Firefox dobio osvježeni vizualni identitet

poruka: 54
|
čitano: 8.972
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Firefox dobio osvježeni vizualni identitet".
13 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet
Tino_TA kaže...

Što ti to znači "normalno renderiranje fontova".

Ja ne vidim nikakvu razliku u fontovima između Chrome, Firefox-a i Edge-a...

Možda najočitiji primjer je Reddit. 

https://ibb.co/p3NbD69 https://ibb.co/p3NbD69
 

 

Traka na vrhu stranice je razvučena, a font sadržaja je podebljan i mutniji u Firefoxu, dok se kod Chromea i ostalih preglednika prikazuje ispravno. Ne samo da konstantno gledanje u mutan font može izazvati glavobolju nego i zbog rastezanja istih, te podebljanja, vidiš manje sadržaja na stranici. Na screenshotu su i Chrome i Firefox na 100%, ali na Firefoxu vidiš manje toga nego na Chrome-u.

Santana kaže...
Marko :D kaže...

Firefox je za mene mrtav preglednik od onog trenutka kada su na Androidu zabranili korištenje about:config u stabilnim verzijama. Verziju za računala izbjegavam otkad znam za Firefox; izuzetno loše renderiranje fontova je zajedničko svim preglednicima baziranim na Mozillinom kodu.

 a kaj koristis na mobitelu ?

Meni je on jedina opcija jer ima adblock, al moguce da se promjenilo nesto zadnjih godinu dana jer nisam pratio, a zadovoljan sam sa njim

Isto Chrome.

 

Koristim AdGuard Premium za blokiranje oglasa, pa mi nije potreban preglednik koji radi isto. Doduše, Firefox nije jedini preglednik koji podržava ad blockere. Samsung Internet Browser je baziran na Chromiumu i također nudi podršku za ad blockere. Brave u sebi ima ugrađen ad blocker. Tako da daleko od toga da je Firefox jedina opcija.

 

Najveći problem kod Firefoxa mi je što koristi vlastito skladište certifikata, a ne ono sustavno. Zbog toga mi je AdGuard manje učinkovit na FF; jer ne dopušta korisničku instalaciju certifikata. Prije se taj problem riješio jednostavno ručnom instalacijom u Firefox, ali tu su opciju izbacili. Također su izbacili i about:config preko kojeg sam mogao omogućiti ručnu instalaciju certifikata, pa mi je Firefox sada beskoristan preglednik.

Q-Tip kaže...
Uran 11 kaže...

Vidiš da bunca, "renderiranje fontova" hahahaha.

Firefox je zakon, koristim ga od početka, a to je već ohoho vremena.

Je da na klasičnim diskovima je bio malo usporen, ali s SSD-ima se je preporodio on i ja.:)

 

Ako sam na nešto alergičan, onda je to na ljude koji nemaju pojma o nečemu, pa se na tu temu izruguju drugima. Refleks toliko poznat širenjem budala po društvenim mrežama. Nemoj biti ta budala, dozvoli da nešto ne znaš jer to nije sramota. "Renderiranje fontova" je sasvim legitiman termin i koristi se svakodnevno u izradi weba. Ne bi vjerovao, browseri doista renderiraju fontove i svaki ih nažalost renderira na svoj način zbog čega dolazi do razlika u izgledu. 

 

Firefox na fontove dodaje težinu koje ne bi trebalo biti i gotovo uvijek izgledaju deblji i nazubljeniji nego što u stvarnosti jesu. Koliko deblji? Ne puno, ali dovoljno da izgleda kao da se radi o dvije različite težine fonta. 

 

Evo na brzinu sam pripremio side-by-side primjer s New York Timesa, isti naslov, isti podnaslov, isti paragraf. Za slučaj da attachanu sliku ne prikaže u full veličini, možda je bolje otvoriti ovdje: https://ibb.co/W6kSxvs

 

 

 Edit: kao što sam i pretpostavio slika u attachu ne otvara se u punoj veličini, pa savjetujem pogledati link. 

Apsolutno se slažem. Ako se ne varam, problemi s fontom su se pojavili u Firefoxu 4 i dan danas nisu riješeni. A Firefox 4.0 izašao je 20.3.2011. Samo zbog toga, taj preglednik izbjegavam u širokom luku.

Čitatelj kaže...

To nema nista sa renderiranjem fontova, nego odabirom fonta - oba browsera koriste sistemske fontove koju su true-type.

Kod Firefoxa (i derivata) je Times New Roman, dok kod Chromea je to bio Arial (ako nisu promjenili u TNR).

Isto tako se vidi kod tvoj SS-a da je razlika i u velicini fonta.

 

Postavi oba browsera na jednake postavke, i onda usporedi.

Nije istina. Koji god font postavio, prikazat će ti ga drugačije nego Chromium preglednici. 

Čitatelj kaže...

Ne zelim instalirati spijunski software u koji nemam uvid koda. A Chromium nije referentan, s obzirom da lose renderira fontove, neusporediv je sa Chromeom.

 

Takodjer provjeri dali si iskljucio na oba browsera da preuzimaju fontove sa web stranica, jer ako nisi, nebitno je sto postavis u browseru, nece koristiti sistemske fontove.

 

Drzim se Mozille, imam uvid u kod, sve transparentno. Koristim jos od doba Netscape-a, te naravno s nestankom Netscape Navigatora sam potpuno preselio na Firefox.

Ne zelim mjenjati navike, ni transparentnost koju pruza Mozilla.

Chromium, Edge, Opera, Brave, Chrome i svi ostali preglednici jednako renderiraju tj. prikazuju fontove. Baš kao što Firefox, Waterfox, Pale Moon rade isto.

 

Što se transparentnošću tiče, baš sam nedavno instalirao Firefox na mobitel. Ugasio sam svu telemetriju i dijeljenje podataka, ali Firefox se konstantno (svakih par sekundi) spajao na incoming.telemetry.mozilla.org. Toliko se zalažu za privatnost, ali opcije za privatnost koje se nalaze u postavkama ne rade. Da bi to riješio, moraš ići mijenjati skrivene vrijednosti u about:config, koji naravno u stabilnoj verziji Firefoxa za Android nije dostupan.

 

Toliko o transparentnosti Mozille.

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 16:01 (Marko :D).
7 godina
protjeran
offline
Firefox dobio osvježeni vizualni identitet

O cemu pricamo ovdje, o desktop browseru ili mobilnom?

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet

I o računalnoj i o verziji za pametne telefone. 

16 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet
Entry Point kaže...
Q-Tip kaže...

 

Baš to. Pokušavao sam u više navrata koristiti Firefox i svaki put sam odustao jer loše renderira fontove. Ne razumijem da im je to dan-danas problem i da se ne može riješiti.

 To je točno.

 


 

 Evo screenshota sa Firefoxa od mene (sa kompa btw, ne mobile verzije).

 

 

Izgleda mi kao tvoja sa Chrome-a

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 17:04 (Solo761).
7 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet
Entry Point kaže...
Q-Tip kaže...

 

Baš to. Pokušavao sam u više navrata koristiti Firefox i svaki put sam odustao jer loše renderira fontove. Ne razumijem da im je to dan-danas problem i da se ne može riješiti.

 To je točno.

 

Chrome:

 vs Firefox:

 

 

btw.

ff

 

nemam namjeru instalirati crome kako bi ugledao fontove koji mogu biti samo lošije renderirani nego ovi

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 17:12 (Louis Pluto).
9 godina
offline
Firefox dobio osvježeni vizualni identitet

Meni font na Firefoxu izgleda odvratno. Kao da je sharpness previsok. I na stranicama je kombinacija jako tankih i debelih fontova što me smeta. Chrome izgleda super.

Moj PC  
3 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet
pqweasdyxc kaže...

Meni font na Firefoxu izgleda odvratno. Kao da je sharpness previsok. I na stranicama je kombinacija jako tankih i debelih fontova što me smeta. Chrome izgleda super.

 meni chrome izgleda kao na linuxu, odvratno + kućice za unos texta su premalene 

 

čudno: ni edge neće da mi ubaci sliku na gornju poruku

da probam ovdje...

 

...tek sada je vidim

 

ff ff
 

 

4 vidim sliku
0 ne vidim sliku
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 17:22 (Louis Pluto).
7 godina
offline
Firefox dobio osvježeni vizualni identitet

kod mene je upravo suprotno, ukoliko računamo da je ispod edgea chromium

edge edge
ff ff
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet

I ovdje je font bolje prikazan na Edgeu. Na Firefoxu je preoštar i tanak.

7 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet
Marko :D kaže...

I ovdje je font bolje prikazan na Edgeu. Na Firefoxu je preoštar i tanak.

 ne, na edgeu je predebel i šugav

13 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet

Odi na old.reddit.com i usporedi font na Edgeu i Firefoxu.

7 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet
Marko :D kaže...

Odi na old.reddit.com i usporedi font na Edgeu i Firefoxu.

 na edgeu je preoštar i tanak 

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 18:14 (Louis Pluto).
13 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet

Žalim što ti ovo moram reći, ali stranica je napravljena baš sa takvim fontom. Drugim riječima, Firefox ne pokazuje font ispravno. Font gornjeg menija mora biti malen, ali ne i raširen. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 18:25 (Marko :D).
7 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet
Marko :D kaže...

Žalim što ti ovo moram reći, ali stranica je napravljena baš sa takvim fontom. Drugim riječima, Firefox ne pokazuje font ispravno. Font gornjeg menija mora biti malen, ali ne i raširen. 

 imaš li kakav font preglednik da me uvjeriš, sam si radio font i radio si ga da ga baš takvog prikazuje chrome... i slično

15 godina
neaktivan
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet
Marko :D kaže...

(...)

 

(1) Ako se ne varam, problemi s fontom su se pojavili u Firefoxu 4 i dan danas nisu riješeni. A Firefox 4.0 izašao je 20.3.2011. Samo zbog toga, taj preglednik izbjegavam u širokom luku.


(...)

 

Chromium, Edge, Opera, Brave, Chrome i svi ostali preglednici jednako renderiraju tj. prikazuju fontove. Baš kao što Firefox, Waterfox, Pale Moon rade isto.

 

(...)

 

(2) Najveći problem kod Firefoxa mi je što koristi vlastito skladište certifikata, a ne ono sustavno. Zbog toga mi je AdGuard manje učinkovit na FF; jer ne dopušta korisničku instalaciju certifikata. Prije se taj problem riješio jednostavno ručnom instalacijom u Firefox, ali tu su opciju izbacili. Također su izbacili i about:config preko kojeg sam mogao omogućiti ručnu instalaciju certifikata, pa mi je Firefox sada beskoristan preglednik.

 

Prvo (2):

 

Settings -> Privacy and Security -> Certificates -> botun View Certificates (otvara Certificate manager) -> botun Import... na odgovarajućem tabu više ne radi? Zadnji put kada sam ga koristio (pred cca godinu dana) radio je bez problema.

 

Sada (1):

 

Pogledate li renderiranje fontova na Linuxu (vjerojatno i na Macu, ali to ne mogu osobno potvrditi), između Firefox i Chromium baziranih browsera nema nikakve razlike u renderiranju fontova - oba koriste FreeType i sistemske postavke. Pod Windowsima je drugačija priča.

 

Sve do Windowsa 7, fontovi su renderirani putem GDI renderera; u Windowsima 7, Microsoft je uveo DirectWrite. Najveću vidljivu razliku dovela je promjena jačine hintinga ("guranja" oblika fonta u matricu piksela na ekranu): pod GDI-jem je hinting vrlo jak, što dovodi do oštrih i čitljivih slova ali nauštrb kvalitete prikaza oblika fonta, dok je pod DirectWriteom hinting puno blaži, što dovodi do puno boljeg prikaza oblika slova, ali i manje kontrastnog i mutnijeg teksta.

 

U Firefoxu 4 su uveli DirectWrite kako bi mogli koristiti hardversku akceleraciju iscrtavanja fontova, što je dovelo do puno žalbi korisnika da se fontovi krivo i mutno iscrtavaju (Windows korisnici su bili naviknuti na vrlo jak hinting, za razliku od Mac korisnika (bez hintinga) i Linuxa (lagani hinting)). Stoga su, nakon podosta rasprave, uveli slijedeće rješenje pod Windowsima od Firefoxa 6, uveli su mogućnost podešavanja ClearTypea za browser neovisno o postavkama ClearTypea na razini sustava (po defaultu preuzima postavke sustava) i od Firefoxa 7 listu fontova kod koje će se koristiti GDI renderiranje kada je font manji od 16 px. Kada se koriste fontovi manjih veličina (u zadnjem Firefoxu, ta je granica 15 pt), Firefox koristi GDI classic renderer, a za veličine 16 i više DirectWrite. Dodatno, za fontove Arial, Consolas, Courier New, Microsoft Sans Serif, Segoe UI ,Tahoma, Trebuchet MS i Verdana koristi se isključivo GDI renderer, bez obzira na veličinu. Više o ovome možete pročitati ovdje.

 

Chrome je do verzije 37 (31. 08. 2014.) koristio isključivo GDI renderiranje, a od tada isključivo DirectWrite. Tijekom godina, uklonjene su mogućnosti tweakanja prikaza fontova; prikaz se može prilagoditi korištenjem ClearType tunera (Windows Settings -> Appearance -> Fonts -> Adjust ClearType text), ali primijetio sam da Vivaldi prikazuje tekst nešto svjetlije nego što podesim ClearType - detaljnije ispod.

 

Osobno, prvenstveno koristim Firefox pod Linuxom; na Windowsima držim GDI isključenim i postavke ClearTypea podešene tunerom. Nakon malo eksperimentiranja i usporedbe između Vivaldija i Firefoxa, postavljanjem slijedećih vrijednosti u Firefoxu dobivam gotovo identično iscrtavanje fontova:

 

gfx.font_rendering.cleartype_params.force_gdi_classic_max_size = 0 (isključuje GDI override za fontove navedene pod gfx.font_rendering.cleartype_params.force_gdi_classic_for_families )

gfx.font_rendering.cleartype_params.rendering_mode = 4  - isključivo DirectWrite Natural rendering (može i 0 - default for font and size, što preporučam)

gfx.font_rendering.cleartype_params.enhanced_contrast = 40 - izgleda da Vivaldi ne poštuje Enhanced Contrast postavku ClearTypea - podešena je na 100, a sličan tekst dobivam kada Firefox podesim na 40; s -1 (default) na ovoj postavci, Firefox prikazuje tekst isto kao i ClearType tuner

 

 

Ovdje je popis parametara za tweakanje ClearTypea u Firefoxu - kada promijenite parametar izgled stranice će se automatski promijeniti - možete ga koristiti kao alternativu ClearType tuneru. Kada odredite postavke koje vam se sviđaju, možete promijeniti postavke u registryju u dijelu Computer\HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Avalon.Graphics\<oznaka displaya> kako bi ih podesili na sistemskom nivou (za sve aplikacije). Možda u određenim Chromium baziranim browserima bude malo razlike u kontrastu - YMMV.

 

// ClearType tuning parameters for directwrite/d2d.
//
// Allows overriding of underlying registry values in:
// HKCU/Software/Microsoft/Avalon.Graphics/<display> (contrast and level)
// HKLM/Software/Microsoft/Avalon.Graphics/<display> (gamma, pixel structure)
// and selection of the ClearType/antialiasing mode.
//
// A value of -1 implies use the default value, otherwise value ranges
// follow registry settings:
// gamma [1000, 2200] default: based on screen, typically 2200 (== 2.2)
// enhanced contrast [0, 1000] default: 50
// cleartype level [0, 100] default: 100
// pixel structure [0, 2] default: 0 (flat/RGB/BGR)
// rendering mode [0, 5] default: 0
// 0 = use default for font & size;
// 1 = aliased;
// 2 = GDI Classic;
// 3 = GDI Natural Widths;
// 4 = Natural;
// 5 = Natural Symmetric
//
// See:
// http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa970267.aspx
// http://msdn.microsoft.com/en-us/library/dd368190%28v=VS.85%29.aspx
// Note: DirectWrite uses the "Enhanced Contrast Level" value rather than the
// "Text Contrast Level" value

pref("gfx.font_rendering.cleartype_params.gamma", -1);
pref("gfx.font_rendering.cleartype_params.enhanced_contrast", -1);
pref("gfx.font_rendering.cleartype_params.cleartype_level", -1);
pref("gfx.font_rendering.cleartype_params.pixel_structure", -1);
pref("gfx.font_rendering.cleartype_params.rendering_mode", -1);

 

Dakle - zašto Firefox iscrtava fontove na način na koji ih iscrtava? Ne zato što imaju problema s tim nego zato što su korisnici Firefoxa tražili da se iscrtavaju na taj način - a kome se ne sviđa, može to promijeniti.

 

PS - Možete se poigrati sa Subpixel Explorerom i gfx.font_rendering.cleartype_params.rendering_mode da vidite kako pojedini način renderiranja / hintinga iscrtava font u matrici podpiksela ekrana. Tipka "i" prikazat će vam uputstva (zanemarite 6 točaka koje su navedene jer je DirectWrite već uključen), a tipkovničke kratice za korištenje su navedene u gornjem desnom uglu stranice.

It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 18:42 (hrx).
7 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet
hrx kaže...
Marko :D kaže...

(...)

 

(1) Ako se ne varam, problemi s fontom su se pojavili u Firefoxu 4 i dan danas nisu riješeni. A Firefox 4.0 izašao je 20.3.2011. Samo zbog toga, taj preglednik izbjegavam u širokom luku.


(...)

 

Chromium, Edge, Opera, Brave, Chrome i svi ostali preglednici jednako renderiraju tj. prikazuju fontove. Baš kao što Firefox, Waterfox, Pale Moon rade isto.

 

(...)

 

(2) Najveći problem kod Firefoxa mi je što koristi vlastito skladište certifikata, a ne ono sustavno. Zbog toga mi je AdGuard manje učinkovit na FF; jer ne dopušta korisničku instalaciju certifikata. Prije se taj problem riješio jednostavno ručnom instalacijom u Firefox, ali tu su opciju izbacili. Također su izbacili i about:config preko kojeg sam mogao omogućiti ručnu instalaciju certifikata, pa mi je Firefox sada beskoristan preglednik.

 

Prvo (2):

 

Settings -> Privacy and Security -> Certificates -> botun View Certificates (otvara Certificate manager) -> botun Import... na odgovarajućem tabu više ne radi? Zadnji put kada sam ga koristio (pred cca godinu dana) radio je bez problema.

 

Sada (1):

 

Pogledate li renderiranje fontova na Linuxu (vjerojatno i na Macu, ali to ne mogu osobno potvrditi), između Firefox i Chromium baziranih browsera nema nikakve razlike u renderiranju fontova - oba koriste FreeType i sistemske postavke. Pod Windowsima je drugačija priča.

 

Sve do Windowsa 7, fontovi su renderirani putem GDI renderera; u Windowsima 7, Microsoft je uveo DirectWrite. Najveću vidljivu razliku dovela je promjena jačine hintinga ("guranja" oblika fonta u matricu piksela na ekranu): pod GDI-jem je hinting vrlo jak, što dovodi do oštrih i čitljivih slova ali nauštrb kvalitete prikaza oblika fonta, dok je pod DirectWriteom hinting puno blaži, što dovodi do puno boljeg prikaza oblika slova, ali i manje kontrastnog i mutnijeg teksta.

 

U Firefoxu 4 su uveli DirectWrite kako bi mogli koristiti hardversku akceleraciju iscrtavanja fontova, što je dovelo do puno žalbi korisnika da se fontovi krivo i mutno iscrtavaju (Windows korisnici su bili naviknuti na vrlo jak hinting, za razliku od Mac korisnika (bez hintinga) i Linuxa (lagani hinting)). Stoga su, nakon podosta rasprave, uveli slijedeće rješenje pod Windowsima od Firefoxa 6, uveli su mogućnost podešavanja ClearTypea za browser neovisno o postavkama ClearTypea na razini sustava (po defaultu preuzima postavke sustava) i od Firefoxa 7 listu fontova kod koje će se koristiti GDI renderiranje kada je font manji od 16 px. Kada se koriste fontovi manjih veličina (u zadnjem Firefoxu, ta je granica 15 pt), Firefox koristi GDI classic renderer, a za veličine 16 i više DirectWrite. Dodatno, za fontove Arial, Consolas, Courier New, Microsoft Sans Serif, Segoe UI ,Tahoma, Trebuchet MS i Verdana koristi se isključivo GDI renderer, bez obzira na veličinu. Više o ovome možete pročitati ovdje.

 

Chrome je do verzije 37 (31. 08. 2014.) koristio isključivo GDI renderiranje, a od tada isključivo DirectWrite. Tijekom godina, uklonjene su mogućnosti tweakanja prikaza fontova; prikaz se može prilagoditi korištenjem ClearType tunera (Windows Settings -> Appearance -> Fonts -> Adjust ClearType text), ali primijetio sam da Vivaldi prikazuje tekst nešto svjetlije nego što podesim ClearType - detaljnije ispod.

 

Osobno, prvenstveno koristim Firefox pod Linuxom; na Windowsima držim GDI isključenim i postavke ClearTypea podešene tunerom. Nakon malo eksperimentiranja i usporedbe između Vivaldija i Firefoxa, postavljanjem slijedećih vrijednosti u Firefoxu dobivam gotovo identično iscrtavanje fontova:

 

gfx.font_rendering.cleartype_params.force_gdi_classic_max_size = 0 (isključuje GDI override za fontove navedene pod gfx.font_rendering.cleartype_params.force_gdi_classic_for_families )

gfx.font_rendering.cleartype_params.rendering_mode = 4  - isključivo DirectWrite Natural rendering (može i 0 - default for font and size, što preporučam)

gfx.font_rendering.cleartype_params.enhanced_contrast = 40 - izgleda da Vivaldi ne poštuje Enhanced Contrast postavku ClearTypea - podešena je na 100, a sličan tekst dobivam kada Firefox podesim na 40; s -1 (default) na ovoj postavci, Firefox prikazuje tekst isto kao i ClearType tuner

 

 

Ovdje je popis parametara za tweakanje ClearTypea u Firefoxu - kada promijenite parametar izgled stranice će se automatski promijeniti - možete ga koristiti kao alternativu ClearType tuneru. Kada odredite postavke koje vam se sviđaju, možete promijeniti postavke u registryju u dijelu Computer\HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Avalon.Graphics\<oznaka displaya> kako bi ih podesili na sistemskom nivou (za sve aplikacije). Možda u određenim Chromium baziranim browserima bude malo razlike u kontrastu - YMMV.

 

// ClearType tuning parameters for directwrite/d2d.
//
// Allows overriding of underlying registry values in:
// HKCU/Software/Microsoft/Avalon.Graphics/<display> (contrast and level)
// HKLM/Software/Microsoft/Avalon.Graphics/<display> (gamma, pixel structure)
// and selection of the ClearType/antialiasing mode.
//
// A value of -1 implies use the default value, otherwise value ranges
// follow registry settings:
// gamma [1000, 2200] default: based on screen, typically 2200 (== 2.2)
// enhanced contrast [0, 1000] default: 50
// cleartype level [0, 100] default: 100
// pixel structure [0, 2] default: 0 (flat/RGB/BGR)
// rendering mode [0, 5] default: 0
// 0 = use default for font & size;
// 1 = aliased;
// 2 = GDI Classic;
// 3 = GDI Natural Widths;
// 4 = Natural;
// 5 = Natural Symmetric
//
// See:
// http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa970267.aspx
// http://msdn.microsoft.com/en-us/library/dd368190%28v=VS.85%29.aspx
// Note: DirectWrite uses the "Enhanced Contrast Level" value rather than the
// "Text Contrast Level" value

pref("gfx.font_rendering.cleartype_params.gamma", -1);
pref("gfx.font_rendering.cleartype_params.enhanced_contrast", -1);
pref("gfx.font_rendering.cleartype_params.cleartype_level", -1);
pref("gfx.font_rendering.cleartype_params.pixel_structure", -1);
pref("gfx.font_rendering.cleartype_params.rendering_mode", -1);

 

Dakle - zašto Firefox iscrtava fontove na način na koji ih iscrtava? Ne zato što imaju problema s tim nego zato što je većina korisnika Firefoxa tražila da se iscrtavaju na taj način - a kome se ne sviđa, može to promijeniti.

 nije da me tematika previše interesira ali hvala na trudu, moguće mi kakav korisnik bude bio sličnih prohtjeva kao Marko

15 godina
neaktivan
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet
Louis Pluto kaže...
hrx kaže...

 nije da me tematika previše interesira ali hvala na trudu, moguće mi kakav korisnik bude bio sličnih prohtjeva kao Marko

Drage volje - mene tipografija (i općenito) jako interesira. Mislim da bi korisnici više trebali obraćati pažnju na kvalitetu prikaza teksta na ekranu - ipak zure u njih većinu života :) .

 

Da više koristim Windowse i imam više slobodnog vremena, isprobao bih MacType - iako se tako zove i nema veze s Appleom, radi se o implementaciji FreeTypea (s Linuxa) za Windowse kao zamjene za sistemski renderer.

It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
15 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet
A jebote patak koja rasprava oko sitnica. Nisam znao da su forumaši ovako zahtijevni oko fontova.
Šta znam, ja sam vulgaris korisnik i ovaj novi FF mi je OK, malo su prored bookmarka povećali ali mi ne smeta i možda je subjektivno no kao da je nešto malo brži.
Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Moj PC  
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet
boxer kaže...
A jebote patak koja rasprava oko sitnica. Nisam znao da su forumaši ovako zahtijevni oko fontova.
Šta znam, ja sam vulgaris korisnik i ovaj novi FF mi je OK, malo su prored bookmarka povećali ali mi ne smeta i možda je subjektivno no kao da je nešto malo brži.

 meni je ovaj novi dizajn super, baš mi se sviđa i ljepši mi je nego stariji

13 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet

Firefox za Android više nema opciju uvoza certifikata tako da to pada u vodu. 

 

Što se tiče ovih postavki fontova, isprobano već. Font onda postaje sličan onom na Chromeu, ali puno mutniji. 

16 godina
offline
Firefox dobio osvježeni vizualni identitet

Koristio sam Internet Explorer 6 i 2003. sam prešao na betu Firefoxa. Koristim ga bez prekida od tada.

il2 Sturmovik, DCS, War Thunder
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet
hrx kaže...

Dakle - zašto Firefox iscrtava fontove na način na koji ih iscrtava? Ne zato što imaju problema s tim nego zato što su korisnici Firefoxa tražili da se iscrtavaju na taj način - a kome se ne sviđa, može to promijeniti.

 

PS - Možete se poigrati sa Subpixel Explorerom i gfx.font_rendering.cleartype_params.rendering_mode da vidite kako pojedini način renderiranja / hintinga iscrtava font u matrici podpiksela ekrana. Tipka "i" prikazat će vam uputstva (zanemarite 6 točaka koje su navedene jer je DirectWrite već uključen), a tipkovničke kratice za korištenje su navedene u gornjem desnom uglu stranice.

 

Hvala na trudu i volji da objasniš problematiku, te na kraju krajeva i potvrdiš da razlike u iscrtavanju/renderiranju postoje. .

 

Sad čekaj da ti onaj lik kaže da buncaš jer "iscrtavanje fontova? lol", a poslije će ti komentirati profilnu sliku pa je bolje odmah promijeni.  

 

boxer kaže...
A jebote patak koja rasprava oko sitnica. Nisam znao da su forumaši ovako zahtijevni oko fontova.
Šta znam, ja sam vulgaris korisnik i ovaj novi FF mi je OK, malo su prored bookmarka povećali ali mi ne smeta i možda je subjektivno no kao da je nešto malo brži.

 

A što je loše u raspravi? Na forumu smo. Stotine i stotine sati provedemo gledajući u fontove na web stranicama, pa naravno da je bitno kako će oni biti prikazani. Nekome je sitnica, nekome nije, ali dozvoli da ima ljudi kojima jest. Ja se profesionalno i bavim UX/UI dizajnom, pa mi je problematika tipografije, fontova i njihova iscrtavanja i svakodnevica.

Origin: klemp0, Steam: Klempo, Battle.net: Klempo, Uplay: klemp0
7 godina
offline
Firefox dobio osvježeni vizualni identitet

I na Linuxu je uočljiva razlika u fontovima.

firefox firefox
vivaldi vivaldi
Die and be free of pain or live and fight your sorrow! - Auron
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Firefox dobio osvježeni vizualni identitet
thekeyofdestiny13 kaže...

I na Linuxu je uočljiva razlika u fontovima.

 na linuxu po difoltu sve izgleda šugavije nego na def. winsima od fonta na ui sistema pa sve do browsera, na winsima def. ff mi se više sviđa nego na chromiumu... treba prčkati, kome je to bitno namjestit će si

 

činjenica je da je ffov engine drugi u browserskom svijetu i da se koristi kud i kamo manje nego chromiumov pa neki uopće ne optimiziraju svoje stranice za ff, slaba podrška kod pojedinih pluginova za wordpress i slično i to se da vidjeti na nekim sajtovima gdje se pojedini elementi u pojedinom browseru prikazuju na različite načine, problem je kad se uopće ne prikazuju ili se prikazuju pogrešno ali onda je kriv papak (ili ga ili vlasnike nije briga) koji je sastavio stranicu, ne ispitujući je u različitim browserima, i zamijenio kod koji ne radi onim koji radi, imo

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.6.2021 15:22 (Louis Pluto).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice