Fizičari riješili matematičke zamke warp pogona

poruka: 48
|
čitano: 10.438
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Fizičari riješili matematičke zamke warp pogona".
12 godina
odjavljen
offline
Fizičari riješili matematičke zamke warp pogona

aaa. teoretičari...

i ondaje svizac zamotao čokoladu....

 

prije bi trebalo malo bolje upoznati svemir i energije koje još ne poznajemo a znamo da moraju postojati, pa tek onda davati neke teorije jer ne znamo kako se prostorvrijeme ponaša oko takvih energije.

 
1 12 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Fizičari riješili matematičke zamke warp pogona

Ne zelim osporavati nicije istrazivanje i znanje ali kad rjesenje neceg tako egzoticnog pocne sa "zamislja se lokalni mjehur" onda mi to izgleda kao malo zesca budalastina

Freak Show Inc.
 
3 6 hvala 0
16 godina
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Koje pizdarije...
Čak i da se napravi taj mjehur, opet nećeš negdje doći brže nego što je brzina svjetlosti.
Recimo, na Zemlji preuzmeš cjepivo koje moraš dostaviti na Proxima Centauri. Svejedno će svi tamo pomrijeti jer nećeš stići na vrijeme koliko god u tvom balončiću to vrijeme sporije protjecalo.

Još jedna stvar, zašto je Einstein i specijana teorija relativnosti sveta krava fizike? To je toliko ograničeno poimanje svemira i onda se oko toga stvaraju neke sulude teorije i pokušava se objasniti svemir na razne načine koji nemaju veze s mozgom, a druge stvari se jednostavno prave da ne postoje ako se ne uklapaju u to.

Pa mi nemamo pojma što je gravitacija, a savijali bi prostor vrijeme???
 
4 23 hvala 1
Fizičari riješili matematičke zamke warp pogona

 

Gdje je onaj protjerani bug forumas, koji je osporavao rad Nenada Raosa a svojedobno i imao svoju vlastitu web stranicu o samospoznanjima na podrucju astronomije i fizike. Da se bar javi i da svoj strucni komentar na ovo, ja idem po kokice...

 

Moj PC  
10 0 hvala 0
15 godina
offline
Fizičari riješili matematičke zamke warp pogona

Dobro gospodo fizičari, slobodno napravite rad koji osporava ovaj i objasnite u čemu su Alexey Bobrick i Gianni Martire u krivu.

Moj PC  
24 1 hvala 0
3 godine
offline
Fizičari riješili matematičke zamke warp pogona

Puno suvremene tehnologije ima svoje temelje u teorijama koje su prije stotinjak godina odbacivane kao apsurdne, bespredmetne i nedokazive. Npr. i sam Einstein je inicijalno bio vrlo skeptičan prema mogućnosti razvoja nuklearne bombe, a nije se slagao ni s mnogim postulatima kvantne mehanike koji su danas općeprihvaćeni i dokazani kroz bezbroj eksperimenata.

 
5 0 hvala 0
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Mar kaže...
Još jedna stvar, zašto je Einstein i specijana teorija relativnosti sveta krava fizike? 

 

zato je jedina za koju imamo dokaze da funkcionira, odnosno imamo matematicki model iste.

 

Sve druge "teorije" nisu nista drugo nego hipotetske pretpostavke za ovo ili ono. Niti jedan dokaz, istrazivanje ili matematicki model nije nikada (uspjesno) napravljen koji bi ijednu alternativnu teoriju podrzao.

 

Imas jako puno tih alternativnih teoreticara sto na youtube sto na ted-x predavanjima, ali nikad nista konkretno nisu predstavili, osim knjige o njihovoj alternativnoj teoriji. 

5 godina
neaktivan
offline
Fizičari riješili matematičke zamke warp pogona

Kako bi napravili to vlastito prostorvrijeme brodu?

Nekim magnetnim poljem kao navodno tesla u philadelphia eksperimentu

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Mar kaže...
Koje pizdarije...
Čak i da se napravi taj mjehur, opet nećeš negdje doći brže nego što je brzina svjetlosti.
Recimo, na Zemlji preuzmeš cjepivo koje moraš dostaviti na Proxima Centauri. Svejedno će svi tamo pomrijeti jer nećeš stići na vrijeme koliko god u tvom balončiću to vrijeme sporije protjecalo.

Još jedna stvar, zašto je Einstein i specijana teorija relativnosti sveta krava fizike? To je toliko ograničeno poimanje svemira i onda se oko toga stvaraju neke sulude teorije i pokušava se objasniti svemir na razne načine koji nemaju veze s mozgom, a druge stvari se jednostavno prave da ne postoje ako se ne uklapaju u to.

Pa mi nemamo pojma što je gravitacija, a savijali bi prostor vrijeme???

Specijalna teorija relativnosti je remek djelo znanosti.

U njoj einstein rijesava problem newtonovog prostora uz pomoc svjetlosti ga ispreplece s vremenom u jedan entitet.

 

Opca teorija je nesto drugo i vezana je za gravitaciju, u noj samo daje dublji uvid u ponasanje gavitacije i nista vise

On nikad nije objasnio gravitaciju, ni dan danas se ne zna sto je gravitacija i koji je njen izvor....

16 godina
moderator
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
sks78 kaže...

On nikad nije objasnio gravitaciju, ni dan danas se ne zna sto je gravitacija i koji je njen izvor....

 

Pa opća teorija relativnosti objašnjava gravitaciju kao geometrijsku posljedicu svijanja prostorvremena oko materije i energije u tom prostorvremenu. Ne znam što bi trebalo značiti ovo da se ni dan danas ne zna što je gravitacija i koji je njen izvor. Gravitacija je privlačenje mase ili energije u prostoru (svjetlost, odnosno fotoni). Dakle, znamo što je gravitacija.

Što je izvor, imamo dvije teorije.

 

Po općoj teoriji za to je zaslužna sama geometrija prostorvremena, po kvantnoj fizici postoje nositelji gravitacijske sile, gravitoni, odnosno kvantno polje.

M-teorija ili teorija struna pokušala je objediniti to uvodeći novu paradigmu, ali čini se da dalje od interno konzistentnih matematičkih modela nema potvrde ni načina da se u stvarnom svijetu potvrde teorije koje proizlaze iz ove teorije (zbog čega sve više gubi na značaju).

 

Opća teorija jako dobro opisuje gravitaciju i objašnjava izvor, empirijski dokazano, a problem je u nekompatibilnosti s kvantnom fizikom, koja također daje također daje dobra predviđanja (u  svojoj domeni koja se ne bavi gravitacijom), potvrđena u pokusima i praksi višestruko.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.3.2021 13:11 (Drago).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Drago kaže...
sks78 kaže...

On nikad nije objasnio gravitaciju, ni dan danas se ne zna sto je gravitacija i koji je njen izvor....

 

Pa opća teorija relativnosti objašnjava gravitaciju kao geometrijsku posljedicu svijanja prostorvremena oko materije i energije u tom prostorvremenu. Ne znam što bi trebalo značiti ovo da se ni dan danas ne zna što je gravitacija i koji je njen izvor. Gravitacija je privlačenje mase ili energije u prostoru (svjetlost, odnosno fotoni). Dakle, znamo što je gravitacija.

Što je izvor, imamo dvije teorije.

 

Po općoj teoriji za toje zaslužna sama geometrija prostorvremena, po kvantnoj fizici postoje nositelji gravitacijske sile, gravitoni, odnosno kvantno polje.

M-teorija ili teorija struna pokušala je objediniti to uvodeći novu paradigmu, ali čini se da dalje od interno konzistentnih matematičkih modela nema potvrde ni načina da se u stvarnom svijetu potvrde teorije koje proizlaze iz ove teorije (zbog čega sve više gubi na značaju).

 

Opća teorija jako dobro opisuje gravitaciju i objašnjava izvor, empirijski dokazano, a problem je u nekompatibilnosti s kvantnom fizikom, koja također daje također daje dobra predviđanja (u  svojoj domeni koja se ne bavi gravitacijom), potvrđena u pokusima i praksi višestruko.

Pa sam sebi odgovaras na pitanja.

Imamo dvije teorije kazes, a oba dvije su predpostavka jer da nisu bismo imali jednu

 

Krenimo s prvom, posljedica svijanja prostora.

Sto se svija ? Jednadjba na papiru ili nesto fizicko u svemiru ? Za sada samo jednadjba na papiru, a je li to nesto (neko polje, higgs mozda) fizicko ili samo vizualno sila djeluje kao savijanje... Mi ne znamo, zapravo znamo. Svija se samo jednadjba na papiru. dok ne otkrijemo materiju prostorvremena koja se svija, svijaju se samo jednadjbe.

 

Druga

M teorija. Ta teorija zahtijeva postojanje gravitona u 11-oj medjuprostornoj dimenziji

uhhh...tek par fizicara na svijetu uopce i moze vizualizirati 4 dimenzije u glavi, ostali se sluze 2d vizualizacijama

postoji mogucnost da se to otkrije, CERN je upravo od 2018 prekinuo s radom zbog nadogradnje jer zele stvoriti crnu rupu. Ove godine krece u rad. Ako uspiju crnu rupu napraviti, to je empirijski dokaz postojanja gravitona izvan 10-o dimenzijalne opne. Pa cemo za sada se jos morati strpiti neko vrijeme.

 

Inace, o gravitaciji ne znamo nista osim sto imamo matematicki model njenog djelovanja

Ne znamo je li to zapravo najslabija ili najjaca fundamentalna sila, malo se cini jedno malo drugo.

Cak i matematicki model gravitacije kojeg imamo, trenutno najbolji, OTR, je ispravan samo na maloj skali od atoma do galaksije. Unutar atoma, taj model se raspada, na glaktickoj razini takodjer se raspada zato npr imamo hipotetsku tamnu materiju kako bi mogli taj model zadrzati.

Crna rupa je isto veliki problem...singularnost je samo hipotetska pretpostavka u njenom sredistu

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.3.2021 13:34 (sks78).
16 godina
moderator
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
sks78 kaže...

Pa sam sebi odgovaras na pitanja.

Imamo dvije teorije kazes, a oba dvije su predpostavka

 

Sve su znanstvene teorije "pretpostavka", odnosno znanost ne barata "istinama", nego teoretskim okvirom koji bolje ili lošije objašnjava stvarnost.

 

To što tebe muči šta postoji više teorija i hipoteza (usput, opažanja, dakle empirija, se posve slažu s općom teorijom relativnosti) ne znači da "ne znamo što je gravitacija" (znamo - to je riječ koju koristimo za privlačenje tijela ili energije u prostoru) ili što je uzrokuje.

 

Po tvom kriteriju "ne znamo" ni što je atom, subatomske čestice, četiri osnove sile itd., niti znamo što ih uzrokuje jer postoje različite teorije i hipoteze. S tim da se uvijek priklanjamo teoriji koja najbolje predviđa stvarnost, pa zapravo znamo sve to.

 

Usput, nisam postavio nikakva pitanja.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.3.2021 13:40 (Drago).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Drago kaže...
sks78 kaže...

Pa sam sebi odgovaras na pitanja.

Imamo dvije teorije kazes, a oba dvije su predpostavka

 

Sve su znanstvene teorije "pretpostavka", odnosno znanost ne barata "istinama", nego teoretskim okvirom koji bolje ili lošije objašnjava stvarnost.

 

To što tebe muči šta postoji više teorija i hipoteza (usput, opažanja, dakle empirija, se posve slažu s općom teorijom relativnosti) ne znači da "ne znamo što je gravitacija" (znamo - to je riječ koju koristimo za privlačenje tijela ili energije u prostoru) ili što je uzrokuje.

 

Po tvom kriteriju "ne znamo" ni što je atom, subatomske čestice, četiri osnove sile itd., niti znamo što ih uzrokuje jer postoje različite teorije i hipoteze. S tim da se uvijek priklanjamo teoriji koja najbolje predviđa stvarnost, pa zapravo znamo sve to.

 

ne muci samo mene

gravitacija muci sve znanstvenike, niko ne zna sto je ona i koji joj je izvor za razliku od svih ostalih sila za koje se zna sto su

 

https://starchild.gsfc.nasa.gov/docs/StarChild/questions/question30.html

kao sto i u linku pise, jedino sto znamo o gravitaciji je da je to nekakvo privlacenje izmedju masa i imamo matematicki model tog privlacenja, opcu teoriju relativnosti

 

i za atom se zna sto je, energetski skup kvantova polja okupiran jakom nuklearnom silom tj gluonima ili tocnije fotonima transformiranim higgsovim poljem u masivne bozone koji su opet kvanti ispod haube. Skraceno, atom je energetski cvor polja

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.3.2021 13:49 (sks78).
16 godina
moderator
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
sks78 kaže...

ne muci samo mene

gravitacija muci sve znanstvenike, niko ne zna sto je ona i kojki joj je izvor za razliku od svih ostalih sila za koje se zna sto su

 

https://starchild.gsfc.nasa.gov/docs/StarChild/questions/question30.html

 

i za atom se zna sto je, energetski skup kvantova polja

 

Prvo - gravitacija je ime koje dajemo međusobnom privlačenju masa i energija. Jesi li u stanju shvatiti razliku između značenja pojma i uzroka pojave?

Drugo - što je uzrokuje objašnjava nam izvrsna, empirijski potvrđena opća teorija relativnosti. Mi stvarno možemo opaziti gravitacijske leće, gravitacijsko privlačenje objekata u vrijednostima koje predviđa opća teorija, a koji su u različiti od izračuna koje daju Newtonovih zakoni (a koji su opet "dovoljno dobri" za rješavanje praktičnih izračuna s više tijela) i koristeći se izračunima opće teorije imamo izvrsna potvrđena predviđanja iz svakodnevnog života.

Tko održava ovaj "Starchild" segment na Nasinim stranicama nemam pojma, ali netočno je da "ne znamo što je gravitacija" (pa onda rečenicu ispod napiše da he gravitacija: "Gravity is a force of attraction that exists between any two masses, any two bodies, any two particles" - onda - znamo li ili ne znamo?), i onda kreće s pretpostavljenim i nedokazanim "gravitonima", ali ne spominje zakrivljenost prostorvremena iz opće teorije koja za sada najbolje i najtočnije opisuje gravitaciju.

 

Mislim - vjerojatno možeš na Internetu naći još definicija za djecu i slikovnica koje pokušavajući pojednostaviti objašnjenje daju posve krive tvrdnje, ali imaš dosta veliki članak na Wikipediji o gravitaciji koji nije pisan za djecu i pokriva i opću teoriju i kvantnu gravitaciju i M-teoriju, pa je mislim to malo bolje mjesto za informirati se, a i objašnjenja nisu one lineri.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Gravity

 

This space for rent!
5 godina
neaktivan
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Drago kaže...
sks78 kaže...

ne muci samo mene

gravitacija muci sve znanstvenike, niko ne zna sto je ona i kojki joj je izvor za razliku od svih ostalih sila za koje se zna sto su

 

https://starchild.gsfc.nasa.gov/docs/StarChild/questions/question30.html

 

i za atom se zna sto je, energetski skup kvantova polja

 

Prvo - gravitacija je ime koje dajemo međusobnom privlačenju masa i energija. Jesi li u stanju shvatiti razliku između značenja pojma i uzroka pojave?

Drugo - što je uzrokuje objašnjava nam izvrsna, empirijski potvrđena opća teorija relativnosti. Mi stvarno možemo opaziti gravitacijske leće, gravitacijsko privlačenje objekata u vrijednostima koje predviđa opća teorija, a koji su u različiti od izračuna koje daju Newtonovih zakoni (a koji su opet "dovoljno dobri" za rješavanje praktičnih izračuna s više tijela) i koristeći se izračunima opće teorije imamo izvrsna potvrđena predviđanja iz svakodnevnog života.

Tko održava ovaj "Starchild" segment na Nasinim stranicama nemam pojma, ali netočno je da "ne znamo što je gravitacija" (pa onda rečenicu ispod napiše da he gravitacija: "Gravity is a force of attraction that exists between any two masses, any two bodies, any two particles" - onda - znamo li ili ne znamo?), i onda kreće s pretpostavljenim i nedokazanim "gravitonima", ali ne spominje zakrivljenost prostorvremena iz opće teorije koja za sada najbolje i najtočnije opisuje gravitaciju.

 

Mislim - vjerojatno možeš na Internetu naći još definicija za djecu i slikovnica koje pokušavajući pojednostaviti objašnjenje daju posve krive tvrdnje, ali imaš dosta veliki članak na Wikipediji o gravitaciji koji nije pisan za djecu i pokriva i opću teoriju i kvantnu gravitaciju i M-teoriju, pa je mislim to malo bolje mjesto za informirati se, a i objašnjenja nisu one lineri.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Gravity

 

opet se kacis za zakrivljenost

pa onda lijepo odgovori, koje cestice (kvanti) predstavljaju zakrivljenost kojeg entiteta ?

 

zar ne vidis da clanak kojeg dajes je samo opis ponasanja gravitacije, on nigdje ne kaze sto je gravitacija...

ako ja kazem da je racunalo nesto sto racuna, jesam li ista rekao o racunalu ?? apsolutno nista. kad vec spominjes djecu, nemoj citati rijec po rijec clanke jer dijete bi pomislilo da sam ja upravo opisao sto je racunalo

sve ti lijepo pise i u clancima koje dajes - gravitacija je privlacenje

a sto je to i kakvo kako - nemamo pojma, ponavljam sve sto imamo je matematicki model privlacenja, ne poznajemo gravitaciju nista vise od newtona, jedino imamo malo tocniji matematicki model od njega

 

Na kraju krajeva procitaj prvu recenicu s wikipedije na linku koji si dao.

"Gravity (from Latin gravitas 'weight'[1]), or gravitation, is a natural phenomenon by which all things with mass or energy..."

Gravitacija je prirodni fenomen !!!

sta ti tu nije jasno ??

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.3.2021 14:08 (sks78).
15 godina
offline
Fizičari riješili matematičke zamke warp pogona

prije zvjedanog stazanja, preporučujem literaturu. zvjezdane staze neostvarive su u praksi iz dva razloga (oba uzajamno uvjetovana): ljudska narav (nikad neće biti federacijskog komunizma no ferengijski kapitalizam je i te kako moguć) i fizikalno-egzaktnih maštarija, bez uporišta u zbilji (u to ubrajam i "univezalni prevoditelj", transportere, vidljive lasere, vučne zrake, štitove i - zašto ne - warp te ostalo). teorije su - teorije (i nothing but teorije, so dog help me) ali je zgodno maštati i što bi bilo kad bi bilo da se babi snilo. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 2 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
sks78 kaže...

 

opet se kacis za zakrivljenost

pa onda lijepo odgovori, koje cestice (kvanti) predstavljaju zakrivljenost kojeg entiteta ?

 

zar ne vidis da clanak kojeg dajes je samo opis ponasanja gravitacije, on nigdje ne kaze sto je gravitacija...

ako ja kazem da je racunalo nesto sto racuna, jesam li ista rekao o racunalu ?? apsolutno nista. kad vec spominjes djecu, nemoj citati rijec po rijec clanke jer dijete bi pomislilo da sam ja upravo opisao sto je racunalo

sve ti lijepo pise i u clancima koje dajes - gravitacija je privlacenje

a sto je to i kakvo kako - nemamo pojma, ponavljam sve sto imamo je matematicki model privlacenja, ne poznajemo gravitaciju nista vise od newtona, jedino imamo malo tocniji matematicki model od njega

 

Čestice i kvanti nisu isto.

Ti imaš problema s time što kvantna fizika nema teorije koja objašnjava gravitaciju, a svađao bi se s općom teorijom relativnosti koja je ima - potvrđenu i višestruko testiranu teoriju.

Trebaš se svađati s kvantnom fizikom, a ne općom teorijom.

 

 

This space for rent!
5 godina
neaktivan
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Drago kaže...
sks78 kaže...

 

opet se kacis za zakrivljenost

pa onda lijepo odgovori, koje cestice (kvanti) predstavljaju zakrivljenost kojeg entiteta ?

 

zar ne vidis da clanak kojeg dajes je samo opis ponasanja gravitacije, on nigdje ne kaze sto je gravitacija...

ako ja kazem da je racunalo nesto sto racuna, jesam li ista rekao o racunalu ?? apsolutno nista. kad vec spominjes djecu, nemoj citati rijec po rijec clanke jer dijete bi pomislilo da sam ja upravo opisao sto je racunalo

sve ti lijepo pise i u clancima koje dajes - gravitacija je privlacenje

a sto je to i kakvo kako - nemamo pojma, ponavljam sve sto imamo je matematicki model privlacenja, ne poznajemo gravitaciju nista vise od newtona, jedino imamo malo tocniji matematicki model od njega

 

Čestice i kvanti nisu isto.

Ti imaš problema s time što kvantna fizika nema teorije koja objašnjava gravitaciju, a svađao bi se s općom teorijom relativnosti koja je ima - potvrđenu i višestruko testiranu teoriju.

Trebaš se svađati s kvantnom fizikom, a ne općom teorijom.

 

 

Cestice i kvanti jesu isto. Ne postoji tockasta cestica, postoji samo cvor kvantova

U protivnom cestice ne bi imale svojstva valova.

Kao sto jedna puzla i gotova slika puzla jesu isto - puzle

 

Ti imas problem sto ne mozes, ne vidis, za tebe nema dublje. Jer opca teorija samo daje matematicki opis gravitacije i sve sto je potvrdjeno je taj opis gravitacijskog ponasanja.

To sto ti mislis da znas sto je gravitacija, to su ljudi o njoj znali i prije newtona, da je nekakvo privlacenje. Einstein je samo u euklidov prostor uveo malo distorzije i dobio iskrivljenost pa iz tih jednadjba izveo malo bolji opis ponasanja gravitacije koji se bolje od newtonovogf slaze sa eksperimentima

 

Tvoj glavni problem je sto nedovoljno razumijes fiziku, ljuti se koliko hoces ako hoces

Rec da je gravitacija posljedica iskrivljenja prostorvremena moze samo gimnazijalac ili neko ko je pao godinu na pmf-u, onaj ko je prosao ce rec da se gravitacija samo ponasa po iskrivljenju

 

(ne) radi se o kvantnoj fizici, klasicna fizika i bez kvantne ima objasnjenje za elektromagnetizam, nuklearne sile. Zna im izvor i razlog ali gravitaciji ni klasicna ni kvantna fizika ne znaju razlog svaka ima svoju hipotezu o0d koje ni jedna nicim nikad nije potvrdjena

zapravo grijesim, kvantna fizika jedina ima hipotezu o gravitaciji kao sili koju prenosi graviton. Klasicna, einsteinovska fizika ni hipotezu o gravitaciji nema

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.3.2021 14:32 (sks78).
16 godina
moderator
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
sks78 kaže...
Drago kaže...
sks78 kaže...

 

opet se kacis za zakrivljenost

pa onda lijepo odgovori, koje cestice (kvanti) predstavljaju zakrivljenost kojeg entiteta ?

 

zar ne vidis da clanak kojeg dajes je samo opis ponasanja gravitacije, on nigdje ne kaze sto je gravitacija...

ako ja kazem da je racunalo nesto sto racuna, jesam li ista rekao o racunalu ?? apsolutno nista. kad vec spominjes djecu, nemoj citati rijec po rijec clanke jer dijete bi pomislilo da sam ja upravo opisao sto je racunalo

sve ti lijepo pise i u clancima koje dajes - gravitacija je privlacenje

a sto je to i kakvo kako - nemamo pojma, ponavljam sve sto imamo je matematicki model privlacenja, ne poznajemo gravitaciju nista vise od newtona, jedino imamo malo tocniji matematicki model od njega

 

Čestice i kvanti nisu isto.

Ti imaš problema s time što kvantna fizika nema teorije koja objašnjava gravitaciju, a svađao bi se s općom teorijom relativnosti koja je ima - potvrđenu i višestruko testiranu teoriju.

Trebaš se svađati s kvantnom fizikom, a ne općom teorijom.

 

 

Cestice i kvanti jesu isto. Ne postoji tockasta cestica, postoji samo cvor kvantova

U protivnom cestice ne bi imale svojstva valova.

Kao sto jedna puzla i gotova slika puzla jesu isto - puzle

 

Da, a "brašno" i "kilo" su isto.

Kvanti su paketi (čestica ili energije), a čestice su fundamentalne (dakle - gradive) jedinice materije ili energije.

 

This space for rent!
5 godina
neaktivan
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Drago kaže...

Kvanti su paketi (čestica ili energije), a čestice su fundamentalne (dakle - gradive) jedinice materije ili energije.

 

 tako se razmisljalo prije 100 godina

danas se zna da su cestice energija a ne neka gradiva tocka materije, malo dublje u to ulazi teorija struna objasnjavajuci ih kao energetske strune ali to su vec hipoteze

iako se jos uvijek vode kao fermioni u elementarnom modelu, to je samo zbog lakse orijentacije 

 

ali si u pravu... cestica i kvant nije isto vec su cestica i energija isto a kvant je samo njihov najmanji dio, paket kako kazes

svijet nije materijalan vec energetski, nasa svijest ga preko cula dozivljava materijalnim

materija ne postoji

 

ontopic, i za sada jos nemamo nikakv fizicki model energetskog zakrivljenja prostorvremena (najvjerojatnije higgsovog polja) pa einsteinova matematika nema fizicki temelj da bi uopce i pokusala reci sto je gravitacija

inace, za one koji zele znat vise

u specijalnoj teoriji, svjetlost (foton) stvara prostornovremenski kontinuum, Svemir jest eter po einsteinu ali ne svjetlovodni eter kako su ga smatrali prije. I Einstein je nakon opce teorije (osim protivljenja kvantnoj mehanici) ostatak zivota proveo trazeci objasnjenje gravitaciji kao elektromagnetnoj sili, vidio je duboku simetriju izmedju gravitacijskih i maxwelovih jednajdba. Problem je bio sto su ta dva polja zahtijevala razlicite spinove kvantova. Neki su kasnije to rijesili uvodjenjem jos jedne prostorne dimenzije ali da sad ne ulazim u komplicirane detalje, to nije drzalo vodu.

I Einstein je do kraja zivota tragao za objasnjenjem gravitacije i to u elektromagnetizmu i nakon njega su tragali i jos dan danas se trazi objasnjenje gravitacije.... Najbolje sto danas imamo sto se prostorvremena tice je moderna verzija higgsovog etera ali niti ona nema ideju sto bi gravitacija bila.

Higgsov eter je potvrdjenn izbijanjem bozona iz higgsovog polja u cernu ali to je samo dodatno zakompliciralo stvari jer sad imamo jos vec problem nego ikad - zasto foton nema inercijsku masu jer higgsovo polje mu je mora dati u svim slucajevima ne samo u slucajevima kvarkova jer kvarkovi su ni vise ni manje nego fotoni pod utjecajem higgsovog polja a higgsov bozon je takodjer foton na za sad jos neobjasnjen nacin.

Zanimljivo je to da zapravo samo foton i postoji, svi ostali fermioni i bozoni su samo inacice fotona. Foton je prvi i jedini kvant u svemiru koji je stvorio prostorvrijeme, pitanje je kako je on nastao

Pitanje vakuuma .... najvece matematicko pitanje svih vremena - kad sve sto postoji maknemo, ostaju fluktuacije i vjerojatnost fotona u njima (nicemu).

A Nista je sve samo ne Nista, kako je to matematicki moguce ? Ko rijesi to pitanje, stavio je tocku na znanost, ostat ce tek gluposti za tehnicku primjenu

 

Ugl, Einstein je umro u bolnici, pronadjen je mrtav ujutro sa knjizicom na prsima u kojoj je nakon svoje teorije relativnosti ostatak zivota trazio jednadjbe koje ce objasniti gravitaciju (kao elektricnu silu u njegovom slucaju) nemojte da se jadan covjek u grobu okrece sad kad vas cuje da kazete kako je on objasnio sto je gravitacija....  sjetite se one njegove "svemir nije beskrajan, beskrajna je samo ljudska glupost"

inace, on nikad nije dobio nobela za teoriju relativnosti vec za elektromagnetizam i objasnjenje fotoelektricnog efekta, da je objasnio gravitaciju, dobio bi jos jednog nobela

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.3.2021 15:44 (sks78).
4 godine
neaktivan
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon

Prije sam gledao dokumentarac na temu šta se to iz zvjezdanih staza ostvarilo, odnosno kako su se neke ideje iz serije realizovale. Dakle, ništa nije isključeno...

15 godina
neaktivan
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Gravitacija nije sila nego iskrivljenje prostor vremena ali se matematički može prikazati kao sila.
To je dokazano! Bez ikakve sumnje!
Kako? Oko velikih masa svjetlost se savija (čini gravitacijsku leću) a kako se svjetlost savija ako nema masu? Svjetlost se ne iskrivljuje već prostorvrijeme po kojem svjetlost vozi.

Gravitacijski valovi su također predviđanje opće teorije te je to još jedan dokaz da se prostor vrijeme savija a ne da postoji djelovanje sile.

GPS bi dnevno fulao za 11 km da se računa po newtonu a ne einsteinu.
5 godina
neaktivan
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Maus kaže...
Gravitacija nije sila nego iskrivljenje prostor vremena ali se matematički može prikazati kao sila.
To je dokazano! Bez ikakve sumnje!
Kako? Oko velikih masa svjetlost se savija (čini gravitacijsku leću) a kako se svjetlost savija ako nema masu? Svjetlost se ne iskrivljuje već prostorvrijeme po kojem svjetlost vozi.

Gravitacijski valovi su također predviđanje opće teorije te je to još jedan dokaz da se prostor vrijeme savija a ne da postoji djelovanje sile.

GPS bi dnevno fulao za 11 km da se računa po newtonu a ne einsteinu.

onda su fizicari koji 100 godina vec traze graviton budale jer je gravitacija tek dozivljaj, i einstein je bio budala sto se do kraja zivota bezuspijesno trudio objasnit sto je gravitacija

gravitacijska leca je dokaz specijalne teorije relativnosti a ne opce, ona samo dokazuje da je prostorvrijeme isprepleteno svjetloscu, dokazuje relativnost, ne iskrivljenje

specijalna teorija je ono sto je einstein napravio, a opca je samo njegov dodatak da newtonovu gravitaciju prilagodi relativnosti u koju se ona nije uklapala. Nikakvo objasnjenje gravitacije. Einstein i gravitacija nemaju nikakve veze, on je samo uveo jednajbu po kojoj ce se ona ukplopit u njegovu relativnost

Odakle vam uopce tako smijesna ideja da je objasnio gravitaciju icime?

inace svjetlost ima energiju, a energija je ekvivalentna masi 

 

ne da mi se vise raspravljat, nema smisla

Poruka je uređivana zadnji put sub 6.3.2021 17:55 (sks78).
11 godina
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Mar kaže...
Koje pizdarije...
Čak i da se napravi taj mjehur, opet nećeš negdje doći brže nego što je brzina svjetlosti.
Recimo, na Zemlji preuzmeš cjepivo koje moraš dostaviti na Proxima Centauri. Svejedno će svi tamo pomrijeti jer nećeš stići na vrijeme koliko god u tvom balončiću to vrijeme sporije protjecalo.

Još jedna stvar, zašto je Einstein i specijana teorija relativnosti sveta krava fizike? To je toliko ograničeno poimanje svemira i onda se oko toga stvaraju neke sulude teorije i pokušava se objasniti svemir na razne načine koji nemaju veze s mozgom, a druge stvari se jednostavno prave da ne postoje ako se ne uklapaju u to.

Pa mi nemamo pojma što je gravitacija, a savijali bi prostor vrijeme???

Einstein i opća (specijalna je ipak samo poseban slučaj) teorija relativnosti nisu svete krave fizike. U znanosti, pa tako ni u fizici, nema svetih krava, a još manje svetih pastira. Jednostavno OTR najbolje objašnjava neke događaje u prirodi i ništa više. Kad nađemo bolju koristiti će mo nju umjesto OTR, isto kao što smo Newtonovu teoriju opće gravitacije zamjenili s OTR. 

42
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.3.2021 18:22 (markoBT).
15 godina
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Ovo je pravi long shot od teorije... i to ne sa pola terena, nego iz druge dvorane koja se nalazi u drugoj zemlji.

Puno jos sila mi moramo prakticno primjeniti prije ove. Sama energija potrebna za ovo je za nas jos nepojmljiva. U svemirskim okvirima mi smo jos civilizacija koja je tek izmislila vatru.

Trekijevski gledano, ovo bi spadalo u impulse drive... :-D
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Fizičari riješili matematičke zamke warp pogona

 

Jel vi to pričate o "Event Horizonu" iz početka 2000-tih?... ))

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Drago kaže...
sks78 kaže..

 

Čestice i kvanti nisu isto.

Ti imaš problema s time što kvantna fizika nema teorije koja objašnjava gravitaciju, a svađao bi se s općom teorijom relativnosti koja je ima - potvrđenu i višestruko testiranu teoriju.

Trebaš se svađati s kvantnom fizikom, a ne općom teorijom.

 

 

 

Doslovno na ovom istom kanalu koji ste linkali u clanku imate i video koji objasnjava zasto opca teorija nije potpuna i da dosta toga fali.

 

 

I bas zato se treba svadat s opcom teorijom, jer premda moze objasniti gravitacijske lece, u drugim scenarijima koji postoje u prirodi se pak potpuno raspada.

8 godina
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Dakle, postavili su temelje teorije, 2063 ce brzo, taman dovoljno vremena....
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Renesis kaže...

 

 

Doslovno na ovom istom kanalu koji ste linkali u clanku imate i video koji objasnjava zasto opca teorija nije potpuna i da dosta toga fali.

 

 

I bas zato se treba svadat s opcom teorijom, jer premda moze objasniti gravitacijske lece, u drugim scenarijima koji postoje u prirodi se pak potpuno raspada.

 

 

Doslovce u ovom istom tredu koji komentiraš nekoliko postova iznad smo eksplicitno to isto rekli - da se OTR i kvantna fizika međusobno ne slažu (i ti sad otkrivaš toplu vodu i daješ link na video koji to isto kaže):

 

"Pa opća teorija relativnosti objašnjava gravitaciju kao geometrijsku posljedicu svijanja prostorvremena oko materije i energije u tom prostorvremenu. Ne znam što bi trebalo značiti ovo da se ni dan danas ne zna što je gravitacija i koji je njen izvor. Gravitacija je privlačenje mase ili energije u prostoru (svjetlost, odnosno fotoni). Dakle, znamo što je gravitacija.
Što je izvor, imamo dvije teorije.

Po općoj teoriji za to je zaslužna sama geometrija prostorvremena, po kvantnoj fizici postoje nositelji gravitacijske sile, gravitoni, odnosno kvantno polje.
M-teorija ili teorija struna pokušala je objediniti to uvodeći novu paradigmu, ali čini se da dalje od interno konzistentnih matematičkih modela nema potvrde ni načina da se u stvarnom svijetu potvrde teorije koje proizlaze iz ove teorije (zbog čega sve više gubi na značaju).

Opća teorija jako dobro opisuje gravitaciju i objašnjava izvor, empirijski dokazano, a problem je u nekompatibilnosti s kvantnom fizikom, koja također daje također daje dobra predviđanja (u  svojoj domeni koja se ne bavi gravitacijom), potvrđena u pokusima i praksi višestruko."


(https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/fizicari-rijesili-matematicke-zamke-warp-pogona/281238.aspx?page=0&jumpto=6327168&sort=asc&view=flat)

Problem je šta iz toga ne slijedi da "ne znamo što je gravitacija niti ne znamo odakle dolazi".

Kao što u videu koji si stavio Sabine lijepo više puta kaže - OTR je empirijski potvrđena, kao i njena predviđanja. Problem je u neslaganju s kvantnom fizikom pa po tome znamo da "nešto" nije u redu, a ne da ne znamo što je gravitacija i odakle dolazi.

This space for rent!
14 godina
offline
Re: Fizičari riješili matematičke zamke warp pogon
Friday kaže...

Ne zelim osporavati nicije istrazivanje i znanje ali kad rjesenje neceg tako egzoticnog pocne sa "zamislja se lokalni mjehur" onda mi to izgleda kao malo zesca budalastina

 
Jebiga stari, doslovno si propustio gradivo fizike 7 i 8 razred. Znaci budalastina ili ne, ali ti i ja zivimo na planeti Zemlji, tj njezinoj povrsini, gdje vrijeme ima drugaciju brzinu nego predmet koji se nalazi u orbiti, recimo 1000+ kilometara.

Zapravo jos ludje je da ti glava zapravo starija nego tvoje noge. 

https://www.nist.gov/news-events/news/2010/09/nist-clock-experiment-demonstrates-your-head-older-your-feet

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice