kosta 9 puta manje od manje kuce, preko ministara koji u slobodno vrijeme ugradjuju kuhinje u studentske domove pa do Knezije, gdje su 3/4 kvarta djecaci, a svi nekako vec decenijama piju u istoj birtiji, koja radi.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
ivanv000 kaže...

Trpaju se u isti koš kruške i jabuke.

Da, samo iz nekog razloga to cine jedino nacionalisti i oni kojima je to jedno od manifestacija mentalne bolesti koje imaju.

ivanv000 kaže...
"Ubijmo sve Eskime" JE govor mržnje i pozivanje na nasilje

Ali izjava "gade mi se svi eskimi" ili "svi eskimi mi liče na tuljanje" NIJE govor mržnje nego izražavanje osobnog mišljenja.

Najmaloumnije obiljezje sovinistickog razmisljanja je neshvacanje koliko je lako naci se na suprotnoj strani jace sovinisticke skupine i nagrabusiti.

Nazalost, kako niti 28 goidna nakon osamostaljenja nemamo udzbenik iz povijesti koji bi jasno i nedvosmisleno rekao kako bi nas nacisticki rezim pobio sve kao stakore i gamad (jer smo po vodjinoj klasifikaciji bili najveci sljam u europi) jasno mi je kako se i dalje jadni muskarci busaju sovinizmom u prsa.

ivanv000 kaže...
 Ako budeš napisao da je neki ministar lopov i to će biti govor mržnje jer ti nemaš dokaz da je on lopov.

Smijemo li tebe u novinama zvati lopovom?

 

Ako smijemo, bez dokaza, ostavi nam ime i prezime pa cu sutra zakupiti duplerice od Glorije do Vecernjaka!

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 20:59 (wyks).
15 godina
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
wyks kaže...
ivanv000 kaže...

Trpaju se u isti koš kruške i jabuke.

Da, samo iz nekog razloga to cine jedino nacionalisti i oni kojima je to jedno od manifestacija mentalne bolesti koje imaju.

ivanv000 kaže...
"Ubijmo sve Eskime" JE govor mržnje i pozivanje na nasilje

Ali izjava "gade mi se svi eskimi" ili "svi eskimi mi liče na tuljanje" NIJE govor mržnje nego izražavanje osobnog mišljenja.

Najmaloumnije obiljezje sovinistickog razmisljanja je neshvacanje koliko je lako naci se na suprotnoj strani jace sovinisticke skupine i nagrabusiti.

Nazalost, kako niti 28 goidna nakon osamostaljenja nemamo udzbenik iz povijesti koji bi jasno i nedvosmisleno rekao kako bi nas nacisticki rezim pobio sve kao stakore i gamad (jer smo po vodjinoj klasifikaciji bili najveci sljam u europi) jasno mi je kako se i dalje jadni muskarci busaju sovinizmom u prsa.

ivanv000 kaže...
 Ako budeš napisao da je neki ministar lopov i to će biti govor mržnje jer ti nemaš dokaz da je on lopov.

Smijemo li tebe u novinama zvati lopovom?

 

Ako smijemo, bez dokaza, ostavi nam ime i prezime pa cu sutra zakupiti duplerice od Glorije do Vecernjaka!

 

 

Znači, bio sam u pravu, kad ja napišem da mi svi eskimi liče na tuljane to je ipak po novogovoru "govor mržnje"

Koliko ja vidim po novinama, kad neko tzv desničara nazove rasitom, maloumnikom, fašistom, on samo "izražava svoje mišljenje".

Ali kad neko tako stavi etikete bilo kojem tzv ljevičaru, e to je odmah govor mržnje.

 

A ko je tako, ajmo svi stavljat srčeka

 

Kadveć ova ili ona stranka može kontrolirat neki medij onda je internet preostao kao posljednji medij na kojem svatko može anonimno iznositi svoje stavove, ma kakvi oni bili. Ako se meni neki stav ne sviđa, ja ga ignoriram.


Ili se možda slažeš sa našom ministricom koja je izjavila da je "sloboda govora je sloboda osobe s imenom i prezimenom, a ne anonimca"

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 21:24 (ivanv000).
9 godina
neaktivan
offline
Francuska novim zakonom protiv govora mržnje na In

Ja sam mnogo mlad,U glavi Jos mladi. 

Vec sad Internet nije onakav kakav je bio. 

Ubij srbina,hrvata,cigana,francuza je govor mrznje.

"Treba protjerati iz zemlje XXXX(ime) jer je ostetio drzavu za milijunske iznose" nebi trebao biti govor mrznje.

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
ivanv000 kaže...
 

Znači, bio sam u pravu, kad ja napišem da mi svi eskimi liče na tuljane to je ipak po novogovoru "govor mržnje"

Koliko ja vidim po novinama, kad neko tzv desničara nazove rasitom, maloumnikom, fašistom, on samo "izražava svoje mišljenje".

Ali kad neko tako stavi etikete bilo kojem tzv ljevičaru, e to je odmah govor mržnje.

Izjava o eskimima (shvacam da je primjer) bi bio dokaz tvog osobnog i samo tvojeg loseg razmisljanja  (iako moze biti dijeljeno misljenje grupe) kojem je uzrok ili los odgoj ili losa okolina.

 

Malo je primjera vecih grupa ljudi gdje su se takva razmisljala njegovala i poticala, (vise je onih koju su mrznju iskoristavali zbog osvajanja i obrane) pa su stoga takva omalovazavacka razmisljanja dijagnosticirana kao negativna drustvena anomalija i posljedica losijih zivotnih uvijeta.

 

Ukoliko se nekome moze dokazati koristenje fasisticke retorike ili metoda, onda to nije mrznja vec utvrdjivanje cinjenica, a sve u korisnu svrhu sprecavanja fasistickih zlodjela.

Stoga to nije uvreda vec pravovremeno pimjecivanje zlocudnih pojava u drustvu, jer jacanje tih pokreta, kao i sam pokret uvijek i iskljucivo ima samo zlocinacki cilj.

Izjaviti da je netko ruzan nema toliku zlocinacku konotaciju niti nuzno ima neki ultimativni zlocinacki cilj, no svejedno je neumjesno i nepotrebno.

 

Sama potreba da branis sovinisticko omalovazavanje neke etnicke skupine ljudi pokazuje defektnu karakternu manu u kojoj pojedinac ima potrebu idolizirati samoga sebe i vrednovati sebe nekim subjektivnim i narcisoidnim mjerama.

Namjerno koristim rijec defektno jer takav isti um ne shvaca da po tim krivim kriterijima aposlutno svatko drugi moze bas njega okarakterizirati kao omalovazavajucom i manje vrijednom jedinkom, te ga sikaniranjem izolirati iz drustva.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
moderator
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
ivanv000 kaže...

 

 

Znači, bio sam u pravu, kad ja napišem da mi svi eskimi liče na tuljane to je ipak po novogovoru "govor mržnje"

Koliko ja vidim po novinama, kad neko tzv desničara nazove rasitom, maloumnikom, fašistom, on samo "izražava svoje mišljenje".

Ali kad neko tako stavi etikete bilo kojem tzv ljevičaru, e to je odmah govor mržnje.

 

A ko je tako, ajmo svi stavljat srčeka

 

Kadveć ova ili ona stranka može kontrolirat neki medij onda je internet preostao kao posljednji medij na kojem svatko može anonimno iznositi svoje stavove, ma kakvi oni bili. Ako se meni neki stav ne sviđa, ja ga ignoriram.


Ili se možda slažeš sa našom ministricom koja je izjavila da je "sloboda govora je sloboda osobe s imenom i prezimenom, a ne anonimca"

 

 

Ministrica je idiotkinja, ali ti uopće ne razumiješ što je govor mržnje i nisi se potrudio pogledati niti jedno od valjda pet milijardi dostupnih objašnjenja i definicija koju možeš izguglati u pet sekundi, pa uspoređuješ kategorije koje nemaju nikakve veze jedna s drugom jer ti nije jasno značenje termina o kojem bi raspravljao. 

 

Dakle, govor mržnje štiti kategoriju ljudi na osnovu njihovih ZADATIH karakteristika. Znači, netko je rođen kao bijelac, crnac, Hrvat (nije sramota, samo velika nesreća), Eskim, Azijat ili nešto petstosedamdeseto. On na to nema nikakvog utjecaja. Netko je pak rođen kao muško, žensko, heteroseksualne ili homoseksualne orijentacije, plave kose ili zelenih očiju ili bilo koja druga kombinacija - također na to nema nikakvog utjecaja. 

 

Govor mržnje se odnosi na zaštitu takvih kategorija stanovništva, posebno onih manjinskih, jer oni ne mogu promijeniti svoje zadane karakteristike niti su na bilo koji način za njih "krivi" niti ima išta pogrešno u tome što je netko crnac, homoseksualac, Židov, Srbin, žena, muškarac, Eskim ili australski Aboridžin.

 

Pozivanje na nasilje bilo koje vrste prema bilo kome od njih zbog njihovih zadanih karakteristika je govor mržnje.

 

Vrijeđanje NIJE govor mržnje već je jednostavno vrijeđanje. 

 

Za osobnu uvredu TEBI možeš ga tužiti privatnom tužbom.

 

Vrijeđanje grupe ljudi na osnovu njihovih političkih ili ideoloških uvjerenja je vrijeđanje, ali to čak nije utuživo niti privatnom tužbom jer se ne odnosi na tebe osobno, nego na grupu.

 

Razumiješ li sada da UVREDA i GOVOR MRŽNJE nisu iste pravne kategorije?

 

 

 

 

This space for rent!
9 godina
neaktivan
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
Drago kaže...

Mislim da miješaš cenzuriranje na YT-u, FB-u i po mainstream medijima, sa zakonskom odgovornošću za ono što je govor mržnje. 

 

Znači, ja sam svjestan da ove gore tri kategorije koje sam naveo uvelike cenzuriraju bundžije raznih vrsta, lijeve i desne, onemogućavajući im da govore zbog ekstremizma ili nekog njihovog nedefiniranog "govora mržnje", ili im samo to imputiraju, bez cenzure, iako netko pravno ne spada u širitelja mržnje, ali to nije isto što i odgovarati pred zakonom koji ima definirano što je to kažnjivi govor mržnje i koji te može lupiti po džepu ili staviti u zatvor. YT, Facebook ili BBC to ne mogu.

 Facebook, YT, Twitter i slični nisu ništa drugo nego trg na kojem ljudi pričaju. Da li kad na Trgu bana Jelačića netko viče nešto neprimjereno bude kažnjen on ili se kazna piše i trgu? Problem je što se ovime firme stavljaju u položaj gdje one neće htjeti plaćati kazne i dogoditi će se to da će one svaki sumjnivi tekst ili video micati. A to će biti daleko veća količina sadržaja nego ona koja će biti stvarno potrebna za uklanjanje, ali eto, YT i Facebook će rađe maknuti i sveki potencijalno sumnjivi komentar da ne bi plaćali kazne. Baš njih briga jesu li oni tim postupkom nekom kolateralno uskratili pravo da kaže nešto, oni misle na svoj profit. Treba kazniti osobe, a ne platforme.

 

Netko će reći gluposti, teroije zavjera, neće to tako i slično. No, YT već danas demonetizira sve filmiće u kojima se spominju nacisti i slično. To ne bi bio problem da su to neki videi koji veličaju ideologiju ili slično, no dobar dio tih videa su edukacijski, razni animirani videići od 5 ili 10 minuta u kojima se sumira povijest bitaka svjetskih ratova ili slično. Nedavno, s promjenom pravila, YouTube je maknuo razne tipove videa na kojima su bili Hitlerovi, Staljinovi ili Mussolinijevi govori. Isto se na pravu ne čini problematično, no to su bili videi govora, bez nekakvih konotacija i slično. Te isječke su koristili profesori povijesti i ljudi s fakuleteta i trebali su te videe za akademske svrhe. To je dio povijesti, ako će se tako stvari gurati pod tepih time se neće riješiti nikakvi problemi već će ih se samo privremeno prikiriti. 

 

YT već sad demonetizira i prikriva ogroman broj videa koje ne bi trebali jer u njima nema ništa pogrešno, a razlog nije ništa drugo nego strah od kazni. Ovo će dugoročno samo izazvati sve veće probleme cenzuriranja nego što će ih riješiti, a usto, ne rješava se uzrok, nego se samo flasterom prikriva krv koja curi umjesto da se traži način na koji riješiti problem iz temelja.

PzKpfw kaže...

Tak' je. Al' zato si ti tu, udružen sa drugim domoljubima, suvernistima, ...., da nama zavedenima ukažete i pokažete na pravi put.

Vi kužite, a mi i drugi ne žikimo.

 

Po vama je i 5G, početak čipiranja ljudi...

 

Hm, zar nije Umberto Eco pisao između ostalog da fašisti uvijek ukazuju na nekakvu zavjeru, neki tajni plan, itd....

 Vidiš, ja ti niti glasam za desne opcije, niti podržavam suverniste, domoljubne koalicije niti takve igrače. Ovo za 5G ti neću ni kometirati. Vidiš, ti si odma na temelju moje slike i toga što sam kritičan prema načinu na koji se pokušava riješiti neki problem pretpostavio gdje ja pripadam i ti me na temelju toga odma diskriminiraš. To je osnovni problem s danjašnjim liberalima. Dok je po njihovom sve OK, ali čim nije po njihovom onda je to napad na ljudska prava, diskriminacija i slično. Ali nikome ništa kad takozvani liberali napadaju druge skupine nazvajući ih primitivcima, seljačinama, kretenima i sličnim nazivima. Onda to nije problem. 

Visak kaže...

 Osim što ti je argument tipičan slippery slope, 

https://en.wikipedia.org/wiki/Slippery_slope

tj. iz dupeta izvlačiš da će se jednog dana nešto sigurno dogoditi, iz navodnika je uočljivo da uopće ne smatraš govor mržnje nečim lošim ili uopće postojećim. 'Ubij Srbina' je valjda stari hrvatski pozdrav.

 Ne moraš me učiti što je slippery slope, došao sam do fakultetske razine. Nemam ja problem da se suzbija govor mržnje. Ali imam problem s time da je to vrlo širok pojam koji se danas olako shvaća, danas kažeš bilo što nekom i to je već govor mržnje, ljude se uči da budu "pahuljice" (u nedostatku boljeg izraza) kojima ne smiješ reći jednu ružnu riječ, inače je to govor mržnje. Presječe te neko na križanju, vikneš mu majmune i eto ti govora mržnje jer je on slučajno bio crnac. A tebi je potpuno svejedno bio on crnac, bijelac ili kinez, ali ti si eto rekao majmune.

 

Pojam "politčke korektnosti" ne želim ni spominjati.

 

Fascinantno je su neki ljudi ovako široko problematičnu tematiku koja seže u sve pore društva spremni okrenuti na "Ubij srbina" raspravu da bi dobili jedan jeftini poen u raspravi. Ja bi volio živjeti u tvojem svijetu gdje se očito zakoni ne koriste kako bi okrenuo vlasititu korist i gdje pojedinci i razne organizacije uvijek žele sve veću kontrolu i sve više informacija.

 

Da, ovo što sam ja spomenuo je slippery slope. I upravo to me najviše brine. Ali isto tako, da je netko 1800-ih ili 1900-ih rekao da bi trebalo razmišljati hoće li jednom taj sav crni dim iz termoelektrana i tvornica doći na naplatu, isto tako bi rekli da je ludist, lud, da propitkuje temelje ekonomije i države i tko zna što sve još ne.

 

SAD je bio spreman trovati vlasititu populaciju bakterijama bez znanja ljudi da vide kako se šire i kakv je utjecaj, kao rezultat toga je nekoliko ljudi umrlo, napad na američki brod u Vijetnamu se nikad nije dogodio, MKUltra gdje su civilima davali LSD da vide utjecaj na populaciju i može li ih se kontrolirati. Prije nekoliko godina je otkriven PRISM i masovno špijuniranje ljudi za koje nije bilo nikakve potrebe da ih se nadgleda i time se zadiralo u njihovu privatnost. Pitanje je koliko samo još takvih programa ima u svim ostalim državama, a još bolje pitanje je kojim je novim programom koji je još bolji i tajniji SAD zamijenio PRISM. 

 

Meni je to i više nego dovoljno da budem sumjičav prema ikojem pokretu bilo koje države koji uključuje ikakvo ograničavanje govora jer je pitanje kad, a ne hoće li se dogoditi nešto. Meni bi bilo drago da živim u sivjetu gdje poput tebe ne bi trebao biti sumnjičav prema ničemu, ali kad god posotji mogučnost da nešto pođe krivo u 99% slučajeva to se dogodi kad-tad. Prvo je prošao novi zakon o autorskim pravima, a ovo nije ništa drugo nego potvrda da će se slobode sve više i više smanjivati u ime nekakvog boljeg društva. I onda se europske države obrušavaju na kinu, a samo su dva ili tri koraka iza nje s ovakim zakonima.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 22:33 (JozoBozo121).
15 godina
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
JozoBozo121 kaže...
Facebook, YT, Twitter i slični nisu ništa drugo nego trg na kojem ljudi pričaju. Da li kad na Trgu bana Jelačića netko viče nešto neprimjereno bude kažnjen on ili se kazna piše i trgu? Problem je što se ovime firme stavljaju u položaj gdje one neće htjeti plaćati kazne i dogoditi će se to da će one svaki sumjnivi tekst ili video micati. A to će biti daleko veća količina sadržaja nego ona koja će biti stvarno potrebna za uklanjanje, ali eto, YT i Facebook će rađe maknuti i sveki potencijalno sumnjivi komentar da ne bi plaćali kazne. Baš njih briga jesu li oni tim postupkom nekom kolateralno uskratili pravo da kaže nešto, oni misle na svoj profit. Treba kazniti osobe, a ne platforme.

Ne valja ti usporedba.

 

Grad Zagreb ili neka Novina apsolutno mogu biti kaznjeni ukoliko netko na trgu/stranici na prostoru za oglasavanje kojeg iznamljuje sam Grad/Novina objavi nesto cime se krsi zakon.

Kao i sto Grad ne moze samo preventivno i bez pravomocne presude ikome zabraniti dolazak na trg, dok ti imas pravo moderirati vlastitu web-stranicu.

JozoBozo121 kaže...
YT već sad demonetizira i prikriva ogroman broj videa koje ne bi trebali jer u njima nema ništa pogrešno, a razlog nije ništa drugo nego strah od kazni. Ovo će dugoročno samo izazvati sve veće probleme cenzuriranja nego što će ih riješiti, a usto, ne rješava se uzrok, nego se samo flasterom prikriva krv koja curi umjesto da se traži način na koji riješiti problem iz temelja.

U kakofoniji sukoba razlicitih grupa, uzimajuci u obzir da se kontroverzne i zlocinacke grupe ne aktiviraju pri medijskim uratcima o kuhinji i vrtlarstvu, razumljivo je da postoji (marginalan) broj uradaka koji su postlai kolateralna zrtva.

 

No kako je takav edukativni materijal inako dostupan i na drugim mjestima, to ne predstavlja toliki problem koliko predstavlja dopustanje zlocinackih aktivnosti na tim platformama.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 22:51 (wyks).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
wyks kaže...

Ne valja ti usporedba.

 

Grad Zagreb ili neka Novina apsolutno mogu biti kaznjeni ukoliko netko na trgu/stranici na prostoru za oglasavanje kojeg iznamljuje sam Grad/Novina objavi nesto cime se krsi zakon.

Kao i sto Grad ne moze samo preventivno i bez pravomocne presude ikome zabraniti dolazak na trg, dok ti imas pravo moderirati vlastitu web-stranicu.

 

 

U kakofoniji sukoba razlicitih grupa, uzimajuci u obzir da se kontroverzne i zlocinacke grupe ne aktiviraju pri medijskim uratcima o kuhinji i vrtlarstvu, razumljivo je da postoji (marginalan) broj uradaka koji su postlai kolateralna zrtva.

No kako je takav edukativni materijal inako dostupan i na drugim mjestima, to ne predstavlja toliki problem koliko predstavlja dopustanje zlocinackih aktivnosti na tim platformama.

O valja valja. Facebook i Twitter nisu novine. U novine ne može objavljivati bilo koja osoba s korsničkim računom. Ali na trg bana Jelačića može doći bilo tko i ljudima poput posta pričati svoju priču. I naravno, nitko nije lud da misli kako Grad Zagreb može biti odgovoran za to. A to, što se stranice mogu moderirati kako vlasnici žele je upravo problem, pogotovo kad se radi o dvije najveće društvene mreže koje su danas ništa drugo nego produžetak javnog prostora i javna domena za koju kontrola sadržaja nikako ne bi smjela bit isključivo u njuhovim rukama.

 

Nije marginalan. U bilo kojem videu u kojem se samo spomene nacizam je automatski demonetiziran. S još desetinama pojmova koji imaju istu posljedicu. Dostpunost ne mijenja apsolutno ništa. To je samo jedan korak iza kineskog uklanjanja svih pojmova vezanih uh reedkuacijske kampove ili Tiananmenski trg.

Kontroverzne stvari nisu zabranjene, kontroverzne su jer postoje dva podjednaka tabora koja imaju oprećna mišljenja o njima,a uklanjanje takvih stvari će imati daleko gore posljedice dugoročno. 

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 23:06 (JozoBozo121).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
JozoBozo121 kaže...

Presječe te neko na križanju, vikneš mu majmune i eto ti govora mržnje jer je on slučajno bio crnac. A tebi je potpuno svejedno bio on crnac, bijelac ili kinez, ali ti si eto rekao majmune.

 Nisam čuo da se u Hrvatskoj to ikome dogodilo, a s druge strane čuo sam hukanje crnim igračima na stadionima. Izmišljaš hipotetske probleme, a ignoriraš stvarne.

JozoBozo121 kaže...

 

Fascinantno je su neki ljudi ovako široko problematičnu tematiku koja seže u sve pore društva spremni okrenuti na "Ubij srbina" raspravu da bi dobili jedan jeftini poen u raspravi. Ja bi volio živjeti u tvojem svijetu gdje se očito zakoni ne koriste kako bi okrenuo vlasititu korist i gdje pojedinci i razne organizacije uvijek žele sve veću kontrolu i sve više informacija.

 U mojem svijetu je povik 'Ubij Srbina' čest, realan i povijesno doslovno ostvaren događaj, pa je to nešto s daleko većom težinom od tvojih tlapnji i paranoja. 

JozoBozo121 kaže...

 

 Da, ovo što sam ja spomenuo je slippery slope. I upravo to me najviše brine. Ali isto tako, da je netko 1800-ih ili 1900-ih rekao da bi trebalo razmišljati hoće li jednom taj sav crni dim iz termoelektrana i tvornica doći na naplatu, isto tako bi rekli da je ludist, lud, da propitkuje temelje ekonomije i države i tko zna što sve još ne.

 Znači ako su nekad nekom rekli da je lud, a on to nije bio, svi kojima danas kažu da su ludi to zapravo nisu. To ti je logika ovog argumenta? Razumiješ da tako svatko može bilo što reći, a kada mu se kaže da je to glupost on ponovi ovo tvoje? Nečije krivo ne čini tebe u pravu.

JozoBozo121 kaže...

 

SAD je bio spreman trovati vlasititu populaciju bakterijama bez znanja ljudi da vide kako se šire i kakv je utjecaj, kao rezultat toga je nekoliko ljudi umrlo, napad na američki brod u Vijetnamu se nikad nije dogodio, MKUltra gdje su civilima davali LSD da vide utjecaj na populaciju i može li ih se kontrolirati. Prije nekoliko godina je otkriven PRISM i masovno špijuniranje ljudi za koje nije bilo nikakve potrebe da ih se nadgleda i time se zadiralo u njihovu privatnost. Pitanje je koliko samo još takvih programa ima u svim ostalim državama, a još bolje pitanje je kojim je novim programom koji je još bolji i tajniji SAD zamijenio PRISM. 

 

Meni je to i više nego dovoljno da budem sumjičav prema ikojem pokretu bilo koje države koji uključuje ikakvo ograničavanje govora jer je pitanje kad, a ne hoće li se dogoditi nešto. Meni bi bilo drago da živim u sivjetu gdje poput tebe ne bi trebao biti sumnjičav prema ničemu, ali kad god posotji mogučnost da nešto pođe krivo u 99% slučajeva to se dogodi kad-tad. Prvo je prošao novi zakon o autorskim pravima, a ovo nije ništa drugo nego potvrda da će se slobode sve više i više smanjivati u ime nekakvog boljeg društva. I onda se europske države obrušavaju na kinu, a samo su dva ili tri koraka iza nje s ovakim zakonima.

 Pa sumnjičavost je u ovom slučaju u redu, ali ti si se postavio kao da problem govora mržnje ne postoji, a moje direktno pitanje si ignorirao. S obzirom da su na ovim prostorima stotine tisuća ljudi pobijene zbog govora mržnje, a nitko zbog PRISMa, tvoj otpor ne djeluje racionalno.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
JozoBozo121 kaže...
 Facebook i Twitter nisu novine. U novine ne može objavljivati bilo koja osoba s korsničkim računom. Ali na trg bana Jelačića može doći bilo tko i ljudima poput posta pričati svoju priču.

Facebook i Twitter su usluge i servisi, jer ti prihvacas odredjene uvjete da bi dobio uslugu.

Facebook i Twitter nude slicnu ulugu kao i novine/grad, a to je objavljivanje oglasa. Oglas moze bit i besplatan.

Primjerice Dubrovnik ima Glas Grada koji je besplatan, pa se u njemo moze objaljivati stosta.

 

I ti smijes iznajmiti/ustupiti dio svog procelja/automobila kako bi oglasavao, no ukoliko oglas bude nezakonitog sadrzaja odgovran si i ti i onaj tko ti je oglas platio/ustupio.

 

Na primjeru toga da ti se ne moze bez osnovane presude onemoguciti prilaz javnom prostoru pokazao sam ti da zakon ima na umu distinkciju trga i Facebooka, jer i ti kao vlasnik foruma/stranice imas pravo bristi nepocudan sadrzaj.

 

Takodjer ovdje zakon priznaje i vlastitu i vlasnikovu tromost, pa je kazna novcana, dok bi pri opetovanom oglasavanju npr. fasistickog aktivizma u novinama te iste bile zabranjene ili bi gradsko poglavarstvo kazneno odgovaralo u slucaju da se korisiti gradski prostor.

 

Ti brkas javni/privatni i gradski prostor.

JozoBozo121 kaže...
 Nije marginalan. U bilo kojem videu u kojem se samo spomene nacizam je automatski demonetiziran. S još desetinama pojmova koji imaju istu posljedicu. Dostpunost ne mijenja apsolutno ništa.

To je problem o kojem se pise i za koje se nalazi rjesenje. Cenzura bi bila kad bi taj famozni netko sutio o tome, a da mediji ignoriraju. No to nije slucaj.

https://www.theguardian.com/technology/2019/jun/06/youtube-blocks-history-teachers-uploading-archive-videos-of-hitler

 

 

JozoBozo121 kaže...
 Kontroverzne stvari nisu zabranjene, kontroverzne su jer postoje dva podjednaka tabora koja imaju oprećna mišljenja o njima,a uklanjanje takvih stvari će imati daleko gore posljedice dugoročno. 

U slucaju nacizma i fasizma, a o tome se govori - jer su to najistureniji izvori govora mrznje, ne postoje dva oprecna i podjednaka stava - antifasizam je ispravno dok jeoprecno misljenje kriminalizirano jos prije 75 godina.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
9 godina
neaktivan
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
Visak kaže...

 Nisam čuo da se u Hrvatskoj to ikome dogodilo, a s druge strane čuo sam hukanje crnim igračima na stadionima. Izmišljaš hipotetske probleme, a ignoriraš stvarne.

 

 U mojem svijetu je povik 'Ubij Srbina' čest, realan i povijesno doslovno ostvaren događaj, pa je to nešto s daleko većom težinom od tvojih tlapnji i paranoja. 

Kakve veze ima hukanje crncima s govorom mržnje na internetu?

 

A veću glupost nisam još čuo, Srbi agresorski zauzmu trećinu hrvatskog terotorija, kolju ljude, u Vukovaru su na pili rezali ljude žive i ti meni tu pričaš o tome da su oni poginuli? Hoćeš u idućem postu okriviti silovanu curu da je izazvala silovatelja uskim vešom?

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.7.2019 23:25 (JozoBozo121).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
wyks kaže...

U slucaju nacizma i fasizma, a o tome se govori - jer su to najistureniji izvori govora mrznje, ne postoje dva oprecna i podjednaka stava - antifasizam je ispravno dok jeoprecno misljenje kriminalizirano jos prije 75 godina.

Je, pripadnici antifašista Staljin, Mao Ce-Tung i Tito su neviđeno bolji od Hitlera i Mussolinija. Sva tri su si jedan uz bok drugome po količini ubojstava ljudi koji im nisu odgovarali, što je neviđeno različito od Hitlerovog i Mussolinijevog organiziranog ubojstava skupina ljudi koji im nisu odgovorali. /s

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
16 godina
moderator
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
JozoBozo121 kaže...
wyks kaže...

U slucaju nacizma i fasizma, a o tome se govori - jer su to najistureniji izvori govora mrznje, ne postoje dva oprecna i podjednaka stava - antifasizam je ispravno dok jeoprecno misljenje kriminalizirano jos prije 75 godina.

Je, pripadnici antifašista Staljin, Mao Ce-Tung i Tito su neviđeno bolji od Hitlera i Mussolinija. Sva tri su si jedan uz bok drugome po količini ubojstava ljudi koji im nisu odgovarali, što je neviđeno različito od Hitlerovog i Mussolinijevog organiziranog ubojstava skupina ljudi koji im nisu odgovorali. /s

 

Pričaš gluposti i ponavljaš desničarske fantazmagorije koje nemaju veze sa stvarnošću i to u raspravi koja je bila načelnog tipa, ali tebe svrbe Srbi (svi) i Tito. 

 

Treba li onda biti dozvoljeno ili ne pozivati na ubijanje Srba ili ne? To još nisi odgovorio, a pitanje vrlo jednostavno, a odgovor samo da ili ne.

 

This space for rent!
9 godina
neaktivan
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
Drago kaže...

 

Pričaš gluposti i ponavljaš desničarske fantazmagorije koje nemaju veze sa stvarnošću i to u raspravi koja je bila načelnog tipa, ali tebe svrbe Srbi (svi) i Tito. 

 

Treba li onda biti dozvoljeno ili ne pozivati na ubijanje Srba ili ne? To još nisi odgovorio, a pitanje vrlo jednostavno, a odgovor samo da ili ne.

 Gluposti? Koje gluposti? Ajde mi molim te reci jednu razliku između Titovog ubijanja svih koji su njemu bili protivnici njegovog režima i nacisitičkog ubijanja svih koji su bili nepodobni njihovom režimu? To što nema rasnih zakona? Pa to je potpuno isti k**ac. I u jednom i u drugom režimu su ubijani nevini ljudi, potpuno je svejedno po kojoj osnovi. Ne postoji jedna razlika između nacista i Staljina, Mao Ce-Tunga i Tita osim toga što su jedni izgubili, dok su drugi pobijedili. I jedni i drugi su bili nemilosrdni dikatotori koji bi ubili aposlutno bilo koga tko im se pokazao kao prijetnja i to treba javno reći.

 

Ne. Nedopustivo je pozivati na ubojstvo bilo koga po bilo kakvoj osnovi. 

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.7.2019 0:12 (JozoBozo121).
16 godina
moderator
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
JozoBozo121 kaže...

 Gluposti? Koje gluposti? Ajde mi molim te reci jednu razliku između Titovog ubijanja svih koji su njemu bili protivnici njegovog režima i nacisitičkog ubijanja svih koji su bili nepodobni njihovom režimu? To što nema rasnih zakona? Pa to je potpuno isti k**ac. I u jednom i u drugom režimu su ubijani nevini ljudi, potpuno je svejedno po kojoj osnovi. Ne postoji jedna razlika između nacista i Staljina, Mao Ce-Tunga i Tita osim toga što su jedni izgubili, dok su drugi pobijedili. I jedni i drugi su bili nemilosrdni dikatotori koji bi ubili aposlutno bilo koga tko im se pokazao kao prijetnja i to treba javno reći.

 

Ne. Nedopustivo je pozivati na ubojstvo bilo koga po bilo kakvoj osnovi. 

 

Ne da mi se sada raspravljati o razlici između rasnih zakona i ubijanja čitavih naroda i obitelji i obračuna s političkim protivnicima i ratnim neprijateljima, a ne s čitavim narodima, jer to ionako nije tema rasprave, a ako hoćeš, mogu ti u mailu objasniti. Pošalji mi na PP pa ti objasnim.

 

Ako nije u redu pozivati na ubojstvo bilo koga po bilo kakvoj osnovi, kakve onda imaš probleme sa zabranom govora mržnje, što, ako si pročitao moj raniji post, nije ista pravna kategorija kao uvreda?

 

 

This space for rent!
12 godina
offline
Francuska novim zakonom protiv govora mržnje na In

Nije problematičan cilj koji se ovim zakonom želi postići, slažem se da treba uklanjati sadržaj koji vrijeđa pojedinca/skupine ljudi na osnovu osobina na koje nisu mogli utjecati, već je problematična činjenica da se puno legitimnog sadržaja svrstava pod hate speech jer se kosi s nečijim uvjerenjima. Primjer - susjed je bio objavio na facebooku kako su mu ilegalni migranti opljačkali i demolirali vikendicu. U postu nije bilo nikakvih poziva na nasilje, jedini potencijalno kontroverzni dio posta je bilo nešto tipa "evo zašto nam treba vojska kako bi zaštitili svoje granice". Taj isti post mu je sljedeći dan obrisan i još je dobio par dana zabrane objavljivanja na facebooku. Znači nije širio govor mržnje niti je širio dezinformacije, a pobrao je ban. Ovakvi zakoni bi samo pogoršali situaciju.

https://valid.x86.fr/pt47mq || https://valid.x86.fr/1gyacp
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.7.2019 0:19 (toncek333).
Moj PC  
3 2 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
toncek333 kaže...

Nije problematičan cilj koji se ovim zakonom želi postići, slažem se da treba uklanjati sadržaj koji vrijeđa pojedinca/skupine ljudi na osnovu osobina na koje nisu mogli utjecati, već je problematična činjenica da se puno legitimnog sadržaja svrstava pod hate speech jer se kosi s nečijim uvjerenjima. Primjer - susjed je bio objavio na facebooku kako su mu ilegalni migranti opljačkali i demolirali vikendicu. U postu nije bilo nikakvih poziva na nasilje, jedini potencijalno kontroverzni dio posta je bilo nešto tipa "evo zašto nam treba vojska kako bi zaštitili svoje granice". Taj isti post mu je sljedeći dan obrisan i još je dobio par dana zabrane objavljivanja na facebooku. Znači nije širio govor mržnje niti je širio dezinformacije, a pobrao je ban. Ovakvi zakoni bi samo pogoršali situaciju.

 

Iskreno sumnjam da je zbog "zato nam treba vojska" dobio ban na Facebooku, odnosno, siguran sam da to nije razlog. 

 

 

This space for rent!
9 godina
neaktivan
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
Drago kaže...

Ako nije u redu pozivati na ubojstvo bilo koga po bilo kakvoj osnovi, kakve onda imaš probleme sa zabranom govora mržnje, što, ako si pročitao moj raniji post, nije ista pravna kategorija kao uvreda?

 Imam problem s time što se primarno kažnjavaju kompanije umjesto ljudi. To nije dobro rješenje i dugoročno će dovesti do još samo više problema. A izjava "koje se mogu okarakterizirati kao govor mržnje" ne daje mi dojam da su definirali točno kakve izjave su govor mržnje, a kakve nisu. Uvrede i govor mržnje su relativni pojmovi i vrlo često se miješaju i mute, a tu se ostavlja prevelik prostor privatnim kompanijama da odlučuju što je što. 

 

A kao drugo, društvene mreže treba redefinirati kao produžetak javnog prostora, ono što je u Rimu bio forum, danas su postale društvene mreže jer su društvene mreže jedostavno krucijalni dio života i to jedostavno treba integrirati u neku novu regulaciju te je previše neodgovorno ostaviti toliku odgovornost na privatnim kompanijama.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.7.2019 0:43 (JozoBozo121).
16 godina
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
JozoBozo121 kaže...

 Imam problem s time što se primarno kažnjavaju kompanije umjesto ljudi.

Dok su kompanije te koje daju prostor gdje takvi mogi izraziti mišljenje i dok se može svašta javno objavljivati anonimno dotad će to biti rješenje.

Ja sam prvi za potpuno izbacivanje anonimnosti na netu, no to je problem neta jer u startu nije zamišljen tako.

Neki su počeli s potpunom zabranom komentara, što je puno bolja varijanta, no u slučaju YT i slično izbacuje se smisao tih servisa.

16 godina
moderator
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
JozoBozo121 kaže...

 Imam problem s time što se primarno kažnjavaju kompanije umjesto ljudi. To nije dobro rješenje i dugoročno će dovesti do još samo više problema. A izjava "koje se mogu okarakterizirati kao govor mržnje" ne daje mi dojam da su definirali točno kakve izjave su govor mržnje, a kakve nisu. Uvrede i govor mržnje su relativni pojmovi i vrlo često se miješaju i mute, a tu se ostavlja prevelik prostor privatnim kompanijama da odlučuju što je što. 

 

Je li kužiš da je u Francuskoj govor mržnje ono što francuski zakon definira kao govor mržnje? Kada ideš otvoriti firmu u Saudijskoj Arabiji, hoćeš li je otvoriti po hrvatskim ili saudijskim zakonima?

Svaka firma koja posluje u određenoj zemlji posluje prema zakonima te zemlje. Dakle, FB će se za Francusku i Njemačku voditi francuskim i njemačkim zakonima, a ne svojim pravilima. 

 

Ovo su gore besmislice.

 

 

 

This space for rent!
10 godina
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n

 

@JozoBozo121

 

 

Niveliraš stvari. Tito i Hilter tebi su isti? Eh, frende totalno si zabrijao. 

Sličan si kao i domaći tzv. antitotalisti koji su kakti za demokraciju kontra svih totalitarizama.

To su ustvari pritajeni extermisti u nacionalističkom i kleriralnom smislu.

Te, pored toga ruše sva društvena dostignuća socijalizma, kako bi uveli nesmiljeni kapitalizam i još više osiromašili najniže slojeve društva.

 

Dobro ti Drago piše, da ponavljaš desničarske fantazije.

Nema nikakve logike u tome kaj uspoređuješ da su isti oni koji su činili zlo prema drugima ljudima, te koji su se borili kontra toga zla.

Sjećam te se iz prijašnjih rasprava, da si bio više ili manje otovreni nacionalist. Međutim, imaš sposobnost autocenuzre, pa ne ideš otovreno sa svojim stavovima.

 

Probaj, slagati iz stvari iz jednog drugog objektivnog kuta, te se postavi u kožu jednog Srbina, Židova ili bilo koga tko je drugačiji od ovog kleronacionalističkog ludila koje se valja Hrvatskom.

Tiha fašizacija HR je na djelu. 

 

Nisu drug Tito i njegovi partizani pali sa Marsa, nego ih je borba kontra velikog Zla stvorila.

Vrijeđanje, govor mržnje, te mržnja kao takva stvorila je ove druge, koji su najobičniji talog ljudski. 

Meuđtim, nakon zločina slijedi kazna. 

 

Stvar je jasna. Da se poslužim logikom iz western filmova.

Ako ukradeš konja ti si konjokradica, a za takve nema milosti, nego jednostavno metak iz Colta ili vješanje.

Zato, frende ostavi se ovih koji šire zlo i mržnju, te živi u miru sa svima ostalima dobrim ljudima.

 

 

Panzerkampfwagen.d-ZG.Hard work, pays off.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n

Ne, ne želim se uopće rasoravljati s tobom, štoviše, u zadnje vrijeme sam izgubio volju i za ovaj forum. Mada to nije ništa čudno, nažalost, ostalo je još jako malo aktivnih forumaša i sve ih je manje.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.7.2019 1:02 (JozoBozo121).
4 godine
protjeran
offline
Francuska novim zakonom protiv govora mržnje na In

Hajdemo reći da pratim ovu debatu oko "slobode govora" već duže vrijeme. Smatram da tzv. "govor mržnje" spada pod slobodu govora. Govor koji može pretstavljati ugrozu za nečiju slobodu, imovinu, zdravlje, život ne spada pod slobodu govora... najpoznatiji primjer je lažna uzbuna za požar u punom kazalištu, u tom slučaju vikanje "Vatra!" ne spada pod slobodu govora jer može nastati stampedo, može biti ozlijeđenih, može doći štete imovini. Isto tako ni: "Ubit ću te ako izađeš van" ne spada pod slobdu govora jer ograničava tuđu slobodu, bez obzira bi li ta prijetnja bila ostvarena ili ne. Problem je što se tzv. "govor mržnje" ne može cenzurirati bez da se kompromitira i sloboda govora.

 

Hajdemo prvo s definicijama: govor mržnje

 

"speech expressing hatred of a particular group of people" - Merriam Webster

"speech that attacks, threatens, or insults a person or group on the basis of national origin,ethnicity, color, religion, gender, gender identity, sexual orientation, or disability." - Dictionary.com

 

 

sloboda govora


"the legal right to express one's opinions freely" - Merriam Webster

"the right of people to express their opinions publicly without governmental interference, subjektno the laws against libel, incitement to violence or rebellion, etc." - Dictionary.com

 

U SAD-u postoje ograničenja na slobodu govora: npr. prevara, pozivi na nasilje, dječja pornografija, intelektualno vlasništvo, državne tajne, ali npr. vrhovni sud je 1969. donio presudu prema kojoj je govor članova KKK-a zaštićen, 1992. presuđeno je da govor ne može biti kriminaliziran, a 2011. presuđeno je da Westbro Baptist Church ima pravo na korištenje njihovih famoznih plakata, 2017. donesena je jednoglasna presuda prema kojoj je čak i "racially disparaging" govor dopušten i pri tome jedan od sudaca izjavljuje:

“Speech may not be banned on the ground that it expresses ideas that offend.” The case upheld the right of a band called “The Slants” to trademark its racially offensive name. Justice Samuel Alito wrote, “Speech that demeans on the basis of race, ethnicity, gender, religion, age, disability, or any other similar ground is hateful; but the proudest boast of our free speech jurisprudence is that we protect the freedom to express the thought that we hate.”

 

Ali to je samo good ol' USA (tamo vam znate ima hrpa beskućnika i ljudi umiru bez zdravstvenog, ludi su za oružjem, debeli, glupi, izabrali su onog debelog naranđastog majmuna za predsjednika), zar mi kulturni i napredni Evropljani ne možemo bolje od njih? Jer postoji možda filozofski argument za zabranu "govora mržnje"? Filozofija koja se nalazi iza slobode govora kaže da su sve ideje, sva mišljenja, svi argumenti i sva gledišta "na stolu". Zato prvi amandman ne štiti ono što sam već nabrojao, dječja pornografija nije nečije mišljenje ili argument. Ali ne možemo reći da su sloboda govora i "govor mržnje" različite stvari kao što "jedenje hrane" i "jedenje brze hrane" nisu dvije različite stvari, "govor mržnje" je, matematički rečeno - podskup slobodnog govora. Ako netko kaže "možeš jesti što ti volja" i "ne možeš jesi brzu hranu" to je kontradikcija isto kao što je "imaš slobodu govora reći što god hoćeš" i "ne smiješ koristiti govor mržnje" su kontradikcije jer ako ne smiješ koristi govor mržnje ne možeš ni reći što god hoćeš. Zato je "podržavam slobodu govora, ali ne govor mržnje" glupost i onaj koji vam brani "govor mržnje" vam ne može reći da vam ne narušava slobodu govora jer je narušava.

 

Ima puno stvari koje možemo reći i netko ih može smatrati mrziteljskima, neproduktivnima, "razdornima", npr. zagovaranje zabrane obrezivanja novorođenčadi... netko može uzeti hrpu istraživanja i neke moralne argumente tipa da nemamo pravu nanijeti toliku količinu boli bez pristanka i neki Židov ih može smatrati "mrziteljskim" iako protivnik obrezivanja ima jako dobre argumente. Tko odlučuje što je "govor mržnje"? Po definiciji, govor mržnje bi bio i zagovaranje oslobađanja robova jer to netko može smatrati "napadom na bijelce"(rasa) ili Američku borbu za neovisnost se može smatrati "napadom na Britance"(nacionalnost), borbu za pravo glasa ženama netko može smatrati napadom na muškarce(spol).Možemo reći da, ali sve to su bili legitimne borbe i ciljevi zato to nije govor mržnje... ali to je opet, kriterij za to čini li nešto govor mržnje mora biti nečije mišljenje, znači subjektivno, a to će uvijek biti ono što se državi, političarima, birokratima i raznoraznim NGO sisačima proračuna ne sviđa. Pa da lijepo zatvaramo i kažnjavamo ljude ovisno o tome tko dobije mandat? Ne baš lijepa budućnost ako mene pitate.

btw. postojeznanstvena istraživanja su pokazala da što si bliže mišljenju kako sloboda govora treba biti apsolutna to ti je veći kvocijent inteligencije... pa se postavlja pitanje zašto bi dopustili brainletima kontrolu nad govorom?

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.7.2019 6:05 (Groyper).
 
4 1 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
Old Iggy kaže...
JozoBozo121 kaže...

 Imam problem s time što se primarno kažnjavaju kompanije umjesto ljudi.

Dok su kompanije te koje daju prostor gdje takvi mogi izraziti mišljenje i dok se može svašta javno objavljivati anonimno dotad će to biti rješenje.

Ja sam prvi za potpuno izbacivanje anonimnosti na netu, no to je problem neta jer u startu nije zamišljen tako.

Neki su počeli s potpunom zabranom komentara, što je puno bolja varijanta, no u slučaju YT i slično izbacuje se smisao tih servisa.

Iskreno se nadam da će ljudi koji razmišljaju kao ti na kraju pojest g***o. Oni koji su zamišljali internet nisu uopće razmišljali o anonimnosti, htjeli su imati protokol za komunikaciju i to je to. Već sada imaš manje društvene mreže koje uklanjaju sadržaj samo i samo ako im tako naredi Američki sud. Znači da bi zaobišao Europsku cenzuru ili samo cenzuru koje te kompanije rade interno treba ti samo premještanje servera ili drugi servis. Ali tu su i blockchain i decentralizirani web.

4 godine
protjeran
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
Drago kaže...

 

Dakle, govor mržnje štiti kategoriju ljudi na osnovu njihovih ZADATIH karakteristika. Znači, netko je rođen kao bijelac, crnac, Hrvat (nije sramota, samo velika nesreća), Eskim, Azijat ili nešto petstosedamdeseto. On na to nema nikakvog utjecaja. Netko je pak rođen kao muško, žensko, heteroseksualne ili homoseksualne orijentacije, plave kose ili zelenih očiju ili bilo koja druga kombinacija - također na to nema nikakvog utjecaja. 

 

Govor mržnje se odnosi na zaštitu takvih kategorija stanovništva, posebno onih manjinskih, jer oni ne mogu promijeniti svoje zadane karakteristike niti su na bilo koji način za njih "krivi" niti ima išta pogrešno u tome što je netko crnac, homoseksualac, Židov, Srbin, žena, muškarac, Eskim ili australski Aboridžin.

 

Ako kažem da ljudi X rase počini disproporcionalno velik broj kaznenih dijela kao što je slučaj u SAD-u ili nedavno kada su bili oni prosvjedi u Čakovcu i iznijeti slični podaci o disproporcionalnosti zločina koju počine Romi naspram udjela koji čine u stanovništvu? Što bi bila "suprotna" tvrdnja, ako kažemo da 20% stanovništva Y rase počini 2% svih kaznenih djela je l' to "govor ljubavi"?

 

Što ako ponudimo "alternativno objašnjenje"zašto određeni postotak stanovništva počini disproporcionalan broj kaznenih djela koje nije "mi ne činimo dovoljno na integraciji"? Npr. ja mogu reći: IQ ima značajan utjecaj kod počinjenja kaznenih djela, IQ je najmanje 50% nasljedan, različiti uvjeti u prirodi selektiraju različite karakteristike (sposobnost planiranja isto, znači mozak). Kako ti možeš znati koji su moji motivi za iznošenje ovog objašnjenja? Kako možeš reći da ih ja iznosim iz mržnje ili ljubavi prema X?Ne možeš, sve se svodi na tvoje subjektivno mišljenje.

16 godina
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
Groyper kaže...
Old Iggy kaže...

Dok su kompanije te koje daju prostor gdje takvi mogi izraziti mišljenje i dok se može svašta javno objavljivati anonimno dotad će to biti rješenje.

Ja sam prvi za potpuno izbacivanje anonimnosti na netu, no to je problem neta jer u startu nije zamišljen tako.

Neki su počeli s potpunom zabranom komentara, što je puno bolja varijanta, no u slučaju YT i slično izbacuje se smisao tih servisa.

Iskreno se nadam da će ljudi koji razmišljaju kao ti na kraju pojest g***o. Oni koji su zamišljali internet nisu uopće razmišljali o anonimnosti, htjeli su imati protokol za komunikaciju i to je to.

Oni koji su "zamišljali" internet niti su zamišljali ovo što je on danas niti su imali ideju u kom će se to smjeru razviti.

4 godine
protjeran
offline
Re: Francuska novim zakonom protiv govora mržnje n
Old Iggy kaže...

Oni koji su "zamišljali" internet niti su zamišljali ovo što je on danas niti su imali ideju u kom će se to smjeru razviti.

Pitanje interneta kao tehnologije je u potpunost odvojeno od pitanja slobode govora. Neki ljudi koji su radili na njemu bi kaznili nekoga kada kaže n****r, neki pak ne bi. Internet je samo skup protokola koji prenosi informaciju od točke A do točke B, kako će se te informacije koristiti i koje će one točno biti nije bila njihova briga, niti su oni mogli napraviti išta po tom pitanju čak i da je.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice